't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1797. Woensdag 7 Mei 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderljjke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn HELDER, 6 Mei 1890. Woensdagavond gaf Helders Mannen koor een concert in Tivoli, onder directie van den heer L. E. Rugers. Als soliste trad op mej. Lenamie Denijs, van Schagen, élève vio liste van 't Conservatorium te Amsterdam. De jeugdigde virtnose wist door haar kunstig spel de toehoorders in verrukking te brengen, zoodat er zoowel na afloop der /Fantasie-Ca price" van Vieuxtemps als van „Legende" en tCaprice', respect, door H. Wieniawski en T. Koenen, een daverend applaus weer klonk. Mej. Denijs heeft op jeugdigen leef tijd reeds een hoogte bereikt, die tot de schit terendste voorspellingen aanleiding geeft. Wat 't Mannenkoor betreft, dat is sinds de laatste maal merkelijk vooruitgegaan. Er begint klank in te komen en maat- en toonvastheid laten weinig of niets te wenschen over. O.a. werden ten gehoore gebracht de beide stukken door H. M. te Schagen onlangs op 't Concours gezongen. Mocht men al geen prijs behalen in de me dedinging met andere en meer talrijke vereeni- gingen, toch is men niet zonder eere uit 't strijdperk getreden en dat de wakkere direc teur Rugers er den moed niet bij laat zakken blijkt uit 'tplan om in Juni opnieuw deel te nemen aan een wedstrijd te Haarlem. Is er een vereeniging, die den steun onzer medeburgers verdient, dan is 't voorzeker Hel ders Mannenkoor, en we zouden 't bejammeren wanneer 't uit gebrek aan ondersteuning, in kwijnenden toestand moest geraken. We hopen dat velen onze meening zullen deelen en 't hunne willen bijdragen tot instandhouding van H. M., dat een sieraad onzer woonplaats kan worden. De heer K. Middelkamp, Inspecteur van Politie alhier, vierde op Donderdag 1 dezer het feest zijner 40jarige ambtsvervulling. Dit feest, in huiselyken kring gevierd, bleef ech ter niet onopgemerkt by hen, die den waar- digen man kennen en hem, zoowel om zijn degelijk karakter als om zyne nauwgezette plichtsvervulling, ten zeerste waardeeren. Zij ne buren in de Langestraat toonden hunne belangstelling, door dien dag van hunne wo ningen de vlag uit te steken, 's Namiddags wachtte den jubilaris een streelende verras sing. Een commissie, die zich gevormd had, om van wege de burgerij in deze gemeente den feestvierende een blijk van hulde aan te bieden, bestaande uit de heeren C. D. Zur Muhlen, P. Van Twisk en L. W. F. Ouden hoven, waarbij zich de heer C. Swaving, com missaris van Politie, had aangesloten, ver voegde zich ten huize van den jubilaris, ten einde hem de toegedachte blijken van achting en waardeering aan te bieden. De heer Zur Muhlen voerde by deze gelegenheid, namens de Commissie, het woord. Hij verzekerde den hr. Middelkamp, dat zijne werkzaamheid, in 't belang der openbare veiligheid, door de bur gerij van den Helder zeer wordt gewaardeerd. Hij uitte den wensch, dat de jubilaris nog lang voor zijn gewichtige werkkring en voor zijne familie moge blyve gespaard en bood hem als feest geschenk een fraai remontoirhorloge aan, voorzien van eene inscriptie en vergezeld van een album, de namen der deelnemers bevat tende. De heer Swaving voegde hieraan toe, behalve een zeer waardeerend woord, een gou den horloge-ketting, en de heer Van Twisk introduceerde by de Echtgenoot» van den In specteur eene jonge dame, zijn nichtje, dat in gepaste bewoordingen haar een sierlijken bloe menkorf overreikte, 't Behoeft nauwelyks te worden verzekerd, dat dit huldebetoon op den heer Middelkamp, zijne echtgenoote en de verdere familie een diepen indruk maakte en dat dit bezoek, hem op zijnen feestdag gebracht, bij hem en de zijnen in aangename herinnering zal blyven voortleven. Aan den avond van zijnen feestdag wachtte den heer Middelkamp eene nieuwe verrassing. Met een rijtuig, dat uiterlijk bestemd scheen voor eene feestelyke gelegenheid te moeten dienst doen, kwamen twee heeren den jubilaris af halen om hem naar het lokaal Tivoli te ge leiden. Aan de uitnoodiging werd gereedelijk voldaan en weldra kwam de feestvierende eene der zalen van 't genoemde gebouw binnen, waar hij, onder de welluidende tonen der muziek, ont vangen werd door het Bestuur der Vereeni ging tot het organiseeren van Volksbijeen komsten in deze gemeente, met enkele geïnvi- teerden. De Voorzitter van 't Bestuur nam het woordhij schetste zoowel de onmisken baar groote verdiensten van den geachten ju bilaris, als de gezindheid, door dezen in vroe gere jaren herhaaldelijk betoond, om de sa menkomsten van 'tvolk met orde en regel te doen plaats vinden. Als blijk van hulde en erkentelijkheid bood de Voorzitter hem, namens het Bestuur, een fraaien wandelstok, met zil ver gemonteerd en voorzien van eene keurig uitgevoerde inscriptie aan. Dit huldeblijk ging vergezeld van een sierlijk diploma, welks inhoud, voor den heer Middelkamp, zeer ver- eerend, door den Secretaris werd voorgelezen, Met algemeen gejuieh der aanwezigen werd de toespraak van den Voorzitter begroet. Die bijval viel mede te beurt aan de woorden, die de heer Oudenhoven, in den vorm van een heildronk, aan den jubilaris wijdde. De heer Middelkamp dankte in gevoelvolle woorden voor de blijken van achting en waardeering, die hij ook hier mocht ondervinden. Ver volgens werd het woord gevoerd door den heer Zur Muhlen, die als invité deze verga dering bijwoonde. Spreker bracht hulde aan 't Bestuur van Volksbijeenkomsten voor de uitmuntende wijze, waarop dat College de verdiensten van den feestvierende heeft ge huldigd. De heer Swaving bleef niet in gebreke om mede zijne erkentelijkheid te be tuigen voor de blijken van waardeering, den Inspecteur Middelkamp door het Bestuur van Volksbijeenkomsten geschonken. Hij meende te mogen verzekeren, dat het huldebetoon, waarvan hij dezen avond getuige was, ook een gunstigen invloed op de overige beambten van politie zou uitoefenen, en op die wijze zou, meende hy, 't geen door dit Bestuur was verricht, strekken tot verheffing van den le vensstandaard der mindere beambten. Per as werd de jubilaris vervolgens naar zyne woning teruggeleid. Naar wij vernemen, is door Z. Exc. den Minister van Oorlog het onderhouds werk der Genie op Texel en alhier in 1890, gegund aan den heer H. Wpker, aan nemer alhier, op één na den laagsten inschrpver. Bij den Penningmeester van het Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schip breukelingen alhier is dezer dagen in ontvangBt genomen de opbrengst van eeni- ge offerbussen in enkele Sociëteiten, Café's en kantoren, in andere gemeenten. Het gezamenlijk bedrag hierv. is f 113.86*. De bus, geplaatst in 't gebouw der Roei en Zeilvereeniging »De Amstel" te Am sterdam leverde een opbrengst van f27.66, die in 't Café »Krasnapolsky," aldaar, f20.75 en die in het Hotel »Americain," mede aldaar, f 13.625. "3p 't vermelden van deze cijfers voegen wij den wensch, dat ook onze plaatsge- nooten, wanneer zp zich voor zaken of tot uitspanning elders bevinden, waar een offerbus van ons Fonds is geplaatst, niet mogen verzuimen, daarin een munt stuk te doen glijden. Vreemdelingen moeten ons niet beschaamd maken! Te Rijswijk, nabij Den Haag, is jl. Vrij dag in 49jarigen ouderdom overleden de heer Jhr. E. A. D. E. Van Franckenberg en Prosch- litz, jgepensionneerd kapitein-plaatselijk-adju- dant te Rotterdam, vroeger alhier, 't Bericht van 't overlijden van den man, die hier ter plaatse zich ook onder de burgerij tal van vrienden had verworven, werd hier jl. Zon dag met groote deelneming vernomen. Ge durende zijn verblijf in dit garnizoen, toonde de hr. Franckenberg zich den belangstellenden vriend, niet slechts van zijne mede-officieren, maar in groote mate ook van de burgers. Dit bleek o. a. herhaaldelijk door zijn werkzaam optreden in onderscheidene Colleges en Com- missiën, waarin hij zich meestal met de veel omvattende taak van Secretaris wilde belasten. Op die wijze maakte hy zich o. a. ook ver dienstelijk in December 1887 bij de stichting van het Fonds tot het verleenen van onder steuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen. Uit erkentelijkheid voor zijne werkzaamheden en voor zijne ongeëven aarde toewijding, werd hem bij zijn vertrek uit deze gemeente het Eere-lidmaatschap van dit Fonds opgedragen. Toen de heer v. Franc kenberg nu twee jaren geleden van hier ver trok, werd zijn heengaan in onderscheidene Colleges hier ter plaatse ten zeerste betreurd. Nu we het bericht van zyn overlijden verne men, gevoelen we ons gedrongen, in de ver beelding een krans te vlechten voor den waar lijk humanen man, die hier by allen, die hem leerden kennen en waardeeren, zeker nog lang in de herinnering zal blyven voortleven. Men schrijft ons van Wieringen: Een treurige ramp had ons dorpje Hy- politushoef jl. Woensdagnacht kunnen treffen door het volgende gevalEen vuilnisbergplaats van P. de W. was door onbekende oorzaak in brand geraakt. Door de stevige bries, die uit het Oosten woei, aangewakkerd, stegen de vlammen wel 2 meter hoog en deelde het vuur zich aan de daarbjj bevindende woning mede. Door het knetteren der vlammen ontwaakte de bewoonster, mej. W. Numeper, die ter stond met behulp van anderen al haar krachten inspande, om den brand meester te worden. Ware zulks niet bp tpds ge beurd, zeker zouden dan 5 of 6 perceelen een prooi der vlammen geworden zpn. Eere komt daarom juffr. Numeper en welgemeenden dank komt haar van allen toe voor haar waakzaamheid en krachtsinspanning, in genoemden nacht betoond. Yan Terschelling wordt i. d. 2 Mei gemeld Aan boord van den Ned. koop vaarder »IJmuiden" te St. Nazaire bin- nengeloopen, heeft een stortzee groote verwoestingen aangericht en 4 man over boord geslagen, terwijl 4 anderen gewond werden. Aan boord van dat schip bevon den zich 8 eilanders, waarvan 2, zijnde hoofden van gezinnen, jammerlijk ver dronken; de nagelaten betrekkingen blij ven onverzorgd achter. Vele gezinnen zpn hier door dit treffend ongeluk weder in rouw gedompeld. Met 1 October dezes jaars is er ge legenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te wor den vóór 15 Juli e. k. schriftelijk ken nis te geven aan den voorzitter vau den geneeskundigen raad der provincie, waar in zij hare woonplaats hebbenvoor Noord-Holland, dr. L. J. Dozy te Am sterdam. HEIDE-MAATSCHAPPIJ. Door de Regeering is aan deze maatschappp opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zeeduinen met boomen te beplanten. Daargelaten de verbetering van bet kli maat, zou daarmede een wijze van vast leggen der duinen verkregen kunnen wor den, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde door het poten van helm; ter- wpl het door de ten gevolge daarvan ont staande bescherming tegen den zeewind, ook voor de bezitters der daarachterlig- gende gronden mogelijk zou worden, deze eveneens met boutgewas te bezetten. Men maakt zich te Ylaardingen zeer ongerust over het lange uitblpven vau het loggerscbip Agatha Geertruida," schipper G. Groeneveld. Genoemd schip vertrok den len April ter beugvisscherij naar de Noordzee, en men heeft sedert niets meer van schip of bemanning ver nomen alleen is de scheepsboot door Eugelsche visscherlieden te North Shields binnen gebracht. De equipage van de Agatha Geertruida" bestond uit 12 kop pen, waarvan het grootste gedeelte hoof den van een talrpk gezin waren. De Staatscourant" van Zondag meldt Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, is op 29 April jl. een vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeh) na een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezond heid dr. J. van der Wal, en acht min dere militairen de vpand had zeven doo- den en veertig gewonden. Uit »De Streek" (Noord-Holland) schrijft men Het gure weder der laatste weken, afgewisseld met vrij zware nacht vorsten, is zoowel voor den boer als voor den landbouwer en warmoezier zeer na- deelig geweest. Reeds in het laatst van Maart stond het weiland schoon, en eerst nu kan het vee de enge stallen verwis selen. De prpzen voor vee blpven echter ongekend hoog. De vroege aardappelsoorten, die reeds mooi te veld stonden, zpn bijna zonder uitzondering bp den grond afgevroren. De jonge bloemkoolplantjes hebben een treurig bestaan en zien reikhalzend uit naar zoele, vochtige dagen, fcerwpl de uit gezaaide Meirapen zich zullen moeten reppen, willen zij hun naam geen oneer aandoen. Karwei, waarvan weinig is uit gezaaid, en erwten staan zeer goed. Fpne zaden hebben veel van de kou geleden. De appel- en pereboomen zien er veel belovend uit. De toekomst zal moeten leeren in hoeverre zij van de vorst gele den hebben. Op het hooren van het vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbp de Wed. K. te Haarlemmermeer, wegens diefstal in de R. C. Kerk te Hoofddorp, tot 4 maanden gevangenisstraf werdveroordeeld, heeft haar zuster zich door verdrinking van het leven beroofd. De heer Heldt heeft voorgesteld art. 11 le lid, van het wetsontwerp, hou dende regeling van pensioenen, te lezen als volgt »Aan mindere geëmployeerden, werk lieden en bedienden, die minstens tien jaren bp de Rjjks inrichtingen of werk- vaartuigen werkzaam zpn geweest, wordt bij ontslag, hetzij op verzoek, overeen komstig de aan het slot van art. 5 be doelde regelen, hetzij tengevolge van een maatregel van bestuur, door het hoofd van het betrokken dep. van algemeen bestuur afgegeven een bewijs, dat zp bij het bereiken van den ouderdom van zes tig jaar, aanspraak hebben op een pen sioen, berekend op den voet van art. 6, doch met weglating der bepaling, om trent het minimum van het pensioenbe drag. Te Vries, in Drente, is gerechter- Ipke in beslagneming van de gemeente goederen geschied en wel op last van den aannemer A. Vau Veen (procureur rar. Willinge), die sinds jaar en dag met jobsgeduld zit te wachten op de uitbe taling zijner rechtmatig verdiende pen ningen voor bet bouwen der school te Donderen. Zooals men weet, was door het rijk, behalve de gewone 30 percent, nog extra f 4000 (zegge vierduizend gul den) toegestaan en ook uitbetaald. Het zou wel de moeite loonen, als het rpk eens naging, hoe met dat geld was gehandeld en aan de verantwoordelijke personen rekenschap vroeg. De volgen de gemeente-eigendommen zullen gerech telijk worden verkocht 1. De gemeente-opslagplaats van het N.-Willemskanaal, 2. Het tolhuis met daarbjj behoorend land. 3 Twee bouwakkers bij de begraaf plaats, in gebruik bij L. C. Timmermans ge meente-veldwachter. 4 Twee armwoningen te Atchin, on der Tinaarlo, bewoond door H. Kremer eu R. Koehoorn. Ook de gebruikers de zer goederen dus zullen de dope worden van het financiëel wanbeheer, waaronder deze gemeente zucht, en de gemeente ambtenaren zpn nog steeds wachtende op hun driemaandelpksch salaris. Dat was wel verdiend Gisteren verloor een radpsventster op den Nieuwendijk te Amsterdam een knipje met f 4.50 negotie-centen. Een matroos, die met een ietwat nat zeil aan kwam zetten, vond het, en stelde het haar ter hand. Als belooning werd geëischt en verkregen een zoen Dat kan je denken Iemand, die eergisteren van Vlissingen met een der booten van de Castlelpn naar Afrika moest vertrekken, seinde uit Utrecht: trein gemist, kom met volgen den trein, laat boot wachten." Vrijdagnacht is op de Noordzee achter Terschelling bp het uitzetten van het net overboord geslagen de blazer- schipper P. Vonk. Men wierp op goed geluk vaarboomen en haken overboord, waaraan Vonk zich vastklemde. Toch duurde het nog ruim een half uur, alvo rens zijne makkers hem konde opvisschen. Toen had de man het bewustzijn verloren. Na aanhoudende pogingen slaagden de knechts er in hun schipper tot het leven terug te roepen, en daarop zeilden zp terstond naar binnen. De geneeskundige, die ter hulp geroepen werd, verklaarde den toestand van den drenkeling niet zonder gevaar. Zooals gemeld is, zal op Donderdag 8 Mei op de algemeene begraafplaats te Vlissingen onthuld worden het gedenk- teeken op het graf van wijlen J. Hobein. Bij deze plechtigheid zullen eenige hooggeplaatste marine-autoriteiten tegen woordig zijn. Te 1 uur 's middags stelt zich voor het stadhuis een stoet te zamen, bestaande uit leden van het marine-, infanterie- en schutterij korps, Vlissings Mannenkoor, de leden van het Nederlandsch en die van het Belgisch loodswezen, benevens depu- tat.iën van onderscheiden vereenigingen. Tjjdens de onthulling zal Vlissings Mannenkoor Op het Kerkhof" en» Bij de Groeve" v. De Vliegh ten gehoore brengen. De luchtreiziger kapitein Wolff van Keulen steeg dezer dagen op in zpn lucht ballon. Een donderbui dwong hem te da len en een talrijke menigte wachtte be neden zpn terugkomst af. Ongelukkig kwam een al te geestdriftig bewonderaar met een brandende ppp te dicht bp den ballon, zoodat het gas ontvlamde en de ballon met een luiden knal barstte. Velen die dichtbjj stonden bekwamen ernstige brandwonden. Een jaar of zes geleden overleed te Warschau een vermogend man, die zpn erfgenamen leeljjk gefopt heeft. Hij liet een testament na, dat niet vóór den lOn Maart 1885 geopend mocht worden. Bij de opening op dien dag vond men een verzegeld omslag met het opschrift, dat dit eerst 14 April 1886 mocht geopend worden, en op dien datum werd men weer verwezen naar April 1890. Maar dezer dagen werd eindelpk het laatste omslag van het Uilenspiegels-testament opengebroken, en nu las men dat het vermogen van den erflater 125 000) in een bank interest op interest belegd en in 1910 onder de dan nog levende erf genamen verdeeld moest worden. Rijssel, 2 Mei. Te Tourcoing en Roubaix is heden een uitgebreide werk staking ontstaan. Een troep werkstakers loopt de omstreken af, onder het plegen van allerlei gewelddadigheden. Het aantal werkstakers wordt op 40,000 geschat. Versterking van troepen is gevraagd. De prefect van het Noorder departement is te Roubaix aangekomen. Naar het zich laat aanzien zal de werkstaking nog groo- ter uitbreiding aannemen. Een troep van 5000 werkstakers uit Roubaix is te Tourcoing aangekomen. Tourcoing, 2 Mei. De cavalerie was heden genoodzaakt verscheidene groepen werkstakers met de blanke sabel uiteen te jagen. Een Parpscb student in de genees kunde, die buitengewoon zwaarlpvig is, heeft zich onlangs, naar men uit de Fransche hoofdstad bericht, nadat aller lei ontvettingskuren vruchteloos waren gebleven, wat vet laten uitsnijden. De doktoren Mora en Demars hebben hem gechloroformiseerd en in dien toestand een hoeveelheid vet van 2 Kilogram uit zpn zwaren, lastigen overhangenden buik gesneden, welke daarna werd toegenaaid. De operatie moet hem goed bekomen zpn en hij is voornemens die eerstdaags te doen herhalen. AAN 'T WERK. Het werken is geen vloeko neen Bemerk Den zegen, dien ons de arbeid geeft; Aan 't werk! Zoolang ge een vin dus roeren kunt of vlerk, Flink aangepakt met hoofd en hand; Aan 't werk! Geef aan geen dwazen wensch gehoor Stel perk Aan eiken hartstocht die niet deugt Aan 't werk! Kampt gij met onspoed, hoop op God; Wees sterk! Aanvaard met mannenmoed uw taak; Aan 't werk! Marktberichten. Alkmaar, 2 Mei. Kleine Kaas f 32,50, Com missie f 27,50, Middelbare f 27, aangevoerd 256 stapels, wegende 71403 K. G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 274 mudden. Tarwe f6,50 a 7,75, Gerst f4,50 a 6, id. Chev. f 6 a 6,50, Haver f 4,12 a 4,50, Bruine boonen f 5 a 8,50, Citroen dito f 10,50, Witte dito f10 a 12,50, Erwten: GroedeflO a 14, Grauwe f 15. 3 Mei. Aangevoerd 3 Paarden f 90 a 250, 47 Koeien en Ossen f100 a 225, 88 nucht. Kalveren f8 a 16, 480 Schapen f20 a 35, 1977 Lammeren f 10 a 20, 227 magere Var kens f19 a 28, 323 Biggen f8 a 12, 17 Bokken en Geiten f4 a 10, 16 Kleine Bokjes f 0,30 a 0,40, Boter per kop f 0,60 a 0,70, Kipeieren f 2,50 a 3, Eenden f 3 per 100. Hoorn, 3 Mei. Aangevoerd Tarwe f 6,50 a 7,75, Gerst f5,25 a 6, Haver f3,75 a 4,75, Erwten: Witte f9,25 a 10, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 12 a 14, Vale dito £10,50 a 14, Bruine Boonen f7 a 10, Karweizaad f10 a 10,50, Mosterdzaad f 18, 10 Paarden f120 a 350, 40 Koeien f190 a 310, 883 Schapen f 30 a 36, 1945 Lammeren f 14 a 18, 82 Kalveren f 12 a 24, 51 Varkens f 13 a 24, 120 Biggen f 8 a 13,8000 Kipeieren f 2,60

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1