't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1798. Zaterdag 10 Hei 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. StGomliontYerliinaing Vieriien-Heller. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 Afaonderlyke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 8 m. Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag Zaterdag 7 u. 45 m. Laatste Kwartier. Vastendag. Hemelvaartsdag. HELDER, 9 Mei 1890. Een feestdag voor Huisduinen. De zevende Mei Anno Domini 1890 was een verrukkelijke lentedag. Toen de zon haar hoog ste standpunt had bereikt, zag men een menigte wandelaars op eiken weg, die op Huisduinen uitloopt. Nadat men zonneschijn en stofwolken had getrotseerd, kwamen de wnndelaars eindelijk aan 't reeds in de oudheid bekende dorp, dat helaas al tal van jaren zijn bloei heeft overleefd. Op een der hooge duinen, nabij den vuurtoren, zag men een langwerpig vierkant gebouw, waar boven de Nederlandsche driekleur vroolijk in de lacht wapperde. Dat gebouw trok aller blikken en was 't doel van aller tocht. Men was naar Huisduinen gegaan om 't „Badhuis" te zien, zooals algemeen werd gezegd, hoewel de of ficiëele naam „Badpaviljoen Huisduinen" behoort uitgesproken te worden. Maar wat bekommert zich de menigte over een officiëelen naam 't Zal wel „Badhuis" blijven zoolang 't gebouw er staat. Aan 't Badpaviljoen gekomen, waarvan de toegan gea behoorlijk tot handhaving der goede orde door politie werden bewaakt, mochten we, mijn vriend en ik, ongemoeid passeeren, om een kijkje te nemen. De heer Terra, directeur, en zijn ven- nooten waren ijverig in de weer om 't den be zoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. De kastelein, de heer de Groot, en de bedienden deden 't hunne om aller verlangen te bevredigen, en wanneer hun dat niet in alle deelen mocht gelukken, namen de bezoekers 't niet kwalijk, denkende aan 't bekende spreekwoord „Niemand is verplicht 't on rogelijke te doen". Vergun ons, waarde lezers en lezeressen, u intusschen een kleine besohrijving van 't „Bad paviljoen" te geven Ge treedt een zaal binnen, die er keurig uit ziet, zoowel wat de bouworde als 't ameublement betreft. Boven 't sierlijke buffet valt u een klok in 't oog, waarvan de uurcijfers 't woord „Bad paviljoen" vormen. Verschillende schuifdeuren kunnen geopend worden om versohe lacht in te laten en 't uitzicht te bevorderen. En welk een uitzichtAan de Noordzijde ziet ge de zee v r u, op dat oogenblik kalm en effen als een spiegelten Oosten en Zuiden ziet ge 't pano rama van de gemeente Helder, terwijl de ge zichtskring in 't Westen door duinen wordt af gebroken. De slanke vuurtoren treft onmiddel lijk uw oog cn verhoogt den indruk van 't ge heel. Rondom de zaal is een veranda, van een paar Meter breed, waar heel wat bezoekers kun nen plaats nemen. Buiten de veranda is 't ter rein gedeeltelijk bestraat en gedeeltelijk tot speel tuin ingericht, waar de jeugd zich vermaken kan met schommelen, wippen en aan gymnastiektoestellen. Een paar uitstekende verrekijkers geven gelegen heid den omtrek tot op geruimen afstand waar te nemen. Naast 't buffet is aan weerszijde een badkamertje, voorzien van alles wat tot 't nemen van een binnenbad, hetzij warm of koud, wordt vereiscbt. Een viertal badkoetsjes is be stemd voor hen, die zeebaden willen nemen. Ze zijn doelmatig ingericht en geleverd door den heer P. Voorthuijsen, te Sohagen. Maar keeren we terug tot 't feest. De zaal was vol, te meer daar de grootste ruimte inge nomen werd door de Kleine Kapel van 't K. N. Stafmuziekkorps. Nauwelijks had de klok twee geslagen, of de muzikanten begonnen 't Volks lied te spelen, welk lied door een aantal uitge zochte stukken werd gevolgd. Wanneer we zeg gen dat de samenstelling vun 't programma aan den dirigent, den onderkapelmeester L. A. Schou ten was opgedragen, weet ieder dat er niets op aan te merken viel. t Publiek was vrij gemengd. Nevens burge meester en leden van den gemeenteraad zag men officieren van Land- en Zeemacht, geneeskundi gen en verder burgers van allerlei rang en stand- 't Was er stikvol, en nochthans, 't grootste ge tal der belangstellenden moest buiten blijven staan. Aan de trap die naar 't strand leidt, zag men een onophoudelijk dringen van beneden naar bo ven en van boven naar beneden. Men wilde toch gaarne den aanblik ook eens van de strandzijde genieten. Nu, die viel niet tegen. Met de strand stoelen werd door speelgrage jeugd wel wat ruw geleefdmaar wie zou op zulk een dag niet 't een en ander door de vingers willen zien. Die zelfde jeugd werd zeker door 't zien van 't Bad huis en de badstoeltjes geinspireerd, want hon derden knapen en meisjes zagen we met opge stroopte kleederen in zee loopen. Na 't einde van 't concert zakte de menigte zoo langzamerhand af. In de zaal bleef een aantal genoodigden zitten onder een vriendschappelijk glas wijn. Toasten werden uitgebracht voor den bloei der onderneming en voor de personen, die daarmede in verband staan. Welverdiend wae de hulde, aan den architeot, den heer J. Munter en den aannemer, de heer P. De Waard, toege bracht. De eerste gaf door de teekening een be wijs van smaak en goede opvatting, terwijl de laatste heeft getoond, dat hij zijn vak uitstekend verstaat. Mogen we nog vele gebouwen door zijne nijvere hand zien verrijzen. Zoo kwam er langzamerhand aan 't feest der opening van 't „Badpaviljoen" een einde. We houden 't er voor, dat allen zijn heengegaan met een goeden indruk van hetgeen ze gezien en ge zien en gehoord hebben. Was er al 't een en ander, dat in de drukte te wenschen overliet dat kwam door omstandigheden. De kastelein de Groot en zijn dienstdoend per soneel hebben gedaan wat in hun vermogen waB, en dat geeft ons den indrnk dat op gewone da gen de bediening niets te wenschen zal overlaten. Wanneer we in 't vervolg met ons gezin of met logées een wandeling willen maken, vinden we aan 't strand van Huisduinen een aangenaam zitje, vanwaar we naar believen een zee of landgezicht kannen genieten, zoo we verkiezen gewapend met een uitmuntenden verrekijker, die daar ter beschikking staat. Hebbsn we kinderen bij ons, die kannen zieh amuseeren in den speeltuin, onder ons opzicht. Ze loopen daar geen gevaar van on- gelukken te krijgen. Die baden wil, het zij tot bevordering of tot herkrijgen van zijne gezondheid, vindt hier een geschikte gelegenheid. We twijfelen geen oogenblik aan de levens vatbaarheid van 't „Badpaviljoen" Huisduinen en vertrouwen zelfs, dat de onderneming een achoo- ne toekomst tegentreedt. Wordt dat vermoeden bewaarheid, dan strekt 't voorzeker tot voordeel der ondernemers en tot genoegen der bezoekers. Voor de energie en den moed der ondernemers hebben we gaarne een woord van lof over en we twijfelen niet of ze zullen steun vinden bij Helders burgerij, daar ze er alles op ingericht hebben, om 't publiek net te ontvangen en tegen billijk tarief van uitstekende consumptie te voor zien. Ieder die op zijn gemak een kijkje neemt zal met ons oordeel instemmen, daar twijfelen we geen oogenblik aan. We eindigen dus met den wenscb dat 't „Badpaviljoen" druk bezocht mo gen worden en zoowel de ondernemers als de bezoekers van de nieuwe stichting voortdurend tevreden mogen zijn. Tijdens 'i feest werd 't gebouw en de omtrek door den heer Dnlfer gefotografeerd. De opvoering van «Nora", door de Ver- eenigde Amsterdamsche Tooneellisten, Dins dagavond in den Stads-Schouwburg Tivoli, heeft ons geboeid, heeft ons in spanning ge houden en toch onvoldaan gelaten. Wat 't spel aangaat, daar hebben we gaarne een woord van lof, ja van bewonde ring voor over. Eerstens, Mej. A. Roelofs zen gunden we gaarne de hulde aan haar ta lent gebracht, uitgedrukt door de aanbieding van een bouquet. Door haar innig en be zield spel, zoowel in de rol van beuzelachtig vrouwtje zoo in die van de door bange zor gen gedrukte echtgenoot en moeder, bracht ze 't publiek in opgetogenheid en 't spijt voorzeker de meesten, dat ze niet in de helft van 't derde bedrijf zijn heengegaanwat daarna kwam, heeft de illusie bedorven, 't Was niet de schuld der talentvolle actrice, 't is misschien de onze, dat we den auteur niet begrepen hebben maar enfin 't ligt er toe. Zoo flink en natuurlijk als de heer Rooij- aards „Helmer" steeds geweest was, hij was op dit keerpunt insgelijks mat, alsof hij zich zelf niet meer begreep. De heer v. Sprinkhuijzen vervulde de rol van dokter Rank uitstekend, en ook mevr. de Boer van Rijk en de heer Jos. van Biene brachten 't hunne dien avond bij tot vorming van een goed geheel. De zaal was niet zoo vol als 't gezelschap had verdiend, hetgeen we in hoofdzaak aan 't vergevorderde seizoen toeschrijven. Dinsdag 6 Mei werd er voor het eerst gespeeld in den nieuwen muziekkoepel tegen over de Marine-Club. Ontworpen door den scheepsbouw-ingeniear 2e klasse J. 'T Hooft, werd hij gemaakt door den industrieel S. Krjjnen, wien het werk werd toegewezen als laagste inschrijver (circa 1000 gulden.) Iedereen was nieuwsgierig naar de akons- tiek en terecht, daar men, bijna geheel on bekend zijnde met het verband tusschen akous- tiek en bouw, gewoonlyk in het duister tast en het resultaat tot het laatste oogenblik ge heim blijft. Men is echter gelukkig geweest. Reeds de eerste aanhef van het /,Wien Neêrlands Bloed", waarmede een zekere wyding werd gegeven, deed uitkomen, dat men niet beter verwachten kon of mocht. De geheele uitvoering sprak het begin niet tegen, vooral daar de Kapel der Stafmuziek der Marine, onder den heer Koning, ge lijk gewoonlijk, nauwkeurig, zuiver en flink De heer 'T Hooft heeft eer van zyn werk. De koepel had wel iets hooger kun nen wezen, maar misschien had dan de klank geleden. De ornamenten boven op zijn wat klein en het middenhek is abusievelijk van hout gefabriceerdhet drukt op het front door tegenstelling met de sierlijke lichte ijzeren hekjes in de openingen naast den ingang. De ontwerper had trouwens een ijzeren hek bedoeld en ook hoogere ornamenten. Genoemde hekken worden bij muziekuitvoeringen weg genomen, maar zijn toch anders noodig om te voorkomen dat de koepel zou dienen tot kin derspeelplaats of nachtverblijf. Per slot van rekening wenschen wij de Club geluk met dezen muziekkoepel, die het geluid der verschillende instrumenten tot een beter geheel brengt dan vroeger het geval watr en den uitvoerenden beveiligt tegen de onaangenaamheden van ons zoo veranderlijk klimaat. Aan de mariniers le en 3e kl. R. Veldhorst en W. Sterken werd het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen met de gesp Atjeh 1873—85 bij de Ministerieele beschikking toegekend voor hot deelnemen aan den oorlog in Atjeh. Te Enkhuizen zyn 5 Mei door 106 vaartuigen van 1000 tot 30,000 stuks ansjovis aangevoerd, prijs f 5 per 1000. In het geheel werd dien dag ongeveer anderhalf milioen stuks ansjovis aange bracht. Met den kuil kon wegens wind stilte niet* worden gevischt. Uit Be ets word gemeld; De werkstaking is zoo goed als geëin digd. Het grootste deel der trekkers ongeveer 70 procent heeft den arbeid hervat. De grootste bazen geven 85 ct., de kleinere 80 ct., zooals de eerste eisch der stakers was. Ook sommige turf ma kers hebben het werk hervat. Er wor den geene leggelden uitbetaald. De cavalerie en infanterie patrouilleert nog. Men schrijft uit Enschede Maandag was de laatste dag dat de arbeiders het werk kondeu hervatten, daar het genomen besluit der fabrikanten thans ingaat en dus, zoo vóór Vrijdag het nog niet ten goede mocht keeren, dat dan het stilstaan van al de fabrie ken, gedurende twee weken, zal ingaan. Na verschillende vergaderingen van de fabrikanten-commissie met arbeiders van verschillende richtingen in welke laat ste vergadering door de fabrikanten-com missie werd voorgesteld, dat met uitzon dering van twee belhamels de anderen zoeden toegelaten worden is met op 1 na algemeene stemmen in de vergade ring der werkstakers besloten dit voor stel niet aan te nemen en dus de werk zaamheden niet te her vatten. Versterkingen van militaire macht is aangevraagd alles is rustig. De catalogus der katten-tentoon- stelliug, die Zaterdag 10 Mei a. s. in het Paleis van Volks vlyt te Amsterdam ge houden wordt, is verschenen. Daaruit blijkt o. a. dat er zullen zijn 78 inzenders, met 147 inzendingen, bestaande uit: 93 leven de exemplaren, 60 lig- en trausportmand- jes, 6 nummers plastieke voorwerpen, 16 schilderyen, 12 aquarellen, 35 gravures, 6 collecties, te zamen 170 stuks photo- graphieën en 3 geïllustreerde boekwerken. Het getal kievitseieren, dat Vrjjdag te Leeuwarden werd aangevoerd, bedroeg ongeveer 20,000. waarvan vooral groote partyen naar Engeland werden verzon den. De prijs liep van 12 tot 16 cent. In het geheel werden te Leeuwarden en. te Sneek, naar raming in dit seizoen meer dan 200,000 stuks aangebracht, veel minder dan verleden jaar. Zooals men weet, is het zoeken van deze eieren na den 1 Mei niet meer geoorloofd. Door de groote vraag te Londen naar Friesche kievitseieren was de prijs, welke anders omstreeks dezen tyd gere geld daalt, in de laatste week weer hoo ger geworden. Er blijken, behalve valsche bank biljetten van f 25, nu ook valsche bank biljetten van f 100 in omloop te zyn. Al thans te Almeloo is er een aangeboden bij het agentschap der Nederl. Bank. Zij moeten tamelijk getrouw zyn nagemaakt. De dikte van het papier is echter steviger dan bij de echte bankbiljetten. Maandag vond men in de Frie- drichsstrasze te Berlijn een danseres van den koninklyken schouwburg dood op haar bed liggen. Daar zij volstrekt niet ziek geweest was, geloofde men aanvankelyk aan een misdaad of zelfmoord. Een na der geneeskundig onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat haar dood moet toegeschreven worden aan het te sterk rijgen van het corset. Een waar schuwing voor andere dames, die een zwak hebben voor dunne middeltjes. Bijna levend begraven. Een ge val van schijndood deed zich dezer da gen in de Belgische gemeente Boot by Thienen voor. Een jong meisje gevoel- zich ongesteld en begaf zich 's avonds eenigszins vroeger naar bed, dan zy ge woon was. Toen de moeder 's morgens haar dochter wilde wekken, bevond zy tot hare ontsteltenis, dat het lichaam koud en gevoelloos was als een lijk. De geneesheer en allen geloofden het meis je dood en het noodige werd in orde ge maakt tot debegrafenis.Op den dag daartoe bestemd, werd 't lyk in de kerk geplaatst, toen men onder de H. Mis gesmoorde kreten hoorde opstijgen. De schrik sloeg den menschen om het hart en de moe digsten haastten zich om de kleeden en het deksel weg te rukken en het dood gewaande meisje ging terstond recht op zitten en zag verwonderd rond. Hare onge steldheid was niets anders geweest dan een slaapziekte, die zulke schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Dat de droefheid der ouders in de grootste vreug de veranderde, behoeft niet gemeld. Xngezonaen. Het spijt mij werkelijk dat de heer A. Pecre- boom Pzn. te Wieringen, zich met den inhoud van mijn eerste stuk onder bovenstaanden titel niet knn vereenigen, maar, en dit strekt mij tot troost, men zal te vergeefs in zijn protest, tegen hetgeen ik geschreven heb naar een argument zoeken tot bestrijding van mijne aanwijzing tot het verkrijgen van afdoende verbetering in de verbinding van het eiland Wieringen met de h er bestaande vervoermiddelen. Bedoeld protest is eigenlijk niet anders dan een poging om den bestaanden toestand, waarvan de onhoudbaarheid door hetgeen in den laatsten tijd daarover werd publiek gemaakt, zonneklaar is gebleken, nog eenigszins te verdedigen en om die verdediging met een schijn van recht te kunnen voeren, heeft de heer P. de toevlucht moeten nemen tot vitterijen op n troen van vaartuigen en tot manieren die in een degelijk persorgaan als het Vliegend Blaadje, niet behoorden te worden geduld. De heer P. heeft mij van „grove leugens" be schuldigd en mij aangewreven dat ik alleen ben afgegaan op praatjes van den een of anderen reiziger, maar ik zal hem uit zijn eigen woorden bewijzen dat dit niet het geval isdoch eerst zal ik de hoofdzaak nader behandelen. De hoofdzaak is: eene goede Communicatie, niet alleen zooals de heer Peereboom voldoende schijnt te achten tusschen Wieringen en de Van Ewijksluis, maar van Wieringen met den Spoor weg en met de stoombootdiensten op Texel en Amsterdam. De heer P. schrijft: „Immers wanneer eenige verbeteringen van Wieringen met de van Ewijk sluis worden tot stand gebracht, was dit, dunkt mij voldoende." Neen mijnheer Peereboom, dat is niet voldoende, eisch is aansluiting met den Helder of met bet Station Anna Paulowna, door een stoomboot geschikt om evengoed als het „Jachtseheepje" van den postschipper „de baren te trotseeren" en beter dan dat scheepje geschikt om personen en goederen te vervoeren. Als men aan de van Ewijksluis aan wal stapt is men nog twee uren van den Helder en een uur van het station verwijderd, en dat is voor passagiers en goederen geen kleinigheid. Als de heer Peereboom geschreven had, de weg over den Helder is voor het mèereudeel der pas sagiers en goederen een omweg en had hij ge pleit voor een verbeterden vaarweg rechtstreeks van de sluis naar het station, dan had hij zakelijk gehandeld daar is veel vdór te zeggen. Daartoe zoude de Molenvaart moeten worden verbreed en verdiept, doch vergis ik mij niet, dan zonden de kosten daaraan verbonden, grooter zijn dan die voor eene verbetering van het Balg-kanaal, terwijl dan eene verbindiug zonder overlading met den Helder, en die is ook wat waard, zoude gemist worden. Wanneer men alleen ziet op bet verkeer met Wieringen, zouden de kosten aan de verwezent- lijking van mijn denkbeeld verbonden waarschijn lijk te groot zijn, maar daarom heb ik er ook op gewezen, dat het bruikbaar maken van het Balg-kanaal zou ten goede komen aan de defensie en aan de scheepvaart van het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee naar Helder en Texel, hetgeen een aanleiding zou kunnen zijn om subsidie van het Rijk te bekomen. Over de soort namen van de postschuit en het bootje zal ik niet twisten ik heb die vaartuigen aangeduid met de namen die gebruikt werden door personen met wie ik aan de van Ewijksluis en op Wieringen heb gesproken. Een zestigjarig man die aan de sluis zijn leven slijt, zeide mij niet „de schipper komt over met de ganzenboot" maar „de schipper komt over met de vlet". „Jachtseheepje" heb ik nooit als soortnaam van vaartuigen hooren gebruiken en vrat de vlet betreftde heer P. heeft gelijk het is geen vlet. Met „vlet" te schrijven heb ik de zaak nog veel te mooi voorgesteldeen vlet is een vaartuigje waarmede men op ruw water nog wat uit kan richten, maar de ganzenboot is een platboomd vaartuig met een palm hout onder- en twee palm boven water. De heer P. heeft met dit te doen uitkomen voor een ieder duidelijk gemaakt dat het ding onveilig is, onveilig als men er elf menschen mede overzet van de schuit naar den dijk, onveilig als men met er met 6 a 7 personen den overtocht mede waagt. De heer P. schrijft verder„Dat hij (de schip per) met weinig of geen wind den geheelen over tocht met deze boot volbrengt is onwaar." U hebt weder gelijk- mijnheer P. nu in de lente en des zomers wordt voor den overtocht in bedoeld geval een uitmuntende sloep gebruikt, maar is dit ook des winters het geval P Neen, mijnheer P. dan ligt die uitmuntende sloep hoog en droog op den wal, omdat zooals u zelf schrijft„het zaak is daar zoo min mogelijk, booten in het water te hebben." De ganzenboot in den winter voor den overtocht te gebruiken is, dat moet u mij toestemmen, erger dan des zomers, dus ook hiermede wordt de zaak er niet beter op. Voorts zal ik. het den schipper niet kwalijk nemen dat hij de passagiers laat roeien als zij daar lust in hebben, maar. dat hij er nu en dan bepaald op rekent, zie dat komt niet te pas. Bij de gelegenheid waarop ik heb .gedoeld, wa3 er niemand in de boot dan de passagiers en de schipper, die aan het roer zat. De passagiers moesten dus roeientwee er van waren arme drommels die dat werk nog nooit bij de hand hadden gehad en die kort geleden door de influ enza waren aangetast geweestzij roeiden zich in 't zweet en zaten, neen het is geen leugen maar de waarheid, met de toppen hunner schoenen in het water. Dat het wel eens meer gebeurd er water in de vletik bedoel in de ganzenboot staat, kan ik weder uit de eigen woorden van den heer P. b°-wijzen; de boot zoo beweert hij, wordt vddr de passagiers er in stappen zoo goed mogelijk uitgedroogd, doch dan volgt (het zijn blijkbaar woorden van den sohipper, mij dunkt ik hoor het hem zeggen, den leukert!): „daar velen der pas sagiers met den trein moeten, komt hiervoor de tijd veelal wat kort." Bij de vorenbedoelde ge legenheid gingen wij naar Wieringen en da&r is totnogtoe geen trein over het willekeurig om springen met den tijd van vertrek zoude ik mede nog het een en ander kunnen mededeelen, maar ik moet mij bekorten. Als de pogingen van den Burgemeester tot verbetering van den toestand in 't werk gesteld, zooals de heer P. verzekert, absoluut niets te wenschen overlaten, dan moet ik hem toch mijne bevreemding te kennen geven dat die pogingen totnogtoe tot geen zichtbaar resultaat hebben geleid. Dat de haven er nog niet is, daar zal ik* niets van zeggen, maar het maken van een aanlegplaats te Wieringen uitsluitend bestemd "eir- geschikt voor de postschuit en eene betere Jan- - dingsplaats aan- en beteren opgang tegen den dijk aan de Ewijksluis, zijn zaken die meer onder bereik liggen en m. i. wel alleen door de gemeente Wieringen kunnen worden bekostigd. De heer P. schijnt veel aan namen te hechten ik ken hem niet cn als ik mijn naam noemde zoude hij mij waarschijnlijk ook niet kennen, omdat ik nog niet lang hier woon. Mijn naam zou dus weinig gewicht in de schaal leggen ik wensch mijn schrijven alleen beoordeeld te zien naar den zakelijken inhoud. Mocht de heer P. er echter prijs opstellen met mij kennis te maken, welnn, dan machtig ik de redactie als ZEd. bij gelegenheid hier mocht komen, hem mijn naam en woonplaats te noemen en ben ik bereid hem te woord te staan. Nieuwediep, 6 Mei 1890. C. E. P. Burgerlijke stand gemeente Texel. van 30 April tot 6 Mei. ONDERTROUWDCarl August Ferdinand Meijer en Anna Hermina Walter. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Cornelia, dochter van Klaas Dop en Deitje Smit. Teunis, zoon van Willem Lourens Bakker Lz. en Antje Plaatsman. Abraham Dirk, zoon van Klaas Kooiman en. Jannetje Bakker. Cornelis, zoon van Gerrit Krijnen Cz. en Gerrardina Kuyper. Catharina, dochter van Reijer Zij ra en Trijntje "Boogaard. Wilhelmina dochter van Klaas Borgman en Aafje Lamraers Dekker. OVERLEDEN: Antje Gollenstee 76 jaar, geh. met Pieter Visser. Klaas Brouwer 76 jaar, gehuwd met Antje Bakker. Marine en Leger. De adjudanten-onderoff. en de sergeanten-ma joor bij het wapen der infanterie zullen voortaan met een revolver bewapend worden. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram vertrekt Zr. Ms. stoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Commijs, den 8n dezer van Bushire (Per zische Golty, koers stellende naar Bombay. Aan boord is alles wel. De luits. ter zee 2e kl. H. J. Pak en A. Mer- kus, dienende respectievelijk aan boord Zr. Ms. fregat „Evettsen" en wachtschip te Willemsoord, zullen met 11 Mei a. s. onderling van bodem verwisselen, terwijl met den 17n d. a. v. de lnit.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1