Advertentie n. Door den konstabel v. k. A. Trijns, aan boord van Hr. Ms. „Aruba" is met zeer gunstig gevolg het examen voor konstabel-majoor afgelegen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Conrad", van Batavia naar .Amsterdam, vertrok 3 Jan. van forl-S.iid. Marktberichten. Hoorn, 3 Jan. Aangevoerd tarwe 1 7 a 8, rogge f 5.50 a 6, gerst f 5 a 5.50, Haver f3.50 a 4.50, erwten: witte f 10.50 a 12, groene f 11.50 a 14, grauwe f 15 a 17, vale f 14.50 a 17, bruine boonen f 10.50 a 13, 3 paarden f40 a 90, 7 schapen f20 a 30, 2G lammeren f 14 a 20, 4 kalveren f 8 a 20, 20 varkens f 10 a 12, 73 biggen f4 a 6, 1050 kp. boter f0.65 a 0.67i per kop. Alkmaar, 3 Jan. Aangevoerd 4 koeien en ossen f140 a 210, 12 nuclit. kalveren f 12 a 20, 66 schapen f 16 a 22, 34 mag. varkens i 10 a 14, 133 biggen f 3 a 7, 10 bokken en geiten 1 3 a 8, boter per pd. ('s middags 12 uur) 10.65 a 0.75, eieren 17 a 8 per 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 36 Jan. ONDERTROUWD: Q GETROUWD: ^eene. BEVALLEN: A. J. Kromhout van der Meer, geb. Harms, d. A. Harms, geb. van Loon, d. T. Bonselaar, geb. Gelder, z. G. Warnar, geb. Bonselaar, d. G. van Sterre, geb. Zegel, d. C. Jannes, geb. Boon, d. N. Buitink, geb. de Ruij- ter, d. A. P. Petrus, geb. Obdara, d. G. Augu- Btin, geb. van Loenen, z. J. T. van der Plaat, geb. Vink, z. N. Bal, geb. Gelder, z. A. West- maas, geb. Mommers, z. M. Zijp, geb. Pelder, d. D. Kossen, geb. Grin, z. OVERLEDENM. E. Gladpootjes, geb. Siemons, 58 j. J. C. Rikkinga, geb. Kenninck, 71 j. P. W. Bloemer, 44 j. J. S. Vries, 64 j. J. Steeman, 83 j. 1 levenloos aangegeven. Burgerlijke stand Wieringen, maand December 1890. GEBORENTrijntje, dochter van C. van Schoorl en A. Leen. Trijntje, dochter van Jb. Tysen en A. Bakker. Dirk, zoon van E. Bak ker en M. Bais. Neeltje, dochter vau C. Smit en M. Koorn. Tounis Maarten, zoon van J. Gorter en M. Bakker. Gerrit, zoon van J. Lont en S. Mulder. ONDERTROUWDD. Sprenkeling en A. Rymerink. GEHUWDR. Kuut en M. Mostert. OVERLEDEN: Okko Bosker 67 jaar, echt genoot van A. Tiddens. Neeltje Kooij 13 jaar. Pieter Schagen 11 maanden. Maartje Wagen der 59 jaar. Gerritje Hageman 8 maanden. Geertje Koopman 76 jaar, echtgenoote van J. Kaan. Correspondentie. VOOR ERICA. Ontvangen van W. f 0.10; vanM. fl. De Redactie is bereid voor het doel giften in ontvangst te nemen. Zie hier omtrent het met zooveel gevoel geschreven artikel, in ons vorig nommer, over den nood welke daar heerscht. MUZIKALE CAI SERIE. VIII. Niettegenstaande bij het aanstrijken van een snaar of het aanblazen van een orgelpijp boventonen of harmonische tonen bestaan, die zooals wy gezien hebben het 2, 3 enz. tot nog een hoorbaar 8-voud der trillingen bezitten van den grondtoon, zoo mag men niet beslui ten tot het feit, dat alle muzikale klanken harmonische tonen doen ontstaan. De bekende physicus G. S. Ohm heeft ge meend, dat er trillinga- of slingeringsvormen bestaan zonder boventonen en die gezocht bij de trillingen, die analoog geschieden aan de periodieke beweging vau den slinger. Deze slingeringsvorm kan men. gemakkelijk constru- eeren door een cirkel met zijn middelpunt langs een rechte lyn te doen rollen en dan de kromme te trekken, die e'dn der punten van zijn omtrek beschrijft. Men moet zich zulk rollen voorstellen als dat van een rad van gelijken diameter, over een weg, die evenwij' dig getrokken is aan de beschrijvende lijn van het middelpunt en op een afstand van één straal daarvan verwijderd. Men weet, dat die kromme- of golflijn een cycloidale ge daante zal hebben (deze kromme lyn en staan ook bekend onder den naam van sinusoïdes). Zooals ik gezegd heb is de periodieke be weging van den slinger voor te stellen door deze lijn en nu is de trilling van een stem vork analoog aan deze beweging, zoodat een stemvork volgens Ohm geen boventonen doet hooren. Helmholtz noemt nu deze periodieke bewe gingen van de eenvoudigste gedaanteslinget vormige. Voortaan zullen ook wii entcel- voudige of aliv»-irillingen bezigen al» .oüuen zin hebbende met den trillingsvorm zonder boventonen. Dan nog brengen wij bet woord toon tot engere grenzen terug namelijk tot den klank, die ontstaat uit enkelvoudige trillingen of slin geringen. Tot dusver namelyk werd dit woord racer gebruikt als een bepaalden indruk op het gehoororgaan, maar nu aan dit gedeelte der klankbeschouwing gekomen zynde, wordt een nauwere grens noodzakelijk. Het is met andere woorden nu noodig geworden in de leer der acustiek onderscheid te maken tusschen klank, d. w. z. den indruk van een onbepaalde perio dieke slingering en toon of indruk, teweegge bracht door een enkelvoudige slingering. Wij spreken van toonhoogtedie alleen een enkele toon beeft, terwijl aan een. klank ver schillende toonhoogten kunnen toegeschreven worden, die voortspruiten uit dc harmonische bij- of partieele-tonen, waarin hij ontleed kan worden. Ook spreekt ïueu van betsame/i- klinken van verschillende instrumenten, waar- bij het woord toon heeleiuaal niot meer kan gebezigd wordcii. Hieruit volgt, dat een klank, die boventonen doet hooren, eigenlijk uit het samenklinken vau verschillende tonen wordt geboren. Daar nu de klankkleur afhangt van den triüing8- of slingeringsvorm gedurende de slin gerperiode Causerie VI), maar ook het be staan der boventonen door dien vorm wordt bepaald, zoo doet zich de vraag voor in hoever hot verschil in klankkleur berust op de onderscheidene verbindingen van den grond toon met de verschillende boventonen. Bij het beantwoorden van die vraag moet het ons tevens duidelijk worden wat het we zen is van die raadselachtige klankkleur en behooren wij ons rekenschap te geven van de eigenschappen des gehoors, om eiken klank in een reeks van partieele tonen te ontbinden. Op een concert kan een muzikaal raensch zonder moeite den gang volgen van een enkel instrument of van een bepaalde stem, als hy bepaaldelijk zijn aandacht daaraan wijdt en bij meerdere oefening kan hij ook de stem voering van verschillende instrumenten of stemmeu volgen. Dit geldt niet alleen voor muzikale klanken maar ook voor geruischen of voor combinaties van beide. Als verscheidene menschen te gelijk spre ken, dan kunnen wij naar believen of den één of den ander volgen en verstaan, als ten rainsto zijn orgaan niet te veel overstemd wordt door de anderen, gelijk ook dikwijls voorkomt in vertrekken met slechte acustiek. Uit een en ander volgt, dat verschillende geluidgolven zich te gelijktijdig door de lucht kunnen voortplanten zonder elkander te hin deren, tevens, dat het menschelijk oor in staat is om de samengestelde luchtbewegingen te ontleden in hun samenstellende deeleu. Ook enkelvoudige klanken worden doür ons ge- hoor-zintuig ontleed in een reeks vau parti eele tonen, zooals reeds gezegd werd, en dit verschijnsel nu berust op de eigenaardige grond-eigenschappen van het menschelijk oor. In een volgende causerie zullen\ wy begin nen met een onderzoek in te stellen naar de luchtbeweging, die ontstaat bij het gelijktij dig klinken van verschillende tonen. De geachte lezer, die onder de initialen W. v. D. aan de redactie om inlichting vroeg nopens de klank kleur, zal uit deze en de vorige causerie hebben kun nen opmaken, dat de slingeriugsvorm gedurende de slin gerperiode hoofdzaak is en dat daarvan èn klankkleur cn boventonen afhangen. Het verschil in klankkleur bij verschillende strijkinstrumenten hangt dus juist af van deu slingeringsvorm. Onder uppreciatie van zijn schrijven houd ik mij aan bevolen, zoo noodig ten allen tijde ophelderingen te verschalfen. Wanneer ik echter de zaak eens goed beschouw en van alle zyden bekyk, dan is 't een echte huzarenstreek, die uw echtgenoot heeft uitgevoerd, en, voegdo hy er lachend bij. die me wel bevalt. En nog eens den brief inziende, liet hij er op volgen, ja, ik zou indien 't noodig was geweest, misschien even zoo gehandeld hebben toen ik nog eenige jaren jonger was, en heb me dikwyls ook in moeilijkheden gewikkeld, waar ik zonder krachtige hulp van anderen piet meer tusschen uit had kunnen komen. (Wordt vervolgd.) Vervolg der Berichten. De vierde Volksbijcenkomst in dit seizoen zal op Woensdag 14 dezer in het lokaal Ti- voli alhier plaats hebben. Als sprekers zul len dien avond optreden de hceren W. Thie Fz., H. J. Ter Hall en B. T. Heyting. Tcu slotte zullen eenige nummers worden uitge voerd door de Heldersche Schermvereeniging «Wapentrouw," onder de leiding van haren directeur, den heer J. H. Boelens. Deze ver- eeniging heeft, op uitnoodiging van 't Bestuur der Volksbijeenkomsten, volgaarne hare me dewerking toegezegd, voor de uitvoering vau een deel van 't programma, 't welk gediend heeft voor de uitnemènd geslaagde feestelijke bijeenkomst, op 20 December 11. Onder meer zal op den avond der Volksbijeenkomst gege ven worden de Emancipatie-degcn-fantasie," waarin eenige meisjes op hoogst verdienstelijke wyze een proeve leveren, dat ook het zwak kere geslacht niet achter behoeft te blijven, waar het geldt keurig uit te voereu militaire marschen. Aan 't slot van den avond zal ook nu worden gegeven een Tableau (Hulde aan H. M. Koningin Wilhelmina. Bescherming der wapens van Nederland en van den Helder). We meenen wól te doen door belangstel lenden in het bijzonder op do medewerking van deze jeugdige, maar toch reeds gunstig be kende Vereeniging, opmerkzaam te maken. Naar men ons bericht, zal de Hel dersche Seherm- en Exercitie-Vereeniging Wapentrouw" a.s. Zaterdag 10 Januari wederom een uitvoering geven. Hetgeen we vroeger van deze Vereeni ging mochten aanschouwen, is ons een waarborg, dat we ook ditmaal in onze verwachtingen niet zullen worden teleur gesteld. Een talrijk publiek zal voorzeker Zaterdag naar »Musis Saomm"„ waa** de uitvoering zal plaats vinden, opgaan. Zoo mogelijk zal de Vereeniging Liefdadig heid naar Vermogenvan de opbrengst der entreegelden worden bedacht. Het voorgenomen IJsfeest op de Bin nenhaven alhier, had, ondanks het aan vankelijk ongunstig dooi weder, Zondag avond plaats De ijsbaan aldaar, uitste kend geschikt een groote menigte te kun nen plaatsen, was omstreeks 6 uur het tooneel van groote levendigheid. De haan, met vlaggen en wimpels versierd en door Wellslicht verhelderd, bood een fantastisch gezicht aan. Noch in 't schoonrijden, noch in 't hardrijden werd gekampt, maar vol gratie en kracht zwierden de paren, waarvan de schaduwen een tooverachtig effect teweeg brachten, langs de, door de vorst opnieuw geharde ijsvlakte. De com missie had gezorgd dat de rijders allen van één kant afreden, zoodat botsingen niet konden plaats hebben. Dit eerste ijsfeest kan goed geslaagd heeten. Bij een tweede, mochtzulks nog dezen winter plaats hebben, kunnen die verbeteringen toege past worden, welke het alsdan volkomen iunnen doen zijn. De vereeniging voor werkverschaffing, welke zoo zeer aller sympathie verdient, heeft een flinke poging gedaan ten voordeele harer kas Plus minus 700 brachten met genoegen het offer, dat voor de werklooze arbeiders bestemd is, om hun werk te verschaffen. Met genoegen zien wij uit een heden in dit no. voorkomende annonce dat een tweede ijsfeest zal plaats hebben op Woens dag-avond a.s. Men verzoekt ons mede te deeien, dat tijdens het concert in de Nieuwe Kerk door de drie zang vereen i gingen, tusschen de zangnummers eenige compositiën op het orgel zullen worden uitgevoerd door den heer F. de Boer. We hopen dat ook dit concert druk be zocht zal wordende poging om de armen in dezen tijd te'helpen, verdient het ten volle. Door de heeren Grnnwald aan de Binnenhaven en Kanaalweg, wordt van alle artikelen, bij hen gekocht, 2 pCt. afgestaan voor de werkverschaffing en algemeene ar men. (Zie de annonce in dit blad.) Met genoegen zullen onze lezers voor zeker vernemen, dat 't derde Wintercon- cert heden, Dinsdagavond, in Tivoli zal gegeven worden door het symphonie-or- chest van de kapel. Daar we sinds gerui- men tijd van dergelijke uitvoeringen ver stoken waren, zal 't met zorg gekozen programma ongetwijfeld een goeden indruk maken en tot bezoek uitlokken. Zondag- en Maandagavond werden door de heeren Kinsbergen Zn. soirees gegeven in Tivoli. De goocheltoeren wek ten bewondering en vielen zeer in den smaak. De voorstelling van 't reuzen-dio rama bood overschoone gezichten aan. De opkomst van 't publiek was niet bijzonder groot. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. sehroefstoom- schip le kl. Koningin Emmaonder be vel van den kapt. t. z. H. Quispel, den 4n dezer van Monte-Video vertrokken, koers stellende naar de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop.) Zooals reeds gemeld werd, zal, even als in het fort te IJmuiden, ook te Hel der een militair postduiven-station worden opgericht. Teneinde de postduiven ook te oefenen in het vliegen van uit zee, om op die wyze berichten te kunnen ontvangen van schepen, die-zich in de Noordzee be vinden, zullen aan de oorlogsschepen, die van Helder of van IJmuiden uitgaan, tel kens eenige duiven worden medegegeven. De strenge vorst in den laatsten tijd heeft bij velen belangrijke schade veroor zaakt. Was men bij gewone winters eeni- germate voorbereid, men kon het niet zijn bij een lagen temperatuur stand, welke de oudste bewoners zich niet herinneren ge kend te hebbep. Zijn bij particulieren en handelaren vele aardappelen bevroren, ook dranken en inkten op flesschen getapt, hebben het moeten ontgelden. Groote schade lieeft ook de oesterput Amsteldiep dui zenden oesters, daar in depot, bleken voor het gebruik geheel bedorven te zijn. Zou het mogelijk zijn een statistiek te maken van de schade, door de koude in ons land teweeggebracht, men zou voorzeker tot een ontzettend cijfer komen. Uit IJmuiden wordt berichtDe „Koningin Emma" is sedert Zaterdag om streeks 300 Meter verder gekomen en vor dert zeer langzaam. De kolen voorraad van het vaartuig is den vorigen nacht aangevuld. In de buiten haven tot de einden der pieren is veel ijs, waar de schepen met moeite kunnen door komen. Voor de binnenkomende stoom- booten bestaat nog geen bezwaar. Aan de geul werkt men druk voort, maar de arbeid is zoo reusachtig, dat he langryke vorderingen niet zijn te bespeu ren. De „Koningin Emma" is gisteren 500 meters vooruitgegaan, maar 500 me ters op de 23 kilometers is niet veel. In- tusschen hielp gisteren de dooi krachtig mede, want het ijs was er veel brozer door en liet zich gemakkelijker hakken. In de richting AmsterdamIJmuiden is men nog niet aan het werk gegaan. Een som van f 40,00# ré tfoor ver- srdalIlfwMie stóorabootreederijen beschikbaar gesteld, om het Noordzeekanaal van IJmui den tot Amsterdam open te hakken. Zóóvele werkeloozen boden zich voor dat werk aan, dat de politie te IJmuiden moest worden ingeroepen om de orde te handha ven. IJmuiden, 3 Jan. Volgens rapport van het stoomschip „Schelde" is het ijs op zee op de meeste plaatsen ruim een decimeter dik en kon dit stoomschip op sommige plaatsen er slechts met veel moeite door heen stooraen. Voor zeilschepen valt er zonder huiten- gewone hulp niet aan te denken de kust te naderen. De brievenpost heeft, wegens het vele ys, reeds sedert 13 dagen Terschelling niet kunnen bereiken. „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam, ontving in de laatste weken ongeveer f 50,000 aan buitengewone giften, benevens vele voorwerpen in natura. Van Schiermonnikoog vertrok Zater dag de postboot naar Oostmahorn, en Zon dagochtend 7 uur keerde zij van daar terug met de brieven enz. van 9 dagen, 12 passagiers en 5 schippers. Een dikke mist belette alle uitzicht. Des namiddags 2 uren werd de boot bemerkt westwaarts van het eiland, voor het strand in heb ijs beklemd. Onmiddellijk vertrok het reddingspersoneel met een vuurpijltoe- stelde tweede pijl bracht een lyn dicht by de boot, en deze werd door een schip persknecht, op drie riemen over het ys kruipende, gevat. De boot werd daarop aan den wal getrokken, en allen kwamen met de post om 5 uur in het dorp. Wieringen. Vrijdag 2 Januari togen vele inwoners van ons eiland over het zeeijs naar den vasten wal, betzij met paard en sleê, of op de schaats; dit is een vermaak dat zeld zaam gebeurd. Het toeval wilde nn dat een gezelschap uan 6 personen op schaatsen naar Schagen ging, waaronder een persoon genaamd was C. Koorn en ook een gezelschap van 6 personen reed naar den Helder met paard en sleê, waar ook zekere C. Koorn bij was. De Koorn die naar Schagen ging, stelt bijzonder veel belang in zijn vrouw en kinderen, en, veronderstellende dat zijne vrouw in angst zat gedurende zijn afwezigheid, wilde hij haar gerust stellen, met een bijzonder fraai telegram, dat wellicht onder den invloed van een dozis geest rijk vocht netjes was opgesteld hij seint der halve naar Wieringen, C. Koorn zes per- soneD, drie verloren, Sehagerbrug P. Lont. Dit bericht wordt niet aan zijne vrouw, maar aan het huis van den anderen Koorn bezorgd en aan de dienstboden, die geheel alleen thnis waren, afgegeven. De dienstboden, door dit bericht ontsteld, vreesden bet ergste, en spoe dig was over geheel Wieringen het treurig bericht verspreid dat Koorn met paard en sleê een groot ongeluk had gekregen en dat de drie vrouwen na alle gedachteu verdronken waren. Daar de eilanders zeer aan elkander geheeht zijn, was de verslagenheid groot, honderden menschen waren op de been. Velen liepen naar Westerland om er toch maar iets naders van te hooren, allen waren diep geschokt door dit treurig bericht. Vroeg in den avond kwam de bewuste sleê met het gezelschap te rug, dat prettig uit geweest was, en luide klonken de vreugde kreten, overal werden ze met de sleê staande gehouden, een ieder wilde zich overtuigen dat het niet waar was; de blijd schap was algemeen, maar ook de haat groeide bij het oogenblik, toen men tot de ontdekking kwam, dat iemand zich zoo ver kon vergeten, oni zulk een telegram aan zijne vrouw en de vrouwen van zijn gezelschap te sturen, om hun een doodschrik op den hals te jagen. Met deze daad heeft hij den toorn van de meeste in woners op zich geladen. Het Zondagsblad van het Nieuws v. d. Dag geeft in de rubriek «Allerlei", de navol gende samenspraak, onder 't opschrift «Uit den tyd" V rouw: (met een lichte trilling in de stem)«Och ja, over een uurtje komt het Nieuwe Jaar." Man (die veel reist mot de Hollandsche IJzeren Spoor) «Ja, als het de aansluiting niet mist I" Berlijn, 1 Jan. Door ijs en storm zijn de eilanden Sylt aan de kust van-Slees- wijk reeds sedert veertien dagen van alle gemeenschap met den vasten wal versto ken. Levensmiddelen zyn zeer schaars en van kolen en olie is slechts een week voorraad. De meest deerniswekkende be richten komen van daar, doch tot heden is het niet mogelijk hulp te verleenen. Ook de eilanden Pel worm, Amrum, Foehr en Willemsbad verkeeren in denzelfden staat. De minister van marine in Frank rijk heeft den onmiddelijken bouw bevolen van een onderzeesch vaartuig, dat grooter zal wezen dan eenig tot nu toe beproefd dergelijk schip. Deze bodem, die „Sirene" genoemd zal worden, en een lengte krijgt van 131 voet, is ontworpen door den Fran- schen ingenieur der marine Romazotti, die reeds een onderzeesche boot, de „Gymnote", gebouwd heeft. Volgens de „Army and Navy Ga- zette" zal in Mei van dit jaar te Londen op de terreinen van het Chelsea-hospitaal een maritieme tentoonstelling worden ge opend. Zy zal omvatten schepen, bewape ning, munitie, uitrusting, modellen, plans van havens en dokken enz. Bovendien zal zooveel mogelijk alles worden bijeenge bracht wat betrekking heeft op de vloot van vroegere tijden, ten einde een samen hangend beeld te geven van de ontwikke ling der Britsche vloot. Als „entertainment" wordt o. a. beloofd een landiyor _op-klei-Ee scb&ol, het "nemen van een slavenhaler, enz. Voorzitter en vice-voorzitter zyn de ad miralen Sir W. Dowel en Sir Honston Stewart, onder hooge bescherming van H. M. de Koningin. Te New-York heeft Vrijdag jl. een hevige brand gewoed. Twee schouwburgen zijn geheel en een groot hotel, het „Stur- tevant House" gedeeltelijk vernield. Weldra sloegen de vlammen uit het dak. Er woei een sterke Noord-Westen-wind, die stukken brandend hout en papier mee voerde naar andere gebouwen, voorname lijk naar het Sturtevant hotel, dat aan de overzijde van de straat was gelegen. Eenige oogenblikken later stond het dak in brand. Er logeerden 200 gasten, waarvan de mees ten op het oogenblik dat de brand uit brak, in bed lagen. Uit hun rust opgewekt, liepen allen in de grootste angst dooreen; enkelen liepen naar hunne vertrekken te rug' om hun goed te redden en de mees ten gelukte dit, terwijl allen er ongedeerd het leven afbrachten. Beide schouwburgen brandden geheel uit en de schade wordt op omstreeks f'2,400,000 geschat. ben wij de zeezwijntjes vau Koch achter de rug, of men vertelt ons nu, dat zee kwallen- eigenlijk krabben zijn. In een onzer dagbladen (Alg. Handelsblad van 3 Dec. 11lezen wij, dat men tegenwoor dig te Oostmahorn, Paesens en Moddergat ter sclielvisclivangst als aas bezigt zee kwallen, met en parenthesis krabben, wat als een bijzonderheid wordt gemeld. Als 't waar is, zeker een groote bijzonderheid. Wie eenmaal, op het strand der zee wan delende, die platte, ronde slijmhoopen heeft gezien (doode, door den vloed op het strand geworpen kwallen) wie eenmaal, te Nieu- wediep op het havenhoofd staande, die prachtige donkerblauwe klokvorraige die ren in menigte in het heldere zeewater heeft zien zwemmenwie weet, dat de slijm- achtige lichaamsmassa van de gewone of geoorde zeekwal, Meduta aurita, bijna geheel uit water bestaat of liever uit een ontelbare menigte zeer kleine, doorschijnende, veelhoekige, met water of ten minste met een kleurlooze vloeistof gevulde cellen, zal gemakkelijk begrijpen, dat een zeekwal onmogelijk als aas aan den hoek van den schelvischvisscher kan die nen. Wy woeten dus aannemenof dat in het genoemde bericht het woord zee kwallen een drukfout is, öf dat men te Oostmahorn den naam van zeekwal aan een geheel ander dier geeft, dan aan de geoorde zeekwal onzer zeeën. En dit zou men wel moeten aanemen, omdat de schrij ver van het bericht, ter verduidelijking van zyn meening, zegt, dat zeekwallen eigenlijk krabben zyn. Nu, wie ooit de aan onze kusten levende strandkrabben, zwemkrabben en zeekrabben heeft bekeken, weet wel, dat zij zoo wei nig op zeekwallen gelijken, als bv. een garnaal gelijkt op een cydippe, een ander zeekwallctje onzer zeeën. Het zou dus in het belang der wetenschap zyn, als men mocht vernemen welke dieren het zijn, die te Oostmahorn zeekwallen of krabben worden geheeten. Zou men mis schien bedoelen zoogenoemde v ij f h o e- ken of zeesterren, Uraster rubenes Maar ook dit zijn geen krabben. Dr. T. C. W. 3° Verslag llsbaaa Heldersch Kanaal. De commissie van uitvoering tot het ver- breeden en verbeteren van het Heldersch Kanaal, bij wijze van werkverschaffing, maakt bekend. De ontvangsten Saldo in kas volgens het 2e verslag f 219.51 Volgens de inteekenlijsten 20.00 Opbrengst van het IJsfeest op de Binnenhaven 50.95 Opbrengst van de bussen aldaar 8.18 Uit de bussen op en bij de banen 9.65 f 308.29 De uitgaven Zaterd. 3 Jan. 6l8/4 dagl. f 1.— f61.75 Zond. 4 19V4 -1.—-19.25 Maand.5 661/, -1.—-66.25 147.25 Saldo f 161.04 Tot baar spijt is de commissie over moeten gaan tot een maatregel, die zij gedwongen was te nemen: de aanvragen werden zoo groot, dat zij aan allen niet kon voldoen, wijl die dagelijks grooter en de ontvangsten klei ner worden, waarom zij heden moet begin nen om den anderen dag het halve aantal te laten werken. Mocht het bovenstaande eene opwekking zijn voor velen om ons hunnen steun verder te verleenen, opdat zy zoo lang mogelyk iets kunnen te gemoet komen aan den nood van de arbeiders. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF Jr. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. POLITIB. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau Raadhuis 1 portemon- naie, waarin een sleuteltje en een cent. Adres Bureau II1 koperen sleutel, 1 oorkap van een paard. Adres Bureau I sleutelring met sleutels. Getrouwd J. JANSEN C. BREMER. Helder 2 Januari 1891. Bevallen van een Zoon D. KOSSEN—GRIN. Helder, 5 Jan. 1891. Ontijdig bevallen van een levenloos kind, C. H. C. MAHIEU, geb. Van der Klaauw. Helder, 4 Januari 1891. ZEEKWALLÈN. De natuurlijke historie is tegenwoordig niet gelukkig in de dagbladpers. Pasheb Heden ontsliep zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 83 jaren, onze geliefde Oom JAN STEEMAN, in leven rustend Vader in het Arm huis der Hervormde Diaconie alhier. Helder, 4 Jan. '91. c. steeman. m. steeman- Baas. Wed. KOLHORN— Stbeman.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2