Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje, behoorende bij het nommer van Woensdag 7 Mei 1890. Gemeenteraad van Texel. Vergadering op Zaterdag 3 Mei 1890, VoorzitterBurgemeester ICooij. Present alle leden. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Do Voorzitter doet mededeeling, dat Texel 17 man militie moet leveren en dat het vastgestelde kohier voor den hoofd, omslag door Ged. Staten zijn goedgekeurdvoor mededeeling aangenomen. De Voorzitter brengt ter tafel een ingezonden adres van schippers te Oosterende en Oost, inhou dende het verzoek de toelaag of subsidie der ge meente ad f 7000voor de begrooting haven te Oude-Schild, niet te besteden, als zijnde die haven voor de vaartuigen van Oude-Schild voldoende, maar die som te geven aan een haven Nieuwe-Sehild en voor dat plan de medewerking van den raad in te roepen. Dit adres bevat 88 onderteekenaren. Do Voorzitter deelt tevens mede, dat door liet dagelijksch bestuur een bezoek was gebracht aan aan den heer Commissaris des Konings, alsmede aan de heer Hoofd-Ingenieur, om te spreken over het voorgenomen plan vergrooting der haven, in de vo rige vergadering vastgesteld met 8 tegen 5 stemmen. Genoemde hoeren beloofden daarvoor hun steun en medewerking. De Voorzitter stelt voor het verzoek te wijzen van de hand. De heer Corns. Keijser vereenigt zich met het voorstel tot afwijzing en laakt de in dat adres voor komende uitdrukking, dat geene antipathie bij den llaad mag bestaan betredende het verzoek. Het aanhangig plan moet eerst afloopen eer men tot wat anders overgaat. Tot stemming overgaande, staakte die, ten gevolge van het voorstel Dros om het adres aan te houden. De heer Corns. Keijser beweert dat de bewuste zaak was afgedaan, maar aan adressanten over te laten, om Rijkssubsidie voor hun plan kan te vra- gen. De heer Mets gaat met den vorigen spreker mede en voegt daaraan toe, dat een haven te Nieuwe- Schild vooral nuttig kon zijn voor de Marine, te meer bij de uitbreiding der Torpedovloot. De heer Westenberg is mede voor afw yzingdoch wil adres santen antwoorden, dat wanneer later genoegzame fondsen aanwezig zijn hen te helpen. De Voorzitter notuleert het antwoord, inhoudende wdat hun verzoek wordt gewezen van de hand, daar de subsidiën van Rijk en provincie voor een bepaald plan zijn toegestaan. Dat echter indien het adressanten mogelijk is te Nieuwe-Schild een Rijks haven te bekomen, de raad zich niet zal ont houden zijne hulp te verlecnen waar dit mocht blij ken noodig te zijn." Met 11 tegen 2 steramen werdt aldus besloten, tegen stemden de heeren Dros en W. K. Bakker. De Voorzitter doet vervolgens voorlezing van een adres van den heer Johs. Eelman, verzoekende uit stel behandeling havenzaak tot over 2 maanden een plan tot het maken van een schutsluis om daarna over te gaan tot het graven van een kanaal. De Voorzitter gqeft zijne bezwaren te kennen om dat verzoek, wat uitstel betreft, aan te nemen, vooral nu niet om reden met den heer Commissaris des Konings over het andere plan is gesproken en stelt dus voor dat adres af te wijzen hy is van meening, dat de uitvoering van het plan vele tech nische bezwaren had en financieel bijkans niet uit voerbaar. De uitgetrokken cijfers waren uit de lucht gegrepen en door niets bewezen. Een tweede bezoek bij den heer Commissaris des Konings te doen, achtte hij niet mogelijk en in strijd met alles. Men vraagt havenvergrooting en legplaats voor vaartuigen, waaraan dat plan, vooral wat schutting en sluis betreft niet voldoende en in strijd met het doel der verleende subsidie. Hij stelt voor dat ver zoek af te wijzen. De heer Dros keurt het voorstel tot afwijzing niet goed hij wenschte gaarne onderzoek en verdaging der zaakde tijd was voor adressant te kort om zijne cyfers te bewijzen, toch deze was ten alle tijde bereid zulks nog te doen. Tegen verdaging was i. niets tegen het beste moest worden gekozen. Het ging volgens hem niet aan. omdat ik een maal besloten heb iets te doen zulks te doen alhoewel het mij bleek verkeerd te zijn. Hij kon zich het voorstel tot afwijzing niet begrijpen. De heer Mets meent, dat vroegere dito plannen schipbreuk hebben geleden. De heer Koorn infor meert, dat zulks nog nimmer officieel is geschied. De heer Westenberg voegt daarbij, dat zulks dooi den heer Loman is geschied. De heer C. Keijser Pz. betoogt dat men rekening moest houden met de achtenswaardigheid van den raad, die door aan neming veel gevaar zou loopen. Hij noemt het geen bespreken waardig. De heer Fokke Keijser herinnert aan de afspraak met de heeren Commissaris des Konings c. s. en dat men nu maar niet mag uitstellen. Hij betwijfelt do juiste berekening in dat adres voorkomende het is volgens hem het praten niet waard. De heer Dros kan niet begrijpen dat de zaak niet kon worden verdaagd en onderzochthij verdedigt het voorstel Eelman krachtig. De Voorzitter brengt het voorstel tot afwijzing in stemmingmet 11 tegen 2 stemmen afgewezen. Tegen stemden de heeren Koorn en Dros. Verder werd mededeeling gedaan van een schrif telijke klacht van eenige ingezetenen Oude-Schild, over onvoldoende waterloozing, waarin wordt voorzien (W. Dogger is belast met het schoon houden der bestaande zinkput, tegen een salaris van f2,50 'sjaars. 't Schoonhouden van goten voor re keningen pliclit der adressanten (politie-verordening). Gelezen wordt een adres van het bestuur polder Eierland, inhoudende dat 't voornemens is een over brugging te maken over uitwatering polder Waal en Burg, om bij ruw weder den rijweg van den kruin van den dijk te kunnen mijden en de berm te volgen. Het Bestuur beraamt de kosten daarvan op f150 en vraagt tegemoetkoming. Wordt bij accla matie toegestaan. De supp. begrooting voor 1890 betreffende kosten volkstelling ad f225.wordt goedgekeurd. Een adres van P. en A. Dros, verzoek pakhuis te bouwen tot berging van zeegras op het havenland wordt goedgedaan. Met 12 stemmen wordt de heer T. Engel, thans onderwijzer te Zaandam, tot hoofd der school aan Zuid-Eijerland gekozen. De heer Mets deelt mede, dat een heft aan wezig is in het vaarwater tusschen Texel en het Nieuwediep vermoedelyk een wrakstuk af zwaar anker, vooral gevaarlijk bij nacht of mistig we der voor de visselierij. Reeds 19 netten zijn ver scheurd. Hij verzoekt de tusschenkorast van het bestuur om aan te kloppen bij de Hooge regeering tot verwijdering daarvan. Daartoe wordt besloten. De heer C. Keijser Pz. informeert, dat de we gen Waal en Burgerdijk en Schildweg nogalknip- pig zijn hij geeft raad dio plekken op te hakken en te begrinten. Waarna de vergadering wordt gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 5