't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1878. Zaterdag 14 Februari 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bui-mux.' SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. FEBRUARI, Sprokkelmaand 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 13 m. Onderg. 5 n. 16 m. Zondag 15 Quadragesima. Eerste Kwartier. Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Quatertemper. Donderdag 19 Vrijdag 20 id. Zaterdag 21 id. HELDER, 13 Februari 1891. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdagavond gehouden, is het nieuwbenoemde lid, de heer Zur Muh- len, geïnstalleerd. Een adres van bewo ners van de Kerkgrachf. en Kanaalweg, houdende verzoek om verversching van het water in bet Heldersche Kanaal, werd, om bericht en raad, in handen gesteld van B. en W., dir daaromtrent het advies zul len inwinnen van de Commissie voor de Gemeentewerken. Op voordracht van het Dag. Best, werd besloten tot inzending bij HH. Gedep. Staten van een Memorie van Beantwoording, ter zake van opmer kingen en bezwaren, tegen de door den Raad ten vorigen jare vastgestelde poli- tie-verordeningen geopperd. Na discussie, werd besloten tot vaststelling dezerzijds van een ontwerpovereenkomst met den heer J. Pot, voor den aanleg eener tele foon-verbinding in deze gemeente, met kos- telooze aansluiting der politie-bureaux en van bet afslaglokaal aan de Buitenhaven. Behoudens de bepaling eener jaarlyksche vergoeding, werd aan de Bell-Telefoon- Maatschappy vergunning verleend, om, ten dienste eener telefonische verbinding van het fort Kijkduin met de bureaux van den stelling- en den garnizoenscomman dant, in den berm van den Huisduinerweg een 33-tal palen te plaatsen. Aan den heer J. Bakker werd, op voor waarden, toestemming gegeven, om, be houdens het verleenen van concessie door 't Prov. Best., een tramlijn aan te leggen en te exploiteeren van af den Kruisweg naar het Badpaviljoen te Huisduinen. Op een adres van het Bestuur van bet departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om, ten behoeve van de stichting eener Bewaar- en Gymnastiekschool, gebruik te mogen ma ken van den gemeentegrond ten zuiden der Westerkerk van de Hervormde ge meente alhier, werd, in beginsel, gunstig beschikt. Tot onderwijzeres aan de ge meenteschool no. 2 (te Huisduinen) werd benoemd mej. M. P. Du val, van hier en aan den onderwijzer A. Heeroma werd, op zijn verzoek, wegens benoeming te IJ- muiden, eervol ontslag verleend. De behandeling van de overige punten der agenda werd, wegens bet vergevor derde uur 't was half 12 uitgesteld tot de volgende zitting, te houden op Dins dag 17 dezer. ('t Uitvoerig verslag dezer zitting werd jl. Woensdag aan 't adres onzer abonné's binnen de gemeente bezorgd.) De vijfde Volksbij een komst in dit seizoen zal op Woensdag 18 dezer in het lokaal Tivoli alhier plaats hebben. Als sprekers zullen dien avond optreden de beeren K. Hennes en H. J. ter Hall. Ten slotte zal door de onderofficiers-vereeni- ging der landmacht „O. V." een tooneel- stuk worden opgevoerd. De Minister van Marine brengt ten vervolge op zijn aankondiging van 24 Ja nuari jl., ter kennis van zeevarenden, dat de 4 uitertonnen voor de Haaksgronden, zeegat van Texel, 3d« district, weder op de vroegere ligplaats zgn gelegd en de betonning van het Schulpengat in orde is gebracht. De Belgische visschooner A 3, schipper Verwoord, is bij Callantsoog en een IJmnider schokker bij Kamperduin gestrand. De sleepboot Simson" en vlet- terlieden verleenen assistentie. Maandag zijn onder gewapend ge leide naar Rotterdam getransporteerd, om verder naar Hellevoetsluis gedirigeerd te worden, de negen matrozen van Hr. Ma. rammonitor „Panter", die op 2 Januari jl. eenige politie-agenten mishandelden en beleedigden. De politie stalt op het oogenblik een onderzoek in naar de verregaande bal dadigheden, welke Zaterdagavond in ver scheidene winkels^ aldaar gepleegd zijn door zeven andere mannen van betzelfde schip. Bij de directie der Kon. Pakketvaart- Maatschappij te Amsterdam is bericht ont vangen dat bet stoomschip „Reynst" op 22 Januari jl. heeft gestooten op een rots ZZW. van Sogari bij Boeton (oostzijde ingang golf van Boni). Het schip is door de op varenden verlaten, die allen zijn gered. Uit Haarlem wordt gemeld Toen zich Dinsdag het gerucht door de gemeente verspreidde dat de firma Sinia en Koetser, commissionairs in effecten, failliet was, werd er dadelijk verteld dat de eerste firmant zich had vergiftigd. Beide zaken bleken al spoedig waar te zijn de firma is failliet en de heer S. is te Amsterdam in de Warmoesstraat in een toestand gevonden, die geen hoop op her stel gafhij is dan ook reeds overleden. Vele ingezetenen zijn de slachtoffers van deze ramp en onder hen eenige, die alles wat zij bezitten, kwijt zijn. Reeds voor eenige weken heeft men voorzien dat zoo iets zou geheuren, en er zijn personen die nog bij tijds hun geld hebben teruggevraagd. Hoewel de firma een zeer bescheiden kantoortje had, dreef zij toch uitgebreide zaken en alleen het verkwistende leven van den overleden firmant heeft den val veroorzaakt. Ter bevordering van de werving is bepaald, dat jongens van 131/2-jarigen leeftijd reeds een verbintenis kunnen aan gaan bij 's rijks zeemacht. Tot beden was de minimum-leeftyd vastgesteld op 14 jaar. Wij ontvingen heden een particulier telegram uit Batavia, luidende In Endeh (aan de zuidkust van het eiland Flores) zijn onlusten uitgebroken. De »Van Speyk" is aangewezen om der waarts op te stoomen ter tuchtiging. N. R. Ct. Amsterdam, 11 Februari. De beer A. Rodenbof, marktmeester al hier, heeft aan de onderofficiers-vereeni- ging der zeemacht „Van Speijk" ten ge schenke gegeven een stukje laken, zijnde een gedeelte van den monteeringrok van Van Speyk, dat 20 Juli 1831 door den luitenant ter zee 2e klasse H. Wipff, die nende op de kanonneerboot no. 11, ge schonken werd aan den 2en luitenant kwar tiermeester der 9e afdeeling infanterie Van Maurik, vergezeld van een brief van echt heid, geteekend door P. A. Lammerts van Bueren, ridder Mil. W. O., en W. P. Kleuc- ke, officieren bij de le afdeeling infanterie. Tevens ontving de vereeniging van dien heer 2 sleutels, die den 31 n December 1882 door den 2en luitenant kwartiermees ter H. J. van Maurik werden meegeno men bij het verlaten van de citadel van Antwerpen, door de Franschen tot een puinhoop geschoten. Deze sleutels waren afkomstig, zooals van een door dien offi cier aangehecht bewijs blgkt, van Case- mat E. in de linkerflank van Bastion 4. Ook vereerde dezelfde heer genoemde vereeniging met plaatwerken, afkomstig van de eerste reünie in 1856. De heer Slooft, ridder ran de Mil. Wil lemsorde, gaf onlangs cadeau een medaille, in 1831 geslag en, herinnerende aan het feit, waarop o. a. de inscriptie „De on sterfelijkheid is zijn deel." Toen zekere B., te Utrecht woon achtig, Zondagavond thuis kwam, bemerkte hg al spoedig, dat zijne vrouw, met wie hg reeds 4 maanden gehuwd was, tijdens zgn afwezigheid zich uit de voeten had gemaakt en hun kind had medegenomen. Wellicht niet zonder reden vermoedende, dat zij wel naar hare ouders zoude zijn geloopen, begaf hij zich derwaarts en eischte op zeer hoogen toon vrouw en kind op, hetgeen zijn schoonvader, R. genaamd, hem zoo kwalijk nam, dat hg hem vrij on zacht de deur uitwierp. Hierdoor nog meer opgewonden, wilde B., weinige oogenblikken later, nogmaals een poging wagen om vrouwlief mee te krggen, doch nog vóór hg de woning zg- ner schoonouders weder had bereikt, sprong zgn schoonvader, die liern blijkbaar had opgewacht, op eens op hem toe en gaf hem met een ledige flesch zulk een slag in het aangezicht, dat hg hevig bloedende ineenzakte en de hulp van een genees kundige moest worden ingeroepen. Hoewel men aanvankelyk nog eenige hoop koesterde, dat de man het rechter oog, dat ernstig beleedigd werd, zoude kunnen behouden, moet bij nader onder zoek echter gebleken zijn, dat hij het ge bruik van dat lichaamsdeel voor altijd zal moeten missen. De botkloppers op de Zuiderzee bij Marken hebben Dinsdag-nacht eenige angstige oogenblikken doorgebracht. Toen zij eenigen tijd aan het visschen waren, geraakte het ijs in beweging en konden zij zich slechts door een overhaaste vlucht naar een vastere plaats vrijwaren voor een onvrij willigen tocht naar onbekende oorden. Niet voor zijn pleizier uit. Zekere heer de Vienne, de rijkste man van Na- po-City, in Californië, kwam eenigen tijd geleden in Europa en begaf zich naar Monte-Carlo. Hij had zeer veel geld bij zich en ook wissels tot een hoog bedrag. Op zekeren dag won hij aan de speelta fel een groote som geld, maar werd op weg naar zijn woning door boeven aan gerand, die hem zijn geld, juweelen, wis sels, papieren en zelfs zgn kleedingstuk- ken ontnamen. In dien toestand werd hg door de po litie gevonden, die niemandal geloofde van 't geen hij vertelde. Daar hij zijn huis juffrouw niet kon betalen, behield deze al wat zij van hem in huis had en de arme millionair kuierde te voet en zonder een cent op zak naar Nizza, waar hij vrien den hoopte te vinden. Hg vertelde on derweg aan verscheidene Engelsche heeren zgn treurig lot, maar hij zag er zoo sjo- vel uit, dat niemand hem "wilde gelooven. Te Nizza had hij heel wat uit te staan. Zgn Amerikaansche vrienden, die hij hoopte te vinden, waren vertrokken. Hij*werd wegens bedelarij opgepakt en, aangezien hij niet kon aantoonen middelen van be staan te hebben, tot vier weken gevange nisstraf veroordeeld, na afloop waarvan hij, met een aantal orgeldraaiers en andere kerels, in 't geheel 485 in getal, als tus- schendeks-passagier naar Amerika werd teruggestuurd. Uit Cheyenne wordt bericht, dat een hevige sneeuwstorm dagenlang in dat deel van den Amerikaanschen Staat Nebraska woedde. Op den Union-Pacific-spoorweg tusscben genoemde plaats en Sydney wer den zes paösagierstreinen met honderden reizigers (drie van die treinen hadden 400 passagiers) ingesneeuwd, zoodat men uit de naburige plaatsen die ongelukkigen van levensmiddelen moest voorzien. Groote schade is aangericht en veel vee is dood gevroren. Ook in Zuid Dakato heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Een medewerker van de Engelsche >Nature" heeft het roet weten te verzame len, waarmee de Londensche rook een hoe veelheid sneeuw had bevuild van acht dui men in het vierkant en verkreeg twee gram roet. Als Londen nu 110 vierkante mijlen omvat, dan zou dit over de geheele uit gestrektheid 1000 ton roet zijn. Om de hoeveelheid roet, die in tien dagen valt, te vervoeren, zouden 1000 paarden noodig zgn, en deze, op een lijn gesteld, zouden zich over vier mijlen uitstrekken. Een nootlottig ongeluk is bij Ruëtz in Zwitserland gebeurd22 houthakkers zgn daar overvallen door een lawine. Tien hunner hebben 't er levend afgebracht en enkele lijken der overigen zijn reeds ge vonden. De nasporingen worden voortgezet, maar 't is niet waarschgnlijk dat de on gelukkigen nog levend worden te voorschijn gebracht. Zaterdagnacht is de Engelsche stoom boot „Chiswick", van Cardiff naar St. Na- zaire stoomende, met een lading houts kool, in 't zicht van Godrevy, op de kus ten van Cornwallis op de rotsen te plet ter geslagen en dat niet verder dan twee mglen van het vuurschip van „Seven Sto- nes". Op het oogenblik dat de „Chiswick op de rotsen stootte, bevonden zich elf man op de brug, waarbij ook de kapitein en de eerste officier behoorden. Allen zgn ver dronken. Acht andere personen, die in hunne hutten waren, hadden het geluk naar bo ven te kunnen klimmen en een reddings boot uit te zetten, maar dadelijk sloeg deze boot om. Zes uren lang dreven nu de drenkelingen, die zich aan de boot kon den vasthouden, rond, tot zij eindelijk door de bemanning van het vuurschip werden bemerkt. Toen werd een sloep uitgezon den, waarmede de schipbreukelingen, die bijna geheel uitgeput waren, naar land werden gebracht. Muzikale Causerie. XII. Bij de boventonen eener klankmassa treden zeer bijzondere mechanische werkingen op, die onafhankelijk zyn van ons gehoororgaan en van de indrukken hierop, waardoor het terugbron' gen van een slingeringsvorm tot de som van enkelvoudige slingerbewegingen op een afzon derlijk standpunt komt te staan. Met die mechanische werkingen wordt hier bedoeld het ^meeklinkenof ttmeêtrillen"Dit verschijnsel komt bij alle lichamen voor, die eenigen tyd noodig hebben om in rust te ko men, als zij door de eene of andere oorzaak in trilling zijn gebrachtten gevolge hiervan ontstaat daarbij een lange reeks van golven. Zeer zwakke stooten kunnen zware lichamen in trilling brengen, mits de stooten een zelfde slingerperiode hebben als dat lichaam. Om dit duidelyk te maken stel ik u voor, zich te den ken een grooten zwaren bol, aan een dun touw opgehangen. Als ik tegen dien bol kleine tik ken geef met een dun stokje, dan zal hy een weinig in beweging komen, maar zijn slinge ringen zullen grooter worden als ik telkens weder eeu tikje geef, juist als hij weder van mij wil afslingeren komen de tikjes niet over een met zyn beweging, bv. ik zal slaan als hy nog naar mij toe slingert, dan vermindert zijn beweging weder en ik kan deze zelfs weder geheel doen ophouden. Dus, hebben bovengenoemde stooten niet dezelfde periode als hot lichaam, dat in tril ling moet gobracht worden, dan is dat meê- trillen te onbeduidend om te worden waarge nomen. Zulke periodieke stooten zyn gewoonlijk her komstig van andere regelmatig triUende li chamen en hierbij gebeurt het nu, dat een lichaam, hetwelk volmaakt in rust was, maar dezelfde slingerperiode bezit als het in trilling gebrachte, de bovenbedoelde stooten krijgt op de gunstige oogenblikken en ook in trilling geraakt. Dit verschijnselhet medetrillen of mede- klinken genaamd, wordt hierdoor voldoende verklaard. Het meêtrillen kan hoorbaar, maar ook onmerkbaar zijn, doordat de trillingen te lanczaam plaats vinden, in elk geval heeft het altijd plaats onder de bekende voorwaar den., hier boven genoemd. Dat meêklinken, ook wel meêspreken ge noemd, is don musici zeer goed bekend. Als bv. twee violen zeer zuiver gelijk gestemd zijn, dan komt de gelijknamige snaar van de tweede in trilling als men die op de eerste aanstrijkt. Op sommige conservatoria onderzoekt men het gehoor van nieuwelingen wel een9 door hen een snaar te doen opdraaien totdat zij even hoog klinkt als de daarmede overeenkomende toon eener zuiver gestemde piano, dan wordt op die snaar een papieren ruitertje gesteld, ongeveer op de plaats waar het aanstrijken der snaar plaats heeftis de snaar nu jnist van hoogte, dan springt het ruitertje van de vioolsnaar af, als men denzeltden toon op de piano aanslaat, na eerst de viool boven op het kla vier-instrument te hebben gelegd. Om tot het voorbeeld van den bol terug te komen, zoo is het duidelyk dat men geduren de den geheelen tyd dat hij van ons afslin- gert, tikken kan geven maar komen deze geregeld terug, dan moet een geheel aantal tikken begrepeu zijn in den tyd van een halve slingering van den bol, want is dit niet het geval, dan zou er een tik vallen als hij weder naar ons toekomt en dat de beweging ver minderen in plaats van te vergrooten. Men bogrypt allicht, dat hierbij de slinge ring van den bol wordt ontleed in kleinere die een geheel aantal malen daarop begrepen zijn, even als de grondtoon bijtonen laat hoo- ren met slingeringen van een 2, 3, 4 enz.- voud van zijn eigen aantal. Omgekeerd nog kan men den bol 2, 3 of 4 slingeringen laten doen voor men aantikt, het geen evenzeer in verband staat met het ver schijnsel der bijtonen. Het meêspreken kan men nog gemakkelijker beproeven door de dempers van de pianosna ren te lichten met het ^f-pedaal en daarna een toon der piano te zingen of te fluiten, dan zal de overeenkomstige snaar van die zelfde toonhoogte onmiddellijk meeklinken. Dit zingen of fluiten mag maar zeer weinig verschillen van den toon der snaar, anders hoort men ge- rui8ch in plaats van een juist gedefinieerde klank. Bij deze proef wordt de klankbodem van het instrument door luchttrillingen getroffen, die door het menschelijk orgaan worden op gewekt. Deze klankbodem, is, gelijk bekend is, zeer veerkrachtig en door zijn groot opper vlak zeer geschikt kleine trillingen terug te kaatsen het is een resoneerende plaat of zoogenaamde resonansbodem. Deze bodem deelt nu zyn trillingen mede aan de bevestigings punten van de snaren, die nu meêspreken als hun slingerperiode overeenkomt met het uit- gestooten geluidmen doet wól, den gezongen of gefloten toon eenigszins te rekken, omdat de stooten daarvan, door middel van den klank bodem, aan de snaren medegedeeld, uiterst ge ring zijn, zoodat een lange reeks noodig wordt even als het herhaalde tikken tegen den bol. N.B. Een belangstellend lezer heeft mij op merkzaam gemaaktdat in Causerie VII een fout is ingeslopen. In sub. 7 der bijtonenstaat de groote septime van c" of bes" dit moet natuur lijk zijn: kleine septimezijnde deze fout een lapsus manus. Ingozonden. r o o v e r s. Ik heb na 't lezen der vrij uitvoerige be richten omtrent de Texelsche „roovers", die een nachtelyken aanval ondernamen op het in de Noordergronden gestrande stoomschip ,/El- stow", meer dan anders zorg gedragen, dat 's nachts deuren en vensters zorgvuldig wer den gesloten, 'k Dacht: deze gemeente ligt op zoo korten afstand van het rooversnest, dat het niet zoo heel vreemd zou wezen, als dat gespuis ook een3 naar hier kwam te plunde ren. We hebben, ja, een goede politie, die zich niet onbetuigd zou laten tegenover zulko indringers, doch met «roovers" valt waar- lyk niet te spotten Daareven hoor ik eehtcr, met ik zou haast zeggen, voldoende zekerheid, dat er van dien hevigen rooveraanval byna niets, althans heel weinig, waar is. De man, die zich aan boord van 't gestrande schip bevond, had volstrekt geen volmacht, om den eigenaar van schip en lading te vertegenwoordigen. En de menschen, die gekomen waren om goederen te lossen, hadden dus evenveel recht als hg. Ook kwa men zy niet om te steleu, zoo verzekert men mij, doch om met de berging der lading iets te verdienen, 't Onjuist geschrijf moet wel tot een onderzoek aanleiding hebben gegeven, doch het als rooversbedrijf gesignaleerde misdrijf moet tot een zeer klein vergrijp zijn gereduceerd. 'k Laat nu myn huis des nachts wel niet ongesloten, doch van de angstvallige zorg tegen gewapende wroovers" ben ik goddank bevrijd, 'k Had vroeger ook nooit gehoord, dat onder onze overburen zulke *roovers" verscholen wa ren. De berichtgever, die, zeker door een sterk vergrootend vergrootglas kykende, het onrustbarend verhaal heeft medegedeeld, mocht waarlijk wel eens op zijn plaats gezet worden. Zou dat misschien dezelfde zijn, die indertyd 't bekende praatje over het oproer a/b. Tromp heeft in de wereld gebracht D. Programma van het Zesde Winter-Concert, op Dinsdag 17 Februari 1891, aanvang 8 uur. 1. Marsch über Peter's Rheinlied", A. Beuthan. 2. Michel Angels", concert-ouver ture, Niels W. Gade. 3. «Ave Maria", raé- ditation sur le Ilme Prélude de J. S. Bach, Charles Gounod. 4. ffL' Arlésienue," suite en quatre parties, Géorges Bizet, a. Prélude, b. Ménuetto, c. Adagietto (Le Soir), d. Caril lon. Pauze. 5. Ouverture«Zampa ou la Fiancée de marbre", F. Hérold. 6. /Sou venir", B. j. G. Volek. 7. Fantaiaie de 1'. opéra: ,/Don Carlos", G. Verdi. 8. //DoKJ®*" res, Walzer", Emil Waldteufel. No. 3 en 8 eerste uitvoering. Heldersche Moppen. Lieve dochterMoe, mag ik mee gaan va ren Liefhebbende moederWel neen, zeker niet Hoe kom je er by Met wien wou je gaan varen Dochter: Mijnheer Robbers heeft het ons gevraagd. Moeder: O, met mijnheer Robbers mag je gerust gaan. Die heeft een houten been en als het bootje omslaat, dan zie je maar dat je 't grjjpt. O Galanterie Een jonkman werd op een partytje „doode- lijk" op een jong meisje. Do gastvrouw, die hem goed gezind was, gaf hem, toen hy heen- ging, geheimzinnig een pakje met de woor-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1