't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1827. Woensdag 20 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 19 Augustus 1890. Woensdagmiddag jl. maakten de adspiranten van de Scherm- en Gymnas tiek-Vereeniging Oefening kweekt kunst" een wandeling naar Huisduinen, onder lei ding van den directeur R. Oostenveld en een paar leden der koofdafdeeling. Aan 't strand vermaakten de knapen zich met spelen, als halterrapen, zakloopen, enz., en verder in den speeltuin van 't badhuis. Van tijd tot tijd werden de jongelui op't noodige onthaald. Door den heer Brakke, fortwachter, en echtgenoot, werd 't gezel schap een aangename verrassing bereid. Nadat de knapen zich uitmuntend had den vermaakt, werd onder 't zingen van liederen des avonds tegen half acht de terugtocht begonnen. De arrond.-rechtbank te Alkmaar heeft de volgende alphabetische lijst ter aanbeveling opgemaakt: ter vervulling van de vacature van kan tonrechter te Helder: de heeren jhr. mr. J. L. Stern, kant onrechter-plaats ver vanger en advocaat te Rotterdam, mr. F. J. G. van Tricht, griffier bij het kantongerecht te Groenloen mr. J. B. Wijers, griffier bij het kantongerecht te Enschede. De heer D. E. Duval, onderwijzer alhier, heeft Zaterdag te 's Hage acte voor de Fransche taal bekomen. Op den 12den October zal 't vijftig jarig bestaan van 't Kerkgebouw der R. C. gemeente, gelegen aan de Kerkgracbt, feestelijk worden herdacht. Reeds is 't zangkoor ijverig bezig met 't instudeeren van een mis, gecomponeerd door Henri Viotta, directeur der Wagner- Vereeniging te Amsterdam en van een Te Deum van Verhulst, dat bij die gelegen heid insgelijks zal worden uitgevoerd. De directie der marine te Willems oord heeft Vrijdag openbaar aanbesteed de levering van 1,500,000 KG. Eng. steen kolen (Cardiff).Ingekomen waren 3 in schrijvingsbiljetten. Minste inschrijvers wa ren de bh. P. N. de Jong te Amster dam, ad f 13.50 per 1000 KG. Vrijdagavond werd in 't lokaal «Mili- tair Tehuis" alhier een vergadering gehouden voor leden en belangstellenden. Na een kort woord, tot opening, door den president gesproken, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Schippers, die, door vertrek, als secretaris be dankte en ook van 't ontslag van den vorigen benevens de aanstelling van den tegenwoor dige conciërge. Vervolgens werd medegedeeld, dat geen antwoord is ingekomen op de gezonden cir culaire van de kerkeraden der Ned. Herv. en Doopsgezinde gemeenten; dat de subsidie van 't hoofdbestuur voor dit jaar met f 50. is verhoogd en dat bij de aankomst der mili ciens onder hen adreskaarten van 't M. T. zijn verspreid. Aan vele bevelhebbers van land- en zee macht, alsmede aan de Directie van 't Hos pitaal is verzoek gedaan een adreskaart van 't M. T. in de lokalen te mogen plaatsen. Ook is 't tarief der consumptie in 't «Mi litair Tehuis" dóór 't bestunr veel verlaagd. Schrijf benoodigdheden worden den miliciens op aanvrage gratis verstrekt. Dat er soms duizend bezoekers op één dag komen, is een bewijs van waardeering van deze nuttige inrichting en verblijdend is 't dat bet aantal contribueerende leden sinds den laatsten tijd is toegenomen. Door de welwillendheid van hh. uitgevers liggen er reeds 22 verschillende bladen op de leestafel en ook de bibliotheek wordt voortdurend ver meerderd. De benoodigdheden voor 't M. T. zullen voortaan, zooveel doenlijk, bij hb. contribuanten worden ingekocht. De vergadering machtigde verder 't bestuur tot herziening van 't reglement en ook om nogmaals zich te wenden tot den kerkeraad der Chr. Geref. gemeente (eigenares) ten einde verbeteringen te verzoeken, en als zulks geen gunstige uitwerking heeft, pogingen aan te wenden by 't hoofdbestuur tot 't verkrijgen van een eigen gebouw. In de plaats van de hh. Koning en Schip pers, werden als bestuursleden gekozen de hh. J. C. Abraham en C. E. Plugge. Door 't gouvernement zyn 2000 patronen verstrekt, zoodat men in staat is, in 't M. T. een schietclub op te richten. Nadat er ernstig op was gewezen, dat M. T. geen stichting is van eenige kerkelyke partij, maar 't bestuur zooveel mogelijk neu traal zal zyn, zonder 't Christelyk beginsel te verloochenen, werd de bijeenkomst door den heer J. Korver onder dankzegging gesloten. De heer G. Schaap, onderwijzer te Burg op Texel, heeft Zaterdag te Amster dam de hoofdacte bekomen. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en on derwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer der 3de klasse en als huipon- derwijzeres bij het openbaar lager onder wijs voor Europeanen en daarmede gelijk gestelden daar te lande. Naar wij vernemen, heeft Z. Exc. de Minister van Marine afwijzend beschikt op het adres van gepensionneerde loodsen in het 3e district ter standplaats Willems oord, houdende verzoek om verbetering van pensioenen ook ten goede te doen komen aan hen, die zich thans reeds in het genot van pensioen bevinden. De bootmans-leerlingen H. A. Schoe- macher en W. Pape, die te Christiania deserteerden van boord van Zr. Ms. instruc tie-korvet „Nautilus," doch later gevan kelijk per stoomschip „Drammen" naar Nederland werden overgebracht, zijn door den krijgsraad te Hellevoetsluis veroordeeld tot vier maanden detentie. Texel, 16 Aug. Morgen vertrekt een deel van het werkvolk van de Benbrack" weer naar Engeland. Het plan schijnt te bestaan het sloopen eerlang te staken en het volgend jaar voort te zetten. Als een der grootste zeldzaamheden, die soms door de zee worden aangespoeld tenzij het is uitgespuid mag wel vermeld worden een muntbiljet van f 25, dat aan het strand te Scheveningen is ge vonden. Gisteren is in Den Haag overleden in den ouderdom van ruim 56 jaren, jhr. E. P. E. de Stuers, gepensionneerd kapi tein ter zee, laatstelijk directeur van het marine-etablissement te Soerabaja. De o- verledene was ridder van de Militaire Wil lemsorde en van den NederlandschenLeeuw, terwijl nog andere ordeteekenen zijn borst sierden. De weduwe Voortman te Ootmar- sum, een arme vrouw (want zij werd be deeld kwam onlangs tot de ontdekking dat haar ongeveer f450 aan contanten waren ontvreemdzij deed hiervan geen aangifte, wellicht omdat zij zich altijd zoo arm had voorgedaan. Toch kwam de zaak ter oore van de politie, tengevolge waarvan Zaterdagochtend twee personen gearresteerd werdenongeveer f 250 nam de politie in beslag, alsmede het zakje en de portemonnaie, welke aan de wed. V. toebehoorden. Te Haarlem is Vrijdag een instruc tie gehouden in zake de vergiftigingszaak. De heer Smissaert, die daar verblijf houdt, werd verhoord. Groote paardenmarkt te Alkmaar, op Maandag 1 September a.s. Twee jongens, die Vrij dagmiddag te Rotterdam op last van hun patroon bij een juffrouw, wonende op den Noordsin gel aldaar, een quitantie moesten innen, werden minder vriendelijk ontvangen. Op een gegeven oogenblik loste de lastigge vallen wordende juffrouw op de twee jon gens eenige revolverschoten, die gelukkig hun doel misten. De jongens kozen het hazenpad en hebben van het voorgeval lene aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelde. Te Zevenbergen had een visscher zijn vischtuig te drogen gehangen op een weiland. Hij ving, terwijl het daar hing, nog wat mede. Wel geen visch, maar ze ven patrijzen zaten in het tuig, die spoedig ter dood veroordeeld werden. Het is zeker onaangenaam te zien, dat de stengels van groote boonen dage lijks meer met de bekende zwarte luis be zocht worden. Een middel om dit kwaad in den voortgang te stuiten en geheel te doen verdwijnen, bestaat hierin, dat men een sterk afkooksel maakt van fijne ta bak en onbruikbare stukjes van sigaren. Met dit afkooksel, voor de helft met wa ter verdund, moet men dan de stengels besproeien, zoodra men mieren of blad luizen daaraan ontdekt. Ziet men, dat het kwaad niet geheel verdwenen is, dan moet men het hesproeien nog eens, maar met minder verdund afkooksel herhalen, waarvan de goede gevolgen niet zullen uitblijven. Haarlemmerolie is een mengsel van raap- en terpentijnolie, waarin zwavel is opgelostde prijs, 20 ct., dien men er voor betaalt, is nog wel vier maal te duur en daarbij is bet middel, vooral voor kin deren, lang niet onschadelijk. Vergiftigin gen door Haarlemmer-olie hebben reeds plaats gehad. Te Scheveningen zijn thans, volgens de officieële statistiek, te rekenen van het begin van het badseizoen, reeds 200 vreem delingen meer gelogeerd dan in hetzelfde tijdsverloop van 1889. De buitenlandsche bladen, welke hunne lezers voor Scheveningen waarschuwden, hebben dus blijkbaar weinig gehoor gevon den. Te Groningen zal voor rekening van den heer W. A. Scholten een kinderzie kenhuis gebouwd en aan de stad geschon ken worden. Voor dit doel is in het mid den der stad een groot huis met uitge- strekten tuin aangekocht. Op de plaats van het afgebroken huis, in de onmiddel lijke nabijheid der Groote Markt, zal deze inrichting verrijzen. De aanbesteding zal 27 Augustus plaats hebben. Een strandings-qnoestie. Een eigenaardige en zeker niet onbelang rijke bijeenkomst had jl. Woensdag plaats op de bovenzaal van café Bellevue", aan de Ha ven, te Maassluis. Een dertigtal bergers, zoo wordt vandaar geschreven waarvan enkelen te Maassluis woonachtig, maar voor het meerendeel van Ouddorp (Flakkee) af komstig, waren daar door den directeur der te Rotterdam gevestigde //berging-maatschap pij", den heer G. Dirkzwager Mzo., van Maas sluis, bescheiden, om hun afrekening te ont vangen voor de diensten, door hen bewezen bij het bergen van de lading van bet door «Nieman's" heldhaftige daad zoo algemeen bekend geworden stoomschip «Yoxford", het afbrengen vau welk stoomschip was aangeno men en verricht door genoemde //berging maatschappij". Deze bijeenkomst was vooral daarom belangrijk, wijl bekend was, dat een gedeelte der bergers, door eukelen daartoe aangezet, geen genoegen namen met het hun toegekend bedrag. Reeds by de af rekening van het bergloon van het stoomschip «Proven^al" waren moeielijkheden gerezen, en hadden sommigen der bergers geweigerd het hun toekomend aandeel te ontvangen, en bij de onlangs plaats gehad hebbende stranding van het met hout geladen fregat «Rockhurst" wilde men niet tot de berging overgaan, al vorens een accoord was ge trollen, waarbij werd bepaald, dat de bergers 75 percent zouden ontvangen van de nader door arbiters vast te stellen waarde der lading. De heer Dirkzwager had deze bijeenkomst dan ook belegd, hoofdzakelijk om voor het vervolg moeielijkheden te voorkomen. In het belang der bergers, zoowel als in dat der maat schappij, is het, dat bij voorkomende stran dingen met den noodigen spoed wordt gehan- handeld ryzen er nu geschillen, dan wordt niet zelden het belang der zaak daaraan op geofferd. Toch had de verdeeling van het bergloon voor de «Yoxford" moeielijkheden opgeleverd. De een wenscht die verdeeling te regelen naar het aantal reizen, die naar het gestrande schip waren volbracht, de ander naar het aantal dagen, dat men had gewerkt» In beide ver deelingen was echter iets onbillijks gelegen. Alleen per dag berekend, zouden de groote blazerschuiten evenveel ontvangen als de klei nere hoogaartsen, platteD, enz. alleen naar het aantal reizen, kon de een, door toevalli ge omstandigheden, hulp van de stoombooten als anderszins, gelukkiger zijn geweest dan de andere. De maatschappij stelde daarom een verdeeling voor, die met alles rekening hield, en dus alleszins billijk mocht heeten. Zij ver deelde in dagdeelen en wel volgender wyze Voor iedere grootere schuit werden 4 doelen berekend en voor de kleinere 3voorts voor iederen schipper anderhalf en ieder man een deel, jongens van een half tot drievierde deel. Deze deelen per schuit, vermenigvul digd met het aantal reizen in zeker getal da gen verricht, leverden den grondslag der ver deeling voor de ruim f21000, die van de ge- heele f 86000, uitsluitend als bergloon voor de lading waren toegestaan. De bergers waren hier blijkbaar niet op hun geraakslechts noode toch onderhandel den zij met een Maatschappij, die het bij hen van ouder tot ouder ingeworteld begrip «dat wat de zee op het strand werpt, hun eigen dom is," logenstraft. Neen, al waren er onder hen, die in vijf dagen tijds met hun vaartuig een goede f 1300 hadden verdiend, waarvan ongeveer de helft ten voordeele van den schip per komt, het was hun niet genoegzij wilde meer hebben. De heer Dirkzwager, die blijkbaar zijn volk je kent, begreep bij de opening der vergade ring zeer wel, dat van parlementaire vormen hier geen sprake zou kunnen zijn alleen ver zocht hij, dat niet allen gelijk maar ieder op zyn beurt zou spreken. Men zou dan trach ten tot een vergelijk te komen, vooral ook om moeielijkheden voor het vervolg te voorkomen. Hierna las hij de lyst der verdeeling van het bergloon voor de lading der „Yoxford" voor, over al de 43 blazers die aan de ber ging hadden deelgenomen. Er waren 130 reizen gedaan; tegen een vergoeding van f 150 per reis maakte dit een totaal bedrag van ruim 21000. Wat in het algemeen het toe staan van dit bedrag door de Berging-maat schappij betrof, wees de heer Dirkzwager er op, dat de Maatschappij in deze niet anders handelde dan de bergers zelf ook doen, Waar bij hen een knecht één deel krijgt, ont vangt de schipper vijf en een half deel: vier voor de schuit en anderhalf voor zich. Ook de Berging-Maatschappij bezit een kostbaar materieel en loopt bovendien bij iedere aan neming groote risicoer is dus geen onbil lijkheid in, dat een gedeelte van het loon der Maatschappij ten goede komt. Een der bergers, Johannes De Geus, ver klaarde uit aller naam, dat men met het toe gestane bergloon geen genoegen kon nemen, zoolang geen rekening en verantwoording over het geheele, door de arbiters bepaalde bedrag was gedaan. De heer Dirkzwager antwoordde, dat hoe wel niet verplicht, hy niet ongeneigd was, de rekening mede te deelen; Aan kosten van arbitrage enz. was f7000 verschuldigt, de sleepbooten ontvingen f29000, de berging- maatschappij f22,000 en men was aan het bedrag. Wie echter denkt, dat De Geus met de ze rekening genoegen nam, vergist zichde man stelde thans de prémisse, dat «ware het schip niet gelost, het ook niet had kunnen worden afgebracht," en trok daaruit de con clusie, dat, wat dus niet aan de sleepbooten moest worden uitbetaald, aan de bergers toe kwam Te vergeefs was het, dat de heer Dirkzwa ger hem de kosten, die de Berging-maatschap pij te maken had, en het aandeel, dat deze in de werkzaamheden had genomen, zonder welke de „Yoxford" nooit had kunnen wor den afgebracht, onder het oog brachtover tuigen deed men hem niet. Het voorstel dat hij evenwel later deed, nam de heer Dirk zwager aan, en wel, om het aandeel voor de bergers ook weder door arbitrage te doen be palen. Het meerendeel der mannen stemde met dit voorstel in. en dus werd dienovereen komstig besloten. Het ergst was nu echter, dat men niet wist, wien tot arbiter te benoemen, want duidelijk bleek, uit de eenigszins ver warde discussie, dat men eigenlijk niemand vertrouwde. Een der mannen, G. Jansen, was inmiddels zoowat woordvoerder geworden; de man verklaarde, «dat hij om het geheele bergloon zoo goed als niets gaf', maar ook hij wilde in ieder geval arbitrage. Wat betrof een contract voor het vervolg, daarin was men éénstemmigde heer Dirk zwager zou een dergelijk contract doen op stellen en daarna ter teekening zou aanbie den men kon dan hieromtrent nader onder ling overleggen. In weerwil, dat Jansen c. s. al het moge lijke deden, om hen hiervan terug te houden, waren er toch eenige goed gezinden, die met het hun aangeboden bergloon genoegen namen en het hun toekomend aandeel ontvingen. Welke haat echter onder de Ouddorpers heerscht tegenover de Berging-maatschappij, die hen, naar zij meenen, in hun strandbe- drijf benadeelt, moge nog blijken uit het feit, dat Jansen openlijk verklaarde, dat, wanneer het materieel der Berging-Maatschappij hem toekwam, hij dit met dynamiet laden en in de Noordzee in de lucht laten vliegen Het geloof aan de historische waar heid der geschiedenis van Wilhelm Teil, dat al zoo lang door critische geschied- vorschers werd ondermijnd, is nu zelfs door een deel van Zwitserland geheel prijsge geven. De Regeering van het kanton Schwijz heeft gelast, dat Tell's geschiedenis niet meer vermeld mag worden in de boekjes, welke op de openbare scholen worden ge bruikt, omdat, naar officiee verklaard wordt, die verhalen omtrent Teil niets dan ver zinsels zijn, welke hun ontstaan danken aan een Duitsche legende. En zij zullen hun voortbestaan danken aan een Duit- schen dichter, Friedrich von Schiller. De Regeering van het kanton Uri heeft eens het geschrift van een Bernsch gees- teljjke, waarin voor het eerst de geschie denis van Teil als legende werd beschouwd, in het openbaar laten verbranden. Een driedubbele moord is te Balti- more door een 17-jarige fabrieksarbeidster Mary Metzdorff, genaamd, gepleegd. Bij het ontbijt wierp zij een boeveelheid ar senicum in de koffie en vergiftigde zoo doende haar moeder, haar zesjarig broer tje en een andere vronw. De moeder zal misschiea nog in het leven gehouden kun nen worden, de beide andere zijn reeds overleden. Een oneenigheid met haar moeder moet het meisje tot deze vreese- lijke daad hebben gedréven. Ingezonden. Geachte Redactie! 'k Las in 't vorig nummer met belangstel ling, hetgeen ge aanvoert tegen den heer Hoen- kamp, van Utrecht, die de grachten in deze gemeente, in zijne voordracht te Alkmaar op 4 dezer «boomloos" heeft genoemd. Naar ik verneem, hebben vele ingezetenen zich over die uitdrukking ontevreden betoond, en de vraag gesteldheeft de man, die hier twee volle etmalen vertoefde, en zelfs in gezelschap van een der Hoofden van Scholen langs den weg liep, den toestand der gemeente niet beter op genomen Vooral van een t e e k e n-onder- wijzer zou men dat verwachten Ik kan het mij onmogelijk begrijpen van een man, die door Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken waardig werd gekeurd, om het onderwijzend personeel op het voor hen vreemde terrein van het teekenen rond te leiden. Zou, zoo dacht ik echter na de lezing van uwe terechtwijzing, door den spreker ook iets anders zyn bedoeld, dan 't geen men er, zonder nadere toelichting, uit zal opmaken Beteekent «boomloos" misschien ook «bodem loos" Wie weet of' de heer Hoenkamp soms ook gemeend heeft, dat onze grachten, o. a. het Heldersche kanaal, diep, zeer diep, zoo goed als bodemloos zijnMaar in dat geval bestaat er aanleiding tot het vermoeden, dat 's mans reukorgaan niet goed in orde is. 't Kanaal toch, dit weten wij, ingezetenen, zeer goed en het School-Hoofd, dat den heer H. op zijne wandeling door de gemeente verge zelde, had het hem plechtig kunnen verzeke ren, heeft niet alleen een bodem, maar die bodem is bedekt met allerlei stoffen, die aller onaangenaamste geuren verspreiden. Hoe het komt, dat de bezoeker uit de Bisschops-stad daar niets van bemerkt, geen geurtje opge vangen heeft, is mij een volkomen raadsel. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. Helder, 16 Aug. 1890. K8. 't Is schande Als lid van den Nederlandschen Bond Maatschappelijk Belang" schaar ik mij inde rijen van hen, die verkeerde toepassing van coöperatie bestryden. Alle eerlijke middelen, die mij ten dienste staan, om het beginsel, dat de Bond voorstaat, te bevorderen, wil ik vol gaarne aanwenden, om, in vereeniging met mijne medeleden in onderscheidene gemeenten des lands, onregelmatigheden, die zich by de toe passing der coöperatie voordoen, te bekampen. Een e e r 1 ij k e strijd wordt door mij gewenscht, en daarom noem ik een schande de daad van een winkelier, die ons onder 't opschriftEer lijke Concurrentie» aldus wordt beschreven «In een gemeente, waar een winkel van E. H. bestaat, had de oppasser van een cor poratie in last alle inkoopen daar te doen. Dit ver droot den vorigen leverancier, en nu bedacht hij het volgende middel om E. H. afbreuk te doen. Op zijn last moest zijn winkeljongen eieren in de zon leggendeze bleven 10 dagen aan de koesterende zonnestralen blootgesteld, zoodat men kan begrijpen hoe smakelyk die eieren werden. Na dien tijd kwam genoemde oppasser, nadat hij weder in E. H. eenige eieren had gehaald, in dien winkel, waar deze nu werden verwisseld met de zoo "half uitge broede. Het gevolg kan men zich licht voor stellen Het lezen van dit bericht maakte op mij zulk een onaangenamen indruk, dat ik terstond daarop de pen opvatte, om mijne verontwaar diging over de beschreven handelwijze van den bedoelden winkelier uittedrukken. Hier ter plaatse bestaat ook eene ald. van «Maat schappelijk Belang", doch ik houd mij iunig overtuigd, dat ge en der leden zich tot zulk eene schandelyke laagheid zou leenen. Helder, 18 Aug. '90. X. Marine en Leger. De luit. t. z. der 8de kl. T. A. F. de Bruijne, op zijn verzoek, met ingang van 1 September a. s., eervol uit den zeedienst ontslagen. Met ingang van 1 Sept. a.s.lo. de lnit. t. z. lste kl. P. H. Prager, ter zake van in doch niot door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1