„ge ©tintjes", Bil m VEflSTELNAAISTfiB Advertentie n. Ds. W. DEN HENGST, NIET CATECHISEEREN. College „Entre Nous", Miemie ScIeriweeiipE MUZIEK. Tandarts BIERSTEKER, JAN IN 'T VELTSTRAAT, C. POOL, Timerman en Aannemer, een flinke DIENSTBODE, een bekwame Keukenmeid, eene zindelijke Dienstbode, een BUITENMEISJE, een zindelijke DIENSTBODE, een flinke DIENSTBODE, een flinke DIENSTBODE, een D A G M E I S J E. Een JONGEN gevraagd. volgend jaar de vereeniging zou vergaderen. Elke atdeeling meende voor zich de aange wezene er voor te zijn. Een pleidooi door Helders afgevaardigden voor deze grootste zee- vischmarkt, kon geene stemmenmeerderheid verkrijgen. De keuze bleef tusschen Amster dam en Scheveningeu. In laatstgenoemde gemeente zal iu 1891 de vijfde vergadering plaats hebben. De afgevaardigde van Bergen-op-Zoom schet ste do jongste verpachting der bes ter bau ken, waarbij de Mi uister, ondanks de verbazend hoogcre pachtsommen, perceelen aan den hoog- sten bieder weigerde af te staan. Het was geen punt van de Agenda; maar om hut gewicht van hot betoog zal het Bestuur na schrifte lijke toelichting daarop advies trachten te ver krijgen. Hiermede was de vergadering ge ëindigd. Do lieer A. van Ilhijn, oud-reeder te Kat wijk aan Zee, was de tolk van allen, om den Voorzitter voor de nitstekende leiding dezer vergadering dank te zeggen. Uit het vorenstaande blijkt opnieuw, dat de //Vereeniging ter bevordering van de Ne- derlaudsche Visscherïj" een stichting is, welke aan een gx-oote behoefte voldoet. De belangen van velen in dezen grooten tak van bedrijf tot elkaar te brengen is de volkswelvaart ver- hoogen. De vereeniging verdient daarom den steun van allexx, die het daarmede wel mecnen. Wij sporen tot deelname aan; de jaarlijksche .contributie bedraagt slechts f 1,50, hetwelk dus geen bezwaar kan zijn. Bij den president, den heer W. Ten Harmsen, of' den secretaris, den lieer L. W. F. Oudenhoven, is daarvoor gelegenheid. Marine en Leger. Zr. Ms. stoomschip le kl. »Van Galen" kwain heden alhier binnen, ko mende van Batavia. Gemelde bodem zal spoedig aan 's rijks werf alhier weder gereed gemaakt worden tot het overbrengen van manschappen naar Oost-Indië. De 1ste compagnie van het 4de reg- vesting-artillerie is gisteren, onder bevel van den kapt. W. J. G. van der Veur, uit Hellevoetsluis alhier aangekomen, ten einde deeltenemen aan de ernstoefeningen niet liet vesting-geschut, welke heden zijn aangevangen. Onder bevel van den 2n luit. J. M. C. Llaak, is gisteren morgen, per eersten trein, van hier vertrokken een detachement van het 6de bat. le reg. infanterie, met bestemming naar Leeuwar den, ten einde aldaar het garnizoen te versterken. Stcomvaartberichten. Het stoomschip «Prins Hendrik" arriveerde gisterenavond te Amsterdam. Het stoomschip «Sumatra," van Batavia, pass. 2 Juni des ochtends 4 uur Dungeness. Het stoomschip «Prinses Amalia," van Ba tavia, vertrok 2 Juni van Port-Said. Visschsrijberichten. 31 Mei. 350 roggen van Texelaars eu "Vletten, per stuk 50 ct. 2 Juni. 3 tal geep, per tal f i.5,00. Van Texelaars eu Vletten, 430 roggen per stuk 50 a 60 ct. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.20 per 100 KG. zonder verbinding 333ste Staats-Loterij. 5c klasse12e lijst. No. 5414 f 100,000. No. 11624, 11880 f 1000. No. 14244, 20131 f 400. No. 1470, 3188, 3537, 3797, 4547.9424,11238,13458, 14279, 16721, 18379, 19106, 19643 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 30 Mei tot 3 Juni. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geenc* BEVALLEN: K. B. Berger, geb. de Geus, z. M. Kikkert, geb. Sallem, d. W. van Breda, geb. Hillenius, d. M. Keijzer, geb. Westerhof, d. J. A. Fennik, geb. Eradus, z. G. Ras, geb. Woord, z. J. M. Huigen, geb. Fehres, z. J. Zwaan, geb. Klinkert, z. M. C. Bijl, geb. de Smit, z. G. Visser, geb. de Boer, d. OVERLEDEN: J. Reigwein, 4 ra. J. C. Timoiers, 7 ro. P. Schouten, 10 m. G. Strooker, 1 m. H. de Wijn, 25 j. apciiTiijj. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau I: 1 boezelaar, 1 mari- ivierspet, 1 kruiwagen. Bureau Raadhuis: 1 portemonnaie waarin eenige centen etc. Adres J. Janzen, Smidstraat 12: 1 zilve ren armbandje. Vervolg der Berichten. Het halve eeuwfeest van het bestaan der Christelijk Gereformeerde gemeente alhier zal naar we vernemen, heden en morgen avond, in het kerkgebouw dier gezindte, in godsdienstige samenkomsten op plechtige wijze worden gevierd. De heeren Slis en von Oterendorp hebben, in vereeniging met den heer 01- denburg, vóór een paar weken eene an- sjovis-zouterij tot stand gebracht te Enk- huizen, en gisteren zijn zij met dergelijke zaak aangevangen te Kolhorn. Ansjovis, door visschers van genoemde plaatsen ge vangen, werd vroeger, om te worden in gezouten, veelal naar Friesland gezonden; thans verdienen tal van personen in beide visschersplaatsen een goed stuk brood aan dezen tak van nijverheid, die bij de goe de vangst van dit viscbje flinke voordeelen aanbiedt. Op de voordracht voor kantonrech ter te Dordrecht, komt o. a. voor Mr. J. D. van Kuijk, kantonrechter alhier. Door den Minister van Koloniën is de heer A. Deeldér, onderwijzer aan de Gemeente-school no. 7a alhier, ter beschik king gesteld van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer aldaar. De heer A. Deelder, onderwijzer aan school no 7a, is geplaatst op de voordracht voor Hoofd der school te IJzendijke. Onder de leiding van den heer F. O. H. Schlamileh hebben zich dezer da gen een 16tal dames-onderwijzeressen, werkzaam aan de Gemeentescholen alhier, vereenigd om zich te bekwamen in vrije- en orde-oefeningen, die, volgens de nieuwe wet op 't Lager Onderwijs, voortaan ook op de gewone lagere school moeten wor den onderwezen. De onlangs alhier opgerichte Hel- dersclie Scherrnvereeniging Wapentrouw" gaat, naar wij met genoegen vernemen goed vooruit onder de uitstekende leiding van haar directeur Boelens Dit is dan ook de reden waarom er zooveel aanvragen komen van jongelingen voor een aspiranten- afdeeling. Genoemde vereeniging heeft dan ook besloten tot de oprichting daar van over te gaan, waarbij jongelingen kunnen aangenomen worden van 1317 jaar. Behalve het schermen op alle wa pens, leeren de leden ook de exercitiën te voet en het laat zich aanzien dat vele jongelieden alzoo een groote bedrevenheid in het hanteeren der wapens zullen krijgen. (Zie annonce). Texel, 2 Juni. Volgens bericht van de vloot, die op de Zuiderzee de ansjo visvangst uitoefent, hadden de visschers van hier in de afgeloopen week van 20 000 tot 130.000 per span gevangen. De ansjo vis gold per 1000 f3 a f3,50. Heden was weer een groot aantal lam meren ter markt aangevoerd. De prijzen waren hoog en de kooplust levendig. Er werd van f 13 tot f21 per stuk be taald. Deze laatstgenoemde som gold slechts een enkel exemplaar. In het „Handelsblad" van Zou dag jl. breekt de heer P. J. Wichers, te Ter schelling, een lans voor den meermalen door ons besproken redding-cilinder, uitge vonden door den heer Koning, te Texel. Bedoelde cilinder is thans op de tentoon stelling te Toulon te zien en zal eerst daags ook te Amsterdam op de tentoon stelling van reddingsmiddelen worden ge ëxposeerd. Te Arnhem is jl. Zaterdag op 53- jarigen ouderdom overleden de heer W. F. H. van Riemsdijk, luitenant-kolonel commandant in het 4de Genie-Commande- ment, vroeger herhaaldelijk alhier in gar nizoen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben er op de Zuiderzee ver schillende ongelukken plaats gehad. Van een Urker schuit is een jongen over boord geslagen en verdronken. Het Enkhuizer vissckersvaartuig ,,E. H. 110" is met verlies van alle zeilen bin nen gesleept. De Andijker vlet „A. D. 5" is door een rukwind omgeslagen de opvarenden zijn door een Wieringer visscher gered. Naar wij tot ons genoegen vernemen zijn de moeilijkheden, tusschen de Regee ring en het college der zeevisseherij gere zen, uit den weg geruimd en zal dienten gevolge het college aanblijven. De Stand, zegt dat er nog niets met ze kerheid van hekend is, dat de Legerwet tegen half Juni in de Kamer zou komen. Een te 's-Hage ontvangen regeerings- telegram uit Indië meldt, dat de toestand in Edi ernstiger geworden en het aantal vijanden toegenomen is. De radja wan trouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepen-versterkingen worden van Java gezonden. Influenza! In het Groot Militair hospitaal te Batavia waren op 2 Mei meer dan 350 lijders aan die ziekte, waaronder verschei den officieren. Niet alleen daar, maar ook te Buiten zorg en verder op tot aan Soekaboemi doen zich talrijke gevallen van influenza voor. Zondag is in Den Haag de melk- verkooper G. A., 29 jaar oud, wonende Falckstraat, in arrest genomen, verdacht van vergiftiging, gepleegd op zijne huis vrouw. Deze vrouw bracht Zaterdag een kind ter wereld, dat kort na de geboorte stierf. De moeder leed voor en na de bevalling hevige pijnen, gepaard met een zwavel- smaak in den mond. De geneeskundige, wiens hulp werd in geroepen, constateerde sporen van phos- pkorus-vergiftiging. De vader moet beproefd hebben zijne vrouw, terwijl zij zwanger was, te ver giftigen, welke poging echter alleen ha re uitwerking gehad heeft op het kind, dat kort na de bevalling overleed. De kraamvrouw bevindt zich, na het gebruik van tegengift, in bevredigenden toestand. De verdachte, die kort na zijne aanhou ding bekende, is naar het huis van be waring overgebracht. Het geval werd ontdekt tengevolge van het hevige gekerm der kraamvrouw, waardoor de aandacht der buren werd getrokken. Uit de bekentenis van den melkverkoo- per is gebleken, dat de drijfveer tot het misdrijf was het in zijn bezit krijgen van de begrafenisgeldendie ua den dood.van zijne vrouw door liet begrafenisfonds wor den uitgekeerd. De geheele bijdrage uit het fonds zou f 50 zijn, van welke som hij een gedeelte zou hebben aangewend om een schuld aan een vakgenoot af te doen. De eerste berichten omtrent de ha ring visscherïj luiden niet gunstig. Tenge volge van het koude weder werd door Scheveningsche schepen nog geen enkele haring gevangen. Waar de gouden tientjes blijven? Vaak wordt geklaagd, dat er zoo weinig goud in omloop is. Toch vervaardigde 's Rijks munt in 1889 wel 3 maal zooveel van die gouden standpenningen als in een der 5 voorafgaande jaren. Niet minder dan 204,961 gouden tientjes werden in het vo rige jaar afgeleverd aan de Nederlaudsche Handelmaatschappij, die op een 190-tal.na de geheele partij Heeft gezonden naar Oost-Indië. Op den 17en Juni zal een ringvor mige zon-eclips plaats vinden, die bij ons als een gedeeltelijke verduistering zal kun nen worden waargenomen. Bij ons zal tijdens de grootste verduis tering ruim 1/3 van de middellijn der zon door de maan bedekt worden. De tijdstip pen van begin, midden en einde dei- eclips zijn tennaastenbij Begin van de eclips: 8 u. 48 m. vm. Midden van de eclips9 u. 54 m. vm. Einde van de eclips: 11 u. 4 m. vm. Een jongen moest Donderdagavond in de Sarphatistraat te Amsterdam zijn lust tot dierenplagerij met den dood be- koopen. Onverwachts sloeg hij een paard, dat door een boer geleid werd, met een stok. Het beest sloeg met de pooten achteruit en trof den knaap tegen het hoofd, zoodat hij dood ter neder viel. Hij werd naar de ouderlijke woning in de Valkenierstraat gebracht. Verleden week, Dinsdag, had een gelijk geval, eveneens met doodelijken afloop, op de Geldersehekade plaats. Voor den zeekrijgsraad aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam heeft terecht gestaan de persoon van J. fl. Steus- sy, gediend hebbende als hofmeester aan boord van den monitor „Cerberus", waar hij zich schuldig had gemaakt aan ver duistering van gelden en goederen (voor namelijk van den wijnvoorraad van den commandant), welke hij uithoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich liad. Hij werd ter zake van dit feit door genoemden krijgsraad veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met ontzegging van het recht ora bij de gewapende macht of als militair geëmplo yeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Donderdagavond werd te Zevenaar door de rijkspolitie gevankelijk aange bracht de Schoenmaker H., die op den 2en Pinksterdag des nachts getracht heeft zijne vrouw met een mes den hals af te snijden, welke misdaad is mislukt door dien het mes niet scherp genoeg was. Na zijne vlucht had hij zich over de grenzen begeven, doch uit vrees van toch te zullen worden ontdekt, is hij naar ons land teruggekeerd en heeft zich te Silvol- de aangegeven. William Arrol, de aannemer van de vermaarde Forth-brug, is in 1868 zijne zaken begonnen met een kapitaaltje van f 1000, dat bij bespaard had van zijn loon als werkman. Hij kocht daarvoor een ma chine en werkte voor eigen rekening, al leen met behulp van zijn vrouw. Zeven tien jaar later had hij 4300 werklieden in dienst. Ing;o25ond.en. Teelten-onderwijs. Met veel belangstelling werd door mij kennis genomen van het artikel, geteekend P. TJ., voor komende in no. 1802 van dit blad. Het deed mij goed, op te merken, dat de inzender van dit stuk het teeken-onderwijs waardeert, en erkent, dat het in den tegenwoordigen tijd gebiedend noodzakelijk is. l)e schrijver van dat artikel houde het mij echter ten goede, dat ik meen eenige opmerkingen te moeten maken omtrent sommige beschouwin gen, door hem te borde gebracht. Waar de heer P. U. schrijft, dat bet hoogst twijfelachtig is, of men de vermeerdering der leervakken, om de wijze waarop zij tot stand ge komen is, kan toejuichen, daar meen ik hem te moeten doen opmerken, dat, als die vermeerdering overigens goed en nattig is, het er niet op aan komt hoe die is tot stand gebracht. Als de heer P. U. iets verder zegt, dat „goed teekenonderwijs te geven aan eene klasse van 55 leerlingen een werk is, dat onmogelijk goede resultaten kan opleveren," dan wil ik hem doen opmerken, dat goed onderwijs steeds goede resultaten oplevert, en dat het groote aantal kinderen in eene klasse even zoo moeilijk is voor alle andere practische vakkeu als voor het teekensn. Waarin toch kan de moeielijkkeid bestaan P Natuurlijk hierin, dat in eene gewone schoolklasse niet iedere leerling opééueleseen voldoende beurt kan krijgen. Het klassikaal onderwijs komt daarin echter vooreen groot deel ten goede, 't Zelfde bezwaar doet zich immers voor bij 't schrijfonderwijs. Het tee ken-onderwijs zal wel is waar den onderwijzers aanvankelijk eenige moeielijkheid veroorzaken, doch spoedig zal dit beter worden. Een groot aantal onderwijzers is reeds in 't bezit van eene lagere acte-teekenen. Binnen een paar jaar zijn er legio. Trouwens alle begin is moeielijk en eischt een zekeren proeftijd. De heer P. U. schijnt de vrees te koesteren, dat het tèekenen bovenaan zal komen te staan in den rij der leervakken. Hij gelieve echter te be denken, dat niemand dit nog heeft gewenscht of verlangd. En 't door hem gevreesd effect-bejag is indertijd bij de invoering van de vormleer bij enkelen ook weieens opgemerkt. Doch men kwam mettertijd daarvan terug. Dat de leer vakken in de gewone lagere school nooit tot hun recht komen, kan geen aanleidiug geven, om de invoering van het teeken-onderwijs te veroordee- len. Imuiers, de lagere school heeft in de eerste en voornaamste plaats de vorming en ontwikke ling der jeugd ten doelvan eigenlijke weten schappelijke behandeling der vakken is geen sprake. De opmerking van den meergenoemden inzen der, over de meening, alsof de leertijd der kin dereu op 12jarigen leeftijd moet geëindigd zijn, ligt geheel en al bniten het debat. De inzen der zal wel overtuigd zijn, dat het ontwikkeld publiek het met hem volkomen ééns is, dat de leertijd alsdan niet geëindigd behoort te wezen. De verzekering van den inzender, dat de uren, aan teeken onderwijs besteed, in geval dat on derwijs na 12jarigen leeftijd niet voortgezet wordt, verbeuzeld zouden zijn en 't geld, daarvoor uit gegeven, weggeworpen zou wezen, zal hij zeker terugnemen, als hij bedenkt, dat, wanneer dit onderwijs, even als het andere, gediend heeft, tot vorming en ontwikkeling der leerlingen, de vrachten daarvan wel niet onder cijfers gebracht kunnen worden, doch dat ze zeer zeker aanwe zig zullen zijn. Dat de onderwijzsr iet» kan doen, al is het occasioneel, om het schoonheids gevoel bij dc jeugd op te wekken en zoodoende mede te werken tot bevordering van harmonie der kleuren, zal de inzender zeker niet ontken nen. Niemand, die teeken onderwijs geeft, zal echter zoo dwaas zijn, om daarmede aan te van gen. De raadgeving, om de kleur er vooreerst xnaar buiten te laten, is dus vrijwel overbodig. Aan 't slot schijnt de zaak, waarover hij schrijft, den inzender niet recht helder. Dat er zoozeer geklaagd wordt over wansmaak en belee diging van het schoonheidsgevoel de inzender toont in die klacht te deelen 't komt daar van daan, dat o. a. de school nog zoo weinig heeft gedaan ter bevordering van het schoonheidsgevoel tot wering van wansmaak. Wie weet of de in voering van het teeken onderwijs niet bijdraagt om hierin althans eenige verbetering te brengen. Wordt dit onderwijs behoorlijk gegeven, dan be staat er uitzicht, dat, bij eenige voortzetting, ook iets aan de kleuren kan worden gedaan, al kat men die er „vooreerst maar buiten. De heer P. U. houde mij mijne opmerkingen ten goede. Zijn belangstellend en wuardeerend schrijven gaf mij xianleiding het door hem aan gevoerde met aandacht te lezen en te overwegen, en mijne opmerkingen, in 't belang der zaak niet in portefeuille te houden. Helder, 29 Mei 1890. A. B. C. (Dit stuk werd te laat ontvangen, om het nog in ons vorig nommer op te nemen. Red.) Getrouwd J. HEERES en A. M. STADFELDT, die, mede namens wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Amsterdam. 29 Mei 1890. Voorspoedig bevallen van een welge schapen dochter G. TELMAN— geb. v. d. WEG. Helder, 2 Juni 1890. Algemeene kennisgave. H Op den 29sten Mei overleed tot onze diepe droefheid ons eenigste Dochtertje FRANSCISKA FREDERIKA MARIA, in den ouderdom van 5 jaren. Haar diep bedroefde Ouders, F. ACHINA. J. ACHINA-DEKKER, en verdere Familie. Heden overleed onze jongste lie veling GERRIT, in den jeugdigen leeftijd van 7 weken. Helder, 1 Juni 1890. G. STROOKER en Echtgenoote. Heden overleed onze eenigste lie veling P I E T E R in den leeftijd van ruim 10 maanden. Helder, 31 Mei 1890. P. SCHOUTEN. J. SCHOUTEN- Meijssbr. B «■MHBBBBHBnnHH Heden overleed tot mijne innige droefheid, mijne geliefde Moeder Wiejuffrouw de Weduwe S SCHRAA-KIKKERT, in den ouderdom van 68 jaren. Helder, 2 Juni 1890. S. SCHRAA. Nog treurende over het verlies u van onzen Broeder, trof ons weder een zware slag door het afsterven van onze geliefde Moeder, Wed. J. IIOIIT, geb. M. VAN DER MUELEN, in den ouderdom van ruim 70 jaar, Wat wij in onze brave Moeder ver liezen kunnen zij alleen begrijpen, die haar van nabij gekend hebben. Uit naam van kinderen en Behuwdkinderen, C. SCHUTTER. M. SCHUTTER Hout. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangstelling, on dervonden bij bun 25jarig huwelijksfeest, aan familie, vrienden en bekenden. D. C. ROERDOMP Helder, 3 Juni 1890. en Echtgenoote. zal WOENSDAG 4 JUNI, 's namid dags van 6 tot 10 uur, Algemeene Vergadering op WOENS DAG 4 JUNI 1890. Punten ter behandeling Verkiezing van een Secretaris. Getrouwe opkomst wordt verzocht. Namens het Bestuur. „Wapentrouw Oprichting Adspiruiiteu-Afdeeliiig. Nette jongelingen van 1317 jaren kutmen deelnemen aan den Schermcursus. Zich aantemelden dagelijks bij H. J. RUIJGH, Binnenh. No. 79- J. OOSTEN- BRUG, Vlamingstraat; J. H. BOELENS, Paardenstraat 4 eu Woensdagavond 7 uur in »Musis Sacrum". Contributie f 0.30 per maand. Oefening op Woensdag- en Zaterdagavond van 78 uur. HET BESTUUR. Bij gunstig weder WOENSDAG a.s. E. KINDT. Prins Hendrikkade 169 Amsterdam, is WOENSDAGS te Helder, H O O F IIG R A C H T K. 5 8, te consul- teeren voor Operatiën en bet plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van 1231,/2 uur. "V erlLiUsa van de BROUWERSTKAAT No. 7 naar de nabij de Nieuwe R. O. Kerk, Aan bovenstaand adres 3 nieuwe WOON HUIZEN en eenige perceelen BOUW TERREIN te koop. Wordt gevraagd: liefst van buiten. AdresLOOMAN, Spoorgraeht 24, Tegen Augustus biedt zich aan: P. G van goede getuigen voorzien. Adres franco brieven, onder lett. »M", bij BERKHOUT Co. O evraagd. die met de wasch kan omgaan. AdresJ. KIKKERT, in Brandstoffen Langestraat. Er biedt zich aan voor WASCH- en WERKHUIZEN. Adres: Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd bij Mej. Wed. FRANKET, Kanaalweg. Gevraagd. die met de wasch kan omgaan. Adres: B. WEIJENS, Middenstraat. W ordt gevraagd Adres: Mej. RAADSVELD, Bassingracht. Gevraagd Adres: Bureau van dit Blad Adres T. RIEUWERTS, Schoenmaker, Vlamingstraat. gevraagd, die ook met de machine kan omgaan. AdresBERKHOUT Co. Gevraagd om dadelijk in dienst te treden een fatsoenlijke BURGER-DIENSTBODE, niet beneden 20 jaar. Liefst van buiten. Zich in persoon aan te bieden. Adres: B. BOLL, Binnenh., Nieuwediep#

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 2