S 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1838. Zaterdag 27 September 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoon n era ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. BuruuxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, »Vliegbnd Blaadje" 3e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 OCTO- BER 189O, zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden be schiktDE UITGEVERS. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 2 m. Onderg. 5 u. 36 m. Zondag 28 Volle Maan. Maandag 29 Isr. Loofhuttenfeest. Dinsdag 30 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Leiden ontzet. Zaterdag 4 HELDER, 26 September 1890. Woensdagavond hield de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst" haar halfjaarlijksche vergadering in 't café »Du Passage". Na opening door den heer C. S. Jaring, president, las de secretaris 't verslag voor, waaruit de bloeiende toestand der Ver eeniging bleek. Zij toch telt 26 werkende, 61 kunstlievende en 8 eereleden de voor bereidingsklasse telt 15, de adspiranten- afdeeling 42 en de schietclub 23 leden. Nadat de penningmeester zijn verslag had uitgebracht, werd een commissie van on derzoek benoemd, bestaande uit de hh. W. F. Schutter, H. Zegel en A. Korff Jr. Als commissarissen van toezicht bij de ad- spiranten-afdeeling werden gekozen de bh H. J. Seeboldt en W. F. Schutter. Na verifieering bracht de commissie bij monde van eerstgenoemde als baar rapport uit, dat alles was accoord bevonden. De aan vrage van den heer F. G. H. Schlahmileh, om van af October 't Vereenigingslokaal voor zijne oefeningen met de scholieren van den heer Vastenou te mogen gebrui ken, werd toegestaan, waarbij de voor waarden nader geregeld zuHen worden. De e.k. openbare uitvoering werd bepaald op 1 November. Na nog eenige mede- deelingen werd de vergadering gesloten. De heer P. Korver heeft te Amster dam met goed gevolg 't 2e Natuurkundig- examen afgelegd. Ds. W. den Hengst, predikant bij de Ned. Ger. Gemeente (doleerende) alhier heeft bedankt voor een beroep naar Lei- muiden. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord der koopvaardijschepen, zal, aanvangende 14 October, te 91/» uur, zitting houden te Rotterdam. Om tot een van die examens toegela ten te worden, zal de candidaat onder o- verlegging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag bier toe vóór 7 October schriftelijk en port vrij bij den voorzitter der Commissie den heer J. H. P. E. Kniphorst, te 's Gra- venhage,moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, en voor welken rang hij geexamineerd verlangd te worden. Mocht de candidaat bet examen volgens een der programma's B of nog in dezelfde zitting een aanvul lingsexamen wenscben af te leggen, zal hij ook dit moeten vermelden. Zie verder de „St.-Ct." No. 223. Zeevisscherij. In zijn uitvoerig verslag van den staat der Ned. Zeevisscherijen over 1889, zegt het col lege voor de zeevisscherijen, dat de haring vangst alleszins bevredigend is geweest. In geen vorig jaar is, naar heugenis, de vangst zoo overvloedig geweest. Zij klom tot 92| last per logger of 13 last meer dan in het gun stigste der vorige 25 jaren. Alle loggers en bomschuiten brachten te zamen 444,000 ton pe kelharing en bovendien ruim 50 millioen stuks aan om tot bokking te worden gerookt. Aldus zyn in 1889 ruim 376 millioen haringen door de Nederlandsche nijverheid aan de Noordzee ontleend. De prijzen waren dientengevolge laag, f 11; maar de meeste reederijen maakten toch een goede besomming en tamelyke winst, waartoe de lage prijzen van zout en vaatwerk mede werkten. De bewering, dat onze haringvis- scherij slechts bij hooge prijzen bestaan kan, is daardoor weerlegd. Verblijdend is het ook, dat, terwijl de uit voer van Schotsche haring sedert i884 met 35 pCt. afnam, die van Nederlandsche met 60 pCt. vermeerderde. Niet alleen naar Mid den- en Zuid-, maar ook naar Noord-Duitsch- land werd veel verzonden, o. a. werd het vroeger ongekende cijfer van 78,774 ton voor Hamburg bereikt. Daarentegen gaan de beng- en schrobnet- visscberij en de kustvisscherij zeer achteruit, niettegenstaande de verbazend hooge prijzen, en wel omdat de vangst steeds schaarscher wordt. Evenals op de Eogelsche en Schotsche kusten, vermindert ook op de onze de produc tie van de edelste vischsoorten, van tong en tarbot vooral, op sterk in 't oog loopende wijze. Alleen een ongewoon groote hoeveelheid kleine schol gaf in 1889 eenige tegemoetkoming. Die visch vond prof. Hoek in zeer kleinen vorm bij menigte in de Zuiderzee, waar de kweek plaats er van schynt te zijn, die door de be perkingen op de vangst aldaar zeer schijnt te zijn beschermd. De Zuiderzeevangst was overigens verre van schitterend. De ansjovisvisscberij, anders de voordeeligBte, mislukte geheelharing bleef beneden het middelmatige, behalve in het na jaar. In bet voorjaar van 1890 bleef die ver betering aanhouden en was ook de ansjovis zeldzaam talrijk, zoodat 1890 vergoeding be looft te schenken. Dat dit voor de haring met de beperkende maatregelen samenhangt, is niet onwaarschijnlijk. Bij ansjovis zijn, zoo als prof. Hoffman heeft waargenomen, vooral het weder en de warmte van het water van invloed. Zonder uitzondering volgde op koud en schraal weder in April en Mei een schrale ansjovisvangst. Voor de oesterteelt was de weersgesteldheid van 1889 uitnemend gunstig. De prijzen wa ren echter minder voordeelig, niet omdat de vraag minder levendig werd, maar omdat vele kweekers het gunstig tijdstip niet wilden of wellicht niet konden afwachten. De geheele visschersvloot telde in 1889 3987 schepen met 13653 man, tegen 3236 schepen en 11906 man in 1884. Volgens rapport van kapt. S. Turf- boer, heeft 't stooms. „Prinses Wilhelmi- na" op 16 September een schoener ont moet onder Spaansche vlag met sein op „heb geneeskundige hulp noodig" en dat toen de „Prinses Wilhelmina" gestopt had, een sloep langs boord kwam waarin zich een matroos bevond, die door een mes steek gewond was en bleek te zijn van den schoener genaamd „Tres Hermanos" kapt. Rozendi, thuis behoorende te Ma- tricula Villa Garcia, komende van Torre- viejé en bestemd naar Composancas. Na verleende geneeskundige hulp vervolgde de „Prinses Wilhelmina" haren weg. Op grond dat de „Prinses Wilhelmina" in aanraking was geweest met een schip komende van een Spaansche haven, is zij teIJmuiden in quarantaine geweest, totdat bij geneeskundig onderzoek bleek, dat dit geheel overbodig was. Zeldzaam komt het voor dat drie- Hngbroeders hun 60ste jaar welvarend be leven. Naar men bericht hebben de drie lingbroeders Willem Frederik, oud-officier van adm. Ie kl. K. N. Marine, Willem Frederik George Lodewijk, notaris en Wil lem Frederik Karei Gouwe, postdirecteur allen te Alkmaar, genoemd naar leden van het Oranje Vorstenhuis, op Donderdag 25 September a. s., dat voorrecht genoten in het bezit van vrouw en kinderen. Bij de korpsen infanterie ontbraken op 18 September jl. nog 186 korporaals. Aanwezig waren toen 199 sergeant tit. en 301 korporaals, ter bevordering tot sergeant of fourier geschikt. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werd een met steen geladen aak, liggende boven sluis 2 in het Overijselsche kanaal nabij Dalmsholte, door den bliksem getroffen. Na den top van den mast te hebben ver brijzeld, liep hij langs een ijzeren stang naar beneden, ging door de voorkajuit en baande zich een uitweg door den voorste ven, ongeveer een halven voet beneden den waterspiegel, waarop een waterstraal van een arm dikte naar binnen drong. Toevallig was er zeer veel volk tegen woordig, waardoor het gelukte zooveel steen te lossen, dat de opening weer boven water was. De schipper en zijn gezin, die om den regen beneden waren, ontdekten het onheil eerst, toen ze na den feilen slag een on derzoek instelden. Dat komt er van Iemand, wonende te Muiden, is door 2 vrouwen Vrijdagnacht te Amsterdam een bankbiljet van f300 afhandig gemaakt. Men leest in het Handelsblad" Uit Berlijn wordt ons geseind dat de Deut sche Ost-Africa linie, waarvan de heerWoer- man directeur is, hare schepen van Ham burg naar Afrika, voortaan Amsterdam zal laten aandoen. Indien wij het telegram wel begrijpen, schijnt de directie te Rotterdam ongenoegen te hebben gehad. Heden vernemen wij tevens, dat de Ocean Steamship Corapany (Holt's Linie) te Li- verpool, te beginnen met 1891, een gere- gelden 14-daagsehen dienst zal openen tus- schen Holland en Ned.-Indië. De firma Meijer Co. alhier sedert verscheidene ja ren reeds voor deze Maatschappij werkzaam, treedt ook voor deze nieuw te openen lijn als agent op. Bovengenoemde Maatschappij, die vol gens Lloyds een vloot van 55 booten telt, voerde sedert de laatste 13 jaar hier veel Deli-tabak aan. Buitendien zal door de Deutsche Dampf- schiff Rhederei in het begin van Jan. 1891 een geregelde maandelijksche vaart van Hamburg naar Java worden geopend met vier nieuwe booten, die Amsterdam zullen aandoen om zoowel passagiers als lading over te nemen. Zaterdag jl. werd er in het nabij Steenwijk gelegen KaUenkote een volks- en kinderfeest gehouden. Tot de verma kelijkheden behoorde o. a. ook het bekende flesschenslaan. Een bejaard man, die zich wat kort bij de flesschen bevond, kreeg van den geblinddoekte zulk een hevigen slag, dat hij ten gevolge daarvan overle den is. De directeur der Staatsloterij, de heer M. A. J, Losgert, heeft openbaar gemaakt het plan der 335ste Nederland sche Staatsloterij van f 1,036,000, bestaan de uit 21.000 loten, 10,500 prijzen en 2 premien. De collectie wordt ten kantore van den directeur geopend op 22 October a. s. De trekking begint op 17 Novem ber a. s. en eindigt 7 Februari 1891. Naar 't algemeen gevoelen zullen de beide weesjes Manders, die in de vorige week uit de Argentijnsche Republiekte Stiphout (Noord-Brabant) arriveerden, het wellicht spoedig besterven. Alleen een zeer goede oppassing en verpleging zullen hen misschien nog van den dood kunnen red den. Zij zijn uiterst zwak en hulpbehoe vend. Met 1 Januari 1891 zal in Indië worden ingevoerd een verbeterd proefschaf- tingstarief voor de Europeesche schepe lingen der zeemacht, waarbij een ruimere plaats is gegeven aan de verstrekking van levensbehoeften van Europeeschen oor sprong, tegen mindere verstrekking van artikelen, die in Indië worden aangekocht. Dinsdagochtend ten ongeveer 5 ure had in de papierfabriek te Kampen een treffend ongeluk plaats. Een werkman, wiens vrouw stervende was, had daarom vrijstelling van arbeid gekregen en was nog slechts even in de fabriek ontboden, om iets aan een machine te verrichten. Gedurende een kalm oogenblik, dat zijne vrouw mocht genieten, spoedde hij zich naar de fabriek om dit te doen, doch kwam daarbij om. Bij de bezigheden nl. die hij verrichtte, geraakten zijn kleederen om een as vast, waardoor hij werd rond geslingerd, en, voor men de machine had kunnen stoppen, was hij reeds een lijk. Schandelijk In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men te Yerseke weer op de schan delijkste wijze zijn wrok botgevierd tegen een voorstander van het „Leger des Heils" denzelfden, van wien onlangs twee geiten vermoord zijn. Nu besmeerde men zijn heelen net geverfden en gecementen voor gevel, met deuren, vensters en ruiten in cluis, met olie cn koolteer. Zondagavond zijn bovendien twee heils soldaten verschrikkelijk toegetakeldde een is zoo erg aan het hoofd gesneden, dat geneeskundige hulp dringend noodig was, de ander is zoo getrapt en geslagen, dat hij het bed moet houden en ernstig ongesteld is. De daders zijn onbekend. Bij de rechtbank van gezworenen te Beuthen, in de Pruisische provincie Silezië, wordt binnen kort een openbaar proces gevoerd, waartoe de grootste al daar verkrijgbare zaal is gehuurd, omdat de rechtszaal reeds voor het aantal be schuldigden en getuigen veel te klein is. Nu zal men misschien meenen dat het een hoogst gewichtige zaak betreft. Dit is het echter niet. Een soldaat, met verlof uit zijne garnizoensplaats overgekomen, was, ingevolge het reglement voor verlof gangers, in uniform naar het raadhuis ge gaan, om zich aan te geven. Bij hem was een kameraad, dien hij op straat had ontmoet. De hoofd-ambtenaar ten raad- huize had toen gezegd, dat men, voor hem verschijnende, den hoed of pet be hoorde af te nemen. De soldaat aarzel de eerst, maar deed het toch. Toen hij, nadat de formaliteit der aangifte was af- geloopen, weer op straat kwam, had zijn kameraad hem gezegd, dat de hoofdamb tenaar het recht niet had gehad om zoo iets te eischcn van een soldaat, die in u- niform verschijnt. Daarop was hij, ter wijl de soldaat hem liet praten, naar den hoofdambtenaar teruggegaan en had hem daarover aangesproken met het gevolg dat hij door een gendarme bij den arm genomen werd en de deur uitgezet. Dit had aanleiding gegeven tot een oploop en getier, waarbij 7 gendarmes, die de me nigte poogden te doen uiteengaan, terug gedreven en in hun lokaal belegerd wer den, terwijl er tevens door het werpen van steenen een beschadiging aan het ge bouw werd toegebracht. Zóó is de zaak. Doch nu moeten er in het openbaar pro ces worden verhoord ruim honderd be schuldigden waarvan er 60 in preventie ve hechtenis zitten, en bijna 500 getui gen. Waarlijk voor rechters en gezwo renen geene kleinigheid Uit Szegedin wordt bericht, dat op een dorp daar in den omtrek een schijn- doode begraven is. Een vrouw overleed daar in hoogst zwangeren toestandde geneesheer gaf een attest en zij werd be graven. Maar toen haar man, gemarteld door den twijfel of zij ook schijndood was geweest, haar lichaam liet opgraven, vond men de vrouw op zijde liggen in de kist, met een dood kindje naast haar. Een ontzettende gerechtelijke ver gissing wordt uit Warsehau bericht. Daar werden onlangs drie jonge dragonders (re- cruten) ter dood gebracht, wegens het vermoorden van een wachtmeester van hun regiment. Zij betuigden tot het laatst toe, onschuldig te zijn aan de misdaad, en hunne betrekkingen de een was de zoon van een millionnair wendden al- aan wat zij konden om herziening van het vonnis en uitstelvan execuctie te ver kregen maar alles te vergeefsch en het vonnis werd voltrokken. Een paar dagen na de tereehtsstelling echter is het geble ken, dat de drie jongelieden volkomen on schuldig aan den moord waren en dat die gepleegd werd door een man, wiens vrouw door den wachtmeester tot ontrouw was verleid. Veel opgang maakt tegenwoordig te Parijs een soort van tooneelvertooning, die hoewel eenigszins verouderd, thans in een frisch kleed gestoken, opnieuw de harten heeft veroverd, nl. het gebarenspel. Reeds verleden jaar werden door een gezelschap en ook door enkele tooneellisten herhaal delijk dergelijken spelen vertoond op bij zondere uitvoeringen. Thans speelt in een der Parijsche schouwburgen avond aan avond een pantomimegezelschap en het eerste stuk, getiteld 1' Enfant Prodigue, beleeft reeds de 90e voorstelling. De in houd, hoewel de personen de namen heb ben behouden, doet in niets aan het oude harlekijnsspel denken. De muziek van 1' En fant Prodigue, voor piano en orkest ge schreven, wordt om het karakteristieke er van zeer geprezenverschillende gebaren en handelingen schijnen juist weergegeven te zijn. Eveneens maakte veel opgang een mo nomine" in drie bedrijven, getiteld: Pour une bouffée de tabac, van den tooneelspe- ler Galipaux, zeer bekend om zijn voor drachten van dien aard. De „Saint-Georgian" is den 16en Augustus te Liverpool van stapel geloo- pen, alwaar dit grootste vrachtstoomschip der wereld gebouwd werd voor rekening der firma Leyland en Co. Het draagver mogen van dit schip is berekend op 7000 tonshet kan 1000 ossen meenemen. De benedenruimte wordt in beslag genomen door de ijskamers waarin slachtvleesch wordt geborgen. Deze boot, waaraan de laatste hand thans wordt gelegd te Bel- fast, wordt gedreven door triple-expansi- ons machines der nieuwe verbeterde con structie. Wanneer men bedenkt dat reeds een groot aantal andere schepen met het zelfde oogmerk in de vaart werd gebracht, dan schijnt het dat de vleeschprijzen aan de Engelsehe markt onvermijdelijk zullen dalen en deze daling op de veeprijzen hier te lande reageeren. In de Amerikaansche stad Pottsville (Pennsylvanië) is onlangs groote opschud ding verwekt door een dichte wolk van gele vlinders. Het was als een sneeuwbui van levende vlokken. De wandelaars vlucht ten in de huizen, waar deuren en vensters gesloten werden. De grond was zoo be zaaid met insecten, dat men er op uit gleed. Den volgenden dag waren de vlin ders dood. Zij verspreidden toen een ver pestende lucht door de stad. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 23 Sept. 1890. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer J. Bais. Enkele toehoorders. De vergadering wordt geopend. De Notulen worden voorgelezen en vastgesteld. De commissie, benoemd tot het nazien der gemeenterekening over 1889, brengt bij monde van den heer P. Tijsen, een gunstig verslag uit, waarop die rekening door den Raad voor- loopig wordt vastgesteld en de conmissie voor hare werkzaamheden wordt bedankt. Ingekomen stukken Aan Gedeputeerde Staten de goedkeuring van de tractementsverhooging van het Hoofd der school te Westerland en van het besluit tot afstand van lanen en wegen aan het Heem raadschap, en van de Maatschappij voor Ge- meentecrediet eene aanbieding van geld voor de te sluiten geldleening. Beiden voor kennisgeving aangenomen. De begrooting voor het volgende dienstjaar wordt aangeboden, in ontvang en uitgaaf slui tende met f26.475.155 en gesteld in handen eener commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren J. Kooijman, J. Mostert en P. Tysen. Bij de gewone rondvraag bespreekt de heer Mostert de noodzakelijkheid om het aantal arbeiders aan de slooten in de Leg te vermeer deren, waarna de vergadering wordt gesloten. Burgerlijke stand gemeente Texel, van 1723 Sept. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Sacom Timmer Bz. en Aaltje van der Bijl. Cornelis Krijnen Fz. en Trijntje Selser. GEBOREN Antje, dochter van Timoot de Porto en Dirkje Maas. Dirkje, dochter van Jacob Hoedemaker en Elisabeth Kok. OVERLEDENMarretje Kalis, 27 jaren gehuwd met Cornelis Zegel Mz. PROGRAMMA van het 16de en laatste Zomer-Concert, op ZONDAG 2 8 SEPT. 1890, aanvang 21/4 uur. 1. Ouverture zu Göthe's Trauerspiel Egmont" L. von Beethoven. 2. Ein Album- blalt Richard Wagner. 3. Grosse Fantaisie aus der Oriëntalistischer Opcr //Die Koningin von Saba" (eerste uitvoering) Karl Goldmark. Pauze. 4. Ouverture «Oberon" C. M. von Weber. 5. //Marche Funèbre d'une Marionette" Ch. Gounod. 6. Fantasie de 1' opera»Mig- non" (op verzoek) Ambroise Thomas. 7. ..Mon Rêve" Valse de Concert, Emil Waldteufel. Het programma van het Groot Mi litair Concert, Zondagavond in »Tivoli" te geveu ten voordeele van den stafmu zikant Valkenburg, luidt als volgt 1. Koninklijke Nederlandsche Marine-Marscli, J. Koning. 2. Ouverture de 1'opéra: Le Roi d' Ys, Eduard Lalo. 3. Largo Célèbre, G. F. Handel. 4. Rhapsodie Hongroise II (au Comte Ladislas Teleky), Frans Liszt. 5 Ouverture voor Vondel's TreurspelGijsbrecht van Am stel, Joh. J. H. Verhulst. 6. Torréador et Andalouse sur le Bal Costumé, Anton Rubinstein. 7. Grande Fantaisie de 1'opera Aïda, J. Koning, Musique de G. Verdi. 8. Les Fleurs, Valse de Concert, Emil Waldteufel. Marine en Leyer. De offic. van adm. 2e kl. 8. Hummelinck, wordt, onder eervolle ontheffing van de waarne ming der betrekking van administrateur bij het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1