G_E_Z_I_N3 S_E_M_E_E_N_S_C_H_A_P E_N Y_O_L_K_S_K_R_A_C_H_T Bi.i "emiddeld vier kinderen per gezin' is er in Nederland een liclite toename van geboorde-overschot DE OVERTEID EN HET GROOTE GEZIN In het jongste nummer van "De Unie" wordt er op gewezen, hoe het gezin de eerste en oorspronkelijkste gemeenschap is. "Het gezin is de leerschool voor het leven. 7at de mensch is, wat hij wordt, wat hij later voor de gemeenschap zal beteekenen, zal goeddeels afhangen van het gezin, waarin hij opgroeit. Hier wordt zijn ka rakter gevormd, de basis gelegd voor zijn levensbeschouwing, hier leert hij te onderscheiden goed en kwaad te handelen naar zijn geweten. Wat de worden de mensch voor fie gemeenschap zal beteekenen, hangt voor een goed deel af van de ouders, van hun persoon, van hun toewijding en voorbeeld, van hun overtuiging en principes. "De kracht van een volk uit zich o.rn. ook in de zorg om en de verzekering van de toekomst door een krachtig nageslacht. "Uitsterving doet zich niet alleen voor als er per gezin niet meer dan gemiddeld een of twee kinderen, maar ook nog als er gemiddeld drie kinderen per gezin voorkomen. Bij gemiddeld vier kinderen per gezin is er een lichte toename van geboorteoverschot; bij ongeveer gemiddeld 3*5 kind per gezin wegen sterfte- en geboortecijfer tegen elkaar op. "Hoewel in Nederland op het oogenblik nog een ge boorte-overschot aanwezig is, beweegt dit zich steeds voor een groot deel van het land toch meer in dalende lijn. Het kindertal per gezin in het ge- heele land neemt voortdurend af. "Het goede groote gezin is daarom van erainent belang voor de volkskracht,-,voor den cultuurstand van de gemeenschap, voor het peil der algemeene ontwikkeling en beschaving, voor de prestaties van een volk en voor deszelfs toekomst. Bovendien zijn deskundige, bekende en tot oordeelen bevoegde personen van zeer uiteenloopende levensbeschouwing eenstemmig in hun oordeel, dat voor de opvoeding' van het kind het goede groote gezin het meest gunstige opvoedingsmilieu is. "De dagelijksche omgang met vele en uiteenloopende karak ters van beiderlei geslacht, met al de verschillende verhoudingen en situa ties, die dit voortdurend meebrengt, de vele en vroegtijdige ervaringen, het zich moeten aanpassen maar ook het zich moeten doen gelden, het vroeg de handen uit de mouw moeten steken, de meer zakelijke oriëntatie der ouders tegenover hun kinderen dan men veelal in het kleine gezin vindt, het moeten zorgen voor broertjes en zusjes, het tevreden moeten zijn met een bescheiden plaatsje alsook met eenvoudige ontspanning en speelgoed, het vroegtijdig meeleven met anderen, sociale aanpassing, kameraadschap, de noodzaak om voor zichzelf een levenspositie te veroveren, dit alles en zooveel meer maken het goede groote gezin tot een bij uitstek gunstig opvoedings- en voniiingsmilieu voor het opgroeiende geslacht. "Dat het groote gezin, zooals wel eens beweerd wordt, een ongunstige invloed zou uitoefenen op de aanlegfactoren of op de ontwikkeling -2- van deze, wordt o.m. gelogenstraft door gegevens omtrent het leven van tal van groote mannen. Als dusdanig kunnen o.m. genoemd worden; Hëndel (7de kind), Schubert (12de), Neber (11de), Schumann (5de), Jagner (5de), Dürer (3de van 15 kinderen), Kant(4de van 9 kinderen), Bach (12de), MozartCjde), Memling (ode), Lessing (13de), terwijl Beethoven 5 broers en zusters had. "Nel is het juist, dat ongunstige economische omstandig heden de ontwikkeling van den aanleg kunnen remmen. Met de waarde van het groote gezin op zich zelf heeft dit niet van doen; wel vestigt dit feit de aandacht op de ongunstige po sitie, waardoor het groote gezin door gebrek aan inzicht bij overheid en maatschappij geraakt is. In plaats van het groote gezin den steun te doen deelachtig worden, die het uit cultureel en sociaal oogpunt alleszins verdient, basee ren overheid en maatschappij zich in haar loonen en sala rissen op het kleine gezin, terwijl zij het groote gezin door de wijze van vele belastingheffingen en schoolgeld regelingen bovenmatig zwaar belast hebben en zoo de afname van het geboortecijfer mede in de hand hebben gewerkt. "Het gezin heeft een grootsche roeping: de toekomst van eigen volk ligt in zijn hand. Moge het die roeping indachtig zijn en haar verstaan".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 3