't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWSE ERFGENAMEN. No. 1882. Zaterdag 28 Februari 1891. Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnemont per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers. 2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naarplaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 45 m. Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 5 u. 40 m. Laatste Kwartier. HELDER, 27 Februari 1891. De Sociëteit 7,Mars" alhier hield jl. Dinsdagavond in «Musis Sacrum" een buiten gewone vergadering, die vrij talrijk door leden en geïnviteerden met hunne dames werd bij gewoond. Ofschoon een der nummers van 't programma, tengevolge van ongesteldheid des sprekers, niet kon gegeven worden, liepen de overige werkzaamheden uitmuntend van stapel. De muzieknummers waren in uitstekende han den, want de Vereeniging «Kamermuziek" alhier had hare welwillende en zeer gewaar deerde medewerking toegezegd. Do uitvoering daarvan was in één woord keurig. En ook de beide zangnummers, met accompagnement van violoncel en piano lokten onstuimige bijvals betuigingen uit. De beide sprekers hadden insgelijks succes. De eene voordracht had tot onderwerp de humor; de andere was een geestige causerie, naar aanleiding van 't na deren van den 23-jarigen leeftijd der Veree niging (meerderjarigheid) en de uitnoodiging, die spreker verzekerde als lid van het Bestuur van 7/Mars" te hebben ontvangen van afge vaardigden der verschillende kiesvereenigin- gen alhier, ieder als om strijd aandringende op de aanvaarding van't lidmaatschap.'t Liep er op uit, dat de Vereeniging noch van Bur gerplicht, noch van De Eendracht, noch van Nederland en Oranje, noch van de radicale kiesvereeniging in den dop lid weDschte te worden, dat zij van de politiek niets moest hebben. 't Was een genotrijke avond voor de bezoe kers der Soirée van //Mars", en 't bal was, als steeds in de ruime zaal van «Musis", hoogst aangenaam, 't Uur van scheiden werd daardoor voor menigeen zeker wel wat ver schoven, doch we meenenniemand zal daar berouw van hebben. Woensdagavond hield de scherm- en gymnastiek-vereeniging //Oefening kweekt Kunst" hare negende jaarvergadering in Tivoli. ^Na opening door den heer C. S. Jaring, voorzitter, werd 't jaarverslag voorgelezen. Hieruit bleek dat de V. bestaat uit 7 Eere leden, 28 werkende-en 69 kunstlievende leden. De Voorbereidingsklasse telt 17 en de adspi- ranten-afdeeling 40 leden. De schietclub be staat uit 22 leden. In 't afgeloopen jaar werden twee uitvoe ringen gegeven, benevens een soirée. De ver eeniging werd vertegenwoordigd op de Bonds- uitvoering, te Breda gehouden, en heeft een gecostumeerd IJsfeest gearrangeerd. Als af gevaardigde ter Algemeene vergadering werd de heer D. M. Grunwald benoemd. De voor bereidingsklasse maakte een uitstapje naar Alkmaar en de adspiranten vierden een kloin feest te Huisduinen, waaraan, een wedstrijd in volksspelen verbonden was. 't Vrijwillig brand weerkorps verleende zijn gewaarde diensten bij den brand in de timmermans-werkplaats van den heer Krijn en op den 2n Paaschdag van 't vorige jaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangst f808.91 had bedragen en de uitgaaf f 869.54, waar door dus een nadeelig slot is ontstaan van f60.63. De begrooting voor 't volgend jaar werd berekend op een ontvangst van f823 en een uitgaaf van f 801.44, zoodat 't vermoedelijk ba tig slot zou zijn f 21.56. Er werd een commissie van toezicht be noemd, bestaande uit de hh. H. Zegel, D. M. Grunwald en P. Slort, die na de rek. en verantw. te hebben ingezien, 't rapport uit bracht dat die in goede orde was bevonden. Uitgeloot werden de aandeelen No. 52, 47 93 69 15j60 91 76 59 en 65. Dit jaar lootte men slechts tien aandeelen uit, waardoor 't te korf; nagenoeg werd gedekt. In plaats van den aftredenden penningmees ter, den heer J. Bakker, werd gekozen H. Zegelin plaats van den secretaris J. W. Verhoeve Bruinvis, A. Krijnen; de 2e secre taris, J. D. Veereschild, werd herkozen en als vice-voorzitter koos men N. van Riel. Vervolgens werd er gediscussieerd over de eerstkomende openbare uitvoering en over 't feest, te vieren bij 't tienjarig bestaan der ver eeniging. Namededeeling van eenige ingekomen stukken en na een woord van waardeering aan de afgetreden bestuursleden gericht te heb ben, werd de vergadering gesloten. Dinsdagmiddag werd onder voorzit terschap van den heer P. B. Bosch, de vierde algemeene vergadering van de ver eeniging van onderofficieren en minderen der Zeemacht gehouden. De bijeenkomst werd 0. a. bijgewoond door den vice-ad- miraal Cramer, eere-voorzitter en de eere- comraissarissen den kapit.-luit. ter zee J. Fiches en den kapitein der mariniers C. J. Visser. De voorzitter bracht bij de opening hulde aan de nagedachtenis van Z. M. den Koning, en verzekerde dat de trouw en aanhankelijkheid van de natie en de leden dezer vereeniging ook het deel der beide Koninginnen zouden zijn. Uit het jaarverslag van den lsten secre taris. den heer N. van Paddenburg, bleek dat H. M. de Koningin-Weduwe, H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar en verschillende andere personen de Ver eeniging belangrijke giften hadden doen toekomen. Ter bevordering van den bloei van het fonds zijn op verschillende schepen, die in Indië vertoeven, correspondenten opgetre den. De vereeniging won 9 beschermers, 3 beschermvrouwen, 82 donateurs, 2 dona trices, 43 begunstigers en begunstigsters, en telt 1541 leden. De rekening toont een ontvangst aan van ruim f 7000, een uitgaaf van bijna f4000, zoodat het ba tig slot ruim f3000 bedraagt. Verschil lende wijzigingen in de statuten en het reglement werden behandeld en aangenomen Den beiden secretarissen en den pen ningmeester werden toelagen voor vuur en licht verleend, en verder besloten de reservekas met f 1500 aan te vullen. Reeds eenige dagen was men onge rust aangaande het lot van het stoom schip „Venus" van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. dat 15 dezer met een lading stuk goederen van Amsterdam naar Hamburg was vertrokken. Dinsdig ontving de direc tie een telegram vau jien kapitein, mel dende dat genoemd stoomschip door aan varing bij Norderney is gezonken, maar dat de opvarenden gelukkig allen waren gered en te Southead (Essex) zijn geland Hoe lang nog Het ijs op de Zuiderzee tusschen Schok land en Kampereiland, zit nog steeds on veranderd vast. De overtocht geschiedt nog geregeld te voet. Een voorbeeld gjesteld De rechtbank te Leeuwarden heeft den socialist Lerk, wegens „opruiing", veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. L. was ten laste gelegd den werkeloozen aan geraden te hebben om bij het vragen om werk hun „wapens" mee te nemen. Toen Maandagavond werklieden van den Werkhond aan den zeekant te Sche- veningen bezig waren aan een huis en bokkingrookerij zand, dat opgeschoven was, weg te graven, stootten zij op 2 Meter diepte op pakken, die weldra bleken dy namiet te bevatten. De commissaris van politie te Scheveningen, die biervan verwittigd dadelijk aanwezig was met eenige beambten, heeft de gevaarlijke stof heel voorzichtig met de handen doen uit graven, teneinde ongelukken te voorko men, en daarna de geheele partij vernie tigd, zooals hij dit in 1883 met duizenden kilogrammen deed, nadat- het dynamiet en buskruit-schip aldaa» December van dat jaar was gestrand. De nu gevonden party bestond uit 30 a 40 kilo, was nog geheel in gaven staat en is waarschijnlijk indertijd 11a de stran ding door iemand, die meende dat het sui kergoed was, aldaar begraven. Tusschen den mum- der bokkingrookerij en de plaats waar bet gevonden werd, was geen l/4 meter afstand. Over. den dood van Prins Boudewijn van België bevatten sommige Fransche bladen onlangs scnsationeele mededeelirigen, waarvan wij geen notitie namen, daar zij door niets schenen gerechtvaardigd te worden. Thans be vat de „Pariser Post" een correspondentie uit «goede bron", die, zooals het blad uitdrukkè- lijk beweert, in hoofdzaak waar is, al zijn de bijzonderheden wellicht niet volkomen juist. «Prins Boudewijn", zoo schrijft genoemd or gaan //had liefde opgevat voor mevrouw Sibyl Sanderson, chanteuse aan het «Théatre de la Monnaie" te Brussel, van wie zooals algemeen bekend is, prins De L... de beschermer is. De koning, die wegens deze liefdesgeschiedenis zeer bezorgd was voor zijn neef, wilde dezen tol majoor benoemen, en als zoodanig naar Antwerpen zenden. Prins Boudewijn sloeg dit voorstel met dankzegging af, doch begaf zich naar Antwerpen otn den gouverneur, die reeds kamers voor hem had laten gereed maken, een beleefdheidsbezoek te brengen. Uit Antwerpen teruggekomen, reed hij ter stond naar het «Hotel de Suède", waar me vrouw Sanderson hem wachtte. Het paar was reeds een poosje te zaraen, toen prins De L... met een revolver in de hand binnenstormde en op een armlengte den prins een kogel in de lendenen joeg. (Vandaar dat de doktoren inwendige bloeding constateerden.) De verwonde trok zich dadelijk terug, miste een trede van de trap, viel naar beneden en werd door de verschrikte bedienden met een gebroken been gevonden. Allen liepen door elkaar en vertelden luid het gebeurde. Eerst later werd het personeel het zwijgen opgelegd, doch reeds te veel personen kenden het geheim. De graaf d'Oultreraont, hofmaarschalk van het koninklijk paleis, die in allerijl was geroepen, reed met den prins naar het paleis van den graaf van Vlaanderen, waar hij nog in den loop van den avond aan zijne wonden bezweek. Terstond werden de hoofdredacteuren van alle Brusselsche bladen op het paleis ontboden en daar verzocht men hun dringend het voor gevallene te willen verzwijgen. Alleen de hoofd redacteur van den sociaiistischen «Pcnple" werd overgeslagen, en zweeg den volgenden dag dus niet. Mevr. Sanderson werd op staan- den voet naar Parijs gezondeD. Eenige dagen daarna bemerkte men dat dit niet goed gezien was, en men liet haar naar Brussel terugko men, om Lakraé te zingeu. Zij gehoorzaamde, maar, zooals men kan begrijpen, kon zij niet over hare gewone stemmiddelen beschikken. Verscheidene personen in Brussel kennen het nummer van het rijtuig, waarin de graaf d'Oultremont den jongen prins stervend bij zijne ouders thuis bracht, en de roman, met het smartelijke slot, gaat van mond tot mond. Volgens de pers werden ook al de in Brussel in garnizoen liggende officieren opgeroepen en verzocht de waarheid geheim te houden, ja in sommige gevallen bepaald tegen te spreken." (Berliner Tageblad.) Onlangs werd in een plaatsje in Zuid- Stigrmarken een „petroleumbron" ontdekt. Die, ontdekking wekte veel opzien en bij den eigenaar van den grond groote ver wachtingen. Geleerden van het Polytech- nicurn te Graz en ambtenaren van het Mijnen-departement hielden zich met de ontdekking bezigmaar daar kwam het uit dat deze bron er een was van zeer beperkten en bijzonderen aard. De petroleum bleek namelijk uit den grond gesijpeld te zijn uit een naburig magazijn van een bandelaar, wiens petroleumvaten gesprongen waren en die de zaak had stil- gezwegen, uit vrees voor eisch tot scha devergoeding van buren, wier bronnen mis schien door zijn petroleum bedorven waren. De Antwerpsche inbrekers maken bet zich nog al gemakkelijk naar bet schijnt. Ten huize van een bewoner der Consciencestraat waren een paar dagen geleden eenige dieven 's nachts ingebro ken door het doorvijlen van een hangslot aan een raam, en toen zij zoo in de keu ken gekomen waren, staken de heeren daar licht aan, zetten thee, en aten er boter hammen met koek en eenig gebak, dat zij in de kast vonden. Eerst nadat zij zich zoo „ganscb gemütlich" versterkt hadden, gingenzij naar boven aan het werk. Vrees voor betrappen behoeft de inbre kers ook al niet al te veel te kwellen althans het „Handelsblad van Antwerpen" klaagt zeer over onvoldoend politietoezicht tengevolge van gebrek aan personeel. Prugrammawan het Zevende Winter-Goncert, op Dinsdag 3 Maart 1891, aanvang 8 uur. 1. «Bersaglieri" Italian March,;j Gustav Steffens. 2. //Beethoven-Ouverture", Eduard Lassen. 3. «Sarabanda", G. F. Handel. 4. Souvenir de Carl «Maria von Weber" Fan- taisio, Louis Schulz. Pauze. 5. Ouver ture de 1' opéra«Mignon", Ambroiso Thomas. 6. Aubade printanière, Paul Laeombe, (op verzoek). 7. Fantaisie de 1'opéra //Carmeü", Georges Bizet. 8. »Unter Palmen und Blumen" Walzer, Ludwig Stasny. Nos. 3 en 8 eerste uitvoering. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik voor het onderstaande een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen en geacht blad, waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. In het Vliegend blad van Zaterdag 21 dezer las ik een beoordeeling van een tooneelvoor stelling, door den heer A. van Lier gehouden op Woensdag 18 Febr. in den Stadsschouw burg, voor een stampvolle zaal. Daarin toch las ik, dat er eenige chanson- netten ten beste zijn gegeven, onder andere een getiteld «Waarom" waarin het publiek gaarne een couplet had gemist en wel het couplet hetwelk betrekking had op de instap pers van de reddingsboot. Aangezien ik de voorstelling niet heb bijgewoond, wist ik ook niet wat er in dat couplet omtrent de instap pers der reddingsboot is gezegd of liever ge zongen. Ik heb daaromtrent geïnformeerd en ben tot de wetenschap gekomen, dat de too- neellisten van den heer A. van Lier het heb ben willen doen voorkomen als zouden de in stappers der -red'lingsbooten hunne mensch- lievende "pogingen aanwenden om hunne na- tuurgenooten uit doodsgevaar te redden. Waarom? Alleen om daardoor geldelijke be looningen deelachtig te worden en onderschei dingen te verkrygen. Ik protesteer ten zeerste daartegen, ook uit naam van alle instappers, die nu en dan vrij willig met de reddingsbooten alhier zijn mede- gegaan, om schipbreukelingen het leven te redden. Dat belooningen, hetzij geldelyke of in den vorm van eereteekens, door ons wor den aangenomen, kan niemand ons ten kwade duiden, daar het meerendeel onzer met een tal rijk huisgezin is gezegend en niet zoo pleizie- rig en gemakkelijk zijn brood verdient als tooneellisten. Of zouden tooneellisten ook geen stoffelijke blijken of onderscheidingen voor de erkenning hunner verdiensten aannemen, in dien dezelven worden aangenomen. Het is in mijn oog zeer onbeleefd en ondankbaar gehan deld door personen, die van Amsterdam naar den Helder komen, ten einde dubbeltjes te ver dienen, om een gedeelte der inwoners en mo gelijk ook begunstigers in een minachtend en belachelijk daglicht te plaatsen voor een stamp volle zaal. Namens alle instappers van de Reddings booten der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, gestation- neérd te Helder T. RIJKERS, Br. der Orde v. d. Ned. Leeuw, Schipper der Reddingboot. Naar het Italiaansch. 13. Ooo Ik hoorde een politieagent zeggen, dat zij niets bij zich had dan een zakdoek en het tabernakel stond open en was ledig. Mijn brief en de tien duizend francs zijn verdwe nen, zy is dus eerst gedood en daarna be roofd." «En ik heb ook een brief in het taberna kel gelegd, dien Jenny gevonden moet hebben," riep Lartige uit, die zeer bleek was gewor den. «Wie kan dien roof en moord bedreven hebben "Ik dacht eerst aan een gewone misdaad uit hebzucht," antwoordde Verdier, «maar hoe meer ik er over nadenk, hoe minder mij dat waarschijnlijk voorkomt. Jenny had geen voor komen om schatten by haar te zoeken.En GanWat is er geworden van den afgezant uit Londen, die dezen nacht om één uur te Parys aankwam Ik telegrafeerde hem je adres, voor het geval je hem aan het station misliep. Hij moest dus hier gekomen zijn. In myn brief, die te gelijk met het geld ge stolen werd, meldde ik je de komst van dien afgezant, het teeken, waaraan je hem zou herkennen en het parool, waaraan hij je zou herkennen als één der vy ven. Als de moor denaar daarvan eens gebruik had gemaakt om Gustave Perrier op een dwaalspoor te bren gen en hem daarna de bijzonderheden van ons geheim te ontlokken. Gustave Perrier zou ons gewichtige documenten brengen betreffende een erfenis van verscheidene millioenen, die Ber- raont in handen der vijven wil spelen. Ik beef by de gedachte dat een oningewyde deze papieren heeft ingezien." «En als de politie den moordenaar van Jenny ontdekt en onze brieven by hem vindt?" riep Lartige uit. «In mijn laatsten brief heb ik mijn adres nog eens vermeldals de politie mij zocht «Je moet vandaag nog van naam en van woning veranderen," zeide Verdier. Overigens zal men je te Parijs wel vergeten hebben ge durende je twintigjarige afwezigheid. Wie zoekt in den heer Jules Thertnis uit Brussel, den beruchten Pierre Lartige Neen, ik denk meer aan Gustave Perrier en aan Jenny's moordenaar." //Misschien heeft Perrier je telegram niet ontvangen en weet hij nn myn adres niet," merkte Lartige op. «Wij moeten in alle cou ranten de lijat der nieuwaaugekomen logeer gasten der hotels nazien. Onder welken naam reisde Perrier?" «Zijn pas is te Londen afgegevon ten name van Jordan Wild," antwoordde Verdier. «Ik zal mij straks de voornaamste couran ten laten brengen om te zien of Jordan Wild in een of ander hotel is afgestapt," zeide Lartige. «Nu wy Jenny Stall verloren hebben, moe ten wy persoonlyk met elkaar in verbinding blijven," sprak Verdier. «Ik raad je een klein hnis geheel te huren, onzo samenkomsten in een hotel zouden gevaarlijk zijn. Ook zal ik een nieuwen pas op een anderen naam voor je gereed maken. Morgen zal je in een rijken Hollander veranderd zijn." Een krachtige ruk aan de schel onderbrak het gesprek der twee mannen. «Wie zou dat zijn?" vroeg Lartige. «De vrees zit er by mij in na dat ongelukkige nieuws." Verdier stond op. «Als het Gustave Perrier eens was I" zeide hij. Dit vermoeden bewoog Lartige om de deur te gaan openen. Een geheel en al onbe kend jonkman Maurice Vasseur stond voor hem. Lartige keek hem een oogenblik aan en vroeg toen langzaam: «Wien zoekt gij «Mijnheer Jules Thermis!" antwoordde Mau rice flink. «Zoo is mijn naam, maar ik begrijp niet...." «Ge zult mij spoedig genoeg begrijpen, mijn heer Thermis. Ik kom namens vijf-vier, den afgezant uit Londen." Lartige was zichtbaar ontsteld en deed een schrede terug om den jonkman binnen te laten. »Met wien heb ik de eer te spreken vroeg hij, terwijl hij den bezoeker een stoel aanbood. «De aangelegenheid, die ik met u heb te behandelen, is gewichtig en moet geheim ge houden worden," zeide Maurice in plaats van te antwoorden. «Kan men hier vrij spreken zonder beluisterd te worden «Laten wy dan in myn slaapkamer gaan," sprak Lartige. »Wees zoo geed mij te volgen." Toen Maurice op den drempel van deze ka mer verscheen en den gewaanden priester be merkte, trad hij verschrikt terug. Lartige be merkte dit en zeide haastig«Deze heer is een vriend van vijf-vier en kent al zijn ge heimen. Ge kunt dus vrij spreken." «Dan onderstel ik, dat deze heer ook tot het bondgenootschap der vijven behoort?" vroeg Maurice. Het was thans Verdier, die hevig schrikte. «Deze heer is een afgezant van vijf-vier!" antwoordde Lartige tot geruststelling van Ver dier. «Waarom is vijf-vier niet zelf geko men vroeg hij met een doordringenden blik op Maurice. «Om de geldigste reden, die mogelijk is," antwoordde Maurice met een ijzigen lach. «Vijf-vier, lid van het bondgenootschap der vijven, ligt op dit oogenblik dood in de Morgue." «Dood?" riepen Lartige en Verdier uit. Maurice knikteja. «Hoe stierf hij «Hij werd vermoord." «Hij en Jenny ook «En wie is de moordenaar «Dat ben ik," antwoordde Maurice met een buiging. «Ellendeling!" klonk de kreet uit twee mon den en twee revolvers werden op Maurice' borst gericht. Onbezorgd haalde deze de schouders op en zeide «Ge wilt mij bang maken, raaar dat is vcr- geefsche moeite. «Ik weet zeer goed, dat niet zoo dom zult zyn my te vermoorden. Mijn lijk zou u hier in groote verlegenheid brengen. Wat zoudt ge daarmee aanvangen Hoe zoudt ge de aanwezigheid daarvan in uw kamer kunnen verklaren Ook ligt het ver - moeden voor de hand, dat ik zekere gewichtige papieren, betreffende de erfenis van Armand Dharville, bij een notaris in bewaring heb ge geven en dat deze notaris ze aan de justitie overgeeft, wanneer ik verdwenen mocht zijn." «Gekent dus onze geheimen?" vroeg Verdier. «Betreffende die erfenis, ja «Zijt ge in het bezit der papieren, die vijf- - vier ons uit Londen zou brengen Dat ben ikEn nu wenscht ge zeker vurig den inhoud daarvan te kennen De inhoud zal niet voor u verborgen blijven, doch vooraf wil ik u zeggen, welk voordeel ik denk to trokken uit de ontdekking van uw geheim. Ik weet niet waar ik geboren werd, mijn ouders heb ik nooit gekend. Eon eenvoudige burgervrouw bracht mij grootmijne onbekende ouders hadden mij aan haar toevertrouwd. Toeu ik zeven jaar oud was, werd ik op een kostschool geplaatst. Daar werd ik soms be zocht door een vrouw, die zich eene vriendin mijner overleden moeder noemde en mij ge regeld zakgeld verschafte. Na afloop mijner studiën werd ik met mijn twintigste jaar van de kostschool ontslagen. Myn leeraren hadden mijn verstand voortreffelijk ontwikkeld, maar het was hun niet gelukt mij achting voor deugd en zedelijkheid in te prenten. «Genieten" was mijn ideaal, en liet is dat nog. Alle an dere dingen reken ik als zonder waarde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1