't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1812. Zaterdag 28 Juni 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN UitgeversBERKHOUT VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. Burcaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, Vliegend Blaadje" 2e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 JULI 1890, zullende anders daarover met 10 Cent verbooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. KALENDER DER WEEK. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 44 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 29 H. Petrus en Paulus. Maandag 30 JULI, Hooimaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Volle Maan. Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Verjaardag van Wilhelmina Frederica Anna Elisabelh Ma ria, dochter van Z. K. H. Prins Frederik, (gehuwd met den Prins zu Wied. HELDER, 27 Juni 1890. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdag-avond gehouden, is met het oog op het naderend tijdstip, waarop de rekening over 1889 moet wor den opgemaakt, op voorstel van het Dag. Best., besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting voor gemeld dienstjaar en tot kwijting van eenige posten uit Hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven." Vervolgens is, na eenige discussie, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten, om den heer J. Ver- faille, indien hij volhoudt bij zijne weige ring om toestemming te vragen tot aan sluiting van een door hem aangelegden straatweg met den aan de gemeente in eigendom toebehoorenden straatweg leiden de naar de algemeene begraafplaats, het gebruik van die aansluiting met alle ten dienste staande middelen te beletten. Al leen de heeren Oudenhoven en Over de Linden stemden tegen. De Raad ont ving mededeeling van de verleende goed keuring aan de Raadsbesluiten tot het aan gaan eener geldleening, groot f 100.000 en tot aankoop van een stukje grond aan den ingang der Palmstraat, en van het Kon. Besluit tot het geven van uitvoering aan art. 24 der wet op het Lager Onder wijs (bepaling van de hoegrootheid van 't personeel op de openb. en op de bijzond. scholen). Een verzoek van den schut ter J. Kater om een gratis uniform werd, ter afdoening, in handen van B. en W. gesteld. Op een adres van het Bestuur der Noorder Zeil- en Roei-Vereeniging, om eene subsidie uit de gemeentekas, ten behoeve van den wedstrijd, te houden op 30 Augustus e.k., werd, met 12 tegen 2 stemmen, gunstig beschikt en de som van f 100 toegestaan. Tegen stemden de heeren Korver en Yan Wijngaarden. Met 10 tegen 4 stemmen, werd daarna besloten, over te gaan tot de aanbesteding van een lokaal voor den afslag van zeevisch aan de Buitenhaven, volgens een door de com missie van bijstand voor de gemeentewer ken in April 11. opgemaakt plan. Tegen het volgen van dit plan stemden de hee ren Klik, Yan Wijngaarden, Verfaille en Korver. De openbare vergadering werd hierop gesloten. In eene zitting met geslotene deuren werden daarop behandeld een aan tal reclames tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag (p. m. 100), voor den dienst van 1890. (Het uitvoerig verslag der zitting van den Gemeenteraad werd jl. Woensdag aan onze geabonneerden binnen de gemeente bezorgd. Woensdagavond werd in Tivoli de ver gadering gehouden die uitgeschreven was door de Commissie tot Verfraaiing onzer Gemeente. De opkomst van 't publiek was niet groot. De voorzitter der commissie, de heer de Waal, opende de byeenkomst met de uiteenzetting van haar doel, dat in korte woorden vervat, 't volgende tracht te bewerken a. wegruiming van hetgeen de plaats onzer inwoning ontsiert b. stichting van 't een of ander, dat tot nut of verfraaiing kan dienen; c. onze gemeente voor vreemdelingen meer aantrekkelijk te maken. De statuten en 'l huishoudelijk reglement werden daarna gelezen en na eenige woor denwisseling goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter besloot men den langen naam der Vereeniging, die nimmer populair zou worden, te verwisselen tegeo dien van «H elders Belan g". Op voorstel van een der leden werd besloten de leiding der zaken in handen der voorloo- pige commissie te laten en op een volgende vergadering een definitief bestuur te kiezen. Met een woord van dankzegging voor de be toonde belangstelling, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De kosten van 't lidmaatschap zijn slechts fl.de persoon. Dinsdagavond had in Tivoli 't buitengewoon Concert plaats, gegeven door eenige leden van de Hollandsche Opera. De opkomst der kunst liefhebbers was bevredigend. De heer Joh. Schmier, die 't concert opende met de voordracht van de Aria des Serastro (Zauberflöte), deed vooraf de mededeeling, dat hevige verkoudheid hem hinderde. Nu dat was dan ook wel te hooren en 't was verstan dig van den zanger, dat hij het Porterlied uit Martha maar opgaf. Niemand is tot 't onmo gelijke gehouden. Als altijd wist mevrouw van. Ophemert Schwencke haar auditorium in verrukking te brengen, zoowel bij hare voordracht van de Groote Aria van Leonore (Troubadour) als met de Aria uit Figaro's Hochzeit. 't Glans punt van den avond kan men noemen 't Groot duo uit de opera Carmen, gezongen door me vrouw van OphemertSchwencke en den heer E. v. d. Kerckhoven. De bravo's waren zoo onstuimig, dat ze eerst bedaarden bij 't Da Capo. De heer van Kerckhoven verwierf ook groot succes met de voordracht van de Groote Aria uit de opera //de Jodin". Les StanceB van A. Flegier en de Aria uit Martha. 't Porterlied werd vervangen door een Dommer van den heer v. K. en wel de schoone Cavatino uit Faust. klej. Ch. van Reims hoorden we met genoe gen, toen ze optrad met een Aria uit de Regi- ments-dochter, maar 't scheen ons toe, dat haar succes nog grooter was bij de voorgedragen liederen, vooral waar 't woord //koekoek" als refrein weerklonk. Verscheiden malen werd op aandrang door de verschillende arti3ten nog een nommer ter beste gegeven. Of nu de muzikale voordrachten van den hr. Schmier muzikale parodiëen zouden we lie ver zeggen een waardig slot waren van een kunstavond, hoofdzakelijk aan de klassie ken gewijd, laten we aan de beoordeeling der kunstminnaars over, overtuigd van de waar heid, dat de smaak verschilt. De heer C. Meijers, commies bij de Marine, is op 1 Juli a.s. 50 jaren in functie. Deze, voor den nestor der ambtenaren zoo gedenkwaardige dag, zal ongetwijfeld bij velen niet onopgemerkt blijven. Op dit feit de aandacht vestigende, merken wij op, dat geen enkel tijdperk in het leven der Marine-ambtenaren door 's Lands regee ring bekroond wordt. In het leger, ter zee of te land, wordt de ijverige dienaar van Staat, na 25, 36 of 50 jaren, een huldeblijk door de regeering, in den vorm van medaille of kruis, aangeboden, terwijl het nog niet is voorge komen, dat ambtenaren bij de administratie, die ook gewichtige diensten bewijzen, daar voor werden aangewezen. Een nog ander sterk sprekend bewijs van uitzonderingstac tiek van den Staat is, dat nog een ander hoogst belangrijk dienstkorps in dat lot deelt: het zijn de loodsen. Die mannen, die hun moeitevollen dienst op zee verrichten, op tijden zelfs, dat geen ander door stormweer de veilige haven zou verlaten, mag men zeker niet minder achten dan anderen, die op de vloot of in 't leger den Koning dienen en toch, ook zij missen het voorrecht dier bekro ning Het schijnt onverklaarblaar en het //waarom" hebben velen zich reeds afgevraagd. Zij meenen ook, zulks kan niet het belang van den dienst bevorderen, maar wel is het een prikkel, die in den arbeid aanmoedigt als de meest ijverige dienaar het bijzonder loon daarvoor niet wordt onthouden. Op 1 Juli a.s., is het tevens 25 jaren ge leden, dat de heeren J. C. J. Graat enA.H. Duhne, eerstgenoemde commies bij de directie der Marine alhier, en laatstgenoemde commies bij de directie der Marine te Hellevoetsluis, in 's Rijks dienst zijn getreden. Bij het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine zijn na afgelegd examen be vorderd tot muzikant de elève W. Dol tot elève de Emploijé P. L. Madiol. Van het eiland Wieringen worden telken jare tusschen 2000 a 3000 lamme ren te Kolhorn uitgescheept, om te Scha- gen te worden gemarkt. De opbrengst der lammeren is in geen jaren zoo hoog ge weest als thans. Men berekent, dat het op dit getal alleen f 10.000 verschilt bij het vorige jaar en f5.000 bij het jaar 1888. Daar dit slechts een klein gedeelte is van den jaarlijkschen afvoer, is het te begrijpen, dat thans op genoemd eiland een vermeerderde welvaart heerscht, voor al ook daar het met de visscherij even eens voordeelig gaat. In den zeegrashandel was in vele ja ren niet zooveel beweging als thans. De verzending naar het buitenland neemt weer meer en meer toe. Stijgende prijzen zijn daarvan het gevolg. Yoor de eilanden Wieringen, Texel en Terschelling, waar jaarlijks duizenden pakken zeegras worden verwerkt, is dit van groot belang. Het maaien der wierwaarden vangt spoedig aan. Er moet een flinke hoeveelheid in de waarden gegroeid zijn. Bij een landbouwer onder Haamste de vond men Zaterdagmorgen een kind van zes maanden in de wieg gestikt. Men vermoedt de ouders waren afwezig dat de kleine zich heeft omgekeerd en geen macht heeft gehad om zich weer om te wenden. Aan het station van den Holland- schen Spoorweg in Den Haag heerschte Dinsdag een meer dan buitengewone drukte. Bijna om het kwartier vertrokken treinen naar Leiden, doch de toevloed van reizi gers bleef langen tijd zóó groot, dat men zich zelfs vergenoegde met een plaatsje in goederen- en beestenwagens ja, tot zelfs in de hokjes van de remmers hadden pas sagiers plaats genomen. In „Brieven uit de Hofstad" in de „Midd. Ct." vinden wij de volgende ei genaardigheid van Scheveningens visschers- bevolking. In het bedrijf der koekbak kers heerscht in dezen tijd van het jaar een bijzondere drukte, doordien de gewoon te medebrengt, dat ieder jongeling, die ter haringvangst uitvaart, van zijn meis je en iedere man van zijn vrouw een groo- ten koek mede aan boord krijgt. Die voor de getrouwden zijn van eenvoudig maak sel, maar die voor de ongetrouwden zijn overladen met sieraden in witte en gekleur de suikerik zag dezer dagen een reus achtig exemplaar, waarop zelfs het afscheid van de geliefden is afgebeeld, en waarop een proeve van hoogere dichtkunst prijkt, luidende Ga met u schip in 't ruime sop, God schenke er zijn zegen op. Een bewijs van beterschap. De. twee de millioenenjuffrouw, Trijntje de Jong, die te Drachten woont, maakte in den laatsten tijd veel misbruik van sterken drank. Zij heeft nu de volgende adverten tie geplaatst k Ondergeteekende verzoekt beleefd allen, die sterken drank verkoopen, haar zulks pertinent te weigeren, wanneer zij der ver leiding geen weerstand kunnende bieden, zulks mocht komen vragen." Te hopen is het, dat de sterke-drank- verkoopers zich zullen houden aan het ver zoek dezer zwakke vrouw, die toch nog toont zich te willen beteren, althans daar toe pogingen aanwendt. Yoor de betrekking van 'klerk (kas sier) ter secretarie van het hoogheemraad schap van Delfland, op een salaris van f1000 en onder verplichting tot het stel len van een borgtocht van f5000, heb ben zich niet minder dan 145 sollicitanten aangemeld. Een soldaat van het garnizoen te Assen, die wat druk de bijeenkomsten van het Heilsleger bezocht, is, naar de "N. Ass. Ct. meldt, daardoor zoo van de wijs ge bracht, dat hij thans aan verstandsverbijs tering lijdt en naar het hospitaal te Gro ningen zal moeten worden overgebracht. Een 14-jarige zoon eener welgestel de familie te Aprath in Westfalen was dezer dagen de ouderlijke woning ontvlucht, met zich nemende een reiskoffertje met kleeding, een revolver, benevens een vrij aanzienlijke som goudgeld, waarmede hij naar Engeland wenschte te gaan. Te Ze venaar aangekomen, wilde hij wegens het late uur van aankomst niet naar Rotter dam doorreizen en stapte in een logement af. Den volgenden ochtend aan het sta tion komende, was juist bij tijds een be richt ontvangen, verzoekende zijne aanhou ding, zoodat hij onmiddellijk gearresteerd en naar zijne ouders teruggezonden werd, Bij het bestuur van Liefdadigheid naar Yermogen" te Amsterdam, is ook een schrijven ingekomen van een gezin uit ons land, dat naar Argentinië vertrok ken is, een gezin, waaraan de veree niging in de laatste dagen voor het ver trek steun verleend had. De brief bevat o. a. bet volgende »Onze oudste twee kinderen dienen hier. De oudste 4 uur van ons af en de andere hier in de stad. Onze oudste dochter spreekt bijna alles Spaansch. Met het werk zijn wij niet van de ongelukkigsten, wij moe ten niet klagen; wij hebben het hier be ter dan in Nederland. Mijn man is den Hen Maart den oogst ingegaan en de an dere week gaan vier kinderen ook naar hem toe. Wij kunnen de menschen al heel wat verstaan. Wat de menschen aangaat, ze zijn hier goed en heel gastvrij. Iemand, die de taal kent, behoeft geen gebrek te lijden, maar wij raden toch iedereen af, om hier naar toe te komen, want wat men moet lijden is verschrikkelijk. Yoor menschen, die net wij komen, zonder centen, is het suk kelen. Als ik alles zou verhalen, wat wij geleden hebben, zou er nog wel een traan het oog ontglippen, maar wij zijn nu door het ergste heen. Wij hebben ons dagelijksch brood en kunnen onze huishuur op tijd betalen. Dus wij zijn niet steenarm. Het land is hier vruchtbaar, maar het verstand ontbreekt om het te bewerken, zoo het behoort. Appelen en peren in over vloed en perziken. Wij hebben laatst wel 2 emmers vol in huis gehad voor 5 cent, maar nu begint de herfst aan te komen. Ons lichaam is aan de warmte zoo ge woon, wij kunnen niet meer tegen de koude. Wat ons huis aangaat, is alles van steen, vloer en al. Maar dit is ook al gewoonte. Nu weten de heeren het een en ander en worden nog duizendmaal bedankt voor al het goede aan ons bewezen. Wij kvnnen het hen nooit vergelden, of wij mochten nog eens rijk in Holland terugkomen." In Duitschland zijn nog 49 perso nen in leven, die aan den veldslag bij Waterloo hebben deelgenomen. Een van hen, Joh. Dohse, te Rehorst, 107, een, Gö- ring, te Ottenzen, heiden in Slees wijk, 105, een, Wygold, te Belbert, in den Rijnpro vincie, 101, en vijf zijn 100 jaren oud. De overigen zijn tusschen den 100- en 91- jarigen leeftijd. Te Mainz zijn de feesten begonnen tot viering van den 450sten verjaardag van de uitvinding der boekdrukkunst. Verge leken met de groote feesten in 1837, bij de onthulling van Gutenberg's standbeeld gegeven, zijn de tegenwoordige op veel kleiner schaal ontworpen. Belangwekkend is de tentoonstelling van merkwaardige drukwerken en voorwerpen, door Guten- berg gebruikt, die uit het museum te voor schijn zijn gehaald. Ook zijn er 15-eeuw- sche drukwerken uit de Europeesche ste den, waarheen de boekdrukkunst zich het eerst verspreidde. De tentoonstelling werd door den bur gemeester geopend. Vervolgens hielden de vertegenwoordigers van verscheidene ver- eeuigingen een optocht, die eindigde met een hulde aan het borstbeeld van Gnten- berg, dat in het stadhuis was geplaatst. Meer dan 6000 personen waren tegenwoor dig bij de plechtigheid, die door muziek werd opgeluisterd en waarbij een lofrede werd uitgesproken op Gutenberg's leven en werken. De spreker handhaafde daarbij de bewering der Duitschers, dat Gutenberg en niet Koster of anderen de eer der uit vinding toekomt. Mojanga 25 Mei. Het barkschip „Marie", kapt. Kolster, is 1 April te Ambiobe, 80 mijlen bezui den Morondava gestrand. Het schip was besterad van Mozambique naar Port Ade- laide in ballast. De' Sahalavas (kustbe woners) maakten zich bijna onmiddellijk meester van het schip, doch veroorloofden dat de bemanning drie booten met zeilen, tuig en proviand medenamen. Den 27sten April bereikten de schipbreukelingen met de booten Nossi Be, waar zij de booten verkochten. Dewijl het schip op een zan dig, vlak strand zat, was het gemakkelijk af te brengen geweest, doch de inboor lingen wilden zulks niet dulden en belet ten aan den gezagvoerder elke poging daartoe. Het schip ligt nu nog op het strand met onbeschadigde romp ,doch weg gekapte masten en al het houtwerk er af gesloopt. Een zeer hevige orkaan heeft in Il linois (Ver. St.) groote verwoesting aan gericht en verlies van menschenlevens ver oorzaakt. Eenige dorpen zijn nagenoeg geheel ver nield. Boomen werden ontworteld en ge bouwen van allerlei aard door den gewel digen wind verbrijzeld. In een dorpje kwa men 14 menschen om het leven. Een on derwijzer en acht kinderen schuilden in het schoolgebouw voor het weder, toen het geheele gebouw door den wind opgenomen en vernield werd, en geen van hen, die er waren, bleef gespaard. Ook elders werd een school op dezelfde wijs verwoest; daar kwamen een onderwijzer en twee kinderen Gedurende een zwaar onweder, dat Dinsdag boven de golf van Napels woedde, werd een visschersboot, waarin zich zeven zeelieden bevonden, door den bliksem ge troffen, met het treurige gevolg, dat drie hunner onmiddellijk werden gedood, ter wijl van de vier anderen twee ernstig wer den gekwetst en twee geheel verlamd wer den. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 24 Juni 1890. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer W. Heyblok. Onderscheidene toehoorders. De vergadering wordt geopend. De No tulen der vorige vergadering worden voorge lezen en na eene opmerking van den heer Obreen vastgesteld. Daarna wordt het nieuw verkozen Raadslid de heer J. Kooiman, geïn stalleerd. Het gemeenteverslag heeft ter visie gelegen en geene aanleiding tot bemerkingen gegeven zoodat het wordt geacht te zijn goedgekeurd. Eene aanvullende begrooting over het afge- loopen dienstjaar met het besluit tot af- en overschrijving wordt goedgekeurd, evenals het voorstel tot het aangaan eener tydelijke geld leening van f700. Ook wordt met algemeene stemmen besloten om in plaats van de tegenwoordige gemeente belasting, voortaan eene klassenbelasting naar het inkomen te heffen. Het hoogste bedrag, dat zal mogen worden geheven, wordt bepaald op f 6000. Eene overeenkomst tot afstand van lanen en wegen aan het Heemraadschap, dat thans reeds met het onderhoud is belast, wordt goed gekeurd evenals de overdracht van een stukje gemeentegrond aan den heer C. P. Kaan. Als tegenschatters der Rijksbelastingen wor den benoemd de heeren G. Pot en J. Hermans. "Waarna de Raad in besloten vergadering overgaat tot behandeling van belastingreclames. Programma aan het 7de Zomer-CoHcert, op ZONDAG 29 JDNI 1890, aanvang 21/* uur. 1. Marche Indiënne sur«Le Tour du Monde", Desbillemont. 2. Vorspiel zu der Oper: «Loreleij", Max Broch. 3. Duo lste Act de 1' opera //Carmen", Georges Bizet. 4. Balletmusik aus der Oper-rAuf hohen Befehl", Carl Reinecke. a. Einzugsmarsch. b. Ménuetto. c. Pastorale und Gavotte. Pauze. 5. «Die beiden Husaren", Ungarische Ouverture, Franz Doppler. 6. Grande Fantaisie de 1' opera«La Juive", J. E. F. Halévij. 7. .Fusionen", Walzer, Eduard Strauss. No. 5 eerste uitvoering. Marine en Leger. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. instructie-zeilkor- vet „Nautilus", onder bevel van den kapt.-lait. ter zee H. G. Hildebrandt, den 24sten dezer we der van Christiania vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. Op het verzoek van de betrokken commissie, ten einde in den tuin vddr het marine-hospitaal te Willemsoord een gedenkteeken te mogen plaat sen voor wijlen dr. Vogelpoel, is naar men ver neemt door den min. v. mar- afwijzend besehikt. De luitenants-ter-zee 2e kl. L. E. van Digge len, J. F. B. van Dijk, A. Gelderman en J. T. van Slooten, dienende aan booord Zr. Ms« tor- pedo-initructieschip „Marnix", worden met 14 Juni op non activiteit gesteld, terwijl met 1 Ju li a. s. in de rol van genoemden bodem worden geplaatst de luits.-ter-zee lste kl. B. J. G. Volck, J. P. van RosBum en H. P. Netscher. De kapt. F. Mossel is, op zijn daartoe gedaan verzoek, ontheven van zijne betrekking van ad judant bij het 4de reg. vesting artillerie en over geplaatst bij het 2de reg. van dat wapen. Door de maohinisten der lste klasse bij de Kon. Marine P. J. J. Kenp en W. J. Snaauw

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1