't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. De familie Nolen. No. 1814. Zaterdag 5 Juli 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlèn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSiMURGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 50 m. Onderg. 8 u. 19 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. HELDER, 4 Juli 1890. Het voorloopig Bestuur der onlangs alhier gestichte vereeniging Helders Be lang", welke zich ten doel stelt verfraaiing en bevordering van den bloei dezer gemeente, heeft in den loop dezer week een uitnoo- diging gericht tot de ingezetenen, om tot het lidmaatschap toe te treden. De inhoud der circulaire, die zoo goed als in ieders handen is, behoeft geene verduidelijking en voor zoover noodig willen we hier gaarne de aandacht er op vestigen. We bevelen de lezing, de overweging en de toetreding tot het lidmaatschap ten zeerste aan, en gelooven, dat de plaats onzer in woning er wèl bij zal varen, als deze nieuwe vereeniging de noodige ondersteuning bij de bevolking der gemeente mag onder vinden. Ter gelegenheid van de stichting der vereeniging „Helders Belang," werd door den waarn. Voorzitter zeer terecht gewezen op een aantal zaken, die hier verbetering en verfraaiing behoeven. Toch valt het den opmerkzamen beschouwer op, dat deze gemeente een aantal fraaie plekjes heeft, die wel verdienen, dat er eens de aftentie op gevestigd worde. Als zoo danig noemen we de gezichten op de Dijk- straat van af het Café Hoffmanop de Postbrug, gezien van de Kerkgracht ter hoogte van het gebouw voor het kantongerecht op het Helderache kanaal van af de Post- en de Molenbrng en van af de brug bij de N. kerk over de aan plantsoen zeer rijke gemeente, gezien van een der ach ter boven ka mers aan de Binnenhaven over de ach ter-binnenhaven, van de Botbrug gezien over ja over onderscheidene aan na tuurschoon rijke plekjes. Aanleiding tot dit schrijven vonden we in de bezichtiging van eon drietal photographiön, dezer dagen ver vaardigd door een bezoeker der gemeente, wien men, bakens de geleverde proeven, de noodige bekwaamheid in het photografeeren niet kan ontzeggen. De platen (cabinet-formaat) stel len voor1. de gracht ter noordzijde van ',-j Rijkswerf, gezien van af de Weststraat, vóór het winkelhuis van den heer Dito2. de ha ven in de richting naar het Hotel den Burg; en 3. den houtzaagmolen van de heeren Jan zen aan de Sluisdijkstraat, het achtergedeelte van de wijk .Nieuwstad", met de R. IC. kerk aldaar. Men late een vreemdeling deze pho- tografiën eens zien en hy zal zich moeten ver wonderen, dat er aan Hollands noordpunt, een plek nagenoeg geheel door de zee ingesloten, zooveel schoons bestaat, 't Is met zulke fraaie gezichten vóór ons, haast niet te gelooven, dat men in vroegere jaren elders verzekerde, dat men hier ter plaatse voor een lichte be schadiging van boomgewas eene fabelachtig hooge boete moest betalen en dat niemand eenig bezwaar had tegen die bepaling, een voudig omdat er aan den Helder geen boomen gevonden werden om ze te beschadigen. Het bovenstaande verhindere niemand om krachtdadig mede te werken tot het aanbrengen van nog meerdere verfraaiingen, in 't belang van de plaats onzer inwoning. Een onzer brave medeburgers is ons ontvallen, en wel de heer V. de Wit, tonnen- legger. Na door een vreeselijke ziekte weken lang geleden te hebben, ontsliep hij in 't Bin nengasthuis te Amsterdam. De Wit was een man, die niet alleen voor zich en zijn gezin leefde, maar steeds bereid was daar te helpen, waar zulks in zijn vermogen lag. Kwam er een roeier in de reddingsboot te kort, hij stapte in en heeft zoodoende in onderscheidene tochten een aantal menschenlevens helpen reddenbij 't stranden der Renown is hij zelfs tweemalen mede geweest. De steen, die thans nog op 't kerkhof de herinnering in 't leven houdt aan een aantal opvarenden van een in storm verganen loodskotter, is daar op zijn initiatief en door zijne onvermoeide werkzaamheid ge plaatst. Enkele werkjes, door liera in 't licht gegeven, waarvan we hier opnoemen: .Be schrijving van het Noordzeekanaal en de haven van IJmuiden"; De schipbreuk van het Duit- sche barkschip //Renown" en //Geschiedenis van het Suez-kanaal en een Schets vaa 't Panama kanaal," moesten strekken tot 't bereiken van een weldadig doel. Zoo werkte de Wit ten nutte van anderen en trachtte, waar hij kon, tevens zijne kennis uit te breiden. Nu is hij afgesneden afgesneden in de kracht des man- nelijken levens eii ontrukt aan zyne vrouw en zeven kinderen, die met diepe droefheid den hun ontvallen man en vader nastaren. Zijne trouwe zorg moeten ze missen en zijne werk zame hand kan niet langer zijn talrijk gezin voeden. Diep zal door hen 't verlies van den ont slapene worden gevoeld; maar door hen niet alleen. Een talrijke schaar van vrienden heeft Volkert de Wit achtergelaten, die hem niet spoedig zullen vergeten. Door den Raad der gemeente Bar- singerhorn is benoemd tot onderwijzeres te Kolhorn, mejuffrouw van Juchem, van den Helder. Met ingang van 1 Augustus e. k., wordt de heer G. J. Sariemijn, thans sta tionschef bij den Oosterspoorweg te Naarden Bussein, benoemd tot onder-stationschef bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij te 's Gravenhage. Ontvangst der bemanning van de „Prins Frederik". Dinsdagavond 10.15 kwamen te Amster dam aan het station aan de officieren en de bemanning van de verongelukte Prins Frederik". De heer Tegelberg, directeur der Maatschappij Nederland", was op het perron om hen te verwelkomen. Hij sprak hen hartelijk toe en verzekerde hun, dat door ieder, niet het minst door de di rectie der Maatschappij, op hoogen prijs is gesteld de goede orde, die aan boord heeft geheerscht en de groote kalmte en vlugheid, waarmede te werk is gegaan en waardoor het alleen mogelijk is geweest in zoo'n korten tijd zooveel menschenle vens te redden. Hij erkende daarin de offi cieren en de equipage van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland". De zeer talrijke belangstellenden, die op het station waren samengekomen, juich ten die woorden luide toe. Zij, die geen onderkomen hadden te Amsterdam, konden naar het Zeemanshuis g&an, en de Javanen werden verwacht in de Javanenloods aan de Handelskade, waar een maal Yoor hen gereed stond. Voor de schade, geleden door hot verlies der plun jes, zullen allen zoovee,1 mogelijk schade loos worden gesteld. Zg die dit verlangen, zullen bovendien zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid worden gesteld weder naar zee te gaan. In verband met de treurige berich ten over het vergaan van de «Prins Fre derik" verdient de aandacht, dat de davids van de Prins Frederik" voorzien waren van den vóór eenigen tijd in bijna alle bladen besproken toestel van kapitein Duin- ker tot het neerlaten van de sloepen. Al de geredden hebben middelij leerwijze daar aan het behoud van hun leven te danken, want algemeen wordt erkend, dat het te water laten van de sloepen op de gewone wijze onmogelijk in den korten tijd van 7 minuten (een brief van een geredde spreekt van slechts 5 minuten) had kun nen geschieden. De uitvinder is een landgenoot en scheeps- gezagvoerder. Per stoomboot Drammen" zijn Dins dag uit Noorwegen te Amsterdam aange komen twee lichtmatrozen van Zr. Ms. instructiekorvet »Nautiius", die vóór eenige dagen te Christiania van dat schip waren gedeserteerd. Zij bevinden zich thans in arrest aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De leening voor den herbouw van den Stadsschouwburg te Amsterdam is ge sloten. De laatste ton werd Dinsdag vol- teekend. 't Maandblad, uitgegeven door de vereeniging tegen de Kwakzalverij, vestigt de aandacht op en waarschuwt tevens ern stig tegen kwakzalverij door boeken, waar bij meer bgzonder bedoeld worden de werk jes,* die de aandoeniningen der geslachts organen behandelen. Onberekenbaar is de ellende, volgens 'tMaandblad, die door zulke werkjes wordt verspreid en reeds vroeger sprak 't den wensch uit, dat couranten 't anonceeren daarvan zouden weigeren. Men heeft hier in 't bgzonder op 't oog de werk jes van Retau, Bernhard, Muller, en la M e r t. Wij vragen, zoo eindigt -'t Maandblad, uitgevers van couranten, boekhandelaars en wie het te weten noodig is, waar gij ook verschillen moogt van ons in opvatting wat is kwakzalverij met geneesmiddelen, helpt ons ten minste in deze zaak, de jeugd, het opkomend geslacht, te behoeden voor het in aanraking komen met zulke geweten- looze schepselsn, den naam van mensch ten eenemale onwaardig. De sergeant v. A., van het le bat. grenadiers, die als geleider van twee ge arresteerde schepelingen bij hun terugbren gen naar boord met deze verschillende herbergen bezocht, zoodat de arrestanten beschonken op hunne bestemming kwamen, is te dier zake tot grenadier gedegradeerd. Er schijnen zoo wordt gemeld den laatsten tijd personen in en om Am sterdam te zwerven, die het op geweld pleging aan vrouwen en meisjes toeleg gen. Zoo werd Maandagavond op het Sla- tuinen pad dichtbij den Haarlemmerweg eene naar Sloterdijk terugkeerende dienst bode door zulk een persoon aangegrepen, en, toen zij zich krachtig verweerde, in de sloot gedrongen. Op het hulpgeschreeuw kwamen eenigen personen toesnellen, die den aanrander meester werden en aan de politie konden overgeven. De mishandelde vrouw kwam zeer ontdaan en gehavend in haren dienst terug, en de dader werd in verzekerde bewaring gebracht. Het Fransche oorlogsstoomschip „La Mouette" is van Antwerpen te IJmuiden binnengeloopen, naar Amsterdam opge- stoomd en ligt thans in het Oosterdok aldaar. Ook het vorig jaar bracht dit schip een bezoek aan die stad. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland is bepaald, dat de jacht op waterwild in den kring, begrepen bin nen den Westfrieschen omringdijk en in de gemeenten Petten en Kallantsoog zal wor den geopend op Dinsdag 15 Juli, en in de overige deelen der provincie op Vrij dag 1 Augustus. Men meldt uit Utrecht Door een handelaarster in visch, alhier, werd dezer dagen aan den te IJmuiden wonenden vischkooper E. T„ ter vereffe ning van een rekening, een postwissel tot een bedrag van ruim f 100 verzonden. Deze wissel kwam echter niet terecht, en wel, zooals uit een daaromtrent inge steld onderzoek bleek, doordien de vrouw hem bij vergissing aan E. T. te Helder, in plaats van te IJmuiden had geadres seerd. Daar nu te Helder toevallig ie mand van dienzelfden naam woont, was de wissel bij dezen bezorgd geworden en had deze, hoewel geen vischkooper zijnde, hem toch maar aangenomen, en het daar op vermelde bedrag ontvangen, denkende, zooals hg later verklaarde, dat deze of ge ne, met zijn minder gunstigen financiëelen toestand bekend geworden, hem op een kiesche wgze uit den brand wilde helpen. Toen men eindelijk de vergissing ontdek te en de gelden van den man terugvor derde, kon door tussehenkomst van de po litie nog slechts een gedeelte worden ge red, het overige was reeds verteerd of op andere wgze zoek gemaakt. Middel ter verdrijving van muizen Om muizen te verdrijven of te dooden zijn al heel wat middeltjes toegepast, doch weinige bleken proefhoudend. De knaag diertjes bleken de val al spoedig ontwas sen brood met luciferskoppen gingen zij met een knipoogen voorbij, en muizen- tarwe was meestal meer gevaarlijk voor de honden of de kleine kinderen dan voor hen. Nu deelt men echter mede, dat de toepassing van een eenvoudig middel de beste gevolgen heeft gehad. Men heeft ze onthaald op brood in jenever gedrenkt, en deze volkskanker heeft ook de muizen ten verderve gevoerd. Zij hebben er zich 's nachts aan te goed gedaan, tot het laat ste stukje, de laatste druppel, verdwenen was, en 's morgens kon men bij verschei- denen den dood constateeren tengevolge van misbruik van sterken drank." PROVINCIALE STATEN. Noobd-Holland. In de Dinsdag geopende zomervergadering waren 65 leden tegenwoordig. Het nieuwgekozen lid J. Kalff, voor Amsterdam, werd toegelaten en beëedigd. De begrootingen en andere financieele voor stellen zijn in handen van een commissie gesteld, ook de begrooting van „Meerenberg" en de sub sidie-aanvragen en waterstaatsvoorstellen. Omtrent het verzoek om subsidie voor den aan leg van een lccaal-spoor AlkmaarHoorn, van de heeren Bosman en De Lange, is, op voorstel van den heer Monthaan, met 38 stemmen tegen 27 besloten dit in de afdeelingen te behandelen, evenals de aanvraag van den heer Arkes om sub sidie voor een stoomtram AlkmaarHoorn en een adres van mr. Cosman daaromtrent. De aan vrage van den heer Arkes om subsidie voor den aanleg van een stoomtram HoornSchageu is aan Gedeputeerden gerenvoyeerd om praeadvies. Een voorstel van drie leden, de heeren Heems kerk, De Vries en Waterschoot van der Gracht, over de verpleging van behoeftige krankzinnigen is in handen gesteld van een oommissie, na ver werping met 46 tegen 19 stemmen van een voor stel van den heer Willeumier, om het in de af deelingen te behandelen. De voorstellen tot wijzi ging van polder-reglementen zijn ook in handen van de cemmissie gesteld. Programma van het 8ste Zomer-Goncert, op ZONDAG 6 JULI 1890, aanvang 21/4l uur. 1. The Blue Bell, „of Scotland", marche F. Dunkier. 2. Ouverture zu Melodrama, z/Yelva", C. G. Reissiger. 3. a. //Toréador et Andalouse sur le Bal Costumé, b. „Frot de Cavallerie", Anton Rubinstein. 4. Masaique de 1'opera „Dimitri Donskoi", Felix Joncières. P auze. 5. Ouverture zum Festspiel „Des Wanderers Ziel", Franz von Suppé. 6. Fan- taisie über, //Italienische Melodiën", Adolphe Schreiner. 7. „Auf Gliiskes Wogen", wal- zer. Emil WaldteuJfel. No3. 1. 2, 5 en 6, eerste uitvoering. V ertootcrliig. In 't adres, dat door het Bestuur der Kies- vereeniging //Burgerplicht", alhier, aan de Provinciale Staten is verzonden, komt, zooals het in ons vorig nommer werd medegedeold, een zinstorende drukfout voor, In regel 20 van den tekst staat„dat nimmer door die spoorweglijn een doorloopend verkeer zal ont staan met het oostelyk deel van dit gewest." Het woord nimmer moest zijn immers. In 't officiëele stuk stond die fout gelukkig niet. De zetter had zich even vergist. Uit het dagboek van een Chef der geheime 30) politie te New York. „Ja", mompelde hij op zachten toon, zoo als menschen doen die met zich zeiven spre ken, »'t is goed geslaagd, hoe eenvoudig de middelen ook zijn. Niemand kan zeggen dat ik mij vermomd heb; en toch geloof ik dat myn eigen moeder mij niet dadelijk zou herken nen myn zuster misschien wel. Ik ben waarach tig voor acteur in de wieg gelegd, van mijn gezicht kan ik maken wat ik wil. Het eene oogenblik ben ik een Amerikaandan een Engelschman nu een Franschmanmorgen een Rus of een Turk, als ik wil. Maar hoe toevallig dat die Clifton juist op de boot moet zijn. Zou hij weten dat ik aan boord ben Me dunkt van niet. En toch, waarvoor is hij hier? Het moet voor dezelfde zaak zijn; en in die zaak ben ik betrokken, hoewel tegen mijn wil. Wat weerga, waarom kan hij mij niet met rust laten Ik zal zonder hem toch al een harden dobber hebben. Natuurlijk gaat hij naar inspecteur Byrnes, en als die weet dat ik wat is dat" Om deze vraag te beantwoorden moeten wy opmerken, dat de hut van den gebaarden heer een buifenhut washet raampje kwam op het water uit, of liever op een smalle strook van het dek tusschen de borstwering en den wand der hut. Het dek was hier juist breed genoeg dat iemand er kon zitten, met zijn rug tegen den wand en de voeten op de borstweringj een gelief koosde houding van de Amerikanen, en ieder die den bloedsomloop eu zijn werking op de hersenen heeft bestudeerd zal hun gelijk geven. Wij moeten er bij voegen, dat er voor het raampje een jaloezie hing. Het geluid dat den gebaarden heer zoo plot seling zijn monoloog deed afbreken, werd ver oorzaakt door de komst van twee personen, die in dezen nauwen doorgang veldstoelen neerzetten en in dit rustige hoekje plaats na men. Toen zij daar op hun gemak zaten en een sigaar hadden aangestoken, begonnen zij op gedempten toon te praten. Het raampje der hut was open; maar door de jaloozie kon men dit van buiten niet zienen daar de be woner der hut reden had te onderstellen dat het gesprek voor hem van bijzonder gewicht zou worden, zorgde hij wel het venster te la ten zooals het was het bood hem een goede gelegenheid aan alle3 af te luisteren. Zooals de lezer wel zal vermoed hebben, waren de sprekers de beide passagiers, die wij hun reeds als Henry Cliftou en Bob Stapleton hebben voorgesteld. »Je ging dus eerst naar Nieuw-Zeeland, zeg je?" zeide Stapleton. «Hoe kwam het dat je man Valentine, zooals je hem noemt, daar was „Hij was de tweede zoon, begrijp je, en dus toen het geld dat zijn vader hem gegeven had op was, moest hij er zelf maar zien te komen. Hy ging dus naar Nieuw-Zeeland om zyn for tuin te makeu in de schapenfokkerij. Toen ik daar kwam, hoorde ik dat hij al meer dan een jaar weg was. Met de schapenfokkerij was het niet best gegaan, maar hij had op de een of andere manier een som geld gekregen en was heengegaan om die op te maken of hij terug zou komen, of waar hij heengegaan was, kon niemand mij zeggen. Je begrijpt, als hij ge weten had dat zijn oudste broeder van plan was dood te gaan en hem een landgoed van zeven honderd vyftig duizend dollars te ver maken, hij zijn adres wel zou achtergelaten hebben." 't Is zonderling," zeide Bob Stapleton wys- geerig, „zooals sommige menschen hun leven lang bet geluk naloopen zonder het ooit iu te halen, terwijl een ander het geluk ontloopt en zich nooit wil laten vangon." „Nu zooals ik zei," vervolgde Clifton, „deze mr. Valentine was naar oubekende streken vertrokken, en mijn werk was hem uit te vin den. Ik dacht er eens goed over na, en het kwam mij voor dat hy het waarschijnlijkst in Amerika zou zitten, want het was niet te deuken dat hij naar Engeland zou terugge keerd zijn hij had nooit de Vereenigde Sta ten bezocht, en met zijn zwervenden aard moest hij begeerig zijn die te zien. En als iemand naar Amerika gaat, is het zoo goed als zeker dat hij vroeg of laat in New-York komt. Dus verbeeldde ik mij dat ik hem iu New-York zou viudeu. Maar, voor dat ik wegging, dacht ik dat het niet kwaad zou zyn eerst een kabel-telegram te zenden aan een paar lui in New-York, van wie je wel gehoord hebt, om te vragen of mijn man daar was. Telegrammen de halve wereld om te zenden kost geld, Bobmaar het is toch goedkooper dan zelf te gaan, zonder nog te spreken van het tijdverlies en al de moeite." „Nu, maar als de onkosten toch vergoed worden mex-kt Bob op. „Dat is alles goed en wel, maar de men schen willen een boel gedaan hebben voor weinig geld, en een goede recommandatie is soms nog meer waard dan een handvol munt biljetten. Welnu, ik verwachtte dat het ant woord wel een dag of tien zou uitblijven maar acht en veertig uur nadat ik mijn tele gram had verzonden, kwam de eigenaar van het hotel waar ik logeerde, mij vragen of het waar was wat hy gehoord had, dat ik naar mr. Valentine zocht. Er was juist iemand uit Panama gearriveerd, die vertelde dat hij iemand van dien naam in Mexico had ontmoet een week of zes geleden. Ik vroeg natuurlijk dadelijk om dien man te zien, en wij praatten met elkaar. „Hij had Valentine gezien en ik had de vaste overtuiging dat die het wezen moest. Hij beschreef hem zoo nauwkeurig mogelykik had den persoon in kwestie zelf nooit gezien, maar ik had ziju signalement tot in de klein ste bijzonderheden, en een portret dat voor een jaar of vijf gemaakt was. De vreemdeling zeide dat Valentine naar Mexico was gekomen uit New-York na bij St. Thomas schipbreuk geleden te hebben in een vreeselijken storm, waarby een vriend van hem ik zal hem Percy noemen verdronk," „Je noemt hem Percy, zeg je En hy ver dronk in den orkaan van St. Thomas? Hoe was zijn andere naam „Ik noem geen namen, ik doe je maar een verhaal", zeide mr. Clifton kortaf. „Er schoot mij iets te binnen, dat was al les," hernam de ander. „Dus mr. Valentine stak over naar Mexico? En wat deed hy daar Wel, het schijnt dat hij brieven had mee gebracht ter introductie bij den president en andere kopstukkenhij overhandigde die en werd almachtig goed ontvangen. Hij gaf hun kennen dat hij was gekomen om zich daar te vestigen en met het land op te groeien, om zoo te zoggen. Het een leidde tot het ander en ten slotte begonnen zij over de mij nen te praten hij beweerde daar verstand van te hebbende president gaf hem een gids mee en zond hem naar een plaats, Pacbuca genaamd, ongeveer zeventig mijlen ten noor den van de stad. Hij scharrelde daar wat rond en onderzocht de mynen, die in werking warencn een paar, waarin niet meer ge werkt werdeindelyk vestigde hij zyne keus op een stuk grond, waar in het geheel geen mijn was, maar toch had hy er zijn zinnen op gesteld, en hij ging terug naar Mexico om te trachten het in eigendom te krijgen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1