iMifl laar HEDEN T Advertentie n. HENDRIK VISSER, Tandarts BIERSTEKER, Marine en Leger. lil den loop van dit jaar znllen alle sol daten (vrijwilligers en miliciens) vuu het regi ment grenadiers en jagers, de regimenten infan terie, het instructie-bataljon en de compagnieën hospitaalsoldaten voorzien worden vau een werkkiel. De koloniale pantserdekkorvet „Sumatra" heeft de werf der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam verlaten en is in het droge dok opgenomen. Het schip zal daarna geschut worden, projectielen aan boord nemen en verder geheel voor indienststelling worden ge reed gemaakt. Bij kon. besluit is de gepensionneerde luit. ter zee le kl. J. J. Kraakman, met ingang van 16 Februari a. s., benoemd tot permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten. Het aantal ontbrekende korporaals bij de korp- seu infanterie wordt gaandeweg grooter. Zoo ontbraken er op 4 Februari zelfs 815. Daar entegen waren toen bij die korpsen aanwezig 165 serg. tit.teawijl toen nog 269 korporaals de geschiktheid hadden om tot sergeant of tou rier te kunnen worden aangesteld, maar die we gens gebrek aan open plaatsen moeten waohten op definitieve aanstelling. Als recruten bij het corps mariniers kunnen worden aangenomènongehuwde personen van 19 tot 34 jaar oud, eu tot 40 jaren, als zij te voren gediend hebben, alsmede een zeker aantal jongelingen van 16 tot 19 jaar oud; eu voor t.tiuboer of pijper, zij die hun 14e levensjaar heb ben volbracut mits hun physiek, in verhouding tot hun leeftijd, goed ontwikkeld zij. Hr. Ms. ramschip „Guinea", oomm. kapt. luit. ter zee Vening, zal eerstdaags van Amsterdam naar hier komen, om aan 's Rijks werf de door het ijs beschadigde schroeven te doen herstellen. Hr. Ms. ram#chip „Stier" is jl. Zaterdag, onder bevel van den luit. ter zee le kl, Gregory, ge sleept door de sleepboot Hercules, buitenom van hier naar Feijeuoord vertrokken, om bij de Nederl. Stoombootmaatschappij aldaar voorzieningen aan de machineriën en aan den romp te ondergaan. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. „Bonaire", onder bevel van den kapt.- luit. ter zee H. Schotborgh den 7e dezer van Para maribo vertrokken, koers stellende naar Martini- qne. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van Batavia, arriv. 9 Febr. te Amsterdam. Het stoomschip «Prinses Sophïe", van Am sterdam, arriv. 8 Febr. te Southampton. Het stoomschip «Soenda", van Batavia, arriv. 9 Febr. te Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex", van Amsterdam, vertrok 8 Feb. van Genua. Het stoomschip «Prins Hendrik", van Ba tavia, arriv. 8 Feb. te Genua. Marktberichten. Alkmaar, 7 Febr. Aangevoerd 9 koeien f160 a 250, 41 nucht. kalveren f6 a 16, 2 ezels 18 a 15, 143 mag. schapen f 16 a 23, 85 mag. varkens 112 a 16, 241 biggen 15 a 8, 8 bokken en geiten 1 4 a 10, boter per pd. f0.67£ a 0.77$, eieren f8.50 a 4 per 100. Visscherijberichten. Nieuwediep, 7 Febr. Aangebracht 1 tal ha ring, voor f 14. 36 korders met 2 tot 25 mand kleine schol per mand f 2,40 a 2,80, 1 tot 5 mand schar per mand f 1,80 a 2.—. 9 Febr. 2 korders met 9 mand kleine schol per mand f 3.a 3,50. 10 Febr. v.m. 8 u. 1 tal haring per tal f 15. Schuiten in zee. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 6 tot 10 Febr. ONDERTROUWD:^ GETROUWD: Geene' BEVALLEN: T. Kikkert, geb. Schraa, d. J. C. Herrebout, geb. Houtgraaf, z. A. Stam. geb. de Porto, d. D. Adriaanse, geb. Bais, z. J. C. Robertson, geb. Freers, z. C. Proos, geb. Verberne, z. OVERLEDEN: J. Troost, 4 m. C. J. Die naar, 15 j. C. Bakker, lij. 1 levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Door wijlen den lieer S. Braaksma is aan het Algemeen Weeshuis alhier, een legaat gemaakt, van f 3.000, vrij van suc cessierechten. De kinderen in 't algemeen Weeshuis werden jl. Zaterdag onthaald op versnape ringen; een echtpaar dat zijn zilveren jubilé vierde, had de gelukkige gedachte die ou- derlooze kinderen in hun vreugde te doen deelen. Naar wij vernemen hebben de onder wijzers dezer gemeente onder directie van den heer C. W. H. Louws, een teeken cursus opgericht, om met vrucht het tee- kenonderwijs op de lagere school te kunnen leiden. Tengevolge van de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende uitbreiding van het aantal leerlingen der gesubsidieerde School voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens alhier, zijn de lokalen dier school niet ruim genoeg om alle leerlingen te plaatsen. Eén klasse ontvangt thans on derwijs i n een der lokalen, waar des avonds Industrieschool wordt gehouden, aan de Kerkgracht. Gisterenavond trad in Tivoli op, de Piano-, Zang- en Declamatie-humorist O. Lamborg. 't Programma bestond uit een achttal nummers. ,Heel genoegelijk wist de heer L. zijn auditorium bezig te houden en herhaalde malen klonk een luid en har telijk gelach door de zaal. In Ein Mu- sikalischer Familiën-Abend en ook in Der zerbrochene Eid, toonde hij een stemre gister te bezitten van buitengewonen om vang en vooral in 't laatste scheen 't soms alsof verschillende personen tegelijk zongen. Der Wettstreit der Melodien, gaf blijk dat le executant niet alleen een uitgebreide verzameling muziekstukken van buiten kende, maar ook dadelijk kon laten hooren. De aanwezigen hebben zich goed" geamu seerd en de heer Lamborg heeft getoond niet alleen een vermakelijk parodist, maar tevens een uitsiekend pianist te zijn. Zondagavond hield de Onderofflciers- Yereeniging Admiraal de Ruyter" een feestvierende vergadering in Musis Sacrum, ter gelegenheid van haar negenjarig be staan. Na de opening der vergadering, waarbij door den president een toepasselijk woord werd gesproken, werd de avond ge wijd aan 't opvoeren van een paar blijspelen. Ook werden proeven gegeven van gymnas tiek- en schermkunst, die de algemeene goedkeuring verwierven. De leden en ge- noodigden, waaronder de beschermheer der Vereeniging en een aantal officieren, wa ren talrijk opgekomen. Na afloop van 't programma bleef men nog lang gezellig bijeen. Nu en dan werden liederen ge zongen, voor deze feestelijke gelegenheid vervaardigd. Het lossen van de lading katoen van het stoomschip „Elstow" is nog in vollen gang en begunstigd door kalm weer is 'tna zooveel tijd van buitengewone rust, een genot te zien hoe ieder die op het water thuis is, zich beijvert, om een deel der inhebbende vracht' aan wal te brengen. Yisch- en blazerschuiten en vletten komen ten volle beladen in de haven; een van laatstgenoemde kwam binnen met een last van elf balen, slechts weinig boord boven water overhoudende. Op de plaats in de gron den waar de „razende bol" gevestigd is, was het water de voorlaatste dagen zoo kalm, („slecht" noemen de zeelui zulk een toestand) of liet een binnen watertje was. Men geeft de hoop niet op de „El stow" leeg te krijgen en dan af te sleepen. Uit het gestrande Eng. stoomschip .El stow" zijn gisteren weder 265 balen katoen ge lost en alhier aangebracht. Het stoomschip is op het uitgezette anker 3 streken gedraaid. Met pompen blijft men het water meester. Politie op de visscherij in de Noordzee. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat van de tweede helft van Maart af tot omstreeks einde Juni aan de „Dolfijn" en „Argus" het onafgebroken toezicht wordt opgedragen op de visscherij in de territoriale wateren. Van April af wordt, gedurende de zomer maanden, het stoomschip 4e klasse „Suri name" aan die kruisers toegevoegd, meer bijzonder voor dienzelfden dienst bij de diëpzeevisscherij. Aan Rarer Majesteits „Dolfijn" wordt gedurende eerstgenoemd tijdperk als kruis- terrein aangewezen het gedeelte der kust tusschen de Eemsmonding en het Eier- landsche gat en aan Harer Majesteits „Ar gus" de overblijvende kuststrook tot den Hoek van Holland. Na einde Juni zal, met het oog op de omstandigheid dat gedurende den zomer de vreemde visschers niet meer in groo- tere getalen de territoriale wateren be zoeken, terwijl de diepzeevisscherij dan weder meer toezicht vereischt, een andere regeling getroffen worden. Evenals ten vorigen jare, zullen de op zichters der kustlichten van Schiermonnik oog af tot aan het Eierlandsche gat en die van het Eierlandsche gat tot aan den Hoek van Holland, per telegraaf, aan el kander, voor zoover, zij tot dezelfde groep en ook aan den inspecteur van het loods wezen, voor zoover zij tot eerste groep behooren, kennis geven van het naderen van de kust door vreemde visschersvloten. Texel, 8 Februari. Door de Texel- sche blazerschuit T. X. 92, zijn op Tessel- stroom twee ankers geborgen, waaraan een stuk ketting bevestigd was. Vermoedelijk hebben deze ankers gediend om een der mijltonnen te houden, die allen door het ijs zijn verdwenen. Texel, 5 Febr. Door schippers wordt meegedeeld, dat langs het Scheurrak in de waarden zulke hooge ijsheuvels zijn opge- kroden, dat het schijnt alsof men tusschen duinen vaart. Men vermoedt overigens dat het vaarwater naar Harlingen nagenoeg vrij ran ijs is. De geregelde stoomboot- dienst tusschen hier en Den Helder is her steld. Het ijs in de Zuiderzee is nog steeds vast. Zaterdag 11. maakte nog 100 Urkers den tocht naar Kampen te voet. De Post- vlet, welker dienst men trachtte te hervat ten, beladen met eenige duizenden kilo's vrachtgoed, toog mee op weg van den vasten wal. De voetgangers trokken het vaartuig voort, hetwelk, hoe zwaar ook beladen, door het ijs gedragen werd, slechts op een enkele plaats scheen het te zwak. Het laat zich aanzien dat de Urker vloot nog lang door het ijs geblokkeerd zal blij ven, de dooi is slechts schgnbaar krach tig, en ernstige mensehen, gewoon de weers gesteldheid na te gaan, achten een terug keer van den winter zeer geloofbaar. Laten we hoopen dat het profeten zijn die Van Ameland schrijft men ons van Zaterdag: Met het opbreken van het ijs op- de Wadden zijn de geheele visschers- vloot en een paar beurtschepen van Hol- lum uit de buurt van Ballum, waar ze in winterlaag waren, medegesleurd. Twee vischaken zgn de Noordzee ingedreven en daar hoogstwaarschijnlijk gezonken. Een andere vischaak is te Terschelling ge strand en moet zeer gehavend zijn. Ook de overige schepen zijn zeer gehavend te ruggevonden, allen met verlies van ankers en kettingen. De eigenaars der genoemde drie aken zijn door het verlies daarvan van hunne broodwinning beroofd en de uit 12 koppen bestaande bemanning mist thans hare gewone verdiensten. Men leest in de Java-Bode" van 31 December 1.1. Op den 1 Januari hoopt de heer Teunis Egeter, ziekenoppasser-majoor in het vaste korps der marine, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in den zoo eer vollen onderofficiersstand werd opgenomen. De jubilaris, wien de gouden medaille voor 36jarigen eerlijken en trouwen dienst de borst versiert, vervult nog dagelijks op het wachtschip en andere te Tandjong Priok liggende bodems met lust ,en ijver zijne zoo moeielijke en menschlievende taak. Hij heeft gedurende een reeks van jaren, vaak met levensgevaar, in Oost en West zoowel als in het moederland, ter zee en aan den wal, zijn beste krachten en kunde gewijd aan de lijdende menschheid. Eere den man, die zoo dikwijls bij ernstige ziekte of on geval (wat hij zeer eigenaardig met den technischen term van mooi geval betitelt) door zijn uitstekende hulp en zelfopoffering den dood zijn prooi betwist heeft. Hij leve Het stoomschip „Prins Hendrik," kapt. Bruijns, den 8sten Februari te Ge nua aangekomen, heeft de reis van Ba tavia over Padang in 25 dagen volbracht. De Koninkl. Paketvaarlmij. ontving be richt, dat het stoomschip «Reynst" van Makas- sar naar Kendra (Zuidoosthoek Celebes) vertrok ken en in het begin dezer maand te Macassar moest zijn teruggekeerd, nog niet aldaar is ge arriveerd. Het stoomschip «Karang" is uitge zonden ter opsporing. Londen. 9 Febr. Uit Macassar wordt ge seind, dat het stoomschip «Sumbowa" in de ha ven van Skroe tot op de waterlijn is aigebrand. Uit Vlissingen schrijft men Zondag is het laatste, wegens het ijs alhier binnengevallen schip, voor Antwer pen bestemd, de brik „New-Ed," uit het dok vertrokken. Alles is nu weder tot den vroegeren toestand van rust terugge keerd. De drukte is voorzeker groot geweest, doch heeft in 't algemeen weinig opgele verd, daar van de groote vloot stoom- en zeilschepen nagenoeg niets hier is uitge lost. Maassluis, 8 Februari. Het Duit- sche ss. „London", van Libau, en het Eng. ss. „Seagull" naar Huil, zijn hedennacht in het kanaal van den Hoek van Holland aanvaring geweest, waardoor de „Lon den" schade aan de boeg bekwam doch doorstoomde naar Rotterdam. De „Sea- gul" bekwam een gat in het schip bij de machinekamer en moest, om zinken te voorkomen, tegen den Noordwal aan den grond gezet worden, waarna het vaartuig scheef viel en vol water liep. De equipage en passagiers werden toen door de sleepboot „Postduif" van boord gehaald en te Hoek van Holland geland. Een ontrouw postbeambte I Voor de Zwolsche rechtbank heeft te recht gestaan de ontslagen conducteur der postergen J. B., wegens het verduisteren van brieven met geldswaarde. Beklaagde is als conducteur der posterijen in den postwagen tusschen Utrecht en Kampen in dienst geweest. Reeds lang werden gelds waarden vermist. De directeur van het spoorweg-postkantoor, te Zwolle, de heer J. F. Canter Cremers, liet toen door den commies der postergen R. L. Houwink, uit Utrecht, een brief met twee gemerkte muntbiljetten van f 10 zenden aan een adres in Kampen. Te Zwolle was die brief verdwenen, zooals door den commies, die in Harderwijk op den trein kwam, werd geconstateerd. De heer Cremers reisde toen van Zwolle tot Kampen mee daar werden muntbiljetten in beklaagdes portemonnaie gevonden. Bekl. bekent volmondig, hoewel hij de adressen der brieven niet weet. Aan de. directie der Amsterdamsche bier brouwerij, te Amersfoort, was 19 Dec. een brief gezonden door H. K. De Ridder, uit Rotterdam, met een bankbiljet van f 50 en eén muntbiljet van f 10. Ook deze brief was niet terecht gekomen, en ook dit geld werd bij bekl. in de portemonnaie gevonden. Volgens den directeur was bekl. zeer goed voor zijn. werk. Men begon hem te verdenken, toen tal (24) reclames indwa- men van vermissingen, en daar dan steeds bekl. op den trein had dienst gedaan. De Officier van Justitie eischte 3 jaren gevangenisstraf. Uit Atjeh wordt aan de „Deli Crt." geschreven dd. 30 Dec. Ik kan als iets bijzonders vermelden, dat er hier berichten zijn gekomen dat onze grootste vijand, Tengkoe di Tiroe, stervende is. Een zalig uiteinde zij hem toegewenscht. Zijn dood zal voorzeker de pacificatie een andere phase doen intreden. Men klaagt er dikwijls over, dat hon den, die een of twee jaar oud zijn, en van meester veranderen, ongezellig worden. Zoo iets laat zich gemakkelijk begrijpen. Het beest is gewoon aan zijn meester, en aan het geheele gezin, waartoe hij behoord heeft. Is het dan te verwonderen, dat zulk een hond zich in de eerste dagen van verandering niet lekkergevoelt, en een ieder met angst aanziet De beste manier om hem hiervan te genezen, be staat in een eenvoudig middel, dat weini gen misschien weten of toegepast heb ben. Neem een stukje kalfslever en laat den hond hiervan een weinig eten. Gaat men wandelen, dan wordt deze proef van tijd tot tijd herhaald, terwijl men door streeling en liefkozing en den hond bij zijn naam te noemen, al dadelijk een groote verandering bij hem kan bespeuren. Is nu eenmaal de hond aan zgn nieuwen meester gewoon, dan wordt door een be kend schrijver over honden, het volgende aanbevolen Men neemt een stukje lever of brood, en brengt dat eenige uren van te voren onder den oksel van den arm. Dit wordt alsnu aan den hond gegeven, die het met gretigheid zal opsm uilen. Her haalt men deze proef eenige malen, dan zal de hond weldra de voetstappen zijns meesters tot op grooten afstand, al rui kende, terugvinden. Meer en meer begint de waterkracht als vervangster van de stoom op te treden ten behoeve van de reusachtige hamers, welke bij het smeden van pantserplaten en ander oorlogstuig gebezigd worden. In de werkplaatsen van Krupp, te Essen, van Schneider, te Creuzot en van Terni in Italië, heeft zij voor goed op de stoom de overwinning behaald, en is het gebleken dat de verkregen uitkomsten, die van den zwaarsten Nasmyth-stoomhamer verre in de schaduw stellen. Het grootste op dit gebied is echter thans geleverd door de be kende pantserplaten-fabriek van de heeren John Brown Co., te Sheffield De stoom machines, welke voor dezen monster-hamer het benoodigde water oppompen, hebben te zamen 2000 paardenkrachten, terwijl de tevens hierbij in gebruik zijnde kranen een gewicht van 150 ton kunnen verplaatsen. Ook voor andere doeleinden komt de waterkracht meer en meer in aanmerking. De Engelsche Midland-Spoorweg heeft voor hare groote goederenstations teBirmingham en Leeds alle. benoodigde hijschmachineriën op hydraulische wijze doen inrichten, ten einde op gemakkelijker en zuiniger wijze dan tot heden aan het overstelpend ver voer het hoofd te kunnen bieden. ffg Op den 14en Februari a. s. 1 Hg hopen wij de 30-jarige Echtver- eeniging te herdenken van onze |3| geliefde Ouders CORNELIS SLORT en MAARTJE THEPEN. Hg Uit naam hunner dankbare Kin-i deren, Behuwd- en Kleinkinderen.^ Hg Helder, 10 Febr. 18.91. Ondertrouwd H. SMIT en M. VAN KOOTEN. IJmuiden, 6 Februari 1891. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd H. FLENS en A. MOOJEN. Burg op Texel, 6 Febr. 1891. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. P. KRUK-DE MUNCK. Amsterdam, 7 Februari 1891. Algemeene kennisgeving. GeborenCORNELIA, Dochter van D. KIKKERT en T. KIKKERT geb. SCHRAA. Helder, 6 Febr. 1891. GeborenCORNELIS Zoon vanW. A. DE KOK en J. DE KOK-SWART. Helder, 6 Februari 1891. Ontijdig bevallen van een dood Meisje M. C. OTTEVANGER, geb. COSTER. Helder, 7 Februari 1891. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. J. ROBERTSON—FREERS. Helder, 6 Feb. 1891. GeborenJAN, Zoon van A. ADRIAANSE en D. ADRIAANSE—bais. Helder, 6 Februari 1891. Heden overleed ons jongste Zoontje JAN, in den leeftgd van 4 maanden. Helder, 6 Feb. 1891. G. TROOST en Echtgenoote. Heden overleed, na een geduldig lijden van eenige weken, onze ge liefde Zoon CORNELIS, in den leeftijd van ruim 11 jaar. Helder, 8 Feb. 1891. S. BAKKER. A. BAKKERBruin en Kindereu. Op den 7en dezer ontsliep zacht en kalm, onze beminde Zoon en Broeder CORNELIS J01IANNES, in den jeugdigen leeftgd van 15 jaar en 7 maanden. Zwaar treft ons deze slag, doch wij berusten in Gods wil, wiens doen liefde en wijs heid is. Zijn bedroefde Ouders, C. DIENAAR en Echtgenoote, Broeders, Zusters, Zwager en verdere Familie. Helder, 9 Febr. 1891. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun har- telgken dank voor de vele blijken van be langstelling, op den 6 Feb. ondervonden. Texel, 10 Feb. 1891. P. KOORN en Echtgenoote. Herst. Evang. Luth. Kerk. Aan hen, die hebben gebruik gemaakt van de CATECHISATIE, wordt bekend gemaakt, dat dit Onderwijs voorloopig is gestaakt, en dus ook V r ij d a g a. s. NIET meer zal plaats hebben. DE KERKERAAD. Het Bestuur der Vereeniging LIEF DADIGHEID NAAR VERMOGEN", te Helder, betuigt zgn welgemeenden dank aan allen, die zoo bereidwillig zgn ge weest zich met het verspreiden en ophalen der circulaires te belasten. Mochten er nog Ingezetenen zijn, aan wie geen circulaire gezonden is, maar die toch gaarne in de gelegenheid gesteld zouden worden als Lid, als Donateur of Donatrice of als Begunstigers tot gemelde Vereeniging toe te treden, dan worden zij beleefd uitgenoodigd zulks aan een der ondergeteekenden te kennen te geven. Het Bestuur voornoemd, C. D. ZUR MüHLEN, Voorzitter. A. KLIK, Penningmeester. C. SWAVING. J. L. BOMMEZIJN. Dr. H. BITTER Jnr. A. P. TIMMERS. JAN BROUWER, Secretaris. Allen die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan-, borgtochten of papieren onder hunne berusting hebben van den WelEdelen Heer SIEBE IIRA AKSMA, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden den 4en Februari 1891, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van een der onderge teekenden of van Notaris HATTINGA RAVEN te Helder, vóór of op den len Maart 1891. P. GROÉN, te Helder. lExecut. I. H. MOOJEN, te Texel. test. te geven door het Tooneelgezelschap yan K. RIJPER, zal, in plaats van enkel op ZONDAG 15, plaats hebben op dien dag en op Maandag den 16 daaropvolgende. Entree 25 Cent. Kaarten zgn op de speeldagen des avonds aan het Bureau verkrijgbaar. Plaatsen zgn Zondag en Maandag van 123 te bespreken a 10 Ct. De Directeur van het ZIJPER BEGRAFE NISFONDS maakt den daarbij betrokken leden be kend, dat in plaats van BASTIAAN FRANSZ als AGENT te Anna Paulotona is benoemd de heer Manufacturier te Anna Paulowna, die van af heden de contributiën zal op halen. De Directeur voornoemd, G. VAN OS. Prins Hendrikkade 169 Amsterdam, is WOENSDAC'S te Helder, HOOFDGRACHT K. 53, te consul- teeren voor Operatiën en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van 12$l/2 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2