't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1808. Zaterdag 14 Juni 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnomont per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BuretuxSPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT, Advertenticn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 a. 23 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Nieuwe Maan. Zichtbare Zonsverduistering. Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 Begin van den Zomer. HELDER, 13 Juni 1890. Aangenomen bet beroep naar Hel der door den Heer Th. Granpré Molière, O.-I. pred. met verlof bier te lande, die bedankt heeft voor N. Zijpe. Er zijn in iedere stad openbare gebou wen, waaraan men, om het doel der stichting, gaarne nu en dan in 't byzonder zijne aan dacht wijdt, of waarop men de opmerkzaamheid van vreemde bezoekers vestigt. In onze ge meente mag men voorzeker als zoodanig wijzen op het Marine-Hospitaal, gesticht in de onmiddellijke nabijheid der haven, welk gebouw thans gedurende eene halve eeuw be staat. 't Werd ten jare 1840 gebouwd. De aannemingssom bedroeg f 136.140. Niet zoozeer om het gebouw zelve en om de kosten der stichting maken we melding van het 50-jarig bestaan er van, als wel om het doel dezer inrichting en het veelzijdig nut, dat dit Hospitaal voor zoo menigen schepeling heeft teweeg gebracht. Oudtijds werden de zieken der Zeemacht alhier verpleegd aan boord van een vaartuig, «het Ziekenschip" geheeten. De stichting van dit Hospitaal verschafte den zieken goede, mime, luchtige zalen voor lig ging en verpleging, en bovendien ontstonden er voor de officieren van gezondheid verschil lende inrichtingen, om den lydenden hulp en bijstand te verleenen. Men viert niet zelden gedachtenis van het langdurig bestaan van stichtingen, die voor de menschheid nuttig en weldadig zijn geweest welnu, eene inrichting als het Marine- Hospitaal mag ook wel met een enkel woord genoemd worden omstreeks den tijd, dat het gedurende eene halve eeuw heeft be staan en al die jaren door een toevluchtsoord is geweest voor gekwetsten en zieken. Dit gebouw brengt bovendien menigeen nog eens in herinnering de namen van een aantal edele als kundige mannen, die en voor de schepe lingen der Marine èn vaak ook voor de inge zetenen dezer gemeente tot grooten zegen waren. Namen o. a. als die van wijlen de hh. Ouden hoven en Vogelpoel worden niet licht uit het geheugen der beweldadigden gewischteen blik op 't Hospitaal der Marine brengt zulke welklinkende namen als van zelve in herin nering. De provincie Noord-Holland telt ruim 800,000 zielen, waarvan Amsterdam alleen de helft. De margarine heeft, eerst als boter verkocht, nu onder eigen naam, zich staan de weten te houden, omdat men allengs zich vertrouwd heeft gemaakt met het denkbeeld dat de zuivere koeboter, bewerkt met ge zuiverd ossenvet en plantenolie, veelal ka- toenpitteuolie, nog zoo kwaad niet is, ja zelfs beter is dan slecht behandelde natuur boter, de goede merken kunstboter name lijk. Nu echter komt een product, ge naamd cocosboter, de aandacht vragen, dat geheel is samengesteld uit plantaardige o- Hën en vetten en dat nog zijn plaats in het verbruik zal moeten veroveren. Vol gens verklaring van scheikundigen is de samenstelling voor de gezondheid geheel onschadelijk, terwijl deze zelfstandigheid, als niet van dierlijke afkomst, geen ziek- ie-bacteriën kan bevatten. In zekere gemeente liet onlangs de brandweer zich photografeeren. Men had zich op schilderachtige wijze voor een muur geschaard, maar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de pho- tografie boven de hoofden van het gezel schap het opschrift prijktTentoonstel ling van vette beesten." De mailboot Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam bestemd en den ln dezer te Genua aangekomen, is in de Roode Zee overvallen geworden door een regen van roode sprinkhanen, welke bij honderdduizenden aan boord rondvlogen en, zoover het oog reikte, de oppervlakte der zee bedekten. Deze plaag, die ter hoogte van Mekka een aanvang nam en eerst in de Golf van Suez eindigde, heeft niet min der dan 33 uur geduurd. De insecten, die een vlucht hadden van 12 tot 17 cM., schenen onschadelijkaan boord althans heeft men er geene nadeelige gevolgen van ondervonden. Dinsdagvoormiddag tusschen ll1/ en 12 uur heeft een man zijne vrouw in een woning aan de Dirksmitstraat te Rot terdam door een revolverschot van het le ven beroofd. Daarna richtte hij de revolver op zich zeiven en schoot zich in het ach terhoofd. Door de politie aangehouden en gebracht naar het bureau in de Meermansstraat, is hij van daar per brancard naar het stede lijk ziekenhuis overgebracht, omdat vol gens een geneeskundige, zijn toestand niet zonder gevaar was. Aan het „Utr. Dagbl." wordt dienaan gaande nader gemeld Er heeft hier gisteren een moord plaats gehad, door een man op zijn vrouw ge pleegd, die hem sedert een paar weken had verlaten. De man, Jan ten Poerik geheeten, was jarenlang aan den drank verslaafd, en dientengevolge leidde het echtpaar een zeer oneenig leven. Alles wat zij bezaten, werd door hem doorgebracht, ook een erfenisje, dat hun in het vorige jaar ten deel vielten slot te verkocht hij zelfs het huisraad, om aan zijn rampzaligen hartstocht voor den drank te kunnen voldoen. Toen verliet de vrouw met haar twee kinderen de echtelijke wo ning. Ten Poerik echter wenschte weder met haar samen te wonen, en beloofde beter schap. De vrouw liet zich overhalen, om Dinsdagochtend een samenkomst met hem te hebben ten hui2e van zijn moeder, een 91-jarige vrouw, die op een bovenwoning in de Dirkmotstraat woont. In tegenwoordigheid van deze oude vrouw vroeg hij haar, of zij weder samen met hem wilde leven, en toen de vrouw daarop een weigerend antwoord gaf, haalde bij plotseling een revolver voor den dag en schoot haar dood. De vrouw had op dat oogenblik haar kind van 3 maanden op den arm, dat, met haar bloed bespat, mede tegen den grond sloeg. De man richtte, terstond nadat hij den moord had gepleegd, het wapen tegen zich- zelven en joeg zich een kogel door den hals, waarop hij over het lijk zijner vrouw heen ter aarde stortte. De oude vrouw, getuige van dit vreeselijk tooneel, viel in onmacht. Eenige buren kwamen op het hooren der schoten toesnellen, verwijderden in de eerste plaats het kind en gingen de poli tie halen. Ook een geneesheer was spoe dig ter plaatse, die den dood van de vrouw constateerde en bevond, dat de wond, die Ten Poerik zich had toegebracht, gevaar lijk was. Op raad van den geneeskundi ge werd de moordenaar naar het Zieken huis vervoerd. De 92-jarige moeder verkeert tengevol ge van den hevigen schok, die haar zenu wen ondergingen, in een beklagenswaar- digen toestand, maar was toch in staat den commissaris van politie eenige inlichtingen te geven. Zondagavond was de Kruisstraat te Hoorn het tooneel eener niet geringe op schudding. Zekere D., aldaar woonachtig, had reeds sedert eenige dagen de aandacht der buren gewekt, door zijn zonderlinge houding. Zoo spitte hij b.v. zijn tuintje om en wierp de specie, met andere stof fen vermengd, in de tuinen zijner buren. Het huisraad werd vernield en de vrouw zoo bedreigd, dat deze het raadzaam oor deelde elders een goed heenkomen te zoe ken. Toen de politie kwam, werd het er niet beter op. De man was eenvoudig niet te genaken en dreigde ieder met den dood. Met inspanning van alle krachten werd men den ongelukkige eindelijk mees ter. Hij wordt nu streng bewaakt, totdat hij naar een der krankzinnigengestichten kan worden overgebracht Kazerne-poëzie. Onderofficier Holz- mayer Dit zeg ik u nu voor eens en al tijd. In het gelid aangetreden, mag geen mensch omkijken, al reed ook de keizer van China, op een gezadeld varken, ach ter u langs over het exercitieplein." In de Vereenigde Staten is een uit gebreid smokkelcomplot ontdekt onder hof meesters en officieren van transatlantische booten, die reeds jarenlang verschillende zwaarbelaste artikelenmeubelenge maakte kleederen, enz., het land binnen brachten zonder invoerrechten te betalen. Personeel van vijf of zes groote stoom vaartlijnen is in dit complot betrokken. Er zijn verscheidene bevelen tot aanhou ding uitgevaardigd, en alle stoombooten, die aankomen, worden nauwlettend door zocht. In April werden 70 walvisschen ge vangen op de kusten van Oost-Finmarken. De vermaarde Fransche panter- en leeuwenjager Bombonnel is dezer dagen overleden. De 74-jarige grijsaard, die sinds lang zijn bedrijf had opgegeven, waarbij hjj een oog en verscheidene stukjes van zijn lichaam verloor, was sinds 1850, toen hij zijn eersten panter doodde, in Algerië, de jager bij uitnemendheid. Waar men last had van een leeuw of een panter, werd hij geroepen, en doorgaans met het ge wenschte gevolg. Bombonnel woonde te Bouïra, bij Algiers, waar bij vele goedbetalende aan zienlijke gasten ontving, die met hem kwa men jagen. De dappere leenwenjager was in Algiers algemeen hoog geacht om de vele goede diensten, door hem bewezen; maar hij ging niet uit louter meuschlievendheid te werk. Toen de leeuwen schaars begonnen te wor den, droeg hij zorg, zijn vijanden wat te sparen, opdat zij niet zouden uitsterven. Hij moet zelfs zeel' in het geheim eenige jonge leeuwtjes bij zich te Bouïra hebben opgefokt. Een paar malen was Bombonnel bijna verongelukt. Eens rolde hij met een pan ter in een afgrond, maar hij wist zich nog onder het vallen vast te grypen. Later bood die jacht hem minder gevaren. Hij had toen namelijk ontdekt, dat panters geen reuk hebben en dat men, goed ver borgen en onbeweeglijk stil blijvend, vol doende veilig voor hen is. Bombonnel was ridder van het Legioen van Eer en hij verkreeg die op een eigen aardige manier. Toen hy namelijk eens ergens geroepen was om jacht te maken op een panter, weigerde het dorpshoofd hem een geit te geven (met welk diertje hij gewoonlyk de wilde dieren lokte). Eerst toen hij uit Algiers een bevelschrift van hooger hand had gehaald, kreeg hy de geit. De >Caïd," die hem zoo behandelde, verklaarde later: »ik dacht dat hij gek was, omdat hij alleen in den nacht op de panterjacht wilde gaan en ik twijfelde aan zijn moed, want alle Franschen, die moe dig zijn, hebben een rood lintje in hun knoopsgat, en dat had hy niet." Men zorgde toen, dat ook Bombonnel zulk een kenmerk van moed ontving. HAAR KIND. Gestorven is het wichtje Het jeugdig leven week, En 't matbleek aangezichtje Is kond en marmerbleek. Maar met betraande blikken Zit de arme moeder neer En weeklaagt door haar snikken ,/Mijn liefliug is niet meer!" Zij kust het koud gezichtje Van haar gestorven kind Wat heeft zij 't lieve wichtje Niet naam'loos teer bemind Wat heeft zij onder strijden Niet eind'loos veel gedaan, Toen zij het bitter lijden Van 't wicht moest gadeslaan; Wat heeft ze stil gebeden Behoed mijn kind, o Heer Wat heeft zij meegeleden En nugeen hope meer Wie peilt het leed der vrouwe, Nu 't liefste haar ontvlood Wie voelt haar bittre rouwe? Helaashaar kind is dood Wat bindt haar nog aan de aarde Nu haar heur kind ontviel De schoonste bloem der gaarde: Het zieltje van haar ziel? Haar kind werd haar ontnomen Hoe vreeslijk lijdt haar hart Laat vrij uw tranen stroomen Dat toch verlicht uw smart. Maar dan het hart naar boven, Tot vroom gebed gezind. O, tracht dit te gelooven God gaf en nam uw kind Trijntje Kalis. Pieter Roeper Jr. weduwnaar van Antje Eelman) en Janna Cornelia Hol, weduwe van Simon Abbenes. Cornelis Dijker en Maria Francois Dekker. GEBORENJan, zoon van Jacob Peper en Martje Bremer. Jacobus Willem, zoon van Willem Bakker Dz. en Cornelia Gaas. Gerrit, zoon van Cornelis Veeger Mz. en Agatha Schraag. Cornelis. zoon van Willem Spierdyk en Grietje Zuidscherwoude. OVERLEDENWilhelmina Boon dochter van Jacob Boon Sz. en Dirkje Koning 6 maanden. Levenloos aangegeven één. Programma van het 5de Zomer-Goncert, op ZONDAG 15 JUNI 1890, aanvang 21/* uur. 1. //Bombardon", marsch nach motiven a. d. oper«Das Goldene Kreuz", Ignaz Brüel. 2. Ouverture .Oberon", C. M. von Weber. 3. «Fackeltanz", G. Meijerbeer. 4. Fantaisie de 1' opera: »La Muette de Portici", D. F. E. Auber. Pauze. 5. Ouverture «Le Roi d' IJvetot", Adolphe Adam. 6. Selection«La Mascotte", Ed- mund AudraD. 7. «La Serenata", Valse Espagnole, Olivier Métra. (No. 3, 4 en 5 eerste uitvoering.) Burgerlijke stand gemeente Texel. van 4 10 Juni. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Willem Visser Czn. er Gemeenteraad van Texel. Vergadering op Dinsdag 10 Joni, 's avonds half zeven uur. Voorzitter: Burgemeester KOOIJ. Present alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet voorlezing van eenige in gekomen circulaires, waarvan een bevattende een vonnis van den Hoogen Raad, dat rijks- en dijks- lasten bevoorrecht zijn boven Hypotheek. De Voorzitter biedt aan het gemeente-verslag over 1889 er wordt besloten dit bij de leden van den raad te doen circuleeren. Wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den onderwijzer Engel, waaruit blijkt, dat deze met 1 Jnli a. s. de betrekking als Hoofd der School aan Zuid Eijerland zal aanvaarden de voorzitter deelt mede een schrijven van den heer Commissaris des Konings, waarbij de Bur gemeester verlof wordt gegeven zich 14 dagen buiten de gemeente te begeven voorts, dat aan de gemeente Texel voor het onderwijs een subsi die is toegestaan van f 4300. Verder doet de Voorzitter mededeeling van een adres, van bestuurders van de brand-assurantie „Algemeen belang" alhier, inhoudende een plan om den Bnrg van water te voorzien ingeval van brand. De Voorzitter stelt voor om dit adres te stel len in handen van Burgemeester en Wethouders om te dienen tot advies en de behandeling daar van tot een volgende vergadering uit te stellen, waartoe besloten wordt. De adressen van de HH. W. L. Bakker en Koppen, bevattende het verzoek om een gedeelte gemeentegrond, zeedijk, in eigendom te mogen hebben, worden in handen gesteld van B. en W. tot latere behandeling. Een adres van den geneesheer 8tam, die tot rioleering van een perceel grond wenschte over te gaan, voor zoo ver daarbij gemeentegrond betrokken is, daartoe toestemming verlangde, werd mede in handen gesteld van B. en W. om te dienen tot rapport. De Voorzitter brengt ter tafel en doet voorle zing van een adres, door 81 vissohers van Oosterend geteekend, waarbij zij mededeeling doen, dat bun plan om een haven te hebben aan het Nieuw e- Scbild door een waterbouwkundige is onderzocht en diens rapport gnnstig is te noemendat wan neer de gemeenteraad van Texel besloot, de ver grooting der haven te O u d e-8 c h i 1 d niet te doen, en met hun plan medewerkte, zij dan in dat geval zouden bijdragen uit hun privé te za- ien f 6465, direct beschikbaar dat zij protesteerden tegen 't verleenen van een gemeente subsidie van f 8000 ten behoeve van het ver- grooteu der haven te Oud e-Schild, als zijnde volgens hen onnut en in strijd met de algemeene belangen, in 'tbijzonder met hun belang. Verder geschiedt voorlezing van een adres van 86 ingezetenen van Texel, hun adhsesie betui gende aan genoemd adres, geteekend door de voornaamste ingezetenen dezer gemeente, als C. Keijser SijbszAngst. Keyser, Maarten Veger, Jobannes Eelman, enz. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor in verband met het verhandelde in de vorige ver gadering genoemde adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer Coninck Westenberg repliceert dat voorstel en zegt, dat hij, bij latere overweging tot een ander besluit is gekomen en alzoo niet met B. en W. kan medegaandat alzoo gedacht voorstel is van de meerderheid van B. en W.; datde lezing van het schrijven van den heer Commissaris des Konings hem hoofdzakelijk tot die verandering heeft gebracht. Immers moet men rekening honden met de daarin gestelde voor waarden, zoo als het. amoveeren van verschil lende pakhuizen, en de moeielijkheden om daar toe te geraken, vooral wat het perceel van P. Koning betreft (99 jaren erfpacht), welke buitengewone uitgaven zullen vorderen. Voorst, dat hij altijd mede had gewerkt tot vergrooting der haven van Oude Schild, omdat er altijd ge roepen werd, dat dit voor de Oostervloot zoo zeer noodig was, maar nn dat hem ten duidelijkste bleek, dat deze znlks niet begeerde, hij tot eene andere conslnsie is gekomen en alzoo tegen bet voorstel was van de meerderheid van B. en W. om die adressen maar zoo voor kennisgeving aan te nemen. De heer K. Bakker is mede tegen het voor stel, noemt het vergrooten der haven van Ou de- Schild een gevaarlijk spel spelende voorgeno men verandering kan volgens hem nooit doeltref- fent zijn, terwijl bij het uitleggen der hoofden het resultaat twijfelachtig is. Volgens hem had de raad den voet op den verkeerden weg gezet en volgens hem is het verstandig terug te keeren. Hij beriep zich op het adres van 81 visschers en 26 Ingezetenen te Texel en was het met deze volkomen eens de belangen van dat gedeelte ingezetenen worden volgens hem niet bevorderd maar veronachtzaamd en bij volharding daarvan heeft hij gegronde vrees, dat vele, misschien allen de gemeente Texel verlaten gaan om zioh elders, misschien in Nieuwediep, metterwoon te vestigen. Wij hebben dit bij ondervinding met onze dorpen den Hoorn en De Cocksdorp. Wanneer handel, nijverheid en scheepvaart in deze niet worden geholpen en men mocht besluiten tot de ver- grootïng van de haven Oudeschild, dan zal men in onze geschiedenis lezen, de ramp van 1890. De heer C. P. Keijser wenscht niet terug te keeren; de vergrooting der haven Oudeschild (het middelpunt van ons eiland) is onderzocht, rijp en breed, en door deskundigen als het ge- schikste pnnt geoordeeld. Hij is niet genegen zich evenals een schip op de baren der zee te doen slingeren en telkens van koers te veran deren: mannelijk en vief gestreden; niet bekrom pen, maar het beredeneerde plan vastgehouden. Hij wil vergrooting der haven Oudeschild niet alleen, maar hij wil ook dat men de Oostervloot helpe en hij zon gaarne zijn stem geven tot een subsidie van f 10,000 ten behoeve van hun plan; en wat is dan nog dat cijfer, immers 4 pCt., d. i. slechts f 400,rentede daarbij betrok kenen zouden dan daaraan gaarne hun aandeel bijdragen. Immers de gemeente Texel heeft in den vol- sten zin des woords geen schnld; wat er is, be- teekent niets. Welaan, waarom dan niet gezond geredeneerd en handel en scheepvaart bevorderd en geholpen P Is het niet treurig genoeg gesteld met de tegenwoordige positie der haven Oude schild 4 stoomschepen en eenige vaartuigen, beladen met Texels product (vee), vertegen woordigende groote kapitalen, dat alles uren lang te moeten zien wachten, omdat er niet ge noeg water in de haven waseischt dan die haven geen verbetering? Neen, mijneheeren, keert niet terug maar voorwaarts I De heer Albert Dros meende, dat het voor zichtig zoude zijn de zaak nit te stellen, in af wachting welke beschikking Oostersch visschers op het door hen aan de hooge regeering gepre senteerd request ten deel zal vallen. De heer Fckke Keijser geeft den raad om in deze voorzichtig te zijn, want wij weten immers uit de mond der Ingenieurs, dat de bewoners van het Oosterend zich geen iilnsiën behoeven te maken om aldaar met behulp van rijk en provincie een haven te verkrijgen; de som, die een haven te Nienweschild zonde vorderen, zonde groot zijn en wat beteekent daarbij dan die f 5000,bijdrage der visschers P Een druppel in den emmer en al ware het dat men dat kapitaal konde vergaren, wie zal in bet onder houd der haven voorzien en dat onderhoud, wij weten dat aan de haven Oudeschild, dat jaar lijks duizende guldens kost, is niet gering. Stemmen wij de vergrooting af dan vroest hij, dat wij niets zullen krijgen. De Voorzitter meent.dat bet vergrooten der haven Oudeschild het gewenschte is; hij be riep zich op de geschiedenis, op de besprekin gen en besluiten, die in vroegere jaren daarover zijn gedaan. Ondeschild het middelpunt van Texel, en het nastbij Nieuwediep. De haven Nienweschild was in 1843 daar- gesteld, met algemeene krachten van rijk, prov. en gemeente, en er gingen nog 7 jaren daarover heen, eer zij hun plan verwezenlijkt zagen, die krachten ontbraken hun nu. Hoeveel jaren zouden dan nu voor hun plan noodig zijnP Hij is het met den heer Fokke Keijser eens, dat hij dat werk voor onmogelijk hondt; hij heeft becijferingenvan 30, ook wel van 80 mille. De heer Sijbrand Koning gelooft niet, dat de vergrooting der haven Ondeschild doel zal tref fen en de visschers daarvan gebruik zullen maken; daarbij is het plan te ondiep. Hij noemt die vergrooting een straf voor de visschers. De heer C. P. Keijser wil, zoo bij reeds beeft gezegd, dat men ook de Oosterenders helpehij weet wat eendracht vermag; hij geeft gaarne zijne stem om f 10,000 Bnbsidie daarvoor te ge ven, doch acht vergrooting der haven Oudeschild in het algemeen belang. De Voorzitter deelt mede, dat na voltooiing van het voargenomen werk flinke politie verordeningen en reglementen zullen worden ge maakt, die het gebruik der haven zullen regelen. De heer Mets repliceert den heer Koning, dat de bijhaven niet bestemd is voor vissohersvaar- tnigen, maar voor tjalken, zonder lading en voor deze de gewenschte diepte zal bestaan. De Heer Albert Dros vraagt of de mededee-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1