't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1823. Woensdag 6 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Vriend alcohol, mijn oude nut. AT3 onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBEHOUT Co., te Helder. Bunaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiVtORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn HELDER, 5 Augustus 1890. Zaterdag vergaderden de onderwijzers en onderwijzeressen uit dit arrondissement in de bouwzaal alhier, onder voorzitterschap van den districtsschoolopziener T.J. Poutsma, ter wijl de arrondissement8-schoolopziener M. Hel- lenius, van Terschelling, en de heer B. L. Vries, lid der plaatselijke schoolcommissie alhier, mede tegenwoordig waren. De heer Hoenkamp, uit Utrecht, trad, na dat de voorzitter met een kort woord de aan wezigen welkom had geheeten, op tot 't houden eener voordracht over //Het elementair teeke nen in de lagere school". Spreker leidde zijne voordracht in met eenige beschouwingen over 't teekenonderwijs onder vroegere onderwijswetten en betoogde de nood zakelijkheid daarvan, door aan te voeren dat de Nederlandsche bouwkunst, industrie, etc., sterk waren achteruitgegaan en de concurren tie met 't buitenland niet konden volhouden, in welken toestand echter in de laatste jaren groote verbetering is gekomen. Daarna werden 30 hoofdpunten, op 't teekenonderwijs betrek king hebbende, door den heer H. voorgelezen, ontwikkeld en toegelicht. Tegen twaalf uur werd de vergadering op^ geheven, om een uur later te worden voort gezet. Krachtig voerde spreker stryd tegen 't na- teekenen van voorwerpen welke drie afme tingen of relief hebben en we zyn ten volle met hem eens, dat dergelyke voorwerpen naar de natuur moeten worden geteekend en 't nateekenen slechts tijdverspilling is. Spreker lichtte zyne voordracht toe door middel van wandplaten, draad- en blokfiguren. Nuttige wenken werden er gegeven, zoowel in betrekking tot 't onderwys als tot de ma terialen. Onder 't tweede gedeelte der voordracht verschenen de burgemeester, de heer J. G. R. Vos, voorzitter der plaatselijke schoolcom missie, en de heer P. Groen, wethouder. Nadat de spreker geëindigd had, werd er gelegenheid tot debat gegevendaarvan werd geen gebruik gemaakt, maar wel werd spreker van verschillende zyden om in- en voorlichting gevraagd, die door hem op de meest welwil lende wijze werden verstrekt. Na afloop werd door den voorzitter een welverdiende hulde gebracht aan den heer Hoenkamp, voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijne taak had gekweten, welk gevoelen door de aanwezigen ten volle werd gedeeld. Ook richtte de voorzitter een woord van dank aan den burgemeester, voor de welwil lende medewerking van 't gemeentebestuur. Daarna werd de vergadering gesloten. Met 1 Aug. werd de adjunct-com mies bij de posterijen C. D. Brakke, al hier, overgeplaatst naar bet postkantoor te Alkmaar. Zaterdag vierde men alhier den 32sten verjaardag van H. M. de koningin op de gebruikelijke wijze. Van publieke en par ticuliere gebouwen waaide de Vaderland- sche driekleur en de oorlogsschepen in de haven waren gepavoiseerd. Om 11 uur had er parade aan boord plaats, terwijl omstreeks 12 uur parade werd gehouden in de nabijheid van 't Observatoriumdaar aan werd deelgenomen door 't garnizoen en 't tweede bataljon mariniers, 't Com mando was opgedragen aan den luit-kol. Benschop en de inspectie aan den kolonel Van Aken. Ook van andere plaatsen in ons vaderland leest men berichten, dat al daar de koninginnedag met meer of min der luister werd gevierd. Blijkens een bericht uit Texel, is aan het strand van Eierland Vrijdag uit zee een lijk aangespoeld, dat in zeer ge vorderden staat van ontbinding verkeerde. Alleen een broek was van de kleeding overgebleven. Vlak onder de pijpen ont braken de voeten. Ook het hoofd was van den romp, terwijl de armen ontvleescht waren. Het lijk is terstond teraarde be steld. Terwijl men dezer dagen bezig was op Texel een hooiland met de maaimachine te bewerken, ontdekte men duizende veld muizen tusschen het hooge gras. Geheele troepen werden door de machine gedood. Soms bleef het werktuig stilstaan donr de haren en stukken huid, die er tusschen bekneld geraakten. De Staatscourant* van Dinsdag be vat de wet van 18 Juli jl. (Staatsblad no. 109), tot regeling der pensioenen van de mindere geëmployeerden enzop daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht. Door den minister van koloniën zijn de heeren A. P. Berlijn en W. de Jong gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot 3en stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. (St. Ct.) Te Maastricht werd deze week een schutter, die nog geen uniform had ont vangen en zich naar het exercitie-plein begaf, door een agent van politie gesom meerd, zyn geweer naar huis te brengen, als zijnde het dragen daarvan in strijd met de wet. De schutter, tusschen wet en plicht moetende kiezen, voldeed aan de wet en kwam zonder geweer bij de oefe ningen. Twee rechercheurs van politie heb ben te Amsterdam een inbreker gesnapt, die juist bezig was eens te beproeven toe gang te verkrijgen tot de geldlade van den kastelein uit „Artis". De man had al een ruit met zeep besmeerd en was juist bezig het glas zonder gedruiseh te verwij deren, toen hij in den kraag gepakt werd. Daar hij niet kon besluiten goedschiks mee te gaan, ging de overtocht naar het politie-bureau met eenige moeielijkheden gepaard. Op het bureau aangekomen her kende men in den gevangepe een oude be kende der justitie, die zijn yadertepd, Duitschland, had verlaten om te zien wat hij hier in Holland vinden kon. Ook op de Zuid-Hollandsche eilanden Voorne, Putten, Goeree en Overflakkée heeft zich in de laatste dagen de ziekte in de aardappelen zeer verbreid. Een ge volg daarvan is, dat de prijzen der aardappelen gedeeltelijk zijn gedaald, zoodat sommige soorten voor uiterst ge ringe prijzen dikwijls nog te vergeefs wor den aangeboden, terwijl daartegenover de goede soorten, die vrij van kwaad zyn, bij den omzet ip het klein zeer hooge prijzen opbrengen, en de particulier nu reeds dure aardappelen eet. In de omstreken van Nijmegen is de gevreesde aardappelziekte ook hevig inge vallen, zoodat gansche akkers, die kort ge leden nog weelderig groen vertoonden, nu niet dan zwart loof te zien geven. In den knol merkt men intusschen nog weinig er van. De natte weersgesteldheid heeft daar toe zeer veel bijgedragen. IVfocht de ziek te in den knol getemperd worden, dan kan nog een voordeelig e aardappeloogst worden verwacht. Dr. H. van Vollenhoven deelt aan »Het Vaderland" mede, dat de schrijver van het betoog in >Het Centrum", dat zinkwit geen doodend vergift is, zich gro velijk vergist heeft. Hy verwarde nl. het in de apotheek tehuis behoorende genees middel oxydum zinci (flores zinci) met het enkel als verfstof gebruikt wordende carbonas zinci of zinkwit. »De betrekke lijke onschadelijkheid van het eerste be hoefde", zegt de heer Van Vollenhoven, nauwelijks met zooveel uitvoerigheid te worden aangetoond, daar die wel algemeen bekend zal zyn en er van het gebruik daarvan in de aanhangige rechtszaak geen sprake is. Het carbonas zinci of zinkwit, de zinkverbinding waarvan daarbij sprake is en die uitsluitend als verfstof, meestal ter vervanging van het spoedig aanslaande loodwit, wordt aangewend, is waarschijn lijk minder onschuldig. Of het in casu al of niet als oorzaak van den dood kan of mag worden aangenomen, daaromtrent zal men verstandig doen vooralsnog het oordeel op te schorten". In de Vrijdag gehouden zitting der rechtbank te Rotterdam werd de zaak be handeld van Ten Pierik, oud 53 jaar, op perman, beschuldigd van op Dinsdagoch tend 10 Juni in de woning zijner moeder op een hofje aan de Dirksmitsstraat een revolver op zyn huisvrouw Anna Hopman gelost te hebben, hetgeen haar dood ten gevolge had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verstandhouding tusschen man en vrouw voortdurend slecht was en op beider ge drag zeer veel viel aan te merken. Beklaagde bekende zyn schuld en was zeer zenuwachtig. Hij had een poging tot verzoening aan gewend ten huize zijner moeder, welke echter mislukte en daarop loste hy de revolver, welke hy een uur te voren ge kocht had, met het voornemen om als zyn poging tot verzoening mislukte, zyn vrouw en zichzelf te dooden. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenis straf. De ambtshalve verdediger van beklaag de, mr. H. Vaillant, hield het volgende pleidooi Waarlijk, zegt plpiter, het is geen aan gename en gemakkelijke taak voor iemand op te treden, die zich zeiven reeds geoor deeld heeft door te trachten zich het leven te benemen en Z.E.G. gelooft dat het voor hem beter ware geweest, indien het schot een einde aan zyn leven ge maakt had, dan een langdurig verblijf in de gevangenis, gefolterd door het bewust zijn, de vrouw die' hy lief had, van het leven te hebben beroofd. Over het bewijs zal Z.E.G. niet spreken, dit is zoo in alle deelen gestaafd, dat er niet een stipje is bedekt gebleven van het bloedige drama, dat in den morgen van Dinsdag 10 Juni in de Dirksmitsstr. is afgespeeld. Wat hij echter wel moet zeggen, dit is verre van aangenaam, dat is treurig, omdat het strij dig is met de gulden spreukde »mortuis nil nisi bene" (van de dooden niets dan goeds) doch hij moet spreken in het belang van de verdediging. De verslagene was een slechte vrouw, het huwelijksgeluk was van korten dWi neiging openbaarde zich bij de vrouw om zich met andere mannen op te houden en een politieagent, smid, klerk van het stadhuis en een kostganger, zy allen werden beurt om beurt de uit verkorene. Beklaagde had haar liefmeermalen ver zocht, smeekte hij haar van gedrag te ver anderen, doch het werd integendeel hoe langer hoe slechter, en toen zij zich nu eindelijk met den kostganger, dien hij het huis uitgezet had, verwijderde, was de ge nadeslag toegebracht en kwam in zyn, door drank benevelde hersenen, de gedachte op om haar te straffen door haar van het leven te berooven. Waar hij dus is de moordenaar van zijne vrouw, kunnen wij van de verslagene zeggen, dat zij hem eerst zedelijk vermoord heeft. Releveerende dat beklaagde bij allen bij wien hy in dienst geweest is, zeer goed aangeschreven staat, spreekt pleiter den wensch uit, dat de straf voor het feit, dat hem zeker tot een moordenaar en een zeer strafwaardig moordenaar gemaakt heeft, niet te zwaar moge zijn, in verband met de gebleken verzachtende omstandigheden. Uitspraak Dinsdag (heden). Hij hield zooveel van zijn meisje De 21-jarige Anton M., te Amsterdam, is een zoon van goeden huize en had zich eerst als kantoorbediende, daarna als boekhouder reiziger, de tevredenheid zijner patroons ver worven. Behalve wat provisie verdiende hij vast f 1000, en daar hij bij zyn ouders in woonde, kon hij er dus wel van rondkomen. Maar al van een vroegen leeftyd was An ton verliefd en in stilte verloofd met een meis je, dat hy op school had leeren kennen en als winkeljuffrouw in betrekking was. Van die verhouding wilden zijn ouders niet weten, omdat het meisje geen geld of goed bezat. Daardoor ontstonden thuis allerlei onaange naamheden en het schijnt, dat Anton, dit on aangenaam leven moede, besloot den knoop door te hakken. Hij wist zijn meisje over te halen zich als zjjn jonge vrouw voor te doen en met hem samen op kamers te gaan leven, waar hy ongeveer f25 voor woning en f42 per maand voor middageten moest betalen, zoodat, daar er nog geld voor ontbijt, twaalf uurtjes en andere onkosten bijkwam, hij met zijn maandgeld van goed f80 moeielyk kon rondkomen. Dit had hij moeten begrijpen en dus gewacht hebben, tot hij op zijn 23ste jaar zich zou hebben verbeterd en, desnoods met een akte van eerbied, ten minste wettig kun nen huwen. Maar de jeugd is nu eenmaal niet zoo koel bedachtzaam als de ouderdom en Anton deed zooals hierboven is verteld. De eerste 6 weken ging alles vrij goed. Maar den lsten Mei kon hy al van zijn schuld aan zijn hospita f 12, niet voldoen. En nu wilde het ongeluk, dat juist met Mei zijn patroon eenige dagen van huis ging en hij het beheer kreeg over een vry aanzienlyke som, f 600. Nu bezweek hij voor de verlei ding, nam dit geld tot zich en begaf zich met zijn //jonge vrouw" naar Parijs, in de hoop, daar een betrekking te vinden. Ongelukkiger wijze slaagde hij niethet geld raakte op zyn vader gaf aan zijn bede om hulp geen ge hoor en zoo moesten zij beiden, begin Juli, met geld, hun door den Holl. consul verstrekt, naar ons land terugkeeren waar zy te Rotter dam, met f 0,80 bij zich, door de politie wer den gevonden en aangehouden. Hy legde voor de rechtbank te Amsterdam een volledige bekentenis af. Het O. M. vond weinig aanleiding tot verontschuldiging en eischte 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Gun ning pleitte verzachtende omstandigheden en de rechtbank, uitspraak doende, legde hem Vrijdag 6 maanden gevangenisstraf op. De electriciteit doet in Amerika den schoenpoetsers reeds concurrentie aan. Zoo ziet men in de straten van Chicago een electrische schoenpoetsmachine in werking, die bestaat uit één, in een kastje gebor gen electrometer en een daardoor in wer king gebrachten schoenborstel. Het toe stel is een uitvinding van A. D. Hajor te Chicago. Het grootste gedeelte der cakesfa- briek te Hamburg, eigendom eener Engel - sche Maatschappij, is met de gezamelyke daarin aanwezige machines en voorraden in het werfkanaal gestort. Eerst een paar maanden geleden was het gebouw voltooid. Daar men het gevaar voor instorting had bemerkt, was het werk in de fabriek se dert Maandag gestaakt en alle toegang tot het gebouw afgesloten, zoodat bij de instorting niemand is omgekomen. Omtrent de verantwoordelijkheid be treffende de ontploffing in de kruitfabriek van Corvilain is thans door den vrederech ter Callet, te Antwerpen, uitspraak gedaan. De Heer Giesen, die den Staat, de stad en de provincie verantwoordelijk stelde, is van zijnen eisch ontheven. De vrederechter verklaart, dat de stad, als eigenares van den grond en als politie, voor de gevaarlijke, ongezonde en hinde rende gestichten niet verantwoordelijk kan zijn. De provincie is het ook niet, omdat de handelwijze der deputatie de provincie niet verbindt, daar zy enkel handelt als gede legeerde van den Staat. EJn de Staat is evenmin verantwoorde lijk, daar de bestendige deputatie door ha re handelingen den Staat, noch diens amb tenaren kan verbinden en deze laatsten op eigen verantwoordelykheid gehandeld heb ben, in zake van den „entrepot fictief." Uit Hammerfest meldt men het vol gende Het aanzienlijkste deel der stad en o. a. alle winkels zyn verbrand. Dat niet al les vernield werd, dankt men aan de krach tige hulp van eenige Engelsche matrozen. Den eersten nacht bleven vele gezinnen onder den blooten hemeL Later werden zy, ofschoon gebrekkig, ingekwartierd. Er is maar één bakkersoven overgebleven, zoodat groot broodsgebrek heerschte en de prijs uiterst hoog was. Nog steeds smeulen de puinhoopeneen groote kolenvoorraad gloeit steeds voort. Gelukkig is het weer goed35 tenten zijn onderweg van uit Trondhjem en Chris- tiania en worden met groot verlangen ver wacht, want vele gezinnen moeten op het veld onder een zeil, soms ook zonder dat, overnachten. Dagelijks wordt van regeeringswege spijs uitgedeeld. Ook uit Sarpsborg (Noorwegen) komt een bericht omtrent een hevigen brand, die in 41/* uur 17 boereplaatsen verniel de 25 huizen werden verwoest. Op den spoorweg van Tremont naar Enkiarn in Nebraska is een personentrein door roovers aangevallen en geplunderd. Een der conducteurs werd gedood. In NO. Amerika heeft men het op het oogenblik ook warm. In alle staten aan den Atlantischen Oceaan heerscht een drukkende heete luchtstroom en op ver scheidene plaatsen rees de thermometer tot 100 graden. Verscheidene gevallen van zonnesteek kwamen voor. Nu de opstand te Buenos-Ayres ge ëindigd is, worden eenige bijzonderheden medegedeeld, betreffende de onmiddellijke gevolgen. De beschieting heeft vooral op het Victoria-plein, waar de voornaamste openbare gebouwen zich bevinden, groote schade aangericht. Het aantal personen, dat gedood werd, wordt op omstreeks 1000, het aantal gewonden op niet minder dan 5000 geschat. Bovendien werd door het opbreken van spoorwegen, het afsnijden van telegraafkabels en draden zeer aan zienlyke schade veroorzaakt, waarvan het bedrag alsnog moeielyk is op te geven, maar dat stellig grooter zal zijn dan men denkt. Volgens een bij Lloyd te Londen ont vangen telegram, hebben de schepen in de haven geen schade geleden. In de kolenmijn >Unser Fritz", na bij Gelsenkirchen, heeft een ontploffing plaats gehad. Acht arbeiders werden ge dood, 3 zwaar gewond. Een der laatsten is na eenige uren gestorven. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. Te Portsmouth is Dinsdag een tam me leeuw, bij een rondreizend circus be hoorende, aan zyn geleider ontsnapt. Hij veroorzaakte vry groote paniek onder het toegestroomde pubUek. Gelukkig echter werd het beest door een clown gevangen, en later op den dag nam het zelfs deel aan een optocht door de stad. Een Amerikaansche dame, Mej. Bay- ard, dochter van den oud-Minister, is de zer dagen, op een tochtje naar Slag Rock, den hoogsten top van de Warmspring Rauge, in Virginië, met haar rijtuigje om ver gevallen en in een afgrond gestort. Zy bleef, na een val van 50 voet, opeen vooruitstekende rots liggen, terwijl haar rijtuig verder in de diepte viel en verbrij zeld werd. Het schijnt, dat de dame niet gevaarlijk verwond is door den val. Gordon Bennett, de eigenaar van de New-York Herald," die indertijd Stan- ley's eerste expeditie naar Afrika bekos tigde, heeft nu aan den Franschen ster renkundige Flammarion een jaargeld van 6000 francs verzekerd voor personeel, om den dienst waar te nemen op de sterren wacht, welke die geleerde heeft ingericht op het hem voor zyn leven geschonken landgoed >Juvisy« bij Parys. DeFransche Regeering heeft Flammarion voor dat doel een jaarlijksche toelage van 3500 francs verleend. Te Weenen is een geval van honds dolheid voorgekomen bij een oude dame. Zy werd weken geleden door haar eigen hond gebeten; maar daar zich by het dier volstrekt geen ongewone verschijnselen voordeden, telde zy de kleine wond niet. Den dag na dat voorval verdween het dier en kwam niet terug. Een paar dagen geleden werd de oude dame plotseling on gesteld, er vertoonden zich verschijnselen van dolheid bij haar en na vier-en-twin tig uren van hevig lijden overleed de on gelukkige vrouw. Vriend alcohol, mijn oude maat, Toen 'k met uw vriendschap sloot, Had ik een goed gevulde beurs, Maar nugy kent myn nood 't Ging alles met trakteeren heen Van u, myn beste vriend, Maar op uw beurt hebt gy my slecht, Ja, bitter slecht bediend. Vriend alcohol, myn oude maat, Wie ging zoo safLm als wij Maar 'k ga, als gy de rechter kiest, Voortaan de linkerzij. Als arm in arm wij bleven saffm, En rolden in de goot. Was schande en schade voor mij alleen En 'teind eens dronkaards dood. Vriend alcohol, mijn oude maat, Om oogen bol en rood, En mij nog rooden bobbelneus Bespot mij klein en groot. Myn handen beven, en mijn haar Vergrysd lang voor den tyd, Doen me eindlijk zien wat slechte vriend Gij, wien u liefheeft zyt. Vriend alcohol, mijn oude maat, Al kost mij 't scheiden veel, Ga gy uw weg, ik kies voortaan Me een ander pad en deel. Ik volg van nu de onthouders-vaan. Met scha heb ik geleerd, Maar beter dan geheel gedwaald, Is 'tnog ter helft gekeerd. Uit de stem der liefde. Maandblad voor de Nationale Chr. Geheel onthoudersvereeniging. Marine en Leger. De luit. t. z. 1ste kl. M. C. van Doorn wordt, onder eervolle ontheffing uit zijne betrekking van leeraar bij bet Kon. Instituut voor de Marine, met den lsten September a. s. op non-activiteit gebracht en met dien datum vervangen door den luit. t. z. 1ste kl. D. Stolp.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1