't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1824. Zaterdag 9 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. Oppve betreffenfle let vertrel Ier Mails aaar Nederlandse! Oost- en Westinflië. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ATjoti n ement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BESSHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZüiORTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMOKGKNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. WIJZE VA\ VERZENDING Over AMSTERDAM Met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland" (a) Over GENUA Met de stoomschepen der Maatschappij »Nederland"(a.) Over ROTTERDAM. Met de stoomschepen der „Rotterdamsche Lloyd." Over MARSEILLE Met de stoomschepen der „Rotterdamsche Lloyd." Over MARSEILLE Met de Fransche pakket booten. Over BRINDISI Met de Engelsche pakket booten. Over BRINDISI Met de Duitsclie pakket booten. (b) Laatste Bus- lichting a/h. Postkantoor. 3.45 '8 av. 12.40 's av. 6.45 '8 av. 1890. AUGUSTUS SEPTEMB. OCTOBER. NOVEMBER. DECEMBER. 15 en 29 12 en 26 22 9 en 23 5 en 19 2,16 en 30 5 en 19 12 en 26 30 10 en 24 7 en 21 3,17eu3l 14 en 28 3,17en 31 10 en 24 28 7 en 21 4 en 18 14 en 7 en 21 5 en 19 12 en 26 9 en 23 12 en 26 5 en 19 23 (a) Padang wordt alleen aangedaan door de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland." (b) Deze verzendingen geschieden alleen op verlangen van den afzender, blijkens eene aanwijzing op 't adres. Laatste buslichting aan het Postkantoor. WEST-INDIË (Nedtrl.) u. SURINAME via AMSTERDAM13 Aug., 3 en 24 Sept., 15 Oct., 5 en 26 Nov., 17 Dec., te 6.45 's avonds. SOUTHAMPTON4 en 18 Aug., 1, 15 en 29 Sept., 13 en 27 Oct., 10 en 24 Nov., 8 en 22 Dec., te 6.45 's avonds. ii St. NAZAIREden 7en van elke maand, 6.45 's avonds. b. CTJRAQAO via AMSTERDAM18 Aug., 3 en 24 Sept., 15 Oct., 5 en 26 Nov., 17 Dec., te 6.45 '8 avonds. ii LIVERPOOLeiken Donderdag te 12.40 's avonds. ii HaVREden 13en en 28en van elke maand, te 8.45 's morgens. ii NEW-YORK (per K. W.-I. Mail) te 12.40 's avonds. - Vertrekdagen zullen nader wor den opgegeven. ii NEW-YORK (per Red. D. Lino) 15 en 29 Aug., 5 Sept., te 12.40 's avonds. ii NEW-YORK (per Duitsche pakketb.) 8 en 26 Aug., 9 en 26 Sept., .10 en 24 Oct., 11 en 25 Nov., 9 Dec., te 12.40 's avonds. De Directeur van het Postkantoor te Helder POLVLIET. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dageD. Opkomst der Zon 4 u. 40 m. Onderg. 7 u. 28 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vastendag. Vrijdag 15 Maria Hemelvaart N. M. Zaterdag 16 HELDER, 8 Augustus 1890. De Amerikaanscbe gezant aan 't Nederlandscke bof heeft, vergezeld van den Heer Aaron Ward, Luitenant ter Zee van de Amerikaanscbe Marine, Dinsdag 5 dezer 's Rijkswerf alhier bezichtigd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat niét Dr. Jüng bij het ongeluk, den matroos Speur overkomen, zijne diensten verleende, maar dat dit door den officter van gezondheid F. Schreuders is geschied, wien dus daarvoor alle eer toekomt. Z. M. heeft benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Schagen mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen. Te Hellevoetsluis is de torpedoboot XVII. kommandant de luit. ter zee 2e kl. F. E. baron Muler, komende van Amster dam, aangevaren door de sleepboot „Jo- hanna," De averij, welke eerstgenoemd vaartuig opliep, is niet zoo groot als men aanvankelijk vreesde. Door het departement van koloniën is aan de firma Huijgens en Van Gelder, te Amsterdam, de bouw opgedragen van een compositie schroefstoomschip 4e klasse voor de Indische militaire marine, waar van machine en ketels door de Konink lijke Maatschappij »De Schelde" te Vlis- singen, zullen worden vervaardigd, Het twaalf]arig meisje, dat dezer da gen op den schommel in den tuin van het Melkhuis in het Vondelpark staande brand wonden bekomen heeft, doordien een on bekende jongen haar de kleederen in brand stak, is Dinsdagnacht in het Binnen- Gasthuis overleden Het ongeluk aan den Biniien-Amstel, te Amsterdam. Het opruimen van den bouwval van het ingestorte huis aan den Amstel bij de Achtergracht wordt nog altyd door werk lieden van den slooper Leon voortgezet. De beide werklieden Burgerhout en Re kelhof, die bij het noodlottige ongeluk den dood hebben gevonden, schenen op het oogenblik der instorting in elkanders nabijheid te hebben gewerkt. Rekelhof had nog den beitel in de hand, toen zijn zwaar verminkt lijk van onder de puinhoopen werd opgedolven. Waarschijnlijk is de on gelukkige, die twee-en-vijftig jaren was en een huisgezin met verscheidene kinde ren nalaat, dadelijk gestorven, want de ontbinding van zijn lijk was reeds inge treden toen men het vond. Aandoenlijk was het te voorschijn bren gen van een kind van zes maanden van het huisgezin Hermanides, dat in het on derhuis een kruidenierswinkel begonnen was. Een latafel was over de wieg, waar in de kleine lag, heengevallen en aldus waarschijnlijk het behoud van het kind geweest. Slechts met groote moeite kon men de kleine redden. De wieg zat heel en al beklemd tusschen de neêrgestorte balken, onder het meubel dat er boven op lag en men moest den kap er van wegzagen en het beddegoed er uittrekken, voor men het kind kon redden, dat kraaide van pleizier toen het op de armen van den brandwacht le kl. Stoetenbroek de open lucht werd ingedragen. De heer Schagen, de eigenaar, die, ge lijk wij bericht hebben, met zijne echtge- noote voorloopig op de zolderverdieping woonde, is er verwonderlijk goed afge komen. Hij bestudeerde op het oogenblik der instorting een bouwkundige teekening. Plotseling hoorde hij een vreeselijk ge kraak boven, onder en om zich heen. De grond zakte onder hem weg, enkele oogen- blikken later zag hij zich boven op den puinhoop van zijn huis liggen, enkel be klemd door een paar planken, uit welken toestand hij zich zeer gemakkelijk bevrijdde. De heer Schagen, nog nauwelijks be komen van den vreeselijken schrik, houdt het oog op de opruiming van zijn ver woest eigendom. Hij zei ons, door dit on geluk geruïneerd te zijn. (Hbl.) Men meldt uit Utrecht Dinsdagmiddag brak op de Rijnkade, alhier, ten huize van den heer v. E. plotseling een felle brand uit, die zich aanvankelijk zeer dreigend liet aanzien, doch door het flink en doeltreffend optre den van de brandweer spoedig werd ge- bluseht. Toch is de veroorzaakte schade vrij aanzienlijk, daar niet alleen een groot deel van het perceel uitbrandde, maar bo vendien veel kostbaar meubilair een prooi der vlammen werd. De brand schijnt ont staan te zijn in een beneden voorkamer, die tengevolge van het overlijden van den heer v. E. als rouwkamer was ingericht, en waarin ook diens lijk was geplaatst. Het vermoeden bestaat, dat door een of ander toeval, een der aldaar brandende kaarsen met de draperie in aanraking is gekomen en alzoo den brand heeft doen ontstaan Niet zonder veel moeite is men er nog in mogen slagen de lijkkist, die echter reeds veel van het vuur had geleden, in veiligheid te brengeneenige oogenblik- later nog, en ook van deze was geen spoor meer te vinden geweest. Het U. D. bevat het volgend weer- overzicht over de maand Juli De afgeloopen maand Juli is nog bijna gemiddeld 0.3° C. kouder geweest dan Juli 1889. Zij was gemiddeld 1.8° te koud, vooral de middag-temperatuur die 2.25° te laag was, heeft het meest hiertoe bijgedragen. Gedurende het eerste tiental dagen bleef de temperatuur steeds te laag, van het tweede tiental waren de 13, 14, 15, 16 boven de normale temperatuur en van het laatste de 27, 28 en 31. De 24, de warmste dag van het jaar, was ditmaal gemiddeld ,3° te koud. De laagste tem peratuur 10.10 werd afgelezen den 25, 's avonds ten 10 ure en de hoogste 28° den 17en, des namiddags ten 2 ure. De koudste Juli was die van het jaar 1879, met gemiddelde temperatuur van 15°.96, dit jaar was ze 16°.62, dus nog 0°.66 hooger. De barometer is eveneens beneden zijn normalen stand gebleven en wel 2.7 mM. De eerste 15 dagen stond' hij voortdu rend te laag, den len het laagst, 744,8 mM., daarna afwisselend te hoog en te laag; zijn hoogsten stand 765 mM., be reikte hij den 21, zoodat het verschil tusschen hoogsten en laagsten stand 20 mM. bedraagt. De betrekkelijke vochtigheid verschilt weinig met die van het vorige jaar. Slechts 0,3 pet. was zij grooter en bedroeg onge veer 80 pet.; de dampdrukking 11,22 m. M. verschilt ook weinig, doch was daar entegen 0.4 m. M. kleiner. Te Utrecht is er totaal 120.6 mM. re gen gevallen, het voorgaande jaar nog 6 mM. meer. De hoeveelheid regen gemid deld in de 40 jaren gevallen, bedraagt 75.4 mM., zoodat die hoeveelheid nu met 45,2 is overtroffen De grootste hoeveelheid regen, op een dag gevallen, den 19en, be draagt 34,5 mM.des avonds ten tien uren van dien dag werd de grootste hoe veelheid in eens afgetapt n.1. 17,5 mM. Het totaal aantal regendagen waarop meer dan 0.5 mM. regen viel, bedraagt 15. Van het eerste tiental dagen was alleen de 7e een droge dag, van het laatste waren al leen de 22 en 24 regendagen. Juli 1865 met 183,5 mM r is de natste, Juli 1885, met 5,2 mM., de droogste Julimaand ge weest uit de 42 jaren. Onweders kwamen niet zoo veelvuldig voor als het voorgaande jaar, 531 tegen 786 berichten in Juli 1889 werden ont vangen: 21 berichten omtrent weerlicht zonder donder kwamen in, en 122 berich ten omtrent bliksem-inslag Het groot ste aantal berichten van een dag bedraagt 217, den 17en, met 97 gevallen van in slag van den 5en werden 135 berichten ontvangen, met 10 trefgevallen. Van 15 verschillende dagen werden onweerberich- ten op het Instituut ontvangen. Uit Amsterdam wordt gemeld De instructie in de vergiftigingszaak wordt nog steeds voortgezet, zoodat van toevoeging van rechtskundigen bijstand aan de verdachte nog geen sprake kan zijn. De heer mr. A. J. Rooijaards, rechter in de Amsterdamsche rechtbank, heeft de functie van rechter-commissaris van zijn ambtgenoot mr. Slees wijk overgenomen, zoodat hij de instructie nu verder zal leiden. Dezer dagen werden door hem personen uit Arnhem gedagvaard, o.a. een winkelier in verfwaren, die ook al aan een dame zinkwit zou verkocht hebben. Maandag heeft te Hees bij Nijmegen Elisabeth Geurts, weduwe van Johannes Otten, haar lOOsten verjaardag gevierd. De honderdjarige is nog kras en gezond. Een commissie had gezorgd dat zij den dag feestelijk kon vieren en dat haar ge durende haar verder leven geldelijke steun gewaarborgd is. Dat viel hem niet mee Dezer dagen was iemand, een eehte landrot, aan 't strand gaan baden met laag water. Hij legde zijn kleeren op den waterkant neer, doch lette er niet op, dat de vloed in aantocht was. Toen hij ein delijk uit het water kwam, na een klein half uur in zee gesparteld te hebben, deed hij de onaangename ervaring op, dat de kleederen door den stroom waren meege voerd. Alleen zijn schoenen, gedeeltelijk vol zand en water, stonden een stukje verderop, door de golfjes omhoog gewor pen. Hij durfde zoo niet huiswaarts kee- ren in zulk onvoegzaam costuum. Vijf uren lang moest hij aaiden waterkant toeven, waar 't inmiddels wel wat frisch was geworden, eer er iemand opdaagde om hem uit zijn onprettigen toestand te verlossen. Zekere Jos. Bours, van Susteren (L.) is Maandagavond te Reid, alswaar hij sinds eenigen tijd werkzaam was, op noodlotti ge wijze om het leven gekomen. Twee arbeiders kregen twist aan het station, waarbij ten laatste het mes werd getrok ken. Bours, die de vechtenden wilde schei den, werd zoodanig door het mes getrof fen, dat hij binnen weinige oogenblikken den geest gaf. De dader, zekere Höfgen, uit Schrievers, is in handen van de politie. Ruim negen uur Maandag-ochtend is uit de gracht nabij het Gerechtsgebouw te Zutphen opgehaald het lijk eener dienst bode, Naatje A. Niet ver van deze plaats werd gevonden de politiemuts van een hu zaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de kazerne gebracht de huzaar H. B de vrijer der ongelukkige, die zich in de Hoven had schuilgehouden. Aan zijn uniform ontbraken politiemuts en atilla. In hoeverre de dood der dienstbode in verband staat met de arrestatie van haar vrijer, zal moeten blijken uit het onder zoek, dat door de politie is ingesteld. (Z. Ct,) Aan een particulier schrijven uit Edi van een militair van het 6e bataljon aan een zijner familieleden te Samarang, ontleent De Loc." het volgende Den 13de zijn wij wederom naar de Westkust uitgerukt Vijf dagen lang heb ben wij met honger en dorst te kampen gehad. De vivres, die wij medegenomen hadden, konden wij niet koken, omdat er geen water te vinden was. De vijand had al de putten en kleine rivieren doen dem pen of uitloopen. Bij die vijf marschda- gen hebben wij vijf dooden en verscheidene zieken, van vermoeienis, honger en dorst verkregen. Drie keeren moesten wij ge pakt en gezakt door zeewater loopen. Na eenige dagen rukten wij naar de Oostkust op. Als we den vijand daar ook verdre ven hebben, keeren wij misschien weer spoedig naar Magelang terug. De weduwe B., te Utrecht, moeder van vier kinderen, maakte zich over een hunner, wien zij iets verbood, zóó driftig, dat zij een beroerte kreeg en op de plaats dood neerzeeg. Uit Enschedé wordt gemeld Dinsdagavond te half zeven, na het weggaan der fabrieksarbeiders, is de stooni- katoenspinnerij van Gebr. Van Heek totaal afgebrand. De brand is ontstaan op de bovenste verdieping. Voor zoover bekend is, zijn er geen menschenlevens te betreuren. De fabriek was oud en werkte met 12,000 spindels. Circa 100 arbeiders zijn buiten werk. De weverij en ververij met verdere ge bouwen hoopt men te behouden. De fa briek is verzekerd. Volgens de „Zutphensche Courant" heeft Hare Majesteit als verjaarsgeschenk van Zijne Majesteit een diadeem van f150.000 ontvangen. Zaterdag had in de gemeente St.- Pieter een geval van afschuwlijke woest heid plaats. Eenige aardwerkers, meestal buitenlan ders, kregen twist. Spoedig was een der vechtenden tegen den grond geslagen. Hiermede niet tevreden, wierp een zijner tegenstanders zich op hem, verbrijzelde hem het hoofd door slagen met een groo- ten steen en liet toen den ongelukkige in den regen liggen. Dit had plaats te 4 uur des middags, en eerst te 8 uren werd de man op last van den erbij gehaalden burgemeester van St.-Pieter pei handkar naar het Gasthuis vervoerd. In de gemeente Epe zijn verschei dene personen vergiftigd door het gebruik van vleesch, dat afkomstig was van een koe, welke door zekeren D. H. aldaar ge kocht werd, nadat het dier uit nood ge slacht was. H. M. de Koningin heeft, als blijk van hare belangstelling in onze marine, ten behoeve van het „Marinefonds" te Am sterdam, een bijdrage van f 250 doen toe komen. De Rotterdamsche Rechtbank ver oordeelde Dinsdag Ten Pierik wegens moord op zijne vrouw tot zeven jaar gevangenis straf. De eisch was vijftien jaren. Tijdens de voorstelling in den schouw burg van den Heer A. van Lier, staande op de kermis te Gouda, ontstond er een paniek onder de toeschouwers, veroorzaakt door het geroep van>brand." Na veel gedrang en gegil kwam men eindelijk tot de zekerheid, dat er geen sprake was van brand en men alleen de bliksemstralen voor brand had aangezien. De voorstelling had daarna weder haar geregelden gang. De vaster Alexander Jacques heeft Zaterdag zijn twee-en-veertig dagen vas ten geëindigd. De man gevoelde zich nog zoo krachtig, dat hy voorstelde om nog 10 dagen te vasten tegen een honorarium van f12000. Daar de directie van het Westminster Aquarium, waar Jacques de twee-en-veertig dagen heeft doorgebracht, hierin niet wilde toestemmen, bewees hij aan het publiek, dat zijn krachten niet te veel waren afgenomen, door een korpu- lenten toeschouwer op te lichten. Het publiek juichte den vaster enthou- siastisch toe. De directie heeft aan Jac ques een gouden medaille uitgereikt en hem tot champion der vasters van de ge- heele wereld benoemd. Een treurig ongeluk heeft te Fon- taine le Port, aan de Seine, plaats gehad. Een zestienjarig seminarist, die bij den pastoor van Chalet en Brie logeerde, was in de Seine gaan baden, in gezelschap van dien geestelijke en een 22-jarigen jonkman, die beiden aan den oever op hem wacht ten. Hij was nog niet lang in het water toen hij, onder luide wanhoopskreten, door den stroom werd meegesleept en wegzonk. De andere jonkman trachtte hem te red den, maar ook hij verdronk, en de pas toor, die daarop geheel gekleed in de ri vier sprong om de beide jongelieden te helpen, geraakte met zijn lange soutane in waterplanten, en eer er hulp kwam, kwam ook hij, door den stroom meege sleept, om het leven. Dezer dagen stond te Berlijn iemand terecht, die op een kerkhof rozen gesto len had. Hij bekende het hem ten laste gelegde, maar betwistte het strafbare daar van, omdat „de doode het zelf verzocht had". Er stond namelijk op den steen van het geplunderde graf: Wandelaar, rust bij mijn graf en pluk er een roos ter her innering." De rechter was een oogenblik door dat argument overbluft; maar hij achtte het toch noodig den beschuldigde te straffen, omdat het opschrift van éene roos en niet van een geheelen ruiker sprak

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1