't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1854. Zaterdag 22 November 1800. Achttiende Jaargang. KALENDEB DEB WEEK. NIEUWST IJ DIN GEN. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 n. 31 m. Onderg. 4 u. m. Zondag 28 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Volle Maan. Onzichtbare Maansverduistering. Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 HELDER, 21 November 1890. Onze lezers zullen zich waarschynlyk herinneren, dat van tijd tot tyd een Span jaard brieven naar Nederland zendt, waarin hij 't bestaan van een schat, hier of daar be graven, mededeelt, en tevens, dat hij, tegen toezending van zeker bedrag, een deel daar van aanbiedt. Dit had dezen zomer weder plaats, en om nn eens iets naders omtrent de zaak te weten te komen, zonden we een No. Vliegend Blaadje aan 't opgegeven adres-: Espagne. Mons. Adolfo Mouleon, Prison Militair. Madrid. Dit verzonden we 15 Augustus en voor een paar dagen kregen we 't gezondene terug, waarbij op de achterzijde van den kruisband geschreven stond: No hesta de Prissones Militares. El Cabo Cartero. Miguel Neta. We maken hiervan melding om bij voorko mende gelegenheid de lieden tegen oplichterij te waarschuwen. Voor belangstellenden is bovengenoemde aan ons bureau, Spoorstraat, te zien. Als bergloon van schip en lading van het stoomschip „County of Salop", dat alhier werd binnengebracht na in de Znidergronden te hebben gezeten, wordt 7000 gevraagd. Er zal voor 8000 borg moeten gesteld worden. Gemeld stoomschip is Dinsdag, na de lading ingenomen te hebben, naar Bremen vertrokken. Dinsdagavond vierde 't college Entre Nous zijn jaarfeest in Tivoli door 't hou den van een Soirée Musicale et Littéraire. Onder directie van den heer L. A. Schou ten werd een vijftal muzieknummers op verdienstelijke wijze voorgedragen, waarbjj een afzonderlijke vermelding verdienen: de Serenade pour flüte et Cor," van E. TitT, uitgevoerd door de hh. F. Werner en F. Graefenhain, en Nocturne no. 2" für Oboe-solo, van Joh. Field, voorgedragen door den heer J. Blokker. Na de pauze trad de heer J. C. van Wijk, op en hield de aanwezigen aangenaam be zig met 't voordragen een Betuwsche no velle. Ten slotte werd opgevoerd 't blij spel Schuiven gaan ze," door W. Mets Tz. Thans zal men, door het zand weg te zuigen, trachten een begin te maken met het bergen der tin, waarvan nog on geveer 8000 schuitjes aan boord zijn van het schip „F. H. van Lindern", De ber ging daarvan wordt door het vele zand in het vaartuig zeer bemoeilijkt. Deskundigen beweren dat het schip zoo danig beschadigd is, dat het niet zal kun nen worden afgebracht. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden melding werd gemaakt van een geval van poging tot vergiftiging door een meisje te Hoevelaken, waartoe zij mui- zentarwe zou hebben gebezigd. In verband daarmede stond Maandag ochtend ,te Utrecht terecht de achttienja rige O. O., ook wel genaamd C. v. P., dienstmeid, wonende te Hoevelaken, thans aldaar in verzekerde bewaring, beklaagd van poging tot vergiftiging met muizen- tarwe, gepleegd tegen E. v. d. B., diens vrouw en twee kinderen, op 19 Augustus jlen diefstal van vier gulden uit de kast, ten nadeele van C. J., wed. van A. v. K., in Mei jl. te Hoevelaken gepleegd. De subst.-officier van justitie eischte schuldigverklaring aan diefstal en poging tot moord en gevangenisstraf van drieja ren. De uitspraak is op 1 December bepaald. De in het afgeloopen jaar verrichte strandmetingen langs de Noordzee hier te lande hebben o. a. het volgende aange toond: in de Provincie Noord-Holland. In vergelijking met de uitkomst der strandmeting in 1888 was gemiddeld de duinvoet afgenomen 7.94 M. de hoogwaterlijn landwaarts ver plaatst 5.70 de laagwaterlijn zeewaarts ver plaatst 3 45 de duinvoet verhoogd. 0.16 De strandmeting, vergeleken met de eer ste van 1843, toonde gemiddeld aan den duinvoet afgenomen 20.67 M. de hoogwaterlijn zeewaarts ver plaatst 0.18 de laagwaterlijn zeewaarts ver plaatst 15,22 (Stoomp.) Te Breda beleefde Maandag de wed. A. de Colonia haren 103den verjaardag. Er was voor haar op dien dag een feest bereid, doch zij werd een paar dagen ge leden ernstig ongesteld, en nu vreest men voor een spoedig uiteinde. Veertig paarden van de Amsterdam- sche Omnibusmaatschappij zijn tijdelijk wegens influenza buiten dienst gesteld. Voor enkele dagen werd een Enk- huizer botter op de Zuiderzee door de spoorboot „Friesland" in den grond geva ren. De visscher, Stavenuiter, bracht er het leven af, doch zijn vaartuig was ver loren. Liefdadige inwoners van Enkhui zen trachten nu den man weder aan een vaartuig te helpen. O. a. zal een concert te zijnen bate gegeven worden, waaraan de heer J. Rogmans, de bekende tenor, die op de „Friesland" getuige was van het ongeluk, belangeloos zal medewerken. De tering. Geheel Berlijn verkeert nog steeds in koorts achtige opwinding,, naar aanleiding van de ontdekking van dr. Koch, en dagelijks wordt het aantal dokters grooter, die uit alle oorden der wereld naar de Duitsche hoofdstad stroo men. Dr. Cornet, een van Koch's adsistenten, is schier zonder ophouden aan 't werk. Het geneesmiddel kan nog enkel in beperkte hoe veelheden worden verstrekt, daar het met bui tengewone zorgvuldigheid moet bereid worden, Eerst als de op groote schaal aangelegde nieu we inrichtingen gereed komen, kan de entstof bij grootere hoeveelheden verstrekt worden. Het is nu zoo goed als zeker, dat de berei ding van het geneesmiddel niet aan een winst- zoekende particuliere onderneming zal worden overgelaten. Volgens het „KJ. Jonrn." noemt proff. Koch zijn midde! paratoloïdin. Op het oogenblik is de voorraad geheel uitgeput en voorloopig kan dus geen nieuwe lymphe wor den afgegeven. Prof. Bergmann heeft in een buitengewone zitting van de „Vrije heelkundige vereeniging" te Berlijn een aantal teringlijders voorgesteld, die volgens Koch's geneeswijze behandeld zijn. Vijf lupuslijders waren een paar dagen gele den ingeënt. Bij allen volgden koorts en ont steking van het aangetaste lichaamsdeel. De geleerde deed uitkomen, dat de ontwijfelbare zekerheid waarmede koortsen bevingen op de toediening van het middel volgdeD, het wel slagen der proeven verzekerde. Het middel wordt zoolang aangewend, tot geen koorts meer optreedt. Bijzondere belangstelling wekten ver scheidene gevallen van strottenhoofd-tubercu- lose die zoo licht met keelkanker kan worden verward. Waar de ontstekingen inderdaad kanker waren, had het geneesmiddel tegen tu berculose geen gevolg. De speld behoort tot de kleinste hulpmiddelen van het menschelijk leven, men is er niet zuinig op en rekent haar tot de waardelooze dingen, en toch is de spelden-industrie een tak van nijverheid, die op de grootste schaal wordt uitgeoe fend. Te Birmingham worden iederen dag 37 millioen spelden gemaaktde andere speldenfabrieken in Engeland leveren per dag ongeveer 19 millioen stuks in Frank rijk worden ongeveer 20, in Duitschland en andere landen 10 millioen spelden per dag vervaardigd. Een duur kleedingstuk. De hertog van Northumberland bezit een shawl, een geschenk van Koning Karei X van Frank rijk, die niet minder dan 500,000 fres. heeft gekost. Zij is geweven uit de snor ren van een zekere soort Perzische kat ten, wier haar zoo fijn is, dat men het nauwelijks met het bloote oog zien kan. De spinners en wevers van de shawl moesten allen met vergrootglazen werken. Er is uitgerekend, dat men honderdduizend kat ten noodig heeft gehad voor deze shawl. Er is aan dit kleedingstuk niet minder dan zestig jaren gewerkt. Lodewijk XV had haar bestemd voor madame de Pom- padour, en er zijn drie Fransche Konin gen gestorven, alvorens zij gereed was. Bedoelde shawl is zestien ellen lang en breed, en opgevouwen, kan zij onder een tafelschel geborgen worden, zoo fijn is het weefsel. Volgens de „Italia" is de politie te Parma op het spoor van een medeplichti ge van Jack the Ripper. Er is daar, dezer dagen een dokter gevat, dien men voor den langgezochten vrouwenmoordenaar houdt. De twee bedrijvers van de ontzettende mis daden moeten naar men vermoedt aan „on- tuchtswaanzin lijden. Muzikale Causerie. VI. De goed bruikbaar muzikale tonen liggen tusschen de 40 en 4000 geheele trillingen per seconde en loopen dus over zeven octaven. De nog waarneembare trillingen hebben tot grenzen 20 en 40000 per seconde en zijn dus bevat in elf octaven, waaruit blykt welk een grooten om rang het gehoororgaan bezit voor het waarnemen daarvan. Hierin is het oor het oog ver vooruit; het gezichtswerktuig namelijk, dat ook licht van verschillenden trillingsduur onderscheidt, heeft daarin tot grenzen slechts één octaaf (Helra- holtz), hetgeen wil zeggen dat het trillingen van het licht kan waarnemen tusschen n en 2n per seconde, wat bij de geluidsleer dén octaaf beteekent. Intensiteit (sterkte) en toonhoogte doen niet alleen de klanken onderling verschillen maar ook de kleur, gelijk wij gezegd hebben. Later zullen wij zien dat elke klank uit verschillende tonen bestaat en dus zou in betrekking tot de schilderkunst het woord tint misschien ge paster zijn, maar elke kunst heeft een gebrui- kelyk taaleigen, zoodat wij kleur blijven bezi gen als een idioom van de muziektaal. Als men dezelfde noot aanslaat, blaast of strijkt op klavier, blaas- of strijkinstrument dan wel zingt en even hard, dan is de klank bij elk dezer trillende werktuigen ver schillend en met de oogen dicht kan een slechts weinig geoefende onmiddellyk de bron aan geven. Dat komt door het verschil in timbre of kleur. Zelfs twee instrumenten van dezelfde soort klinken somtijds nog verschillend en zoo als wij reeds vroeger hebben aangemerkt ook de onderscheidene menschenstemmen. Ooder de instrumenten zijn het de strijk instrumenten, die het grootste verschil in kleur kunnen voortbrengen, maar ver daarboven staat het menschelijk geluid en de spraak be zigt in hoofdzaak het kleurverschil om de verschillende letters te karakteriseeren. De vocalen (klinkers) zijn hierbij aangehouden muzikale klanken terwijl de consonanten (mede klinkers) gevormd worden doortusschenpoozende gervischen. Nu is de vraag op welke physische ver scheidenheid der geluidgolven de klankkleur berust. Wy hebben gezien dat bet amplitudo der slingering een maat is voor de intensiteit (kracht) van den toon en dat de duur der slingering over de toonhoogte beslist. Van beide toestanden kan de kleur niet afhanke lijk zijner blijft evenwel nog over, de wijze waarop de trilling bij dezelfde wijdte (ampli tudo) en duur plaats vindt. Er is tot dusver alleen gevorderd van het trillende lichaam, dat een muzikalen toon voortbrengt, zich pe riodiek te bewegen (zie vroeger), hetgeen wil zeggen, dat het zich gedurende elke volgende periode van slingering nauwkeurig op dezelfde wijze gedraagt als gedurende de vorige, zoo dat het in de slingering zich nog op een on eindig aantal manieren kan bewegen. Met het oog is gemakkelijk de beweging van een slinger te volgen zij s'ingert bv. van links naar rechts, keert haar beweging om en gaat dus na haar hoogste punt bereikt te hebben van rechts naar links enz., waarbij haar snelheid in het midden (den verticaal by een penduleslinger) een maximum wordt, terwijl zy nul is in de hoogste punten. Een overeenkomst heeft hiermede een trillende stemvork. Geheel anders is evenwel de be weging van deD reeds genoemden stamper in een oliemolen, deze gaat door de machine (as met een of meer vuisten er op) langzaam naar boven en valt dan plotseling neer, zoo dat de beweging, hoe periodiek ook, toch ge heel anders is als bij een slinger of stemvork, de beweging gedurende elke periode is zelfs onregelmatig. Zoo gaat het ook met een aangestreken snaar de snaar gaat net zoo lang met den strijkstok mede totdat haar spanning te groot wordt en zy plotseling langs den stok terug schuift, dus een beweging maakt zooals de stamper in den oliemolen, omdat zij veel spoe diger teruggaat dan zij is medegenomen, om vervolgens op nieuw te worden medegesleurd. Nog kan men zich de beweging van een omhooggeworpen bal denken, die, nederval- lende, telkens weder een stoot krijgt in dezelfde richting. By het omhoogwerpen is zijn oor spronkelijke snelheid het grootst en vermin dert langzamerhand tot nul als wanneer hy weder terugvalt; maar by dit terugvallen is nu de aanvangssnelheid het kleinst en de eind- snelheid het grootst, en hierin tot een maxi mum gekomen, put de gooier plotseling die snelheid door zijn hand of door een of ander werktuig uit en keert de beweging om. Het verschil nu in beweging, das in slin- geringsvorm gedurende de slingerperiode maakt het verschil in klankkleur uit. Ingezonden. Nog eens over de brng. Wat er ook vroeger en later over het stich ten van een brug over het Heldersche Kanaal gesproken en geschreven is steller dezes heeft er steeds het zwijgen toe gedaan, den kende: de heereD, die 't Bestuur der gemeente in handen hebben, znllen wel beseffen, dat daar een brug dringend noodig is, en dat er dus alleen maar overblijft te trachten de noo- dige fondsen bijeen te brengen. De laatstge houden zitting van den Raad heeft echter voor het publiek duidelyk gemaakt, dat èn de be hoefte aan een brug door de meerderheid on zer beschreven Vaderen nog niet zoo bepaald wordt ingezien, èn dat naar het byeenbren- gen der noodige fondsen nog niet met den noodigen ernst wordt gestreefd. Daarom een enkel woord. De drukke passage, op het punt waar de brug wordt gewenscht, maakt het stichten van dat middel van verkeer tot eene bepaalde behoefte. Zou het nu niet mogelijk zyn, het plan voor het bouwen van een brug af te scheiden van de andere plannen, diè op hot vroeger opgemaakte verlanglijstje voorkomen en dan naar middelen om te zien om met be kwamen spoed in deze ééne dringende be hoefte te voorzien? 't Blykt, dat het tot stand brengen van al de genoemde werken te be zwarend voor de gemeente zou wezenwelnu, dat men dan stuk voor stuk die werken uit- voere. Op deze wijze zou er wellicht kans be staan, dat ook zij, die bevreesd zijn voor toe neming van uitgaven, zich bij het stichtings plan konden neerleggen. By het opmaken van het bedoelde lijstje beeft men blykbaar te veel hooi op den vork genomen, 't Opvolgen van den gegeven wenk kon licht leiden tot bevre diging van veler wenschen, tot spoedige voor ziening in eene erkende behoefte. g Marine en Leger. De heeren C. L. Loder, hoofdingenieur bij de marine te Hellevoetsluia, D. G. Brand, kapt.- luit. t. z., hoofd van het vak van nitrusting, L. F. Over de Linden, griffier bij de directie der marine te Willemsoord, en J. L. Pisuisse, ma gazijnmeester bij de directie der marine te Am- ITOVBXjXJE TAK STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 29) Naar 't Hoogduitseh. Ik spreek nu over den graaf, over den cornet, zeide hy, haar doordringend aanziende, ge moet u goed houden. Helen a liet 't hoofd op de borst zinken en zeide niets,* doch inwendig gevoelde ze 'n on beschrijfelijke vreugde. .Hij» de graaf, heeft zich verloofd en 't huwelyk zal spoedig voltrokken worden, indien Z. M. er ten minste zyne goedkeurig aan hecht, zooven is 't verzoekschrift aan Z. M. opgezonden. De overste zweeg en sloeg zyne dochter met nauwkeurigheid gade, ten einde den indrnk te kunnen waarnemen, die deze mededeeling op haar maakte, In plaats van 'n uitdrukking van droefheid en wanhoop op haar gelaat te ontdekken, zag hy tot zijne groote verbazing dat ze er inte gendeel oneindig kalmer uitzag dan eenige oogenblikken geleden. En hebt ge zijn verzoek ondersteund vroeg ze op kalmen toon. St. dat zijn geheimen den dienst betref fende, hernam de overste streng. Helena zweeg. Dit zwygen bracht den overste op 'n dwaalspoor. Na eenige oogen blikken, ging hij voort Ge vraagt me niet eens, op wie de keu ze van deu graaf gevallen isEn meer en meer in toorn gerakende, vroeg hij met verheffing van stemIs 't u dan zoo geheel onver schillig wie uwe mededingster is Mijne mededingster? Maar mijn hemel lieve vader, vergeef 't mij, maar ik heb voor den graaf nimmer eenige liefde gekoesterd. Heiena's gemoed was vol, nu werd haar alles duidelyk en doorgrondde ze de vroegere plannen van haar vader, en ofschoon dat alles buiten haar was omgegaan, durfde ze toch haars vaders blik niet te ontmoeten, Was de overste den vorigen dag, toen de cornet hem zyne verloving bekend maakte, als van den donder getroffen, nu was 't hem te moede of de donderslagen steeds boven zyn hoofd voortratelden. Gy hebt den cornet, graaf Zarnacki, nooit bemind vaoeg hy langzaam. Neen, lieve vader, 'k gevoelde niets dan vriendschap voor hem en buitendien wist ik reeds sedert lang, dat hy niemand anders be minde dan myne nicht te Neuenrode, stamelde Helena byna onhoorbaar. Eeusklaps sprong de overste op, en duwde zijne dochter toornig van zich, terwijl hij uit riep - Dan hebt gij my beiden om den tuin geleid, en waarom? 'k wil 't weten, met welk doel antwoord mij, welke beweegredenen hadt gij daarvoor, om zulks voor my geheim te houden, zeg 't my, of De oude heer was zoo driftig, dat de stem hem in de keel bleef steken, terwijl Helena bijna geneigd was te gelooven, dat ze iets misdaan hadhaar geweten was evenwel zui ver, zoodat ze nu maar al te goed begreep, dat groote teleurstelling eu daardoor ontstane toorn aanleiding tot deze uitbarsting waren. Gy hebt hem dus niet bemind ging hij, altyd nog in opgewonden stemming voort. Neen vader, von Seelen Och, laat hem nu maar rusten, wat moet ge nu weder met hem?" riep hij ongeduldig. Ik heb mij naar uw wil gesehikt, lieve vader, 'k heb hem niet weer gezien, snikte 't jonge meisje, maar 'k kan mijn hart niet beveleu. hem te vergeten en hem niet meer lief te hebbenen dat zult ge toch in uw kind niet laken De overste zweeg, doch liep met driftigen stap de kamer op en neer, want eensklaps waren alle illusiën in rook verdwenen, die hij reeds zoo goed als werkeiijkheid waande, en dit was iets, dat hij niet kon vergeten. Zonder iets te zeggen, verliet hy de kamer, de deur hard achter zich dichtslaande. Helena bleef in onbeschrijfelijken angst ach ter, ze kende haar vader te goed, om niet overtuigd te zijn, dat hij deze onaangename catastrophe niet spoedig zou vergeten, en zag met ongerustheid 't oogenblik te gemoet waar op ze hem zou wederzien. Nadat de bureauzaken waren afgedaan, kwam de overste volgens gewoonte in de hniskamer, en ofschoon kalmer gestemd, zag hy er toch verdrietig uit en was tegen Helena kortaf, hetwelk eenige dagen bleef aanhoudenover 't gebeurde werd echter geen woord meer ge rept. Nu en dan zag hij Helena met 'n weemoe digen blik aan, die echter door deze niet werd opgemerkt. Een en ander werkte zeer ongunstig op zijn humeur, zoodat hij ten opziehte van zijne on dergeschikten veel gestrenger was dan gewoon lijk, vooral ondervonden dit luitenant von See len en graaf Zarnacki. Luitenant von Seelen schikte zich naar de luimen van zijn commandant, zulks was ech ter met den graaf niet altijd 't geval, ofschoon hij met de stiptste nauwgezetheid zijn dienst plichten vervulde, zoodat daarop door den commandant geen de minste aanmerking kon gemaakt worden. In den laatsten tijd was de cornet afgetrokken, ontweek zooveel mogelijk zijn kameraden en zocht doorgaans de een zaamheid. Zyn mede-officieren zyn licht ont vlambaar karakter kennende, namen zich wel in acht daaromtrent iets te vragen, of in de verte op 't een of ander te zinspelen, hoewel ze onder elkander allerlei veronderstellingen maakten, die dikwerf niet ver van de waar heid afweken. Zoodra de dienst zulks veroor loofde maakte de graaf zijne gewone tochtjes naar Neuenrode en in de stellige meening verkeerende, dat de overste zijn verzoek aan Z. M. niet had ondersteund kon hij zyne be zorgdheid hierover voor Kaatje niet verhelen, ofschoon hij den ouden heer hiervan niets liet blyken, maar hem alleen had medegedeeld, dat 't request aan Z. M. was opgezonden. Het arme meisje, dat zich reeds op 't toppunt van geluk waande, was daardoor zeer terneerge slagen, doch om aan den wensch van den graaf te voldoen, zette ze zich er zooveel mogelyk tegen in, en was schijnbaar vroolijk, zoodat haar vader geheel onkundig bleef, van haar inwendig lijden. Zoo verliepen er ongeveer drie weken, toen de overste op zekeren dag 't antwoord op 't ingezonden request ontving. Op 't zelfde stuk was door den Koning eigenhandig 't antwoord geschreven. „Is dat niet dezelfde graaf Zarnacki, die ge deserteerd is Moet nog eerst een bewijs van zijne dapperheid in 'n bataille geven, kan la ter aan huwen denken." De overste veranderde van kleur, en schud de langzaam het hoofd, en zich tot zijn adju dant wendende zeide hyWeet ge wat oaze koning op 't onderdanigst verzoek van graaf Zarnacki geantwoord heeft? Daarop las hy den adjudant 't besluit van Z. M. voor, van zijn eigen aanbeveling geen gewag makende, omdat 't voor zyn gevoel hin derlijk was, dat zijne minderen in rang wisten, dat Z. M. zoo weinig waarde scheen te hech ten aan 'n request, dat door hem als overste en commandant ondersteand werd, daarna gaf hij zijn adjudant order den cornet hiermede in kennis te stellen, en die zaak als afgedaan te beschouwen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1