't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1818. Zaterdag 19 Juli 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ATjonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burs«ux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Adlvertentlêii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkómst der Zon 4 n. 6 m. Onderg. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 8 u. 6 m. Eerste Kwartier. HELDER, 18 Juli 1890. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal beeft Dinsdag de wet op de pensioe nen voor mindere geëmploieerden en werk lieden bij 's rijks marinewerven en mili taire inrichtingen aangenomen. In de op 8, 9, 10, 11, 14 en 15 Juli te Rotterdam gehouden zitting van de rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, is bet examen als tweede stuurman voor de groote zeilvaart A met goed gevolg afgelegd door E. L. Groot, E. Leeuw. G. W. Carst, E. Visser, J. B. Coolen en H. K. van der Goot; het examen als derde stuurman voor de groote stoomvaart A door C. N. J. Let- tinck, J. C. van der Beek, M. Steenhui- sen, H. C. G. B. Marmelstein en J. Jutte; als derde stuurman voor de groote zeil vaart A door W. A. Beijer, terwijl door D. Cordia een voldoend aanvullingsexamen als tweede stuurman voor de groote stoom vaart A en door W. A. Beijer H. K. van der Goot als derde stuurman voor de groote stoomvaart A is afgelegd. De heer P. C. Koning op Texel, wiens bekende reddingcylinder thans in het Volkspaleis te Amsterdam wordt ten toongesteld, heeft twee andere reddingtoe stellen uitgedacht ten dienste van schip breukelingen. Bij eene proef met die toe stellen op Texelstroom zijn echter beide lijnen gebroken, zoodat de toestellen ver loren gingen. Z. M. heeft aan C. E. Perk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvv. in het kanton Schagen. Z. M. heeft met ingang van 1 Sep tember a. s. aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Tiel, E. Dalbeck Havenga, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De dezer dagen uit zee terugkeerende visschers klagen over het groot aantal haaien, dat in ongekende hoeveelheid in de Noordzee wordt aangetroffen. Zij roo- ven, terwijl de visschers de vleet inhalen, de haring uit de netten. Hunne vraatzucht kent geen grenzen, want in weerwil van de haring welke zij buit maken, schijnen zij nooit verzadigd en vallen ook op elk ander aan om hun honger en verniel zucht te stillen. Deze haaisoort heeft on- veer de lengte van een mansarm. De Amsterdamsche Courant van 14 Juli '90, 271e jaargang, bevat een waar- deerend artikel van den Heer M. J. E. Kriens over Jacob Hobein bij het monu ment aan zijn nagedachtenis, door Marine officieren, oudofficieren, onderofficieren en loodsen, opgericht. De som voor dit doel bijeengebracht bedroeg f1557, De geschorste predikant bij de Chr. Ger. Gem. te Winschoten, beschuldigd van het verduisteren van de hem door zijn nichtje toevertrouwde f4500, stond Zater dag voor de rechtbank te Winschoten. Weenend bekende hij zijne schuld. Zieke lijke omstandigheden en eene groote huis houding hadden hem er toegebracht. Moe deloos was hij nog nietals hij mocht kun nen worden vrijgesproken, en in zijn ambt hersteld is, denkt hij nog behulpzame han den te vinden om alles terug te geven. De ambtenaar van het O. M. eischte 5 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de voorloopige hechtenis. (Haarl. Ct.) De heer H. P. Hansen uit Drammen, gezagvoerder van het schip x> Sylvanus," herdacht heden onder vele blijken van be langstelling het feit, dat hij 50 achtereen volgende reizen van Drammen naar Pur- merend zonder ongelukken heeft volbracht. De heer Hansen vaart voor rekening der heeren Brantjes Co., houthandelaars en reeders te Purmerend, Het volgend geval heeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan In de Texchelschadestraat aldaar woon de een bemiddelde ongehuwde dame, freu le S., met haar gezelschapsjuffer, die door haar bij testamentaire beschikking tot na genoeg universeele erfgenaam gemaakt was. Eenige weken geleden stierf freule S. in de kracht des levens. Zij werd begra ven en de gezelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de overledene uit Amerika terug en werd bij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere gezel schapsjuffer bezoeken en met haar spre ken maar alle pogingen om haar te zien te krijgen, waren vruchteloos. De juffer verkoos den broeder harer overle dene meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdochtvermoedens rezen, en het gevolg hiervan was dat de justitie, op verzoek des broeders, zich in de zaak meng de en last gaf, het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onder zoek te onderwerpen. De sectie van het lijk deed reeds aan stonds zien, dat de door den geneesheer geformuleerde „reden van den dood" niet haar bevestiging vond in hetgeen er aan bet lijk viel waar te nemen. Daarop volg de het chemisch onderzoek der ingewan den, dat aan een dokter en aan een apo theker té Amsterdam werd opgedragen. En als voorloopig resultaat daarvan kun nen wij mededeelen, dat het lijk de spo ren vertoont eener chronische zinkvergif- tiging. De gezelschapsjuffer, die in een Gel- dersch dorp zich metterwoon had geves tigd, is onder toezicht van de justitie. Een boven-achterkamer in de Lan ge Leidsehedwarsstraat te Amsterdam gaf Dinsdagnacht te één uur een bloedig tafe reel te aanschouwen. Thomas en Meijer, buren op dezelfde verdieping, van ge noemd perceel, troffen elkaar Maandag avond aan in de tapperij aan de Spie gelgracht. hoek L. Leidschedwarsstaat. Het aldaar gevoerd gesprek en de invloed van sterken drank waren aanleiding, dat tus- schen de beide buren oneenigheid ontstond. Buiten gekomen was het voor de beide mannen zeer raadzaam, zich naar hunne woningen te hegeven. De hoofdinspecteur van politie Hazenberg wendde dan ook in dien geest gedurende langer dan een uur pogingen aan, welke evenwel door Tho mas met scheldwoorden en uittartingen werden beantwoord. Na lang en mooi gepraat van de bu ren gingen de twistenden ten laatste naar binnen. Op het eerste portaal werd het gehaspel nog een poos voortgezet, maar de echtgenoote van Thomas mocht het ge lukken haren man op de kamer te krij gen en daarna de deur te sluiten Meij er die zich eerst naar boven had begeven kwam weer de trap af en plaatste zich voor de kamerdeur van Thomas, hem met allerlei scheldwoorden tartend „naar bui ten" te komen. Daar vrouw Thomas den sleutel niet overgaf, werd het paneel in getrapt en stonden de beide twistenden tegenover elkander. Meijer greep Thomas in de borst en sneed hem met een broodmes den linker pols ten deele door. Thomas, razend van woede, wist zich los te rukken, greep de tang van het fornuis eu vloog op Meijer los. Deze trad hem tegemoet en verwond de Thomas aan den rechterpols en aan het gezicht. Door het hevige bloedverlies werd de verwonde spoedig machteloos en zakte be wusteloos op den grond neder, in een om mezien in zijn bloed badende. Meijer begaf zich, na een poos op zijn slachtoffer gestaard te hebben, lachende naar zijn kamer. Vrouw Thomas verliet in haren angst ten deele gekleed, haar woning en schreeuw de uit alle macht om hulp. Politie kwam evenwel niet opdagen, hetgeen de buren deed besluiten de brandweer maar te a- larmeeren. Deze verscheen onmiddellijk en legde Thomas een voorloopig verband, waarna deze geheel bewusteloos naar het gasthuis werd overgebracht. Iets later werd Meijer geboeid naar den politie-post op het Leidscheplein overgebracht, om voorloopig gehoord te worden. De kamer, waar het bloedig tooneel voorviel, gelijkt een bloedbad, en is onder toezicht van de politie gesteld. (N. v. N. Zaterdagavond was een huisvrouw aan het Levendaal te Leiden bezig wor teltjes te schrappen, toen iemand kwam om eenig geld. Haar beurs, die zij gebruikt had, bewaarde ze, zoolang ze bezig was, bij het wortelschrapsel in haar schoot, doch vergat die er uit te nemen, toen zij de schort met den inhoud in het water le digde. Ook de beurs verdween in de diepte met ongeveer f 12 aan weekloon van man en zoons. In het „Hbl. v. Antwerpen" lezen wij het volgende Onze Hollandsche broeders. Onder dezen titel deelt de „Gazette" van Brus sel mee, dat een der meest bekende Brus selaars, dus een Belg, in een Hollandsch stadje kwam en er geen eten kon beko men omdat hij een Belg was. De hotelhouder wilde niet opscheppen voor Belgen Het blad waarborgt de echtheid van het verbaal en is met recht verontwaar- digd. Wij zullen een andere historie vertellen. Zij gebeurde ook in een Hollandsch stad je en insgelijks in een hotel. Daar kwam een gezelschap van 130 Walen (dus ook Belgen) eten, tegen eenen vooraf over eengekomen prijs. Toen het eten op was, trokken de Wa len er van door, zonder een cent te be talen, en de hotelhouder zal verplicht zijn, de zaak in handen van het gerecht te ge ven. Zie, deze historie is ook waar Nu zal de hotelhouder, van wien de „Ga zette" spreekt, misschien de zaak gekend hebben, waarvan wij spreken, en de man zal den Brusselaar voor een Waal hebben aangezien. In dat geval is zijne weigering nog al begrijpeljjk. Een paar van de jonge Oostenrijk- sche officieren, die proeven met luchtbal lons doen, met het oog op krijgskundig 'gebruik daarvan, zijn onlangs te Ween en opgestegen met den ballon Vader Ra- detzky" en den volgenden dag te Brucz- kow, in Posen (Pruisen), neergedaald. Zij legden gedurende een storm in elf uren een afstand af van 345 mijlen, of onge veer den afstand tusschen Weenen en Ber lijn, waarover de sneltrein 15 uren rijdt. Een rijk zonderling te Edinburg, de heer John Hope, heeft op bijzondere wijze over zijn vermogen van omstreeks 85,000 pd. st. beschikt. Dit kapitaal moet worden belegd en van de renten moe ten jaarlijks 1000 tot 1500 p. st. besteed worden voor de bevordering van geheel onthouding van sterken drank. De vele regens der laatste dagen hebben den hooioogst in het benedendeel der Rijnprovincie en in een groot deel van Westfalen zoo geschaad en doen nog bij voortduring zooveel schade aan de te veld staande gewassen, dat de bisschop van Munster het noodig geoordeeld heeft, in alle kerken van zijn bisdom dagelijks open bare gebeden te laten verrichten ter ver krijging van goed weder. Volgens den Belgischen majoor Wael- put, wiens weervoorspelling grootendeels in vervulling is gegaan, blijft het echter regenen tot 28 Juli a. s. De Brusselaars zijn in de war met hun kermis. Volgens de gemeentelijke be palingen begint de kermis den Zondag na den 13en Juli, en de Brusselaars, die deze bepaling letterlijk opvatten, rekenden nu, dat het den 20en kermis zou zijn. Maar volgens de stedelijke beambten is het, wan neer de 13e op een Zondag valt, den 13en kennis, en zij hebben dien dag »de pijp aan Marten gegeven." Nabij Dusseldorf is een moord ge pleegd op een twaalfjarig meisje. De Prui sische Regeering vraagt den aanhouding van den arbeider Fr. Kohlbecher, die voor den dader gehouden wordt en zich vermoe delijk in ons land ophoudt. Winterweer en ongelukken. Een hevige cycloon heeft, zooals ge meld is, in Minnesota en Wisconsin ge woed. Op het meer Pepin sloeg een boot met 150 passagiers om, waarbij ongeveer negentig personen omkwamen. Op het Tohlman-meer vergingen 16 kleine boo ten, die alle 2 of meer menschen aan boord hadden. Gervais, het zomervoor- stadje van St. Paul, werd geheel vernield en vele menschen zijn daarbij omgekomen, o. a. een millionnair, de heer Schurraeir, die kalm voor zijn huis zittende, plotse ling door den wervelwind werd opgeno men en tegen een boom doodgeslagen werd. Zijn vrouw werd onder het puin der vernielde woning bedolven. Een ge zin van 4 personen woei in het meer en verdronk. De storm trok over een gebied van 2 bij 8 Engelsche mjjlen, Men zag een wolk aan de aarde raken en draaiende voortspringen als een bal, vernielende wat binnen zijn bereik kwam. Naar geschat wordt, zijn in 't geheel 250 personen om gekomen. De oevers van bet meer Ger vais nabij St. Paul, waar de rijke inwo ners dier stad hun zomerverblijf heb ben, zijn geheel woest gelegd. Vijf per sonen werden daarbij gedood en vele an deren gewond. Ook over het onweder in Europa ko men nadere berichten. Te Devain Hon garije woedde een zoo hevige donderstorm dat geheele rjjen huizen vernield en 11 menschen verdronken zijn. Te Komorn sloeg de bliksem in een kazerne, wierp 12 bedsteden omver, maakte een sol daat voor goed doof en een ander voor zijn leven kreupel, maar liet de andere soldaten ongemoeid. Afdeelingen soldaten zijn naar verscheidene plaatsen in Opper- Oostenrgk en Tirol gezonden, om de in woners, die door de overstroomingen in nood verkeeren, te helpen. Buitengewoon zware regens, door sneeuw gevolgd, zijn in de laatste dagen in de Midden-Alpen, in het binnenland van Salz- kammergut en het land rondom Pinz- gau gevallen. De rivieren aan de zuide lijke helling der Alpen zijn overstroomd. Voor de eerste maal in 42 jaren is het Inn-dal in het midden van den zomer met sneeuw bedekt. De straten van Innsbrück, het geheele boven-Pusterdal en 't Ampez - zo-district waren wit. Ook in Zuid-Hongarije hebben jongste stormen schade aangericht vooral in het Donaugebied tot de IJzeren Poort. Wegen zijn beschadigd, bruggen weggeslagen, huizen vernield en vele menschen hebben door overstroomingen het leven verloren. Er zijn weder twee luchtreizigers het slachtoffer van hun gevaarlijk beroep geworden. De een, de Italiaan Cilia, viel te Palermo uit zijne mand en werd ver pletterd op het dak van de cathedraal. De ander, de Amerikaan Samuel Black, viel te Beardstown (Tllinois) bij het ne derdalen te pletter, doordien zijn valscherm in brand geraakte door een vonk uit een hoogen fabrieksschoorsteen. Bij Stanley's huwelijksreceptie op Richmond-Terrace heeft een der genoodig- den, de rijke weduwe Hatchard, verschei dene zilveren lepels van de uitstalling der geschenken gestolen waarschijnlijk om ze als aandenken te bewaren. Zij werd op heeterdaad betrapt en gevangen genomen, thans is zij veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Fooien. In Parijs, waar eiken dag gemiddeld ongeveer honderd duizend francs aan fooien gegeven worden, wist men er eens een middel op te vinden, om de kell- ners met een kluitje in 't riet te sturen. Het was in het jaar 1848. Toenmaals stonden op al de muren de woorden »Liberté! Egalité!" Een gast trad een café binnen. Gargon, een kop koffie. Er zijn geen garpons meerwij zijn burgers, antwoordde een jonge kellner, met witte das en gefriseerde lokken. Goed, burger, zoo geef mij een kop koffie. De koffie komt en wordt betaaldzonder dat er eene fooi op overschiet. Niets voor den garpon? vroeg de overblufte kellner. Er zijn geene garpons meer, luidde het mitwoord. Ik zou een burger niet gaarne affronteeren door hem twee sous fooi aan te bieden. De volgende gauwdievenstreek moet te Petersburg uitgevoerd zijn. Tegen 6 uur verscheen aldaar in een restaurant een jongmensch, zeer netjes ge kleed. Hij bestelde een diner en liet het zich goed smaken, terwijl hij eveneens een flesch fijnen wijn bestelde. Na nog op zijn gemak eenigen tijd te hebben gewijd aan een sigaar, vroeg hij den kellner of bij nog geen geld terug kreeg van zijn 100 roebels. De kellner antwoordde verbaasd, dat hij geen honderd roebels had ontvan gen en vroeg betaling der rekening, die 3 roebels 20 kopeken bedroeg. De heer verzocht van dergelijke scherts verschoond, te blijven en liet den oberkellner roepen. Er werd lang en breed geredeneerd tot eindelijk de heer aanbood te bewijzen wat had gezegd. Hij had vijf briefjes van 100 roebels in de portefeuille gehad, de nummers stonden op een ander papier, dat eveneens in zijn portefeuille stak en 't bleek, dat hij nu nog maar vier zulke stukjes had. Het ontbrekende nr. was ter wisseling gegeven. De oberkellner besloot nu te gaan onderzoeken, hoe het met de kas gesteld was en daar bevond zich wer kelijk het briefje met het bewuste nommer. Overbluft door dit feit, stelde men den heer de 96 roebels 80 kopeken ter hand, welke laatste welwillend aan den' kellner werden verstrekt, met de aanmaning voort aan wat minder vergeetachtig te zijn. Eerst later viel het den kashouder in, dat hij eenigen tijd te voren een briefje van 100 roebels had gewisseld voor een gast. 't Vermoeden ligt voor de hand, dat deze en de andere samen een nieuw soort op lichterij op touw hadden gezet. PosterJJ en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Juni 1890 N. Bommel, P. Hendriks, N. Punselie, J. Smit, C. v. d. Weijde en Middendorp te Amsterdam; Van Essen te Apeldoorn; J. Bas te BussumW. van Aken te 's Gravenhage W. de Boer te Heerenveen; Alera te Joure; A. v. d. Staag te LochenJ. Geelhuizen te Uitgeest; J. Visser te VlissingenJ. Kuit te Zaandam; A. Hoogendijk J. Root Jzn. E. H. van der Spek Van Anna Panlowna Polder: F. Sasburg te Amsterdam. Briefkaarten. Wed. Zwaneveld te Amsterdam. Amerika. S. Witsenburg te Homewood en D. Lebe May te New-York. België. M. Kohls te Antwerpen. De Directeur van het Postkantoor, P O LV LI E T. Programma van het 10de Zomer-Concert, op ZONDAG 20 JULI 1890, aanvang 21/* uur. 1. Kaisermarsch, Richard Wagnér. 2. Zwei Satze aas der unvollendeten Symphonie (h moll), Franz Schnbert. a. Allegro mode rato. b. Andante con moto. Pauze. 3. Ouverture de 1' opera«Le Roi d' IJs", Eduard Lalo. 4- Grand Duo Concertante pour Saxophone-Alto et Tenor, J. B. Sin- gelée. - Voor te dragen door de h.h. L. A. Schouten en J. Metz. (Eerste uitvoering). 5. Marche «Funèbre d' une Marionette", Ch. Gounod. 6. Rhapsodie Hongroise II, au Comte Ladislas Telekij, Franz Liszt. Heldersche Moppen. Mevrouw: Wat, twaalf stuivers voor die tong! En die vischboer langs de straat vent ze voor tien. Vischhandelaar: Ja, mevrouw, maar dat zijn andere. Deze tongen zijn met de hand gevan gen en de andere in nettendat maakt ver schil weet u. Mevrouw: Dat is waar, daar heb je gelijk in. Nu, geef me dan maar die twee grootste. o Een knaapje luistert aandachtig naar de vertelling, die een buurman doet. .Vertelt je vader nooit eens?" vraagt deze. Alleen als hij centen weerom moet geven," herneemt de knaap, .dan gebeurt 't nog al eens, dat hij zich vertelt. Marine en Leger. Zr. Ma. schroefstoomachip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, den 12n Juli te Stock holm aangekomen, zal aldaar 8 dagen blijven en vervolgens koers zetten naar Kroonstadt, alwaar het den 24en Juli a. s. zal arriveeren. Een transport der marine, sterk ongeveer 180 onderofficieren en minderen, zal, naar men ver neemt, in September a. s. per particuliere gele genheid uaar Oost-Indie worden uitgezonden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1