't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1873 Woensdag 28 Januari 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN Uitgevers: BE&KHOUT VRIJDAGMIDDAG Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvortentlSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 27 Januari 1891. De Scherm- en Gymnastiek-Veree- niging „Oefening kweekt Kunst" gaf Za terdagavond in Tivoli een soiree amusante. Een varieerend programma gaf de orde der werkzaamheden aan. Voordrachten, wapenoefeningen en gymnastiek boden een aangename afwisseling aan en maakten den avond onderhoudend. De komische groep bij no. 2, de parade, wekte den lachlust in niet geringe mate, evenals de humoristische voordrachten door den heer H. J. ter Hall Jr. Onder de gymnastische werkzaamheden wijden we gaarne in 't bij zonder een woord aan de staafoefeningen. De opvoering van 't kluchtspel „Jocrisse" be sloot 't eerste gedeelte van den avond, 't Overige was aan den dienst van „Terp- sichore" gewijd en ook daarbij wisten onze gymnasten zich wakker te kwijten. De jaarlijksche loting voor de nati onale militie zal plaats hebben op Maan dag 23 Februari e.k., des morgens 9£ uur, in de Bouwzaal aan de Kerkgracht. Het aantal lotelingen is 218. Door het departement van oorlog is onlangs een contract aangegaan met de Nederlandsche Bell-Telefoon-Maatschappij, waarin, behalve de bestaande Telefoon verbindingen, is opgenomen een nieuwe lijn: het fort Kijkduin" en de bureelen van den heer Schout-bij-nacht, Comman dant in deze Stelling. Een commissie van hoofd- en andere officieren van het wapen der infanterie, heeft zich bezig gehouden met het beraad slagen over een voorgestelde nieuwe uni form voor dat wapen. De kapotjas is daar bij door een mantel vervangen. Bij het regiment grenadiers en jagers zal op kleine schaal een proef worden ge nomen. Strekt dit tot verbetering der kleeding van den soldaat, zoodat die warmer of in andere opzichten doelmatiger wordt, dan verdient deze uitgave toejuiching, maar als het slechts is om ze wat mooier te maken, dan zijn er toch wel andere zaken, het leger betreffende, waarvoor een uitgave meer gerechtvaardigd zou zijn. De Commissaris des Konings in Noord-Holland heeft de besturen der wa terschappen, aan zee gelegen, uitgenoo- digd alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om zooveel mogelijk het gevaar te keeren dat de dijken bedreigt, als bij dooi het ijs mocht gaan kruien. Aan den sergeant-majoor H. van Leeuwen, van de pantserfort-comp. telJ- muiden, is de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst toegekend. De minister van oorlog heeft het volgende ter openbare kennis gebracht: Nu het zich bij de verandering van weersgesteldheid laat aanzien, dat spoedig hulp en bijstand bij watersnood zullen wor den gevraagd, wordt bij deze in herinne ring gebracht, dat bij ede aanschrijving van 26 Februari 1861, no. 49 B. (beknopte uitgave van het Recueil Militair, blz. 851) aan de verschillende militaire autoriteiten uitdrukkelijk aanbevolen is, om, wanneer de omstandigheden zulks vorderen, op eigen verantwoording zelfstandig te handelen, zonder den kostbaren tijd door het vooraf vragen van bevelen verloren te laten gaan. De bedoelde hulp en bijstand moeten dus worden verleend, niet alleen wanneer watersnood onverhoopt mocht zijn uitge broken, maar ook wanneer ze in dringende gevallen tot voorkoming van rampen en onheilen worden inge»oepen'. Bevroren aardappelen tegenwoor dig een zeer courant artikel worden weer goed, naar men meedeelt, als men ze eenige oogenblikken kookt, dan afgiet en ze opnieuw op de gewone wijze kookt. De proef is in elk geval gemakkelijk te nemen. Het stoomschip „Maasdam", dat Zondag 11 Januari uit Rotterdam ver trok, is Donderdag te New-York aange komen alzoo een zeereis van 9 dagen 14 uren. De goederentrein van Amsterdam naar Zutfen kwam Zaterdagmorgen 5 uren nabij Asselt (onder Apeldoorn) ineen zee, welke veroorzaakt was door den dooi op de nabijgelegen hoogten. De trein poogde met kracht door te stoomen, doch was weldra ontspoord, gelukkig zonder per soonlijke onheilen. Er staat ongeveer anderhalve meter wa ter en er kan geen hulp verleend worden, Men verwacht dat deze toestand nog ze- ke r wel drie dagen kan duren. De reizi gers van Deventer en Zutfen reizen nu naar Amsterdam over Hattem en Dieren. Van Hilversum tot Apeldoorn is de dienst gestaakt, zoo ook op de centraal spoor en van Apeldoorn op Deventer. Op Zutphen en op Dieren is nog communi catie, doch men vreest meer verzakkin gen, zooals bij Asselt. Ook bij Apeldoorn en Beekbergen komen stroomen van de bergen. Enkele huisjes zijn verlaten, vele plaatsen staan blank, aan de beeken gelijk. De grond is gezwollen. Enkele papierfa brieken verkeeren in gevaar. Ook verzakking tusschen Bussum en Hilversum. Het water spoelt over de rails. De spoorwegdienst is dientengevolge over dat gedeelte gestaakt. Omtrent de dienstmeid A. Ottens, thans te Buinerveen bij hare ouders ver blijf houdende, die bij den brand van het huis van den heer A. T. Huges te Gas- selternijveen door hare poging tot redding van de beide omgekomen meisjes hevige brandwonden bekwam, vernemen wij,#dat haar toestand gelukkig niet zoo bedenke lijk is, dat er gevaar voor haar leven be staat. Zij heeft een drietal brandwonden bekomen op den rug, ter zijde aan den hals en aan een harer armen. Zij is on der geneeskundige behandeling gesteld, en er is reden om te hopen dat zij spoedig herstellen zal. (P. D. C.) Op de Maasvlakte bij Goeree zijn gestrand het stoomschip „Lero", van Balti- more naar Rotterdam en een Noorsch bark schip, waarvan de naam onbekend is. Een paar sleepbooten zijn uit Maassluis vertrokken om hulp te bieden. Uit Utrecht meldt men Bij een der aanzienlijkste families, al hier, werd Woensdagavond door een net gekleed jongmensch een pakje bezorgd, dat hij vertelde even te voren op de straat te hebben gevonden. Daar op het adres, behalve de inhoud (een gouden ring) ook de naam van den afzender vermeld stond, had hij gemeend niet beter te kunnen doen, dan het pakje persoonlijk bij den geadresseerde te bezor gen. Mevrouw, niet wetende welke verrassing haar echtgenoot, die op dat oogenblik af wezig was, weUicht een der huisgenooten had bereid, nam het pakje in ontvangst en liet het jongmeusch, ter belooning zij ner eerlijkheid, een gulden ter hand stellen. Toen mijnheer echter kort daarna thuis kwam, en verklaarde geen gouden ring te hebben gekocht, en de op het adres ver melde afzender, tot wien men zich toen wendde, eveneens te kennen gaf van niets te weten, werd de politie met een en an der in kennis gesteld, die het pakje open de, en in de plaats van een gouden ring er eenijzeren haakje in vond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het bedoelde jongmensch dezelfde knaap is, die ook reeds enkele winkeliers heeft opge licht, en die het der politie nog niet is mogen gelukken in handen te krijgen. Intusschen is deze wijze van oplichting iets nieuws op dat gebied en getuigt voor zeker, dat de bedrijver er van een slimme klant is. Iedereen lijdt onder den zwaren druk van dezen barren winter. De boer niet het minst. Hij heeft geen voer meer voor z m beestenmenigeen zou graag eenige stuks van de hand doen, doch de slager biedt hem geen geld genoeg. Nu zijn er te Stra- tum en in de omstreken, die zelf aan het slachten zijn gegaan en er niet slecht bij schijnen te varen. Zij verkoopen het vleesch voor 30 cents het pond. Een meisje van Garveling in de Heurne, onder Dinksperloo, is aangetast door de slaapziekte (nona). Sedert Za terdag voor acht dagen is zij zonder tus- schenpoozen slapende. Men heeft al herhaaldelijk gezonnen op een nieuwe manier van groeten in plaats van het hoed-afnemen, dat bij guur weder niet zonder gevaar is. In het mi litaire Duitschland werd het aanslaan op soldatenmanier voorgesteld en ook al hier en daar toegepast. Fransehen stelden voor, bij het groeten van dames te buigen met de rechterhand op het hart enz. Maar de Amerikanen hebben er wat anders op gevonden. Een fabrikant te New-York, zoo bericht men, maakt zelfwerkende groet- hoeden. De drager daarvan heeft, zoodra hij groeten wil, maar eyen aan een koordje te trekken en terstond verrijst er uit een klepje in den hoed een heertje dat beleefd staat te groeten en te, buigen. Een moordenaar die ruim tien jaren tevergeefs door de Fransche politie werd gezochtde apothekersbediende Walder, die te Parijs zijn patroon en diens huis houdster vermoordde, ife thans ontdekt. Hij woont sinds jaren te Öaracas (Venezuela), waar hij een welbeklante apotheek heeft en waar hij veilig is voor de Fransche gerechtigheid, omdat er geen uitleverings- tractaat tusschen Frankrijk en Venezuela bestaat. Gelsenkirchen, 24 Jan. In de mijn Hibernia, waar een hevige ontploffing heeft plaats gehad, waren hedenochtend om 9 uur 40 dooden en 30 gewonden naar boven gebracht. Het reddingswerk is nog niet geëindigd. In geheel België heeft de onverwachte doodstijding van den prins, in wien allen België's aanstaanden koning zagen, groote verslagenheid veroorzaakt. Vooral in de hoofdstad, waar men prins Boudewijn nog voor een week aan het hoofd van zijn compagnie zag uitrukken, had men aller minst verwacht, dat d<; lichte ongesteld heid, welke den prins benige dagen ver hinderde uit te gaan, zulke ernstige ge volgen zou hebben. De prins stierf één dag na den sterf dag van koning Leopolds eenigen zoon, den hertog van Brabant, die den 22sten Januari 1869 overleed. De sterfdag van den kroonprins wordt telken jare door de ouders herdacht en zoo begaven koning Leopold en koningin Henriette zich ook Donderdagavond naar het graf van hun eenigen zoon. Toen het koninklijk echt paar den grafkelder te Laeken verliet, overhandigde een koerier den koning een telegram, waarin hem de ernstige toestan d van prins Boudewijn gemeld werd. Den olgenden ochtend vertrokken beiden naar Brussel, en toen zij daar aankwamen was de prins reeds overleden. Over de ziekte, welke den jeugdigen prins, in de volle kracht des levens, zoo plotseling ten grave sleepte, zijn verschil lende meeningen in omloop. Oorspronke lijk leed de prins slechts aan een lichte verkoudheid. Volgens den een is deze verkoudheid overgegaan in acute longont steking, anderen spreken van bloedvergif tiging en inwendige bloeduitstorting, maar in elk geval schijnt het droevig sterfge val zelfs de geneesheeren, die den prins behandelden, verrast te hebben. Toen de prins den laatsten adem uitblies was hij zeer kalm en volkomen bij bewustzijn. De prins nam afscheid van zijn ouders en van de leden van de hofhouding van den graaf van Vlaanderen, die allen aan het sterf bed aanwezig waren. Koning Leopold, die steeds bijzondere genegenheid voor zijn neef had betoond, is diep getroffen door het sterfgeval. De koning beschouwde den jongen prins als zijn opvolger en was gewoon hem per soonlijk op de hoogte te stellen van de politieke en koloniale aangelegenheden, waarin hij zelf steeds zooveel belang stelde. In dit jaar zou prins Boudewijn tot vol tooiing van zijn opleiding een reis maken door Europa, teneinde een bezoek te bren gen aan de voornaamste hoven. De koning en de koningin begaven zich terstond naar den graaf van Vlaanderen, van wien zij de bijzonderheden over de laatste oogenblikken van den prins ver namen. De ontmoeting van den koning en zijn broeder was zeer treffend. De gravin van Vlaanderen week alleen van het sterfbed van haar zoon, wanneer haar dochter haar hulp noodig had. Tot dusver heeft men aan Henriette alleen medegedeeld, dat haar broeder ernstig ziek is. Indien de toestand der lijdende prin ses het gedoogt, zal haar het overigden van den prins worden gemeld. Brussel, 24 Jan. Het stoffelijk over schot van prins Boudewijn werd gisteren avond overgebracht naar de groote rook zaal, die deel uitmaakt van de vertrekken, welke de prins in het paleis van den graaf van Vlaanderen bewoonde. Vier kande- labres branden aan de vier hoeken van het bed, waarop de prins ligt. Hedenochtend werden de officieren en manschappen van de le compagnie van het le bataljon ka- rabiniers toegelaten, teneinde een laatsten blik te werpen op het gelaat van hun kapitein. De gravin van Vlaanderen heeft de doods tijding hedenochtend zelve aan haar doch ter Henriette, medegedeeld. Uit Eksloo wordt geschreven„Geer- tienmeu" kocht een biggetje om het schepseltje „dooi te houden" doet ze 't in een „melktijne" en plaatst het bij 't vuur. Bij 't zelfde vuur staat ook een wan, waarin naar Drentsch gebruik, onder een veeren kussen, een „stoet" ligt te rijzen. „Gèer- tienmeu" heeft echter ook een winkeltje en als ze nu straks naar voren moet om een klant te helpen, wil het noodlot dat ons biggetje den geur van 't gebak in den neus krijgt. Fluks wipt het uit zijn tonnetje, verscheurt als een roofdier het kussen en is met benijdenswaardigen trek bezig aan zijn ontbijt stoet met veeren'', als Geertienmeu" van achter de toonbank weer in de keuken komt. Dat het dooihouden" van die kleine krulstaarten wel tot meer van die voorval len van soortgelijken aard aanleiding geeft, bewijst het volgende »Kee" te Buinen had ook een biggetje, dat ze in een ledig bed legde wat zulke diertjes ook al niet vaak overkomt 1 Een ander varkentje dat ziek werd misschien een broertje of zusje werd geslacht. Men plaatste ongelukkigerwijze echter het geslachte beestje op een stoel voor 't bed van den verpleegde. Deze, zijn doode mak kertje ziende, kruipt van onder het bed, wipt over de beddeplank en komt in een vat met kokend water terecht. Door en door ontdooid niet alleen, kon men maar dadelijk den krabber ter hand nemen om den kleinen borsteldrager schoon te maken. Zoo eindigde dit biggetje zijn jonge leven. Algemeen Kies- en Stemrecht. Zondagmiddag trad in Tivoli" als spre ker op de heer Gerritsen, lid van den ge meenteraad te Amsterdam, om een betoog te houden ten gunste van algemeen kies- en stemrecht. Spreker schetste de absolute en daarna de constituëele monarchie van koning Willem I. Die regeering was wel aan wetten gebonden, maar toch vrij autocratisch. Van 't jaar 18301840 voerde men strijd van de zijde der burgerij (belastingbetalenden), om stem te krijgen in zake 't landsbestuur en de grondwet van 1848 gaf dan ook den derden stand daarin een ruim aandeel. De koning kreeg daardoor veel minder gezag, daar de ministers, hoewel door hem gekozen, hun contraseign aan de regeeringsbesluiten moesten verleenen. Was de b o u r g o i s i e (de geldmannen) daarmede gehaat, de vierde stand, de arbei ders, bleven buitengesloten en kregen, geen deel in de regeering des lands. 't Volk kon zijn stem niet doen hooren tot 't bepleiten van zijn belangen en moest zich schikken naar de bourgeoisie ('t kapitaal). Zoo bleef de politieke toestand tot jaar 1887. De bour- goisie, waardoor men de middelstand, 't zij hooger of lager, dient te verstaan, had geld overgewonnen en de arbeiders waren gedrukt door verlaagde loonen, vermeerderde werk uren, als anderszins. Van 1878 tot 1884 werd de ontevredenheid onder den arbeidenden stand grooter en openbaarde zich door werk stakingen maar omdat de arbeiders geen ka pitaal hadden kunnen oversparen, moesten zij over 't algemeen tegen de werkgevers ver liezen. 't Kiesrecht werd wel door de laatste wetsherziening uitgebreid, maar sluit toch nog een groot aantal medeburgers buiten, die ook en wel zeer dringend noodig hebben, dat hunne belangen door de Hooge Regeering worden behartigd. De strijd voor 'talgemeen kies recht is thans hevig ontbrand en zal, wanneer daarin niet wordt tegemoet gekomen tot ernstige verwikkelingen aanleiding kunnen geven. Wanneer de wetgevende vergadering (Sta- ten-Generaal) werkelijk 't geheele volk wil vertegenwoordigen, moeten alle ingezetenen stem kunnen uitbrengen, ook de bedeelden. Is er toch een stand te bedenken, die meerder aan spraak heeft op bescherming en vertegenwoor diging dan juist zy, die geheel afhankelijk zyn van de meergegoeden In een goed ge ordende staat moet toch ieder ingezetene ge legenheid hebben zijn stem te laten hooren en zijn belangen te bepleiten. Wordt hiertegen aangevoerd dat lieden uit de laagste volks klasse niet genoeg ontwikkeld zijn om te weten wat ze willen, door wrijving van ge dachten en politieke voorlichting zullen ze de kennis verkrijgen om de personen te kiezen, die voor hen bij 's lands regeering kunnen op komen. De kleine burgery heeft van haar recht niet 't noodige gebruik gemaakt, omdat ze, goed ge zeten, hieraan geen behoefte gevoelde maar de mindere man zal gaarne de gelegenheid aangrijpen om zyne positie te verbeteren. Wanneer niet iedere stand in de maatschappij de gelegenheid heeft om zijne belangen voor te dragen, zal de Hooge Regeering moeielyk kunnen oordeelen waar hulp of verbetering wordt gewenscht. De regeeringsparty had steeds getracht zich drijvende te houden (de liberale natuurlyk) door dan eens te coquie- teeren met 't Hof en dan weder met 't plebz en steeds den vierden stand zyn recht ont houden. Uitspraken van Mr. Lotsij, Prof. Buijs en anderen, werden aangehaald om des sprekers woorden te bevestigen. Met mooie praatjes wil de vierde stand niet langer om den tuin geleid, hy zal zyn recht moeten ver krijgen langs wettigen weg of anders zich doen gelden. En die vierde stand eischt heel wat, dat wellicht later verkregen, maar waarover eerst eens dient gepraat te worden. Leid niet hieruit af, dat we de eischen onbillijk vinden dat is hier de vraag niet, maar wel of er kans bestaat die ingewilligd te krijgen, zonder de grootste opofferingen. De arbeiders wijzen op de overwinst van 't kapitaal en beweren, dat hunne medewer king den werkgever rijk en groot maakt. Ze wenschen ook een deel dor winsten en niet langer geexploiteerd te worden tot verryking van enkele kapitalisten. Uii 't volk moet 't staatsgezag ontstaan, dan alleen zal de maatschappy op zedelijk, geestelyk en stoffelijk gebied behoorlyk ont wikkeld worden. Aan 't volk moet men tegemoet komen, wanneer 't zijne wenschen om tot een billijker positie te geraken formu leert, zoo niet, dan loopt men gevaar van verzet uit te lokken van geweld en eindelijk van revolutie, 't Volk vraagt minder werk uren, opheffing van vrouwen- en kinderarbeid armverzorging door den Staatvoldoend onder wijs persooulijken dienstplicht; 't recht van vergaderen; opheffing der jachtwet; 'f afschaf fen van monopoliën niet langer subsidieeren van kerkelijke gonootschappeneen betere regeling der belastingwetten't afschaffen van accijns op de eerste levensbehoeften, enz. Een regeering, die den wil des volks niet tracht te kennen, handelt tegen 't belang van 't volk. By 't opnoemen der gestelde eischen werd nu en dan een levendig applaus vernomen. Na afloop werd door den heer Leertouwer, die de vergadering leidde, gelegenheid tot debat gegeven, waarvan de heer Westendorp gebruik maakte om te vragen of 't ook in de bedoeling lag meerderjarige vrouwen 't stem recht te verleenen, welke vraag toestemmend werd beantwoord. De heer Leertouwer dankte den spreker, die zyn voordracht op duidelyke en bevatte lijke wijze had gehouden, en sloot de verga- derjng. Eenige aanwezigen traden als leden tot den Bond voor Algemeen Kies- eu Stem recht toe, Heldersche Moppen. //Waar ga je heen »Ik ga de hand vragen van een der doch ters van bankier Jelgershuis". //Maar van welke dan «Ja kerel, dat weet ik zelf nog niet. Ik begin met hem te laten merker waarvoor ik kom. Kykt hij vriendelyk, dan vraag ik de jongste. Wordt hij boos, dan zal ik me maar met de oudste tevreden stellen." o Dokter^Jongen, kerel, je moest dat var kenshok wat verder van je huis plaatsen." Boer: //Waarom dokter?" Dokter„Wel omdat het erg ongezond is.' Boer„Wel neen, dokter, het varken is nog geen oogenblik ziek geweest." Tnsezonden. EEN NIEUW KANAAL. In een vorig nommer dezer Courant werd door de Redactie een artikel gewijd aan het streven der ten vorigen jare gestichte «West- friesche Kanaal-Vereeniging," en werd het be lang van het streven dier Yereeniging aange toond voor den bloei van ons gewest. Na de lectuur van dat artikel, deed de vraag zich bij my opZon het tot stand komen van het bedoelde kanaal ook niet zijn in 't belang der gemeente Helder, even als de aanleg van den lokaal-spoorweg AlkmaarHoorn Ter be vordering van het tot stand komen van dezen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1