roovers het atoomschip hadden verlaten, werd besloten naar Hongkong terug te keeren. Het dek lag bezaaid met voorwerpen welke de roo vers eerst gestolen maar later weder wegge worpen hadden. Ook werd een der passagiers, Pedersen genaamd, vermoord op dek gevonden. Bij aankomst werden de gewonden naar het hospitaal gezonden. Er warea vele ryke Chi- neezen aan boord van San Francisco en van de Straits, die via Hongkong naar Swatow terugkeerden. Cuxhaven, 16 Jan. Het vaarwater is gepakt vol drijfijs. Het barkschip Se nator Yersmanny' dreef des namiddags al hier hulpeloos voorbij, seinende geen an kers meer te hebben. De sleepbooten kon den geen hulp verleenen. Later is de „Senator Versmann met de eb meer zee waarts afgedreven. Het geneesmiddel van Koch, welks samenstelling bekend gemaakt is, zal wel dra, naar men uit Berlijn bericht, in de apotheken verkrijgbaar gesteld worden. Ook te Weenen openbaart zich een wantrouwen tegen het geneesmiddel van Koch, een natuurlijk gevolg van de over dreven verwachtingen waartegen velen en Koch zelf in de eerste plaats van den beginne af gewaarschuwd hebben. De patiënten van Prof. Nothnagel, die van Prof. Virchow's beschouwingen over Koch's middel gehoord en gelezen hadden, hebben geweigerd zich verder daarmee te laten inspuiten. Zij zijn er niet meer toe over te halen. Prof. Widerhofer, Hofgeneesheer en Di recteur van het St. Anna-Gasthuis voor kinderen, heeft zijn fleschje Kochine op zij gezet, omdat hij een nadeelige uitwerking daarvan bij de kinderen bespeurde. In een ander gasthuis, door de Rothschilds gesticht, waar men de uitwerking van Kochine el ders wilde afwachten vóór die te gebruiken, heeft men besloten, volstrekt geen inspui tingen daarmee te doen bij de longlijders. De oudste vrouw der wereld leeft waarschijnlijk in OostenrijkrHongarije. Zij staat bekend als de weduwe Jenei en woont te Szegedim Zij is 114jaar oud. Toenon- langs de leden van de Volkstelling haar vroegen om het bewijs van haar ouderdom te leveren, haalde zy een oud verkreukeld stuk papier voor den dag, waarop de datum 1790 voorkwam. Dit geschrift was, zeide zy, haar eerste liefdes-brief. Haar jongste »jongen" (zooals zij haar zoon aanduidde) telt vier en zestig jaar. Ingezonden. Brooduitdeeling aan Armen. Of het brood jl. Zaterdag met blijdschap door de Armen werd ontvangen en of er ei genlijk geen twéé personen blij warende Arme, die 't ontving of de Armverzorger die *t uitdeelde. Wie dit nog een open vraag is? Vreugde en smart, ze vereenigen de men schen onderlingimmers, die arme in zyn el lende is als een onzer, en wat mensch gaat in 'n warme kamer ter ruste, zonder dat hij denkt en gevoelt over en voor die minder be deelde zoo'n mensch. Wilt of kunt gij die zijn, Lezer Maar nu mijn doel met dit schrij ven, 'k zou gaarne willen dat die Brooduitdee ling nog eenige malen kon plaats hebben. Waarom ik wenschte dat mijn mede-ingezete nen voor zooverre zij dit goede doel met mij erkennen, hunne gaven daarvoor inzenden aan de Redactie dezer courant of aan de commis sieleden der Zanguitvoering die het plan van brooduitdeeling in toepassing bracht. Wie helpt mee? Helder, 20 Jan. '91. K. (De Redactie neemt voor dit doel gaarne giften in ontvangst.) Correspondentie. In dank ontvangen van Mej. Cooper 2 dollars en van Mr. Tilburg 2 dollars. Red. K. geeft der Colnmissie voor Werkver schaffing in overweging om, zoo de finan ciën het toelaten bij mogelijk invallenden dooi haar aandacht te wijden aan de pleinen in deze gemeente. In den regel zijn die als er dooiweder ontstaat, voor voetgan gers dagen lang schier onbegaanbaar. De taak der schaatsenrijders, om de bussen voor de Werkverschaffing te vullen, kan dan door de wandelaars langs 's Heeren wegen worden overgenomen, zegt K. Voor Erica ontvangen van R. G. te A. f 1.90 Vorige opgave 8.85 Te zamen f 10.75 Het ingezonden stuk, »Iets over Armen zorg", zal in ons volgend nommer worden opgenomen. Red. Marine en Leger. H. M. heeft de kapt.-luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke met den lsten Maart a. s. eervol ontheven van hot bevel over Hr. Ms. rammoni- tor „Panter", en dat bevel met gelijken datum tijdelijk opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee H. Bemelot Moens. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Conrad", van Batavia, pass. 16 Januari Kaap Espichel. Het stoomschip Prinses Wilhelmina", van Batavia, vertrok 17 Jan. van Aden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia, vertrok 17 Jan. van Padang. Het stoomschip //Prinses Amalia", van Am sterdam, arriveerde 18 Januari te Padang. Het stoomschip „Voorwaarts" is 19 Janu ari van Amsterdam via Cardiff te Macassar aangekomen. Marktberichten. Alkmaar, 17 Jan. Aangevoerd 2 koeien en ossen f' 140 a 200, 13 uucht. kalveren f12 a 20, 72 schapen f 12 a 20, 24 mag. varkens f'11 a 14, 107 biggen f5 a 7, 3 bokken en geiten f4 a 8, boter per pd. ('s middags 12 uur) f0.65 a 0.75, kipeieren f 6 a 7.50 p. 100. Hoorn, 17 Jan. Aangevoerd tarwe f 8 a 9, gerst f4.75 a 6, haver f'3.75 a 4.75, Erwten: witte f 10.50 a 12, groene f 12a 14, grauwe f 14.50 a 17, vale f 13.50 a 17, bruine boonen f 12.50 a 14, 4 paarden f 50 a 90, 9 schapen f 21 a 28, 22 lammeren f 16 a21,26, kalveren f7 a 15, 21 varkens f8 a 16, 8 biggen f4 a 7.50, 825 koppen boter f0.70 a 0.72| per kop. Programma van het Vierde Winter-Goncert, op Donderdag 22 Januari 1891, aanvang 8 uur. 1. „Marche Célèbre" de la Re Suite, Frans Lachner. 2. Symphonie No. 4. (B. Dur) Niels W. Gade, a. Andantino, Allegro vivace e grazioso, b. Andante con moto ,c. Scherzo, d. Finale, Allegro molto vivace. Pau ze. Ouverture „de la Tragédie de Ra- cine", wPhédre", Jules Massenet. 4. „Herbst- lied", P. Tschaïkowsky. 5. Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra „Les Huguenots", Musique de G. Meijerbeer, J. H. Bekker. 6. wBarcarole", Walzer, Emil Waldtenfel. Nos. 3, 4 en 6 eerste uitvoering, Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1620 Jan. ONDERTROUWDR. C. Schmidt, zee man, en J. M. J. van Gelder. J. L. Kla- mere, officierskok, en M. C. de Swart. GETROUWDGeene. BEVALLENB. Jurrio ge-b. de Vrij, z. E. D. P. Clots geb. Haakenhout, 2 d. M. Brouwer geb. Kooijman, z. P. Arends geb. Levering, z. N. Looy geb. Kuiper, z. R. van Praag geb. Vleeschdrager, z. T. A. Charbon geb. Kouwenberg, d. A. M. van den Heuvel geb. van den Berg, d. C. A. D. Bonte3 geb. Eigenhuis, d. C. Lind- hout geb. Bosma d. OVERLEDEN H. Garstenveld, 18 maan den. A. de Munck, 75 jaren. C. Jong- kees, 4 jaren. S. N. Biegstraaten, 27 jaren. M. Clots, 2 dagen. A. B. E. Clots, 2 dagen. S. J. Dito, 2 weken. Twee levenloos aangegeven. Gemeenteraad van Texel. 16 Januari 1891, des morgens 10 uur. Present alle leden, met uitzondering van de heeren C. Bakker en W. Mets. Do voorzitter opent de vergadering en daar deze de eerste is in dit jaar, doet hij zulks met gepaste toespraak, uit daarby de beste wenschen voor de Gemeente en wenscht de leden met hun familie een gelukkig nieuwjaar. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukkenvoor kennisgeving wordt aangenomen dat het supp. kohier van den hoofdelijken omslag is goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het opnieuw vaststellen der niet goedgekeurde gemeente- begrooting doet daarbij mededeeling der re denen, welke tot het niet goedkeuren hebben aanleiding gegeven en leest daarbij voor een brief van HH. Gedeputeerde Staten, dd. 17 Dec. jl., bevattende eenige opmerkingen naar aanleiding van een bericht in de dagbladen, als zoude de gemeente Texel uitgaven doen, daartoe geheel onverplicht. Indien zulks be vestigd werd, zou zulks niet met de minder voordeeligen financiëelen toestand dei gemeente die zoo zeer van subsidiën afhankelijk is, over eenkomen. De voorzitter stelt voor aan iedere school te Zuid-Eierland en Koog f 500 toe te staan tot het aanstellen van een onderwijzer, en die posten op de begrooting te brengen, waardoor dan de posten van f'150, thans aan de res pectieve echtgenooten der onderwijzers zal kor men te vervallen. De heer Koorn meent wel te weten, dat het den raad indertijd veel moeite gekost heeft om voor de school aan de Koog inderfijd een onderwijzer te bekomen; dat men die einde lijk vond in den persoon van den heer Heroma, die deze benoeming accepteerde met het uit zicht op de jaarlijksche toelaagvan f150 voor diens echtgenoote, als onderwijzeres in de nut tige handwerken en wat hem indertijd is toe gezegd. De heer Westenberg gaat met spreker mede en al mocht Heroma daarvan geen beloften ontvangen hebben, hij daar toch op is gewezen. De lieer Boon wenscht onderzoek der voor waarden, waarop Heroma is benoemd. De voorzitter licht een en ander toe, waar na de begrooting, in stemming gebracht, met algemeene stemmen wordt aangenomen. De voorzitter doet daarna mededeeling van een nieuw adres aan H. M. de Koningin tot het bekomen van een verhoogde buitengewone subsidie en wel in plaats van f 5200 op f 5500; wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Uit de statistiek bleek dat op de school te Koog 51 en Zuid-Eierland 56 leerlingen met 1 Januari aanwezig waren. Tot het aangaan cener tijdelijke geldleening leest voorzitter het concept-besluit voor, het welk met algemeene stemmen wordt aange nomen. De voorzitter brengt ter tafel een reqnest van het bestuur der 30 gemeenschappelijke polders te Texel, om een gedeelte van den Westerweg te begrinden of te bestraten. Bnrgemeester en Wethouders stellen voor op dit adres goedgunstig te beschikken en wel het gevraagds te doen bestraten naar gelang de materialen voorradig zijn of zullen komen. De heer.C. Keijser noemt dit antwoord te koel en niet afdoend; hij herinnert den raad aan de groote voordeelen, welke de gemeente van de 30 gem. polders, betreffende het voor hun rekening nemen van onderhoud der we gen, geniet, te onbepaald, immers wanneer zal men daarvan het einde zien. Hij stelt voor te begrinden en wel binnen een jaar. De voorzitter, de heeren Fokke Keijser en Westenberg, verklaren daarop dat het verzoek met zeer veel ingenomenheid ontvangen is, dat zij een bestrating boven een begrinding prefereeren, vooreerst wegens haar langeren duur en minder onderhoud en dat daarbij komt dat de materialen (steenen) bij de gemeente reeds veel voorradig zijn, zoodat met het oog op zuinigheid voor de gemeente eene bestra ting gewenscht is. De voorzitter leest daarop voor het ant woord aan adressant. Dit wordt aangenomen met alle stemmen exept den heer C. Keijser. Waarna de vergadering wordt gesloten. 7e Verslag llsbanee. De Commissie van uitvoering tot het ver- breeden en verbeteren der ijsbanen van het Heldersche Kanaal en de Binnenhaven, bij wijze van werkverschaffing, maakt bekend: De ontvangsten. Saldo in kas van het zesde verslag f 93.13 Volgensinteekenlijsten en andere baten - 16.30 Uit de bussen - 23.95 Van de Maatscliapp. tot nut v. 't Alge meen, afdeeling Spaarbank te Helder - 300. Opbrengst van het vierde IJsfeest - 107.95 ii t de IJswedstryd der Loodsen - 39.88 n i Ijsbaan op de Bin nenhaven - 18.20 f599.41 De uitgaven: Vrijd. 16 Jan. 62.85 dagl. Af 1.f62.85 Zat. 17 57.80 1.57.80 Zond. 18 37.50 1.37.50 Maand. 19 67.45 1.67.45 225.60 Saldo f 373.81 Zaterdagavond sloten wij met een te kort in kas van ruim f 27. Dienzelfden dag ont vingen wy echter de blijde tijding dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Af deeling Spaarbank, met algemeene stemmen besloten had f 300 te schenken tot steun van ons streven. Dankend erkennen wij de ontvangst dezer belangryke schenking. Buitengewonn toestanden, zooals deze lang durige winter, eischen buitengewone maatre gelen tot hulp. Mogen zich steeds nog meerdere plaatsge- nooten, een ieder naar zijn krachten, met nieuwe gaven tot ons wenden, ten einde den nood der arbeidersgezinnen, zoo mogelijk nog geruimen tijd, te kunnen lenigen. Namens alle timmerlieden en aannemers, D. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF Sr. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. Nieuwediep, 20 Jan. 1891. NB. Het voornemen bestaat, ys en weder dienende, aanstaanden Vrijdag op nieuw een ijsfeest te organiseeren op de Binnenhaven. Het is aan de groote belangstelling en mede werking van het publiek te danken, dat onze kas door die feesten zoo herhaaldelijk is ge holpen en wij zoo langdurig werk hebben kunnen verschaften. politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau 2 1 Want, 1 Sleutel. Adres Bureau Raadhuis: 1 Koperen Slootje. Adres Bureau I: 1 Kinder-Halsbandje. Vervolg der Berichten. Naar wy vernemen, zal de Lieder tafel Helders Mannenkoor Dinsdag 27 Januari haar 2e concert van dit seizoen geven. Een met zorg samengesteld pro gramma belooft wederom een genot vollen avond op muzikaal gebied. De winter, welke we thans beleven, schenkt bij al de ruwheid van haar be staan, ook prachtige dagen en genietingen, welke het thans levende geslacht bijna niet gekend heetf. Immers, wie had hier vroeger gehoord van ijsfeesten en wedstrijden, waarbij ook vronwen in 't strijdperk tradenHevige wind en sneeuw stormen hebben de plannen der onderne mers niet kunnen onderbreken en hoewel het scheen dat de sneeuw meesteresse van het terrein zou worden, was er op Zondag verademinghet 4e ijsfeest kon weer plaats hebben. Van dit feest veel te zeggen, zou een herhaling zyn van het vroeger medegedeelde. Het was er even vroolyk en opgewektdat er zich minder op de banen hewogen, was wel tengevolge van het min gunstige weer van den vorigen dag. De wedstrijd op schaatsen, uitgeschreven door de Loodsen-Vereeniging Recht door Zee", op dezelfde banen, had gisteren morgen onder gunstige omstandigheden plaats. 26 paren, allen zeeloodsen, met hunnè echtgenooten of andere dames, goed ter schaats zijnde, voor dat doel door hen geëngageerd, namen aan den wedstrijd deel. Het hier ongewone, een wedstrijd, waar aan ook vrouwen deel zouden nemen, had een menigte toeschouwers getrokken mu ziek en trom lieten zich hooren, in de verschillende restaurants waren de onder nemers bereid de menigte in hunne inrich tingen te ontvangen. Het geheel was een tooneel van groote levendigheid, niet wei nig opgewekt door het schouwspel van de om de overwinning strijdende dames. De uitslag er van was als volgtle prijs J. de Wijn en mej. Drijver geb. Klees 2e prijs P. Kuiper en mej. Hankes8e prijs IJ. Hutjes en mej. Jannetje Gorter, van Wieringerwaard 4e prijs N. Smit en echtgenoote. Het doel, beoogd door de Vereeniging Recht door Zee", is goed geslaagd; het voordeel er mee verkregen, komt ten goede aan de Oommissie voor werkverschaffing. Hedenmorgen had op dezelfde ijsbanen een wedstrijd plaats door onderofficieren en manschappen van de Pantserfort-Comp. alhier, waarvoor prijzen uit het Cantine- fonds zyn beschikbaar gesteld. De gecostumeerde Hardrijderij op schaat sen zal nu morgen (Woensdag) plaats hebben op 't Helersch Kanaal, tusschen Post- en Molenbrug, 's morgens 11 ure. (Zie annonce in dit blad.) De jongeling J. Retemeijer, leerling van den heer W. Bakker, heeft met gun stig gevolg examen afgelegd voor klerk bij de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij. In den toestand van het stoomschip „Elstow" op de Noorderhaaks, is nog weinig verandering. De sleepboot en eenige vletten zijn van morgen derwaarts gegaan om een on derzoek in testellen. Vrydag zijn drie mannen van hier op het stoomschip achter gebleven en bevinden zich nog aan boord. De leden der Adspiranten-afdeeling van de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oe fening kweekt Kunst", alhier, vierden jl. Za terdagavond feest. In het lokaal Tivoli byeen- gekomen, hielden zij daar, in tegenwoordig heid hunner ouders en verdere genoodigden, verschillende wedstrijden, waarbij de vlug heid "én lenigheid van de jeugdige adspirant- gymnasten goed uitkwamen. In de pauzen wer den zij door het bestuur der Vereeniging op versnaperingen onthaald, wat natuurlijk voor de jongelui eene aangename afwisseling was. Na afloop van den wedstrijd werd door eenige leden der Hoofdafdeeling eene kluchtige pan tomime opgevoerd, waardoor de lachspieren van jong en oud herhaaldelijk in beweging werden gebracht. De uitslag der verschillende wedstrijden was als volgt: Bokspringen: le prijs L. Kuiper Jz., 2de prijzen A. Lap en J. Nonnekes. Vèrspringen: le prijs J. Verfaille, 2de prijzen J. Oudkerk en W. Jansen. Halterrapen: le prijs S. Pot, 2e prijs A. Drijvers. Ringsteken: le prijs J. Boll, 2e prijs E. van Twisk, 3e prijs A. Lap. Zondagmorgen werd de nieuwbenoem de leeraar bij de Doopsgezinde gemeente alhier, Ds. D. Kossen, in zijn ambt be vestigd door Dr. Johs. Dyserinck, predikant bij die gemeente te Rotterdam, waarbij tot tekst was gekozen Johannes 15 7 en Lu- kas 8 59. Des namiddags hield Ds. Kossen zijne intreerede naar aanleiding van Jeremia 1 6 en 7. Beide keeren was 't kerk gebouw door een belangstellende menigte gevuld, De tot le luitenant bevorderde 2e luitenant J. C. Portheine blijft te Helder in garnizoen. Gisterenmorgen is een tweede schip per der marine aan boord Hr. Ms. „Aru ba" plotseling doodgebleven. Met het openmaken der vaargeul in het Noordzeekanaal is men gevorderd tot voorbij Westzaan. Een aantal booten komen achter elkaar aan, hetwelk niet alleen bij den dag een prachtig gezicht is, maar voor liefhebbers die bij avond of nacht de werk zaamheden in oogenschouw nemen, een zeer schoon ijstafereel oplevert. Intusschen werkt de strenge vorst het openhouden niet in de hand. Door het opkruien van het ijs, bij den hevigen Noordwestenwind van Dinsdag 11. zijn eenige schuiten te Wieringen boven op de dijk gezet. Terschelling, 15 Jan. We waren gelijk een schip dat voor anker ligt, want in geen 17 dagen is de post hier aangeweest. Op 't oogenblik is het hier beter gesteld, de post gaat nu weer alle dagen over naar 't Vlie. We zijn heden vrij van ijs gekomen, door de felle bries uit het Noorden, en zijn daar zeer blijde om. De bakkers hadden reeds lang door het gebrek aan gist den arbeid gestaakt. Zoo is het als men op een eiland zit. Door het gemeentebestuur van Broek- in Waterland werd dezer dagen de leve ring van school- en bibliotheekboeken en van school- en teekenbehoeften aan de openbare scholen in die gemeente gegund aan den heer H. A. Stadermann, boek handelaar te Enkhuizen. De 19-jarige matroos Jacob Boen der is in de Noordzee door een stortzee over boord geslagen en verdronken. Volgens het jongste verslag der vereeniging tot afschaffing van sterken drank werden er in ons land in het afge- geloopen jaar 1,600,000,000 borrels ver orberd. Eene ongehuwde oude juffrouw te Utrecht heeft, blijkens testament, haarge- heele vermogen, ongeveer f 50.000, aan hare dienstbode vermaakt. De „Amst. Ct." bevat een illustra tie, voorstellende eenige soldaten van ver schillende landen, wier lengte berekend is naar de legersterkte dier landen. Ons sol daatje heeft daarop de afmeting van een soldaatje uit een Neurenberger speelgoed doos, terwijl de laars van den Rus een bataljon van onze mannetjes tot kazerne zou kunnen dienen. De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt voorloopig ter kennis van be langhebbenden lo. dat in 1891 slechts eenmaal gele genheid zal worden gegeven tot aflegging van het examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, der wet tot -regeling van het la ger onderwijs, zooals die laatstelijk is ge- wyzigd by de wet van 8 December 1889 Staatsblad" No. 175) en dat dit examen zal aanvangen op 1 April e.k. 2o. dat in het najaar van 1891 gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen van examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet voor huis- en schoolon derwijs in het vak, vermeld onder j in ar tikel 2 dier wet (de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek). Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zy, die zich aan deze examens onder werpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschriften worden bekend gemaakt. Zaandam, 19 Januari. Gedurende dezen winter hebben er hier veel wedstrijden op 't ys plaats gehad, zoowel op schaatsen als met arresleden. Ook is er veel voor de armen gedaan, voornamelijk door de Burger-IJsclub. Zaterdag 11. werd een feest op de Ach- terzaan gegeven, door de Zaanlandsche IJsclub, dat praebtig is geslaagd. Het geleek precies kermis. Het is begonnen met harddraverij met arresleden, bestuurd door de leden der IJs club, daarna, het hier gebruikelijke stok- vischmaal en vervolgens avondfeest en bal. De Zaan was verlicht met duizenden lampions en Ylichten de Zaan-erven wa ren ook allen op verschillende wijze ver licht op 't ys bevond zich een stoomve- locipéde, Turksche schommel, koek en ga- lanteriekramen, orgeldraaiers enz. enz. De gemaskerde gecostumeerde optochten, voorstellende den wintervorst, de komst van Ozar Peter enz. waren met één woord prachtig om te zien. Er bewogen zich dan ook duizenden bij duizenden menschen op de Zaan; het feest duurde tot laat in den nacht. Verder is hier weinig nieuws, alleen wordt er veel visch gevangen. LI. Vrij dag werd een net, in de sluis staande, op gehaald, waarbij het door de vele daarin aanwezige visch barstte. Zaterdag en Zon dag kon men de netten ook niet lichten en moest de visch, alles dooreen, spiering, paling, bot, baars enz., in het water op geschept worden. Omtrent den invloed van de strenge vorst op de planten deelt „Sempervirens" het volgende mede Van verschillende zij den geworden ons mededeelingen aangaande de verwoestingen, die de vorst aangericht heeft. Op vele plaatsen zyn de stamrozen bevroren, terwijl vele struikrozen, waar van de wortels gedekt waren, voor een zeer groot deel ingestorven zyn. Te Boskoop moeten, behalve de rozen, alle aucuba's, primus lauro-cerasus en rho- dodendrous, die buiten stonden bevroren zijn, evenals de perziken. Aan de conifeeren kan men over het algemeen weinig schade waarnemen, maar het is wel te vreezen, dat de fijnere soor ten zullen blijken veel geleden te hebben. Men schrijft uit Rotterdam Hoe goed het gemeentebestuur ook in de laatste jaren gezorgd heeft dat er in de behoeften van de scheepvaart voorzien werd, die behoeften namen voortdurend zoo verbazend toe, dat er nog maar altijd gebrek aan lig- en losplaatsen bleef be staan. Nu er echter zooveel vaartuigen geborgen moesten worden als dezen win ter, bleek het gebrek aan ruimte eerst recht. Zelfs de eerst sedert eenige maan den nieuw gegraven Parkhaven (de eenige nieuwe haven aan den rechteroever der rivier) lag spoedig vol schepen. De groote toevloed van zeeschepen met volle ladingen bracht voor sommigen ook zijne schaduwzijde mede. De lossing werd namelijk bemoeilijkt doordien de ladingen, voor elders bestemd, niet rivieropwaarts konden worden gevoerd en het vervoer te land, zoo als gezegd is, door den verba- zenden toevloed werd belemmerd; waarbij nog kwam dat in de binnenhaven de lich ters met moeite uit het ijs gebroken moes ten worden. Een gevolg was groote ver hooging vau kosten, want de schepen moe ten voor eiken ligdag betaald worden. De handel geniet het grootste voordeel, als lossing en overlading snel kunnen geschie den. Eee andere schaduwzijde is, dat er voor de geloste goederen gelegenheid tot ber ging te kort kwam. Pakhuisruimte was er al spoedig niet meer te krijgen, en alle hulpmiddelen moesten worden te baat ge nomen om hierin te voorzien. Zoo b. v. werden niet alleen leegstaande huizen zooals het voormalige „New Bath Hotel" maar ook de leege vaartuigen, die in de havens lagen om te overwinteren, af- gehunrd om tot bergplaatsen te worden ingericht. Slechts tot zeer hooge paijzen was ledige ruimte tot berging te krygen; en zoo heeft men te betalenlo. belang ryke sommen voor extra-ligloonen2o. buitengewone uitgaven voor lichterloonen; 3o. buitensporig hooge, soms fabelachtige prijzen voor bergloon. Dit alles bewijst, dat een handelsstad voor het vervoer te water zoo gunstig mogelijk kan gelegen zijn, en toch nog van het vervoer te land in de hoogste mate kan afhankelijk wezen. Een waggon den 17 Dec. te Amsterdam geladen en bestemd voor den heer Muusses, uitgever te Purmerend, bereikte den 19n Jan. de plaats van bestemming. Dit is zeker het top punt van spoed op zoo'n traject!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2