GnUMoMÉi] 6sl 3 1' iustar de Zoeziziezoo 2 BEKWAME SIEDEN, Advertentiën. W erklieden-V ereeniging. Tandarts BIERSTEKER, BEKENDMAKING. Aanvana 15 Alptos 1890. M usis Saerum. Tuingrond J. B, MASSEÏÏS een DIENSTBODE als MeiLalleen, een DIENSTBODE, die met de wasch kan omgaan. en een Kindermeisje, HOOI en WIERNETTEN, voor le Scloawlnrp, alsmede voor let Concert Varié van 6. Strooier, zijn ver- Irïlaar ie let Sittaren-Maiaziin van Mej. Ie Wel. WEENINK, Kanaalwea 83, naast Café „PASSAGE". ontbreekt 't ook niet, evenmin als aan gele genheden om te dansen. We hopen maar dat 't gure herfstweder voor recht vriendelijk en zonnig zomerweer moge plaatsmaken; want er gaat veel van de aardigheid af', wanneer men moet kermishouden onder een opfrisschende stortbui. Zoo 't u niet aan 't noodige ontbreekt, valt er veel te genieten, en we moeten veronder stellen dat de kermisreizigers bij zich zelf denken: 't Zit er in Den Helder nog wel aananders zouden ze niet bij gansche scharen weer hierheen zijn gestroomd. Hebben we uwe aandacht nu reeds op 't een en ander gevestigd, in een volgend nom- mer hopen we er nogeens op terug te komen. In onzen stads-schouwburg opende de di rectie Van Lier de reeks harer kermis voor stellingen met /Zenuwachtige vrouwen". De bedrijven van dit blijspel werden vlug afge spoeld, een bewijs, dat de vertooners hunne rollen meester waren, 't Viel goed in den smaak van 't publiek, dank zij de geestige zetten en de kluchtige intrigue. Medelijden gevoelde men met den bekla- genswaardigen graaf de Pontgibaud (André), die onuitstaanbaar gekweld werd door zijn zenuwachtige vrouw (mevr. André) en niet minder lastige schoonmama (mevr. Albregt). Den heer Lageman vonden we uitstekend en mevr. Van Beem werd ook nu, als altijd, gaarne op 't tooneel gezien. We kunnen hierbij niet nalaten den heer Is. van Lier, den ver liefden confiseur, een compliment te maken over zijn spel, dat zeer werd gewaardeerd. Ook de overige spelers waren in hunne rollen goed thuis en brachten 't hunne by tot de vorming van een goed ensemble. z/De oude Doos" was een keurig nastukje. 't Eerste optreden van 't gezelschap der hh, Kreukniet, Bigot, Poolman en Blaaser heeft een goeden indruk gemaakt en wel hadden we de directie wat talrijker bezoek gewenscht. Als we zeggen, dat 't drama //Kleine Jacques" met de grootste belangstelling werd gevolgd, zeggen we niet te veel. De eer daarvan komt in de eerste plaats aan de hoofdvertooners toemaar ook de mindere rollen waren in goeden handen. Voor de mise-en-scène hebben we in 't bij zonder een woord van lof over. Dat de geringe opkomst van 't publiek de directie niet ontmoedigezelden toch zyn de zalen in 't begin der kermis hier druk bezocht. Met genoegen woonden we de eerste voor stelling bij, gisterenavond door 't Nederlandsch Tooneelgezelschap, onder directie van den hr. W. Hart, gegeven, waarbij werd opgevoerd «Het Roofschip of de schrik der zeeën", stuk, dat voor een zeeplaats als de onze, zeer geschikt is. In de eerste plaats voldeed ons 't spel van den heer èn mevr. Hart, de eerste als zeerooverkapitein, later George de Morsey, en de andere in de rol van Fregat, dochter van een vroeger opperhoofd der zeeroovers. Ook den heer A. Wijlaeker (marqué) ontving meermalen blijken van waardeering, daar hij de niet gemakkelijke rol van luitenant //Haai" zeer goed had opgevat. We willen hierbij niet onvermeld laten mevr. Lindeman en den heer Laurentius. De directeur weet van de krachten, waar over hij te beschikken heeft, een goed ge bruik te maken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Marie" arriveerde 3 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip rSumatra" vertrok 5 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip „Bantam" vertrok 6 Juli van Batavia. Het stoomschip „Burgemeester den Tex", van Batavia, passeerde 6 Juli. Perim. Het stoomschip „Koningin Emma", van Ba tavia, vertrok 6 Juli van Padang. Het stoomschip „Sumatra" arriveerde 7 Ju li te Southampton van Amsterdam. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Ainerik. Petroleum f 9.05 per 100 KG. zonder verbinding. Visscherijberichten. f) Juli. Van vletten 60 roggen, per stuk 6f> a 75 et. 2 korders 10 tot 40 tongen, per st. 65 a 70 ct., 5 tot 20 midd. id., per stuk, 25 ct.; 1 tarbot f8.50; 2 tot 6 manden kleine schol, p. m. f4.1 tot 5 manden scharren., p. ra. f6.8 tot 12 roggen, p. st. 70 ct. 7 Juli. Van vletten 20 roggen, p. st. 70 ct. Schipper Smit, kordor, 20 tongen, schol, schar ren, roggen en ponen, besomming f30. 8 Juli, v.m. 8 u. 30 roggen van vletten, p. st. 80 ct. Schuiten niet naar zee. Burqerlijke Stand, qem. Helder. Van .4—7 Juli. ONDERTROUWD: L. F. J. Grenier, schryver, en G. van Straaten. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Beurts, geb. Volker, d. A. C. Mittendorf, geb. Van den Brande, z. C. M. Rietveld, geb. Brons, z. J. Schagen, geb. de Jong, z. J. J. Stam, geb. Mangel, z. A. Pluyraera, geb. Listelle, d. A.Jansen, geb. Reuvers, z. P. van der Wiele, geb. Janse, d. C. E. van Balen, geb. Klink, d. OVERLEDEN: Geene. Marine en Leger. Bij de zeemacht is in gebruik genomen het nieuwe seinboek, samengesteld ingevolge besluit vau den Minister v. marine, door de hh. J. C. Com- mijs, kapt. ter zee, W. J. P. van Waning, kapt.- luit. ter zee en C. Yreede, luit. ter zee le kl. Marktberichten. Alkmaar, 4 Juli. Kleine kaas f 30, commissie f 27,50, middelbare f 28, aangevoerd 621 stapels wegende 190512 K. G. Op do graanmarkt werden aangevoerd 35 mudden, tarwe f 6,87£ a 7,50, gerst f 6, bruine boonen f9. 5 Juli. Aangevoerd 9 paarden f70 a 200, 7 koeien enj ossen f 120 a 220, 16 nuchtere kalveren f 10 a 20, 10 schapen f 16 a 20, 52 lammeren f 10 a 16, 66 magere varkens f 16 a 20, 286 biggen f7 a 11,50, 5 bokken en geiten f 4 a 13, boter per kop f 0,60 a 0,70, kipeieren f 3,50 a 4 per 100. Hoorn, 5 Juli. Aangevoerd tarwe f7 a 8, gerst f4,75 a 6, haver f3,75 a 4,50, witte erwten f7,75 a 10, groene dito f8,75 a 12, grauwe dito f8,75 a 12, grauwe dito f 12,50 a 14, vale dito f 10,50 a 14, bruine boonen f7,25 a 10, karweizaad f10 a 10,25, mos terdzaad f 16 a 18, 8 paarden f 50 a 300,38 schapen f 22 a 34, 3 lammeren f 12 a 14, 8 kalveren f'10 a 19, 34 varkens f8 a 22, 40 biggen f 6 a 10, 7000 kipeieren f 3 a 3,35, por 100, 2350 koppen boter f 0,50 a 0,55 p. kop. Vervolg der Berichten. Beroepen bij de Hersteld Evange lisch Luthersche Gemeente alhier, Ds. D. Snijder Jr., predikant bij dezelfde gemeente te Gorinchem. Zaterdagnamiddag jl- had de gewone jaarlijksche plechtigheid plaats op de be graafplaats alhier, en wel 't verwisselen van de linten aan den krans, aan den voet van 't monument, dat ter nagedach tenis van de verdronken equipage van de Adder" (op 5 Juli 1882) is opgericht. De Onderofficiers-Vereeniging der zee macht Admiraal de Ruijter" voelt zich gedrongen ieder jaar op den 5den Juli deze stille plechtigheid te hernieuwen en kwijt zich met ware toewijding van die taak. De sergeant-majoor Schryver herdacht in goed gekozen woorden het feit, terwijl de heer Gersthagen, ridder der Militaire Willemsorde, eenige toepasselijke dicht regelen uitsprak. Daarna werd nog 't woord gevoerd door den heer Mellema, waarna men 't kerkhof verliet onder den indruk van 't Een ernstig ongeluk had gisteren op het Havenplein plaats. De voerman S. van den Havendijk afrijdende en uitwij kende voor kinderen, had 't ongeluk daarbij van den wagen te vallen, zoodat hij onder het voertuig geraakte. Hevig bloedende is de man opgenomen en naar 't Hospitaal gebracht, waar hij door Dr. Jung ver bonden werd. Kort daarop kon hij naar zijn woning vervoerd worden. Zijn toe stand is gelukkig niet levensgevaarlijk. Postpapier venters!! Een zoodanig koopman maakte gisteren bezoek aan den Kan aal weg bij eene weduwe. Nie mand in de binnenkamer, welke de man was ingegaan, ziende, was zijn gading een kistje met zilveren lepeltjes. Toen het gemis ontdekt werd, was de man- gevlogen. Uit een onderzoek, door de Politie inge steld, bleek, dat het kistje reeds te gelde was gemaakt. Den venter heeft men nog niet kunnen ontdekken. Men zij op zijn hoede. Algemeen werd in de afdeelingen der Eerste Kamer het wetsontwerp tot het verleenen van pensioen aan mindere ge ëmployeerden enz. bij 's Rijks zee- en landmacht met bijval en instemming ont vangen, al konden verscheiden leden zich niet met alle bepalingen vereenigen. In afwachting dat de rijks-werklieden in staat worden gesteld deel te nemen aan verze keringsfondsen, welke de Staat zou in het leven roepen of waarborgen, meende men het tegenwoordige ontwerp te moeten toe juichen. Men vertrouwde dat ook de werk lieden bij het Koloniaal Etablissement te Amsterdam in het genot der voordeelen van deze wetsbepalingen zouden treden. Voorts werd in de zorg van de Regeering aanbevolen de toestand van hen, die in mindere rangen in den indischen krijgs dienst zich tegenover den Staat verdienste lijk maken. Naar wij vernemen, is de dezer dagen in het marine-hospitaal te Willems oord opgenomen, uit het korps afgevoer de, officier van administratie W. E. M. door een zijner familieleden uit Parijs naar het wachtschip te Helder geleid. Het vo rige jaar uit Oost-lndië gerepatrieerd, moet hij een geruimen tijd in een toestand van geestverbystering hebben rondgedoold en nu 3 maanden geleden, met nagenoeg geheel belemmerd spraakvermogen, in een krankzinnigengesticht te Parijs zijn opge nomen. Eerst onlangs meer tot bewustzijn gekomen, heeft hij zijn identiteit aan den dag gebracht en zijne verzorgers bekend gemaakt met zijn waren naam. Aan de nabestaanden is toen verzocht, den onge lukkige af te halen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Leeuwarden een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schipper van een bij Sneekerkade liggend, diep met klei geladen praamschip, werd, terwijl hij met zijne vrouw en zes kinderen in het voor onder te slapen lag, omstreeks 1 uur in den nacht, door zijne tengevolge van het stormweder wakker geworden vrouw ge wekt, daar zij meende, dat er gevaar voor het scheepje was. De man begaf zich naar boven, met het doel de praam naar de overzijde te duwen, waar men meer be veiligd tegen den wind zou zijn. Terwijl hij hiermede bezig was en zijne vrouw met twee kinderen inede boven was ge komen, zonk het vaartuig in de diepte weg. Op het angstgeschrei waren inmid dels twee in de buurt liggende schippers te hulp gekomen, doch zij mochten er slechts in slagen den vader, een jongen en een meisje te redden, en moesten de moeder met twee der kinderen, waaron der een zuigeling van 10 maanden, op eens zien verdwynen. Alle verdere mid delen j;ot redding bleven door het storm weder vruchteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren gebleven, verdron ken mede, waarschijnlijk nog slapende. In den loop van den dag werd het schip bo vengebracht. Een der verdronkenen kwam namiddags bij het nabijgelegen dorp Hui- zum aandrijven. Texel, 7 Juli. »Weg zyn de kramen, wee wat nog komtZoo ongeveer heeft van Zeggelen of iemand anders eenmaal geschreven. Zonder ons nu voor dit laatste al te be ducht te maken, moeten wij getuigen, dat onze jongste kermis er al bijzonder triestig uitzag, bijna even triestig en naar geestig als het weer. Zelfs de befaamde Zeeuwsche landdame schitterde door afwezigheid. De tenten en tentjes hadden een veel minder frisch aanzien dan de landouwen van dit eiland en staken jammerlijk af, bij 't fraaie ge boomte van ons schoon dorp den Burg. Gelukkig liep het jaarfeest ook weer zonder by zonder buitengewone voorvallen af. Alleen spreekt men vau één of meer zak kenrollers, die niet zonder succes schijnen gewerkt" te hebben. Althans konden wij van 't ontfutselen van een horloge en een portemonnaie met geld gewagen. Arme slachtoffers van de vingervaardige vreemde kapers Voor 't overige eenige straatvir- tuozen, met en zonder muziekinstrumenten. Dit was ongeveer alles Wellicht trekken de meeste der straat zangers nu reeds in Uwe gemeente rond, om daar den volke toe te roepen »Komt, vriendenschaar, Nu bij elkaar, De kermis komt maar eens in 't jaar Ameland, 6 Juli. Zondagnacht is bij Hollum gestrand het Nederl. schoenerschip Vooruit", kapt. Van Heukelom, met hout van Gothenburg naar Groningen. De uit zes man bestaande equipage is met de reddingsboot behouden aan wal gebracht. Z.M. heeft bepaaldidat de luit. t.z. le kl. W. A. Palm, ter zake van zyn loffelijk gedrag bij de tochten naar de Westkust van Celebes in Juni 1888, in den Solo- Archipel in November 1888 en naar de Noordkust van Nieuw-Guinea in December 1889 en Januari 1890, by afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. Door den scheepsgezagvoerder G. Metz, van Rotterdam, is een klampentoe- stel uitgedacht, dienende om scheepsboo- ten in enkele seconden, op eenvoudige en zekere wijze, buitenboord te brengen. De heer Metz geeft daarvan de volgen de beschrijving: De boot wordt binnenboords op twee beweegbare klampen geplaatst, die onder ling door een ijzeren balk verbonden zijn, waarop de kiel rusthet nadeelige door zakken der boot wordt daardoor voorko men. Gezegde klampen rusten op vaste onderstukken van 28° helling en worden daarop vastgehouden door een paar schui ven, terwijl de boot zelf met kettingen vastgesjord is aan de onderstukken. Met één enkelen hamerslag zyn genoemde schui ven, die met stangen onderling verbon den zijn, los te slaan, en tevens worden dan, door de plaats hebbende beweging der stangen, de bootssjorrings uitgehaakt, waarna de bemande boot op hare klam pen van de helling naar buitenboord af glijdt en door haar gewicht en bekomen snelheid de bootsdavids mede naar buiten doet draaien. Het is dus onnoodig de boot van de klampen te lichten, evenmin de boot, in de davids hangende, naar buiten boord te draaien, zoodat alle krachtsin spanning, bij andere toestellen in zoo'n grooten mate noodig, geheel overbodig is, aan het gewicht dienstbaar gemaakt wordt daar het ronddraaien der davids. De boot hangt dan vrij buitenboord en is klaar om neergevierd te worden, doch in plaats zulks te doen met de gewone takels, is het te verkiezen daarvoor enkele einden staaldraad te bezigen, omdat de gewone takels dikwijls onklaar loopen in de verwarring, welke toch steeds bij schip breuk heerscht. Deze staaldraden zijn bo ven aan de davids bevestigd, loopen door schijven, in de voor- en achtereinden der boot, naar een gemeenschappelyken trom mel in het midden der boot, aan welken trommel zich een stopper of vang bevindt, waardosr het neervieren der boot op eene gemakkelijke en zekere wijze door slechts één man geschieden en naar de omstan digheden geregeld worden kan. De Scheveningsche bom »Sch. 125' kwam Zondagavond omstreeks half zeven aan het Scheveningsche strand aan met een vangst van 210 kantjes haring. Toen de bomschuit in 't gezicht kwam, liep de heele visschersbevolking uit, nieuwsgierig als men was, welke bom ditmaal met den eerepalm zou strijken. Zooals weldra bleek, was het de bom »Sch. 125", die nu reeds voor de vierde maal alle andere bom schuiten vóór was. De vorige week werd in het Stads ziekenhuis te Kampen een meisje opge nomen uit Elburg, dat bij het liggen sla pen op het land, door een slang was ge beten. Zondag is zij aan de gevolgen over leden. In de Vereenigde Staten zyn door de groote hitte hier en daar over de 100° F. in de schaduw een aantal menschen, alsook vele paarden en hon den gestorven. Duizend francs voor een glas bier dat zou zelfs de dorstigste Beier voor zijn droge keel niet over hebben, en toch moest een Brusselaar zich onlangs deze weelde veroorlooven. Op een Zondagachtermid dag zit genoemde heer namelijk in een Café te Brussel en geeft den kellner, die hem het bier bracht, by gebrek aan klein geld, een bankbiljet van 1000 frs. Die kellner nu, een man van zeer „innemende" aard, zeide waarschijnlijk tot zichzelf honderd- ja duizendmaal zal de aarde om haar as moeten wentelen, voor zich zulk een schoone gelegenheid weer eens voor doet," althans bankbiljet en kellner waren plotseling verdwenen zeker om het te gaan wisselen, dacht de eigenaar van het bankbiljet, die echter te vergeefs op 's mans terugkomst wachtte. De mijnheer van het dure glas bier daagde den koffiehuishou der voor de rechtbank, daar hij dacht, dat deze voor zijn ondergeschikten aansprake lijk was. De rechtbank was echter van een ander oordeel, sprak den gedaagde vrij en veroordeelde den aanklager niet alleen in de kosten van het rechtsgeding, maar gaf hem tevens een geduchte bestraf fing over zijne lichtzinnige handelwijze om iemand, die hem geheel vreemd was, een groote som toe te vertrouwen. Op den 14den Juli a. s. is het 30 jaar geleden, dat onze geliefde Vader, de Heer E. A. BRUIJMEEL, aan 's Rijks marinewerf alhier in ft dienst trad, waarvan hij de laat- ste 15 jaar als Commandeur der Takelaars diende. Tevens hopen onze geliefde j Ouders op dien dag hunne 30-ja- rige Echtvereeniging te her denken. Namens hunne dankbare Kin deren, Oom en Tante, W. BRUIJNZEEL, Werktuigmaker aan de Fa briek »De Schelde", te Vlissingen. Heden overleed na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot J. DE II A A IV in den ouderdom van 49 jaar, mij nalatende 7 kinderen, waarvan vier. nog te jong zyn om het smartelijk verlies te beseffen; doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Amsterdam, 4 Juli 1890. Wed. J. DE HAAN, Brouwer, en Kinderen. Mede namens wederzydsche Familie. Heden overleed zacht en kalm, na een hevige ziekte van slechts vijf dagen, onze innig geliefde eenigste zoon en broeder PI ETER WIJBRAKDS, in den bloeienden leeftijd van 17 jaren. De Heer, wiens doen Majes teit en liefde is, schenke ons troost, om in dit zoo zwaar verlies te be rusten. Zijne diepbedroefde Ouders en Zusters, Tj. WIJBRANDS. C. KROESE. Ewijksluis, 5 Juli 1890. Bij ons vertrek roepen wij aan onze vrienden, burgers, begunstigers en mili tairen een hartelijk vaarwel tot weerziens toe. B. DE LEEUWE en Echtgenoote. 7/7'90 Café Concert »Alcazar." WOENSDAG den 9 JULI a. s. des avonds van half zes tot half tien uurin levering van Steenkolen-bons en uitkeering van dividend. HET BESTUUR. De Heer en Mevrouw NETSCHER be tuigen by deze hunnen hartelyken dank, voor de bewijzen van deelneming, onder vonden by de geboorte van hun Zoon. Visites worden liefst ZATERDAG 12 JULI afgewacht. Prins Hendrikkade 169 Amsterdam, is WOENSDAG S te Helder, HOOFDKRACHT K. S 3, te consul- teeren voor Operatiën en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van 123Vg uur. Wy betuigen onzen dank aan ADRIAAN VAN DER POL, die ons kind, dat in den regenbak gestort was, daaruit redde; zonder zijn bijstand en de hulp onzer bu ren, was het lieve kind voor ons verlo ren geweest. W. NUNG en Echtgenoote. Voor de talrijke blijken van belang stelling, mij ten deel gevallen op den 1 Juli, den dag, waarop ik mijne 50jarige dienstvervulling als ambtenaar bij de Ma rine mocht herdenken, betuig ik mijn in-, nigen dank. Helder, 8 Juli 1890. C. MEIJERS. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter kennis van de ingeze tenen, dat de landmeter van het Radaster in den loop dezer maand, deze gemeente zal bezoeken tot het verrichten van ka dastrale werkzaamheden. Helder, 5 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. voor Dames en Heer en. a. Voor eerstbeginnenden. b. Voor meergevorderden. Hoogst aantal leerlingenöi Ook opleiding voor akte-examens. Voor nadere inlichtingen wende men zich vóór 20 Juli tot A. VAN DISSEL, Dijkstraat. en LEZ00ZIJLZIJLZARIE. HUURDERS aan 't SPOOR, die niet hebben voldaan vóór 15 JULI 1800, wordt herinnerd alsdat hun gewas daarna wordt onteigend. W. A. OVERTOOM. De ondergeteekende be richt hiermede, dat hij de SMEDERIJ van heeft OVERGENOMEN en beveelt zich beleefd in ieders gunst aan. O. BLOM, Mr. Smid, MIDDENSTRAAT. Wordt gevraagd met SEPTEMBER: niet beneden de 23 jaar, die goed kan koken en netjes werkenGoede getuigen zijn vereischten. Adres: BINNENHAVEN 3. Terstond gevraagd: Zich te vervoegen na zes uur ANKER PARK 7. Er biedt zich aan tegen 1 of 15 Augustus, een nette fatsoen lijke Dienstbode, liefst in een klein gezin. Franco br., lett. H., Advert.-Bureau Stadermann. Oevraagd. niet beneden de 17 jaar, van 's morgens 9 tot 12 en van 's.mid dags 1 tot 5 uur. Wasch buiten huis. Adres Bureau van dit blad. Te Koop by J. Stokebrand, Achter-Binnenhaven. "V erloren Jl. Vrijdag, van de Werklieden-Veree niging tot de 1ste Koningstraat een zil veren KNIPJE met eenige centen. Adres G. F. KRAMER Koningstraat 48. Te Koop groote zingende Leeuwerikken; een hnk met twee duiven; een kippenhok met loop en witte kippen; twee konijnen met hok ken; een kabinet; een klok; een secre taire; een eikenhouten latafel en een paar vaten. Adres; BREESTRAAT 22. Terstond en voor geruimen tijd gevraagd: (vuur- en bankwerk). G. MOORMAN, Aannemer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 2