't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1853. Woensdag 19 November 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Biiruux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 18 November 1890. De voorstelling, Zaterdagavond in den Stads Schouwburg door 't geselschap van den heer A. van Lier gegeven, was niet zoo druk bezocht als de vorige maal. Opgevoerd werd »De Zigeuner, of Amerika iu 1775", een dra ma in 5 bedrijven, van Scribe en Melesville. De hoofdpartij, Zarabaro, werd vertolkt door den heer Veltman, wiens optreden met een applaus werd begroet, waarin we ter eere van den grijzen kunstenaar, dien we ook in zgne volle maunelyke kracht voorheen vaak zagen optreden, hartelijk deelnamen. Ook nu toonde de heer Veltman zich nog een ver dienstelijk artist. De heer C. Lageman werd in de rol van Sir Cocney gaarne gezien. Noe men we nu nog mej. de Leur, die als Ba- thilde zich vry goed voordeed, dau kunnen we verder volstaan met de opmerking dat de overige vertooners 't hunne toebrachten tot een goede opvoering. 't Gedruisch, dat de vorige maal op de lagere rangen vrij hinderlijk was, werd thans in heel wat mindere mate vernomen. 't Stuk zelf maakte op ons den indruk van verouderd en te behooren tot een school, die, naar onze bescheiden meoning, tot 't verledene moet gerekend worden. De wereld is sedert we voor 't eerst een schouwburg bezochten, vooruitgegaan, of wil men 't liever, heeft zich in een andere richting bewogen, zoodat tooneelen, die we in de Zigeuner vaak zagen voorkomen en die op onze voorvaderen een aangrijpenden indruk maakten, thans vrij onverschillig worden aangezien. 't Zal ongetwyfeld den directeur van den Stads-Schouwburg ten voordeele strekken hier mede rekening te houden. Vrijdag kwam de tijding, in ons vorig nummer kortelyk medegedeeld, dat op de Zui- derhaaksgrouden vast zat 't Engelsche stoom schip ,,County of Salop", van Rangoon naar Bremen besterad en geladen met 35000 balen ryst. De sleepbooton Stad Amsterdam, IJmui- den en Simson, stoomden weldra naar de plaats des oaheils, waarheen ook een aantal vletter- lieden zich begaven. Daar er voorshands geen kans was 't vaartuig af te brengen, werden omstreeks 4000 balen door visschersvaartui- gen overgenomen en hierheen gebracht. Bij 't lossen trof den vletterman A. Jongejan 't on geluk, dat een baal rijst op hem neerviel, waar door hij ernstig gokneusd werd. Schipper Ze gel vervoerde hem hierheen. Des avonds on geveer 9 uur brachten de sleepbooten 't schip vlot; maar ongelukkig geraakte 't een tijd la ter weer vast aan den grond. Later ging men opnieuw aan 't lossen in vaartuigen eu werden ongeveer 1000 balen rijst overboord geworpen. Zaterdag tegen den avond had men evenwel het geluk het stoom schip vlot en alhier in de haven te brengen, 't Is een zeer groot stoomschip, dat een equi page vau 53 man aan boord heeft. De Minister van Oorlog heeft de gar- nizoens-kommandanten gemachtigd om, op aanvrage van den directeur van het post kantoor in het garnizoen, by het aanstaande Sint Nicolaasfeest en op den ouden- en nieuwjaarsdag, evenals in vorige jaren, mi litaire hulp te verleenan voor den dienst der posterijen. Op Zondag 23 dezer zal in Tivoli alhier een algemeene vergadtring worden gehouden door de Nationale Kiesvereeni- ging „Burgerplicht". Met bet oog op de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad, tengevolge van het bedanken van den beer D. J. Van Wijngaarden, zal in deze vergadering aan de orde gesteld wor den de keuze van een candidaat der Yer- eeniging voor 't lidmaatschap van den Raad. De verkiezing is gelijk reeds ge meld is bepaald op Dinsdag 2 Dec. e. k. Op een nader te bepalen dag zal in het lokaal „Musis Sacrum" alhier door de Sociëteit „Mars" een Soiree Littéraire et Musicale worden gegeven, ten voordeele van het Fonds tot het verleenen van on dersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen. Uitgenoodigd om dit echt menschlievend plan in de kolom men dezer courant met een enkel woord te steunen, herinneren wy er aan, dat de Soirees van de Sociëteit „Mars" steeds zeer geliefde gelegenheden tot ontspanning zijn. Het variëerend programma, dat voor deze Sociëteit wordt geleverd, munt in den re gel zoowel uit door goeden inhoud, als door aangename afwisseling. En wat het Reddingsfonds betreft dit verdient in groote mate, dat de kas van den Penning meester worde gestijfd, tegen den tijd, dat er, bij voorkomende zeerampen, reddingen moeten plaats hebben. Het gure jaarge tijde, dat we zijn ingetreden, doet de vrees ontstaan, dat bij onstuimig weder wel weêr eens de hulp van onze helden in storm gevaar zal worden ingeroepen. En hoe licht moet dan niet geldelijke hulp wor den verleend Daarom steune, ieder die kan, het mensch lievend pogen van 't Bestuur van „Mars". De inteekenlyst verkryge een zeer groot aantal handteekeningen Zaterdagmorgen werd door den ko lonel P. Ie Comte, 't bevel over Zr. Ms. wachtschip alhier overgedragen aan den kolonel Stakman Bosse. Tegen 1 uur verzamelde zich een groot aantal officieren, hoofdzakelijk der zee macht, op het perron van 't spoor, om den vertrekkenden hoofdofficier le Comte, die met pensioen den zeedienst verlaat, uit geleide te doen. De kapel der K. N. Ma rine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, stond op 't perron geschaard en voerde eenige muziekstukken uit. Ko lonel le Comte, vergezeld van eenige offi cieren, vertrok in een salonwagen. De Vereenigde Vergadering der Sta- ten-Generaal heeft Vrijdag zonder beraad slaging met algemeene f121) stemmen aan genomen het wetsontwerp waarbij H. M. de Koningin tot Regentes benoemd wordt gedurende den tijd, dat Z. M. buiten staat zal zyn de regeering waar te nemen. Van dat besluit zal op de voorgeschreven wijze mededeeling worden gedaan. De Vergadering is daarna uiteengegaan. De torpedoschietoefeningen aan zrj- kanaal F. by Halfweg zijn voor dit jaar opgehouden. De ongelukkige, die dezer dagen te Gennep vermoord werd, had een paar da gen te voren f3000 by den kort daarop verdwenen notaris S„ te Kuik, terugge haald, omdat hij slechte noten van dien notaris had hooren kraken. Dit geld zou aanleiding gegeven hebben tot den moord. Ten huize van de firma Mack Co.i op de Leidschestraat, werden reeds gerui- men tijd telkens kostbaarheden vermist alsgouden armbanden, een horloge enz Vrijdagavond verliet het 15-jarige dienst meisje haar dienst en kort na haar ver trek bleek dat uit de brandkast 1150 Mark in bankpapier verdwenen waren. Een door de recherche ingsteld onderzoek bracht aan 't licht, dat het dienstmeisje de dievegge was. Zij had het geld in het wisselkantoor op den Dam, hoek Vijgen dam, gewisseld en met een vriendin, die een jaar jonger is, van de opbrengst al lerlei dure zaken gekochtbeide een nieu we japon en hoed, een gouden horloge enz. enz. De juffers gingen ook een uit stapje maken buiten de stad en hebben o.a. in Haarlem groote verteringen ge maakt. De dievegge, een meisje uit de Laurierdwarsstraat, is in hechtenis. Volgens het „Memorial de ingenie- ros" zijn sedert e enigen tyd by de oor logsmarine der Vereenigde Staten reddings boeien, systeem Hichborningevoerd. Deze boeien ontwikkelen, zoodra zy met het water in aanraking komen, een zeer hel der licht, dat een dichte rookwolk ver spreidt, met behulp waarvan schipbreuke lingen ze zoowel bij dag als bij nacht op grooten afstand kunnen ontdekken. De uit vinder, een ingenieur, Philip Hichborn ge- heeten, heeft voorgesteld ze Franklin-boeien te noemen. Berlijn, 23 Nov. In het artikel van dokter Robert Koch over de genezing der tering wordt er vooral op gewezen, dat de voornaamste eigenschap van het nieuwe middel is zijn bijzondere werkine op alle tu berculose processen. De plaatselijke reactie is het beste waar te nemen bij zieken, wier tuberculose aandoeningen duidelijk zichtbaar zijn, gelijk bij lupus, maar ook, ofschoon niet zoo sterk, by tuberculose der bloedvaten en gewrichten, waar zicli zwelling, pijnlijkheid en soms ook ontbinding vertoonen. De reactie in de inwendige organen, vooral in de longen, kan niet gadegeslagen worden, maar in elk geval doen zich daar toch de zelfde veranderingen voor, als die, welke bij lupus-lijders zyn waargenomen. Het nieuwe middel zal in de toekomst een onontbeerlijk hulpmiddel zyn bij het vaststellen der diag nose, waardoor bij twijfelachtige gevallen in bet begin der crisis zelfs dan nog de aard der ziekte kan worden vastgesteld, wanneer men door het vinden van bacillen in de slijm of door lichamelijke onderzoekingen geen ze kerheid over den aard van het lyden meer kan verkrijgen. Aandoeningen der klieren, verborgen tuber culose der beenderen, twijfelachtige gevallen van huidtubercnlose, zyn zonder moeite met zekerheid te kennen. Veel gewichtiger evenwel is de werking van het middel voor de genezing. Hetlupus- weefsel wordt door bet middel min of meer aangetast en verdwijnt geheel. Het middel doodt niet de tuberkel-bacillen, maar heeft alleen invloed op 't levend tuberculose-woefsel, Op reeds afgestorven stoffen of aangetaste beenderen werkt het middel niet, evenmin als op weefsel, dat door geneesmiddelen reeds tot afsterven is gebracht. Derhalve moet liet nog levende tuberculose- weefsel in de eerste plaats tot afsterven ge bracht worden, en daarna moeten alle midde len beproefd worden om het doode weefsel, zoo noodig door geneeskundige hulp, maar in elk geval zoo spoedig mogelijk te verwijde ren. Het bedreigde, nog levende weefsel moet dan tegen den terugkeer der parasieten be schermd worden. De boeveelheid van bet middel, dat daar voor gebruikt wordt, kan na verloop van drie weken in 500-maal grootere hoeveelheid dan in den beginne worden toegediend. De proef nemingen, die met dit middel by teringlijders zyn genomen, hebben geleerd, dat beginnende longtering met zekerheid te genezen is, en wel in den tijd van vier tot zes weken. Ook zyu lijders, met niet al te groote ope ningen (cavernes) in de long, door de behan deling aanmerkelijk beter geworden. Alleen bij die lijders, wier longen reeds vele groote openingen hadden, was geen duidelijke beter schap waar te nomen. Het zwaartepunt der nieuwe geneeswijze ligt in de spoedige toe passing. Indien dit geschiedt, kuunen in de toekomst ernstige gevallen van verwaarloosde tuberculose voorkomen worden. Het vergaan van een Engeisch oorlogsschip Het vergaan van het oorlogsschip „Serpent", met 176 man aan boord, twintig mijlen ten noorden van Kaap Finisterre, op de kust van de spaansche pro vincie Gallicië, heeft een groote ontstel tenis teweeggebracht, vooral te Portsmouth en te Plymouth, waar de meeste opvaren den thuis behoorden. De „Serpent" was een geheel nieuwe kruiser, met tweeling- schroef, van 4500 paardekrachten, die in het laatst ran Juni jl. reeds naar West- Afrika had moeten vertrekken, maar ten gevolge van allerlei ongevallen, ook aan de machine, eerst laatstleden Zaterdag (8 November) de reis aanvaard had. Het schip werd door velen onzeewaardig geacht. Aangaande het zinken van het Engel sche oorlogsschip „Serpent" worden thans eenige bijzonderheden bekend gemaakt en ongelukkig is het bericht betreffende het aantal schepelingen van 173 man, die zyn omgekomen, ten volle gehandhaafd. Het schip is gezonken met de Spaansche kust in het gezicht. Reeds had de „Serpent" veel van de jongste stormen te verduren gehad en de kapitein had daarom beslo ten een haven binnen te loopen, teneinde eenige reparaties te maken doch bij Kaap Villano is het schip op de rotsen geloo- pen. De schok was vreeselijker werd een groot gat in de kiel geslagen en on middellijk daarna kwam het water binnen. Slechts drie mannen zyn gered, maar de ze verkeeren in een zeer rampzaligen toe stand. Bij de pogingen toch die zy aan wendden, om te Camarinas te landen, heb ben zij zware kneuzingen en verwondin gen bekomen. Door den consul van Coruna ondervraagd, hebben deze overigens zeer be kwame zeelieden verschillende vragen niet kunnen beantwoorden. De „Serpent" was, gelijk in Engeland niet ontkend wordt, volstrekt geen sterk stoomschip en kon de geweldige stormen, die 't in de golf van Biscaye doorstaan moest, niet het hoofd bieden. Het schip kreeg groote schade. Men was wel ge noodzaakt op de kust aan te houden, en nu door de duisternis misleid, nadat 't meermalen koers had gemist, liep de „Serpent" op de rotsen van Villano. Op het oogenblik, dat de kiel gebroken was, bevonden zich verschillende schepelingen in het vooronder. Deze lieden hebben al len geen gelegenheid gehad nog naar bo ven te komen. De „Serpent" had in last naar de West kust van Afrika te gaan, teneinde daar langs de kusten te kruisen. De beman ning had reeds by het afreizen over het algemeen een zeker bang voorgevoel, men vertrouwde het schip niet. Eenige man nen hadden dan ook als 't ware voorgoed afscheid genomen van hun familie. Ingezonden. Helder, 15 November 1890. Geachte Redactie! Sedert op 4 dezer in de zitting van den Ge meenteraad het ontwerp voor eene gemeentelijke geldleening in behandeling was, is over het toen gebeurde in haast alle kringen in deze gemeente van gedachten gewisseld. De meeningen zullen wellicht zeer uiteenloopend zijn. 't Is mijn doel niet, om hier over al hetgeen in en buiten den Raad over 't onderwerp is gezegd, in beoordee ling te treden. Alleen wil ik als mijne meening zeggen, dat de behandeling van de voorgestelde geldleening niet behoorlijk was voorbereid, 't On derwerp was, gelijk men in staatkundige kringen gewoon is te zeggen, nog niet rijp voor de open bare beraadslaging, 't Had behooren ingediend te worden met nauwkeurige opgaaf en omschrijving van het doel en van de onvermijdelijke gevolgen van 't sluiten der laening en van het stichten der aangeduide openbare werken. Dan had, naar mijne meening, dit nogal omvangrijke voorstel om bericht en raad in handen gesteld moeten worden van eene Raadscommissie, die daarover advies kon uitbrengen. Had dit advies gedurende eenigen tijd ter visie gelegen voor de leden van den Raad, dan had men mogen verwachten, dat er eene behoorlijke discussie over gevoerd eu eene beslissing in den een of anderen zin genomen zou worden. Nit scheen het schermen in 't wild. En als men hierbij bedenkt, dat de uitvoering van nuttige openbare werken, tengevolge van zulk eene onhandige behandeling, wie weet voor hoelang P wordt vertraagd, dan moet men het betreuren, dat niet met meer beleid gehandeld is bij de indiening van het leenings-voorstel. En is de uitvoering der genoemde openbare werken uitgezonderd het abbattoir in 't algemeen zeer wenschelijk, inzonderheid is de stichting eener brug over het Heldersche kanaal, nabij de Keizerstraat een dringende behoefte. Toen voorheen het terrein tnsschen de Spoor- en Gravenstraten nog maar weinig of in 't geheel niet bebouwd was, kon men aannemen, dat het pontveer voldoende in de behoefte aan commu nicatie voorzag. In de laatstverloopen jaren is de toestand aanmerkelijk veranderd. Op en nabij het voormalige weiland „Breewater" is een ge heel nieuwe wijk der gemeente verrezen en nog steeds gaat men voort met den aanbouw van nieu we woningen op het bouwterrein nabij den Pa- ralelweg. 't Is nu tijd, meer dan tijd, dat er in de richting naar de Zuid en Weststraten een brug over het Heldersche kanaal worde gesla gen. En moeten de belasting-betalende ingeze tenen dan ook ieder een steentje bijdragen, 't is niet anders. Om over de brug te komen, moet men over de brug komeu. Als een goed voor- U"0"V"SXjXJEI TAjf 8TANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 28) Naar 't Hoogduitse h. NEGENDE HOOFDSTUK. Het Huwelljks-conseht. Den volgenden morgen stelde luitenant von Seelen 't verzoekschrift van graaf Zarnacki in handen van den overste. Hij was op een hevigen storm voorbereid, doch zijne vrees werd niet bewaarheid. De overste liet zich door hem, het in den juisten vorm gestelde verzoekschrift voorlezen, zoodat von Seelen onmogelijk den indruk kon waarnemen, die het by den overste te weeg bracht. Even alsof er niets was voorgevallen, gaf de overste den adjudant zeer kalm te kennen, dat hy met den cornet reeds over deze aangelegenheid gesproken had en dat hy zelf 't adres wel aan Z. M. zou opzenden. De adjndant was hiermede tevreden, en na dat de overige dienstzaken waren afgedaan, verliet deze 't bureau, doch kon zijn vriend geen inlichtingen omtrent den vermoedelyken uitslag geven. Toen de overste alleen was, nam hy het schrijven nogmaals ter hand en las 't met de meeste aandacht over. Wie hem nu had kun nen gadeslaan, zou hebben opgemerkt, dathy 'n hevigen strijd in zijn binnenste voerde, want de uitdrukking van zijn gelaat was nu eens bitter dan treurig. Het verzoekschrift moest opgezonden wor den, dit gebood zijn dienstplicht, hy had sleehts eenige kantteekeningen te maken, waarvan doorgaans Zr. Ms. goedkeuring of weigering afhankelyk was. Hij wilde er dos eene een voudige aanbeveling by schrijven en den cornet daarvan kennis geven, in elk geval zou hij, al ware 't huwelyks-verzockschrift ten be hoeve zijner dochter geweest, niet anders ge handeld hebben. De overste dacht nog eens rijpelijk over alles na, nam de pen in de hand en legde die weder even spoedig neder. Eindelijk scheen hy tot 't besluit gekomen tc zijn, want onder het slaken van een zwaren zncht schreef hy eeni ge kantteekeningen, en na 't geheel nog eens met de noodige accuratesse te hebben nage zien, besloot hy 't aan Zyne Majesteit op te zenden. Het request was van den volgenden inhond «Met den meest verschnldigden eerbied attesteert de ondergeteekende onderdanigst, dat graaf Zarnacki, 'n fatsoenlijk, braaf en dapper officier is, die zijn dienst steeds met nauwgezetheid heeft waargenomen, en dat hem van zijne bruid niets onteerend3 of nadeeligs bekend is. Geldelijk bezwaar is niet aanwe zig, daar 't fortuin der ouders meer dan vol doende is, zooals de cornet trouwens in zyn verzoekschrift heeft gemeld. Hij nee ml dientengevolge met de meeste be- scheidenhejd de vrijheid, uwe Majesteit de inwilliging van nevensgaand verzoek ten zeer ste aan te bevelen, en teekent zich met de meeste onderdanigheid en trouw aan uwe Majesteit, uw onderdanigste eu gehoorzaam ste dienaar, VON BRANDT, Overste en Commandant van Zr. Majesteit's huzaren-regiment, enz." Na dit geschreven ta hebben wierp de over ste de pen moedeloos ter zijdezijn uiterlijk toekende meer treurigheid dau gestrengheid, en hoewel dit schrijven hem véél gekost had was er toch 'n zekere zelfvoldoening op zyn gelaat te lezen. Alsof hy vreesde dat zijn be sluit hem zou berouwen, vouwde hy 't request spoedig dicht, drukte er 't cachet van 't regi ment op en riep de ordonnans-officier opdat deze ten spoedigste zorg zou dragen, dat 't in handsn van Z. M. kwam. Geruimen tyd bleef hij onbewegelijk zitten, stond vervolgens op, streek zich met de hand langs 't voorhoofd cn ging eindelyk naar de huiskamer, waar Helena hem wachtte. Helena was verlangend den uitslag te ver- uemen, betreffende 't huwelijksaanzoek van den graaf by den heer Georgevan haar vader had ze nog niets vernomen, maar wel opge merkt, dat hy niet opgewekt was. Noch de cornet noch von Seelen was 't mo gelijk geweest haar daaromtrent eenige inlich tingen te verstrekken, te meer daar de overste zorg droeg elke ontmoeting tnsschen Helena en den graaf te voorkomen. Zoodra de overste de kamer binnen was getreden, kwam zyne dochter hem te gemoet, en kuste hem volgens gewoonte de hand, hij knikte haar vriendelijk toe, doch zette zich zonder iets te zeggen aan tafel. Helena, die zeer goed opmerkte dat haar vader stil en in zich zeiven gekeerd was, ver diepte zich in allerlei gissingen, doch zonder resultaat. Vader en dochter nuttigden 't ontbyt, maar 't was of vooral by den overste alle eetlust verdwenen was, zoodat zyne dochter zich werkelijk eenigszins ongerust begon te maken want, werden anders de spijzen door vroolijke gesprekken van den ouden heer gekruid, thans was 't tegendeel 't geval en bleven zelfs de meeste gerechten onaangeroerd. Eindelijk zeide hij op zachten toon Helena, mijn kind Wat belieft u, vader? vroeg deze met eenige spanning. Ja, mijn kind, 'k zie me verplicht u iets mede te deelen, dat uw hart even als 't mijne zeer bedroeven zal, doch 'k verwacht van u, als 'n echt soldatenkind, dat ge u goed zult houden, dat ge toonen zult, al behoort ge tot 't zwakkere geslacht, dat ge in uwe zwakheid toch sterk zijt. Belooft ge me dat mijn kind En zijne beide armen om haar slanke leest slaande, drukte hy 'n hartelyken kus op haar elpen voorhoofd. Ik beloof u, lieve vader, my goed te zullen houden, zeide ze bijna onhoorbaar, want 't kloppen van haar boezem verdoofde byna 't geluid harer stem. Ik bid u, verklaar u, want die bange onzekerheid is onuitstaanbaar, lieve vader, ik ben op alles voorbereid, van lieverlede ben ik gewoon geraakt aan verdriet en harteleed. Welnu myn kind, kyk me eens goed aan, gy bloost Ja, 'k wist wel wat er in u omging, ik heb me niet vergist. Een liehte zucht vergezelde deze laatste woorden. Verklaar u dan toch, om Gods wil. vader, riep Helena, die byna ineenkromp van angst. Ik moet beginnen met u ie zeggen, dat ik 't meisje diep zou verachten, al was 't ook mijne eigene dochter, die nog eenige sympa thie kon gevoelen voor een man, die. na haar geruimen tyd 't hof te hebben gemaakt, zich plotseling met 'n ander verlooftDaarom moet ge zoo iemand trachten te vergeten, en u niet bedroefd maken, al ware 't slechts uit liefde voor my, wanneer ik n moet mededeelen, dat Von Seelen riep Helena verschrikt nit, terwijl ze doodsbleek werd. Von Seelen Maar myn kind, hoe komt u dat in 't hoofd, hy is immers reeds sedert lang van 't strijdperk af. Helena loosde 'n diepen zncht en haalde rui mer adem, terwijl haar teint weder rooskleu rig werd, hetgeen den overste niet ontging. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1