't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1846. Zaterdag 25 October 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. AT3ori n e>ra ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BlirMUx: SPOORSTRAAT »n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 53 m. Onderg. M 4 u. 35 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Volle Maan. Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Zaterdag 1 Allerheiligen. HELDER, 24 October 1890. Sinds lang waren er pogingen aan gewend om de gemeente Huisduinen te combineeren met den Helder. Het Clas sicaal Bestuur van Alkmaar steunde deze samenvoeging. Het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland beeft echter daar aan de goedkeuring geweigerd. De Staatscourant" van Woensdag bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning het volgende De toestand van Zijne Majesteit den Ko ning is sedert het laatste bericht bijna de zelfde gebleven. Toch toont Z. M. nu en dan eenige meerdere belangstelling in Hoogstdeszelfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Voorts bevat zij de mededeeling, dat de Raad van ministers, samengesteld uit de hoofden der ministerieele departementen, van oor deel is, dat Zijne Majesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te ne men gezien bet advies van den Raad van State van den 18den October 1890en gelet op de artikelen 38 en 39 van de grondwetbeeft goedgevonden en verstaan: de Staten-Generaal in vereenigde vergade ring bijeen te roepen op Dinsdag 28 Oc tober a.s., des namiddags ten twee ure, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip in de verga derzaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te vereenigen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Burg op Texel, Ds. R. G. Wieringa, pre dikant te Stagarda, (Friesland). Aan bet Texelsche strand is een scbeepsnaambord aangespoeld, wit geverfd en waarop met blauwe letters „The won der of the age." Het bord was van on deren gebroken, doch de letters waren grootendeels te ontcijferen. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op den 18den October jl., des namiddags te 12 u. 30 m., een masteloos schip is gezien in de Noord zee, op de peiling: lichtschip »Schouwen- bank" O. t. Z. op ongeveer 51° 46,5' N. br. en 3° 18' O.l. van Greenwich. De personentrein, die Dinsdagavond 7.55 van Amsterdam vertrok en 8 31 te Wormerveer moest aankomen, is in de on middellijke nabijheid van het station op een rangeerenden goederentrein geloopen. Ee nige waggons van den goederentrein wer den verbrijzeld en de locomotief van den personentrein ligt zwaar beschadigd onder steboven op den weg. De reizigers zijn met den schrik vrijgekomen de machinist is ernstig verwond, doch niet gevaarlijk. De stoker echter is met moeite onder de lo comotief weggehaald en nadat hem de eer ste hulp kon worden verleend door den gemeente-arts, den heer Donatb, die zich onder de reizigers van den verongelukten trein bevond, is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig". Nader meldt men ons nogHet ongeluk dankt naar men zegt, zijn oorzaak aan de onoplettendheid van den machinist van den personentrein. Het signaal stond op onvei lig, zoodat de trein het station niet mocht binnenrijdende machinist schijnt dit niet te hebben opgemerkt. De machinist en de stoker worden bei den in het ziekenhuis verpleegd. Een vrouw onder de reizigers heeft door den schrik de spraak verloren. Visscherij In de op 13 dezer te Amsterdam gehou den vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van de Neder- landsche visscherij is besloten een verzoek te richten aan den gemeenteraad van 's Gra- venhage ter verkrijging van een visschers- haven te Scheveningen voorts een verzoek aan den minister van justitie, waarbij ge wezen wordt op de onjuiste toepassing door vele waterschouten, enz. van art. 550 W. v. K., met betrekking tot het vinden en aanbrengen van genummerde haringnetten, in en uit zee. Een adres zal worden gericht aan de administratie van de Holl. Spoorwegmij., tot doortrekking van de ontworpen spoor- weglijn Kwadijk Edam tot Volendatn een verzoekschrift aan den minister van W., H. en N. om middelen te willen be ramen, dat de ongelijkheid worde opgehe ven, die thans kan ontstaan ten gevolge van het feit, dat visschersvaartuigen num mers moeten voeren, terwijl dit voor andere vaartuigen niet is voorgeschreven. Een missive aan den Minister v. W., H. en N., waarbij ingenomenheid wordt be tuigd met het voornemen om langs de Noord- en Zuidhollandsche kust een spoor weg aan te leggen. Vastgesteld werden de pogingen, die zul len worden aangewend, ter verkrijging van een beteren vischafslag in verschillende plaatsen in Nederland. Onlangs werd medegedeeld, dat ze kere heer Hoek, uit Beverwijk, die door middel van den noodrem een trein liet stilstaan omdat hij door dronken matro zen werd bedreigd, zelf door den hoofd conducteur uit den trein werd verwijderd, daar deze meende dat de opgegeven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de heer Hoek op zijne klacht, door den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschappij in het gelijk gesteld en is hem medege deeld, dat de hoofdconducteur hem ten on rechte uit den trein heeft verwijderd. On der aanbieding van zijn verontschuldigin gen heeft de Raad hem doen toekomen een bedrag van f 0,85, zijnde de prijs van een retour-biljet 3e klasse Beverwijk Amsterdam, terwijl maatregelen zijn ge nomen tot bet voorkomen van een her haling van een dergelijke behandeling van reizigers door de beambten. Men meldt uit Assen dat in de in gewanden van het te Roden zoo plotseling gestorven meisje een groote hoeveelheid arsenicum gevonden is. Ook werd ten huize der moeder een fleschje met dat goed ont dekt. Een vrachtrijder had het voor haar uit Groningen meegebracht. Nog eenige feiten worden vermeld, die zeer bezwarend zijn voor vrouw H. Het linnengoed wiesch zij tijdens de ongesteld heid zelve. Ofschoon de dokter herhaalde lijk bij zijn bezoek naar het braaksel vroeg en opdroeg het te bewaren, kon kg het nooit te zien krijgen. En toen verleden Maandagavond de ziekte veel heviger werd en de buren er op aandrongen den dokter te halen, wilde vrouw H. het volstrekt niet hebben, zoodat het meisje des nachts stierf, zonder dat de geneesheer weer bij haar geweest was. Eindelijkaan den tim merman droeg de moeder op, de kist zoo te sluiten, dat zij niet meer geopend kon worden. Want niemand, zeide zg, behoefde het lijk meer te zien. De wed. H. was te Roden nog geen jaar gevestigd; vroeger woonde zg o. a. te Grgpskerk, Warmond, Norg. Woensdagmorgen werd op de lijn tu8schen Beverwijk en Uitgeest door trein 105 een koebeest overreden, dat zich op de baan bevond. Het beest was geheel aan stukken gereden, zoodat de machine moest stoppen om de overblijfselen te ver wijderen. Tegen den uitgever van het te Meer sen verschijnend weekblad »De Talmud- Jood is bij de justitie te Roermond een klacht, wegens laster, ingediend. Een 17jarig jongeling, zekere V., werkzaam op een kantoor te Rotterdam, heeft zich door de Rotterdamsche Bank f 4200 weten te doen afgeven op een wissel, welken bg valsehelijk onderteekend had met de handteekening van zijn patroon. De hoofdcommissaris van politie te New-Orleans, de Heer David Hennesay, is vermoord door de leden van een geheim genootschap, dat hij in den laatsten tijd door ijverige nasporingen nogal in het nauw bracht. Hij verweerde zich moedig, maar hg bezweek spoedig voor de over macht, en een agent, die hem te hulp kwam, werd ook gedood. Bedoeld geheim genootschap, de „Maf fia", een Italiaansch bond der „Vendetta", moet al 20 jaren bestaan en 200 a 300 leden tellen. Verscheidene moorden, te New-Orleans gepleegd, worden aan dat ge nootschap toegeschreven maar de daders wisten steeds aan het gerecht te ontsnap pen, tot in Mei 11., toen zes mannen ge vat werden wegens een moord-aanval, waar bij vier menschen gedood, en twee zwaar gewond werden. Gedurende de instructie tegen hen wer den eenige getuigen vermoord. Het geding eindigde met de veroordeeling der zes be schuldigden maar de verdedigers wisten vernietiging van het vonnis te bewerken en de zaak zal nu in November opnieuw voorkomen. De gemeenteraad heeft een commissie van 50 leden benoemd om een onderzoek betreffende de „Maffia" in te stellen daar na zal men tot verbanning der leden van de gevaarlijke bende overgaan. Een dreigende seheepvaartcrisis. Wat reeds lang te verwachten was, nl. dat de werkgevers in sommige takken van bedrijf de dwingelandij moede van werklieden, die tot de „Uuions" behooren, zich tegen hen zouden vereenigen, zal vermoedelijk in Enge land geschieden. Volgens de „Times" over weegt de „Shipping Federation een dergelij- ken maatregel, die de ernstigste gevolgen zou hebben. De bond wil nl. al zijn schepen, die zich in elke haven van het Vereenigd Konink- ryk bevinden, buiten dienst stellen, totdat een betere toestand is verkregenen er niet langer voortdurend gevaar behoeftte zijn, dat de sto kers of sjouwers op een goeden dag weigeren hun werk te verrichten. Wordt deze maatregel ten uitvoer gebracht, dan zal hij niet alleen takken van bedrijf tref fen, die onmiddellijk met de scheepvaart in verband staan, doch vooral ook de mijn-indus trie tengevolge van een groote vermindering in de vervoermiddelen en bijna elke nijver heid in meerdere of mindere mate. Het voorstel is nog alleen in beginsel aan genomen en de „Times" vertrouwt dat de bond van reeders alleen na een volledig on derzoek van alle mogelijke gevolgen tot uit voering er van zal overgaan. Het Cityblad erkent dat, welke nadeelen en welk ongerief het zou veroorzaken, noch de Staat, noch de openbare meening de reeders zou kunnen dwin gen een bedrijf voort te zetten, dat zy scha delijk achten voor hunne belangen. Scheeps eigenaars konden zekere bepaalde, onmiddellij ke eischen, al mochten die overdreven zyn, overwegen en aannemen. Doch ze kunnen niet den onzekeren onberekenbaren dwang dul den, die telkens onverwachts uitgeoefend wordt en waardoor op het laatst alle scheepvaart onmogelijk wordt, Er valt volgens de „Times" niet aan tc twijfelen, of de Bond heeft de middelen, om den strijd met goed gevolg te beginnen. Het is een rijke vereeniging, terwijl de werklie- den-vereenigingen over het algemeen de mid delen niet bezitten om het tegen hen uit te houden. Het streven der Unions is den ar beid van lieden die niet tot hunne vakveree- nigingen behooren, langzamerhand geheel te doen verdwijnen. Hèt is daartegen dat de werkgevers opkomen. Londen, 20 Oct. Volgens telegram uit Ramsgate heeft een hevige storm ge woed uit het NW. waardoor meer dan twee honderd schepen beschutting zochten in de haven van Ramsgate. Vele zeerampen wer den gerapporteerd. Twee man der equipage van de vischmak Victor" werden afgezon den ter assisstentie van twee visscherlieden van de mak »St. George" van Lowestofft, die op een verlaten Ned. visschersvaartuig aan boord waren. Men heeft de boot later ten onderste boven drijvende gevonden, zon der dat men iets van de beide mannen heeft vernomen. (Dit is vermoedelijk de bom Zandvoort no. 8 die de Zuid-Hofland" op sleeptouw had en 19 Oct. op den strek dam van den Nieuwen Waterweg met de vier Engelschen aan boord verongelukte). Reddingswezeu langs de Neder- landsche kust. Bestuurderen van het Fonds tot hetverlee- nen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen, gevestigd te Helder, hebben zich gewend tot Z. M. den Koning met het volgende adres: Helder, 22 October 1890. Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire Door Directeuren der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid werd in een adres aan Uwe Majesteit, dd. 10 Sep tember 11. No. 395, de wenschelijkheid aange toond van eene belangrijke reorganisatie van het Reddingswezen hier te lande, zoodanig, dat, hetgeen thans door particuliere Maat schappijen ter bevordering van de redding van schipbreukelingen wordt verricht, voortaan, doch op doeltreffender wyze, moge geschieden door den Staat en gesteld worden onder het beheer van het Departement van Marine. Ondergeteekenden, Bestuurderen van het Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redderB van schipbreukelin gen gevestigd te Helder, mede overtuigd van het onvoldoende van het Reddingswezen langs onze kusten, hebben zich indertijd, gedreven door die overtuiging, met voorstellen tot wij ziging en verbetering gewend tot Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid en tot een aantal invloedryke personen in verschillende deelon des lands. Die pogin gen zijn echter' vruchteloos gebleven en daar om wenden ondergeteekenden zich, met het oog op het dringende der zaak, tot Uwe Ma jesteit, met de verzekering, dat zij zich ten volle aansluiten bij het adres, door Directeu ren der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van Ny verheid bij Uwe Majesteit ingezonden, daarbij den wensoh voegende, dat aan dat met redenen omkleed verzoek um het Reddingswezen langs de Nederlandsche zeekust geheel te brengen onder Uwer Maje- steits Bestuur, eoodat het hervormd wordt tot Staats-instelling moge worden gevolg ge geven. Sire! Van Uwe Majesteit de gehoorzame en getrouwe dienaren, Bestuurderen van het Fonds tot het verlee nen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen, te Helder, (w. g.) C. D. Zurmuhlen, President. ii T. Mooy, Secretaris. Van dit adres zijn afschriften gezonden aan den Ministerraad en aan de beide Kamers der S taten-Generaal. JSTO^SIjIJIE VAN STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 21) Naar 't Hoogduitseh. Op den tweeden morgen toen de heer Ge- orge voor zaken naar Neuenrode gereden was, en de cornet met Kaatje in de receptie kamer zat, waagde hij het aan haar te vra gen, hoe haar vader over hem sprak en of hij nog al met hem ingenomen was, opdat hij geruster 'n huwelijksaanzoek kon wagen, zon der voor 'n weigering bevreesd behoeven te zyn. Kaatje stelde hem hieromtrent gerust en verzekerde ten stelligste, dat haar vader zoozeer met hem ingenomen was, dat ze 't beter oordeelde hem hunne wederzijdsche verhou ding mede te deelen, dan hem hiervan langer onknndig te laten. De graaf echter was 'n andere meening toe gedaan, en zeide, dat hy 't beter vond hier mede vooreerst nog te wachten en den win ter nog voorbij te laten gaan, omdat hy nu tóch vrijen toegang op 't slot had, terwijl haar vader door zijne herhaalde bezoeken misschien de schellen van de oogen zouden vallen. Bui tendien kom ik dan in mijn nieuwen rang en doe formeel aanzoek om de hand van mijne dierbare Catharina, ging hy voort; de oude heer geeft zijne toestemming, myn goede oude overste schrijft 'n verzoekschrift met 'n warme aanbeveling aan Z. Majesteit, deze geeft na tuurlijk consent, alles is klaar, en Kaatje von Brandt wordt plotseling gemétamorphoseerd in luister goed, in mevrouw de gravin Zarnacki De hartelijke toon en bezielende taal deden Kaatje als aan zijne lippen hangen, terwijl de graaf door zijne eigene woorden zoo in agitatie was geraakt, dat hij 't meisje aan zijn hart drukte, en aan heur ambrozynroode lippen 'n warmen kus ontstal. Zoo bleven ze nog geruimen tijd bij elkan der zitten, bouwden luchtkasteelen en schilder den zich de toekomst met de schoonste kleuren af. Eindelyk brak de dag aan, waarop 't ver lof van den graaf verstreken was, en deze gevoelde diep, dat hem 't afscheid zwaar zou vallen, hij liet zulks echter niet aan Kaatje blijken, maar sprak haar moed in, terwijl hij haar tevens onder 't oog bracht, dat hij als officier verplicht was stipt alle orders na te komen, en dat dit natuurlijk ook invloed kon uitoefenen op 't verkrijgen van 't consent van Z. Majesteit. Toen 'toogenblik van scheiden was aange broken en de graaf afscheid nam, biggelden heete tranen langs de wangen van 't dierbaar meisje, ook hij zelf' had moeite zich te be dwingen, vooreerst omdat er geruimen tyd kon verloopen eer hy Kaatje weder zou zien, en ten tweede, omdat hy ook nog niet zeker was, wat de toekomst hem baren zou. Intusschen beurde hy 't meisje zoo goed mo gelijk op, troostte haar met de hoop van 'n spoedig wederzien en spoedde zich naar den ouden heer, ten einde dezen te verwittigen, dat hy weldra vertrekken .moest. Deze haastte zich naar de gezellige kuis- kamer, waar men nog e enigen tijd ge- noegelyk bijeen zat, terwijl de heer George den graaf op 't hart drukte, zoo spoedig mo gelijk zyn bezoek te hervatten, en vooral 't slot Neuenrode niet te vergeten. Dit laatste klonk beide ngelieven als muziek in de ooren, terwijl Kaatje haar vader wel om den hals had willen vallen, uit erkente lijkheid, dat hij zooveel sympathie voor den haar zoo dierbaren jonkman gevoelde. Na Kaatje eerbiedig de hand gekost en hartelijk afscheid van den ouden heer geno men te hebben, besteeg de graaf zijn paard, wuifde nog eenmaal met de hand, reed spoor slags naar zijn garnizoen terug en meldde zich tijdig bij den overste aan. De overste ontving hem zeer vriendelijk en scheen zeer ingenomen, dat zijn nieuwe officier zoo stipt de orders was nagekomen. Wel, mijn waarde graaf, waar hebt ge uw verlof doorgebracht, en hebt ge u goed geamuseerd Ik ben te Neuenrode geweest, en heb die dagen op 't slot doorgebracht. Dit laatste zeide hij wel 'n weinig aarzelend omdat het bekend was, dat de oude heeren geen beste vrienden waren. Wat zegt ge, op 't slot Bij myn neef George Hoe zijt ge daar zoo aangeland, kom, biecht eens eerlijk op, zeide hij met 'n veelbe- teekenden blik. De cornet voldeed terstond aan zijn verzoek. Zoo, zoo, hernam de overste op minder vriendelijken toon, dat is me nu eigenlijk minder aangenaam. Enfin, ge kunt buiten dienst gaan en staan waar ge wilt, dat kan ik u niet verbieden, maar toch bij mijn neef. De heer George, heer overste, is 'n zeer respectabel man en gastvry, zoodat ik in zijn huis 'n paar recht genoeglijke dagen heb doorgebracht. U zult 't mij niet ten kwade duiden dat ik zoo vrij ben u zulks te doen opmerken, heer overste. O neen, volstrekt niet, maar k propos ge hebt zeker ook kennis gemaakt met zyne dochter, niet waar Om u te dienen, heer overste Is 't 'n lief meisje Bij deze woorden zag hy den graaf met 'n doordringenden blik aan. Ze wordt over 't algemeen de «Roos van Neuenrode" genoemd, antwoordde de graaf ontwijkend. Altemaal zotteklap, vleierij Gij zyt ze ker in dien tijd smoorlijk verliefd geworden op dat /Roosje", dat kan ik mij zoo voor stellen. Vraag excuus, heer overste. Dit laatste scheen den overste 'n weinig beter te stemmen, want hij liet er oogenblik- kelijk opvolgenAls ge lust hebt kunt ge met ons ontbijten, indien ge Helena dan nog spreken wiltofschoon 't mij onbegrijpelijk ge haar uw dank wilt betuigen. Heer overste, antwoordde de jonkman ietwat bedremmeld, ik Genoeg luitenant. Wees zoo goed de beide zijkamers door te gaan, klop dan aan de derde deur ter rechterzijde, de kamer be stemd om te dejeuneeren, alwaar ge myn doch ter zult vinden. Ik zal u spoedig volgen, doch heb nog 'n paar stukken in te zien. De overste zette zich aan zijn schrijftafel terwyl de cornet glimlachend de reis naar de ontbijtkamer ondernam. Binnen riep Heiena's heldere stem, toen ze aan de deur hoorde kloppen. Toen de cornet de kamer binnentrad, kwam Helena in 'n smaakvol morgentoilct hem te gemoet, reikte hem hartelijk de hand en wenschte hem op aandoenlijken toon geluk met zijne spoedige behouden terugkomst. Ik kan u geen dank genoeg betuigen, mejuffrouw, voor al hetgeen ik aan u en de edelmoedigheid van uwen geachten vader ver schuldigd ben, waarlyk ge zyt 'n engel. Pas op, pas op heer graaf, laat dat mijn lief nichtje niet hooren. Geloof me, mejuffrouw, Kaatje zou me bepaald gelyk geven, liet de graaf er op Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1