Advertentie n. VPsMe EcMvereenittiDï 1L Petras Minnetoo E jl Virpa Manna Fortuin -4 Ds. VAN BKR BORST, van Amsterdam. Zuiderkerk. Herst. Evai. Lnth Kerk. De Nat. Chr. Gel. OaMereeoipi DANKBETUIGING. CAFÉ HOFFMAN. Op DONDERDAG 15 MEI a.s.. fles avonis GROOT BAL. Tuintjes Huisduinen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam, vertrok 8 Mei van Genua. Het stoomschip *Conrad," van Amsterdam, arriveerde 11 Mei te Southampton. Het stoomschip //Prinses Amalia," van Ba tavia, vertrok 10 Mei van Padang. Marktberichten. Alkmaar, -9 Mei. Kleine kaas f33, Com missie f27, Middelbare f27,25, aangevoerd 285 stapels, wegende 79391 K. G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 248 mudden Tarwe f6,25 a 8,10, Gerst f5,10 a 6, id. Chev. f 6 a 6,35, Haver f 4,25 a 4,50, Paardenboonen f6, Bruine dito f 6,50 a 8,75, Citroen dito f 10,50 a 11,50, Witte dito f8,75 a 12, Erwten: Groene f 11 a 14, Grauwe f 15. 10 Mei. Aangevoerd 6 Paarden f 80 a 250, 20 Koeien en Ossen f 100 a 250, 57 nucht. Kalveren f8 a 14, 410 Schapen f20 a 34, 2201 Lammeren f 10 a 22, 251 Magere Var kens f 19 a 25, 167 Biggen f 10 a 15,50, 23 Bokken en Geiten f4 a 10, 16 Kleine Bokjes f 0,30 a 0,40, Boter per kop f 0,60 a 0,70, Kipeieren f 2,25 a 3,25, Eendeieren f 3 p. 100. Hoorn, 10 Mei. Aangevoerd Tarws f'7a8, Gerst f5 a 5,50, Haver f4 a 4,75, Groene dito f10 a 12, Grauwe dito f12 a 14, Vale dito f9 a 10, Bruine boonen f9 a 11,50, Karweizaad f 9,50 a 10,25, Mosterdzaad f 17 a 18,25, 17 Paarden f70 a 250, 64 Koeien f 180 a 300, 763 Schapen f 24 a 40, 1672 Lammeren f 10 a 18, 93 Kalveren f 10 a 25, 120 Varkens f 14 a 27, 5 Zeugen f25 a 60, 155 Biggen f 6 a 12,50, 7000 Kipeieren f2,80 a 5 per 100, 2750 koppen Boter f47£ a 52£ per kop. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.per 100 K.G. zonder verbinding. Visscberijberichten. Nieuwediep, 9 Mei n.m. 7 u. 90,000 ansjovis per 1000 f 4.25 a 4.50, 15-tal geep per tal f 14 a 15. 10 Mei. Van Texelaars en vletten 640 rog gen p. st. 55 eent, 16-tal geep van Wieringen per tal f 13 a 13.50. 55 korders met 20 tot 150 tongen p. st. 45 a 50 ct., 20 tot 90 middelm. tongen p. st. 25 eent, 3 tot 6 mand kleine schol p. m. f 3, 1 tot 6 mand schar p. m. f 3, 3 tot 30 roggen p. st. 55 ct., 4 tarbotten p. st. f 7 a 8. 200.000 ansjovis door haringvlotten aange bracht. 12 Mei. 50.000 ansjovis gevangen door ha ringtrekkers. Van Texelaars en vletten 220 roggen per stuk 55 ct., 7-tal geep van Wieringen per tal f 15. 2 korders te zamen met 210 tongen p.st. 45 ct. 13 Mei. v.m. 8 u. Van Texelaars en vletten 160 roggen p. st. 65 ct. De meeste schuiten zijn op de ansjovisvangst. 333"* Staats-Loterij. 5e klassele lijst. No. 17382 f15000. No. 4401, 4487, 5039, 6007, 10710, 14027, 15684 f 1000. No. 748, 5374 f400. No. 329, 1359, 2269 f200. No. 2707, 3404, 6978, 8196,10889,11585, 13828, 14599, 14838, 17547, 20625 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 9 tot 13 Mei. ONDERTROUWD: n GETROUWD: ^eene' BEVALLEN: E. de Graaf, geb. van Halen, z. M. Daalder, geb. Koorn, d. T. Stieltjes, geb. Ham, z. G. Krijnen, geb.. Pijper, d. R. Hoog- terp, geb. de Jong, d. E. S. Ieke, geb. Steehou wer, e. J. Schong, geb. Zonneveld, d. J. Sporry, geb. Visser, d. S. C. do Haan, geb. van Bork, d. G. D. Bosschaart, geb. Lith, z. A. M. L. Kamp, geb. van Loo, e. IJ. Reyers, geb. de Haan, d. G. Kalf geb. Droog, d. J. E. Hoedemakers, geb. Opperman, z. OVERLEDEN: C. L. de Meijer, 43 j. A. J. van der Sande, geb. Kaptein, 55 j. M. E. T. van der Wel, 3 j. L. Oosterhuis, 26 j. G.J.Hasse laar, 18 j. POLITIlfi. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau Raadhuiseen Mandje. Adres Bureau IIeen Handschoen. Adres J. Veereschild, Loodsgracht: een zilveren Ring. Adres Bureau Ieen gouden Oorbel letje, een paar Handseheenen, een Sleutel. Ingezonden. Niet netjes, zelfs vies. Herhaaldelijk viel dezer dagen mijn aan dacht op do zeer zorgelooze, onverschillige wij- re, waarop sommige menschen, schippers, venters, voerlieden, enz., omgaan met het ver voer en de behandeling onzer levensmidde len. Mij dunkt, daar mag weieens een woordje over gesproken worden. Misschien worden sommigen daardoor op hunne ondoordachte handelingen attent gemaakt en wordt de aan dacht van 't publiek gevestigd op een gebruik, at door velen onachtzaam wordt gevolgd of toegelaten. Onze levensmiddelen van verschillenden aard, zooals groenten, aardappelen, kaas, meel, enz. worden op wagens en karren vervoerd, terwijl de voerlieden, hunne helpers en vaak een of meer kinderen met hunne respectieve zitver- mogens op die waren plaats nemen. Bij 't lossen en laden van zulke waren wordt er blijkbaar weinig aan gedacht, dat die goederen moeten dienen tot spijs voor onzen mond. Om maar iets te noemen'k zag onlangs kaas aanvoeren ze werd op de straatsteenen opge stapeld en een hondMen be grijpt het verdere. Is daar nu niets aan te doen Buiten 's lands gaan wij, Nederlanders, door voor uiterst zindelijke menschen. Mij dunkt de behandeling en 't vervoer onzer le vensbehoeften laat wel wat te wenschen over. 't Plaats nemen op de eetwaren, die men ver voert, en die straks door anderen moeten wor den genuttigd, is bepaald vies. Mogelijk, dat zij, wien zulks aangaat, door 't lezen van deze opmerking op de gedachte komen, dat het //herzie u zelf!" ook in deze van toepassing kan zijn. P. T e e k e n-o n d e r w ij s. De nieuwe wet op het lager onderwijs, wier invoering thans wordt voorbereid en bevorderd, heeft o. a. deze goede bepaling, dat op de ge wone lagere scholen voortaan de eerste grond beginselen van het teekenen zullen worden onderwezen. Met het oog op het practisch nut, dat dit onderwijs noodwendig moet afwerpen, juichen wij de uitbreiding der leervakken met het onderwijs in het teekenen ten zeerste toe. En bovendien zal dit onderricht heel licht aan leiding geven, dat menigeen zich meer bepaald aan teeken- en schilderkunst gaat wijden. Be vordering van kunst- en schoonheidszin zal ongetwijfeld mede het gevolg zijn van de in voering van het door ons bedoelde nieuwe leervak. Nu zou er nog wel een doel bereikt kunnen worden met het élementair teeken- onderwijs en wel ditmen zou den leerlingen der lagere school eenig begrip kunnen geven van schakeering en harmonie der kleuren. Misschien geraakten we dan bevrijd van die schreeuwende dis-harmonie, waarop o. a. bij de kleeding van mannen en vrouwen valt te wijzen. Menig heertje zou dan zei ven besef fen, dat zyne kleedij met inbegrip van zijne zwarte bottines en zijn lichtgrijzen hoed, alle kleuren van den regenboog te aanschouwen geeft, en de jonge dames zouden zicli wèl wachten bij een donkergroen kleed een vuur- rooden parasol te dragen. Wie weet of 't onderwijs in 't teekenen niet bijdraagt om ve ler opmerkzaamheid te vestigen op de schoon heden der Natuur, die, ook in de kleurscha- keeringen, welke zij te aanschouwen goeft eene harmonie ten toonspreidt, die ieders bewonde ring verdient. Z. Vervolg der Berichten. De Christelijke Nationale geheel onthouders Yereeniging doet pogingen om ook een jpngelings-vereeniging hier te vestigen zij zal daartoe vergaderen in 't Te Huis voor Militairen en geeft vrijen toegang ten einde deelneming aan dit schoone doel uit te lokken. Jl. Zaterdag had bij het binnenkomen van een Texelsch- en een Wieringervaartuig alhier een botsing plaats, welke voor den schipper van 't laatstgenoemde ernstige gevolgen had. De stoot, door de aanva ring veroorzaakt, wierp hem over boord. Een lijn van den Texelaar den schipper toegeworpen, trof geen doel, terwijl ver dere hulp te geven niet mogelijk was. Het ongeval werd gelukkig gezien door den milicien H. Digner, die terstond met een vlet van 't fort de Harssensvan wal stak en nog tijdig genoeg de plaats bereikte om den schipper daardoor te kun nen redden. Door den photograaf Dulfer alhier, zijn een viertal standen van het Badpavilloen tijdens het openingsfeest van Woensdag 11., photogra- phisch afgenomen, welke zeer goed geslaagd zijn. Van de massa menschen, welke zich toen op den top der duinen bevonden, is van velen een kenbaar beeld zichtbaar. 'tls wel te verwachten, dat die fraaie pho- tographiën, als souvenir van 't openingsfeest, bij velen eene plaats zullen vinden. Op den 12 Mei 1849 werd onze geëerbiedigde en beminde Koning Willem III op plechtige wijze te Amsterdam in gehuldigd. Op gisteren was het de 41ste verjaardag van die gebeurtenis, en ten vorigen jare werd het 40jarig jubilé van 's Konings regeering op feestelijke wijze door heel het dankbare Vaderland gevierd. Bij de herinnering aan een en ander voegen we toe den wensch, dat Z. M. de Koning nog lang moge gespaard bljj- ven voor H. D. gezin en voor Nederland, dat hij onder genot van rust en vrede, met wjjsheid bestuurt. Maandagmorgen werd nabij het Centraal Station te Amsterdam een man aangereden door een binnenkomenden trein van de richting Haarlemzwaar verminkt werd hij per brancard naar het gasthuis vervoerd. Men vreest echter voor het be houd van zijn leven. Zaterdagnacht is te Schiedam in braak gepleegd in het kantoor van de graanfactors, de heeren Zoetmulder Co. Toen de politie te 12 uur aldaar voor bijkwam, ontdekte zij dat de deur van het kantoor open stond. De agent van politie le kl. H. A. Eijkelbaan daarop de gang ingaande, zag zich voor het ge opende luik van de kantoordeur (de deur zelve was gesloten) onmiddellijk geplaatst voor een van de inbrekers, die hem met het geladen pistool op de borst dreigde, wanneer hjj alarm mocht maken. De agent trok aanstonds zijn sabel en in het wilde met dat wapen door het luik stekende, wist hij de inbrekers van zich af te houden. De andere agent, die Ejjkelbaan vergezelde, seinde inmiddels om hulp, die weldra van verschillende kanten kwam opdagon. Daar de agent E. voor de deur bleef staan, konden de inbrekers niet vluchten. Toen de poli tiemacht, versterkt door de hulp van eenige burgers, tegenwoordig was, opende men de kantoordeur en vond men, diep ver scholen onder en achter de lessenaar, twee personen. Blijkbaar geen uitkomst meer ziende, hadden ze getracht zich te ver bergen. Het pistool, geladen met drie kogels, werd in den aangrenzenden tuin van den heer Van Gent gevonden. De beide inbrekers, die van alle mo gelijke werktuigen tot iubraak voorzien waren, schijnen 's avonds te 9 uur van Leiden te zijn gekomen. De één schijnt een goede bekende van de justitie te zijn. Aan het moedig optreden van de po litie is het te danken dat deze brutale poging tot diefstal werd verijdeld. N. R. C. Onder Spaarnwoude is Vrijdagavond de bliksem geslagen in den watermolen »de Slokop.Zonder brand te veroorza ken, werd een der zware roeden gespleten en in een woonvertrek eenige schade aangerichtde bewoners kwamen met den schrik vrij. De molen heeft alzoo zijn naam eer aangedaan. Den 8sten April is het middelste gedeelte van het ak der roomsche-katho lieke kerk op het Waterlooplein te Ba tavia ingevallen. Reeds had men het ongeval zien aankomen en getracht het door het aanbrengen van stutten te voor komen, maar het mocht niet baten. Nie mand is door de neervallende balken en spanten getroffen, maar deze hebben in het kerkgebouw natuurlijk veel vernield, onder andere een deel van het orgel. Het altaar is onbeschadigd gebleven. Men schrijft uit Volendam »Een alleraardigst vroolijk gezicht le vert thans het visschersdorp. Er is nu heel wat vertier, Telkens komen botters, die ansjovis aanvoeren. Er zijn bjjna handen te kort om de duizende vischjes stuk voor stuk te bezorgenkinderen en ouden van dagen reppen de handen om de ansjovis van de koppen te ontdoen en daarna te kuipen. Uit Enkhuizen wordt van 9 Mei ge meld: De heer Van der Deure, eigenaar van het Parkhotel alhier, ontving heden een brief van zekeren Anselmo Ruiz Peres, waarin deze, thans in de gevangenis te Barcelona, verklaart, vroeger in Neder land te zijn geweest, en te Enkhuizen, in de nabijheid van genoemd hotel, een som van 500,000 francs te hebben begra ven. De toekomst van zijn eenige dochter willende verzekeren, verzoekt hij, de reis kosten van Spanje naar Nederland voor twee dames over te zenden. Zijn dochter zal dan de plaats wijzen, waar de schat verborgen ligt. Een derde deel daarvan zal voor de moeite worden geschonken. Het antwoord, in de Fransche taal te schrijven, moet in twee enveloppen wor den geslotenop de binnenste het adres van Anselmo Ruiz Peres, op de buitenste dat van Fernando Figueras te Barcelona, Natuurlijk heeft men in den schatbe- graver met een oplichter te doen. Zaterdagavond ruim 11 uur kwa men twee personen uit een tapperij te Hoorn, waar zij nog al van het vergun ningsrecht schenen gebruikt te hebben. Weldra toch raakten zij handgemeen met dit gevolg, dat er een hunner in het wa ter terecht kwam, waarna de andere hot hazenpad koos. Op het hulpgeroep scho ten eenige personen toe, die met een dreg er in slaagden hem op het droge te ha len. Hoewel hij na lange pogingen het bewustzijn terugkreeg, is hij toch den volgenden morgen aan de gevolgen over leden. In de Aagje-Dekenstraat te Vlis- singen is gisteren het volgend ongeluk gebeurd. Een vaars was aan zijn gelei der ontsnapt en op hol geslagen. Een boerin en haar man trachtten het dier tegen te houden, doch de vrouw werd omvergeworpen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij een paar uur later over leed, vijf jeugdige kinderen nalatende. Te Enschede is de eerste sluitingsdag op de fabrieken zonder eenige wanordelijkheid voorbijgegaan. Ongeveer vierhonderd arbeiders hadden zich naar Delden begeven. Velen van dezen aldus meldt de «N. Ov. en Zw. Ct." kwamen des middags in kleine troepjes terug. Omstreeks halfzeven zou een troep van een paar honderd man, gedeel telijk van stokken voorzien, de stad intrekken, doch zij werden op de grenzen van Enschede en Lonneker aan den Hengeloschen straatweg door den burgemeester met maréchaussées en politie opgewacht. Nadat zij door den burge meester waren gesommeerd om uit elkaar te gaan en hierop met dreigende houding ant woorden, werd er een attaque gemaakt, waarbij eenigen in een sloot terecht kwamen. De troep ging hierop uiteen. Van verdere rustverstoring werd niet meer gehoord. Bij een gearresteerde dronken arbeider werd een revolver gevonden. Daar hij tot het dragen daarvan geen vergunning had, is procesverbaal tegen hem opgemaakt. Het is bijzonder stil op straat; men ziet haast geen arbeidersvelen van hen werken op het land of doen andere werkzaamheden aan fa brieken enz. Alleen des avonds is er iets meer drukte, doch niets meer dan gewoonlijk. De firma Elderink Co. heeft in de fabriek bekend gemaakt, dat, wanneer de garens zoo ver afgeweven zijn, dat het niet meer de moeite waard is dat de machine loopt, de fa briek voor goed gesloten wordt. Op deze fa briek werken echter maar een klein getal ar beiders. Aan Burgemeester en Wethouders is voor meer politietoezicht, gedurende deze dagen, een crediet van f 3000 verleend. Te Chicago is een samenzwering ontdekt, welke ten doel had, de tot le venslange opsluiting veroordeelde moor denaars van Dr. Cronin te bevrjjden. Men vond bjj die gevangenen vrij aanzienlijke sommen gelds, revolvers en vijlen. De hoofdcipier was omgekocht. Het complot werd ontdekt door den huiskapelaan. De gevangenen zijn nu in buitengewoon ste vige cellen opgesloten, waar zij nauwlet tend bewaakt worden. Te Hamburg hebben 700 dokarbeidèrs het werk gestaakt. De kassier der werksta- kende metselaars is met het geheele organisa tiefonds van 30,000 Mark verdwenen. De werkstaking van timmerlieden en werkstakers Heldersche Moppen. IN DEN STIJL. Wat heb je die acte leelijk geschreven! Dat teekent de baas nooit!" z/Och, ik kan het wel mooier, maar anders steekt het te veel af bij den oude zijn hand- teekening." o VEEL GEVERGD. Dame («in een «aapje" stappend"): Koet sier naar nummer dertig, den naam van de straat weet ik op 't oogenblik niet, maar die zal mij onder 't rijden wel invallen!" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Zoo even zagen wij de liefhebbers 1200 voet hoog boven de oppervlakte der zee in een Badpaviljoen, en nu is de heer Hoft'man op het idéé gekomen om deze liefhebbers niet zoo hoog te laten klimmen. Eerstdaags zal zijn prachtig en net ingerichte catacombe 1500 voet onder den grond worden geopend, om alzoo de heerlijkste koude bieren te kun nen schenken tegen 5 cent per glas. Ieder die dus van koud bier houdt, bevelen wij deze nieuwe inrichting ten zeerste aan. Opening 15 Mei a. 8. Op 14 Mei a. s. hopen wij te mogen herdenken de van onze geliefde Ouders: PETRUS MINNEBOO f en IVIRGINA JOHANNA FORTÜIN.J Helder, 13 Mei 1890. i Namens hunne dankbare Kin- I deren, Behuwd- en zes-en- veertig Kleinkinderen. 2 I Algemeene kennisgeving. Aan bij gelegenheid van hun 'fa Vijftig-jarig Huwelijksfeest, r x te Helder, op 14 Mei 1890. k Waarde Minneboo IVele jaren brachten wij te zamen in vriendschap door, uit j ware achting voor uw persoon voortkomende. Gij, oudste lid vanonzeVereeniging! Uwkrach- 1 ten hebt ge ook besteed om mede te werken tot stichting van ons II gezelschap, hetwelk de krachtige i leuze in haar banier voert »Ont- JI waakt bjj Tljds", Mogen wij wjj- zen op den bloei er van en ons 11C herinneren hoeveel wij ten goede van velen onzer hebben mogen doen, dan komt ook U daarvoor dank toe. De getuigenis hiervan i geven wy openbaar, het is een Vb eereschuld, welke wij willen af- J1A 1 doen op het oogenblik dat God y) het vergunde dat gij, Vader van een groot geslacht, met uw Echt- genoote vijftig jaar te zamen 1 in den echt verbonden zoudt zjjn. Met dit onschatbaar voor- f recht wenschen wij U geluk en I dat het u gegeven moge zjjn, dezen dag nog lang in uw innering blijve! Helder, 13 Mei 1890. Namens het Bestuur en Leden der Vereeniging Ontwaakt bij Tijds A. G. J. de Vries, President. P. J. Dol, Vice-President. J. v. d. Casteele, Secretaris, N. Klein, Penningmeester. P. K. Minneboo, Commiss. Jb. Rotgans, Banierdrager. •-% u //b geluk en zpn, dat fL uw her- Yr sni. ïu ter. <fj) ss. ;er. •-Jarige Echtvereenigiag van J. KOOIJ Pz. en G. ROTGANS. Wieringen, 14 Mei 1890. Hunne dankbare Kinderen. Gehuwd E. TIRGRATH P W. HEERINGA. New-York, 28 April 1890. Getrouwd P. BLANKMAN en A. J. HIJLIEGENBERG. Anua Paulowna, 9 Mei 1890. Geboren JAN HENDRIK, Zoon van: P. H. KAMP en A. M. L. KAMP-VAN LOO. Helder, 11 Mei 1890. Bevallen van een Meisje G. KRIJNEN-PIJPER. Helder 10 Mei 1890. Bevallen van een Zoon E. S. ICKE geb. Steehouwer. Helder, 12 Mei 1890. Heden, 10 Mei, overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Zoon PIETER, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 22 jaar, diep betreurd door zijne bedroefde Ouders, Broeder en Zusters. Wieringen, 10 Mei 1890. Namens C. HALFWEEG. A. HALFWEEG geb. Mekken. Jb. HALFWEEG. TRIJNTJE HALFWEEG. JANSJE HALFWEEG. Nog treurende over het; verlies van onze dierbare Vader, trof ons heden weer een gevoelige slag door het afsterven van mjjne geliefde dochter en onze eenige Zuster GERRITJE JANNETJE, na een smartelijk doch geduldig lijden van vier maanden, in den nog jeug digen leeftjjd van 18 jaar. Allen die haar gekend hebben kunnen beseffen, wat wij in haar verliezen. Wed. A. EKELMANS-Kerver. C. HASSELAAR. C. G. HASSELAAR. Helder, 9 Mei 1890. Aan de Leden der Herv. Kerk te HELDER (Palmstraat). D. V. Donderdag IS Hel 1896 (He- melvaartdag), voorin. 10 uur: D. V. DONDERDAG 15 MEI, 's mor gens 10 uurde Weleerw. Hr. Ds. W. den Hengst. DONDERDAG 15 HEI (Hemelvaartsdag): geen Dienst. DE KERKERAAD. wenscht D. V. een buitengewone openbare ver gadering te houden op Woensdag 14 Mei a.s., 's avonds 8 uur, op de bovenzaal van 't MILITAIR TEHUIS", ten einde deelneming op te wekken tot het stich ten van een Chr. Onth.-Jongeiings-Vcr- eeniging. Toegang vrjj. Bij deze betuig ik mijn harteiyken dank aan den Milicien Kanonnier H. DIGNER, voor zjjn menschlievende hulp jegens mij betoond toen ik 11. Zaterdag het ongeluk had in 't Nieuwediep overboord te vallen zijn dadelijke hulp is oorzaak dat ik naast God hem het leven dank. Immer zal ik met dankbaarheid aan hem denken en hoop, dat de zegen des Allerhoogsten hem moge vergezellen. D. KLAVER, Schipper te Wieringen. Nieuwediep, 13 Mei 1890. De ondergeteekende betuigt haar har- telijken dank aan de HH. Dragers voor de laatste eer, aan haar Echtgenoot be wezen. De Wed. C. L. DE MEIJER, geb. G. Stuivers, en verdere familie. Muziek op jDONDERDAG Hemel vaartsdag en ZONDAG a.s. AANVANG 3 URE. E. KINDT.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 2