't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1868. Zaterdag 10 Januari 1891. Negentiende Jaargang. 'KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. AToonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. AdvertentlSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 a. Onderg. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 4 u. Koppermaandag. Eerste Kwartier. HELDER, 9 Januari 1891. Helder, 6 Januari. Door het gemeen tebestuur alhier werd heden aanbesteed a. De levering van 165,000 Waalklin kers en 65,000 Friesche klinkers. Laagste inschrijvers warenvoor Waalklinkers J. van Hasselt, te Kampen, ad f 14.50, en voor Friesche id. G. Telenga, te Leeuwar den, ad f 10.74 per 1000 stuks. b. De levering van zand, gedurende 1891. Laagste inschrijver G. Moorman, alhier, ad f0.45 per M8. c. Het verrichten van schilderwerk aan de gemeente-gebouwen in 1891. Laagste inschrijver J. Hoogerduin, alhier, ad f 1278. d. De levering van schoolbehoeften ge durende 1891. Laagste inschrijver J. C. Staalman, alhier, ad f 2439.30. e. De levering van leermiddelen ten dien ste van het onderwijs in de nuttige hand werken in 1891. Laagste inschrijverG.de Barbanson, alhier, ad f 473. 't Zag er Woensdagavond op de ijs baan in de Binnenhaven recht prettig uit. Een paar Wells-lampen verspreidden haar schitterend licht en nu en dan werd 't ge heel door Bengaalsch vuur beschenen, dat een prachtig efféct maakte, waarbij de drie mastschepen als stoflage op den achter grond schenen te moeten dienen. Een or gel speelde vroolijke deuntjes en een trom en trompet lieten zich van tijd tot tijd hooren. De vaderlandsche driekleur wap perde daarbij lustig en een donkere hemel maakte 't lichteffect nog fraaier. Honder den schaatsenrijders -zwierden met hun en treekaartje op de borst de baan op en neer eigenlijk moesten we zeggen de banen, want er was er een voor den heenrit en een voor den terugrit. Sommige rijders hadden een verlichte lampion aan een stok, enkele zelfs meer lampions, hetgeen een aardig •gezicht opleverde. 'tWas er recht gezellig en er heerschte een opgeruimde stemming, zoodat we 't tweede ijsfeest ten volle ge slaagd durven noemen. De menschen heb ben pret gehad en de kas voor werkver schaffing zal door dit ijsfeest zoo we ver moeden een goeden steun gekregen hebben. Den ondernemers dier vermakelijkheid bren gen we volgaarne een woord van hulde, daar ze moeite noch kosten ontzien om den broodeloozen werkman in dezen har ren winter aan een bestaan te helpen. Moge hun pogen voortdurend bij onze meerge- goede plaatsgenooten ondersteuning vinden. De minister van marine heeft bepaald, dat ter bevordering van den lust om bij de zeemacht te blijven dienen, onderoffi cieren met den graad van sergeant, en die als zoodanig 6 jaren onafgebroken hebben gediend, een soldgverhooging van 10 cent per dag zullen genieten, Ook is bepaald, dat de legestrekkende ambtenaren van het marine-departement in den loop van het jaar geene legesgel- den meer zullen ontvangen, doch daarvoor zullen genieten een vaste jaarlijksche toe lage, berekend naar den rang dien zij hun korps bekleeden. De werkzaamheden op het jjs in het IJ aan de Handelskade om het stoom schip „Prins van Oranje" los te maken, worden met kracht door 250 man voort gezet. In een cirkelboog op een afstand van ongeveer 100 meter van het schip, is men reeds gereed met een slop van ee- nige meters breed. De loskomende ijs- schollen worden opgetrokken, voor een groot deel door middel van ee.n tros aan een stoomlier op het daarachter liggende stoomschip „Burgem. den Tex" bevestigd. Op deze wjjs wil men de noodige ruimte van ijs vrij maken en stelt men zich voor morgen het schip te kunnen keeren. Vervolgens zal worden voortgegaan met het maken van een slop in de richting van het Noordzeekanaal en daarbij beproefd worden hoever het stoomschip met eigen kracht door beVijs kan werken. Dit aan tal werklieden op het IJ levert een bij zonder schilderachtig schouwspel. Heden zijn photopraphen aan het werk. De ijs- arbeid staat onder de leiding van den beer Perk, magazijnmeester van de Maatschappij Nederland. Uit IJmuiden meldt men van Woens dag De »Emma" is om 12 uur hedenmiddag weder bijna 1000 meter gevorderd. Zondag werden 1000, Maandag 1300, Dinsdag 1200 meter afgelegd, dus gemiddeld meer dan men geraamd had, Thans is het vaartuig nog omstreeks 5000 meter van IJmuiden verwijderd. Ongeveer 200 man hakken in het ijs drie aan elkander evenwijdige spleten, zoo, dat men, dan overdwarsche voren trekkend, groote vierkante blokken verkrijgt, die twee aan twee naast elkan der liggen. De „Emma" vaart heen en weer. Telkens als weer blokken over een lengte van omstreeks 40 meter losgemaakt zijn, neemt zij een aanloop en met volle kracht dringt de boot in de middenspleet, terwijl het ijs met donderend geraas knar send scheurt en splijt. Groote blokken worden op zij geschoven op en onder het golvende en krakende ijsveld. Van half acht tot half vijf wordt gewerkt. Veer tig Amsterdamsche werklieden logeeren aan boord van de „Emma", vijftig ver trokken naar IJmuiden om open te hak ken den afstand van de vorige ligplaats van de .,Emma" en de zee. Verscheidene andere schepen liggen in de sluizen. De Noorsche boot „Christiania" is na lang dralen de „Emma" gevolgd. Het kost moeite om door de pas gemaakte vaar geul te komen. Ik wandelde er over De „Emma" zal denkelijk spoedig te Bui tenhuizen zijn. De „Chilian", die gisteren uit zee kwam, vorderde slechts 400 meter door de slui zen waar nu 55 man werken. Het vaar tuig zit vast. De „Prinses Sophie" wordt nu naar voren gebracht en zal op dezelfde wijze een geul maken van IJmuiden tot de vorige ligplaats van de „Emma" als deze deed. Sinds gisteren werd ruim duizend me ter gehakt. De sluizen zijn vol schepen vooral visseherspinken, en verder een tien tal grootere stoom- en zeilschepen. De afstand van IJmuiden tot de vorige ligplaats der „Emma", nog geen 2000 meter, zal morgen stellig open zijn, zoo dat de „Sophie" de Emma" achterop kan komen. Waarschijnlijk zal de „Sophie" die krachtiger is, voorop gebracht worden. Door den snel ingevallen dooi wer den Zondag-ochtend veel bewoners der Haar lemmer Houttuinen te Amsterdam onaan genaam verrast door een overstrooming, doordien het water, van de daken komende tengevolge het bevroren zijn der afvoer buizen, over de goten in de huizen kwam. In sommige vertrekken stond het water zoo hoog, dat men het met emmers moest uitscheppen. De zaak tegen de wed. K. Hellinga Gaaikema, van Roden, beschuldigd dat zij haar 20jarige dochter heeft vergiftigd, zal door de Arrondissements-Rechtbank te Assen behandeld worden op Vrijdag 13 Ja nuari a.s. Zekere K. te Uden, die steeds met ruilebuiten fatsoenlijk het dagelijksch brood verdiende voor zich en zijn gezin, maar die het medelijden van meergegoeden moest opwekken, om zich een nieuw trekhondje te kunnen aanschaffen, heeft nu onver wacht van een familielid uit Amerika f 50,000, zegge vgftigduizend gulden geërfd. De Wadden tusschen Ameland en den vasten wal zyn thans een groot ijs veld. De postschippers van Ameland heb ben er reeds herhaaldelijk den tocht over gedaan met bet beste gevolg. Hierbij is het evenwel niet gebleven. Op nieuw jaarsdag had vanwege de jjsvereeniging „Concordia" te Holwerd op dit ijsveld een hardrijderij met paard en arreslede plaats. Tot bijwoning van dit sedert 1861 niet geziene schouwspel waren van heinde en ver eenige duizenden menschen opgeko men. De uitslag was als volgtprijs, een zilveren tabakspot met dito komfoor, door het paard van den heer H. Weststra, te Sint Jacobi Parochiepremie een fraai hoofdstel met toom en teugels, door het paard van den heer R. Bleinsma, te Hol werd. Met levendige ingenomenheid ver melden wij het vonnis van het hoog mi litair gerechtshof, waarbij een sergeant, die twee miliciens om een kleine fout bij het uiteennemen van een geweer op het hoofdgeslagen had en hun daarna, ont kleed, een bak koud water over het lichaam had doen werpen en door water uit de waterleiding had doen bespuiten, niet al leen tot drie maanden gevangenis is ver oordeeld, maar ook gedegradeerd is tot gewoon soldaat, onder opmerking dat de door hem ingebrachte reden tot verschoo ning van een eenigszins beschonken toe stand eer tot verzwaring van straf moet leiden. (De Wag) Als een toonbeeld van ellende werd Donderdagmorgen een ziek man, thuis be- hoorende onder Havelte, op een open kar, bedekt met eenige oude lappen, door zijne vrouw naar Meppel gebracht om per spoor de reis naar Groningen te vervolgen, ten einde aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. De arme vrouw waren de handen bijna bevroren. Men meldt uit Utrecht: Aan een boom zoo vol beladen mist men enz., heeft zeker ook de 20-jarige dienst bode gedacht, die Zondagmiddag door de politie, alhier, werd aangehouden, onder verdenking zich aan diefstal, zoowel ten nadeele haars meesters als harer meeste res, te hebben schuldig gemaakt. Sedert enkele maanden bij den heer v. A., winkelier in boek- en plaatwerken, in betrekking, schijnt zij gedurende dien tijd ruimschoots, gelegenhej. te hebben gevon den, om in de verborgenste schuilhoeken van den winkel door te dringen en als dan telkens een souvenir te hebben mede genomen, althans toen hare meesteres Zon dagmorgen toevallig een aan haar toebe- hoorend spoormandje in handen kreeg, vond deze daarin enkele voorwerpen, die blijkbaar uit den winkel afkomstig waren. Zooals te denken is, was hiermede het vertrouwen in de eerlijkheid van het meisje zoodanig geschokt, dat men haar al heel spoedig begon te verdenken van reeds meer malen iets uit den winkel of het huishou den te hebben ontvreemd. Dat men zich hierin niet bedrogen had, bleek weldra, toen bij nader onderzoek uit het kastje der ontrouwe dienstbode, behalve een groot aantal winkelartikelen, voldoende om een kleinen boekwinkel te beginnen, ook nog vele voorwerpen voor huiselijk gebruik als lepels, vorken, tafelgoed, enz. te voorschijn kwamen. Te Schiedam zijn verleden week 14 branderijen wegens gebrek aan brandstof gaan stilstaan; deze week zullen er nog meer volgen, indien er niet spoedig aan voer komt. Bij de militaire oefeningen der mari niers, dezer dagen te Hellevoetsiuis gehou den, zijn verscheiden manschappen met be vroren ooren aan boord teruggekeerd. Te Ierseke is een bond van winke liers opgericht, tegen het misbruik van op crediet koopen. Voorloopig werd besloten zich te bepalen tot een onderling waar schuwen tegen slechte betalers onder de klanten. Er traden veertien leden toe, ter- wjjl anderen sedert hunne medewerking hebben toegezegd. Door de arbiters, door partijen be noemd, de heeren mr. M. J. Pijnappel, Th. Stang en mr. J. C. de Vries, is uit spraak gedaan over het geschil tusschen de „Friesche Stoomschelpenvisscherij", ge vestigd te Makkum, en de Maatschap „Stoomschelpenvisscherij" A. Dros Azn. Co., te Den Burg op Texel, eenerzijds, en den heer W. H. ter Meulen, te Bode- grave, anderzyds, gerezen over de bewe ring der eischende vennootschappen, dat hunne overeenkomst met den heer Ter Meulen tot het bergen van goederen uit het wrak van het in 1799 gezonken fre gat „De Lutine" den 12 Mei 1889 stil zwijgend met drie jaren was verlengd, uit hoofde in de eerste drie jaren door de hulp der stoomwerktuigen van de schelpvisschers de vereischte diepte was verkregen. De arbiters hebben de eischende vennootschap pen in het geljjk gesteld en hunne vor dering toegewezen. Zaterdag-avond terwijl een huisge zin in de Wagenaarstraat te Amsterdam gereed het middagmaal te gebruiken aan tafel zat, stortte plotseling het plafond van de kamer op de aanwezigen, gelijk tijdig met een groote massa water, dat, door het dooiweer uit een stukgevroren duïnwaterpijp gestroomd, zich aldaar ver zameld had. De heer des huizes werd aan het hoofd en de jongste zoon aan den linkerarm gekwetst. (Echo.) Een groot ysongeluk wordt uit Pest bericht. Op den Donau tusschen Pest en Ofen is het ysvlak plotseling ingezakt, terwijl veertig menschen zich daarop be vonden. Slechts achttien van dezen wer den gered, de overige 22 verdronken. Van 31 December,'s morgens 5 ure, tot 1 Januari 's avonds 11 ure, zijn er bij de post te Berlijn ruim 21/* millioen brie ven en brief kaarten behandeld, die aldaar in de postbussen waren gestoken en voor ingezetenen in de stad bestemd waren. Daarbij kwam nog een grooter aantal brie ven, enz. van buiten, insgelijks voor binnen de stad bestemd. Zoo druk heeft de post dienst aldaar het op die dagen nog nooit Een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad in een steenkolenmijn te Poolsch Ostran in Silezië, op het oogenblik, dat 400 werklieden beneden waren. Meer dan 50 personen zijn omgekomen. De verkoolde lijken van 13 hunner zijn teruggevonden, maar de anderen zijn nog niet voor den dag gebracht, daar het opsporingswerk zeer moeielijk is. Over 1000 meter zijn de gan gen versperd en ontoegankelijk. De oor zaak der ramp is onbekend. De voornaamste Joden in San Fran- cisco hebben een som van f 600,000 bijeen gebracht om hun vervolgde geloofsgenoo- ten in Rusland te ondersteunen. Het plan bestaat om daarvoor een millioen acres land in Mexico te koopen op dat land zullen dan kleine boerderijen worden ge- gebouwd, die door de verbannen Joden zul len worden betrokken. Aan het hoofd der beweging staat Daniël Myer, een reeder te San Franeisco. Een handelaar in lederartikelen te Ber lijn had in voorraad een collectie van een vierduizendtal portemonnaies met geheime sluiting, waarvan zijn vrouw verklaarde dat er nooit een van verkocht zou wor den omdat er niet een open te krijgen was, wat naar zijn bewering de quint-essence van het geheim was. Hij overwoog dat, nu er zooveel geld naar Camerun gezonden werd, dat, ter berging daarvan, wel groote behoefte aan portemonnaies daar zou bestaan hij besloot een duizendtal daarheen te zenden, en adres seerde ze aan een Arabischen koopman in Zanzibar, hofleverancier van koning Bell en Banaheri. Als hij er meer kon plaat sen had hij slechts te „telegrafeeren" schreef hij hem. Veertien dagen daarna ontving hij dit antwoord Scholem aleikum „Moge uw schaduw niet inkrimpen en Allah uw verstand verlichten, opdat de duisternis daarin wyke voor den dag Weet 0 Kameel van het Noorden Gij hebt uw knecht met portemonnaies willen foppen, ongeloovige hondWie heeft er in Ka- merun behoefte aan een portemonnaie Die een geldstuk heeft, slaat er een gat in en hangt het aan een koordje om zijn hals. De koning Bell, wien ik een mons ter van uwe portemonnaies ter hand stelde, doorboorde haar oogenblikkelijk en reeg ze aan het koordje bjj zijn paarlen schelpen. Zwaar lijden hebt gij, ellendige leder-hyena, den hoveling Ali ben Schou- telusko berokkend Hij hield een porte monnaie voor een lekkerny en at ze op Het slotje ligt hem nu nog in zijn maag. Gij hebt mijuwen deemoedigen knecht, in de grootste verlegenheid gebracht. Een Somali-neger, die een portemonnaie heeft gekocht, kwam nu onlangs bij mij en eischte dat ik haar in zijn zak zou steken En dat was onmogelijk, want wie houdt er in heel Kamerun een zak op na Buiten een papieren kraag was de Somali gekleed als ieder ander heer, alleen met een hoogen hoed Weet alzoo, malle apenziel, dat ik al 1 uw portemonnaies in de zee heb gewor pen. En dat zweer ik U, geraakt gjj een maal in de handen van uwen knecht, zoo zal hij U bij de beenen ophangen en met uw vel een trommel bekleeden. Dat zweert U bij Wismann en den profeet, uwe be klagenswaardige, voor U in 't stof lig gende knecht Abdullah ben Ranke. Iets over 't Leger des Heils. Eindelijk heeft 't «Leger des Heils* ook zyne tenten in Helders veste opgeslagen en Dinsdagavond had in een daarvoor ingericht lokaal aan de Spoorgracht de eerste bijeen komst plaats. De zaal, die naar gissing een paar honderd menschen kan bevatten, was stampvol. Hoe groot 't aantal „heilbegeeri- gen" en hoe groot 't aantal nieuwsgierigen was, kunnen we moeielyk uitmaken. De kapitein Vellema opende de bijeenkomst met een inleidend woord en merkte o.a. aan, dat 't «Heilsleger" uniform droeg om volk te lok ken. Wanneer men in gewone kleeding op trad, zou de belangstelling minder gaande ge maakt worden, 't «Heilsleger" heeft sedert zijn optreden in Nederland reeds 45 korpsen hier en daar gevestigd en koestert van Helder goede verwachting. Vervolgens werd de ka pitein Kate van Velthuijzen aan de verga derden voorgesteld en daarna in den loop van den avond hare beide luitenants. We zeggen hare luitenants, want voor minder ingewyden dienen we er bjj te voegen, dat de drie titularissen tot 't vrouwelijk geslacht behooren. Spreker verklaarde dit volkomen gerechtvaardigd. Immers, voor den in den stroom der zonde rondspartelenden zondaar moet 't tamelyk onverschillig zijn of een vrouw hem daaruit redt dan wel een man. Een drenkeling zou ook geen bezwaar maken, wanneer een vrouw hem de reddende hand toestak. 1 [De kapitein en hare luitenants hieldeu elk een toespraak, waarin ze lieten uitkomen, hoe ze zelf waren gered uit de wereld en de zonde en dat ze zich daardoor gedrongen gevoelden, ook anderen te redden. Een der luitenants droeg met vry lieve stem een solozang voor, die onder de diepste stilte werd aangehoord. 't Zingen schijnt een machtige factor te zijn by deze samenkomsten. Onvermoeid werden op 't platform (de plaats waar de sprekers zich bevinden) liederen aangeheven, die door de aanwezigen geheel werden meegezongen of waarvan 't refrein werd herhaald. Dat zingen ging voor de eerste maal zeer bevre digend. Dat in een dergelijke vergadering niet de stilte en orde heerscht, die men bij godsdienst oefeningen begeert, lag buiten de schuld der bezoekers. Waar te veel volk by een is, wordt een kleine stoornis nu en dan onvermydelyk. Toch heeft 't «Heilsleger" kunnen zien, dat men gewoon is, hier ter plaatse vergaderingen te bezoeken en weet hoe zich daar te gedra gen. Tooneelen, zooals op andere plaatsen van ons vaderland by 't optreden van die secte vaak plaats hadden, behoeft men hier niet te vreezendaarvoor zyn onze plaatsge nooten in elk geval te welgemanierd. Dat er eenige opgeschoten jongens voor de deur stonden, welnu, dat zal wel overal 't geval zijn, waar iets vreemds te zien is. We vertrouwen dan ook, dat men de Heilssoldaten of officieren stil en bedaard hun gang zal laten gaan. Die nieuwsgierig is, neme eens een kykje. Bevalt 't hem, dan kan hij zyn bezoek herhalen en zoo niet, dan heeft hij aan édn enkelen keer genoeg. Zyn die menschen in goed vertrouwen tot ons gekomen, in de meening dat we behoefte hebben aan hunne hulp, wy, inwoners van den Helder, die steeds getoond hebben rus tige burgers te willen zijn, zullen hun 't werk niet lastig maken. We eindigen met den wensch, dat 't «Heilsleger", hetzij ze in hunne onderneming slagen of niet, van Helder den indruk behoude, dat ze hier fatsoonlyk en met welgemanierdheid zyn behandeld. Dat ieder daartoe medewerke. Ingezonden. In 't belang der goede zaak. Op 't initiatief van een tweetal ingezetenen zyn in de vorige maand de grondslagen gelegd voor een weldadigheids-instelling, die onder den naam „Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen te Helder", bestemd is om werk zaam te zyn tot onderzoek naar de behoeften der armen en tot ondersteuning, en zooveel mogelijk opheffing, der behoeftigen. We heb ben eerlang een cireulaire van het Bestuur te wachten, waarin tot zooveel mogelijk algemeene deelneming en medewerking zal worden uit- genoodigd. Wat zal het lot dier uitnoodiging zijn Zal zy met instemming ontvangen en gevolgd worden door zeer talryke toetreding We willen hopen van ja. Immers, wanneer de ingezetenen overtuigd zijn en inzien, dat in zeer vele gevallen de giften en gaven, die men voor een liefdadig doel afzondert, niet in goede,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1