1 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. 1 Januari. Let wel! DE DESERTEUR. No. 1860 Zaterdag 13 December 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. A"bonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBKHOUT Go., te Helder. 3uraeuxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bnreaux bezorgd zijn. We verzoeken onzen lezers, die, vol gens gewoonte, een Welkomstgroet aan Familie, Vrienden of Begunsti gers in ons blad willen plaatsen, be leefdelijk daarvan tijdig opgave te doen. De advertentiën worden be rekend tegen 25 Cent. DE UITGEVERS. Met het oog op de Feestdagen, zijnde Kerstdag en Nieuwjaar, zal onze Cou rant van Vrijdag 26 December, ver schijnen op ZATERDAG 27 DEC. en die van Dinsdag 30, op WOENSDAG 31 DECEMBER. De Uitgevers. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 14 3e Advent. Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Quatertemper. Donderdag 18 Eerste kwartier. Vrijdag 19 Quatertemper. Zaterdag 20 HELDER, 12 December 1890. Woensdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Crescendo", onder directie van den heer J. P. J. Brachthuizen, een vocaal-en instrumen taal concert in Tivoli. De ruime zaal was stampvol. Een viertal zangstukken werd flink voorgedragen en 't slotnummer „Weinlese am Rhein", viel bijzonder in den smaak. De so lovoordracht van i/De visschersbruid (baryton) had een gewenscht succes, evenals de solo in den 1 OOsten psalm. Bij 't instrumentale gedeelte bleek 't, dat 't gezelschap steeds op den weg der vooruitgang is, en wel zeer duidelijk bij „Allegro et Andante," trio tn D-mol, van Reisiger, alsook in de An dante uit de symphonie no. 5, van Küffner. 't Meeste succes behaalde echter de heer Reijers, met 't door hem gecomponeerde „Liebesïied- chen", een aangename melodie en met ani mo voorgedragen. De ingenomenheid met deze voordracht bleek uit den onstuimigen wensch naar een da c a p o, waaraan dan ook be reidwillig gehoor werd gegeven. Als vocaal en instrumentaal gezelschap neemt Crescendo een eenige plaats alhier in. Gaarne wenschen we de nog jeugdige vereeniging toe, dat 't woord C r e s c e n d o" bij iedere uitvoering recht van bestaan moge hebben. Op Wieringen is jL Vrijdag een Maatschappij opgericht, ten doel hebbende de verhuurders van Huizeu onderling te verzekeren tegen goede bewoning, betaling, enz., even als dit jaar ook plaats gehad heeft te Winkel. Men is er ook voorne mens 't Wieringer Veefonds op te richten. Aan de autoriteiten der landmacht is door den minister van oorlog kennis gegeven, dat als een noodwendig gevolg van de omstandigheid, dat door het over lijden des Konings de kroon is overgegaan op de Koningin Wilhelmina, in het for mulier van d«n eed, zooals die tot dus verre door de officieren der landmacht vóór de aanvaarding hunner functiën werd af gelegd, de woorden trouw :ian den Ko ning" moeten worden vervangen door trouw aan de Koningin", blijvende voor het overige dat formulier onveranderd. Bij de begrafenis des Konings heeft men weder gelezen van den ^Rijksappel". Het is ons echter gebleken dat velen de beteekenis van dit zinnebeeld niet kennen. Wij achten het daarom niet ondienstig het volgende, ons door een vriendelijke hand verstrekt, daaromtrent mede te deelen. Rijksappel is de met een kruis voorziene bol, die op munten, zegels enz. in de hand van een vorst voorkomt en als een teeken van heerschappij wordt aangemerkt. De oorsprong van dezen bol moet worden ge zocht bij de Romeinen, bij wie hij ten tee ken van heerschappij over de gansche we reld was. Op munten van Keizer Augustus zijn somwijlen drie bollen voorgesteld, de eene met de letters Asi, de tweede met AFR en derde met EVR, waardoor de toen bekende drie werelddeelen werden voorge steld. Op de munten van latere Rornein- sche Keizers komt deze bol dikwijls voor. Men vindt hem afgebeeld onder de pooten eens adelaars en later versierd met het beeld van de Godin der Overwinning, in de hand des Keizers. Het kruis verving bij de Christenen het beeld der godin. De Duitschc Keizers hadden ook het zinnebeeld van macht en bij sommige gelegenheden werd de rijksappel door een daartoe bestem den beambte van den vorst gedragen. (»Hbl.") De >Amst. Ct." verhaaltIn den nacht vóór de begrafenis van den Koning ontwaakte plotseling een dar timmerlieden, die aan het in orde brengen der lijkkoets hadden gewerkt, door de herinnering, dat verzuimd was de hoogte van de koets te maken in verband met de viaduct op den Rijswijkschen Weg. Hij stond op en waar schuwde zijn patroon de maat van den wagen werd genomen, en daarop die der viaduct, en inderdaad, de wagen kon er niet onder door. Volgens de eene lezing werden de stij len ingekort, volgens een andere de gaten, waarin de pluimen stonden, dieper inge boord een derde luidt, dat de weg onder de poort werd uitgegraven. Reeds sedert eenige dagen liep liet praatje, dat onder de slachtoffers, welke de zakkenrollers te Delft bij gelegenheid van 's Konings begrafenis maakten, zich ook onze hoofdcommissaris van politie, de heer Steenkamp, bevond, wien zijn horloge heette ontrold te zijn. De »N. Rott. Ct." deelt thans mede, dat het praatje gegrond is. Hoe uitstekend overigens het beleid van onzen hoofdcommissaris moge zijn, ter be veiliging van zijn eigen horloge schijnt aan zijn beleid iets te hebben gehaperd De „Staatscourant" van 10 dezer meldt De Raad van Voogdij, ingesteld bij de wet van 15 September 1888 (Staatsblad no. 150), tot regeling der voogdij over Bare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, maakt bekend dat hij zijne taak beeft aanvaard, en ter uitvoering van art. 9, 1ste lid, der genoemde wet, uit zijn midden heeft benoemdtot voorzit ter, jhr. G. C. J. van Reenen, minister van staat, vicepresident bij den Raad van State, en tot secretaris, jhr. mr. Roëll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Vrij algemeen heerscht de meening, dat de minister van Justitie en de secre taris-generaal aan zijn departement voor de verzegeling van een vorstelijke lijkkist een belangrijk honorarium ontvangen. Naar aan „Het Vad." stellig verzekerd wordt, is deze meening ongegrondbe doelde hooge ambtenaren worden voor die verrichting niet gehonoreerd. Voor de distelleerderij van de firma Van Meerten en Zonen, te Delft, stonden op den dag van 's Konings teraardebestel ling aan den walkant enkele tonnen, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was een van de eersten, die zich op een groot fust een plaatsje veroverde, Maar de ton zakte in en de man viel in het ge lukkig ledige vat. Hij was te klein om er alleen uit te komen, en het gedrang liet niet toe, hem de behulpzame hand te lieden. Er bleef niets anders over dan hem te laten waar hij was, tot de treurige stoet zou zijn voorbij getrokken en daar mede het gedrang afgenomen. Aldus ge schiedde. Onze reiziger echter was te ver geefs naar Delft gekomen hij heeft van den stoet niets gezien. In den trein, die te vijf uur uit Rot terdam naar Arnhem vertrekt, had Zater dagavond een jonge dame, zekere mej. A. F. uit Arnhem, plaats genomen, die te Go- rinchem den conducteur verzocht, bij haar in de coupé plaats te nemen, wijl zij zich zeer onwel voelde, aan welk verzoek door den conducteur werd voldaan. Reeds eenige malen had zij het hoofd buiten het portierraampje gestoken, daar zij neiging tot braken gevoelde, toen dit even voorbij Hemmen-Doodewaard weer willende doen, plotseling het portier open sprong, en de dame uit den waggon stortte. Na eerst het sein tot stoppen te heb ben hegeven, sprong de moedige conducteur uit den nog in volle vaart zijnden trein, aan welk heldhaftig gedrag de dame haar leven te danken heeft, daar juist uit de richting Arnhem een trein op de rails aan kwam, waartusschen de dame gevallen was. De conducteur, het gevaar in zijn geheelen omvang overziende, riep een wisselwachter van wachtpost 12 nog toe rood licht te maken, om zoodoende den trein uit Arn hem te doen stoppen, waaraan deze echter niet kon voldoen, daar de lantaarn, die hij bij zich droeg, niet van rood glas was voorzienmiddelerwijl had de conducteur de dame echter gevonden en haar nog juist uit haar benarden toestand verlost, toen de trein uit Arnhem voorbijstoomde. Ten prooi aan de hevigste pijn, werd de dame in een coupé gedragen en naar Nijmegen vervoerd, waar zij in het R. C. ziekenhuis werd op genomen, en geconstateerd werd, dat zij haar dijbeen had gebroken. Een woord van lof raag zeker den con ducteur voor zijn moedig gedrag en ener giek optreden niet onthouden worden. De nieuwe gashouder van de Utrecht- sche gasfabriek is gesprongen. In de vo rige week was hij gevuld met 18,000 kub. M. water om hem te beproeven. Doch de drukking van die 18 millioen KG. was te machtig. Een der gegoten platen barstte, het water stroomde er uit en talud en aar den djjk, die den houder omgeven, zgn bij de breuk Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de gewone weekmarkten, vallende op Donderdag 25 December a. s. en 1 Janu ari 1891, zullen gehouden worden op Woens dag 24, en 31 December a.s. Schipper Korving Keus, voerende de Scheveningsche bomschuit SCH 46, reeder W. Groen, rapporteert, dat op zijn laat ste reis de schipper van de Belgische visch- sloep „O 207" hem verraderlijk met zijn bomschuit in den grond heeft trachten te boren. De poging mislukte, doch de Sche veningsche bomschuit bekwam averij aan het scheepstuig. De schipper verklaart bovendien, dat de schipper van de „O 207," dezelfde is, die in December van het vorige jaar hem en een zestal andere bomschuiten verrader lijk aanviel. Dinsdagmorgen halfvijf is te Don kerbroek (Fr.) door twee rijksveldwach ters in zijne woniug gearresteerdde be kend geworden v. d. L., vroeger molenaar te Grouw, wiens molen aldaar twee maal afbrandde, waarna de Gronwster ingezete nen hem boycotten. Gelijk men weet, heeft hij vervolgens twee notabele ingezetenen van Grouw bij de justitie aangeklaagd we gens diefstal te zijnen nadeele, welke aan klacht valsch is gebleken, zoodat het Hof te Leeuwarden hem dejwege veroordeelde tot 3 maanden gevangenisstraf. Dit vonnis werd onlangs door den Hoogen Raad be vestigd. Een paar dagen geleden vond men in Parijs iemand in zijn bed opgehangen, nalatende een briefje met de bittere woor den »Ik heb honger en geen brood, wi werken en heb geen werk." De ongeluk kige had dus geen middel om aan brooó- te komen. Heden staat in Amsterdam voor den ongelukkigsten der ongelukkigen weer de gelegenheid open, door ware liefdadigheid opgericht en in stand gehouden, om zoo veel brood te eten als hij wil. Waarom volgt men dat voorbeeld niet na in alle plaatsen, groot en klein Nie mand kan met gerustheid zijn eigen brood eten, zoolang hij vermoeden kan, dat er in zijn nabijheid menschen zijn, die met zulk eeu vaarwel, als bovenbedoelde man in Parijs, uit deze wereld kan scheiden. Den 25sten November werd op het strand, tusschen Hulzenkrug en Binz, een flesch gevonden, waarin zich een stuk pa pier bevond, waarop het volgende geschre ven stondKaptein Wilhelm Malmen, scheepsjongen Heinrich Kuhl en kok Max Schulz. Den 25sten Nov. ten 2 uur des nachts, is tijdens een sneeuwstorm, de la ding overgegaan en zien wij den dood voor oogen. Aan de achterzijde van het papier was een afzonderlijk vaarwel van den kapitein aan zijn vrouw. Op dezelfde plaats waar men de flesch vond, zijn wrak stukken van het verongelukte vaartuig aan gedreven, waaronder een zeemanskist en een reddingsboei, gemerkt „Carnot Stral- sund". Het schip kwam van Konings bergen en was eerst in het vooijaar ge bouwd. In de maand November hebben te Berlijn niet minder dan een-en-vijftig on gelukkigen moedwillig een eind aan hun leven gemaakt. AFLOOP der publieke verkooping, door den Makelaar Oudenhoven, ten overstaan van Notaris Hat- tinga Raven, gehouden op 4 December in „Musis Sacrum: 1. Een Heerenhuis met Erf, aan de Hoofd gracht No. 82. Opgehouden. 2. Een Woonhuis en Erf, aan de Verlengde Spoorstraat No. 14. Kooper den heer P. Lurz ad f 1405. 3. Een Woonhuis en Erf met ruimen kel der enz. naast het vorige. Opgehouden. 4. 5. 6. Drie Woonhuizen en Erven aan de Hoogstraat Koopster Mej. Wed. G. List, ad f2127. 7. Een Woonhuis en Erf, aan de Vlaming straat No. 18. Opgehouden. 1. Een Woonhuis, Erf en Werkplaats, aan de Langestraat No. 49. Uit de hand verkocht. 9. Een Woonhuis en Erf, aan de Schagen- straat No. 39. Kooper de heer C. Mulders ad f 791. Marktberichten. Purraerend, 9 Dec. Aangevoerd 32 paarden, 252 melk- en vette koeien, handel matig, Jhooge prijzen, 66 vette kalveren f 0.80 a 1 per Kg., han del vlug, 92 nuch. dito f 10 a 24, handel matig, 2890 vette schapen en lammeren, lager in prijs, handel vlug, 179 vette varkens f0.36 a 0.46 per pd., 149 biggen f 3 a 7 per st., beide handel stug, kipeieren f6 a 7 per 100, 980 ganzen f 2.25 a 3.25,270 zwanen f 6 a 9, graskaas f 32.50, mid delbare f 29.50, aangevoerd 180 stapels. TTOVBLLB VAK STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 34) Naar 't Hoogduitseh. Hoezeer ze ook tegen de samenkomst op- zag, gingen toch voor haar geveel de uren en de minuten den slakkengang, want, wat zou Stephan haar te zeggen hebben; zou hij op de eene of andere wyze nog licht in de zaak kunnen brengen Zoo werd ze geslingerd tusschen vrees en hoop, tot eindelyk de pen dule de gewichtige tien slagen deed hooren, die haar als de doffe toonen eener doodsklok in de ooren klonken. Een siddering ging haar over al de leden, en met bevende hand ontsloot ze heur garde robe, ten einde 'n dunne shawl te krygen, om zich voor de koele nachtlucht te beschermen terwyl ze tevens 'n tuinhoed opzette. Om alle vermoedens te voorkomen, liet ze de lamp op haar kamer branden, zooals ze steeds gewend was, totdat ze zich te bed begaf, om deze dan door 'n kleiner licht te doen vervangen. Met zachten, byna onhoorbaren tred liep ze de trap af en ging de achterdeur uit, die in den tuin uitkwam, waar ze zich op de bank in 't prieel nederzette. Onder welke verschillende omstandigheden had ze daar reeds dikwerf gezeten'n onwe- derstaanbare angst maakte zich van haar mees ter, haar hart bonsde, haar hoofd gloeide en heur krachten dreigden haar te ontzinken! 't Was doodstil om haar heen, geen blad be woog zicb, en 't minste, nietigste geritsel deed haar ontstellen of van schrik opspringen. On willekeurig sloeg ze de oogen ten hemel, waar de flonkerende sterren als zoovele boden Gods haar vriendelijk toelachten en moed schenen in te spreken. Eindelijk liet zich 'n zacht geruisch als voetstappen achter den tuinmuur hooren, en eenige oogenblikken later stond de graaf voor haar. Diep geroerd omhelsde hij haar, en zette zich naast haar neder. Beiden deelden elkander de gesprekken mede, die ze met den ouden heer gevoerd hadden, en die verre van bemoedigend waren. Ge weet, dierbaar meisje, nam de graaf 't woord, dat uw vader bij onze verloving wenschte, dat we ons spoedig in den echt zouden begeven, ook dit zou nog zijn ver langen zijn, indien de vrees, zich 's konings misnoegen op den hals te balen, hem hiervan niet terughield. Wij zijn echter in staat hem deze onaan genaamheden te besparen en tevens zyn wensch te vervullen, door ons heimelijk door den echt te laten verbinden is dit eenmaal geschied, dan kan deze niet meer ontbonden worden, en, voegde hy er op vasten toon bij, en zoo iemand er voor boeten moet, dan zal ik de persoon zijn, maar noch u, noch uw vader kan of zal 's konings toorn treffen. Wij werpen ons voor de voeten uws vaders, bidden hem ons te vergeven en ons zijn zegen niet te onthouden, en ik ben er zeker van, dat hij de bede van zijn eenigst kind zal ver- hooren. Kaatje had dit alles stilzwijgend aangehoord, ofschoon ze een en al zenuw was. Toen de cornet eindelijk ophield met sprekon en Kaatje met 'n vragenden blik aanzag, kon ze zich niet langer bedwingen, maar met den uitroep Mijn God, Stephan, wat verlangt ge, wat wenscht ge van my, wat stelt ge mijn liefde op 'u zware proef, barstte ze in 'n ze nuwachtig snikken uit. De cornet zelf was ingelyks in 'n opgewon den toestand, doch de uitroep van Kaatje bracht hem als 't ware geheel tot kalmte. Toen ze weder eenigazins tot bedaren ge komen was, ging ze voort: Zondt ge denken dat ik mij tegen den wil mijns vaders met u naar 't echt-altaar zou begeven Zoudt ge denken dat ik 't hart van mijn ouden vader, die mij zoo lief heeft, zou willen breken, door 'n geheim huwelijk Neen, dat nooit. Verg dat niet van mij. Ge weet, dat ik u lief heb, en God is mijn ge tuige dat ik u tot aan 't einde der wereld zou volgen, maar mijn ouden vader te misleiden, dat kunt, dat moogt ge niet van mij eischen Beneem mij op deze plaats 't leven wanneer de toekomst u zoo hopeloos schijnt, maar ver lang niet dat ik 'n plicht verzaak, die mij naast mijne liefde 't heiligste is De cornet hoe zeer ook overtuigd, dat hare woorden waarheid bevatten, zette nogmaals al zyne beweeggronden uiteen, zeide haar, dat alles voor hun vlucht gereed was, dat hij te Kalisch 'n vriend had die geestelijke was en zonder twijfel hun huwelijk volgens de gebruikelijke vormen en eischen zou voltrek ken, en zoodra zulks was afseloopen konden ze naar Neuenrode terugkeeren en haar vader om vergiffenis smeeken. Zoodra hun huwelijk ruchtbaar werd, zou hij wel eenige straf moeten ondergaan, doch een tijdelijke scheiding was toch verreweg te verkiezen boven een fiuurzame Hoe overredend hij ook sprak, in welke schoone en verleidelijke vormen hij zyn voor stel ook inkleeddeKaatje was niet te be wegen aan zijn verzoek te voldoen. Ze was radeloos, hem, dien ze boven zichzelve bemin de, die ze zoo innig liefhad, voor altijd te moeten verliezen, dat kon ze niet, dat was haar onmogelyk Maar, baar vader verdriet en angst te veroorzaken, die haar ook zoo teeder beminde, die, na 't vroegtijdig overlyden harer dierbare moeder, alles voor haar ge weest was, zijn rust, zijn gemak, zijn genoe gen voor haar had opgeofferd, neen, dat kon dat mocht ze evenmin, daarop kon nooit zegen rusten, en bovendien kwam haar Hesch vrou welijk gevoel tegen zoo'n maatregel op. Eindelijk vervolgde de graafEn, kunt dus niet besluiten, om ook mij een be wijs van uwe opofferende liefde te geven, zoo- als ik u meer dan eens gaf Stephan, martel my niet langer, ik be zweer u, maak een eind aan mijn lyden, dood my op deze plaats, die zoo dikwerf getuige was van ons geluk, 'k bid er u om Stephan bleef haar zwijgend aanstaren, ein delijk zeide hij op weemoedigen toon Laat mij nog eens in deze oogen zien, die my van den beginne af aan zoo betooverd en aangetrokken hebben, laat my nog éénmaal die hand kussen waaraan ik door dit leven had willen wandelen, en laat mij nog één maal die stem hooren, die mij steeds als he- meslche muziek in de ooren klonk, en dan zal ik zwijgen, en u niet meer in moeielijken tweestrijd brengen. Ik beoogde ons beider ge- lak, en wist geen anderen weg te kiezen dan den u voorgestelde, maar genoeg- dierbaar meisjevergeten, neen dat zal ik u nooit, en hetzij 'k eenmaal den laatsten adem uitblaas in mijn eigene woning of den dood op 't slag veld vinden mocht, uw naam zal mijn laatste woord, en mijn laatste zucht aan u gewyd zyn Vaarwel, dierbaar meisje, vaarwel, mijn hart zal voor u kloppen tot aan mijn laatsteu stond, ja, totdat mijn oog voor eeuwig gesloten zal zyn En het meisje aan zijn kloppend hart drukkende, stond hij op en snelde voort. Kaatje vouwde hare handen krampachtig ineen, terwijl ze als aan haar zetel vastgena geld was, eensklaps riep ze op hartverscheu- renden toon „Stephan De cornet, insgelijks door zyn gevoel over stelpt, ijlde voort naar den muur. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1