KLEINE COURANT voor 1§f Helder, Nieuwediep en Texel. 'T VLIEGEND BLAADJE. Gemeenteraad van Helder. Dit Bijvoegsel behoort bij het nommer van Zaterdag 16 Augustus 1890. UitgeversBERKHOUT Co. ïtitting van Dinsdag 12 Aug. 1890. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de lieeron Ou denhoven en over de Linden. Slechts enkele personen bevinden zicli op de tribune. Na de opening der zitting worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt daarna, namens B. en W., ter tafel gebracht de rekening en verant woording der gemeente over het dienstjaar 1889, aldus sluitende Ontvangsten f 182.246.5G. Uitgaven- 173.904.256. Goed slotf 8.342.39®. Tot onderzoek van deze rekening splitst zich de Raad, overeenkomstig art. 39 van het Reglement van orde, in drie afdeelingen, volgenderwijze: lste afdeeling, Voorzitter de heer Beukenkamp, leden de heeren Klik, Govers, Van Neck, Vos en Korver 2de afdeeling, Voorzitter de heer Maalsteed, leden de heeren over de Linden, Hoogenboscli, Vcrfaille, Van Wijngaarden en Bakker; 3de afdeeling, Voorzitter de heer Groen, leden de heeren Hordijk, Franken, Oudenhoven en Van Twisk. De vergaderingen dezer Comraissiën zullen plaats hebben regoectievelijk op 20, 21 en 22 dezer. Achtel volgens worden voorgelezen brieven van de heeren mr. J. D. Van Kuijk, H. A. Sta- dermann en D. Corporaal, waarin zij ontslag ver zoeken uit hunne betrekkingen, respectievelijk als lid der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, als lid van het Burgerlijk Armbestuur en als onderwijzer aan de Gemeenteschool No. 7a. Aangevraagd ontslag wordt aan die heeren op eervolle wijze verleend. Aan de orde wordt gesteld de samenstelling der dubbeltallen voor de benoeming door Z. Exc. den Commissaris des Konings van leden voor het Col lege van Zetters, tengevolge van periodieke aftre ding. Bij de eerste stemming worden tot Candi- daten gekozen de heeren W. J. Maalsteed en C. Abbenes, ieder met 14, G. J. Van HoolwerfF met 13, S. P. Marinkelle en P. Van Twisk, ieder met 12 stemmen. De heeren W. J. Van Neck en T. Korver verkregen ieder 5, de heer J. Hoogenbosch 4, de heeren A. Klik, J. Verfaille en T. C. Go- vers ieder 2 stemmen en de heeren P. Groen en J. Nas, ieder 1 stem. Bij de daaropvolgende stemming verkregen de heeren Van Neck en Kor ver ieder 7 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco .was ingekomen. De herstemming, hierop vol gende, wees den heer Van Neck als den gekozen Candidaat aan. De heer Van Neck had nu 8, de heer Korver 3 stemmen verkregen en 4 brief jes waren in blanco. Voorlezing geschiedt van een adres, onderteekend door alle onderwijzers «i onderwijzeressen, werk zaam aan de openbare lagere scholen in deze ge meente, houdende verzoek tot verbetering hunner positie, althans van hunne uitzichten voor de toe komst (Dit adres is door ons in ons nommer van Dinsdagavond in zijn geheel medegedeeld). Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Bestuur, voorgesteld, dit adres te behandelen tegelijk met de begrooting voor den dienst van 1891. De heer Vos vraagt, welke maatstaf daarbij zal gevolgd worden. Z. i. zou het beter zijn en alleszins aan beveling verdienen, vooraf over den inhoud van dit adres van gedachten te wisselen. De Voorzitter antwoordt daarop, dat B. en W. door dit uitstel gelegenheid willen geven, vooraf nog eens over het verzoek van adressanten na te denken. De heer Franken drukt den wensch uit, naar een prae-advies van B. en W., 't welk door den Voorzitter wordt toegezegd. De heer Van Twisk beveelt aan, dit stuk te stellen in handen van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, die daarover 't gevoel van Hoofden van scholen kon inwinnen. Dit laatste wordt ook door den heer Bakker beaamd. De Voorzitter doet daarop uitkomen, dat, hoezeer liet advies dei- genoemde Commissie niet ongewenscht is, het hier toch meer eene financiëele quaestie geldt, terwijl daarna moet worden uitgemaakt of de gevraagde verhooging moet geschieden naar anciënniteit of naar capaciteit. Eenparig wordt besloten, dit adres bij de a.s. begrooting te behandelen. Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Best., voorgesteld ten behoeve van een goeden gang van zaken, het terrein voor den opslag van fae- caliën te vergrooten en daarvoor in huur te nemen van mevrouw de wed. Janzen een stuk grond, groot 3000 M2, tegen 1 cent per M2, de bepaling daarbij makende, dat de huur zal voortduren zoo lang liet terrein door de gemeente tot bergplaats van vuilnis en meststoffen gebezigd wordt. Na eenige discussie worden B. en W. gemachtigd, eene overeenkomst in dien zin aan te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat het voortdurend stallen der paarden, benoodigd voor den gemeente- reiöigingsdienst, bij ondervinding blijkt, niet gun stig te wezen voor den toestand dier beesten. Een proef, genomen met een paard, dat voor den dienst onbruikbaar was geworden, om het in de weide te brengen, bleek goede resultaten op te le veren. 't Voorstel werd daarom door den Voorzitter, namens liet Dag. Best., gedaan, opu voor _het_ weiden der paarden een stuk weiland in huur te nemen, ter grootte van p. in. 3f H. A., tegen een huurprijs van f80 per jaar, per H. A. Ge deeltelijk kan dat land als hooiland worden ge bezigd. Nadat dit voorstel door den Voorzitter behoorlijk was toegelicht, werd het met algemeene steramen aangenomen. Voorlezing geschiedt van eene missive van het Bestuur van het plaatselijk Nutsdepartement, hou dende verzoek om weder, evenals voorheen, tijdelijk te mogen beschikken over een gemeente-gebouw, voor het doen geven van gymnastiek-onderwijs. De Voorzitter stelt voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Eene vrij breedvoerige dis cussie ontspint zich naar aanleiding van dit voor stel. De heer Vos vraagt hoe het prae-advies zou luiden, ingeval de Voorzitter dit, namens het Dag. Best., uitbracht. Ongunstig zegt de Voorzitter. Het lokaal, vroeger tot gymnastiek-school gebezigd, is daarvoor niet geschikt. Het grenst onmiddellijk aan het gemeente-ziekenhuis en wordt op sommige dagen gebezigd als wachtkamer voor de bedeelden bij het Burgerlijk Armbestuur. De heer Vos bepleit het nut eener gymnastiek-school en de wen- schelijkheid, dat daarvoor, zij het ook tijdelijk, een lokaal van gemeentewege worde afgestaan. De heer Verfeille beveelt aan, de Bouwzaal daarvoor te bestemmen, en wordt daarbij gesteund door de heeren Bakker, Franken en Van Neck. De Voorzitter meent daarentegen, dat het Nutsdepar tement ook in de behoefte aan een lokaal moet voorzien terwijl ook de Bouwzaal nu en dan voor bijzondere doeleinden moet gebezigd worden. De heer Korver bestrijdt het toestaan van het ver zoek, terwijl de heer Van Neck doet uitkomen, dat in eene gemeente van 23000 zielen zooveel tegen stand tegen zulk een verzoek, naar zijn inzien, niet moest voorkomen. 't Voorstel van het Dag. Best., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Twisk, Bakker, Franken, Van Neck, Verfaille, Hordijk en Vos. Voor kennisgeving worden aangenomen dezeme- dedeelingen a. dat bij de op 25 Juni 11. gehouden verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ont vangers een en ander in volkomen orde is be vonden, in kas zijnde de som van ƒ3604,63; b. dat de besluiten van den Raad tot af- en over schrijving op de begrooting voor den dienst van 1889 en van de opneming van posten on der onvoorziene uitgaven, door H.H. Gedep. Staten zijn goedgekeurd c. dat door H.H. Gedep. Staten de aanslagen in den Hoofdelijken Omslag van de heeren dr. G. A. Oskamp en C. S. de Wit, respectievelijk van de 9de in de 8ste en van de 6de in de 5de klasse zijn teruggebracht, en d. dat door gemeld College de aanslag van den heer I. Coltrop in de 3de klasse van den Hoofd. Omslag is gehandhaafd. Op voorstel des Voorzittex-s worden daarop in eene zitting met geslotene deuren eenige ingekomen reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Om slag onderzocht. Na de heropening der openbax-e vergadering ge schiedt voorlezing van een adres van den heer R. Tienstra alhier, houdende verzoek tot afstand van een terx-ein, groot 34 cA., gelegen tusschen de Oost- slootstraat en de Loodsgracht, in eigendom aan de gemeente toebehoorende. Uit de toelichting, door den Voorzitter gegeven, blijkt, dat een geheele strook gronds, daar ter plaatse, door de eigenaars der aan grenzende perceelen kan worden overgenomen, tegen betaling van f 2.per cA. Na eenige discussie wordt besloten daartoe gelegenheid te geven. Door den heer Korver wordt gewezen op de ge brekkige wijze, waarop het weghalen van faeealiën in de Keizer- en Koningstraat geschiedt. Spreker zou de invoering van het tonnenstelsel wel willen aanbevelen. Daartegen zou zoo verzekert de Voorzitter van Gk WëêlHêUf*— stuur geen bezwaar bestaan, wanneer de bewoners dier straten den wensch daarnaar openbaarden en gezind waren om de kosten van aanschaffing van materiëel te dragen. De heer Franken vestigt nog eenmaal de aan dacht op de.vuile slooten nabij het Plantsoen, in de onmiddellijke nabijheid van het Spoorweg-Sta tion. Na discussie wordt goedgevonden, de pogin gen af te wachten, die door belanghebbenden ei genaren van belendende perceelen) worden aange wend, om van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid toestemming te verkrijgen om over de bedoelde slooten te beschikken. Door den heer Van Twisk wordt geklaagd over de minder goede inrichting der urinoirs nabij liet Nieuwe Kerkplein en dringt op verbetering aan. De Voorzitter vex*zekert, dat tot de begrooting voor 1891 voorstellen zullen behooren tot uitbreiding van 't aantal en tot verbetering der bestaande urinoirs. Met deze verzekering stelt zich de heer Van Twisk tevreden. Verder dringt hij echter aan op invoe ring van Zondagsrust voor de brugwachters in deze gemeente, althans des Zondags, des middags na 2 uren. 't Voorstel, daartoe door den heer Van Twisk gedaan, wordt gesteund door de heeren Korver en van Wijngaarden en met 10 tegen 5 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Maalsteed, van Neck, Verfaille, Hordijk en de Voorzitter. De zitting wordt hierop gesloten. Handelsdrukkerij van C. DE BOER Jr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 5