't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1810. Zaterdag 21 Juni 1890. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Programma van het Gda Zomer-Ooncert, Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlöri Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 80 dagen. Opkomst der Zon 3 n. 40 m. Onderg. u n 8 u. 25 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Eerste Kwartier. Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 HELDER, 20 Juni 1890. Gelijk we reeds in ons vorig nommer hebben medegedeeld, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier in hare vergadering, den 16 dezer gehouden, be sloten, om het verzoek der heeren Bosman en De Lange, van Alkmaar, ter verkrij ging van een provinciaal subsidie voor den aanleg van een lokaal-spoorweg Hoorn Alkmaar te steunen, 't Adhaesie-adres, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken vastgesteld en verzonden, luidt als volgt: Aan de Provinciale Staten in Noord-holland. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder heeft in hare vergadering, gehouden den 16 Juni 1890 besloten, zich te wenden tot de Staten met het verzoek, om de door de heeren Bosman en De Lange gevraagde sub sidie voor den door hen ontworpen lokaal spoorweg AlkmaarHoorn toetestaan. De Kamer heeft kennis genomen van de begrooting van dien weg, zooals die door den Ingenieur Evers is ontworpen en daaruit en uit de haar verder verstrekte inlichtingen is haar gebleken, dat de ontworpen lokaal-spoor weg AlkmaarHoorn op zoodanige wijze zal worden gebouwd en ingericht, dat die berijd baar zal zijn met gewoon spoorweg-materieel door vermyding van bochten en sterkeren bouw van bruggen en kunstwerken. Wordt de spoorweg AlkmaarHoorn op die wijze aangelegd, dan verwacht de Kamer daarvan eene groote en afdoende verbetering van het spoorwegverkeer in deze provincie, waarop de Kamer sedert lang vruchteloos heeft aan gedrongen. Indien toch de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij den ontworpen lokaal spoorweg exploiteert, dan ligt het voor de hand te verwachten, dat zij die in verband en als een geheel met de overige lynen onder haar beheer in Noot d-holland zal exploiteeren, mits maar de weg door bouw en inrichting daartoe de mogelijkheid biedt. De verbinding van oost en west langs derf korfcsten afstand, ongeveer in 't midden der provincie zal dan aan het geheele gewest ten goede komen en meer bijzonder zal de gemeente Helder, wier herhaalde verzoeken om de invoering van snel treinen steeds met eene weigering zijn beant woord, door verkorting van den afstand eene snellere gemeenschap verkrygen met het oosten der provincie, maar tevens zal het meerdere verkeer op de lijn AmsterdamHelder aan gevoerd van uit Groningen en Friesland en van het oosten der provincie waarschijnlijk leiden tot eene verbetering van de bestaande dienstregeling in dezen door de Kamer ge- wenschten zin. Zonder te willen vooruitloopen op Uw oor deel, meent de Kamer als haar gevoelen te mogen uitspreken, dat de vraag of de ontwor- pene lyn AlkmaarHoorn in de eerste plaats van provinciaal dan van byna uitsluitend lokaal belang zal zijn, afhangt van de wijze, waarop die zal worden gebouwd. Het is der Kamer bekend, dat, naar aanleiding van de plannen van de heeren Bosman en De Lange andere aanvragen zijn gericht tot de Staten der Provincie met verzoek om eene subsidie tot een aanmerkelijk lager bedrag voor de daarstelling van een stoomtram tusschen Hoorn en Alkmaar. De Kamer kent die plannen niet voldoende om daarover een oordeel uittespreken, maar mag er opwyzen, dat door een stoomtram byna uitsluitend de lokale verkeersbehoeften worden bevredigd en zelfs een lokaal-spoorweg alleen dhn een schakel vormt in het provinciaal ver keer, als op dat verkeer reeds terstond by den bouw en de inrichting het oog is gevestigd geworden. De hoofdbron van bestaan, waarin vermoe delijk de toekomst ligt van de gemeente Hel der, is de visscherij. De haven wordt bezocht door een aantal visschers, die tehnis behooren in de verschillende havenplaatsen aan de Zui derzee en de reis over Zaandam is voor de bemanningen dier visschers vaartuigen, wanneer zij hunne gezinnen bezoeken, te kostbaar en te tijdroovend. De visschery heeft aanleiding gegeven tot een belangryken handel in visch. Gedeeltelijk wordt de visch verzonden naar groote buitenlandsche markten en daar door tusschen-personen, agenten of Commissionairs, verkocht. Maar by dezen handel is de ver zender geheel afhankelijk van de eerlijkheid, de handigheid en de relatiën van den buitenland- schen agent. Slechts zelden kan men dien agent kiezen, daar het artikel niet bewaard kan blyven en op de buitenlandsche markten de openbare afslag slechts aan enkele perso nen is toegestaan. Die handel levert dan ook groote risico's op en meer en meer leggen zich de handelaars toe op directe verzending aan particulieren, een veilig en winstgevend bedryf, mits de afstand, waarover de verzending geschiedt, niet te groot is, de vrachten en be- zorgingskosten niet te hoog zijn en het verroer snel en goedkoop is. De vischhandel in deze gemeente zou iu Noord-holland een ruim par ticulier debiet vinden, indien de middelen van verkeer en vervoer beter waren ingericht. De Kamer zon het betreuren, indien de gelegen heid, die zich thans aanbiedt, om de spoor- weglynen in de oostelijke en westelijke he ft der provincie op voldoende wijze te verbinden, niet werd gebruikt. Het offer, dat van de provincie wordt gevraagd, is betrek kelijk groot en de Kamer kan niet beoordeelen of er, met behoud van het hoofd doel, een lokaal-spoorweg ingericht en ge schikt om bereden te worden met gewoon spoorweg-materieel, bezuinigingen op de raming van den heer Ingenieur Evers kunnen gemaakt worden. Maar moet de bezuiniging worden gevonden door wijziging van de plannen, door vervanging van den lokaal-spoorweg door een stoomtram, of door bezuiniging op den aanleg, meerdere of kleinere bochten, lichteren bouw, enz. dan meent de kamer, dat daarmede het algemeen provinciaal belang niet zou zijn ge baat. Het is om deze redenen, dat de Kamer U eerbiedig verzoekt, de door de HH. Bosman en De Lange uit de provinciale fondsen aan gevraagde subsidie te willen toestaan. Helder, 16 Juni 1890. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder, (get.) L. W. F. Oudenhoven, Voorzitter. H. Uurbanus, Secretaris. Een der opvarenden van de dezer dagen te Scheveningen in zee omgeslagen reddingsboot, de 70-jarige ankerzetter v. d. B., die 't langst op de golven heeft ge dobberd vóór hij werd gered, en wiens le vensgeesten niet zonder moeite werden op gewekt, bevindt zich in zorgvollen toestand. Uit Willemstad wordt gemeld Als een zeldzaam geval, zoowel van moed op jeugdigen leeftijd als van broederliefde, verdient het volgende vermeldingEen kind van ongeveer 6 jaar sprong in de Kerkgracht alhier, om een ouderen broe der, die te water was geraakt, te redden. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinderen behouden aan wal. Mevrouw vraagt dekens op zicht De Haagsche kouter der Pr. Gr. Ct., maakt melding van het volgende, dat de vorige week in de residentie plaats had s Middags komt de meid van mijn heer X. een bekend magazijn van bedden en dekens binnen en verzoekt, namens ha re mevrouw, dadelijk met mooie wollen dekens te zenden. Onmiddellijk voldoet de magazijnhouder aan het verlangen. Den volgenden namiddag ontvangt de knecht, die om antwoord op de dekens komt, ze alle terug met de boodschapMevrouw zal zelf wel komen. Mevrouw bleef ech ter weg, en bij nauwkeurig onderzoek der ter bezichtiging gezonden dekens bleek het, dat één daarvan, de duurste en fraaiste, gebruikt was; de deken droeg daarvan de onmiskenbare sporen. De koopman onderzocht nu de zaak verder en nu kwam het uit, dat de be wuste mevrouw een logé had gehad en, bij gebrek aan een deken, deze op een zeer oorspronkelijke wijze geleend had Donderdag jl. is er tusschen Venen- daal en Ede, aan den 2en overweg, op den sneltrein geschoten, die om 6 uur Ede passeert (in de richting van Utrecht.) In den le klasse-coupé werd een ruit stuk geschoten de reizigers kwamen met den schrik vrij. De politie te Ede heeft een ijverig onderzoek ingesteld. Te Katwijk is bericht ontvangen, dat de tweede stuurman K. Haasnoot, van het Nederl. zeilschip »Deli", kapt. Van Duin, bij de Kaap de Goede Hoop door een stort zee is over boord geslagen en verdronken. Een 90jarig ingezetene van Leiden vierde Dinsdag zijn 65jarig huwelijksfeest met zijne derde vrouw Vijf kinderen die te Bennebroek door een doUen hond zijn gebeten, vertrokken op rijkskosten naar Parijs, onder geleide der drie vaders. In de veenkolonie Appelsga heeft een herberg een ontploffing gehad, waardoor de kookkachel, waarin men den slag hoorde, geheel verbogen is, glazen stukgeslagen en stukken kalk van den mnur naar alle kanten gevlogen zijn. Een sterke kruitlucht verspreidde zich door de keuken. In weerwil van het onvermoeid onderzoek is de dader nog niet bekend. Er is ongetwijfeld een hoeveelheid kruit in de kachel geworpen. Verschil van opvatting. Toen on langs de vijandelijkheden in Atjeh hervat werden, maakten de Hollandsche soldaten dikwijls gebruik van het recht der sterksten. Om nu baldadigheid te keer te gaan werd voor het front van den troep de legerorde voorgelezen, dat men have en goed der inboorlingen moest eerbiedigen, vooral moest men eindigen met het stelen van eenden en kippen, waaraan de soldaten zich immer schuldig maakten. Een paar dagen na de inneming van een kampong staat 's morgens vroeg Ka pitein Jansen zich te scheren en hoort achter zich een keelgeluid, dat wonderlijk overeen kwam met dat van een stervende kip. Hij keert zich om en ziet juist nog den kippekop, die uit den zak van een fuse lier steekt. „Kom hier, kerelbuldert de kapitein. De fuselier treedt voor, slaat met de eene hand op militaire wijze aan en houdt de andere op den kop van zijn slachtof fer. ,Zeg, ken jij de dagorder niet Jawel, kapitein, maar toen ik deze el lendige kip voorbijging, keek zij mij zoo uitdagend aan, dat ik om het respect voor de Nederlandsche uniform verplicht was U begrijpt de eer der wapenen De kapitein beet zich op de lippen om ernstig te blijven, doch zei daarop ,,'k Zal 't nu zoo laten, maar als 't soms weer gebeurt dat je in dit land kip pen tegenkomt, die je zoo brutaal aan zien, doe jij dan maar wat water bij je wijn en sla bescheiden je oogen neer." Men meldt uit Apeldoorn, 18 Juni: Op den gedenkdag van den slag bij Wa- terloo, werd op het landgoed „Marialust" het eerste Christelijke zangersfeest gehou den. Het feest werd geopend met het zingen van een welkomstgroet door de zangvereeniging „Concordia" en een kort inleidingswoord van den voorzitter van den Bond, waarna alle aanwezigen het Bondslied aanhieven, gevolgd door 't ko raal Evang. Gez. 3:1, terwijl ds. J. H. Wiersma van Amsterdam daarop een feest rede hield. Nadat vóór de pauze verschillende zang nummers waren uitgevoerd, werd de scha re feestgangers verblijd door de komst van Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. Nadat de vorstelijke personen door het bestuur op het feestterrein waren ontvan gen, onder aanbieding van twee prachti ge ruikers, hield graaf Van H oogendorp een toespraak tot Hare Majesteit, waar na de zangers een welkomstlied aanhie- n. Koningin en Prinses vertoefden gerui- men tijd op het feestterrein en het behaag de Hare Majesteit meermalen Haar hoo- ge ingenomenheid met den voortreffelijken zang te betuigen. Aan de uitvoering werd deelgenomen door de afdeelingen s Gravenhage, Alk maar, Gouda, Utrecht, Apeldoorn, Ridder kerk en Noordwijk van den Christelyken Zangersbond. In den loop van den dag werden nog re devoeringen gehouden door ds. H. A. E. Heinecken van Amersfoort, die over het streven van den zangersbond sprak en door ds. Hattink van Apeldoorn, die het feest met een rede besloot. Ofschoon de Vorstelijke personen in Eu ropa in het algemeen Keizer Wilhelm van Duitschland een „enfant terrible" noemen, doordien hij door zyn grillen en kuren, soms de veiligheid van het ranke schip der Monar chie in gevaar brengt, toch heeft hij dezer dagen een daad verricht, waardoor hy hunne goedkeuring heeft verdiend. Hij heeft een onnatuurlijke en belachelijke Hofetiquette voor goed afgeschaft, namelijk de gewoonte bij zekere officieele gelegenhe den of by de ontmoeting of bij het afscheid nemen van Vorstelyke personen, dat zy el kander kussen. Toen koning Humbert van Italië, in het voorgaande jaar Berlijn bezocht, was hij volgens een oud gebruik verplicht zijn gastheer driemaal te kussen on bij zijn vertrek evenzoo. Bij de gelegenheid van het huwelyk van de Prinses Sophia van Duitsch land, met den Kroonprins van Griekenland, hetwelk in het voorgaande jaar te Athene ge sloten werd, was zy verplicht 150 personen te kussen, alvorens zij de kathedraal verliet. Keizer Wilhelm heeft dit nu voor goed af geschaft, en toen hij onlangs te Darmstadt aankwam, schudde hij zijn oom, den Groot Hertog, op hartelijke wyze de hand, zonder hem te kussen, tot groote ergernis en veront waardiging van de Hovelingen, waaraan hy zich echter weiaig stoorde. Engeland en Duitschland zijn 't ten langen laatste over Oost-Afrika eens ge worden. Dinsdag verscheen een buitenge woon nummer van den „Reichsanzeiger", waarin mededeeling wordt gedaan van een tusschen beide Mogendheden gesloten trac- taat, dat aan Engeland het protectoraat toekent over Witu en Somaliland, alsme de over het Sultanaat van Zanzibar, met uitzondering van de kuststreek, die aan de Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschap pij verpacht is. In ruil daarvoor staat Engeland, onder voorbehoud van bekrach tiging door het Parlement, aan Duitsch land het eiland Helgoland af, aan welks bewoners gedurende zekeren tijd de keus van nationaliteit zal worden gelaten. Volmaakt hetzelfde dus wat voor eeni- gen tijd in het Engelseh Lagerhuis door een lid der oppositie is voorgesteld, toen volstrekt niet ,.au serieux werd genomen en na een tamelijk flauw verzet der Re geering „er bestond geen aanleiding toe Helgoland aan Duitschland af te staan" zeide baron De Worms werd verwor pen. De op Londen varende scheepvaart maatschappijen hebben eindelijk het recht verkregen, waarvoor zij zoolang gestreden hebben, om hare schepen onafhankelijk van de dokmaatschappijen te lossen. Na 1 Juli zullen 5 maatschappijen, waarbij de Peninsular en Oriental en de Britsch- Indische, alle in de Albert-Docks hunne eigen werklieden in dienst hebben voor het lossen der vaartuigen. Een brug over een breede diepe geul te Cleveland (N.-A.) is dezer dagen inge stort op het oogenblik, dat deze propvol stond met nieuwsgierigen, die een acrobaat over een aan de andere zijde gespannen koord wenschten te zien loopen. Twee hon derd personen vielen in de diepte, enkelen bovendien in de rivier, die aan het eind van de geul voorbijstroomt. Ofschoon al len gered werden, zyn veertig ernstig ge kwetst en onder dezen bevinden zich tien personen, voor wie geen hoop op levens behoud meer over is. De verwanten van den door roovers gevangen genomen bankier Arrigo uit Pa- lermo hebben een losgeld van 125,000 lire geboden, doch vergeeft. De bandieten wil len den man slechts tegen het dubbele bedrag vrijlaten. De cholera in Spanje. Het dorpje Puebla del Rugat in Valen- cia, waar de cholera is uitgebroken, telt 1800 inwoners. De naburige dorpen Mon- techelvo, Albaïda, Palma en Ador, waar zich ook ziektegevallen hebben voorgedaan, werden ook in 1885 door de cholera be zocht. Zoodra de eerste gevallen zich voorde den, vluchtten alle gegoede inwoners naar Valencia en andere steden, zoodat het cor don, dat op last der regeering om de be smette dorpen is getrokken, wel wat laat komt. Vandaar dan ook dat zich reeds en kele gevallen der ziekte te Jativa, Carca- genta en Valencia hebben voorgedaan. Nu echter overtreffen de regeering te Madrid en de gouverneur van Valencia elkaar in ijver om maatregelen tot beperking der epidemie te nemen en daarom bestaat er nog goede kans dat de ziekte, wier voort woekeren hoofdzakelijk het gevolg is van onreinheid, nog zal worden bedwongen. In alle steden worden reeds voorzorgs maatregelen genomen, en de Fransche re geering heeft last gegeven de Spaansche grens streng te bewaken. Ook te Gibraltar is een quarantaine van 3 dagen voorge schreven voor alle reizigers, die uit een der havensteden van de provincie Valencia komen. Te Montechelvo werden Maandag 12 personen door de cholera aangetast en te Cartello twee. Op dien dag overleden in de eerstgenoemde plaats vijf en te Cartel lo een aan de ziekte. Te Albarda, Carca- genta, Jativa en Valencia overleed op dien dag een choleralijder. Te Rugat werd aan gifte gedaan van acht ziekte- en zes sterf gevallen. Te Rugat neemt de epidemie af, maar zij breidt zich nog in den omtrek uit. In het geheel bedraagt het aantal cholera- lyders in de besmette streek 60. Dat niet iedereen de Koninklijke hoogheid kan lezen op het gelaat van Prinsen en Prinsessen heeft onlangs de Groothertogin van Baden (dochter van Keizer Wilhelm I) ondervonden. Zy bleef onlangs, terwijl zy met een hofdame door Freiburg wandelde, geruimen tijd staan voor de glazen kast van een juwelier. Deze vond dit verdacht; op vrij barschen toon verzocht hy de dames, in wie hij een paar dieveggen zag, heen te gaan, en zij dropen, naar hy meende, beschaamd en verlegen af. Maar hijzelf was veel beschaamder en verlegener, toen eenige oogenblikken later een hoflakei hem uit naam der Groother togin kwam vragen hoeveel Hare Hoogheid hem schuldig was voor het kijken naar zijne uitstalling. Correspondentie Naar aanleiding van de mededeeling, door ons in een vorig nommer gedaan, omtrent de sterkte van het «kiezerskorps" in het hoofd kiesdistrict Helder, werd ons door een onzer geabonneerden de vraag gedaan, of er, zonder buitengewone omstandigheden, dit jaar ook verkiezingen moeten plaats hebben, 'i Ver zoek werd daarbij gevoegd om, ook ten dien ste van anderen, die dezelfde vraag zouden willen doen, de beantwoording in dit blad op te nemen. We antwoorden, dat in den loop dezes jaars, indien zich geene buitengewone vacaturen voordoen, geene verkiezing aan de orde is. De verkiezingen wegens periodieke aftreding moeten plaats hebben als volgt In 1891 voor éen lid der Tweede Kamer (aftr. lid de heer Land) en voor zes leden van den Gemeenteraad (aftr. leden de heeren Go vers, Groen, Oudenhoven, Verfaille, Vos en van Wijngaarden), in 1892 voor twee leden der Prov. Staten (aftr. leden de heeren Biich- ner en Loman). Na zal, met het oog op de uitkomst der lOjarige volkstelling, het aantal leden van den Gemeenteraad wel met twee moeten vermeerderd worden, doch 't is niet zeker of de verkiezing, tengevolge daarvan noodig, nog in 1890 zal plaats hebben. De Redactie. op ZONDAG 22 JUNI 1890, aanvang 2lJ4 uur. 1. Marsch nach motiven aus dem Klavier concert (Es Dur) von L. von Beethoven, W. F. Wieprecht. 2. Ouverture voor Vondel's TreurspelGysbrecht van Aemstel, Joh. J. H. Verhulst. 3. Deux Maznrkas de F. Chopin. a. Opus 7 No. 1. b. Opus 24 No. 1. 4. Hommage h Felix Mendelssohn Bartholdij, Fantaisie, Eduard Curth. Pauze. 5. Ouverture zn der nachgelassene Oper Die Musikanten, F. von Flotow. 6. Grande Fantaisie I Masnadieri, G. Verdi. 7. Blu- men-Walzer a. d. BalletMelusine, Franz Doppler. No. 2, 3, 5 en 7 eerste uitvoering. Marine en Leger. De drie hier te lande bestaande pantserforten zullen eleotrisch verlicht worden. De kapitein J. H. P. van Goens, op non-acti viteit, ran het reg. gren. en jagers, is in actieren dienst hersteld bij het le reg. inf. en ingedeeld bij bet 5de bataljon van dat korps te Helder in garnizoen. Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen tele gram is de luit. ter zee 2e kl. Van der Hegge Spies bij het laatste geveoht te Edi lichtgewond geworden. Met 1 Juli a. s. wordt de kapt. ter zee F. J. Stokhnyzen in het commando over Zr. Ms. ram- schip „Stier" vervangen door den kapt.-)nit. ter zee J. A. Vening, commandant van Zr. Ms. ram- monitor „Matador". Dit vaartuig wordt met dien datnm nit dienst gesteld en vervangen door Zr. Ms. rammonitor „Panter, over welken bodem het bevel wordt opgedragen aan den kapt.-lnit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke. Daarna begeeft de „Stier" zich naar Hellevoetslnis om de „Panter" af te halen en te convoyeeren op den tocht over de Noordzee, waarna beide bodems oefeningi- tochten gaan doen op de Zuiderzee. Bij de Gonvernements marine overgeplaatst: van bet stoomschip „Condor" te Atjeh op het stoomschip „Zwalaw" te Timor, de gezagh.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1