't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1807. Woensdag 11 Juni 1890. Achttiende Jaargang. Aan onze abonnés buiten de gemeente. Uit een oud boekje. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buratux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiVIORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Van af 1 JULI kan men zich alleen bij de postdirecteuren op couranten abonneeren bij vooruit betaling dit heeft echter geen be trekking op brievengaarders. We verzoeken onzen abonne's, die van postdirecteuren onze couranten ont vangen en tegen vooruitbetaling bezwaar hebben, daarom zich in den loop dezer maand rechtstreeks tot ons te wenden of tot een der boekhandelaars in hun gemeente. Vóór ons ligt een oud werkje, dat in den tyd, waarin het verscheen, zeker voor menig een een belangrijke reisgids was. 't Is ge titeldAlmanak voor reizigers in het Ko ningrijk der Nederlanden, voor het jaar 1820." Vroeger hebben we aan dit geschrift al eens ontleend eene mededeeling omtrent de reisge- legenheden naar en van den Helder naar zuidelijk gelegen plaatsen, thans willen we daaruit overnemen een paar bladzijden, waar boven staat//Overtocht naar Texe 1." Niemand, die dit deel van Holland bezoekt, zal den overtogt naar dit, door het Marsdiep van den Helder gescheiden, Eiland verzui men. Eiken morgen vaart van beide eene Postschuit en men heeft altijd gelegenheid ge noeg, zich daarheen te laten overzetten. Texel is te voren mede aan het vaste land gehecht geweest, en vroeg bezocht ge worden, gelijk blijkt uit de Romeinsche Oud heden, in het jaar 1777 door den knecht van een Boer aan de oostzijde uit den grond op gegraven. Onder den naam van Texele komt het in het jaar 866 voor op de lijst der goederen van de Kerk van Utrecht, met den titel van Graafschap, terwijl het ook blijkt, dat de Hollandsche Graven er insgelijks Lee- nen bezaten, die Keizer Otto den III in het jaar 985 aan Graaf Dirk II in eigendom heeft overgedragen. In het jaar 1181 werd het gansche Eiland nevens Wieringen door Graaf Floris den III zwaar gebrandschat en aan Holland geheel onderworpen en is sedert dien tijd met vele voorregten beschonken, die het echter in het jaar 1426 verloor door ee- nen opstand tegen Filips van Bourgondië. Bij gelegenheid van den opstand door het Kaas- en Broodvolk bemagtigden de Hoekschen Texel en Wieringen en deden van daar vergeefsche aanslagen op H o o r n en Enkhuizen, zoodat zij wel weder ver trokken, maar intusschen hadden zy zich een grooten aanhang gemaakt, waardoor de Eilan ders mede ook in laatstgemelden opstand de nu pas herkregen voorregten weder verloren. In het jaar 1522 trokken de Gelderschen uit Texel eene brandschatting van 2000 Filips guldens (volgens andere twee brandschattin gen, de eerste van 8000 en de tweede van 10000 zoodanige guldens.) Ook landden er in het jaar 1572 een en andermaal de Water geuzen, en bekend is het, dat, een eeuw daarna, alleen eene buitengemeene Ebbe de Engelsche Vloot belettede volk aan wal te brengen en het Eiland te bemachtigen. Veel heeft Texel mede door stormen en water vloeden geleden, maar zulks is merkelijk ver minderd, nadat men het in het jaar 1629 door eenen zwaren dijk met het kleine Eiland Eijerland heeft vereenigd. Texel wordt berekend op 3700 morgen gronds met goed Bouw- en Weiland, inzon derheid voor de Schapenteelt, waarvan vele der Inwoners (de overigen zijn meest Loodsen of Visschers) een geschikt bestaan trekken. De Bevolking des Eilands is tusschen de 4000 en 5000 zielen, en men vindt er zes Kerkdor pen, namelijka. Den Hoorn met het W e 8 t e i n d e, waar eene Hervormde, een Doopsgezinde en een Roomsche Kerk isb. Den Burg het voornaamste Dorp, met eene groote Hervormde Kerk, waarin een fraai Orgel onlangs is gemaakt en ook Doopsgezin de en Roomsche Vergaderplaatsen, het Raad huis voor alle Gemeenten van het Eiland, een Weeshuis, te voren een Klooster, waarin Gra vin Ada in het jaar 1203 door haren oom Willem is gevangen gezetc. het Oude Schild, met eene bijgelegene Schans en eene voortreffelijke Reede voor de groote schepen. Tusschen dit Oude Schild en den Burg vindt men eene Put met uitmuntend zoet water, waaruit de Inwoners des ganschen Ei lands en de Schepelingen zich voorzien d. de Waal, met eene Hervormde en eene Doopsgezinde kerk e. het O o s t e r e i n d, dat met den Burg en de Waal door eenen Predikant bediend wordtde Koog waar vele Visschers wonen. Bij dezen zou men ook het Nieuwe Schild, schoon slechts eene Buurt, als een dorp kunnen aan merken. In het jaar 1780 wierd op Texel eene nieuwe haven voor kleine Schepen geo pend. Het E y e r 1 a n d heeft zekerlijk zijne naam ontvangen van de Zeemeeuwen, die er in menigte hare eijeren leggen, welke als ge schenken, naar elders verzonden worden. Be halve de middelen van bestaan der Inwoners, welke wij gemeld hebben, moet men ook den handel in Oesters niet vergeten, die de Texelaars op de zand- en waardgronden der Zuiderzee van Maart af opzoeken, vervolgens op zekere plaat sen in Zee brengen om grooter te worden, en met half September naar alle oorden heen zenden." De vermelding van het bovenstaande is wellicht voor menigeen aanleiding, om het voorheen en thans met elkaar te vergelijken. Megelijk dat deze mededeeling anderen stof geeft tot beschouwingen over T e x e 1 s verleden en heden, voor de lezers van dit blad zeker niet onaangenaam. HELDER, 10 Juni 1890. Blijkens een opgave in de Staats courant" van Zaterdag bestond de bevol king van Noord-Holland op 1 Jan. 1890 uit 403,365 m. en 428,030 vr., totaal 831,395, tegen 819,283 (397,517 m. en 421,766 vr.) op 1 Jan. 1889. Amsterdam telde op 1 Jan. 1890 191,671 m. en 214,645 vr., totaal 406,316; Haar lem 24,764 m. en 27,391 vr., totaal 52,155; Helder 12,124 m. en 10,861 vr., totaal 22,985; Hoorn 5701 m en 5517 vr., totaal 11,218; Nieuwer-Amstel 12,350 m. en 12,552 vr., totaal 24,902; Zaandam 7597 m. en 7744 vr., totaal 15,341. Er wordt veel geklaagd over de man nen, die door kroegloopen en jenever- en bierdrinken hun huisgezin verwoesten. De besehrijving van weenende huisvrou wen en verhongerde kinderen, die nog door hun man en vader verder worden mishan deld, is legio en aller aan doenlijkst. Er is van dit alles veel waar, zeer veel waar, zegt de Roeper en de ellende, die het drinken der mannen veroorzaakt, is ontzettend. Zelfs zoogenaamde matige drinkers uit den arbeidenden stand, die nooit buitensporig zijn, en nooit dronken worden gezien, onthouden vaak 3 of 4 gulden wekelijks van hun loon voor drank, als zij eens in goede tijden zijn. Dat is ontzettend. Maar nu zijn er vrouwen in overvloed, die zelve oorzaak of middel worden, dat haar man naar de kroeg gaat. Als de vrouw bijna altijd aan de deur staat of zit met een kind op of naast den schoot, omringd van de buurvrouwen, en Qnder- tusschen de spinrag u om het hoofd waait, als gij de deur binnenkomt; als de gaten in kousen en kleederen niet worden gestopt en gelapt, maar eenvoudig toegehaaldals de vuile kopjes en borden met een punt van sloof of boezelaar, zoo niet met den zakdoek, eventjes worden uitgeveegd; als de snoepwinkel het meeste geld ontvangt en bakker en winkelier te vergeefs op betaling aandringen, is het dan te ver wonderen, dat de man in dat onzindelijk hok geen tehuis, in die babbelende, snoe pende en schuld makende vronw geen be minnelijke huisvrouw ziet, en nu onder de kameraden naar de kroeg gaat Het is toch op en tekort, en wat hij verdient helpt niets. Yandaag een koe en morgen een paard, maar de vrouw weet er wel raad mede. Hij is arm en blijft arm, en het is zaak, dat hij er dan toch ook wat van neemt. Is het dus niet ten hoogste noodzakelijk, dat de moeders haar dochters leeren om huis te houden Menig meisje brengt haar leven door op de fabriek, totdat zij moeder wordt, en kan dan letterlijk niets, dat tot de huis houding behoort. Menig ander meisje, ook uit den arbeidenden stand, kan mooi haken en knoopen, maar van stoppen en mazen heeft zij geen verstand; kan uitnemend praten over den laatsten smaak, maar voor schrobben en koken staan hare handen verkeerdvindt dit manjefiek en dat dilles- jeus, maar op de kleintjes passen en over leggen, of zij wel met haar weekloon kun nen rond komen, als zij getrouwd zijn, daar hebben zij nog niet van gehoord. Een groot gedeelte van de Vlaar- dingsche vloot is dezer dagen ter haring vaart in zee gezeild. De geheele Holland sche haringvloot zal dit jaar bestaan uit 463 schepen, waarvan 197 loggers en 266 bommen. De reederijplaatsen zijn: Vlaar- dingen met 80 loggers, Maassluis met 73 id., Schiedam met 2 id., 's-Gravenhage met 4 id., Scheveningen met 30 id. en 186 bommen, Katwijk a/Zee 1 id. en 16 id, Noord wijk a/Zee 1 id. en 15 id., Am sterdam 6 loggers. In 1889 bestond de vloot uit 450 vaartuigen. Het lijk, uit het kanaal nabij de militaire zwemschool in den Haag opge haald, is herkend als dat een 25-jarige dienstbode. Het is gebleken, dat zij uit verdriet over het door haren beminde af breken der met haar aangeknoopte lief desbetrekkingen, een einde aan haar leven heeft gemaakt. Zij is geblinddoekt te wa ter gesprongen. Sedert eenige dagen heeft te 's Gra- venhage, met achterlating van vrouw en kinderen, de echtelijke woning verlatende bode bij het Departement van Justitie A R. Men vermoedt, dat hij zich in België op houdt, vanwaar brieven ontvangen zijn, welke zouden doen vermoeden, dat hij aan verstandsverbijstering lijdt. De man was naar gemeld - wordt in den laatsten tijd een ijverig bezoeker van de bijeenkomsten van het heilsleger. Voor de betrekking van directeur der stadsreiniging te Harlingen (waaraan met de emolumenten weinig meer dan f800 voordeel is verbonden en waartegenover staatde eisch eener borgstelling van f5000) heeft zich een zestal sollicitanten aangegeven, waaronder mannen van stand, gepensionneerde officieren enz. De volgende week vertrekken van Melissant weder twee huisgezinnen, be staande uit zeven personen, naar Noord- Amerika. Behalve deze vertrokken sedert 1 Januari reeds 25 personen uit de ge meente derwaarts. Een brief, die op den 19en Maart 1880 van Hellevoetsluis naar Amerika werd verzonden, is na een zwerftocht van ruim 10 jaar, den 2n Juni jl., voorzien van een legio buitenlandscbe poststempels, aan den afzender als onbestelbaar ter hand gesteld. Influenza De influenza vertoont zich voor de tweede maal te Schiedam, onder zeer verschillende verschijnselen. Er moeten betrekkelijk vele gevallen zijn geconstateerd. Gouden regen! Meermalen is er gewaarschuwd voor de vergiftige bestanddeelen van den gouden regen, die thans met zijn sierlijke bloem trossen prijkt. Nochthans deed zich weder een geval van vergiftiging voor bg een kind te Zwaagwesteinde, dat de bloemen in den mond had gebracht. De geneesheer, onder wiens behandeling 't sedert eenige dagen ongestelde, doch thans eenigszins herstellende kind kwam, constateerde zulks. Te 's Gravenhage ontstond Donder dagavond tegen elf uren nadat de po litie in den loop van den avond veel moeite had gehad om het volk, dat zich pp het Spui bij het vergaderlokaal van het Le ger des Heils" verzameld had, te doen uiteengaan een overgroote toeloop van menschen, die gebrekkige heilssoldaten en vrouwen achtervolgden. Ongeveer tweehonderd personen, die zich aan den hoek van de Haagpoort en de Gedempte gracht hadden verzameld, zijn door de politie met geweld uiteengedreven waarbij van den wapenstok is gebruik ge maakt. Voor zoover bekend, is niemand daarbij verwond. De politie zal voortaan met gestreng heid tegen deze opstootjes op straat op treden, waartoe het personeel zal worden verstrekt. Een krankzinnige, in het Buiten- Gasthuis te Amsterdam verpleegd, ont vluchtte Donderdagavond zijne bewakers, kwam in den tuin en sprong, slechts ten deele gekleed, in de breede en tamelijk diepe Nieuwe Vaart. De ongelukkige kon hoegenaamd niet zwemmen, maar bereikte niettemin den overkant. Druipende en be- modderd liep hij naar de Koekjesbrug, stak de Marnixstraat over, liep verder de stad in en vluchtte in den winkel van den si garenhandelaar Van Hulst op den hoek van het Leidscheplein, van waar hij, be geleid door den heer Van Hulst, naar zgne woning ging in de Korte Leidsehedwars- straat. Daar aangekomen, ging de arme krankzinnige vreeselijk tekeer. Hij liet slechts noode toe, dat men hem droge kleederen aandeed en wilde dadelijk de straat op. Hij werd na veel moeite en beleid naar het gesticht teruggebracht. Dr. F. Heller, die op zich zeiven en ook op anderen proefnemingen heeft gedaan, verklaart in de >Wien. med. Pres- se" dat het gebruik van zuurkool bij den maaltijd, als een der beste middelen te beschouwen is tegen slechte spijsvertering. De aan die ziekte verbonden verschijnse len houden binnen een kort tijdsverloop op. Men meende de zuurkool te kunnen vervangen door verdund zoutzuur vier droppels in water maar zonder goed gevolg. Zou het melkzuur, in de zuurkool aanwezig, niet de hoofdrol spelen? (Maandblad.) Visch, die eenigen tijd met ijs in aanraking is geweest, moet te Londen meermalen de oorzaak zijn geweest van hevige vergiftigings-gevallen, terwijl al daar nooit nadeelige verschijnselen werden waargenomen na het nuttigen van visch, die niet op ijs gelegen had. Lawrenee-Ha- milton schrijft dit toe aan de nadeelige inwerking van het smeltwater, dat vooral wanneer de zuiverheid van het ijs niet bo ven twijfel verheven is, een menigte bac teriën bevat, die verrotting doen ontstaan en zoo aanleiding geven tot de vorming van de als vischvergift bekende, zoo zeer gevreesde dierlijke alcaloïden. Het zou nuttig zijn, meerdere onder zoekingen oigtrent dit onderwerp te doen, vooral nu, bij het intreden van het warme jaargetijde, veelvuldig ijs gebezigd wordt, om visch te conserveeren. Een nauwlettend toezicht op de hoedanigheid van het ijs blijkt in ieder geval dringend noodzakelijk. (Maandblad.) Een woelig tafereeltje leverde Zon dag-avond het opera-gebouw te Rouaan °P* Eenige officieren van de jagers beschouw den het hun plicht een nieuwe operette uit te fluiten Een agent van politie maan de de heeren aan, om wat rustigerite zijn. Als antwoord ontving hij een slag in het aangezicht, waarop een vechtpartij ont stond, die zich tot een groot deel van het publiek uitbreidde. Op het tooneel was juist een optocht van een Oostersch vorst, die was samengesteld uit soldaten, te Rou aan in garnizoen. Toen deze dapperen za gen, dat hun officieren in gevaar kwamen, sprongen zij in hun wildemans-eostuum en met blikken bijlen in de hand van het tooneel en begonnen er lustig op in te hakken. De tooneellisten, in verschillende kleeder dracht, zochten nu weer de soldaten te overweldigen en het publiek op de boven ste rangen, dat eerst dol veel plezier in het aanschouwen van het wonderbaar schouwspel had en applaudisseerde, kreeg het eindelijk benauwd, vooral toen het gas licht werd uitgedraaid. Gelukkig werd nie mand bij het verlaten van den schouw burg gedood of gekwetst, wel lagen in de zaal een honderdtal costumes, pruiken en wapenen. De officier van justitie heeft een zeer scherp schrijven aan den minister van oorlog gericht Op den 19en Mei had de laatste trek king plaats van de loterij der Terre-Noi- re (Mijnwaarden, Frankrijk). De hoofd prijs van f200,000 francs viel op No. 20748, dat voor de helft het eigendom was van den bakker Cordeville te Bergues, de andere helft behoorde aan de weduwe Cal- loo, in diezelfde plaats. De historie van dit loterij-briefje is merkwaardig genoeg om vermeld te wordenwant de geluk kige winners hadden het niet eens ge kocht. Nu, twee honderd duizend francs te winnen en er zelfs niet aan gedacht te hebben een briefje te koopen, is zeker een onverwacht buitenkansje. De geschie denis van nummero 20748 is als volgt De bakker Cordeville had een vat wijn gekocht van het huis Bernes. De wijn handelaar, om klanten te krijgen, gaf aan iederen kooper een kleine premie, die be stond in een loterijbriefje. Zoo had de bakker dan ook zoo'n papiertje gekregen Maar hg had de helft van zijn wijn ver kocht aan Calloo, een commissionair, die zijn buurman was, met de bepaling, dat deze laatste de helft van den prijs zou krijgen als er iets op het lot viel. In dien tusschentijd stierf Calloo en liet zijne vrouw en veel kinderen in armoede achter. De dag van de trekking kwam. Juist was het de dag, waarop het oudste meisje der weduwe Calloo hare eerste H. Com munie deed. De moeder kwam uit de kerk, toen eensklaps de bakkerin, die toevallig de trekkingslijst nakeek, het huisje van haar buurvrouw binnenstormde en haar toeschreeuwdeWe hebben den hoogsten prijs gewonnen De gelukkigen konden hunne oogen niet gelooven, maar een telegram van den wijn- kooper, die het lot als premie gegeven had, bevestigde de waarheid. Men kan over de vreugde van deze lie den, die in hunne gemeente zeer geacht zijn, oordeelen. De 200,000 francs zijn hun Maandag door den notaris van Ber gues betaald en daardoor is vooral de we duwe Calloo mei haar talrijk gezin buiten alle zorgen. Gedurende het bal. Een vreeselijk ongeluk had dezer dagen te Eifënau plaats in een danszaal. Een petroleumlamp berstte en viel brandende op den grond; de dan sers drongen naar de uitgangen en wier pen zich op elkander. Toen de brand ge- bluscht was, vond men twee lijken, van een vrouw en een meisje van zestien ja ren. Dertien andere personen zgn ernstig gekwetst. Op een kerkhof te Clerkenwell is dezer dagen een lijk opgegraven van een 35-jarige vrouw, dat in 1793 in den grond was gelegd, maar er niettemin uitzag of het eerst kortelings begraven was. Be halve de beenderen was het geheele lichaam in vetwas overgegaan, overigens was zelfs de vorm niet veranderd. Zelfs de gelaats trekken zouden voor een bekende te her kennen zgn geweest. Het British Medical Journal", dat dit feit vermeldt, ziet daarin een nieuw be- wijs van den langen tijd dat lijken kun nen worden bewaard, indien ze in vetwas worden omgezet. Te Parijs heeft zekere Moch, een commissionair in effecten, Gautier ge naamd, vermoord. Gautier plaatste in de bladen advertentiën, waarbij groote voor deden beloofd werden aan hen die hem geld toevertrouwden. Door zijne voorspie gelingen verlokt, vertrouwde Moch hem 5000 frs. toemaar weldra moest hg ver nemen, dat de speculatie mislukt was. Hij stelde toen een proces tegen Gantier in en deze werd veroordeeld tot een schadever goeding van 2000 frs. Maar hij weigerde te betalen, en in zgn woede en wanhoop over het verlies van zijn geld schoot Mocli zijn schuldenaar dood. Ingezonden. Beter dan hier Alles bijna is volgens sommige moppe raar elders veel beter dan hier. Een ergen mopperaar hoorde we zelfs verzekeren, dat, naar 't oordeel van zijne lieve wederhelft, het sajet om kousen te breien in Leiden veel be ter was dan men het hier, bij onze manufac- turiers, kon te koop krijgen. Alsof de fabri kanten afzonderlijk voor de winkels in Leiden tjet fabriceeren. Doch, 't is mijn doel niet, over het fabricee ren en verkoopen van sajet iets in 't midden te brengen, 'k Heb op 't oogenblik een an dere opmerking. In 't Handelsblad vond ik gisterenavond een verslag van eene tooneel- opvoering in 't Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in den Haag, gegeven door een Beiersch Tooneelgezelscbap.Een ernstige klacht werd door den verslaggever geuit over de accoustiek in dat gebouw. Men kon den spreker wel hooren, maar onmogelyk goed verstaan. Het tekstboekje moest dienst doen, om te begrijpen wat er gespeeld en wat er ge zegd werd. Aan den Helder deugt altijd volgens de mopperaars niets, niemendal. Maar de accoustiek in de groote zaal van «T i v o 1 i" alhier is zóó voortreffelijk, dat iedere spreker iedere zanger, iedere musicus die ten zeerste roemt. Kon het Beiersch Tooneelgezelscbap hier optreden, en was de verslaggever van 't Handelsblad dan in «T i v o 1 i" present gewis bij zou niet over de accoustiek klagen, maar integendeel de gemeente Helder geluk- wenschen met het bezit van zoo'n goede con cert- en schouwburgzaal. Och 't is bier nog zoo kwaad niet. Maar die verduivelde mopperaars Helder, 5 Juni '90. Nicodemus.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1