't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1836, Zaterdag 20 September 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. PosteriJ ©n. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT. iVdvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 49 m. Onderg. 5 u. 55 m. Zondag 21 Eerste Kwartier. Maandag 22 Dinsdag 23 Begin van den Herfst. Woensdag 24 Israël. Verzoendag. Donderdag 25 Vrydag 26 Zaterdag 27 HELDER, 19 September 1890. Tijdens 't stafmuziekkorps op zijne kunstreis in de maand Aug. te Amsterdam vertoefde, trof een der leden een groot on geluk. De stafmuzikant C. Valkenburg, een braaf, oppassend man en huisvader, viel in 't ruim, aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar. De val bad noodlottige gevolgen. De hevige kneuzingen, daarbij opgedaan, kunnen eerst na verloop van lan gen tijd genezen worden, terwijl't de vraag blijft of hier nog hoop op genezing bestaat. De toestand van Valkenburg's gezin is door de genoemde noodlottige omstandig heid van dien aard, dat een ondersteuning hoogst wenschelijk is, waarom de Muziek- commissie van 't korps besloten heeft een Harmonieconcert te doen geven in den tuin van Tivoli. Dat de excecutanten ter wille van hun ongelukkigen kameraad 't er met eere af zullen brengen, durven we bij voor baat verzekeren. Gaarne doen we bierbij een beroep op de algemeene samenwerking. De stafmu zikant Valkenburg toch is bij 't grootste deel onzer plaatsgenooten bekend als een braaf man en fatsoenlijk burger. Wanneer de lijst dan wordt aangeboden, verwachten we een legio namen, en dat de ontvangst een beduidende som zal be dragen. 't Geld is bier welbesteed en voor 't gebrachte offer mogen we een paar uren van degelijk kunstgenot verwachten. De zittingen der Tweede Kamer zijn Dinsdag j.1. door den minister van kolo niën, den beer Maekay, op de gebruikelijke plechtige wijze geopend. Z. M. heeft jhr. mr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland benoemd tot Voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, voor het tijdperk der tegenwoor dige zitting. De minister van marine brengt, ten vervolge van zijne aankondiging van 8 Aug. jl. ter kennis van zeevarenden, dat in den Texelstroom het vlot, gediend heb bende ten behoeve van schietoefeningen met revolverkanonnen, is weggenomen. Terschelling, 15 Sept. Uit het wrak der „El Dorado" werden beden door de duikers ruim 27 last zilver- en kopererts opgehaald. Sedert 1 April jl. werden bij bet korps mariniers 200 personen als recru- ten aangenomen. Volgens de „Delftscbe Opmerker" is de volkstelling te Delft zoo goed als mislukt. De'geheele bezending is uit den Haag naar Delft teruggezonden. De onervaren heid der volkstellers, die met alles tevre den waren wat men hun in de handen stopte, of de kaarten ingevuld waren of niet. de geestigheid, vaak ook on wetendheid der getelc len, alles beeft er toe bijgedragen, om de controle der telling onmogelijk te maken. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. D." het volgende geschreven, dat wij on der alle reserve overnemen Er loopen sedert eenige dagen geruch ten, dat een oud-notaris, die een zeer gun- stigen naam bezat en sedert jarenlang hier onder de mannen van invloed een eerste plaats innam, onder de verdenking ligt van gelden, hem door anderen toe vertrouwd, te hebben zoek gemaakt. »0. a. wordt verhaald, dat een zijner slachtoffers, van wien hij een som van f60,000 onder zijne berusting had, dezer dagen zelfmoord heeft gepleegd, nadat de zekerheid verkregen was, dat het geld ver loren was. »De oud-notaris, een man van tusschen de 70 en 80 jaren, is, naar verzekerd wordt, onder politietoezicht gesteld. Men hoopt echter nog altijd, dat de geruchten zullen blijken overdreven te zijn Moesten zij worden bevestigd, dan zou zeker de in druk niet veel minder groot zijn dan toen het indertijd bekend werd, dat Pincoffs de vlucht had genomen. Ook deze oud notaris toch is iemand, aan wiens solidi teit door niemand getwijfeld werd en die voor een rijk man doorging." Waar blijft ons geld Op deze vraag geeft de „Volksvriend" het volgende antwoord 1. De som, jaarlijks in Nederland be steed aan sterken drank, bedraagt f 20 per hoofd tegen fl.50 aan zeep. 2. Ruim zeven maal zooveel wordt aan sterken drank uitgegeven als aan tabak. 3. Viermaal zooveel aan sterken drank als aan suiker. 4. Acht en zestig millioen gulden meer dan aan koffie. 5. Vijftig millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfsvleesch. 6. Drie en een half maal zooveel als aan steenkool en turf voor huiselijk gebruik. 7. Vier en zestig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost. 8. Een en veertig millioen gulden meer dan aan woninghuur in steden wordt be taald. 9. Een en zestig millioen gulden meer dan aan woninghuur ten platte lande. 10. Ruim tien maal zooveel als aan le- vensverzekeringspremiën. 11. Ruim drie maal zooveel als aan in- leg van spaarbanken. 12. Behalve de schrikbarende uitgaven aan sterken drank, heeft de natie nog et telijke millioenen tengevolge van dien drank te betalen voor armwezen, politie, krank zinnigen, misdrijf, landlooperij, ongeluk ken, ziekte, vroegtijdigen dood enz. enz. al hetwelk, jaarlijks, zeker nogmaals 40 millioen gulden kost „Ziedaar, werklieden roept de „Volks vriend" uit, „waar uw geld aan heengaat. Ziedaar de oorzaak van den algemeenen achteruitgang, waarover gij klaagt. Ver langt gij naar hetere tijden, vervloekt den drank en de drankwinkels gij zult er wel bij varen." Een treurig ongeval had Zaterdag te Stadskanaal plaats. Gekscherend legde een boereknecht een geweer op een der kinderen van den boer aan. Het geweer ging af en de volle lading kwam terecht in het hoofd en een arm van het kind. De arme kleine is onder vreeselijke pij nen enkele oogenblikken daarna bezweken. Sedert Zaterdag is de postbode R., van Wichem, verdwenen met een som van f 100, die hij van den pastoor van Nift- rik had ontvangen voor het postkantoor te Wichem. Vóór zijn vertrek betaalde lijj eenige schulden en kocht een revolver, waarna hij een jongen belastte met een briefje voor zijn kostbaas, wien hij zijn heengaan meldde, en tevens berichtte, dat hij nooit meer terug zou komen. Maandagnamiddag werd R. met door schoten hoofd gevonden aan den Teers- dijk, onder Wichem. Hij vertoonde nog teekenen van leven en is onmiddellijk on der genesskundige behandeling gesteld. In de openingsrede der Tweede Ka mer wordt een wetsontwerp aangekondigd betreffende een „met eenige stoomboot maatschappijen gesloten overeenkomst ten einde een versnelden maildienst metNed.- Indië te bevorderen." Deze overeenkomst is gesloten met de stmv.-maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" en heeft ten doel de verzekering van den geregelden wekelijkschen maildienst beur telings over Genua en Marseille. Tot dus verre bestond alleen een contract met de „Nederland" voor een 14-daagschen mail dienst en werden de brieven om de andere 2 weken met de „Rotterd. Lloyd" verzon den. Nu is ook de verzending met de boo ten van laatstgenoemde Maatschappij bij contract geregeld, en daarmede de weke- lijksehe verzending verzekerd. Tegelijker tijd bevat de overeenkomst een regeling tot het verleenen van pre- miën voor grooteren spoed. De bevolking van Amsterdam, die op 31 December 1889 bedroeg 406,302 zielen, is op nlt. Augustus j.1. gestegen tot 412,254. Aan de verslagen van het „Hdlsblad" omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Am sterdam, ontleenen wij het volgende omtrent een eigenaardige inzending: „Voor wij nu de galerij verlaten, werpen wij nog een blik op de statistieken van de /Assurantiemaatschappij tegen Brandschade De Nederlanden van 1845 te Zutphen", kan toor te Amsterdam Sophiaplein, hoek Kalver- straat. Onder meer is er een belangrijke statistiek van brandoorzaken, in verband met de bedrij ven uitgeoefend, in de door brand getroffen panden. Deze statistiek scheut ons te meer interes sant, omdat zij, zoover wij weten, de eerste van dezen aard is, welke door een brand- verzekeringraaatschappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele combinatiën van bedrijven schijnt het ondoen lijk voor elk bedrijf het aantal verzekerde ri sico's en de daarop verzekerde som te stellen tegenover de brandgevallen en de schaden. Ten gevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig //absoluut" resultaat, maar bij vergelijking van de verschillende onderdeden toch tot belangwekkende //relatieve" uitkomsten. Zoo is het aantal schadegevallen bij parti culieren opvallend groot cn ook het schade bedrag bij landbouwers, maar vooral bij win keliers ten platte lande (in aanmerking geno men dat er van deze laatsten zoo weinig zijn). Op het punt van brandoorzaken valt op te merken, dat de op onverklaarbare wijze ont stane branden een onrustbarend groote rol schijnen te spelen en dit te meer als men be denkt, dat (blijkens de «Opmerkingen") onder het hoofd «Onbekend" niet de brandgevallen begrepen zijn, die der Maatschappij aanleiding tot verdenking van den verzekerde gegeven hebben. Verdachte branden komen (ten minste bij de Maatschappij «De Nederlanden») volgens deze statistiek veel minder voor dan gewoon lijk wel geloofd wordt." Men schrijft uit Helmond Opgewekt door heerlijke beschrijvingen van Argentinië, bekoord door prachtige schetsen uit dat „El Dorado" gedreven door het vertrek van zoovele landgenooten naar gene zijde van den Oceaan, verliet den 14 Febru ari jl. de landbouwer P. Mandors met zijn vrouw, vier uog jeugdige kinderen en zijn broer Jan, die als knecht bij hem diende, het naburige Stiphout om in het verre Westen zijn geluk te beproeven. Welke scboone illu sies vergezelden de landverhuizers bij hun tocht! Welk geluk wachtte hen in dat heer lijke land, overvloeiende van melk en honing! IJdele droomen Pas had men den Zuid-Amerikaanschen bo dem betreden of de beide broeders werden ziek en stierveD. Welk een ziekbed! Wat zal er in het hoofd der teleurgestelde kran ken hebben omgegaan bij de gedachten aan de dierbaren, die zij hulpeloos moesten ach terlaten in dat onbekende, trouwelooze land, dat lokte met de zoete stem eener Sire ne, dat er nu reeds vermaak in scheen te vin den ineens aan alle schoone verwachtingen van het eenvoudige gezin den bodem in te slaan, en de ongelukkige moeder, de nog zoo jeugdige kinderen, op de vreeselykste wyze te treffen. De maat der beproeving was nog niet vol Eenigen tijd later toch verloor de ongeluk kige weduwe twee harer kinderen; ook de asch dier lieve kleinen moest zij nog dien grond toevertrouwen, waarop zij reeds zooveel tranen van droefheid geschreid had, terwijl niemand ernstig in haar smarl deelde, terwijl allen, die konden en wilden gevoelen, wat zij leed, van haar gescheiden waren door de zilte wa teren des Oceaans. Oudraaglyk was haar lotDaar te leven was voor haar erger dan te sterven. Zij wendt zich daarom tot haar vader, in Stip hout, beschryft haar toestand en verzoekt om geld voor een spoedige overkomst. Dat oo- genblikkelijk aan haar wensch werd voldaan behoeft niet gezegd te worden, anders zou een vaderhazt geen vaderhart meer zijn. Op de terugreis, terwyl de zwaar beproefde moeder in haar verbeelding reeds de dierbare vaderlandsche kust ziet opdoemen en daarbij vol teederheid en hoop haar overgeblevene kleinen, van nauwelijks 3 en 5jaren, aanhaar borst drukt, overvalt haar een krankte en weldra sterft zij. Wreed noodlotHaar asch mocht niet eens rusten in de aarde van het verre Westen, naast die van haar teer beminden en diepbetreurden echtgenoot, in den grond, die hen zoo wreed van elkander had gescheurd; neen, haar graf zou zijn op den bodem des Oceaans, wellicht in de inge wanden van een vreeselijk zeemonster. Arme weesjes 1 Den I2den dezer werden de kleinen, die reeds zooveel leed met elkan der gedeeld hadden, te Helmond gebracht, 't Was hartroerend te zien, hoe zij aan elkan der waren gehecht. Tranen sprongen ons in de oogen, toen zij, by 't zien van de Zuid- Willemsvaart, vol schrik en droefheid zeiden «daarin is moeder begraven en door de vis- schen opgegeten," Brand van het Alliambra. Een hevige brand brak, gelijk geseind werd, Dinsdagnacht uit in het Alhambra te Grana- da en verwoestte een groot gedeelte van dit weergaloos monument van Moorschen bouw stijl. Het vuur ontstond in een der bedien denkamers, die op het Myrtenhof uitziet en tastte vervolgens de prachtige gaanderijen aan, die dit binnenplein aan twee zijden begrenzen. Een ontelbare menigte liep bij het eerste alarm te zamen en aanschouwde met ontzet ting hoe de vlammen zich steeds verder ver spreidden. Bijzonderheden betreffende den brand ont breken nog. Het schijnt intusschen zeker dat de schade zeer groot en onherstelbaar is. Het Alhambra is het heerlijkste overblijfsel van Arabische bouwkunst in Europa. Het ligt in het schoonste gedeelte van de Spaansche provincie Granada op den top van een dicht- begroeiden berg dicht by de stad Granada. In de 13e eeuw door Mohammed Ibn al Ah- mar begonnen, werd de bouw der vesting in 1273 voltooid. Het schoonste deel werd echter eerst in de 15e eeuw aangelegd en hoewel bij de vero vering door de Christenen onder Karei V een groot deel van het prachtige gebouw verloren ging, geven de overblijvende gebouwen die rondom 2 open pleinen met vijvers en fontei nen gelegen zijn, een beeld van hetgeen het geheele kasteel eenmaal geweest moest zyn. Van de beide binnenpleinen is het Myrten- hoff het grootste, doch rijker en schitterender wat den bouwstijl betreft is het Leeuwenhof, met een fontein in 't midden, een grooten al basten schaal, die op 12 zwartmarmeren leeu wen rust. Booggaanderijen omgeven dit plein. Verder zijn bekend: de Poort der Gerechtig heid, de zaal der afgezanten, de zaal des ge rechts, de zaal der beide zusters en niet min der de zaal der Abencerages (zoo genoemd naar den moord op de beroemde familie van dien naam) do prachtigste en rijkste van het geheele kasteel. Sinds eenigen tijd was men bezig het Al hambra op last van de Spaansche regeering te restaureeren. Twee Mexicaansche officieren hebben geduelleerd met houwitsers en granaten, op vijfhonderd pas. Dit wapen is bij deze gelegenheid proefhoudend geblekeneen der partijen werd niet alleen „geraakt", maar in flarden geschoten. Volgens de laatste volkstelling be vatten de Vereenigde Staten vier en zes tig millioen vijfhonderd duizend inwoners. Dat is ongeveer 15 millioen meer dan in 1880. Het aantal nieuwsbladen, in alle lan den te zamen verschijnend, wordt op 41,000 geraamd, waarvan er 24,000 in Europa worden uitgegeven. Duitschland staat bo venaan op de lijst met 5800 dan volgt Frankrijk met 4106, Engeland met 4000, Oostenrijk-Hongarije 3500 Italië met 1400, Spanje met 850, Rusland met 800, Zwitserland met 450, België en Ne derland met 300 nieuwsbladen elk, en de overigen verschijnen in Portugal, de Skan- dinavische Rijken en de Balkan-Staten. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika bestaan 12,500 nieuwsbladen, Cana da heeft er 700 en Australië ook 700. Van de 300 bladen, die in Azië verschij nen, heeft Japan alleen er 200. Twee honderd dagbladen zien in Afrika het licht en drie op de Sandwichseilanden. Wat de voornaamste talen aangaat, worden 17,000 dagbladen uitgegeven in het En- gelsch, 7500 in het Hoogduitsch, 6800 in het Fransch, 1800 in het Spaansch en 1509 in het Italiaansch. Den 11 den December aanstaande zal het honderd jaar zyn geleden, dat de Turk- sehe vesting Ismaila door de Russen stor menderhand werd ingenomen. Opdien ge denkdag zal er in de Petrus-en-Paulus ves ting bij St.-Petersburg een algemeene godsdienstoefening ter herinnering aan die gebeurtenis worden gehouden. Als een merkwaardigheid kan worden vermeld, dat een veteraan, die aan de bestorming heeft deelgenomen en daarvoor het gouden kruis heeft verkregen, waarop gegraveerd staat: „Voor buitengewone dapperheid bij de in neming van Ismalia op 11 Dec. 1790", de bovengenoemde plechtigheid hoopt bij te wonen. Het is de gewezen overste Grit- zenko, thans grondeigenaar in het gouver nement Pultawa. Hij had reeds in 1815 zijn ontslag uit den dienst genomen en is nu 117 jaar oud. Bij de volkstelling in den staat Ala- bama is een 37-jarige vrouw ontdekt, welke zich verheugt in het bezit van 28 levende, gezonde kinderen, om den ande ren een jongen en een meisje. Zij heeft zesmaal drielingen, viermaal tweelingen en tweemaal één kind ter wereld gebracht, te zamen 28 in 12keeren. De vrouw zelve is een vrij donkere kleurling; haar kroost echter wisselt af van helder lichtbruin tot gitzwart. Deze kleurschakeering geeft on der hare buren en kennissen aanleiding tot vele gissingen naar de raadselachtige spelingen der natuur, In het hoofdpostkantoor te Weenen is door een toeval een poging tot inbraak aan het licht gekomen. Men heeft name lijk ontdekt dat uit een ijzeren brandkast een groot vierkant stuk bijna geheel was uitgesneden. De dieven hadden, om ont dekking van hun plan te voorkomen, de insnijdingen met lijm dichtgestopt en in de kleur der brandkast verlakt. De zeventienjarige dochter van een voornaam koopman te Berlijn verdween in het voorjaar met een tooneelspeler van het Vaudeville-Théater, met wien zij op een weldadigheidsfeest kennis had gemaakt. Alle nasporingen waren vergeefs. De moe der werd ziek van verdriet en moest tot herstel van gezondheid naar Italië. Op de terugreis gingen de heer en mevrouw H. des avonds te Turijn naar een café-con cert. Bij het optreden van „miss Lurline", een water-koningin, viel mevrouw H. in onmacht. De moeder had in miss Lurline haar kind herkend. De verloren dochter, die veel ruwheid, maar weinig liefde van haar schaker had ondervonden, ging gaarne meê naar huis. De Berlijnsche vleeschhouwer, die beschuldigd wordt van zijn gestorven hond tot worst voor zijn klanten verwerkt te hebben, werd, toen hij zich op de centraal slachtplaats vertoonde, omringd door veer tig zijner slachtersgezellen, die hem te lijf wilden en hem zeker deerlijk mishandeld zouden hebben, als niet de politie met veel moeite den man had bevrijd. Een deel van den Dierentuin te St. Petersburg werd dezer dagen overstroomd. De olifant brak in zijn angst voor het water los en vluchtte in dc restauratiezaal in de kroeg, als zoo menig ander wa ter vijand. Het gedresseerde dier, dat fles- schen kon ontkurken, beproefde zyn ta lenten aan de flesschen met sterken drank, welke daar in het buffet stonden, en dronk er voor den schrik een paar dozijn ledig. De drank miste zijn uitwerking nietde colossus werd dronken en vernielde nage noeg alles wat breekbaar was in de zaal. Slechts met groote moeite kon men den opgewonden dikhuider, die met flesschen eg naar wie hem te na kwam, naar zijn hok terugbrengen. Te Southampton wordt nog steeds niet gewerkt, maar nu zyn het de pa troons, die geen werk willen geven. De „strike" is dus geworden, wat men in Engeland noemteen „lock out, een ge daan geven der patroons. Het is te be grijpen dat hun geduld eindelijk is uitge put tegenover de altijd op de meest onge legen oogeublikken ingebrachte en steeds hooger opgedreven eischen der werklieden, of liever van hunne opruiers. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Aug. 1890: Wed. Bijl, Amsterdam. H. Bus, id. Er- nest, id. Schaap, id. B. Bakker, Bedigh. Van Anna Panlowna: B. G. Betz ter Hall, Amsterdam. Brief kaarten Mevr. A. M. Sachse, Amsterdam. C. de Ligt, Rotterdam. Engeland G. A. Painter, Jerscq. De Directeur van het Postkantoor, P O LV L I E T. Marine en Leger. Zr. Ms. stoomschip „Sommelsdijk", onder com mando van kapt. luit. t. i. G. H. van Steijn, aan 's rijkswerf te Willemsoord in het dok opgeno men tot schoonmaken beneden de waterlijn en innemen van behoeften, heeft Woensdag dat eta blissement verlaten, en is op de haven van Nieuwe- diep gekomen voor het innemen van buskruit, gereed om den 80en a. s. naar Paramaribo ta vertrekken via Liberia.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1