't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1842. Zaterdag 11 October 1890. Achttiende Jaargang. ATJonnem ent KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ITOVELLE i w— per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VhiJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burnux: SPOORSTRAAT en tUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn^ OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 26 m. Onderg. 5 u. 4 m. Zondag 12 Maandag 13 Nieuwe Maan. Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrydag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 October 1890. In de zitting van den Raad der ge meente Helder, jl. Dinsdagavond gehouden, werd door B. en W. aangeboden de begroo ting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1891. Deze begrooting zal in de afdeelingen van den Raad onderzocht wor den. Besloten werd, behoudens hoogere goedkeuring, in 1891 te beffen een hoof- delyken omslag, ten bedrage van f33.000, eene plaatselijke belasting op bet gedistil leerd ad f 15 per H.L., en 70 opcenten op de Rijks personeele belasting. De on derwijzer B. T. Heijting werd overgeplaatst van de gemeentesliool n°. 5 naar school n°. 7a, en benoemd werden de onderwijzer O. C. Boelens, te Amsterdam, aan school n°. 3 en de onderwijzer C. Visser, te Vlie land, aan school n°. 5. Met de benoemden stonden op de voordrachten de onderwij zers A. Nugteren, te Spaarndam en J. J. Janssen te Koegras. Op haar daartoe ge daan verzoek, werd aan mej. J. E. Eike- ma, tegen 15 November e. k een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de gemeenteschool n°. 7b en aan de herhaling- school. Tot lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs werd geko- zen'.de heer K. Hennes en tot lid van het Bur- gelijk Armbestuur de heer W. Cruijff. Met 11 tegen 4 stemmen werd besloten, het personeel aan de gemeenteschool n°. 7b (uitsluitend voor betalende leerlingen) te vermeerderen door de aanstelling van nog een onderwijzer. De huur vaneen gedeelte strand nabij Huisduinen werd over gedragen aan de Directie van het Bad paviljoen, aldaar. Een adres van ge neeskundigen alhier, houdende verzoek om, in 't belang van de gezondheid der inge zetenen, een nauwlettend toezicht in te stellen op den invoer en den verkoop van vleesch, werd om bericht en raad in han den gesteld van B. en W. Na mede- deeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een adres van bewoners der Wachtstraat, houdende verzoek tot demping eener moddersloot achter de erven aldaar, werd de openbare zitting gesloten, om in comité eenige ingekomen reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag te onderzoeken. (Het uitvoerig verslag der zitting werd jl. Woensdag aan onze geabonneerden bin nen de gemeente bezorgd. Abusievelijk stond in den titel van dat verslag: Zitting van Dinsdag 9 October 1890. Dit moet zijn: Dinsdag 7 October 1890.) Woensdagavond werd in Tivoli een Groot Vocaal Concert gegeven door Mevr. van Op- hemertSchwencke, en de hh. J. Schmier, H. van Haarlem en H, Venverloo, waarbij mej. Cb. van Rbeims accompagneerde. Mej. Klimmerboom was verhinderd geworden. Dat 't publiek niet talryk was opgekomen, was wel grootendeels te wijten aan de haast, waarmede dit concert was gearrange erd. 't Programma had een niet onbelangrijke wijziging ondergaan. De heer Schmier, thans niet door verkoud heid geplaagd, handhaafde zijn roem als bas zanger in de door hem voorgedragen numners. Mevr. van OphemertSchwencke werd ook nu met gonoegen gehoord en inzonderheid bij 't zingen van «Elizabeths gebed" uit Tanhauser en »Juweelen-aria" uit Faust. De heer Venverloo, reeds van vroeger al hier gunstig bekend, zong zijne liederen met gevoel. Zyn helder en zuiver tenorgeluid maakt een aangenamen indruk en voor zijn voordracht hebben we gaarne een woord van lof over. Met genoegen hebben we kennis gemaakt met 't talent van den heer van Haarlem, wiens baritongeluid ons aaugenaam in de do ren klonk. Inzonderheid behaalde hij succes bij 't voor dragen van //Myn Nederland" en Les Rarueaux. We kunnen niet nalaten mej. van Rheims een compliment te maken over 't uitstekende accompagnement. Met bereidwilligheid gaven de artisten nog eenige extra nummers ten beste. Dinsdagavond hield 't gezelschap Ernst en Scherts" zyn eerste buitenge wone wintervergadering in dit seizoen in Tivoli." De heer K. H. A Heeroma opende, als voorzitter, de bijeenkomst met een woord van welkom en schetste in korte trekken 't doel en streven van 't gezelschap. Daarna werd opgevoerd 't drama »Een bastaard of de familie Duversy." Blijkbaar hadden de spelers zich veel moeite getroost om de uitvoering te doen slagen; in de eerste plaats komt daar van de roem aan de hoofdvertooners toe en 't bijzonder hebben we een woord van lof over voor Armand Bartin, Duversy en Turquoise. 't Blijkt dat Ernst en Scherts" over goede krachten beschikt en de leden daarom met recht dezen winter flinke uitvoeringen mogen verwachten. Een prettig bal besloot de bijeenkomst. Naar wij vernemen, zal de eerste der in dit seizoen te houden buitengewone wintervergaderingen van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen plaats hebben op Vrijdag 17 November e.k. Dezer dagen werd door een der groote nieuwsbladen vermeld, dat, nu het eiland Hel- goland van nationaliteit veranderd en van En- gelsch Duitsch geworden is, de visscherij en de vi8chhandel aldaar een nieuwe vlucht zul len nemen, ten koste van andere visschers- plaatsen. De vrees hiervoor behoeft, naar we van goederhand zijn ingelicht, echter niet groot te wezen. Helgoland toch behoorde, ja, in naam, tot Engeland, doch de bewoners spraken de Duitsche taal en in hunnen handel kan door den overgang tot het Duitsche Ryk wel geene verandering, althans geen groote verandering komen. Andere plaatsen, waar visscherij en vischhandel uitgeoefend worden, hebben in den loop der jaren de noodige bekendheid verkre gen in het buitenland, naar welks markten de visch wordt heengevoerd. In dien gang van zaken brengt men zoo licht geen ommekeer en een verandering van nationaliteit kan zeker moeilijk leiden tot wijziging in aanvoer en verzending eener koopwaar. Een kleine gift heeft soms een groote waarde. Deze opmerking maakten we, toen ons werd medegedeeld, dat door den Pen ningmeester van het Reddingsfonds alhier de zer dagen in ontvangst genomen was de schijn baar weinig belangrijke som van f 2.26. Hoe was echter dat sommetje bijeengekomen Op een bruiloft, die onlangs plaat3 vond, werd door een der aanwezigen een op de red dingszaak betrekking hebbende voordracht en daarop eene collecte voor het Reddingsfonds gehouden. De aanwezigen behoorden niet tot de bezittende klasse en 'tgeldelyk offer, dat zij aan 't genoemde Fonds brachten, verdient dus wel, even als indertijd het penningske der weduwe, eene eervolle vermelding. De man, die de bewuste voordracht hield en daardoor de collecte voorbereidde, deed dit vroeger nog eens op een gouden bruiloft. Het zat er by deze bruiloftsgasten nog al aan, en vandaar was toen de opbrengst der collecte veel aan zienlijker. Doch ook de op 't oog af min aan zienlijke som, die thans aan de kas van 't Fonds ten goede kwam, werd, we begrijpen het, met dankbaarheid aanvaard, en zal voor zeker anderen tot navolging aansporen. Een feestelijke samenkomst ontvangt waarlijk eene wijding door de uitoefening eener menschlie- vende daad, door 't steunen vaH een weldadig streven. De persoon, kort geleden wegens diefstal alhier aangehouden en gevankelijk naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht, heeft door ophanging in zijne cel, een einde aan zijn leven gemaakt. De invoer van levend vee uit Ne derland is in Engeland weder verboden, doordien Vaals op een stal het mond en klauwzeer is uitgebroken. Sedert de kinderen, op voorschrift van den dokter, levertraan moeten inne men, worden er dagelijks meer tranen ge stort dan anders in een vierendeeljaars, omdat de kleinen er zich met een luid gejammer tegen verzetten. Als men echter de levertraan met den dooier van een versch ei vermengt, er een druppeltje pepermunt olie en wat suikerwater bij doet, zal het zeer goed smaken, omdat de traansmaak dan geheel verloren gaat. Dan behoeft het geheele gezin er niet voor te schrikken, als de kinderen moeten innemen. (Maandblad.) Van Samarang schrijft men, dat van de reede aldaar de Baron van Pallandt van Roozendael", het eerste met djattie- hout bevrachte zeilschip, het anker naar de Transvaal heeft gelicht. Genoemde bo dem was zóó zwaar bevracht, als met de veiligheid maar eenigszins was overeen te brengen, en brengt dus een aanzienlijken voorraad hout voor dwarsliggers van spoor wegen over. Binnenkort zullen meer sche pen, op dergelijke wijze bevracht, naar Z.-Afrika koers zetten. De „Ned. Uitgeversbond" heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin verzocht wordt, het wetsontwerp op de brievenposterij in dien geest te wijzigen, dat het port van druk werken, in welken vorm ook, in overeen stemming worde gebracht met dat der dag en weekbladen, en met name voor de kleine drukwerken de gunstige bepaling moge gel den, die in het nieuwe ontwerp ten aan zien van de nieuwsbladen, waarvan het gewicht 35 gram niet te boven gaat, is aangenomen. Door een verkeerd sein van den wis selwachter wat door de directie erkend wordt is Maandag-avond op den Holl. Spoorweg tusschen Sloterdijk en Amster dam een ongeluk voorgevallen, dat betrek kelijk zeer gelukkig is afgeloopen, daar geen enkele passagier ook maar eenig let sel heeft bekomen. De trein van 10.18 van Haarlem stond door een onveilig sein stil en had reeds een paar minuten gewacht, toen de trein van 10.27 kwam aanzetten. De machinist bemerkte het gevaar en remde met alle kracht; toch was hij niet bij machte te beletten, dat de locomotief op den achter sten wagen van den stilstaanden trein stootte. Deze en de volgende wagen waren ge lukkig ledig, want beiden werden verbrij zeld. De reizigers kwamen te 11 uur te Amsterdam aan. Met het opruimen der verbrijzelde wagens was men Dinsdag-och tend te 31/2 uur gereed, zoodat er geen enkel oponthoud plaats heeft gehad. Een treurig ongeval had Maandag bij de Kanaalbrug, te Katwijk aan den Rijn plaats, waarover de stoomtram rijdt. Een persoon, de vader uit het weeshuis te Rijnsburg, die te Katwijk erfpacht had opgehaald, en die uit zyn betrekking als zoodanig ontslagen is, heeft zich door de tram, vertrekkende te 11 u, 5 m. van Katwijk aan Zee laten overrijden. Zyn lichaam wa3 na de vreeselijke ge beurtenis bijna geheel onkenbaar. Hij wierp zich op een meter afstands voor de locomotief op den grond. De machinist remde onmiddellijk, maar te vergeefs. Te Sprundel (N.-Br.) reed jl. Vrij dag een landman met zyn os naar de heide, om plaggen te halen. Door de vliegen ge kweld, ging het dier eensklaps op hol later vond men het alleen op de heide en den boer vreeselyk verminkt dood op den weg liggen. Waarschijnlijk was hij, by zijne poging om den os tot stilstand te bren gen, onder de kar geraakt en overreden. De hr. Boomgaard, de oudste bewo ner van Groningen, heeft dezer dagen zyn 102den geboortedag gevierd. De oude man, rustend scheepskapitein, verpleegde in het „Lekkerbeetjes" gasthuis, geniet een goe de gezondheid en heeft geen andere gebre ken des ouderdoms dan dat hy eenigszins doof is. Correspondentie. 8. klaagt ons opnieuw over den verpestenden stank van de moddersloot langs het Plantsoen nabij het Stationsterrein. Hij had zich gevleid, dat zij, die geacht mogen worden de voornaamste belanghebbenden bij een opruiming te zijn, al hnn best zonden doen, om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. Die belanghebben den zijn z. i. de eigenaars en bewoners der na bijgelegen perceelen. 8. wil hopen, dat door hen alsnog de noodige maatregelen zullen genomen worden. Kwam de Inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht daar maar eens rniken Ingezonden Zijpe, 8 Ocober 1890. Mijnheer de Redacteur Den Helder is toch een aardige stadVer beeld u, 'k ben daar voor een paar dagen ge weest voor zaken. Ge moet niet denken voor den verkoop van koebeesten daar een luchtje aan is. Neen, daar in dat vak is &1 te veel concurrentie Daar doe ik niet aan meê. Een enkele maal had ik behoefte, eens een glao bier te gebruiken, en zoo viel op een keer mijn aandacht op bet opschrift boven een café „Burger- en Militair-Koffiehuis." Gij zult waarschijnlijk de beteekenis van dat op schrift wel weten. Ik las er niets andera uit, dan dat aldaar de toegang voor andere schepse len dan de beeren der schepping verboden isdat daar geene ezels, zwijnen en zieke koeien worden toegelaten. Laatstgenoemden zijn bij n in de stad anders nog al geliefdVerderop wandelende, viel mijn oog op 't opschrift van een ander café, aldus luidende „Koffiehuis voor burgers, mili tairen en visscherlieden." Worden, zoo vroeg ik mij af, in eerstbedoeld koffiehuis de visscherlie den soms met dieren gelijkgesteld en geweerd P Gelukkig dat die menscben dan toch een toevlucht kunnen vinden, in 't café, waar men reeds aan 't raam kan lezen, dat ook de visscherman daar welkom is. Maar wij, boeren, mijnheer de re dacteur, waar laat men ons in uwe gemeente veilig toeP Kunnen wij met de burgers en mi litairen samenkomen en bierdrinken, of rang schikt men ons bij n misschien onder bet rede- looze veeP Plaats asjeblieft dit stukje in uwe krant, wel licht wordt mij de zaak nog eens opgehelderd, vóór ik weêr bij u in de stelling kom. Vele groeten van Uw dw. dien. B. Burgerlijke stand gemeente Texel, van 1 7 dezer. ONDERTROUWD Cornelis Ran en Ageta Buisman. GETROUWD: Geene. GEBOREN Willem, zoon van Klaas Weg man en Anneke Rikkenberg. Cornelis, zoon van Jacob Koopman en Trijntje Kikkert. OVERLEDEN Wilhelmina Hartog 10 md., dochter van Jacob Hartog en Cornelia Bakker. Een aangespoeld lijk. 334®te Staats-Loterij. 5e klasse13e lyst. No. 10571 f25000. No. 324 f 10000. No. 12710 f 1500. Nos. 3843 4062 6911 13231 14087 en 15871 f 1000. Nos. 689 en 12896 f400. Nos. 7393 10676 14807 16208 16905 en 18057 f200. Nos. 18 532 1080 5541 11906 14435 18395 18628 18753 en 18798 f 100. VAK STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 17) Naar 't Hoogduitseh. Ik zou me den kop nog wel willen la ten afslaan, indien ik 't voorgevallene onge daan kon maken, bromde hij verder, en snuf felde zonder bepaald doel in eenige papieren. Zonder dat de overste zulks merkte, werd de deur geopend, en Johan bleef eerbiedig staan. Wat wil je kerel, wat moet je vroeg of beter, riep de overste op barschen toon. Johan zette 'n zonderling gezicht, hy zag er half treurig, half vroolyk uiter lag over zyn gelaat 'n vreemde uitdrukking. Overste, heer overste, verbeterde hy, de graaf van Zarnackistotterde hij. Alweêr over dien graaf. Wat wil je nu toch met dien man, laat hem toch rusten, riep de overste. Hij laat onderdanigst vragen, of hij den overste zijn opwachting mag maken, en Hou je me voor den gek, kerel, of ben je zelf stapel gek? De graaf ziet er bijna zoo uit, heer Overste, hy is hier met gescheurde kleêren en vol stof. hy ziet er uit, ja, als De overste liet hem niet uitspreken, maar riep, terwijl hij met den voet op den grond stampte Zwijg, gebied ik u, wie geeft u vrijheid tengenover my zulk een toon aan te slaan, en zulke dwaasheden te verkoopen Eindelijk gelukte het Johan, den overste aan het verstand te brengen, dat hij de waar heid sprak. De overste en de luitenant deinsden van schrik achteruit, en staarden Johan met zulke vreemde oogen aan, of de geest van den graaf hun plotseling was verschenen. Ik vrees Johan, zei de overste op iet wat zachteren toon, ik vrees, dat ge wat vroeg in 't glaasje gekeken hebt. De oude brave huzaar, geheel zyn positie vergetende, werd op zijn beurt boos, sloeg zich op de borst, zette daarbij 'n gezicht of hy zich diep in zijn eer gekrenkt gevoelde, en zeide Maar heer overste, de graaf staat in levenden lijve hier voor de denr. De adjudant maakte aan dit tooneel 'n einde, door zonder bevel van den overste, de denr van 'tcabinet te openen. Tot beider verbazing trad graaf Zarnacki lachend de kamer binnen en maakte 'n diepe buiging. Indien werkelijk de geest van den graaf verschenen was, hadden zoowel de overste als de adjndant niet meer kunnen ontstellen terwijl Johan met 'n triomfeerenden blik om zich heen zag, alsof hy zeggen wilde: Ziet ge wel, dat ik niet gek ben Maar graaf Zarnacki, zijt gij 't dan toch werkelijk Is 't mogelijk, 'k geloof myn eigen oogen nietEn toch is 't uw stem. Wis en waarachtig, heer overste, ik ben graaf Zarnackizeide de jonkman, en bood den overste de hand, die deze met tranen in de oogen, hartelyk drukte. Maar mijn vriend, van waar komt ge dan toch vroeg de overste. Van Wieruszow, heer overste, heden nacht te drie uur ben ik van daar ver trokken. Verduiveld, ge zijt das die vervl... Rus sen gelukkig ontsnapt? Ora u te dienen, heer overste, ze hebben 't me nu juist niet al te moeielijk gemaakt. Maar men moet ook cornet Zarnacki heeten, hervatte de overste, om zoo slim te zijn. En op nieuw schudde hy den jonkman hartelyk de hand, terwijl tranen van vreugde in zijne oogen blonken, waardoor deze niet weinig gestreeld was. Met vasten tred trad hij naar den overste toe, en met 'n van diepe aandoening bevende stem, zeide hij Heb dank heer overste, voor uwe hartelyke belang stelling, wees overtuigd, dat ik zulks nimmer zal vergeten, maar mij steeds hoogst gelukkig zal gevoelen, de bewustheid in my te mogen omdragen, dat ik de eer heb onder nwe vrien den te mogen behooren. Spreek daarover niet, graaf, maar ver tel mij liever, door welke slimme huzaren- streek ge zoo gelukkig ontkomen zijt. Zeer gaarne, antwoordde de graaf, en zich daarop tot luitenant von Seelen wenden de, wiens gelaat nog steeds zeer ernstig stond, reikte hij ook dezen hartelyk de hand. De adjudant drukte die insgelijks, als wilde hij daarmede toonen, dat ook hij zich verheug de in de gelukkige terugkomst van den graaf, terwyl hij dezen kortaf toevoegde Ik wensch u geluk, heer graaf. De overste kwam dit bewijs van belang stelling wel 'n weinig koel voor, doch hij wilde hierover thans niet uitweiden en zweeg dus. De graaf vertelde nu tot in de kleinste bi- zonderbeden, hoe hij 't had aangelegd om uit de handen der Russen te komen, doch de overste stoorde hem herhaalde malen in zijn verhaal, door luid te lachen, vragen of uitroepen van verbazingmaar 't voornaamste was, dat hij meer dan eens zyn blijdschap te kennen gaf over zijn behouden terugkoms\ Van de kozakken had hij niets meer ge hoord of gezien, hetgeen waarschijnlijk ver oorzaakt was door de agitatie na zijn zoo on verwachte vlucht, zoodat hij met zijn vlug paard reeds 'n goed eindweeg9 vooruit was, voordat ze gereed waren hem te achtervolgen, terwijl bovendien hunne kleine paarden in de verste verte niet zoo flink er overheen kon den jagen, en de Russen zich hoogstwaarschyn- lijk niet over de grenzen gewaagd hadden. De vliegende vaart, waarin hij zonder ophouden doorreed, deed hem niets ontzien, zoodat hy dientengevolge met gescheurde kleederen aan kwam en er zeer gehavend uitzag. De vraag was nu, of de Russische officiere vermoeden zouden, dat hy zich weder te War n tenberg zou ophouden, en zy alzoo hem ten tweedenmale zouden opeischen, afschoon niet waarschijnlijk, daar 't voor hun militaire eer beleedigend was, dat ze 'n gevangene hadden laten ontsnappen. Nadat de graaf had uitgesproken, deelde de overste hem 'tkoninklyk besluit mede. En nu, myn beste vriend von Seelen, kunt ge oogenblikkelijk 't antwoord aan Zyne Majesteit vernietigen, zeide de overste in de beste luim van de wereldverduiveld, wie had ooit kunnen denken, dat die vervl zaak nog zoo goed zou afloopen. Oogenblikkelijk verscheurde de adjudant 't papier. De angst en de spanning waarin de cornet gedurende de laatste dagen verkeerd had, maakten hem als 't ware ongeschikt en gevoel loos voor 't onverwachte geluk, dat hem na zooveel bange uren, zoo eensklaps ten deel viel, zoodat hij als stom van verbazing, bijna niet aan de waarheid kon gelooven. Eindelyk nam de overste weer 't woord en terwyl hij den graaf hartelyk op den schou der klopte, zeide hij Mijn beste graaf, by alle bommen en granaten die door mij reeds verschoten zijn, zweer ik u, dat ge Pruisisch officier zijt. en thans my als uw commandant moet erkennen, en 'k durf wedden, dat ge hier niets op tegen zult hebben. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1