't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT No. 1869. Woensdag 14 Januari 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers. 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT mi ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Ons Feuilleton is met dit nornmer ten einde. In het volgend No. zullen we een aanvang maken met een boeienden roman, getiteld TWEE ERFGENAMEN, naar het Italiaansch, die door onze lezers onge twijfeld met genoegen zal worden gevolgd. DE UITGEVERS. HELDER, 13 Januari 1891. Zaterdag had op „De verdekte weg" een hardrijderij plaats van manschap pen, behoorende tot 't korps der artillerie. De prijzen werden bekostigd uit 't fonds der kantine. Er werd flink gereden en 't feest werd opgeluisterd door medewerking van de kleine kapel van 't stafmuziekkorps. Blijkens de thans goedgekeurde re geling omtrent de mindere geëmploieerden en werklieden bjj 's rijks werven, welke 16 Januari a.s. in werking treedt, blijven de medailles voor ijver en trouw, ter be looning van langdurigen dienst, behouden. Het bericht dat deze onderscheidingstee kenen zullen worden afgeschaft, was onjuist. De wervingkostens voor het korps mariniers zijn, met ingang van 1 Januari 1891 vastgesteld als volgtbij engagement voor 6 jaren, van onderofficieren en man schappen, niet jonger dan 19 en niet ouder dan 34 jaren f150; idem boven 34, doch beneden 40 jaren, l/6 voor ieder jaar, dat tot het 40ste levensjaar verloopen moet bij engagement voor 8 jaren, van jonge lingen van boven de 18, doch beneden de 19 jaar f100; idem boven de 17, doch beneden de 18 jaar f85, en idem boven de 16, doch beneden de 17 jaren oud f70. Bij reëngagemcnt voor 6 jaren f175. Een bewoner van het eiland Vlie land schreef dezer dagen aan een zijner familieleden op het „vasteland" van Ne derland Door den strengen en langdurigen win ter verkeeren wij hier bepaald bijna in nood. Er is geen spek, petroleum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reuzel meer te krijgen twee bakkers kunnen niet meer bakken, omdat hun voorraad meel op is bij de meesten zijn de aardappels bevro ren. Het vervoer is door de vorst geheel gestremd. De telegraafdraad tusschen Har- lingen is stuk gevroren. Laatstleden Za terdag ontvingen wg een brief, die 22 De cember reeds verzonden was. Als er een enkele maal iemand, met groot levensge vaar grootendeels, over het ijs hier aan komt, brengt deze enkele brieven mede. De vorige week vertrok een schipper met zijn twee zoons om met zijn schip proviand te gaan halen, maar moest na van een tot vijf uur getracht te hebben door te komen, onverrichter zake te- gkeeren. Vele menschen gaan reeds, wegens gebrek aan petroleum, voor het donker wordt naar bed. Uit Vlissingen wordt gemeld Het aantal schepen, dat wegens het ijs tot heden in onze havens was binnenge komen om een veilige ligplaats te vinden, beloopt volgens een juiste telling 101, waarvan 46 stoom- en 55 zeilschepen. Sedert de exploitatie der havens aan de Koninklijke maatschappij »De Schelde" in 1882 is overgegaan, is dit de eerste maal, dat zulk een buitengewoon belangrijk ge bruik van de door het rijk gestichte in richtingen wordt gemaakt. De drukte op de plaatsen, waar meestal een doodsche stilte heerschte, thans afge broken door drukte en beweging, maakt een aangenamen indruk. De Oprechte Haarlemsche Ct." vier de deze week haar 235n verjaardag. Als belooning voor buitengewone diensten, in deze drukke dagen van het spoorwegvervoer, is door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij aan het personeel, dat per week betaald wordt, 8 dagen extra loon over December en begin Januari uitbetaald. Het personeel, dat per maand wordt uitbetaald, zal later bedacht worden. Uit Amsterdam meldt men Van 29 December tot 9 Januari zijn 20 stoomschepen te IJmuiden binnenge komen, die Amsterdam niet kunnen be reiken daarvan zgn er 6 weder vertrokken om elders te lossen, namelijk 5 naar Rot terdam. Nog dient in aanmerking genomen te worden, dat alle traders van Schotsche, Engelsche en Noorsche havens de diensten hebben gestaakt, omdat Amsterdam niet te bereiken is. Bovendien liggen 7 zeil schepen, voor Amsterdam bestemd, in de buitenhaven of in het kanaal ingeijsd. Men leest in het Handelsblad" van Zondag Voor het vertrek der stoomschepen Prins van Oranje" naar Batavia en Prins Willem IH" naar West-Indië kon, met het oog op de bezwaren welke men onder vindt en de schade die daardoor aan de schepen veroorzaakt wordt, nog geen dag worden bepaald en wordt voorloopig ge wacht op verandering van weder. Bij de lading van het stoomschip »Whimbrell" aan de Ruijterkade, is in het voorschip ook een lek ontdekt, ten gevolge waarvan men bezig is een gedeelte der lading over te brengen in het stoomschip Amster dam", dat, van Hamburg gekomen, dezer dagen aan den Leithsteiger is gelost. Met handkarren worden nu de goederen van het eene schip naar het andere overgebracht. Het lek in de »Whimbrell" is echter niet zoo erg, dat het niet met de gewone scheepspomp bijgehouden kan worden. Ver moedelijk zit het lek voor in het ketting gat. Het stoomschip »European" zal a.s. Maandag nog lading ontvangen, dus ook vóór dien tijd geen poging aanwenden tot vertrek. Voor zoover men weet, is er nu geen enkele sleepboot of ijsbreker zonder defect. De werkzaamheden op het IJ tot losmaking van het ijs zijn gestaakt. Klaas Hanje, de bekende Friesclie hardrijder, heeft gedurende dezen winter i reeds f 1285 gewonnen. Tegen den 34jarigen C. M., die on geveer 20 maal een postwissel had ver- valscht en van dat vervalschte stuk had gebruik gemaakt, is door het O. M. van de Amsterdamsche rechtbank 4 jaren ge vangenisstraf geëischt. De vervalschingen geschiedden allen op dezelfde wijze. Hij zond aan het adres van zich zelf of van zijne vrouw postwissels van twee gulden. Dan wijzigde hij het cijfer 2 in 12 en het woord twee in twaalf en nam dan f 12 in ontvangst. Bij de verrekening kwam de zaak uit. Vlieland, 6 Januari 1891. Tot het houden van eenen ijswedstryd vorm de zich alhier voor eenigen tijd eene commissie, beataanden uit de heeren A. A. Sweep (pre sident), G. Bruin (vice-president), J. Toren (penningmeester), S. Boon (secretaris), C. de Lange, E. Meijer, D. Smit, J. Smit, H. Bloem, S. W". Dekker, C. Zeilemaker en A. Bruin. Door fraai weder begunstigd, had deze wed strijd (en wel in het hardrijden) Vrijdag 2 Jan. plaats. Een talryke menigte was op de been en vroolyk wapperden de vlaggen op het ter rein der feestviering, zoodat alles een recht feestelijk aanzien had. Men begon vroeg, reeds om 12 uur, daar er vele deelnemers voorden wedstrijd, of liever de drie wedstrijden, waren. Bjj den eersten en tweeden werd paarsgewijze gereden. Voor den eersten, waaraan deelgeno men kon worden door jongelieden van 1726 j., hadden zich zeven paren aangemeld. De prijs (een nikkel horloge en een flacon met gouden dop) werd behaald door Jan Buwalda en Martje Molenaar, welk paar niet alleen met groote snelheid, maar ook met veel bevalligheid reed, terwijl de premie (een fraaie sigarenkoker en een zilveren parure) verworven werd door Corn. Visser en Grietje de Boer. Aan den tweeden wedstrijd, nl. voor jonge lieden van 1417 jaar, namen vier paren deel. Rein Klijn en Martje Visser verwierven hierby den PrÜs (00u paar gemonteerde hee- rensehaatsen en een zilveren armband), terwijl Jelle Kljjn en Grietje Snooij, de premie (een sigarenkoker met een paar gemonteerde dames- schaatsen en een zilveren vingerhoed) wonnen. De derde wedstrijd was voor kinderen be neden de 14 jaar; 34 jongens en 12 meisjes, die allen een aardig prijsje kregen, namen hieraan deel. De uitreiking der prijzen geschiedde 's avonds in het hotel van den heer Meijer, waarna een geanimeerd bal de feestelijkheden van den dag besloot. Als een bewjjs, dat het getal der behoeftige oudstrijders van Waterloo steeds kleiner wordt, kan dienen, dat zich tot he den slechts vier Zilveren Kruis-ridders tot de Koningin-regentes hebben gewend, om met de gratificatie van f150 per jaar te worden begiftigd. Een waggon met waskaarsen, uit Gouda naar Den Haag gezonden en voor die stad bestemd, is behouden te Marseille gearriveerd. Een zestienjarige jongen van den arbeider Oudenaarde, te Rozenburg, had het ongeluk in volle vaart met een ande ren schaatsenrijder in botsing te komen. Hg viel en kreeg een verwonding aan het hoofd. Na eerst in een tent te zijn gebracht, werd hij naar de visscherij Graaf Van Bylandt" vervoerd, waar de ongelukkige, na ongeveer een uur lgdens, overleed. Bij Fluitenberg, een gehucht nabg Hoogeveen, is Dinsdag een moordaanslag gepleegd. De onbezoldigde rijksveldwach ter K. Wieringa, van Pesse, hoorde een schot vallen en begaf zich in het bosch om een onderzoek in te stellen. Hg trof daar iemand jagende aan, die het, bg nadering van W. op de vlucht zette. Ziende dat hg achterhaald werd, keerde hg zich om en schoot op veertig schreden afstand zijn geweer op W. af. Hoewel deerlijk in het aangezicht en aan het hoofd gewond, had de wakkere ambtenaar nog de kracht in een nabg- zijnde boerenwoning te komen, waar hg onder geneeskundige behandeling werd ge steld. Zijn toestand moet niet buiten ge vaar zijn men vreest voor Jzijn linkeroog. Als verdachte is den volgenden dag naar Hoogeveen overgebracht zekere arbeider H. K. te Fluitenberg. Volgens nader be richt heeft hij reeds aan den kantonrech ter bekentenis afgelegd en is hij reeds door den gewonde als den dader herkend. Hg is nu gevankelijk naar Assen overgebracht. To 's-Gravenhage aijn elfhonderd waterleidingsbuizen bevroren. In de Pieter Vlamingstraat, te Am sterdam, woont een gezin, dat, tijdens de barre koude van de afgeloopen week, een nest jonge honden verwijderde, niet op de bekende, toch reeds zoo harbaarsche wijze, maar nog veel onbarmhartiger. De dier tjes werden namelijk levend in een op straat staand vuilnisvat geworpenom daarin dood te vriezen. Een buurvrouw hoorde gepiep in het vuilnisvat en bracht een half bevroren hondje te voorschijn dat zij aanstonds mede naar huis nam. Maar hoe zou zij het diertje aan voedsel hel pen Eerst werd dit geprobeerd met een speen aan een fleschje melk bevestigd, doch die bleek te groot te zgntoen beproefde de vrouw het diertje met een lepeltje te laven. En dit ging goed. Maar nu het merkwaardige van het ge val. Het goedhartige buurvrouwtje had zelf een hond, een teef, maar die nog geen jongen had gehad. Dit dier trok onmid- ellgk zich het lot van zgn soortgenootje aan en nam het bg zich in de mand. Voed sel kon de pleegmoeder echter niet ver strekken, ondanks alle pogingen, die zij instinctmatig daartoe deed. Maar zie, op raad van een derde gaf de vrouw aan den oude hond volop melk te drinken en het voorspelde gevolg bleef niet uit. Weldra kon het jonge hondje zich langs den na tuurlijken weg aan natuurlijk voedsel la ven, tot groote verwondering der toeschou wers en tot nog grooter voldoening van pleegmoeder en pleegkind. (E.) Blgkens de berichten en mededee- lingen der Vereeniging voor lijkverbran ding is ook het stoffelijk overschot van mr. A. Beaujon, hoogleeraar aan de uni versiteit te Amsterdam, die geruimen tgd van het hoofdbestuur en eenige jaren al gemeen secretaris der Vereeniging was, niet ter aarde besteld, maar vond de ver branding van zgn lgk te Gotha plaats op 15 December jl. Op den Isten Januari is bg den landbouwer H. Haas, te Midden-Beemster, een lam geboren, dat loopt te dartelen in de sneeuw. Onder de vermakelijke geruchten, die omtrent de stoornis in het spoorweg verkeer de ronde doen, verdient nog het volgende vermelding. Een winkelier te Arn hem verwachtte een lading petroleum. Deze kwam ook werkelijk aan het station al daar, doch door het rangeeren geraakte de wagen weder zoo ver van het station verwijderd, dat gedurende twee dagen aan lossen niet viel te denken. Algemeen raadde men toen den geadresseerde, om door de spoorwegbeambten het oog op zgn wag gon te doen houden, daar deze anders wel weer eens aangehaakt kon worden en in Groningen of elders terechtkomen. Donderdag-namiddag had in een wo ning aan het Droevendal te Leeuwarden een hevige gasontploffing plaats,, ten ge volge waarvan een begin van brand ont stond, die evenwel door de brandweer spoedig werd gebluscht. Reeds geruimen tgd heerschte in die woning een onaangename gaslucht, in die mate zelfs, dat de bewoners ziek werden en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De timmerman, die belast was de her komst van den stank op te sporen, had de onvoorzichtigheid, met een brandende kaars te komen in een door hem in de gang blootgelegd riool, hetwelk een zoo hevige ontploffing veroorzaakte, dat zware ijzeren deksels van de gemeente-riolen, in de openbare straat op verren afstand ge legen, werden opgelicht en verwgderd. Men kan tegenwoordig bij dergelgke toestanden niet te voorzichtig zgn, daar de gevallen sneeuw en de strenge vorst het ontsnappen der rioolgassen door de kolken onmogelijk maken. Uit Groningen zgn met de noorder zon vertrokken de bierhuishouder H. Ot- ten en diens huisvrouw T. P. M. Mulder, terwijl zij vier kinderen, van welke het oudste 11 jaren oud is, in hulpbehoeven den toestand hebben achtergelaten. De ont aarde vader had zijn inboedel aan een uit drager verkocht, en toen deze zgn gekochte goederen kwam halen, vond men de kin deren verkleumd en ziek, terwijl hun de noodige kleederen ontbraken. Het jongste kind, ongeveer 2 jaar oud, moest onmid dellijk in het Kinderziekenhuis worden op genomen, zijnde een voetje bevroren. De overige kinderen zgn door het armbestuur onder dak gebracht. De politie heeft pro ces-verbaal van een en ander opgemaakt. Men vermoedt dat O. naar Rotterdam ver trokken is. (N. Rott. Ct.) De geheele stad is vol van het ver dwijnen van een onzer hoogst in eere staan de ingezetenen, den heer G., firma K., ijzer handelaar en tabakskerver, alhier, lid van den gemeenteraad, lid van de schoolcom missie, kortom een persoon, als de bank" zoo solide, een aangenaam persoon boven dien en algemeen bemind zoo wordt uit Deventer aan het »Nwsbl. v. Ned." geschre- n. LI. Zaterdag in den ochtend heeft hg zijne woning verlaten, zonder opzien, zon der dat dit de aandacht trok. Hij is toen aan het Station gezien, maar ook dit was niets bgzonders. In den avond ontvingen zijne huisgenooten uit Arnhem een brief, waarin hg meldde niet terug te komen en naar elders te gaan „om een graf te zoeken". Het schijnt, dat ongelukkige speculaties den vermogenden man tot den ondergang hebben gebracht, velen voor kleiner of grooter bedragen in zijn val meeslepende. Natuurlijk is er niets omtrent de deficit bekendmen noemt fabelachtige sommen. Zoo bar zal het nu wel zgn, maar er vlie gen er toch heelwat voor een aardig duitje in. 't Ergste is het echter voor vrouw en kinderen. Te Brussel is een rijke graaf, De Vaugh genaamd, 72 jaren oud, een echte vrek, van honger gestorven. Hg viel op straat neer, werd bij de politie in gedragen en gaf eenige oogenblikken later den geest. Hg had kostbare juweelen en een aanzienlijke som gelds bij zich. De ongelukkige bracht zijn leven op een zol derkamertje meest in bed door. 's Avonds placht hij bg een spekslager voor weinige centimes iets te koopen. Zes jaar had hg zgn hol bewoond, waarin nooit iemand werd toegelaten en de grootste onzinde lijkheid heerschte. Zijn hooge gestalte en grijze baard gaven hem het voorkomen van een aartsvader. Binnenkort zal te New-York de tweede terechtsstelling van een moordenaar plaats hebben door middel van electriciteit. De ter dood veroordeelde man is een Ja panner, die te vergeefs bij het hoogste ge rechtshof een verzoekschrift heeft ingediend, om de gunst te verkrijgen zgn leven aan de galg te mogen eindigen. Een bekend Brusselsch bankier reed op kunstige wijze op den vijver van Ter Kameren zgn naam in het gs. Een vier tal Brusselaars lieten de voetteekening uit het ijs kappen en daarboven zetten „Goed voor 5000 frs., betaalbaar op zicht, ten voordeele der armen". De cheque werd met een rijtuig naar het bankierskantoor gevoerd, en de bankier gaf bevel zgn handteekening te honoree- ren. De verschrikkelijke winterkoude in Siberië, vooral in de landstreken aan de boorden der Lena en Jana, heeft wel eens de vraag doen uiten welke uitwerking die koude op het dierlijk organisme heeft. De reizigers Hederström en Wrangell hebben daaromtrent belangwekkende bijzonderheden kunnen mededeelen. Een driedubbele ren dierpels is in die landen nauwelijks in staat het bloed voor verstijven te bewaren. Elke ademtocht veroorzaakt er een ondragelijk krampachtig gevoel in de keel en de lon gen. De uitgeademde waterdamp bevriest oogenblikkelijk en verandert in fijne ijs kristallen, die door onderlinge wrijving een bestendig knetteren in de lucht veroorzaken gelijkende op het geluid, dat men hoort bij het keeren van droog hooi of bij het scheuren van fluweel en dikke zijden stoffen. De geheéle reizigers-karavaan is voortdu rend in een dikke blauwe wolk gehuld, ont staan door de ademhaling van menschen en dieren. Ziet me een raaf met trage vlucht de ijzige lucht doorklieven, dan laat dit dier eveneens een dunne streep damp als een draad achter. De hoeven der paar den barsten van de koude en het ademen wordt dezen dieren zeer moeielijk gemaakt door het ijs, dat zich om de neusgaten vastzetdoor een krampachtig hinniken en schudden met de koppen geven zij dan uiting aan hunne vrees te zullen stikken. Zelfs de rendieren, die in het hooge Noor den thuis behooren. zoeken in de bosschen beschutting tegen de koude op de Tundra of vlakte drukken zij zich bij kudden dicht tegen elkander aan om zich door hunne uitwaseming onderling te verwarmen. Oude boomstammen barsten tengevolge van de vorst met oorverdoovend geraasgroote rotsblokken raken van de berghellingen los en storten met donderend geweld in de diepte. In de Tundra's en dalen scheurt de vorst diepe spleten in den grond, waar uit dampende waterstroomen opborrelen om het volgende oogenblik in ijs te verande ren. Dit zgn eenige uitwerkselen van een temperatuur van minus 40 graden C. en daarbeneden. Men zou denken, dat men schen zoo iets niet kunnen uithouden en dit zou ook wel ternauwernood het geval zgn, als zulk een vreeselgke koude niet bg ongeveer volkomen windstilte inviel. Kwam daarbij nog storm, dan zou geen levend wezen er weerstand aan kunnen bieden. Een zonderlinge en wreedaardige dynamietaanslag is dezer dagen te Chate- lineau gepleegd. Men had daar een dyna- mietpatroon vastgemaakt onder den staart van een koe. Bg de ontploffing van het dynamiet werd het arme dier geheel in stukken gereten en ook de stal waar het stond werd zwaar beschadigd. De haven van Hamburg is geheel door drgfgs versperd. Een aantal groote stoombooten, waaronder eenige posthooten, kan daarom de haven niet verlaten. Men verwacht, dat de scheepvaart op de Elbe spoedig officieel voor gesloten zal worden verklaard. Correspondentie. Behalve het door de Redactie van dit blad ontvangene, heb ik daarbij op mijne aanvrage ontvangen; Van A. V. (van wien ik geen adres ontving) 1 postpakket en f2; J. H. f7.50 E. G. v. E. f2; P. S. f H. A. S. te E. f2; Jb. B. f2.50. Erica, bg Nieuw-Amsterdam, Drenthe, 9 Jan. '91. W. JONKER JR. Men wordt beleefd verzocht de advertentiën op den dag der uit gave uiterlijk vóór 's mor- gens 10 uur in te zenden. Marine en Leger. Aan den ziekenoppasser, majoor J. H. B. Nep, dienende aan boord Hr. Ms. stoom kanonneerboot „Dufa", is de kleine gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst toegekend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1