't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No, 1872. Zaterdag 24 Januari 1891. Negentiende Jaargang. Atoonnement KALENDER DES WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentaën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 56 m. Onderg. 4 u. 30 m. Zondag 25 Septuagesima. Volle Maan. Maandag 36 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrgdag 30 Zaterdag 31 HELDER, 23 Januari 1891. De Scherm- en Gymnastiek-Veree- niging „Oefening kweekt Kunst" had be paald, dat er op Woensdag j.1. een gecos- tümeerde hardrijderij op schaatsen op 't Heldersch Kanaal tusschen de Molenbrug en Postbrug zou gehouden worden. Met de grootste ongerustheid keken daar om de belanghebbenden dien morgen naar de lucht om te zien of 't weder 't ijsfeest zou toelaten, daar 't zich den vorigen avond slecht liet aanzien. Gelukkig was de hemel blauw en scheen de zon heidér. Mannen in dienst van de werkverschaffing togen vlug aan den arbeid, en tegen elf uur was de haan gereed en wapperden de vlaggen aan de stokken. Tal van nieuwsgierigen stond langs de beide grachten en ook me nigeen offerde gaarne 25 cents, ten einde een plaats op de ijsbaan te kunnen innemen. Eensklaps vertoonden zich 23 rijders, in fantastische costumes gekleed. Men zag onderscheidene volkeren uit verschillende werelddeelen vertegenwoordigd, benevens historische personen. De regelings-com- missie zorgde voortreffelijk voor de goede orde en 't publiek werkte daartoe gaarne mede. Na een hevigen kampstrijd werden eindelgk de vier uitgeloofde prijzen behaald. Daar we 't geheim van 't masker niet mogen schenden, vergenoegen we ons de overwinnaars aan te duiden naar hunne costumes, en zoo werd alsdan de eerste prjjs behaald door „De Aap", de tweede prijs door „Karei V", de derde prijs door „De Duivel" en de vierde psijs door „Ar- lequin." Een draaiorgel droeg bij tot de algemeene opgewektheid. Na afloop ver zamelden de deelnemers zich in Café Po lak, waar besloten werd des avonds een optocht in costuum bij fakkellicht te hou den. De fakkels werden welwillend door de directie der marine verstrekt. De op tocht had tegen zeven uur onder de gun stigste omstandigheden plaats. Voorop ging 't orgel en de trein werd besloten door een geheel opgetuigde haringvlet. Langs den Kanaalweg ging men naar 't West plein, toen door den Helder, langs de Kerk- gracht, Koningstraat, Spoorstraat, West- straat, Zuidstraat, Binnenhaven (gedeel telijk), Ankerpark en langs de Hoofdgracht terug naar 't uitgangspunt 't Café Polak. Overal stonden toeschouwers in menigte langs den weg geschaard. voor de werkverschaffing hebben de feestelijkheden de som van ongeveer f 60 opgeleverd. De costumes, door de firma Helmhout uit Amsterdam geleverd, zagen er over 't algemeen frisch uit. Wanneer ijs en weder dienen, zal de Vereeniging Vrijdagavond gecostumeerd rgden op de hanen in de Binnenhaven. Een woord van lof hebben we gaarne over voor onze gymnasten, die ook nu weer getoond hebben, dat ze goed voor den dag kunnen komen, wanneer ze iets op touw zetten en verder voor hen, die gverig tot 't welslagen van 't feest heb ben medegewerkt't heeft levendigheid in de gemeente gebracht en tevens een nuttig doel, werkverschaffing, krachtig be vorderd. Dinsdagavond hield 't gezelschap „Ernst en Scherts" een buitengewone ver gadering in Tivoli. Opgevoerd werd 't blgspel „De geneesheer of dat heeft mgn commensaal gedaan," door J. Hubertus Jansen. De spelers hadden zich goed voorbereid en daardoor werd 't stuk vlug afgespeeld. Meermalen mochten zy blgken van goed keuring en waardeering ontvangen. In de pauze hield de heer K. A. H. Heero ma, president, een toespraak, waarin de verdienste van mej. A. Groen tegenover het gezelschap werd erkend, en reikte haar 't eerediploma over. Ook werd er een collecte gehouden ten bate der Werkver schaffing, welke de som van f 20.92 op bracht. Woensdagavond had in Tivoli de vierde abonnementsvoorstelling plaats door het tooneelgezelschap onder directie van den heer Alex- Faassen. Algemeene dienst plicht", een uit 't Fransch vertaald blijspel, geeft voortdurend komische verwikkelingen te aanschouwen, die de lachlust opwekken. De geschiedenis van Oscar Dutilleul, hier uitstekend door de heer v. Nieuwland ver tolkt, zal zonder twijfel op de tegenstan ders van A. D. een gunstigen indruk heb ben gemaakt. Ook hebben we gaarne een goedkeurend woord over voor de overige artisten. Dringt men echter wat dieper in 't stuk door, dan zijn de toestanden zoo door en door Fransch, dat menigeen daarbij niet ten volle kan genieten. Wegens de strekking echter, achten wij het stuk voor ons tooneel minder geschikt. De vereeniging „Helder's Belang", tot verfraaiing en bevordering van den bloei dier gemeente, is erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32) Hare statuten zijn opgenomen in de „Staats courant" van 21 dezer. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, heeft, krachtens artt. 2 en 4 van 't reglement voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen,vastgesteld bij koninkl, besl. van 1886 (Staatsbl. no. 10) bepaald, dat in het jaar 1891 door de commissie van examen zullen worden ge houden vier zittingen te Amsterdam vier zittingen te Rotterdameen zitting te Groningen een zitting te Helder. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de „Staatscourant" bekend gemaakt. Tusschen het ijs, dat achter Texel langs het strand ligt opgehoopt, is een zwemgordel gevonden, waarop met roode letters stond: „Saaie". De bewoners der steden mogen over dezen gestrengen winter klagen, die hun ongemak bezorgt, zoo door de koude als door het duurder worden der levensmid delen, brandstoffen in de eerste plaats de polderbewoners, die veelal op zolder of in den kelder voldoende proviand hebben voor geheel het barre jaargetijde, worden nu door de aanhoudende vorst bedreigd met grooter gevaar, hun have en goed staat op het spel. De ijsvloer, die onze rivie ren bedekt, neemt dag aan dag in dikte toe en die reusachtige, vaste massa zal bij eenigen dooi in stukken springen en met geweldige kracht de rivieren af ko men zetten, zich hg iedere bocht of elk beletsel in de vaart opstapelend, om als ijsbergen den weg naar zee te vervolgen, of ten schrik der omwonenden, dwars in de rivier al kruiend een ijsdam te vor men, die een overstrooming onvermijdelijk maakt, zoo niet tijdig met behulp der ar tillerie of op andere wijze de kracht van den aanzwellenden ijsmuur wordt gebro ken. Reeds nu hebben verschillende boe ren hout bij hunne erven gereed liggen, om in tijd van nood als vlot dienst te doen polderbesturen vestigden de aandacht van den Minister van W., H., en N. op de noodzakelijkheid het ijs op de rivieren nu te breken, doch ware het niet gewenscht dat Oorlog en Marine hielpen en de genie, de pontonniers en de torpedisten posteer den langs de rivieren om zich voor te be reiden op de maatregelen voor gsoprui- ming, het eenige middel om den vijand in bedwang te houden, die een buitengewone werkzaamheid dreigt te ontwikkelen, welke het nemen van bijzondere maatregelen wettigt. Men leest in „De Controleur" Bedroevend is het om aan te zien, ho de Amsterdamsche handel en scheepvaart ten achter staan bij die van Rotterdam. Men wil Amsterdam den naam geven van eerste handelsstad van Nederland, maar wij twyfelen zeer of zg daarop wel het recht heeft. Niet alleen dat al wat tot bevor dering des handels dient, heel wat moeite kost om tot stand te kómen, maar ook de ware handelsgeest ontbreekt. In Am sterdam wakkert de ongezonde beursspe culatie steeds meer en meer aan en de oogen zijn voortdurend op het speculeeren in een of ander solied of liever onsolied fonds gevestigd. De Rotterdammers leggen zich daarentegen meer op een bloeiend handelsleven toe, en niemand zal willen ontkennen, dat dit vooral de plaats en de inwoners veel voordeeliger zal zijn dan al die beursspeculatiën. Duizenden vinden daardoor brood hon derden varen er wel bij. Bij het beurs spel bepaalt het geluk zich slechts tot enkele personen. De Rotterdamsche firma M. R. De Monchy publiceerde haar gewoon jaarlijk- sche verslag van den handel in granen en petroleum, en de Amsterdammers moeten hunne oogen wel niet durven vertrouwen, als zij de enorme toeneming van den Rot- terdamschen handel zien, in vergelijking met de steeds achteruitgaande beweging ten hunnent. Alleen de petroleumhandel is het afgeloopen jaar iets vermeerderd, dank de initiatief van eenige handelaren, waardoor ook 't gemeentebestuur gemeend heeft, een hand aan den ploegte moe ten slaan. Is het ook geen schande voor de „eer ste handelsstad", dat thans haar vaart ge sloten is, hoewel door den Amsterdamschen gemeenteraad nog zoo kort geleden voor de vrije vaart zulk een enorm bedrag is betaald geworden Toont dit niet dat de handelsgeest er beneden het peil staat Men klaagt over malaise doch vergeet de handen uit de mouw te steken, als het noodig is. Men denkt, dat alles wel van zelf zal komen. Welk een schade ver oorzaakt het toch niet, dat schepen en stoomers niet vrij binnen kunnen komen of uit kunnen zeilen. Welk een hoog denkbeeld moeten andere natiën van Am- stels voortvarendheid hebben, als zij lezen, dat, nu alles gestremd is, men bij elkan der komt om de vaart te "ieropenen. En dan nog te lezen, dat men dat flink, fier vindt, 't Is om te blozen. Zich zelf en anderen wijs te willen maken, dat men op zijn tellen past als het evenwel hier een feit betreft, waarvoor men zich scha men moest, dat men het zoover had la ten komen. Het „Hbl." meldt dat allerlei lie derlijke en gemeene schotschriften tegen woordig te Amsterdam op straat gevent worden, onder het roepen van extra-tijding Uit Utrecht zijn detachementen van het korps genietroepen naar de Maas en Waal vertrokken om, zoo noodig, met dynamiet eventueele ijsdainmen te verbrij zelen. Uit Amsterdam meldt men De „Seahorse," uit Huil, waarvan men hoopte, dat het de „Koningin Emma" zou voorbgstoomen en zoo de vaart op het Noordzeekanaal openen, schijnt van een poging daartoe te hebben afgezien. Ter wijl de „Koningin Emma" langzaam, maar toch steeds vordert, heeft men ook een proef genomen met een vorensnijder, in den vorm van een landbouwploeg, doch met vier achter elkander geplaatste steek beitels met toenemende diepte van»snede, voortgetrokken door paarden. Die proef moet aanvankelijk wel geslaagd zijn. Het werktuig is vervaardigd aan de Amster damsche Droogdok-Maatschappij, naar aan wijzingen van den heer J. H. Addicks, instrumentmaker daar ter stede. Te Amsterdam ontspoorde Dinsdag morgen omstreeks 11 uur, de achteras van machine 5.24 bij wissel 5 op de Kadijk, ontstaan door het maken eener Engelsche manoeuvre de rangeerder Bleeker, die deze manoeuvre uitvoerde, is beklemd geraakt tusschen den trekhaak der machine en den wagen, waardoor hij bgna onmiddellijk ge dood werd. De weg en de machine kregen daarbij geen beschadiging. Wie nu nog niet heeft leeren schaat senrijden schrijft van E. aan het „U. D." heeft het aan zich zelf te wgten. Aan tijd, goede gelegenheid en stil weer heeft het niet ontbroken. Wat wilt gy nog meer? Rijd naar hartelust, maar indien ge u warm hebt gereden, loop dan flink door naar huis, en verfrisch u bij den haard, of als ge een verren tocht hebt gemaakt en bezweet zijt, voor al niet verschoonen, maar eerst flink hij de warme kachel opdrogen. Nog een raad van een oud liefhebber van schaatsenrijden Oefen u vooral om op den buitenkant van het ijzer te rijden de goede rijders, die als vogels in de lucht, over de ijsbaan zwieren, rijden allemaal op den buitenkant. Dat versterkt in hooge mate de enkels, want op die komt het aan, als men zwiert en het beentje over rijdt. Gij zult ook eens zien wat dat uwen gang verbetert. De directie van den Westlandschen, Stoomtramweg deelt mede, dat, wegens onvoldoenden aanvoer van brandstof, van heden af tot nadere bekendmaking enkele treinen niet zullen rgden. Eerst de stoomtram dan de spoor treinen zelf?! De heer B., predikant te Kerk-Driel, is Zondagmorgen op den kansel plotseling doodgebleven. Een beroerte had een eind aan zijn leven gemaakt. Aan commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid is machtiging verleend tot het houden eener collecte in het ge- heele rijk op een nader te bepalen dag. In den sneltrein KeulenVenloo zijn bij Neuss 2 coupés le kl. in brand geraakt. Door de noodrem in werking te brengen, kregen de daarin gezeten passa giers gelukkig geen letsel. Ingezonden. Iets over Armverzorging. Uit Amsterdam wordt aan de „N. Rott. C." van 6 Jan. jl. geschreven over het werk der barmhartigheid in onze dagen. In dat opstel lezen we„doch in elk geval is eenheid, concentratie, samensmelting, van alle liefdadigheidsgenootschappen tot ééne cor poratie de eenig.i weg om tot een gezonden toestand te geraken. Kracht moet worden ge zocht in een uitgebreid leger van armverzor- gers, geen bezoldigde personen, die er een baantje van maken maar armverzorgers, die uit liefde, uit besef van verantwoordelijk heid, zich beschibaar stellen, voldoening zoe ken in weldoen, niet met hun geld alleen, maar met hun persoon. Het bestaan eener alles omvattende, wijd en zijd om zich heen grijpende vereeniging zou een macht in de stad vertegenwoordigen, aan wier moreele pressie zich niemand zou kunnen noch durven onttrekken." Deze gedachten omtrent armverzorging schij nen ook in de plaats onzer inwoning te heb ben post gevat en zullen hare verwezenlijking zoeken in de hier pas gestichte Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen." Wat nu van eene beweging als deze te zeggen Zou dat dan nu waarlijk de weg zijn, die moet worden ingeslagen om te komen tot de rechte en meest wenschelijke armver zorging Gewis is dit de meening, naar we ons voorstellen moeten, van allen die deze Ver eeniging stichtten en tot dezelve toetraden. Aangenomen mag echter, dat daar tegeno ver nog velen gevonden worden, die andere en o. i. betere gedachten koesteren omtrent het werk der barmhartigheid en ter bevesti ging daarvan zich ook bewegen op den aan gewezen en beproefd bevonden weg. We be doelen dezulken die de uitoefening van alle weldadigheid (barmhartigheid) zoeken bg de Kerk. De Kerk, die van God in het midden eener wereld vol ellende is gesteld als dat groote middelpunt waarom alle barmhartigheid zich concentreert. Bg haar toch alleen vindt men dat dienen om Gods wilbg haar eenheid van grond slag en daarom eenheid van handeling, wat blijkbaar door „Liefd. n. Verm." zoo vurig wordt begeerd. Bij de Kerk vindt men dit, in iedere stad, in elk dorp, in de Instelling van het Diaconaat, voortgezet van geslacht tot geslacht. Bij haar vindt men de middelen ter bestrijding en ter genezing der armoede n.1. de oefening der barmhartigheid èn de onderrichtingen en ver troostingen van het Goddelijk woord. Maar zal iemand zeggen toegegeven dat de kerk alle barmhartigheid moet oefenen, dan moet dit ook gezien worden want im mers juist hierom, wijl de kerk zoozeer te kort schiet in haar roeping om de armen te verzorgen, moet, als natuurlijk gevolg daarvan het stichten van Vereenigingen als „L. n.Y." zeer wenschelijk, ja, noodzakelijk worden ge acht Eene tweeledige opmerking worde hier echter tegenover gesteld. Dat de kerk in haar roe ping ten deze te kort schiet, is slechts ten d e e 1 e waar. Er zijn, Gode zij dank, nog kerken, die hare armen voldoende handreiking doen (bovendien ook hen met het Goddelijk woord onderrichten en vertroosten)iets wat ook onzen plaatsgenooten niet onbekend kan zijn. Waar echter het tegendeel wordt aanschouwd, zal men bg eenig onderzoek komen tot de we tenschap, dat deze nalatigheid, wat de stoffe lijke ondersteuning betreft, is te wijten aan de leden van zoodanige Afdeeling. Zij zijn het die de schuld daarvan dragen, doordien zij, in stee van geregeld en in ruime mate hunne offers van liefdadigheid in het Huis des Heeren te brengen, die ter hand stellen aan particuliere perso nen, welke zich, zonder wettige roeping der gemeente,tot armverzorgers hebben opgeworpen. Moet een steunen van deze laatsten niet ge acht worden een verzuimen van eigen roeping als lid dier kerk, die blijkbaar over te weinig middelen beschikt om haar Goddelgke taak tegenover de armen te kunnen vervullen Want toch de gemeente met hare Armver zorgers is, als de Bruid van den barmhartigen Hoogepriester Christus, is als de Moeder der barmhartigheid de aangewezen persoon om op de rechte en meest vruchtbare wijze de armoede te bestrijden. Zij ook heeft op dit gebied een praktijk en ervaring van eeuwen herwant hoewel de mannen die haar in dit ambt ver tegenwoordigen telken male periodiek vervan gen worden, zoo geschiedt dit toch altijd slechts gedeeltelijk, waarvoor de kennis der ge zinnen van behoeftigen bij de ambtsdragers èn bewaard èn voortdurend grondiger wordt. Ook door de Kerk alleen wordt van Gods wege barmhartigheid geoefend, wat daarom den arme nimmer zal vernederen want wel wordt hem de gave door de kerk verstrekt, edoch op Gods bevel. God is de Gever, de kerk slechts het instrument, het kanaal waar door den arme de gave wordt toegevoegd. Particuliere weldadigheid daarentegen maakt hem afhankelijk van de goedgunstigheid van zgn evenmenschen en verleidt hem bovendien om in tijden van nood zijne hoop te gaan bouwen op menschen en niet op den levenden God. Yat men dit eenmaal recht, dan zal men zeer zeker niet spoedig er toe overgaan om particuliere personen, die, zg het ook met de beste bedoelingen, tegenover de kerk de ver zorging der armen op zich willen nemen op den door hen ingeslagen weg te steunen eu daarin te sterken. Kiezen wij derhalve liever den reeds eeu wen gevolgden en goeden weg en vertrouwen we van nu aan getrouwer en milder onze gave dien mannen toe, die zich, als van God daartoe geroepen, het lot der armen hebben aan te trekken om ze in hun stoffelgken (en geestelijken) nood te zoeken en te ondersteunen Zóó handelend zullen we ervaren dat ons geven, dat in 't verborgene geschiedt, hoewel minder streelend voor onze eigenliefde, even wel naar luid der Heilige Schrift zijnen loon niet zal missen, doordien Hg, die in het ver borgene ziet het ons in het openbaar zal ver- En mocht nu de Kerk hare roeping in da gen van nood in de maatschappij verstaan 't Is nu haar tijd om krachtig te toonen dat zg als orgaan van des Heeren barmhar tigheid is gesteld om in het besef harer ver antwoordelijkheid wy'd en zgd om zich heen te grgpen, zegen verspreidend. 't Is meer dan tgdAllerlei nood in 't maatschappelijk leven roept schreiend om ver vulling. Dat Gods Kerk dan opwake. Dat ze het zout der aarde zij, het licht der wereldeen stad op een berg, die niet ver borgen is. Hier ligt hare roeping geteekend. Moge zij die in toenemende mate verstaan. Verstaan niet alleen, maar ook ver vullen. Vervullen niet het minst in dienende liefde, door den arbeid der barmhartigheid. Laat ons dan haar de handen sterken ieder in de kerkformatie waartoe hg behoort, opdat de menschen hare goede werk ziende, den Vader dien in de hemel is verheerlijken mogen. Q. M. d. R. In uw schrijven vanZaterd. 17 Jan., betreffende de stranding van het Engelsche ss. „Elstow," schijnt u wat het al of niet opmerken van de kustwacht betreft, niet op de hoogte te zijn. De kustwacht en niet de vletterlui heeft 's mor gens 4 uur gemeld ss. op de stoomfluit hooren blazen en zulks direct het Havenkantoor ge meld om 8.30 in den morgen was het blazen weer duidelgk hoorbaar, en is het door de kustwaeht weer aau het Havenkantoor gezegd, met de bg voeging dat er bepaald wel een boot aan den grond zat. Toen eerst zijn er twee vletten van strand gegaan, in de hoop het schip te vinden, maar in den mist is men spoe dig zyn bestek kwijt, zoodat de vletterlui ook onverrichterzake weer aan strand kwamen. Nacht en dag, M. d. R., wordt er door de kustwacht stipt uitgekeken, en u kunt wel verzekerd zijn, enkele gevallen uitgezonderd, dat 9 van de 10 strandingen hier het eerst door de kustwacht opgemerkt wordt. U dank zeggende, M. d. R., voor de plaat sing, noemen wg ons De Kustwachters te Kgkduin.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1