§'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1877. Woensdag 11 Februari 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. D.0. en S. t. W. ATjonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buremix: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. iVdvertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGE-NS vóór 10 uur aan^de^Bureaux^bezorgd^z\jn^ HELDER, 10 Februari 1891. Wanneer personen van rang en aanzien het tooneel der wereld hebben verlaten, is het regel, dat hunne meer of minder gewichtige diensten, aan de maatschappij, of aan 't vader land bewezen, door de koningin der aarde met eere worden vermeld. Wy willen natuur lijk op dit gebruik niets afdingen, ja we doen daaraan zeiven vaak meê, als we in de ver beelding een krans leggen op 't graf van een overledene, die zich of op 't gebied van kunst en wetenschap of door grootsche, mensch- lievende daden heeft onderscheiden. Maar we grypen ook van tijd tot tijd de gelegenheid aan, om te wijzen op 't heengaan van perso nen uit nederigen stand, die óf tot de alge meen bekende persoonlijkheden behoorden, óf zich door nauwgezette plichtsvervulling deden waardeer en. Tot deze persoonlijkheden rekenen wij Klaas Kouseband, die den 5 dezer in byna 71-jarigen ouderdom alhier is overleden. Circa 40 jaren achtereen vervulde de ontslapene de betrekking van politie-agent met ijver en trouw, en toen ouderdom en ongesteldheid hem naar rust deden verlangen, werd hy door de bevoegde macht, met het einde van 1890, op eervolle wijze en onder toekenning van pensioen, uit zyne betrekking ontslagen. Kort, zeer kort slechts, mocht hy genot hebben van de hem toegestane, wèlverdiende rust. De kwaal, waar aan hy leed, maakte weldra een einde aan het voor de zijnen nog nuttig leven. Wie kende, vooral in het westelijk deel der gemeente, den braven Kouseband niet, den trouwen wachter aan het bnreau van den Commissaris van Politie, op het Raadhnis der gemeenteSteeds in nette, blinkende uniform gekleed, vond men Kouseband bij dag en by avond trouw op zyn post, om, wie zich daartoe aanmeldde, bij zynen chef binnen te leiden. Eigenaardig was het, daarby op te merken, dat Kouseband den bezoeker zoo ongeveer wist te verzekeren, hoe lang het bezoek of het verhoor, dat daarbinnen plaats greep, zou aan houden, zoodat men, door hem voorge.'icht, terstond tot het besluit kon komen, om, óf even te wachten, óf het bezoek op een ande ren tijd te herhalen. En daarbij, hoe gedienstig en beleefd was de man steeds voor ieder die zijne hulp of voorlichting noodig hadl Velen onzer hebben Kouseband slechts gekend in de laatstverloopene jaren, toen hij reeds min of meer de lasten des ouderdoms moest onder vinden. Maar wie in vroeger tijd hem gekend heeft, in de kracht des levens, weet, dat Kouse band een flinke, vlugge politie-agent was, een waardig dienaar van den heiligen Hermandad, een man, met wien niet viel te spotten. Thans is de brave dienaar der gerechtig heid, die zich tal van jaren door trouwe plichts betrachting onderscheidde, voor goed van ons heengegaan. We zullen den beleefden groet van den eenvoüdigen man voor altijd missen. Maar in de verbeelding leggen we een krans neêr op zyn graf, met de betuiging: bier rust een braaf, een eerlijk man, die uitblonk door de nauwgezette vervulling van zyn plicht en daardoor bij zyn verscheiden een uitnemend voorbeeld achterliet I In haar lokaal aan de Hoofdgracht alhier, gaf de Marine-Machinisten-Socie- teit jl. Zaterdagavond een feestelijke bijeen komst, die vrij talrijk door de leden met hunne dames werd bijgewoond, 't Was een hoogst gezellig samenzijn. Door de heeren Polak werden zeer goede muziekuitvoerin gen gegeven, en door eenige leden werden, tot aller genoegen, een paar tooneelstukjes van luimigen inhoud opgevoerd, 't Spel was uitmuntend en werd dan ook her haaldelijk levendig toegejuicht. Dit was niet minder het geval met de voordracht, die door een der leden werd gehouden. Edison's phonograaf werd vertoond, in werking gebracht en verklaard, op een zoo flinke wijze, dat de aandacht der aan wezigen daardoor in zeer groote mate werd geboeid. Spreker toonde aan, van hoeveel belang dit werktuig is in het hui selijk, en maatschappelijk leven. De gehei men, die anders b.v. binnen de wanden der keuken besloten blijven, kunnen door de werking van den phonograaf nu in kleu ren en geuren aan de vrouw des huizes worden medegedeeld. Allerlei mededeelin- gen werden nu door middel van dit werk tuig gedaan, en geschiedden die mededee- lingen soms in een vreemde taal, geen noodde vertaalbeugel werd slechts in werking gesteld en in zuive* Nederlandsch werd de vertaling gegeven. De voordracht eindigde met de verklaring van Edison's wonderwerk. Was de vrooljjkheid reeds algemeen tijdens de werking van het in strument, aan 't einde, toen de inrichting werd ontvouwd, ontstond er een uitbun dige toejuiching. De spreker heeft uitdruk kelijk verzocht het geheim der vinding niet wereldkundig te maken. Tot onzen spijt mogen wij dus onzen lezers de ver klaring van dit wondervol werktuig niet mededeelen. Men staat verbaasd van zoo'n kunstgewrocht De Stadsschouwburg in de Koning straat, directie A. van Lier, was Vrijdag- avond goed bezet. Opgevoerd werd 't blij spel »Met vreemde Veeren", van Carl Schönfeld. De rollen waren in goede han den en mevrouw Albregt, als Agatha, uit stekend op hare plaats. Van een hoofd rol kan men hier minder spreken, daar de spelers zoowat een gelijk deel hadden in de opvoering. De dames André en de Leur speelden allerliefst als Thessa en Hedwig, terwijl de hh. Potharst, Hesselink, Ver hagen en D. Lageman, haar waardig ter zijde stonden, 't Stuk had de strekking aan te toonen dat de meeste menschen zich gaarne met vreemde veeren tooien, zich anders voordoen dan ze zyn. Dit gaf aan leiding tot een schromelijke verwarring, daar de neef John Hoffman (Potharst) zich verbeeldde de jongste dochter te vra gen, hoewel hij verliefd was geraakt op de oudste. De kluchtige tooneelen, die daaruit ontstonden, gaven overvloedig stof tot lachen en meermalen mochten de spelers in een bravo" de goedkeuring van 't publiek ver werven. Door de opvoering van dergelijke stuk ken toont de directie den smaak van 't publiek te kennen en dien te willen be vredigen we houden ons voor meer der gelijke gerecommandeerd. In de entre- acten werd de genoegelijke stemming ver hoogd door de uitvoering van goede mu ziek door de leden van de kapel der K. N. Marine. Uit Enkhuizen schrjjft men De „Minister Havelaar" heeft Vrijdag den tocht naar Urk niet kunnen doen, daar het bleek, dat het ijs in de spoor- haven nog te dik was. Men is thans be zig een slop naar zee te zagen. De kapitein zal het achterste gedeelte der boot zoo zwaar bevrachten, dat de voorsteven boven de oppervlakte van het water komtdoor de boot ten deele op het ijs te laten stoomen zal zij door haar zwaarte het doen breken. Zich door het te werken, zou voor de '„Minister van Havelaar" zeker een zeer moeieljjk, zoo niet onmogelijk werk zijn, daar de ijs- schotsen nog een dikte van 3 d.M. hebben. In het Krabbersgat is hier en daar reeds open water. Van onderscheiden plaatsen wordt gemeld, dat ingekuilde aardappelen be vroren zijn. Naar aanleiding daarvan geeft de heer C. De Vos, te Hazerswoude, in het „Maandblad van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw" het volgende middel aan de hand om putten of kuilen vorstvry te maken. Zoodra de vorst streng wordt, zegt hij, plakke men den aardhoop zoo vlak en vast mogelijk en giete hem met een gie ter natzoo spoedig hij bevroren is, giete men nogmaals en nogmaals, zoolang tot de put met een ijskorst zonder eenige ope ning is bedekt. Dan is hij vorstvry. Geen prettig vooruitzicht Toen zekere R. Woensdagmiddag met zijn meisje het stadhuis te Utreeht ver liet, waar zy in ondertrouw waren opge nomen, stelde deze haar voor, om, alvo rens huiswaarts te keeren, waar de ge wichtige gebeurtenis feestelijk zoude wor den gevierd, eerst nog een paar woningen te gaan zien, die hy opgezocht had en hem alleszins geschikt waren voorgekomen. Na- tuurlyk had ons bruidje hier niets tegen, en had men dan ook al spoedig onder scheiden woningen gezien, zonder echter tot een beslissing te kunnen komen. Dit laatste scheen den bruidegom lang zamerhand in een minder aangename stem ming te hebben gebracht, althans hy werd driftig, begon te twisten en eindigde met zyn aanstaande zulk een duchtig pak slaag toe te dienen, dat zy meer dood dan le vend, van schrik en pijn, door een paar voorbijgangers, aan wie het gelukte haar te ontzetten, naar de ouderlijke woning werd gebeacht. Dat het bruidje na het gebeurde voor eerst niets meer van trouwen wil hooren, is best te begrypen. Te Utrecht is een vervolging inge steld tegen een politieagent (nachtwaker), als verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering. Sedert eenigen tijd had deze nl de ge woonte om telkens, wanneer hij des mor gens uit den dienst kwam en zich hnis- waarts begaf, bij den een of anderen win kelier of neringdoende eenige gonjezakken te leenen, onder belofte ze den volgenden dag weder te zullen terugbrengen. Daar hij dit laatste echter steeds scheen te vergeten, en herhaalde aanmaningen ook niet baatten, werd ten slotte door een der meest benadeelden van het ge beurde aangifte gedaan, waarvan een on derzoek het gevolg werd, dat al spoedig aan het licht bracht, dat al de geleende zakken, een niet onbeduidend bedrag ver tegenwoordigende, waren verkocht, en de opbrengst verteerd of öp andere wjjze zoek gemaakt was. Vreugde verkeerde in rouw Te Nuenen zou het huwelijk voltrokken worden tusschen den heer Van D.. uit Mierlo en Mej. De Gr. De vader der bruid zou mede naar de kerk gaan be reids was men bezig de bruid te kleeden, toen de grijsaard zich plotseling onwel gevoelde, met het noodlottig gevolg, dat hij na eenige oogenblikken in de handen zijner bedroefde huisgenooten den geest gaf. Ten behoeve van het genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" te Am sterdam zijn weer drie giften ingekomen, elk van f2000. Volgens opgave van Bureau Veri- tas zyn er in de maai.d Dec. 1890 113 stoomschepen verongelukt, als 4 Duitsche, 12 Amerik., 46 Engelsche, 1 Oostenr., 2 Deensche, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 10 Fransche, 8 Ital., 18 Noorsche, 4 Portug., 4 Russ. en 2 Zweedsche. Hieronder zyn vier als vermist. In dezelfde maand ver gingen 23 zeilschepen, als 1 Duitsch, 15 Eng., 1 Oostenr., 1 Belgisch, 3 Fransche, 1 Portug. en een Zweedsch. De gemeente Rjjswijk (Zuid-Holland) belooft een uitgezochte plaats te worden voor menschen met een klein inkomen. In de gehouden Raadszitting werd beslo ten geene hoofdeljjken omslag meer te hef fen van personen met een vermoedelijk inkomen beneden f 1000, terwijl binnen een paar jaren, blijft de fiuancieele toe stand der gemeente zoo gunstig, in het ;eheel geen hoofdelijke omslag meer be- ïoeft geheven te worden. Omtrent de arrestatie te Middelburg van een souffleur meldt de „Midd. Ct.": De genoemde persoon was, toen hy ge arresteerd werd, niet op weg naar het spoor, doch bevond zich in een koffiehuis aan een der kaden te Middelburg. Onjuist is, dat de vermiste horloges zou den behoord hebben aan de bezoekers van de voorstelling op Woensdag-avond. Tevens deelen wij hier mee, dat de gearresteerde een ontwikkeld man is, vader van een tal rijk gezin en een betrekkelijk ruim inko men had. De toedracht der zaak was als volgt: De jongelui, die 's middags op het Mo lenwater zich met voetbalspelen bezighiel den, hadden hun kleeren, niet zooals ge woonlijk in de koffiekamer, doch in de vestibule van den schouwburg neergelegd, terwjjl vier horloges in het kamertje van den bureaulist werden geborgen. Na afloop van het spel werden de hor loges vermist, en, dank zij het beleidvol optreden der politie, was dè vermoedelijke dader spoedig opgespoord. Een gedeelte van het badhuis den Amstel te Amsterdam, is Vrijdaga vond door de vlammen vernield. In het houten gebouw dat des nachts onbe woond is was dien dag gewerkt. Te vijf uren waren de werklieden vertrokken, ongeveer half negen sloegen de vlammen uit dat gedeelte (vooraan), waarin de kof fiekamer is. In een oogwenk stond dat gedeelte (grootendeels uit hout en glas bestaande) in lichte laaie. Het was of er een mooi vuurwerk werd afgestok Aan blusschen viel niet te denken, maar een met een pont overgehaalde brandspuit van Nieuwer-Amstel hield het nog niet aangetaste overige viervijfde gedeelte voch tig, zoodat (ook vooral omdat de wind naar den kant van de stad was) het vuur beperkt bleef tot het café. Dat is echter tot op het water toe afgebrand. Het schouwspel, dat zoowat een goed half uur duurde, lokte veel kijkers aan weerszijden van den Amstel. Het toch al tamelijk bouwvallige bad huis biedt nu met zijn verbrand front een allertriestigsten aanblik. Gisternacht is met Z. Z. O. wind langs de geheele Scheveningsche kust versch waterijs aan het strand gekomen, zoodat men bij laag water voorbij den vuurtoren niet langs het strand kan gaan. De ijs- dijk vermindert als het ware niet. Giste ren had hy nog een breedte van 23% meter. Hier en daar wordt een slop ge hakt om schuiten door te laten. Het ijs is nog zoo sterk, dat men er gerust met paard en wagen op kan rijden. (Op verzoek van het bestuur eerst heden opgenomen). Dinsdag, Donderdag en Zaterdag in de vo rige week, werd in Tivoli de Algemeene Ver gadering der Nederlandsche Nationale Werk lieden-Vereeniging alhier, onder de zinspreuk „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart", gehouden. Door de goede zorgen van den heer Maalsteed, directeur van Tivoli, was de zaal netjes en doelmatig gedecoreerd. By de opening riep de president, de heer P. H. Bos, den aanwezigen 't welkom toe en deelde mede, dat 't aanzienlijk vermeerderd ledental 't noodig had gemaakt drie avonden lot 't houden der jaarvergadering te bestemmen. Negentien jaren had de vereeniging er naar gestreefd langs ordelijken weg den toestand van den werkman te verbeteren, waarbij de overheid steeds was geëerbiedigd. Vervolgens bracht spreker in herinnering 't afsterven van Koning Willem III en ook dat de werklieden nooit waren achtergebleven den Koning hulde te brengen, wanneer 't te pas kwam. Ook werd er gewezen op dc hoop van Nederland, onze jeugdige Koningin, die onder leiding van hare moeder, de Koningin-Regentes, opgeleid wordt om eenmaal waardig over't Nederland sche volk te regeeren. Spreker eindigde zijne rede met den uitroep„Leve de Koningin en de RegentesLuide fanfaren klooken daarop door de zaal. Aan 't verslag van den secre taris, den heer J. Groeneveld, ontleenen we 't volgende 't Ledental bedroeg op 1 Jan. 1890 579 en is thans geklommen tot 630. 't Hoofdbestuur bleef hetzelfde, bestaande uit de hh. P. H. Bos, voorz.J. Meskes, 2e J. Groeneveld, le en M. H. Klerk, 2e secretaris; C. Wondergem, le en D. de Vries, 2e penningmeester; verder uit de leden H. D. van der Laag, J. Roukens, H. J. Meeuw- sen terwijl H. D. van der Laag, J. van Da len, H. Vonk en P. J. Berkhout, met onder ling goedvinden, benoemd werden tot Commissie van Inventaris. De bestuurs-en gewone vergaderingen hebben dit jaar geregeld plaats gehad en de boeken en bescheiden zijn elk kwartaal door de com missie van toezicht nagezien, waarvan op de volgende vergadering verslag werd uitgebracht. In dit jaar is een groot kolenpakhnis gebouwd, waartoe drie woonhuieen geamoveerd werden. 't Aantal deelhebbers der Spaar- en Voor- schotkas, bedroeg 't afgeloopen jaar 139, be nevens 11 kinderen. Door de deelhebbers werd ingebracht f2358.07 en door de kinderen f 62.49 teruggehaald werd door de leden f 245.15 en door de kinderen f 17.80. Uitge keerd werd aan de leden f2112.92 en aan de kinderen f 44.69. Aan 84 leden werden voorschotten verstrekt, ten bedrage van f 2263, waarvan terugbetaald is f2259.70, zoodat op het eind des jaars f3.30 schuld bleef bestaan. De winst, behaald door rente, boete, oude schuld, enz., bedroeg f 132.86. Daarvan is uitgegeven aan rente aan de Ver eeniging f 3.00 administratie- en advertentie- kosten f 1.65 der winst als salaris van de Commissie van beheer f32.216, schuld geble ven f3.30. Er bleef dus te verdeelen f91.695 of 4 cents van eiken gulden. 't Fonds tot nitkeering by overlijden telt op heden 2612 contribueerende leden, waarvan 1980 boven en 632 beneden de 15 jaar. Overleden boven de 15 jaar 19 beneden de 15 jaar 24, waarvoor werd uitgekeerd f 1879. De ontvangsten waren totaal f8844.46; de totale uitgaaf f5718.23. Er bleef alzoo op 17 Jan. overeen saldo van f3126.23 of 53% der gestorte contributie, welk bedrag op 29 Januari aan de leden is uitgekeerd. By 't Dragersfonds bestond 't aantal leden op 1 Januari 1890 uit 169 leden en was op 1 Januari 1891 geklommen lot 179. Ontvangst der contributie bedroeg f109 30; uitbetaald werd f 68.49. Er bleef dus te ver deelen f40.81 of per lid 22 cents, terwijl f 1.43 in kas is gebleven. De reservekas be vatte op 1 Januari 1890 f29.10 en bedroeg op 1 Januari 1891 f31.50. 't Kraamvrouwenfonds bedroeg op 30 Dec. 1889 56 leden en 21 donateurs en telt thans 60 leden en 20 donateurs. Een ernstig woord werd hierbij gesproken, tot opwekkingom aan dit fonds deel te nemen. Een woord van dank werd gebracht aan de leden van 't Zangkoor „Oefening baart Voor uitgang" en aan de werkende leden, voor 't genoegen, in den loop des jaars verschaft. Van de bibliotheek werd door 92 lezers ge bruikt gemaakt, 't Aantal boekwerken is ge stegen tot 364. Metdenwensch dat de Vereeniging in bloei mocht toenemen, besloot de secretaris zyn verslag. Verslag vau den penningmeester, den heer C. Wondergem KAS DER VEREENIGING. Ontvangst. Batig slot4006.186 Contributie3206.15 Huur der gebouwen996.52 Totaal 8 08.855 Uitgaaf. Onderh. inv. en geb1334.945 Aflossing en rente912.80 Belasting en assurantiën 169.91 Uitk. bij ziekte en overl. 617.99 op 60jarigen leeftijd. 909.52 Administratie, drukwerk, etc. 297.75 Kosten vergaderingen 423.03 Contr. Zondagsrust2.50 Totaal 4668.446 Batig slot ƒ3541.40. WINKEL. Ontvangst. Verkochte Winkelwaren ƒ25833.356 Uitgaaf. Inkoop van Winkelwaren. „22246.37 Personeel906.97 Assurantie en patent u 108.20 Gas143.73 Huur van den winkel 273.-- Administratie en beheer 235.1o Totaal ƒ23913.405 Batig slot ƒ1419.95 Aanwezige voorraad 4549.30 Totaal ƒ5969.25 Af loopende schold „4300.05 Winst ƒ1669.20 B A K K E R IJ. Ontvangst Verkocht broodƒ31847.465 Uitgaaf. Meel, gerst, brandstof, enz. ƒ22661.72 Personeel2580.05 Gas100.50 Reparatiën70. Assurantie en patent 48.376 Administratie enz233.35 Huur der bakkery500. Totaal ƒ26194.106 Batig slot ƒ5653.36 Aanwezige voorraad 1463.606 Totaal ƒ7116.966 Af loopende schuld „3712.53 Winst ƒ3404.436 STEENKOLEN. Ontvangst. Verkochte steenkolen 8509.466 Uitgaaf. Inkoop van steenkolen 6962.47 Patent16. Administratie enz52.44 Huur pakhuis150. Kosten van verkoop342.96 Totaal 7523.87 Winst 985.596 SCHOENMAKERS. A. Visser, geleverd 1479,24 6%, winst 88.75. A. Adriaanse, geleverd ƒ2740.65 k 6%, winst ƒ164.43. De Cock, geleverd 377.90 k 6%, winst ƒ22.67. Totale omzet ƒ70288.035. winst 6335.076. Namens de Commissie van Toezicht rap porteerde de heer Lumkeman, dat de boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. De president sprak daarop een woord van dank tot zyne medebestuurders, die hém in zijn moeielijke taak steeds zoo getrouw ter zijde stonden, ook tot de vertegenwoordigers van de Maatschappij t. N. v. 't A. en de vertegen woordigers der pers. Medegedeeld werd nog, dat de aftredende bestuursleden H. D. van der Laag, C. Won dergem, J. Meskes, M. A. Klerk en W. van der Eijk, met meerderheid van stemmen waren herkozen en als leden der Commissie van Toe zicht W. Willemse en J. Dee. Een collecte ten voordeele van leden die in behoeftige omstandigheden verkeeren, bracht op de som van f 28.61. Hiermede was 't officiëele gedeeUe der werk zaamheden afgeloopen. Na de pauze werden er voordrachten op muzikaal en litterarisch ge bied gehouden, waarbij de heer P. Dol zich opnieuw gunstig onderscheidde en eindelijk werd de avond besloten met de opvoering van 't blyspel »De bruiloft van Kloris en Roosje".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1