't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1829. Woensdag 27 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. „Helder's Belang", A*bonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraiux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en V RIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd^zfou TREXTRZIAISTG BIJ DEN ONGELUKKIGEN DOOD VAN TWEE JONGE MANNEN, OP 22 AUGUSTUS, TER REEDE TEXEL. De zee is weer bedaard en kalm ziju de golven, Maar in haar wreeden schoot werd straks 't graf gedolven Voor wisheid en voor kracht, voor man'lijk schoone jeugd, Gewijd aan 't vaderland, versierd met krijgsmansdeugd, 't Is waar van stof waart gij, tot stof keert gij nu weêr, Maar 't onbewuste lot treft hen, die toch zoo zeer Nog eerder wilden gaan, nu gaarn' zouden deelen, In 't wiss'len van de stof, om off'rend te heelen De wonde die de dood, ach, onbarmhartig sloeg In 't vriendenhart zoo diep, in 't moederhart zoo vroeg Maar treurend oud'reupaar, 'n troost moog het u schenken, Hun makkers blijven steeds uw dierbaren gedenken V. HELDER, 26 Augustus 1890. Omtrent het noodlottig omslaan der marinesloep op Vrijdagmiddag jl., waar van we slechts een kort bericht konden geven, vernemen we nader het volgende. Dien namiddag te 21/* uur was een sloep, bemand met mariniers van het 2e bataljon, zich aan het oefenen onder lei ding van den 2n luitenant-kwartiermeester Taco Bakker. Terugkomende en aan den mond der haven zijnde, zag luitenant Bakker dat een marinesloep met kotter- tuig aan 't zeilen was. Er woei een ste vige bries. Plotseling zagen zij de sloep omslaan en de geheele bemanning, be staande uit één marine-officier, één kwar tiermeester eu vijf matrozen te water lig gen. Onmiddellijk wendde B het roer, en de mariniers, het gevaar hunner mak kers ziende, vielen met forsche slagen op de riemen en waren in een oogwenk fcijds op de plaats des onheils. Op de omge kantelde sloep zaten drie matrozen, ter wijl de kwartiermeester en een matroos zich zwemmende boven water hielden. Op gevaar af in de holle zee zijn eigen sloep op de andere stuk te stooten, had luite nant B de voldoening den kwartiermees ter en vier raatrozen te redden. Vruchteloos hieven de pogingen om den luitenant-ter-zee en den vijfden ma troos te vinden. Inmiddels waren eenige vletten en een torpedoboot er bij gekomen, teneinde zoo veel mogelijk bijstand te verleenen. Vervolgens is nog gezocht door stoom- barkassen naar den vermisteu officier en matroos, doch helaas, zonder goeden uit- Daarna is met veel moeite door de stoom- barkassen en eenige sloepen de veronge lukte sloep naar binnen gesleept en in de haven gebracht. Der flinke bemanning van de sloep, die zoo gelukkig was vjjf menschenlevens te redden, mag een woord van lof niet wor den onthouden, en gaarne maken wij de namen dier mannen openbaar. Zij zijn de 2e luitenant-kwartierm. der mariniers Taco Bakker, de fourier Gordijn, pijper 3e klasse Milikan, marinier 2e kl. Schoon- brood, en de mariniers 3e kl. Stapel, Krie- kaart, Goossens, Verhoogt, Pietersen, Van Brink, Fortuin, A. Vijverstra, De Jaeger en Braakman. De verongelukten zijn: luil.-ter-zee 2e kl. Zwanenbeek Pauw en matroos 3e kl. Nieuwenhuis. Naar wij vernemen zal Ds. Th. Granpré Molière, waarschijnlijk op 5 Oc- tober a.s. alhier in zijn dienstwerk bij de Herv. Gemeente bevestigd worden. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen door het Bestuur der Noorder Zeil- en Roeivereeniging brieven gericht tot Regen ten van het Algemeen Weeshuis en tot H.H. Regenten van het R. K. Weezen- gesticht alhier, houdende uitnoodiging voor de kinderen, welke in die gestichten wor den verpleegd, om den Zeil- en Roeiwed- strijd op 30 dezer bjj te-wonen, en op de gereserveerde tribune bij de Wier batterij plaats te nemen. Met een enkel woord willen we de algemeene opmerkzaamheid vestigen op de in dit nummer voorkomende Circulaire, uitgaande van het Bestuur van Helder's Belang" en gericht aan de ingezetenen dezer gemeente. We bevelen de lezing van dat stuk ten zeerste aan, en de opvolging der daarin uitgedrukte wenschen zal, naar we ons vleien, niet achterwege blijven. Van andere Corporatiën wordt wel eens, terecht of ten onrechte gezegd, dat ze zich stilhouden en niets van zich doen hooren. »Helder's Belang" mag zich daarentegen beroemen, dat zij onmiddellijk handelend optreedt, en doet wat zij kan, om, in den geest der stichters, te streven naar ver betering van den toestand van de plaats onzer inwoning. Bij het personeel der openbare lagere scholen in deze gemeente bestaan twee vacatures voor onderwijzers. Voor de ver vulling dier vacante betrekkingen hebben zich bij het Gemeentebestuur niet minder dan 21 sollicitanten aangemeld, terwijl twee onderwijzers overplaatsing van de eene school naar de andere hebben aan gevraagd. Gedurende niet minder dan zeven achtereenvolgende jaren was mejuffrouw B. van Ameringen als adsistente werkzaam geweest aan de Bewaarschool op de Visch- markt alhier, toen zij jl. Vrijdag namid dag, wegens het opvolgen eener andere bestemming, hare betrekking nederlegde. Bestuurderen der School, overtuigd van de verdiensten van de vertrekkende on derwijzeres, wilden niet, dat haar afscheid van Directrice en leerlingen der School onopgemerkt zou geschieden. Eenige leden van het Bestuur waren dien middag in het Schoolgebouw aanwezig, en door den Voor zitter, den heer G. E. Bron, werd de ver trekkende op de meest hartelijke wijze toegesproken. Dank werd haar gebracht voor de door haar betoonde toewijding, en als blijk van waardeering, werden haar een paar boekwerken in prachtbanden aan geboden. Dit huldebetoon maakte op de vertrekkende een zichtbaren indruk, en de aangeboden geschenken werden door haar met groote erkentelijkheid aanvaard. In den elfden halfjaarlijkschen wed strijd, uitgeschreven door 't kindertijdschrift »Ons Genoegen", werd in de tweede af- deeling de tweede prijs toegekend aan onzen jeugdigen plaatsgenoot Frederik Veen Jr., Koningstraat. Dit degelijk tijdschrift, waarvan elke jaargang bestaat uit twaalf fraaie geïllus treerde afleveringen, verschijnt, onder re dactie van Mej. Hélène Swarth, bij den uitgever J. Muusses, te Purmerend. Zondagsrust Hoeveel visitekaartjes, circulaires en cou ranten, hoeveel briefjes en briefkaarten zonden er wel op één enkelen Zondag door het land reizen, die evengoed tot Maandag hadden kunnen wachten of die reeds vroeger hadden knnuen verzonden worden Hoevele dépêches vliegen er nog, zelfs bij beperkten dienst, op Zondag langs de telegraaflijn, die slechts klikkebiljetjes en onbeduidende zaken betreffen >Heb je goed geslapen?" »Ja, heel wel!" - >Van harte gefeliciteerd met kleine Jo.' „Kom Donderdag eten!" „Mama vreeselijke hoofdpijn, kom spoedig." »Parapluie vergeten, nazenden." »Veel pret gehad, adieu»Mimi zes mooie jongen." En voor al die belangwek kende mededeelingen zitten de telegrafis ten hun Zondag te vertikken en loopen de bestellers zich het vuur uit de sloffen." Ter vergadering te Amsterdam van de Vereeniging tot bevordering van zee vaartkundig onderwijs werden enkele wij zigingen in de statuten gebracht. Daar na werd besloten tot de bevoegde autori teit een rekest te richten ter verkrijging van de invoering van een verplicht exa men voor de stuurlieden der koopvaardij vloot, alsmede van een wijziging bij het afnemen der tegenwoordige facultatieve examens. Verder zal het bestuur aan de rijkscommissie van examinatie verzoeken de adspirant-stuurlieden op de noodzake lijkheid van beoefening der elementaire vakken, reken-, stel-, en meetkunde, te wijzen. Gedurende het afgeloopen jaar traden 5 leden toe. Te Ballum op Ameland, een dorp van ongeveer 400 zielen, is de heer G. A. van Tuinen sedert 56 jaren hoofd der lagere school, Alle ingezetenen, die on derwijs hebben genoten, ontvingen dat van hem, uitgezonderd een zeer oud vrouwtje. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 2de Mil. Arr., standplaats 's-Her- togenbosch, van den 22en Aug. jl. is de sergeant-majoor bij de 3e comp. 3e bat. 6e reg. Inf., H. W. F., schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte, driemaal ge pleegd, en veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf en degradatie tot den rang van soldaat. Donderdagmiddag kon men in de nabijheid van 's-Hertogenbosch het onge wone schouwspel zien, dat een tweespan hon den met kar en daarop zittende vrouw, dwars over de Zuid-Willemsvaart stak. De baas, die aan den overkant liep, had de onvoorzichtigheid gehad de dieren toe te spreken, die daarop meenden een zóó doorslaand bewijs hunner gehechtheid aan hem schuldig te zijn. Alles liep zonder ongelukken en tot groot vermaak der om- standera af. Tegen den 44-jarigen Johannes Oos- tenbrug, die als horlogemaker zooveel gou den en zilveren uurwerken verduisterde en dezer dagen door de Rotterdamsche rechtbank wegens inbraak te Schiedam, tot vier jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft de rechtbank te Haarlem op nieuw een gevangenisstraf van 3 jaren geëischt. Influenza Volgens de officiëele statistiek in de Staats-Courant van heden overleden in de maand April hier te lande 102 personen aan influenza. Een oppassend jongmensch van 19 jaar, B. v. d. W. geheeten, uit Harlin- gen, is ter hoogte van Schagen (Denemar ken) van het schip „Jacoba Allegonda", kapitein H. Ebes, over boord geslagen en verdronken. Te Hoevelaken, bij Amersfoort, is een ernstige poging tot vergiftiging ge pleegd. Iemand, die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, het geheele gezin te vergiftigen. Als belooning zou zij daarvoor twee gulden ontvangen. De meid nam dit aan en deed muizentarwe in de spijzen. Reeds onder het eten werden alle huisgenooten ongesteld en de meid, die ongerust werd begon de giftkorreltjes uit het eten te zoeken, waar door zij terstond in verdenking kwam. Spoedig aangebrachte geneeskundige hulp deed allen herstellen, behalve het jongste kind, dat ernstig ongesteld moet zijn. De meid heeft ook reeds den naam van den hoofdschuldige genoemd. (Stand.) Voor dronkaards en hun families In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering der vereeniging de „Volksbond" is omtrent het op te richten asyl voor dronkaards („drankzuchtigen") meegedeeld, dat in Drente op de grens van Groningen in de gemeente Eelde het landgoed „Hoog- hullen" is gehuurd voor zeer lagen prijs Gaarne had men dit asyl meer midden in het land opgericht, maar daar men slechts de beschikking had over f 18.000, moest men roeien met de lle rie men. Er is ruimte dkt»1 voldoende gelegenheid tot uitbreiding. Men hoopt, nu een begin van uitvoering is ge maakt met de oprichting van een dergelijk asyl, dat de giften in ruimer mate zullen toevloeien. Hoe vindt een hond het spoor zijns mees ters Het is een algemeen bekende waarheid, dat de honden een zeer ontwikkeld reukorgaan bezitten, dat hen in staat stelt het spoor te vinden van hun meester, zelfs wanneer hij zich op aanmerkelijken afstand van het dier be vindt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat zijn reuk daarin de hoofdrol speelt. Nu is het de vraagwat ruikt de hond eigenlijk Ruikt hij, dat de persoon voorbij gegaan is, ruikt hij zijn voeten, zijn schoenen Een zekere Romanes heeft in verband met deze vraag een aantal zeer belangwekkende proefnemingen gedaan, die wij hier zullen me- dedeelen. Het dier, waarmede hij deze proefnemingen nam, was een jachthond (teef), die hem toe behoorde hem jarenlang op de jacht ver gezeld had, en zich steeds trouw aan zyn meester betoond had. De hond werd bij alle proefnemingen naar een vooraf bepaalde plaats gevoerd, die wij A zullen noemen, en de mees ter droeg zorg, dat hij zich steeds tegen den wind in verwijderde, om de werking van den reuk zooveel mogelijk te bemoeielijken. De uitkomst der proefnemingen was als volgt 1. De eigenaar verwijdert zich op ongeveer een myl afstands van A in zijn gewone jacht laarzen. De hond vond onmiddellijk zijn spoor en bereikte binnen eenige minuten zijn mees ter. 2. De hond wordt in de wapenkamer ge bracht, waar hij ziet dat zijn meester zich voor de jacht gereed maakt. Op eens verbergt de man zich en zendt zijn houtvester het bosch in. Daarna wordt de hond op zyn spoor ge bracht hij volgt het eenige schreden, maar keert dadelijk weer naar de wapenkamer te rug. 3. Twaalf heeren, waaronder zijn meester, en de houtvester, gaan gezamelijk van uit A het bosch in, in dier voege, dat de een in het spoor van den ander loopt. Nadat zij 200 schreden gedaan hadden, splitsten zij zich in twee helften, waar bij de eene zich de meester en by de andere zich de houtvester bevond. Beide afdeelingen gingen rechts en links en scheidden zich na een tijdje weer en zoo ver volgens tot elk der personen zich op een ge heel verschillende plaats bevonden. De hond volgde geregeld het spoor zijns meesters, dien hij weldra bereikte. 4. Een vreemdeling trok de laarzen van Romanes aan, waarmede hij zich verwijderde. De hond volgde hem oogenblikkelyk. 5. Romanes trok vreemde laarzen aan en verwijderde zich op korten afstandde hond maakte geen de minste aanstalten om zijn meester te volgen. 6. Romanes verwijderde zich op bloote voe- tedde hond volgde hem, hoewel niet zoo zeker als anders, maar vond toch zyn spoor ten laatste. 7. Romanes trok fonkelnieuwe laarzen aan de hond volgt zijn spoor niet. 8. Romanes ging daarna op kousenhet dier volgde het spoor zijns meesters niet. Uit deze en dergelijke proeven kwam men tot de slotsom, dat de reuk van den hond het meest geprikkeld wordt door het spoor der laarzen, die zijn meester gewoonlijk aan heeft, en die onmiddellijk met den grond in aanraking komen. Ten duidelijkste bleek dit, toen hij de zolen zijner laarzen beplakte met bordpapier. De hond vond in het eerst zijn spoor nieteerst toen een gedeelte van het papier was losgegaan en afgevallen, zoodat de zolen weer onmiddellyk met den grond in aanraking kwamen, vond de hond dadelijk zijn meester. In het jaar 1889 werden van de on geveer 26 millioen inwoners, die Engeland en Wales bevatten ruim 160.000 wegens dronkenschap bekeurd, waarvan ruim 15,000 gevallen voorkwamen op Zondagen, tus- schen 12 uren in den middag en midder nacht; wel een bewijs, dat er op de En- gelsche Zondagviering nog wel wat valt af te dingen. Naar verhouding gesproken, blijkt hieruit, dat op elke 10,000 personen 62 wegens dronkenschap werden gevonnist en dat 9.4 ten honderd daarvan voorvie len op Zondagen. In Wales was de ver houding op Zondagen nog ongunstiger dan in Engeland. Over het algemeen komen in Engeland onder den invloed van drankmisbruik be trekkelijk vele zware misdaden voor, waar onder vrouwen- en kindermishandeling een voorname rol spelen. De hevige wervelstorm, welke in het Fransche departement Jura woedde, heeft vooral te St. Clande groote verwoes ting aangericht. Bijna geen huis is daar onbeschadigd gebleveneen groot aantal huizen is ingestort en onder het puin werden vele mensehen gedood of gewond, De kracht van de wind was zoo groot, dat aan het station een kraan van 30,000 KG. omverwoei en zwaar beladen wagens eenige meters ver werden weggeslingerd.. Het station is gedeeltelijk vernield en de tele- graphisclie gemeenschap is afgebroken. De verslagenheid in de verwoeste stad is groot. Ruim 10,000 arbeiders zullen door de ramp geruimen tijd zonder werk zijn. Vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder. Het Bestuur der Vereeniging wendt zich bij deze tot de ingezetenen dezer gemeente met de uitnoodiging tot het verleenen van de zoozeer gewenschte ondersteuning van het doel, waar naar door //Helder's Belang" wordt gestreefd. Die ondersteuning wordt gevraagd tot bevei liging van alles wat in deze gemeente bestaat of gesticht wordt tot verfraaiing, of tot gemak en genoegen van plaatsgenooten en vreemde lingen. Door die ondersteuning tot bescherming van plantsoenen, rustbanken en wat dies meer zij, zal een algemeen toezicht ontstaan, waar door niet alleen den taak der politie zal worden verlicht, maar ook de kosten van onderhoud van hetgeen door het Gemeentebestuur en door particulieren werd tot stand gebracht, zullen verminderen, 't Voorbeeld, in onderscheidene Nederlandsche gemeenten gegeven, waar de ingezetenen zeiven mede optreden als bescher mers van 't geen aldaar tot verfraaiing is ge sticht of aangelegd, moge hier algemeene in stemming vinden en tot navolging opwekken! Voor het verleenen van geldelijke by dragen, welke men, ter bevordering van het streven der Vereeniging, aan de kas zou willen af staan, en voor toetreding tot het lidmaatschap, tegen eene contributie van f 1,'sjaars, ge lieve men zich schriftelijk te wenden tot den Secretaris-Penningmeester, Dykstraat 55. Ter bevordering van een feestelijk aanzien der gemeente op de laatste twee dagen dezer maand (30 Aug. Zeil- en Roeiwedstryd, 31 Aug. verjaardag van H. K. H. Primes Wil- helmina) zou het Bestuur het zéér wenschelijk achten, dat op die dagen, zoo algemeen mo gelijk, van de woningen der ingezetenen vlag gen en oranjewimpels werden uitgestoken, en dat in alle opzichten o. a. reinheid en zindelijkheid langs en op den open baren weg werd medegewerkt, om aan bezoekers op die dagen een gunstigen indrnk te geven van de plaats onzer inwoning. TT Het Dagelijk8ch Bestuur, 25 5j*SW g J. de Waal, Voorzitter, G. Buhse, G. E. Kloosterhuis, C. D. Zurmuhlen, T. Mooy, Secretaris- Penningmeester. Ingezonden. HEER MEDEWERKING. 240 zegge tweehonderd en veertig ingezetenen dezer gemeente hebben hun naam doen plaatsen op de lijst der leden van /Helder's belang," vereeniging tot verfraaiing en tot be vordering ven den bloei dezer gemeente. Deze mededeeling ontving ik vóór eenige dagen, toen ik tot een der leden van het Bestuur de vraag had gericht, of de medewerking onzer plaatsgenooten nogal algemeen was. Naar mijne meening is dat getal veel te gering, en als er te eeniger tijd mocht worden ge- ktaagd, dat het Bestuur niet genoeg verricht, dan mag men wèl bedenken, dat de ingezetenen in veel grooter getale de goede zaak behoor den te steunen. Doch, ik geloof, dat znllen zij wel doen. Nu het Bestuur niet op zijne daden laat wachten, maar onmiddellijk han delend optreedt, zal zulks, naar mijne meening, wel een zoo goeden indruk maken, dat zeer velen, die tot nog toe verzuimden het lidmaat schap te aanvaarden, niet langer zullen tal men om zich als zoodanig te doen inschryven. Ik vernam, dat er op de ledenlyst slechts 35 donateurs dat zijn leden die f 2,50 per jaar betalen zijn ingeschreven. Zon dat aantal niet vermeerd, verdubbeld kunnen worden 192 personen hebben zich verbonden tot een jaarlijksche contributie van fl,Ook dat getal worde belangryk vergroot. Er kome veel meer medewerking. g Helder, 23 Augustus 1890. Marine en Leger. De adelborsten 1ste kl. C. L. van Bnnren, M. J. Van Alphen de Veer, J. L. Leichen, J. W. F- J. de Wal, P. A. Blik, A. C. W. baron van Haeraolte van den Doorn, jhr. J. A. van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1