't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1834. Zaterdag 13 September 1890. Achttiende Jaargang. Atoonnement KALENDER DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buresux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Arivertent.iën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 39 m. Onderg. 6 u. 9 ra. Zondag 14 Nieuwe Maan. Maandag 15 Israël. Nieuwjaar. Dinsdag 16 Woensdag 17 Quatertemperdag Donderdag 18 Vrijdag 19 idem Zaterdag 20idem HELDER, 12 September 1890 Een gebeurtenis, welke ontzettende gevolgen had kunnen hebbeD, vond hier jl. Woensdag plaats. Een trouwpartij, welke van 't Raadhuis terug keerde en den weg per rijtuig koos langs Hoofd gracht en Ankerpark, was de Nieuwe- brug genaderd. Pas was deze geopend geweest en de leuningen van het midden vak waren nog niet op haar plaats ge hangen, toen de stoet kwam aanrijden. Het rijtuig, hetwelk bet jonge paar ver voerde, was er over maar van bet volgend rijtuig, waarin twee dames gezeten waren, steigerden de paarden en drongen terug en op zijde, zoodat reeds een wiel over het water hing. Angstig oogenblik! nog één ruk en dan zouden allen in de diepe Bin nenhaven gestort zijn. Het gebeurde ge lukkig niet. Het rijtuig vond tegenstand door de kettingen, welke van de bogen afhangen de koetsier kreeg daardoor ge legenheid van den bok te springen en de paarden te grijpen. Deze los gemaakt zijnde, werd met hulp, die van alle zijden toeschoot, het rijtuig op de brug ge trokken en aan de hevig verschrikte dames bijstand verleend. Men ijst bij de ge dachte aan het ongeluk, dat zou hebben plaats gehad, doch waarvan thans allen gelukkig met den schrik vrij kwamen. Het Nederl. schip „Bertha", kapt. Steffens, van Sundswall naar Nieuwediep bestemd, was 6 dezer zeilende in de Sond; 't had 28 Aug. beoosten Gothland een or kaan doorstaan, waarin verscheidene zeilen verloren gingen. Uit Texel wordt gemeld Gisteren heeft de heer P. C. Koning, wiens reddingscylinder onlangs te Toulon en ook te Amsterdam met de zilveren me daille bekroond werd, op Texelstróom een nieuw reddingsmiddel beproefd. Dit toe stel, van blik vervaardigd, moet dienen om op schepen overboord te worden ge worpen, wanneer er een man te water valt. Het toestel bestaat uit twee schepra deren, met een as verbonden aan een eenigszins ingekeepten cylinder, waaraan een lijn bevestigd is, die met een eind aan boord van een schip vastzit, Het kielwater valt op de schepraderen en voert het toestel snel voort, waardoor de lijn zelf wordt, uitgevierd. Komt het voorwerp nabij den drenkeling, zoo kan deze er zich gemakkelijk lang genoeg me de boven water houden, om weer aan boord teruggehaald te worden. Het red dingstoestel is aan boord van de recher chestoomboot „Zeemeeuw" ingescheept, om er verder proeven mede te nemen. Terschelling, 8 Sept. Heden werden nog ruim 15 last zilver- en kopererts aan wal gebracht, opgehaald uit het wrak der ,,E1 Dorado". De aanwezige geborgen voor raad is thans 65 last. Slecht weder belette heden het werken op het wrak. Door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, in liquidatie te Amsterdam, is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden op 's rijkswerf al daar, voor het op stapel zetten van het ramschip »Reinier Claeszen". Behalve dit schip, zal, naar men ver neemt, ook Zr. Ms. pantserdektorenschip Prinses Wilhelmina der Nederlanden" door genoemde fabriek op de marinewerf te Amsterdam in aanbouw worden gebracht. In het Centraal-station te Amster dam werd Dinsdagmiddag door den trein van ongeveer halfvijf uit Rotterdam een 18-jarige werkman letterlijk door midden gereden. Ziekelijke liefdadigheid In ons land zijn, hoe wonderlijk 't ook moge klinken, nog steeds tal van kleine dames-vereenigingen,die zwembroekjes, wollen kousen en zakdoekjes maken voor naaktloopende heidensche kindertjes Afrika. Hoe onnut het door die ziekelijke mensch- lievendheid bijeengebrachte geld soms ge bruikt wordt, leeren wij uit een mededee- ling van zekeren heer Jelther. Mej. Gunning, te Rijswijk, had met hare leerlingen een verkoop van allerlei goede ren gehouden, die een zuivere sora van 800 gld. opbracht. De opbrengst was be stemd voor een kerk te WeUington in Zuid-Afrika. De heer Jelther zegt, dat nu voor deze kerk, welke zonder die 800 Nederlandsche guldens zeer goed zou kunnen bestaan, een windwijzer of zoo iets zal worden aange schaft, maar hij vraagt, of dit geld niet doelmatiger zou besteed zijn, als men er de armen van Rijswijk dezen winter klee deren en voedsel van had gegeven. Menschen, die goed willen doen, zijn dikwijls blind voor hunne onmiddellijke omgeving en werpen hun geld weg in den vreemde, waar het niet het minste nut doet. Dinsdagavond, omstreeks 9 uur, ont stond te Amsterdam in het Huis van Be waring op den Heilige weg onder 107 al daar opgesloten gevangenen een begin van oproer. De aanleiding daartoe was, dat vier gevangenen, wegens overtreding te gen de tucht, cellulair zouden worden opgesloten. Men weet, dat in de huizen van bewaring niet het cellulaire stelsel bestaat, maar dat de gevangenen gezame- lijk op zalen zich ophouden. Toen nu Dinsdagavond op het genoem de uur de gevangenen van de werkzaal, waar zij allen te zamen gedurende den dag vertoeven, naar de drie slaapzalen o- vergingen, wilden zij niet toestaan, dat op de vier, die afzonderlijk moesten geplaatst worden, deze straf zou worden toegepast. Er ontstond een hevig tumultmet ge weld werd den bewaarders door de opstu wende gevangenen belet aan de vier ge- corrigeerden de hand te slaan, terwijl hun ne houding hoe langer zoo dreigender werd. Tevergeefsch beproefde de Directeur zich verstaanbaar te maken en met zijn vier bewaarders de orde te handhaven. De militaire macht, welke steeds in het ge bouw is gelegerd 4 man infanterie, on der bevel van een korporaal kwam te hulp, doch deze konden de gemoederen niet tot bedaring brengen. De president der Arrondissemeuts-Recht- bank, de officier van Justitie en de Di recteur der Celgevangenis waren spoedig ter plaatse, doch niet dan nadat de noo- dige politie-macht, onder commando van een inspecteur, uit het bureau, voorma lig Gymnasium, verscheen, mocht het ge lukken de gevangenen de localen te doen binnengaan, waarna het geschreeuw nog eenigen tijd voortduurde. Het gebouw is gedurende den nacht nauwlettend door de politie bewaakt. Uit Amsterdam wordt gemeld Ongeveer een jaar geleden verzocht een notaris uit Tolen, die aan het station al daar een plaats naar een naburig dorp ge nomen had, aan den majoor der rijksveld- wacht een pakje aan zijn huis te willen afgeven, met de boodschap dit in de brand kast te bergen. Toen de notaris den volgenden dag den inhoud van het pakje nazag, vermiste hij een effect. Onmiddellijk gaf hij den majoor van zijne beviuding kennis, die zich over deze zaak verwonderd betoonde, en beloof de al het mogelijke te zullen doen om, indien de notaris zich omtrent den inhoud van het pakje niet vergist had, het ver lorene terug te bezorgen. Alle nasporin gen bleven echter vruchteloos, tot vóór eenigen tijd, toen op verzoek der justitie te Tolen, onze recherche een onderzoek al hier instelde, met het gevolg dat het ver miste effect in een wisselkantoor in de Kalverstraat werd teruggevonden. De ma joor-veldwachter zal zich nu over den dief stal voor den rechter te verantwoorden heb ben. Het onderzoek in zake Aafke Kuy- pers is nog niet gesloten. Tegen het einde der week zijn nog personen gedagvaard. Venters met socialistische prinsesse- liederen" zijn Maandag in de Kalverstraat te Amsterdam door een volksmenigte aan gevallen. Zij vluchtten zoo hard zij konden naar het politiebureau in de Molsteeg, waar de agenten de heeren bewaarden, tot dat de menigte was afgetrokken. Ook in de Damstraat werd 's avonds met dit lied ge vent. Er ontstond een oploop en de politie bracht den venter naar het bureau. Z. M. heeft bepaald en verstaan Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1890, des namid dags te 3 uren. Art. 2. Onze Minister van Binnenl. Za ken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde, in een vereenigde vergadering -der beide Kamers, de zitting in Onzen naam te slui ten. Onze Minister van Binnenl. zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal gezonden worden aan ieder der Voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Rekenka mer. De vorige week, in den nacht van Maandag op Dinsdag, brandde te Kuze- merbalk (gem. Oldekerk) de boerenwoning af van de weduwe H. Datema, waarbij de bewoners ternauwernood hunne kinderen konden redden. Een der zoons, ruim 30 jaar oud, werd sedert vermist, totdat een schipper Zaterdag 1.1. in een vaarwater bij Grijpekerk zijn lijk ophaalde. Daar men hem ook slechts met veel moeite uit den brand had gered, vermoedt men, dat hij door den schrik krankzinnig is geworden. In de Florastraat, te Utrecht, werd aandagmiddag een meisje, dat aldaar spelende was, plotseling door een hollen de koe op de horens genomen en een eind ver weggeslingerd. Het kind werd in be- denkelijken toestand opgenomen en naar de woning harer ouders gebracht. Een eomraissonair in effecten te Amsterdam, zekere V., is zoo wordt gemeld Zaterdag in verzekerde bewa ring gebracht, beschuldigd van mevrouw de wed. H wonende op de Egelantiers gracht, een som van f 60,000 in effecten ontvreemd te hebben. De beschuldigde was gewoon de coupons voor zijn cliënte te knippen. Bij de laatste operatie schijnt hij de genoemde som uit de trommel ach tergehouden te hebben. Vele kleintjes maken één groote! De pereoneele belasting betalende inge zetenen van Breda en omstreken betalen jaarlijks ongeveer f 456 aan waarschuwin gen, f220 aan aanmaningen en f510 aan dwangbevelen, en f 146 voor het thuisbe zorgen van het patentblad. 3 October, Leiden's ontzet Om in aanmerking te komen voor een itdeeling van brood, bier, haring en tabak op den 3den October a. s. hebben zich bij de commissie te Leiden aangemeld om streeks 5200 personen. Het verblijf van den prins en de prinses van TLurn und Taxis te Scheve- ningen heeft in het bijzonder voor de re sidentie rijke vruchten gedragen. De vor stelijke vreemdelingen nemen twee wag- gonladingen goederen mede, welke tijdens hun verblijf door hen zijn aangekocht en voornamelijk bestaan in antiquiteiten en lijfsieraden, waaronder vele van belang rijke waarde aan edelgesteenten. Voor een damesparure o. a. werd al hier 120,000 mark besteed. Ook te Ara sterdam werden onderscheidene aankoo- pen gedaan. (D.) De »Deli Cfc." bevat de volgende telegrammen uit Batavia, 12 Augustus: Volgens »Java-Bode" Flores-expeditie gezondheid ongunstig; s. s. Lansherge" bracht groot aantal zieken naar Macasser. Luitenant Diemont met transport over vallen, gruwelijk vermoordfuseliersvrouw gedood, twee minderen vermist. Luidens bericht uit Edi is de Heer Barre, een hout- en peperhandelaar, die zich reeds jarenlang in de Atjehsche kust- staatjes ophield, in Langsar vermoord. Nog een Europeaan, volgens vermoeden zijn compagnon, heeft, volgens gerucht, er het leven bij ingeschoten. De waarnemende assistent-resident v. Assen is er heen om de zaak te onderzoeken. De vermoorden, Duitschers van geboorte, hebben jarenlang letterlijk met hun leven gespeeld, te mid den van een onvertrouwbare bloeddorstige Atjehsche bevolking. Dat het minste geschil hun het leven kon kosten, was te duidelijk dan dat het bestuur van het gebeurde ooit een verwijt zoude zijn te maken. Een buitengewoon schutter moet de Weener hof-tandarts E. M. Thomas zijn. De Weener bladen verhalen wonderen van de vaardigheid, door hem betoond bij schietoefeningen op zijn landgoed, bij Waid- hof, aan de Ybbs. De Heer Thomas schiet uitsluitend met kogels op omhoog geworpen steenen en glazen bolletjes. Met het Winchester ge weer, waarmee men 18 schoten achtereen lossen kan, verbrijzelt hij elk omhoog geworpen stuk steen, ter grootte van een oranjeappel, bijna altijd zonder missen, de geheele serie door. Maar ook als hij na elk schot zijn geweer opnieuw moet la den, treft hij vijf of zes vrij snel achter een opgegooide glazen bollen. Hij treft voorts met aUerlei geweren glazen bollen, schiet zilveren muntstukken door en treft zelfs wel niet met elk schot, maar toch om de drie of vier schoten loo- den kogels ter grootte van een hazelnoot, welke slechts door een scherp oog gezien kunnen worden, als zij omhoog geworpen zijn. Deskundigen verklaren, dat deze vaar digheid in het schieten op bewegende voor werpen onovertroffen is. In de Fransche stad Lisieux is dezer dagen een postwagen geplunderd, terwijl hij van het spoorwegstation naar het post kantoor reed (een afstand van 40 minuten). Een groot aantal brieven, ook aangetee- kende o. a. een met 35,000 fr. in bank papier zijn uit den wagen genomen. Men vond alleen de opengesneden zakken op straat terug. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Niet alleen dokarbeiders, maar ook steenkool- en graansjouwers, zeelieden en brandweermannen te Southampton heb ben het werk gestaakt, en het vertier in de havenstad staat dientengevolge geheel stil. Aanleiding tot de werkstaking was, dat de werkgevers geweigerd hadden, de vereeniging van Dokwerkers te erkennen en in plaats van het beloofde loon van 6 sh. per dag en 7 sh. des nachts, voort gingen niet meer dan 1 guinea per week J te betalen. Gelijk reeds vermeld is, ver hinderden de werkstakers dat treinen de dokken binnenkwamen. Een boot was genoodzaakt ongeladen te vertrekken. De werkstakers verzamelden zich ten getale van een paar duizend in de straten. In de stad verkeert men in groote spanning. Reeds zijn gelijk Dinsdag geseind werd, ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Te Berlijn werden in de vorige week proeven genomen met de overbrenging van operamuziek naar de zaal „Urania" door middel van de telephoon. Het suc ces was volledig. De overbrenging was zoo duidelijk, dat een der toehoorders, meenende bij de opera zelve tegenwoor dig te zijn, na een der akten een dave rend bravo liet hooren. Men heeft op gemerkt dat zware instrumentale muziek het duidelijkst door de thelephoon wordt overgebracht. Men hoopt te Berlijn dat het mogelijk zal blijken met de telephoon- administratie schikkingen te treffen, om ook andere gebouwen met de opera |te verbinden. Onder de landen, die door den onge- lukszomer het zwaarst getroffen werden, behoort ook Ierland. In de hoogste mate zorgwekkend luiden de berichten omtrent het volslagen mislukken van den aardap pelenoogst aldaar. Wijd en zijd bespeurt men niets dan zwarte akkers, wanriekend van verrotting. Er valt letterlijk niets eetbaars te rooien en de toestand laat zich even jammerlijk aanzien als in het beruchte hongerjaar 1846. De nationa list Davitt heeft zijn landgenooten den raad gegeven, zoo spoedig en zooveel mo gelijk nog kool te gaan planten, opdat den armen boer en zijn gezin dezen win ter tenminste niet alle voedsel ontbreke. Die raad is zeker goed, mits de rijke En- gelschen de handen ineenslaan om bij de kooi het spek te schaffen. De gezagvoerder der Fransche stoom boot Campana, die dezer dagen nit Buenos- Ayres te Duinkerken aankwam meldt, dat hij onderweg de bark Argomene uit San Francisco naar Queenstown ontmoet had, die zwaar beschadigd was tengevolge van een aanvaring met de Dovenbeg uit Li- verpool. Laatstgenoemd schip was gezon ken en 12 man die zich daarop bevonden, verloren het leven. De overlevenden, 7 in getal, zullen vermoedelijk weldra te Duin kerken aankomen. Binnen weinige dagen zal in de Cen trale Vergaderingskamer van het Heilsleger te Londen het huwelijk voltrokken wor den van Herhert Booth, den derden zoon van Generaal Booth, met kapitein Cornelia Schoch, de dochter van een ex-majoor in het Nederlandsche leger. De Heer Schoch, de vader der bruid, is thans hoofd-secre- taris van het Heilsleger in België. Drie zijner dochters zijn officieren in het leger en dienen voornamelijk bij de opleiding van officieren. De oudste inwoner van Hamburg, de uurwerkmaker Göring, is dezer dagen over leden in den ouderdom van 106jaren.Hij maakte als soldaat in Napoleon's leger den tocht naar Rusland mede en was een der weinigen, die ongedeerd uit Moskou terugkwamen. Te Jemappes is zekere D. ontvlucht, na omtrent 400 personen te hebben op gelicht, die hij, als landverhuizereagent, naar Amerika zou helpen. Vrijdag zwier ven 78 dezer menschen, die alles te gelde gemaakt hadden, te Antwerpen rond, zoe kende naar een niet bestaand schip dat D. hun had opgegeven om mee te vertrekken. De politie heeft hen naar hun verschillende woonplaatsen teruggeholpen. Den 15n zou den 300 anderen de reis aanvaarden, die allen hun overtocht vooruit betaald had den. Heldersche Moppen. In termynen Iemand kwam by een tandmeester om een kies te laten trekken, maar daar hij van oor deel was, dat deze hem wat veel betalen liet, vroeg hij of hij hem niet in termijnen zou mogen afdoen. »Zeker", antwoordde de tandarts; //maar als wij in termynen betaald worden, dan trek ken wij ook in termijnen." ,/Hoe bedoelt u dat?" »Ik reken eea gulden voor bet trekken van een kies." «Ja, dat weet ik." En hoeveel zoudt u dan elke week willen betalen «Wel, ik had gedacht een kwartje." z/Heel goed. Ga dan maar zitten en ik zal u vast den eersten ruk geven. Ge geeft dan een kwartje en komt over acht dagen terugdan geef ik de kies weder een kwart jesrak en zoo schiet ge elke week wat op." De man zag toen maar liever van zijn idee af en betaalde direct, na terstond geholpen te zijn. o WillemwO Jan, je kunt niet gelooven hoe slim mijn hond is. Verleden Zondag vloog hij op straat een ouden heer aan, dien hij bijna doodgebeten had, als wij niet tusschen- beide waren gekomen, En wat was nu het geval Die heer heette De Haas." Burgerlijke stand gemeente Texel, Geene. van 39 Sept. GETROUWD OVERLEDEN ONDERTROUWDSacom Timmer Bz. en Aaltje van der Bijl. Cornelis Krynen Fz. en Tryntje Selser. GEBORENJacobus Cornelis, zoon van Dirk van der Wielen en Cornslia Adriana Buikes. 3 aangespoelde lyken. Marine en Leger. Bij koninklijk besluit zijn met ingang van 16 Sept. a. s. bevorderd tot luitenant-ter-zee 8de kl. de adelborsten der le kl. E. L. F. Bolomey en W. F. van Erp Taalman Kip. De luit. t. z. 2e kl. J. W. Bos Janszen, die nende aan boord Zr. Ma. schrocfst. „Koningin Emma der Nederlanden", wordt met den 16n dezer op nonact. gesteld en vervangen door den lnit. t. z. 2e kl. C. A. Dominions, terwijl de luit. t. z. 2e kl. E. L. F. Bolomey met dien datum geplaatst wordt op Zr. Ms. wachtschip te Willems oord. Met den 21n daaraanvolgende, wordt de lnit. t. z. 8e kl. J. J. C. C. Bennik, geplaatst in dc rol Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis en ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1