't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1820. Zaterdag 26 Juli 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burnux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Onderg. 7 n. 41 m. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Volle Maan. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 Verjaardag van Adelaide Emma Wilhelmina Tberesia van Waldeck-Pyrmont, Ko ningin der Nederlanden. HELDER, 25 Juli 1890. De gewone jaarlijksche kunstreis van het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine zal dit jaar aanvangen op den 3en Augustus met een concert te Haarlem. Het corps zal vermoedelijk den 25en Augus tus alhier terug keeren. Aan de agenda voor de op 20 Au gustus a. s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van den Volksbond Vereeniging tegen drankmisbruik, ontlee- nen wij de opgave der navolgende punten ter bespreking »Met het oog op de zeer verschillende interpretatie der drankwet, voornamelijk wat betreft het vergunningsrecht, bij het toestaan waarvan geen leidende gedachte te herkennen valt, acht de vergadering het noodig, dat van Regeeringswege een beter toezicht worde geschapen, waardoor een juiste en gelijkmatige toepassing over het geheele Rijk gewaarborgd wordt. De vergadering bespreke de vraag: Wat kan er door den Volksbond worden gedaan om hen, die gevaar loopen dronkaards te worden, van den hellenden weg, waarop zij zich bevinden, terug te brengen. De vergadering besluit, het Hoofdbestuur uit te noodigen, bij de Hooge Regeering aan te dringen op maatregelen tot wering van het verkoopen van sterken drank op de Maas van op stroom liggende schepen. De Volksbond geve van tijd tot tijd uit en brenge tegen zoo laag mogelijken prijs in den handel een beknopt werkje, waarin op eenvoudige wijze op de gevolgen van het misbruik van sterken drank wordt ge wezen, naar het voorbeeld van de novelle van majoor BoogaardVader zit aanroer Blijkens de achter de agenda opgenomen naamlijst, telt de Vereeniging een groot aantal leden in onderscheidene gemeenten des lands, waar sedert de stichting van den Bond in 1875 afdeelingen zijn tot stand gebracht, 't Grootst aantal leden telt de afdeeling Haarlem nl. 346; dan volgen Zwolle met 305, Groningen met 273, Utrecht met 161, Sliedrecht met 145, Amsterdam met 124, 's Gravenhage met 106, Dordrecht met 88 leden, enz. Als Voorzitter staat reeds jaren lang aan 't hoofd der Vereeniging de heer Mr. H. Goeman Borgesius, Hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hier ter plaatse bestaat alsnog geen afdeeling van den Bond, doch de Vereeni ging wordt hier vertegenwoordigd door heer Correspondent, den heer T. Mooy. 't Verdient bij de vermelding van het bovenstaande wel opmerking, dat bij het streven naar beteugeling van het drank misbruik en dus ook bij de aavaarding van het lidmaatschap van den Volksbond personen van de meest uiteenloopende richtingen op staatkundig en kerkelijk gebied kunnen samenwerken. Ten blijke hiervan noemen we eenige in den lande algemeen be kende mannen, wier namen op de leden lijst voorkomen van Naamen van Eemnes, Voorzitter der Eerste Kamer, Gleichman, Keuchenius, van Delden, mr. Th. Heemskerk B. S. Berenstein, mr. Teixeira de Mattos, mr. N. A. Calisch, F. Th. Westerwoudt, en dr. Jitta. Ter bestrijding van den volkskanker" zijn dus de verschillende kerkelijke en staatkundige gevoelens vol strekt geene beletselen, om eene eendrach tige samenwerking mogelijk te maken. Men schrijft ons van Ymuiden: Zondagavond arriveerde alhier het aan de Nord-Deutsche Lloyd te Bremen be- hoorende stoomschip »Stuttgart," Com mandant W. von Schuckmann, van Sin gapore bestemd naar Amsterdam. Dit stoomschip heeft een inhoud van 5356 gemeten tonnen bruto of 15174 kubiek- meter bruto en niettegenstaande groo- tendeels met tabak beladen, had het een diepgang van 73 decimeters't is zonder te lichten Maandag te Amsterdam aangekomen. Men kan zich voorstellen welke grootte dit schip heeft als men weet dat de Prinses Amalia, zijnde het grootste schip van de Maatschappij Nederland, 3489 ge meten ton bruto is. De trein 116, die Woensdagmiddag om 4.05 uur van hier naar Amsterdam vertrok, ontspoorde nabij Koog-Zaandijk, waardoor de bagage- en een personenwag- gon geheel uit de rails geraakten. De oor zaak moet zijn dat de wissels te spoedig werden overgehaald. Ongelukken hadden zoozeer niet plaats. Het materieel bekwam nogal schade en de reizigers waren allen genoodzaakt uit te stappen, waardoor alle aansluitingen werden gemist te Amsterdam. De minister van marine brengt ter kennis, dat op een of meer daartoe ge schikte dagen in het tijdvak van 28 Juli tot en met 6 Augustus a. s., van zonsop komst tot zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoe pel op bet fort IJmuiden in noordweste lijke richting op een gesleepte schijf, ter wijl van 183,0 Augustus op dezelfde wijze gelijke proeven zullen plaats hebben op het fort »De Harssens", in de richting van Oostnoordoost. In het belang van de veiligheid der scheepvaart zullen de noodige maatrege len worden genomen. De heer J. Yan 't Lindenhout, di recteur der Weesinrichting te Neer bosch, ontving over het eerste kwartaal van dit jaar de hoogst aanzienlijke som van f45.924.65Yj voor genoemd gesticht. Z. M. heeft aan mr, J. D. Yan Kuyk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Helder, onder dankbe tuiging voor de in die betrekkingen bewe zen diensten. De mariniers zullen worden voor zien van dezelfde modellen ransel, ransel- zak, broodzak enz., als bij 't leger worden gebruikt. De ransel zal echter van was doek gemaakt worden. Gedurende de reis van het Neder- landsch-Amerikaansche stoomschip „Rot terdam", dat 11. van New-York te Am sterdam binnenkwam, werden na een dag of vier stoomens van New-York twee sto kers na elkander aan boord ongesteld ten gevolge der ondragelijke hitte. Genees kundige hulp mocht er niet in slagen de ze personen het leven te doen behouden zij stierven kort na elkander. Zooals we reeds in ons vorig num mer hebben bericht, is mej. Aafke Kui pers, op vermoeden van vergiftiging van mej. Smissaert, te Amsterdam, te Ooster beek in hechtenis genomen. Het „Handelsblad" van Woensdag meldt hieromtrent nog het volgde Mej. Aafke Kuijpers, geboren 3 Maart 1847 te Franeker, leerares in den zang (o. a. aan de Tooneelschool) is Zondag, toen zij te Oosterbeek, waar zij tijdelijk verblijf houdt, uit de kerk kwam, in hech tenis genomen, verdacht van moord door vergiftiging van Mej. Wilhelmina Jacoba Smissaert, geboren 12 Juli 1856 te Oos terbeek. De overledene woonde sedert 12 No vember 1885 ten huize van mej. Kuijpers, in de Tesselschadestraat 1 (bovenhuis) al hier, waar zij 16 Juni 1890 overleed. Het lijk werd, na de verklaring van overigden, afgegeven door dr. Floreman, op het kerk hof Zorgvlied ter aarde besteld, maar op last der justitie opgegraven en onderzocht, nadat bloedverwanten van mej. Smissaert zekere vermoedens hadden geopenbaard. Toen bleek van chronische zinkvergiftiging. De verdachte is nagenoeg universeele erfgename van het niet onaanzienlijk ver mogen. De officier van justitie, mr. Looyen, die met den rechter-commissaris mr. Sleeswijk deze zaak langdurig onderzocht heeft, was zelf te Oosterbeek bij de aanhouding te genwoordig. De verdachte is naar hier gevoerd en in de celgevangenis aan de We teringschans opgenomen. Er zijn aangaande deze waarschijnlijke misdaad vele geruchten in omloop. Van het geheim der instructie lekt in Nederland niet veel uit en aan losse ge ruchten valt niet veel geloof te slaan. Het feit der aanhouding, allicht uit vrees voor ontvluchting, bewijst echter, dat de ver moedens tegen mej. Kuijpers van hoogst ernstigen aard zijn. Te Oudkarspel (N.-H.) zijn Maandag 26 meisjes, van 3 tot 12 jaar, aan een groot ongeluk ontkomen. De kinderen waren voor de pret mede naar het hooi land gereden. Door een ongelukkig toeval kantelde de wagen en vielen zij in de sloot langs den weg. Al de kinderen ge raakten in het water en in de slappe modder, sommigen bovendien nog onder den wagen, zoodat hun toestand hoogst gevaarlijk was. Gelukkig gebeurde het in de nabijheid van het dorp, zoodat spoedig een menigte menschen bijeen waren, waarvan eenigen terstond te water sprongen en het genot mochten smaken allen te redden. De kin deren waren wel bijna onkenbaar door slijk en kroos, doch konden overigens on gedeerd aan de ontstelde moeders, die ver schrikt waren toegeschoten, teruggegeven worden. Indien het ongeval een uur vroeger was gebeurd, toen de arbeiders nog niet van 't veld waren teruggekeerd zouden meer dan waarschijnlijk eenige der kinderen verdronken zijn. Te Rozendaal is een vrouw in hech tenis genomen, verdacht van het kind, hetwelk in een mestput achter hare wo ning is gevonden, te hebben vermoord. Dinsdag heeft het gerecht van Breda ter plaatse een onderzoek ingesteld en is de verdachte naar de gevangenis overgebracht. Men schrijft uit Eindhoven van 22 Juli: Een gepasporteerd militair van het Indische leger, als kostganger bij een weduwe inwonende, en bij wie nog een ander oud-Indisch militair van jeugdiger leeftijd in den kost was, stierf dezer da gen plotseling. Dit sterfgeval schijnt on der verdachte omstandigheden te hebben plaats gehad; althans de justitie uit 's- Bosch, heden hier aanwezig en heeft de gevangenneming van de weduwe en den bij haar inwonenden persoon gelast. Een vermakelijke dievengeschiedenis vond Zaterdag te Eisden plaats. Een land- looper, volgens zijn schriftelijke verklaring een Zwitser, krijgt in het hoofd, in te bre ken in een alleen staand huis, bewoond door zekere P. Deze, een buitengewoon sterk man, lag rustig op zijn bed te sla pen, daar hij den geheelen nacht kersen had ingepakt. De dief, die door een ven ster was binnengekomen, bemerkt den sla pende niet en snuffelt de meubels na. Het toeslaan van het deksel eener kist wekt den eigenaar. Op te springen, den dief overhoop te slaan en hem op een duchtig pak slaag te onthalen, is voor hem het werk van een oogenblik. Yervolgens leidt hij den inbreker voor zich uit door het dorp, tot groot vermaak der dorpelingen, en levert hem den gendarmen in han den, die onzen dief spoedig aan 't gerecht te Maastricht overbrachten. Op het kerkhof te Vaasen is verle den Vrijdag inbraak gepleegd in den graf kelder van baron IJsendoorn, vroeger Heer van den Cannenburg. Met mokerslagen heeft de dader zekere H. R., uit De venter eerst twee stevige muren moeten doorbreken om bjj de grafkisten te kun nen komen. Door het geweld opmerkzaam gemaakt, is men onderzoek gaan doen, waarna de dader op de vlucht ging. Hij werd echter spoedig achterhaald. Twee grafkisten zijn opengebroken en de lijken gedeeltelijk van hunne sieraden ontdaan. De dader wendde eerst nog krankzin nigheid voor, doch bekende later dit ge daan te hebben om de politie te misleiden. Door het O. M. bij de arr.-recht bank te Breda is geëischt voor D. Boot, 31 jaren, ambtenaar bij 's Rijks belastin gen, gestationneerd te Rijsbergen, ter zake van meineed in een belastingvervolging, twee jaren gevangenisstraf. Negentien ge tuigen werden in deze zaak gehoord. zitting duurde van 's morgens 10 tot 's avonds 8Ys uur, Te Groningen zijn weder acht kin deren aan de mazelen overleden, zoodat thans 56 personen aan deze ziekte bezwe ken zijn. Over de voorkomendheid der Utrecht- sche politie-agenten in het algemeen heeft men toch werkelijk niet te klagen. Zoo zag men dezer dagen een heer in „gala" eenigszins beschonken, tusschen twee agen ten huiswaarts marcheeren, en ter wille van het hemelwater, dat mild uederviel, had een der beambten in functie de be leefdheid, arrestants zwart palc voor nat te bewaren, door bem zorgvuldig de pa- rapluie boven het hoofd te houden. Kan het netter f 100 voor een emmer water Te Alkmaar heeft zich het afkeurens waardige feit voorgedaan, dat uit een aan de waterleiding aangesloten perceel water verstrekt is aan een bewoner van een niet aangesloten woning, wat, zoo als bekend is, een inbreuk is op het aau weerszijden geteekend contract. Den overtreder is een boete van f100 opgelegd. Wat zijn die lui in Breda gelukkig Iemand te Breda ontving dezer dagen per post in een enveloppe f 10 aan post en plakzegels, zonder de bedoeling der af zendster te kunnen raden. Onlangs ontving daar der bankiers een som van ruim f30 aan postzegels, zonder vermelding der reden van toezending. Bij een met een meid alleen wo nende weduwe, op een afgelegen hofstede onder Baexem, had in den nacht van Zon dag op Maandag een brutale diefstal plaats. Twee personen, met zwartgemaakte ge zichten, wisten door een vensterraam bin nen te komen, knevelden de twee vrou wen en namen ruim 100 gulden aan geld, een zilveren horloge en eenige gouden ringen mede. Nadat de dieven gevlucht waren, kon den beide vrouwen, na veel moeite, zich van de hare om handen en beenen ge bonden koorden ontdoen. De maréchaussees zijn terstond uitge rukt ter opsporing der inbrekers. In 1789 verging de Engelsche oor logssloep »Brook", ter hoogte van Kaap Hinlopen, aan den zuidelijken ingang der Delaware-baai. Het vaartuig had aan staafgoud en geld voor een waarde van ongeveer vijf-en- twintig millioen guldens aan boord. Een ondernemend Amerikaan, Merrit, is er thans in geslaagd de noodige fondsen ien te brengen, om met het opsporen van den schat een aanvang te maken. Merrit houdt zich overtuigd, dat de schat zich nog steeds op dezelfde plaats op den bodem der zee bevindt, niet door onderzeesche stroomingen is weggevoerd en met de tegenwoordige duikertoestellen te bereiken is. Binnenkort zal met de werkzaamheden een aanvang gemaakt wor den. „The Star", een der grootste Engel sche avond-bladen, schrgffc uit Londen in een concert-verslag omtrent onzen land genoot, den violist Johannes Wolff het volgendeEindelijk hebben wij nog Joh. Wolff, den beroemden Nederlander, die op schitterende wijze zijn laatste „Season" in Londen besloten heeft. Somtijds had hg drie, enkele malen ook wel vier engage menten op één avond te vervullen, ter wijl hg zich dikwijls ook nog op een paar middag-concerten deed hooren en bewon deren. Tengevolge van dien is hg nu bij het einde van iet seizoen bleek en afge mat, doch is daarentegen zijn balans bij zijn bankier want hg beoefent de so berheid van zijn volk tot een omvang aangegroeid dat hg, zoo hij het wenschte, zijn overige dagen in rust in zijn kalme landstreek zou kunnen doorbrengen. Voor een man die nog geen dertig jaren oud is, en met niets begon, dan met zgn ta lent, mag dat inderdaad schoon heeten, doch geenszins heeft deze artist het plan om zich nog in de eerste kwarteeuw uit het kunstenaarsleven terug te trekken. Op het oogenblik dat de Londen „Season" ge sloten is, vindt men hem weer op een kunst reis naar Duitschland, Frankrijk, en Noor wegen, om aan zgn vroeger gesloten con tracten te voldoen. In den herfst echter hoopt hg een kunstreis te maken door de Engelsche provinciën met madame Valleria. »Voor het volgend jaar heeft de heer Wolff een schitterende aanbieding ontvan gen voor een kunstreis in de Vereenigde Staten." Wij herhalen wat wij reeds meermalen hebben gezegd dergelgke berichten doen het Nederlandsche hart goed. De Vereeniging voor Zondagsrust in Frankrijk, die onder leiding staat van de heeren Jules Simon en Léon Say, heeft zich onlangs tot den minister van open bare werken gewend met verzoek gunstig gehoor te verleenen aan voorstellen die de spoorweg-maatschappijen zouden doen tot verleening van één rustdag per week aan alle beambten. Nu heeft de vereeni ging ook voorgesteld de kantoren voor het goederenvervoer een deel van den Zon dag te sluiten. De minister heeft het verzoek naar de commissie van advies voor de spoorwegen verzonden. De verbazende sommen, die Duitsch land vooral in den laatsten tijd aan het leger ten koste legt, wekken heel wat be spreking. Niet alleen in Frankrijk wordt geloofd, dat deze voortdurend toenemende uitgaven ten laatste het geldelijk even wicht in het Duitsche rijk zullen verbre ken. Ook in Engeland wordt deze zaak besproken, blijkens een artikel in »Tke Economist", waarin de quaestie behandeld wordt. Uit het jongste verslag van den Britschen Consul te Yokohama blijkt hoe snel het spoorwegstelsel in Japan is uit gebreid. In 1870 werd het maken van spoorwegen het eerst in overweging ge nomen, en op den 31en December 1889 waren er 10,402 mijlen spoorweg voor het verkeer opengesteld. In het loopende jaar zullen er 437 mijlen meer geopend worden, terwijl er bovendien 437 mijlen spoorweg in aanleg zgn en in het vol gend jaar geopend zullen worden. Onge veer de helft van het geheele aantal lijnen bestaat uit Staatsspoorwegen. In het jaar, dat den 31 en Maart 1889 eindigde, wer den over de Staatsspoorwegen, die toen een lengte hadden van 446 mijlen, 8,405,000 passagiers en 617,000 tonnen goederen vervoerd. Hefdersche Moppen. Op een uitrekening! Gast: »Wie is die vriendelijke man daar over? De jongens krygen knikkers van hem." Huisheer: //Dat is onze kleermaker." Gast: ffHy schijnt veel van kinderen te houden." Huisvrouw: «Dat moet u niet denken. Hy doet het alleen, omdat de jongens dan eerder hnn knieën door hun broek zullen hebben." Dienstmeisje, tot haar mevrouw, een we duwe. wVindt u niet, mevrouw, dat het heel d zou zijn, als ik, nu er overal zoo inge broken wordt, iederen avond myn vryer hier liet komen Programma van het 11de Zomer-Concert, op ZONDAG 27 JULI 1890, aanvang 2:/4 uur. 1. Marche de Concert, Leopold Menzel, 2. Ouverture de 1' opera: wLe Roi d' IJs". Eduard Lalo. 3. Largo Célèbre, G. F. Handel. 4. Rhapsodie Hongroise II, (au Comte Ladislas Telekij), Franz Liszt - Pauze. 5. Ouverture zu Göthe's Tranerspiel//Eg- mont", L. von Beethoven. 6. Hommage a Frédéric Chopin, Grande Fantaisie, J. H. Bekker. 7. .Frühlingslieder", Walzèr, H. Kühner. Nos. 2 en 4 op verzoek. Marine en Leger. De schepen die deelnemen aan de manoeuvres op de Zuiderzee, gaan met 1 Augustus naar Willemsoord. Aan de verdere manoeuvres wordt alsdan ook deelgenomen door het ramschip Stier, commandant de kapt.-lait. t. z. J. A. Vening. Enkele torpedo-booten xnllen uan de divisie wor den toegevoegd. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden" den 21 sten dezer te Cronstadt aangekomen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip zal 14 dagen te Cronstadt blijven en dan naar Nieuwediep stevenen, waar het 20 Angnstns wordt verwacht. De zeemiliciens aan boord van het fregat Evert- sen worden met 1 Angnstns geplaatst aan boord

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1