't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. BEKENDMAKING. DE DESERTEUR. No. 1847. Woensdag? 29 October 1890. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Programma van het Eerste Winter-Goncert, ATdqti n om ent per 3 maanden binnen de gemeante50 Cent. >3 franco pér poit75 Afzonderlijke nummers2 BUFMUX: SPOORSTRAAT «i ZUIDSTRAAT. Aavortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Het Gemeentebestuur van DEN HEL DER, brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrij dag den 21 November 1890, des namid dags tusscben 1 en 3 ure, aan het Raad huis der gemeente, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabriekendie met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zjjn. De lyst der kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene af zonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat men, om kiezer te zijn 1°. Nederlander, meerderjarig, ingeze tene der gemeente, en in 't volle genot der burgerlijke- en burgerschapsrechten moet zijn- 2°. Ter zake van een bedrijf van han del of fabriekswezen, in het patentrecht moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Helder, 11 October 1890. Het Gemeentebestuur voornoemd C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. In verband met bovenstaande bekend making, herinnert de Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te HELDER, de belanghebbenden, dat ver kiezing moet plaats hebben, ten gevolge van de periodieke aftreding van twee leden der Kamer, de heeren W. BAKKER Hz. en S. W. STOOKER. Helder, 20 October 1890. De Voorzitter voornoemd L. W. F. OUDENHOVEN. HELDER, 28 October 1890. Vrijdagavond had in Tivoli de eerste abonnementsvoorstelling plaats door 't too- neelgezelschap onder directie van de bh. Alex. Faassen en Co. 't Ongunstige weer was ongetwijfeld oorzaak van een minder talrijk publiek. Die ondanks 't ruwe we der waren opgekomen, hebben zich hunne moeite niet beklaagd. Haar Familie" toch is een stuk, dat met genoegen gezien werd en menigmaal stof tot lachen aanbood, vooral daar de hoofdrollen uitstekend wer den weergegeven en 't overige personeel behoorlijk medewerkte. De hh. Moor en v. Nieuwland en de dames Verstraete en Heyblom hadden wel 't meest gelegenheid om uit te komen en wisten daarvan party te trekken. We twijfelen niet of de opkomst zal bij een volgende gelegenheid meer bevredigend zijn. In de daarvoor expresselij k gedecoreerde zaal van Musis Sacrum hield de Gymnastiek- en Excercitievereenigiug «Pro Patria", Zater dagavond hare eerste feestelijke vergadering in dit seizoen. Een twaalftal nummers werd uitgeroerd door de leden en de oudste en jongste adspiranten. Men kon hier zien hoe de gymnastiek niet bestaat in 't uitvoeren van eenige min ef meer sterke toeren, zoo in 't wilde weg, maar dat hierby wel degelijk rekening gehouden wordt met leeftyd en physieke ontwikkeling. Van de eenvoudigste bewegingen, wordt de pasbe- ginneude leerling, door onafgebroken en gelei delijke oefening en ontwikkeling, eindelijk ge bracht tot 't verrichten van krachtstoeren, die met recht verbazing opwekken. No. 2, bok springen, maakte op ons den indruk van een openbare les, en zoo iets zien we gaarne, ook No. 3, vrye oefening en No. 5, Reien, getuigde van goede directie en yverigen leerlust. We sagen onder de adspiranten jongelui, van wie we durven voorspellen, dat ze eenmaal onder de leden flink op hunne plaats zullen zijn. De staafoefeningen maakten in de meeste poses oen goed figuur en de vrije oefeningen met standen vonden we een passend slotnummer. We gaven den voorzitter der vereeniging, den beer Schlabmilch gelijk, toen hy in zijne openingsrede zeide, dat de gymnastiek nog veel meer beoefenaars moest tellen, maar gelooven tevens, dat zulke uitvoeringen een stapje nader tot 't doel leiden. Ten slotte een woord van lof aan den wak keren directeur Hooydonck en den president Schlahrailch, voor de goede leiding hunner respectieve klassen. Zaterdag 1 Nov. zal 't Hollandsch Tooneelgezelschap, directie A. v. Lier, tot opening van 't winterspeelseizoen, in den stadschouwburg, Koningstr., geven Zonder linge Vrouwtjes", blijspel van Eduard Schacht. Wanneer we daarbij opmerken dat de hoofdrollen zullen vervuld worden door de dames AlbregtEngelman, Pot- harst, André en Mönch en de hh. Potharst, D. Lageman, Jurgens, van Sprinkhuijzen en C. Lageman, dan weten we, dat ze aan goede banden zijn toevertrouwd. Tot nadere inlichting verwijzen we naar de in dit No. voorkomende annonce. Heden, Dinsdagavond, worden de win- terconcerten, te geven door 't Stafmuziek korps der K. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, in Tivoli ge opend. Zie verder programma. De Staatscourant" van 26/27 Oct. meldt De lichaamskrachten van Zijne Majesteit den Koning zjjn, hoezeer een weinig ver zwakkende, voldoende. De stoornis der geestvermogens blijft aanhouden. Paleis Het Loo, 25 October 1890. Dr. S. S. Rosenstein. Dr. Vinkbuyzen. J. Vlaanderen Cz. De Nederlandsehe bark „Barsinger- horn" kapt. Van der Woude, de vorige week bij Elseneur gestrand en later vlot gebracht, is door duikers onderzocht en on beschadigd bevonden, zoodat het schip de reis kon voortzetten naar Nederland. Men meldt uit Maassluis van 25 dezer omtrent de >F. H. von Lindern" De stoompompen kunnen bet indrin gende water geregeld vóórhouden. Riggers zijn bezig ra's enz. af te nemen om bet schip zoo stijf mogelijk te houden. Staaltrossen en ankers zijn gereed om bij de eerste gunstige gelegenheid te wor den uitgebracht. Over den toestand van het schip kan nog niets met zekerheid worden gezegd, doch voor zoover zichtbaar, is van groote schade of ontzetten aan- en van 't schip weinig te bespeuren. Het >Leidscb Dagblad" maakt mel ding van het volgende geval, dat dezer da gen te Leiden plaats had Een winkelier leende aan zijne buurvrouw f 2.50, om gelden voor vracht aan het spoor te kunnen betalen. Deze gaf hem een zakje met 200 centen en een rolletje van 50 cen ten, welke bedragen hij uitstortte in een zakje, waarin reeds f 2.50 aan kopergeld aanwezig was. Aan het station gaf hij dien zak tegen f 5 in betaling en paste het te- kortkomende met zilvergeld bij. Den volgenden dag bemerkte de buur vrouw dat zij in plaats van centen een be drag van f 60 aan dubbeltjes bad gegeven. Hierover gevraagd, ontkende de buurman, en, in baar goed recht meenende te ver- keeren, werd de vrouw boos en deed hem ten aanhoore van het publiek verwijtingen. De buurman deed daarvan aanklacht bij de politie, en procesverbaal werd tegen de buurvrouw opgemaakt. In afwachting nu of de buurvrouw al dan niet strafrechterlijk vervolgd zou wor den, komt de directeur van bet spoor me- dedeelen, dat in bet ter betaling gegeven pak ruim f 40 aan dubbeltjes was gevonden, welk bedrag ter beschikking van den eige naar werd gesteld. Die ontdekking werd toevalligerwijze gedaan, daar in de meeste gevallen de pakken centen niet geteld en later aan het werkvolk in betaling gege ven worden. Hoewel door een en ander de verdenking van den buurman wordt weg genomen, blijft het altijd nog een raadsel waar de overige f 20 aan dubbeltjes geble ven zijn. Bij de poKtie te Maastricht kwam Zaterdagnacht een zekere W. van buiten de voormalige Bosscherpoort zich aanmel den, als hebbende zijne zuster vermoord. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, vond die verklaring gelukkig niet bevestigd. Wel had de man, onder den in vloed van sterken drank, alles in de ouder lijke woning vernield en ook met een zwaar voorwerp op het bed zijner zuster gesla gen, doch deze had zich niet in dat bed bevonden en was derhalve niet getroffen. Het schijnt, dat de terugkomst der zuster uit het klooster, waarin zij eenige maan den als non heeft doorgebracht, de verbol genheid van den broeder beeft opgewekt. De wet op de Staatsloterij verbiedt den verkoop van loterijbriefjes door daartoe nietgerecbtigden. Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debiteeren van loten was ontnomen, verzon nu het volgende middeltje om toch loten aan den man te brengen. Hij bood lederen zakportefeuillea te koop aan met een loterijbriefje er in ^n vroeg dan voor dat artikel een prijs, waarmede gelijktijdig de waarde van bet lot betaald werd. Op die manier verkocht hij verschei dene loterijbriefjes, ook aan inwoners van 's Gravenhage. Uit dien hoofde heeft de po litie aldaar zich met deze zaak bemoeid. ,,Och meneer, wil u eens driemaal schellen en de bovenste klonk bet Woensdagavond uit den mond van een jongen, die voor een perceel in de Nieu we Leliestraat, te Amsterdam, stond ♦en schijnbaar niet bij de „bovenste" kon. Zonder argwaan gaat een gemoedelijk oud heer de stoep op en schelt driemaal, Eenige buizen verder wordt hij van ach ter eensklaps beetgepakt en op een pak slaag onthaald. Wat was de oorzaak De jongen behoorde tot een troepje ben gels, dat eenige huizen verder op wacht stond en zij hadden reeds een half uur lang geluid aan de bovenste. De be woner van de bovenste bad zich vol woe de naar beneden begeven, en, den ouden heer verdenkende, gaf hij dezen een kas tijding. Gelukkig was een buurvrouw in staat de zaak uit te leggen en de oude, die intusschen gezworen had nooit weêr voor een jongen te bellen, kon, hoewel eenigszins onthutst, zijn weg vervolgen. De baringbommen Voorwaarts" en Minister Scbolz zijn zonder vangst te Em- den teruggekeerd. De booten werden door de. Engelsehe visschers overvallen, zoodat zij onverricbterzake moesten terugkeeren. De schade, welke door dezen aanval gele den werd, bedraagt 1500 mark. Uit Wormerveer schrijft men: De machinist van den op 21 dezer veronge lukten trein, D. J. Oudenisse, wordt nog steeds alhier verpleegd. Zijn gelaat en banden zijn deerlijk verbrand. De stoker, J. Kramer, is naar het gasthuis te Am sterdam overgebracht. Al herstelt hij, dan zal hij toch, volgens verklaring der ge- neesbeeren, verminkt blijven. Over de oorzaak van het ongeluk is men het niet eens. De machinist, stoker en conducteur beweren dat bet seinlicht op „veilig" stond, doch dat het sein is omgegooid op „on veilig", toen de trein het sein was voor bijgereden. De onderchef (de chef was afwezig) en het perron personeel blijven verzekeren dat het seinlicht op „onveilig" stond. In de Oost gebeuren wonderlijke din gen Een Indisch blad meldt, dat ;het oorlogs schip „Bali" op de rede van Oleh-leh „weg gevreten is door witte mieren Verschrikkelijk niet waar? Zoo'n heel schip pardoes weggevreten Waar zou de arme bemanning gebleven z ijn Is die ook door de wraakzuchtige insec ten verd elgd Dat men zich niet al te spoedig beangst moet maken blijkt uit 't geen volgt „en binnenkort naar Soerabaja zal stoo- men ter reparatie." Ziedaar een „weggevreten" schip, dat een deuntje gaat stoomen Enkhuizen ontleent zijn wapen drie gekroonde haringen voerende aan den vroegeren bloei der stad door de ha ringvangst. Die stad telde eenmaal 450 baringbuizen, en thans wordt de laatste dier buizen door den heer Zwanenberg, scheepstimmerman te Harlingen, gebezigd als kiellichter. »Alzoo gaat de heerlijkheid dezer we reld voorbij Ingezonden. Voor wie op reis gaan. Nu in onzen tijd de reis-gelegenheden zoo snel en gemakkelijk zijn, ziet men er niet meer tegen op, zich van tijd tot tijd naar elders te verplaat sen, als maar de benrs in staat is de daarvoor gevorderde uitgaven te dekken. En voorhoevelcn is het in onzen tijd niet noodig, zich voor zaken en bedrijf herhaaldelijk naar elders te begeven Een vertrouwbare reisgids is dan ook tegenwoor dig voor zeer velen onmisbaar. En daar is voor gezorgd door de nitgave der zoogenaamde spoor weg of reisgidsen. 7oor slechts 5 cent verschaft men zich zoo'n boekje, waarin men, althans met eenige studie, in vele gevallen, zich volkomen op de hoogte kan stellen van alles wat noodig is om de reis aantevangen en ten einde te brengen. De kleine dienstbiljetten, die de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij dit jaar bij den aanvang van den WinterdienBt heeft uitgegeven, verdienen mede in groote mate de belangstelling van het reizend publiek, om de duidelijkheid en uitvoerigheid der daarin voor komende opgaven. De uitbreiding van het aan deel, dat de genoemde Spoorweg-Maatschappij heeft in de exploitatie van het Nederlandsehe Spoorwegnet, heeft zeker aanleiding gegeven tot de groote uitbreiding, aan dit biljet gegeven. En de fraaie, duidelijke Spoorweg-kuurt van ons land, op pag. 7 voorkomende, verhoogt voorzeker de waarde van dit biljet aanmerkelijk. De kennis making met dit dienstbiljet kunnen we daarom allen, die opreis gaan, aanbevelen. Doch of men op reis gaat of dat men thuis moet blijven, de gewone kaart, waarop de uren van aankomst en vertrek van spoortreinen en stoombooten staan aangeteekend en die door de uitgevers, de heeren Berkhout Co., bij den aanvang van den winterdienst weder is vernieuwd, is, ook om de ovrige opgaven, voor ieder onont beerlijk. We vestigen daarom ook op deze uit gaaf bij vernieuwing de aandacht der lezers van deze courant, in de verwachting, dat ook deze verzameling van gegevens voor reizigers en thuis blijvers, aan velen dienst moge bewijzen. Helder, 25 October 1890. Z. op DINSDAG 28 OCTOBER a. s. aanvang 8 uur, 's avonds. vEchous from the Cuontry," Marche E. Simon. 2. Ouverture zur der Oper,/Don Juan", W. A. Mozart. 3. tSérënade", solo pour tajt STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 22) Naar 't Hoogdmi t a e h. Hoe treurig dat beide oude heeren nog maar niet tot verzoening geneigd schynen, zeide Helena, nadat de cornet zyn wedervaren op Neuenrode en later bij den overste had medegedeeld. En heer graaf, wilt ge wel gelooven, dat ik hartelijk verlang mijn lief nichtje te leeren kennen, vooral nn ik over haar zooveel goeds van u verneem, en, voegde ze er lachend by, ge zult 't toch wel niet over drijven. Zoo pratende was er ruim een kwartier nors verloopen, en de overste trad binnen. Het scheen hein aangenaam aan te doen, dat zyne dochter, die in den laatsten tyd voort durend trenrig en somber gestemd was, hem thans met 'n lachend gelaat te gemoet trad. Hij schreef dit echter aan een geheel an dere oorzaak toe, daar 't kartelyk afscheid en gefluister hem nog versch in 't geheugen lagen. Ofschoon de cornet zijn verloftijd op 't slot had doorgebracht, scheen er toch nog, meende hy, geen bizondere sympathie voor Kaatje by dezen te bestaan, en hoopte hij dus nog in stilte, zyn wensch eenmaal vervuld te zien. Onder de aangename kout werd 't ontbijt genuttigd, want in de huiskamer was de overste ook de echte huisvader, en wist door geestige gezegden en waren humor 'n prettigen toon op te wekken. Ik ben recht in mijn dopjes, dat ge Pruisisch officier ayt, en onder bescherming van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning staat wat hehben die Russische vle gauw den aftocht geblazen, en met 'n vergenoegd gelaat wreef hy zich in de handen, er nog bijvoegende Uw uniform, waarom ik giste ren reeds geschreven heb, zal wel spoedig in orde zyn, en ik durf my vleien, dat ge u als officier bij de hozaren zoodanig zult gedragen, dat Z, M. zoowel als uw «ommandant u als 'n aanwinst voor 't leger mogen beschouwen. De cornet stond op, boog en reikte den overste de hand, ten teeken, dat hij zich 't in hem gestelde vertrouwen waardig hoopte te maken. Den volgenden dag was de uitrusting voor den cornet gereed, en toen hy in zyn witte met goud galon afgezette uniform voor den overste en Helena verscheen, zag hij er zoo flink en innemend uit, dat elke jonge dame hem wel 'n blik waardig gekeurd zou hebben, terwyl een schoon koninklijk troepenpaard reeds voor hem op stal stond. De eerste rit welke hij met dit schoone paard maakte, was naar Neuenrode, ofschoon hy den overste hiervan onkundig liet. Toen hy in zyn keurige uniform't slotplein opreed, staarde Kaatje hem met verrukking aan, en waarlyk 't //roosje van Neuenrode" en de nieuwe Pruisische huzaren-officisr vorm den 'n prachtig ensemble ook de heer George kon niet nalaten zijn compliment te maken. Al zeer spoedig was hy de vriend van oud en jong, terwijl de officieren zich om strijd beyverden zyne toegenegenheid te verwerven. ZEVENDE HOOFDSTUK. DE MEDEDINGERS. Graaf Zarnacki was spoedig een der be kwaamste officieren van zijn regiment. De overste, ten hoogste met hem ingeno men, en vooral wegens zyne bizondere mi litaire capaciteiten, rapporteerde zeer gunstig omtrent hem, op de conduitelijst, die hij jaar lijks aan den Koning moest overleggen, ter wijl hij er bijvoegde, dat de jonkman de van hem gekoesterde gunstige verwachtingen verre overtrof, en, ofschoon bizondere sympathie voor den graaf koesterende, deed hij toch in dit opzicht der waarheid hulde. De cornet had 'n aangeboren tact, den ouden heer op 'n eigenaardige wijze weder in 'n goede luim te brengen, wanneer deze gewoonlijk wegens dienst-aangelegenheden minder opgeruimd gestemd was. Somtijds was Holena er wel eens de dupe van, doch dan was 't alweer de graaf, die door scherts en 't opdisschen van curiense verhalen 't onweder wist te verdry- ven en den ouden heer dikwerf deed lachen, dat hy schnddezoodoende was de graaf, of schoon de jongste officier van 't regiment, hem 't liefst van allen, ja was hem bijna onmisbaar. 't Is een ferme kerel, zeide hy dikwyls in zichzelve; al bezit hy volstrekt geen fortuin, dan gaf ik hem tienmaal liever mijne dochter, dan aan een millionair, die geen ziel in z'n corpus heeft, en 'k geloof niet mis gezien te hehben, dat ze wel sympathiseeren, me dunkt hij moest liever ronduit voor den dag komen, 'k hou niet van dat talmen. Overste von Brandt dacht echter niet, dat hij zich zoo deerlyk vergiste, en dat zyn lie- velingswensch nimmer verwezentlijkt zou wor den, want Helena toch dacht slechts aan lui tenant von Seelen, en de cornet aan hare be koorlijke nicht! Voortdurend legde deze bezoeken af op Neuenrode, zonder dat de overste zulks be merkte of vermoedde. Was er een bal in Militsch, de cornet was steeds aanwezig en reed dikwerf op zijn harddraver vijf h zes mijlen heen en terug. Mocht er somtijds eens gefluisterd worden »de nieuwe huzaren- cornet uit Wartemberg heeft een goed oogje op 't ffroosje van Neuenrode", nog nimmer was dit ter oore gekomen van den overste of van den heer George. Zoo ging de winter voorbij, terwyl de overste en de heer George ieder op zyn manier hunne gedachten den vrijen loop lieten, en ieder voor zich den aar- digen, flinken huzaren-officier tot schoonzoon wenschte. Luitenant von Seelen verkeerde voortdurend in een droefgeestige stemming, 't was hem nog niet gelukt zich in meerdere sympathie van de zijde haars vaders te mogen verheugen, en ofschoon hy wist dat Helena hem innig lief had, was hy toch niet zeker of door invloed van den overste, die liefde ook schipbreuk kon lijden en op een ander overgebracht kon wor den. De scheiding had zijne liefde nog doen toenemen, en indien hij haar door toeval eens ontmoette in gezelschap van den overste, gaven hare teedere blikken en treurig uiterlijk hem duidelyk te kennen, dat ze hem trouw bleef en nog bemindehy wist maar al te goed dat zijn commandant een onverzettelyken wil had, dus al drong hy met alle welspre kendheid op de vervulling zyner wenschen aan, deze nimmer zou toegeven. 't Was dus niet te verwonderen, dat de vrije toegang, die den jongen huzareb-officier tot het huis van den overste, door dezen ver leend was, in hooge mate de jalousie van luitenant van Seelen opwekte. Had hij He lena echter eenige oogenblikken alleen kun nen spreken, en door haar eenige bizonder- heden vernemen betreffende den cornet en haar nichtje, dan was hij ten minste in dat opzicht gerust gesteld geweest en had alles aan den tyd kunnen overlaten maar thans voerde hij een zwaren inwendigen strydliefde voor Helenajalousie jegens den graaf Langzamerhand ontstond hierdoor ongemerkt een verwijdering tnsschen beide officiers, of schoon ze voor 't oog hunner kameraden de beste vrienden waren. Tegen 't einde van den winter werd er te Militsch weder een bal gegeven, waarheen de graaf zich natuurlijk ook begeven maar tevens gezorgd had, dat hij den anderen morgen weer tydig in zyn garnizoen terug was. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1