't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1833 Woensdag 10 September 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A"bonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Buwtux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 9 September 1890. Naar wij vernemeD, zal de matinee musicale, die jl. Woensdag, uithoofde van minder gunstig weder is uitgesteld, op a. s. Woensdag in het Bad-Paviljoen Huisdui nen plaats hebben, 's middags van 2 tot 4 uren. Bij de vermelding hiervan willen we gaarne den wensch uitdrukken, dat het weder ditmaal gunstig, en bevordelijk aan het plan van de Directie zijn moge. Is 't weder onverhoopt niet geschikt om de matinee te doen doorgaan, dan zal de kastelein der Sociëteit „Eensgezindheid", aan de Dijkstraat, de goedheid hebben, door 't uitsteken der vlag te kennen te geven, dat ook nu weder tot uitstel moest besloten worden. Het vertrek van de schroefstoom- schepen „Koningin Emma der Nederlan den" en „Van Galen", te Willemsoord naar den Atlantischen Oceaan en naar O.-Indië, zal in de eerste helft van October plaats hebben. «De typen gaan wegl" zoo klaagde indertijd iemand in een onzer nieuwsbladen, bij bet overlijden van een onzer plaatsge- nooten, die zich om zijn eigenaardigheden eene algemeene bekendheid had verworven. «De typen gaan weg"' dat woord zweefde ons medo voor den geest, toen we dezer dagen het bericht vernamen van het overlijden eener plaatsgenoote, bij oud en jong, bij rijk en arm bekend en algemeen geacht en geëerd. «Moeder Beugeling is doodzoo verzekerde ons de bidder, die de mededeeling op deze wijze ze ker indrukwekkender achtte dan het opzeggen z\jner officiëele bekendmaking. En de man had gelijk. De kennisgeving, op zoo eenvou dige, ongekunstelde wijze tot ons gebracht, maakte op ons een zeer diepen indruk. De dagen van voorheen traden in de verbeelding weêr voor onzen geest en brachten ons de goede vrouw in herinnering, die met haar be kenden Gelderschen tongval iederen bezoeker van haar koffiehuis te Huisduinen welkom heette en de vraag stelde of men den morgen drank al of niet vermengd wilde gebruiken. Geheel eigenaardig was dat koffiehuis inge richt en, met het oog op de keurig nette café's in de kom der gemeente, kon de «witte sociëteit" van »moeder Beugeling" in de verste verte de vergelijking niet doorstaan. Voor zeer velen van allerlei rang en stand, was echter het eenvoudige koffiehuis achter de ge meenteschool no. 2 de gewone pleisterplaats na eene vermoeiende wandeling langs duin en strand. En hoe goed wist «moeder Beu geling" de dames in eene afzonderlijke kamer te ontvangenZy behoefden niet «bij al dat manvolk" in het groote vertrek plaats te ne men, en werden dan in de pronkkamer in de gelegenheid gesteld, een aantal portretten te bezichtigen, aan den schoorsteen of aan den wand opgehangen, portretten van dames en heeren, die op hunne uitstapjes naar het duin in den regel hier uitrustten. De vrouw des huizes mocht de namen dier dames en heeren j tamelijk erg verbasteren, zy kende ze allen en allen kenden haar, en allen waardeerden haar hartelijkheid, haar hulpvaardigheid. In andere café's let men op aanzien en stand in de maatschappij niet alzoo in 't koffiehuis I van «moeder Beugeling". Bij haar kon ieder- een binnenkomen, en de geschenken, die zy op haar verjaardag ontving en die ze den be zoekers vertoonde, getuigden er van, dat zij hare vrienden telde onder menschen van i allerlei stand. Wie der oudere personen in deze gemeente j herinnert zich niet den grootsten bloei van 't I café «Beugeling'^, in de dagen, toen het stoomschip «König Wilhelm" nabij Kijkduin gestrand was en er pogingen werden aange wend om dit vaartuig af te brengen? Toen heerschte er meer drnkte in dit eenvoudige, I afgelegene koffiehuis dan in de meest fraaie café's in andere deelen der gemeente. De moderne begrippen omtrent de inrichting van koffiehuizen zyn in onze dagen ook al doorgedrongen tot in de meest afgelegen zee dorpen, en daar zelfs niet het minst voeren ze heerschappy. De «witte sociëteit", waarin «moeder Beugeling" gedurende 44 jaren tot aller genoegen hare talrijke bezoekers ontving, voldeed op 't eind niet meer aan de ei- schen des tijds, en men stichtte op het duin naby Huisduinen een modern ingericht Bad-Paviljoen. De wandelaars naar duin en strand loopen of rijden nu het eens zoo ver maarde koffiehuis haast ongemerkt voorbij. Gelukkig, «moeder Beugeling" heeft er hoe genaamd geen leed meer van, dat de oude vrien den en kennissen haar witte huis passeeren, zon der er binnen te tredenDe ouderdom deed haar lijdende wordensinds geruimen tyd werd zij ten huize van een harer kinderen verpleegd. Thans is zij van ons heenge gaan, die goede, oude bekende! Rust zacht, brave vrouw! Uwe vroegere kennissen en vrienden hebben u niet verge ten na uw verscheiden wijden zij aan u om uwe eenvoudige hartelijkheid nog eene goede herinnering, 't Geslacht der ouderwetsche kasteleinessen van uw slag is, we vreezen het, met uw heengaan uitgestorven. Uwe nagedachtenis zullen we daarom in eere houden Te Vlieland is tot Wethouder her kozen de heer H. Meijer. Z. M. heeft met ingang van 1 Octo ber a s. den adspirant-ingenieur der Ma rine jhr. H. Rappard, bevorderd tot inge nieur der 2e kl. Door het onvoorzichtig bijgieten van petroleum in een brandenden toestel, is te Apeldoorn het huis, bewoond door D„ met den inboedel in de asch gelegd. De vrouw bekwam hevige brandwonden, even als het kind, dat met moeite door den va der uit een kinderstoel werd gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Dokkum heeft men tegen zes schut ters die een uur nadat de schutterij was inge rukt en na een kroeg te hebben bezocht, zich met hun klein kaliber geweer in uni form op straat begaven, proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dra gen van wapenen. Een buitenman, die Zaterdagavond in een bierhuis te Rotterdam een glas bier gebruikte, gaf aan een daar aanwezige kellnerin een bankbiljet van f40 ter in wisseling. De kellnerin is met bet bankbiljet spoor loos verdwenen. Het is nu ruim 2 jaren geleden dat een dame, die met haar dochter aan de Bloemgracht te Amsterdam woonde, op zekeren avond door een forscb en haar onbekend man overvallen en voor een aan zienlijk bedrag aan effecten bestolen werd. Te gelijkertijd verdween spoorloos baar neef, zekere Strüben, betreffende wien men echter voor korten tyd vernam dat bij, beschuldigd van diefstal, te Brussel ge vangen werd gehouden. Onze politie stelde zich met de Brus- selsche in betrekking, en bij onderzoek werden ten huize van S. nog effecten ge vonden, afkomstig van den diefstal op de Bloemgracht, alsmede de valscbe bakke baard, waarmede hij vermomd zyn tante overviel en bestal. Na zijn straf in Bel gië te hebben ondergaan, is by dezer da- ren aan de Nederlandsche politie overge- everd. Gorincbem, 4 Sept. Eenigen tijd ge leden bevond zich alhier een naar men het noemde, „vliegend paardenspel". Ten einde het bezoek meer te bevorderen, had de Di- rictie aangekondigd, dat gedurende de voor stellingen aan ieder bezoeker een gratis lot op een paarduitgereikt zou worden. Dit reclame-middel trof, minus de twijfe laars, toch uitstekend doelelke voorstel ling werd buitengewoon druk bezocht, tot eindelijk de laatste avond aanbrak, waarop het lot den gelukkigen winner zou aan wijzen. Den prijs »het paard« won ten slotte een korporaal. Met zeer veel drukte en omhaal werden een paar clowns aange wezen, den schimmel*, zooals gezegd werd, uit den stal te balen, welke dan ook met een .paard verschenen, maar in den vorm van de bekende houten kinderpaard- jes op rollen. De directie had goede zaken gemaakt en tevens aan hare verplichting voldaan. Yan een „levend" paard was niet gesproken. Dit vooral bracht dezer dagen een soortgelijk geval in berinnering, schouwburgdirectie had n. 1. met eene ker mis alhier, aangekondigd dat ieder bezoe ker gratis een lot zou verschaft worden op eeu »echt Cbineesch theeblad" óf op een maand kosteloos onderhoud van één persoon. Die bewuste avond brak eindelijk ook aan, in dit geval werd echter nu aan geboden een wezenlijk echt Cbineesch thee blad, maar om een aftreksel van thee te bereiden, terwijl het onderhoud gedurende eene maand van één persoon bestond in een paar klompen (onder bout). Onderhout had de directie laten drukken, dus alles was wederom volkomen in orde, bet aan de gelukkige winners overlatende met of zonder langen neus huiswaarts te keer en. De kermis, eerlang hier ook een aanvang nemende, vraagt men zich af, op welke ontgoochelingen men zich nu zal moeten voorbereiden. Zooals te verwachten was schrijft men uit Sneek schijnt de brief van een gevangen kolonel te Madrid met| den heer B. alhier op een oplichterij van 't eerste water te zullen uitloopen. Tenminste onze kolonel heeft een der- gelijken brief aan een zekeren heer Baars te Reenen geschreven. Die heer gaf zich de moeite, de zaak verder te onderzoe ken en ontving daarop een antwoord waaruit duidelijk is op te maken dat men een paar luidjes in ons land 6584 pese ta's tracht af te zetten. Bedoelde som, staat er in dat antwoord, is juist noodig om 't beslag op een koffer op te heffen. In dien koffer moet 't geheim zetelen, en zoodra de bewuste som is gestort, wordt 't voorwerp, dat de aanwijzing der op graving bevat, overgezonden. Persoonlij ke overkomst gaat de schrijver voort, is zeer gewenscht. Een zekere heer Blanco noemt de veroordeelde (Adolf Monleo en Lumbreros) als zijn zaakgelastigde. Blanco zal den heer Baars in een bepaald hotel te Madrid ontmoeten en wanneer de kof fer van de rechtbank overgenomen is, met laatstgenoemde naar Reenen reizen om de opgraving te doen. Natuurlijk is voor den heer B. te Amsterdam, na 't lezen van dit laatste, de aardigheid ér af. De grootste vijand van haring! Het gulzigste en vraatzuchtigste dier, dat er bestaat, is volgens de Schotsche visschers de „dogflsh" (kleine haai). De ze roofvisschen zyn een ramp voor de visschers en de grootste vijand van de ha ring. Evenals een troep hongerige wol ven een kudde schapen najaagt, vervol gen zij de haringen. Zij hebben gelijk de gewone groote haaien den mond onder den kopook in gewoonten gelijken zij op hun grootere naaragenooten. Op de West kust van Schotland zijn ze grooter dan aan de Oostkust, doch in de „Minch" zyn ze veel kleiner. De „dogflsh" aan de kust vanShetland is ruim twee voet lang en dik naar even redigheid. Meer dan eens, zegt een vis- scher, heb ik die roovers in hun vernie lingswerk nagegaan. Als het net vol ha ring is, slaan zy op een schrikbarende wijze hun slag. Zij vreten alles op, wat voor hen is, en laten voor den visscher slechts den kop en de schouders over. Doch met die schade alleen nemen zy nog geen genoegen, het schijnt voor hen een genot te zyn om zooveel te mogelijk kunnen verwoesten. Ze gaan recht door het net heen, zwemmen eenige meters vooruit en keeren dan plotseling om, om weer eens door het net heen te dringen, en deze baldadigheid herhalen zij eenige malen ach tereen. Alles wat van die dieren gezegd kan worden is, dat ze zijn vernielend, vraat zuchtig, gulzig en wraakgierig, en dat ze magen schijnen te hebben zoo diep als de oceaan zelf. Ingezonden. Niettegenstaande het min of meer gure weder had zich toch jl. Zondag een belangstellende schare vereenigd in Tivoli, tot het bijwonen van het 13e Zomer-Concert der Marine Staf- muziek. Het schijnt, dat men de gegronde klacht heeft begrepen, die werd ingebracht bij de Commissie voor het beheer dier kapel, want zoowel Zondag als een week te vorenheerschte een voorbeeldige orde, gelijk dan ook behoort tot een plan door beschaafde lieden opgevat, om eenmaal in de week het meest bereikbare kunstgenot, waarvan deze gemeente voor het overige niet overloopt, te genieten. Eenigen hoorden we klagen over het feit dat de kinderen en dienstboden met of zon der kinderwagens niet anders dan onder hun geleide mogen binnenkomen, hetgeen door een eigenaardige organisatie van het huishouden wel eens bezwaren oplevert. Wij weten even wel uit een vrij zekere bron, dat dit binnen komen meer slaat op het terrein waar de ma- ziek wordt gemaakt, dan op het daarachter- «dan onder hun geleide te doen binnenkomen «op het terrein waar het Concert gegeven «wordt, maar bij hun afwezigheid te doen zen- »den naar het terrein daarachter." Dan zal allo bezwaar vervallen en Tivoli een oord des vredes zijn. CK. Helder, 8 September 1890. Mijnheer de Redacteur In de laatstgehouden vergadering van de Vereeniging «Helder's Belang» werd, nadat de waarnemende Voorzitter den wensch had uitgesproken, dat de geplaatste rustbanken, zoowel door de burgerij als door de politie, tegen de baldadigheid der straatjeugd mochten worden beschermd, door een der aanwezigen twijfel geopperd, of' er werkelijk wel eenige bescherming van de zijde der politie te wach ten was. Als voorbeeld werd door spreker aangehaald de beschadiging, herhaaldelijk ge pleegd aan- 't schoolgebouw in de Koningstraat, hoek Koningdwarsstraat. Brutaal worden daar van tijd tot tijd de ruiten ingeworpen, en het Schoolbestuur ziet zich daardoor verplicht, '8 jaarlijks op zijn budget een niet onbelang rijke som voor uitgaven aan den glazenmaker te plaatsen. Maar dat gaat toch te ver, zei ik bij mij zelf, toen ik die mededeelingen van mijn mede lid aanhoorde. Dat gaat te ver, vooral in een land als het onze, waar de Regeering in de grondwet heeft geschreven, dat zij veiligheid voor personen en goederen waarborgt. Doch, er kan onmogelijk een politie-agent worden aangesteld om, bij dag en by avond, uitslui tend de glasruiten van één schoolgebonw te beschermen. Daarom zou ik aanbevelen, dat de ouders in 't algemeen hunne «lievelingen" eens onder handen namen, om hen tegen het plegen van zulke wandaden te waarschuwen. En der politie zou ik aanraden, baldadige knapen te arresteeren, en zoo streng mogelijke straf fen te bevorderen. Klachten, als door den spre ker, lid van 't Bestuur der Bijbel-school, wer den uitgebracht, moesten, dunkt mij, niet voor komen Met de meeste achting, Uw dw. dienaar, E. Voorbeelden trekken. Als een dienstbode met kinderen b.v. vóór of onder de muziek komt en de ouders zijn er nog niet, dan gaat het niet aan dat zij met de spruiten alvast plaats neemt of rond wandelt iets anders is het, dat zij zich op het speelterrein ophoudt tot dat die ouders aan wezig zijn. Dit is feitelyk de bedoeling der advertentie, die misschien aldus ter ophelde- dering zou kunnen gewijzigd worden «Ook verzoekt zij hun beleefd hunne'kin- «deren en dienstboden met kinderwagens n i e Maar, win ik heden niet den prijs, Strekt dit gewis u ten bewijs, Dat 'k 't land heb, niet te ontginnen; Geducht het land van binnen. Het Lustslot ,,'t Loo," een lustwarand'. Vindt men in 't. heerlijk Gelderland. Elk zal' daar 't schoone u toonen; 'k "Won zelfs er heel graag wonen I Ook duar vierde ons Prinsesje feest, Nn zij weer jarig is geweest Daar woont Zij, als Vorstinne, Eens Neêrlands Koninginnel Wat is der volk'ren groote kracht? Wie geeft of neeml der vorsten macht? Wat heeft onschatbr'e waarde De pers, vorstin der aarde 't Geheel LANDLOOPERS, (wis 't begeerde woord). Dat volk is eenig in zijn soort; Ja, zelfs altijd te vreezen, Wilt op nw hoede wezen I Uit de dagbladen vernamen we vóór eenigen tijd, dat te Haarlem een «openbare leerzaal" is geopend. Een invloedrijk ingezetene nam daartoe het initiatief, de bekende Vereeniging «Weten en Werken" stond het gebruik van een harer lokaleu af en de plaatselijke Nuts- afdeeling steunt de zaak financieel. Vele uit gevers van dag- en nieuwsbladen zenden gratis, sommigen met vergoeding van fran- ceerkosten, hunne bladen toe. Onderscheidene boek- en plaatwerken worden ten geschenke gegeven. Eiken avond zijn, volgens rooster, een paar commissarissen er zijn er thans tegenwoordig. Doch zij hebben weinig of niets te doen. Alles geschiedt in de grootste orde. Bier, koffie en chocolade kan men in zaal bekomen, maar worden zelden ge vraagd. Dus luiden de mededeelingen, die omtrent deze nieuwe stichting worden gegeven. De kennisneming van het bovenstaande geeft wellicht aanleiding om de vraag te over wegen of zoodanige instelling ook in deze gemeente kon worden tot stand gehracht en of zij blyken zou belangstelling te wekken in den kring van werklieden, in den kring van 't volk. Wat de stichting betreft, 't ligt wellicht op den weg van 't Nutsdepartement, om te over wegen, of zoodanige inrichting hier zou kunnen in 't leven geroepen worden. De ervaring, te Haarlem opgedaan, waar gedurende de eerste vyf maanden niet minder dan 1200 personen van de openbare leeszaal gebruik maakten, geeft aanleiding tot het vermoeden, dat ook hier, bij de aanwezigheid van een groot aantal personen uit den werkenden stand, een druk bezoek zou worden gemaakt van zulk een leesinrichting. In een nieuwsblad, dat dezer dagen het goede voorbeeld, te Haarlem gegeven, in 't licht stelde, lazen we o.a. deze woorden «In iedere plaats van eenige beteekenis is des avonds wel een lokaal, dat niet gebruikt wordt, zijn er wel eenige mannen, die, al verschillen zij op kerkelijk en staatkundig gebied, toch, voor eene goede zaak als deze, wel de handen ineen willen sluanZoo heeft men te Haar lem gedaau, zoo doe men spoedig elders, op dat iu onze groote steden meerdere, in kleinere gemeenten spoedig eene «openbare leeszaal" geopend worde." Onder de vele oplossingen op ons Prijsraadsel waren ook eenige in dicht maat ingezonden, waarvan wij er hier enkele laten volgen Land hebben is wis tweeërlei, Wie schenkt een 100 bunders mij? Kon 't boertje land steeds koopen, Hij liet wis 't pachten loopen. "Wij zijn zoo gezien nis een rottige peer, Men telt en men eert ons geen zier Bij boer of bij burger, de deur gnat op slot, Krijgt men ons maar pns in 't vizier. Een boer heeft graag veel van dat heerlijke land, Dat zich uitstrekt naar wijd en naar zijd Maar ik en meer and'ren, wij zijn, o, zoo graag. Van 't land (als wij 't hebben) bevrijd I Wie woonde niet graag op dat heerlijke Loo, In dat lustoord van 't vorst'lijk gezin Ik ging, als 'k mijn zin had, er morgen nog heen, En 'k bleef er mijn leven lang inl De macht, waar de hoogste van 't land zelfs voor buigt, Maar die toch ook vreugde weer schenkt Aan oud en aan jong, 't verwonderd mij niet. Als elk aan de pers daad'lijk denkt. Daar ben ik aan 't einde, 'k heb land, loo en pers. Die drie voeg ik vlak naast elkaAr. Och brachten de LANDLOOPERS voor dezen keer Mij de reizen van Stanley nu maar I Een landman of wel boer Heeft zeker gaarne land; En heeft hij Diet genoeg, Dan heeft hy wis .het land". Mijn Land is in den Haag, En hij is daar met eer; Geloof mij, 'k had ,,'t land" Koos men dien man niet weer. 'k Dacht Zondag hij mij zelf: Kon 'k nu het Loo eens zien, En 't lieve Koningskind Daar mijne hulde biên 1 Mijn wensch voor haar geluk Deelt jong en oud in 't land Werd die wensch niet verhoord, 't Geheele volk had 't land". De pers brengt zegen aan. Dat 's onomstoot'lijk waar Maar soms ook is ze een vloek, Dot is al even klaar. Werkt zij voor 't heil van 't volk. Van Vorst en Vaderland, Dan prijst elk haar om strijd. En niemand heeft .het land". Maar kweekt zij onvree aan Door schimp of haat'lijk woord, Dan is 't voorzeker waar, Dat zij 't geluk vermoord. Spoort zy de mannen aan „Slaakt 't werk, verzaakt uw plicht I" Dan kweekt zij van dat soort, Als 't woord in uw gedicht. H. Ook bleek ons uit de talrijke inzendingen' dat de meeningen omtrent het raadselwoord» zeer verschillend waren. Om der curiositeits- wille, geven wij hiervan thans een plaats: Rottekruid, Waterlookruis, Zandloopers, Zon- dagrust, Vliegendblaadje, Bedelaars, Zon, maan en sterren, Spinnekop, Vuilnisboer, Waterloo, Beerloopers, Pannekoek, Waterloofeest, Vuil- nisophaaldersVlaslinnen Aardrijkskunde Schuldenaar, Mesthoopen, Jenever, Mistloo- pen, Horloge, Landbouwschool, Vuilnishoop, Weerlichtvaur, Waterloostrijders. Zeil- en Roeiwedstryd. De uitslag der verloting, gisteren om 10 uur in ons Bureau gehouden, is als volgt PREMIE (schipbreuk »Aerd van Nes"): 1. M. J. Korving, Weezenstraat 32 2. J. G. Kik kert, Texel3. K. S. C. Kikkert, Kanaal weg 111 4. P. C. Flens, Oudeschild 5. D. Dal- meyer, Burg (Texel). 6. J. J. K. Keizer, 2e Vroonstraat 127. M. Molenaar, IJmuiden; 8. Mej. B. C. Zijlstra, Kanaalweg. 9. Th. Moorman Oostzaan, Polder VIII. 10. J. Bontenbal, korporaal, Oostbattery. PRIJS groot boekwerk van Stanley): M. J. Jnlianus, 2e Vroonstraat 73. Marine en Leger. Zr. Mb. monitor Panter, comm. off. kapt.-luit. t. z. H. R. J. J. Tborbecke, door de Noordzee op den tocht van IJmuiden naar den Nienwen Waterweg door het ramsehip Stier begeleid, is in I goede orde te Hellevoetslnis aangekomen. De machinist der late kl. M. Zwart wordt met ingang van 16 dezer geplaatst bij de werkzaam heden in de fabriek „De Maas", te (Delfshaven) Rotterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1