't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1885. Woensdag 11 Maart 1891. Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN Uitgevers: BERKHOUT VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Marine en Leger. iLTDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per poet75 Afzonderlijke nummers2 Bure*ux: SPOORSTRAAT mi ZUID6TRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 10 Maart 1891. Zaterdagavond werd door Helder's Dillettanten-clnb in Tivoli opgevoerd »Een bittere pil", blijspel in 3 bedrijven, door Justus van Maurik. 't Gezelschap behaalde bij de opvoering groot succes. Blijkbaar waren de rollen goed ingestudeerd, hetgeen vooral uitkwam in 't tweede bedrijf. Inzonderheid hebben we een woord van lof over voor de dames Rosa en Betje en voor de hh. Waldemar en majoor Brand. De herhaalde applaus getuigden van de ingenomenheid der bezoekers. 't Decoratief in 't eerste bedrjjf was zoo uitstekend, dat een schouwburg van den eersten rang 't moeielijk had kunnen over treffen. Zaterdag heeft men een onderzoek kunnen instellen naar den toestand van het Eng. stoomschip „Elstow". Daaruit bleek dat het raam met een stuk van bet roer en alle schroefbladen verloren is gegaan, terwijl de achtersteven belangrijke schade beeft geleden. Behalve dat een gröot aan tal klinknagels is gesprongen, beeft het schip midscheeps een klein gat, waarschijn lijk door het stooten op een wrakstuk ver oorzaakt. Met het stoomschip „Saturnus" zijn he den 1900 balen katoen van hier naar Bre- men vervoerd. De zangvereeniging Helder's Man nenkoor", zal, naar we vernemen, in 't begin van April haar tienjarig bestaan feestelijk vieren, door 't geven van een groot concert in Tivoli. De hh. J. Ko ning, kapelmeester K. N. M., L. A. Schou ten en F. Werner, respectievelijk voor piano, viool en violoncel, hebben hun belanglooze medewerking toegezegd, evenals 't sympho- nie-orchest der K. N. Marine, dat 't feest zal opluisteren door 't geven van eenige orchest-nummers. Er zal o. a. worden uitgevoerd een geheel nieuw werk van Ed- vard Grieg, Landerkennung". We ver trouwen dat H. M. met dat feest veel succes zal hebben en koesteren van de e.k. uitvoering de beste verwachtingen. Yan de 9 matrozen van den rammo- nitor „Panter" die te Dordrecht verzet tegen de politie hebben gepleegd en des wege voor den zeekrijgsraad te Hellevoet- sluis hebben terechtgestaan, is één vrij gesproken, terwijl de- anderen zijn veroor deeld tot een militaire gevangenisstraf (cel lulair) van 3, 4, 5 of 6 maanden. Nog steeds ijs Men schrijft ons uit Alkmaar van 6 dezer: Gisteren is in tegenwoordigheid van den rijksopziener, belast met het toe zicht op den stoombootveerdienst Enkhui zenStavoren, een verkenningstocht ge houden met de veerboot „Friesland" ten einde te onderzoeken of de heropening van den regelmatigen dienst zou kunnen ge schieden. Behalve een ijsberg, die zich iin zee vertoonde, was overal rnim water. Te Stavoren gekomen, bleek de haven zoo danig versperd door ijs, dat de boot niet dan met de uiterste moeite en na meer dan een half uur tobbens, de aanlegplaats kon bereiken. De terugtocht naar zee was niet minder bezwaarlijk en kostte niet minder tijd. Door de zuidwestelijke win den is de haven vol met zware ijsschol- len, die tot op den bodem reiken. Yan de hervatting van den veerdienst kan on der deze omstandigheden geen sprake zijn. De boot bekwam aanmerkelijke schade aan hare raderen. Twee onaangeteekende brieven, een met een muntbiljet van f 10, en een met een bankbiljet van f 200, te Arnhem ia de brievenbus gestoken, worden vermist. Waarom brieven met geldswaarde ook niet aangeteekend, wat slechts een dub beltje kost. -Vrijdagavond nam een Duitscher, naar het scheen een werkman, te Amster dam zjjn intrek in een logement op den hoek van de Prins Hendrikkade en de Mar telaarsgracht, en ging, zooals de logement houder verklaarde, reeds vroegtijdig naar bed. Omstreeks drie uur des naehts bemerkte de schoonvader van den kastelein, dat het bed van den logeergast in brand stond. Op het hulpgeroep kwamen verschillende personen aangesneld, waaronder eenige po- litie-agenten, een commandeurvan de stadsreiniging en een logé uit het huis. Al deze personen werden door den Duit scher, die bljjkbaar aan verstandsverbijste ring leed, min of meer ernstig met een dolk gewond. In de worsteling kreeg hij zelf ook een verwonding, waardoor men hem eindelijk overmeesterde. Al de ge kwetsten werden in het Binnengasthuis verbonden. Het begin van brand werd spoedig ge- bluscht, zoodat de brandweer,die ook bij dit nachtelijk rumoer te pas kwam, spoe dig weer kon vertrekken. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een gevaarlijke en b|j de justitie wel bekende inbreker viel Woensdagavond in handen der politie. Yoor de factory der firma Yan Gend Loos, aan de Prins- Hendrikkade (Haringpakkerij) was namelijk een vrachtwagen met stukgoederen aange komen. Bij het afrijden van de glooiing had de koetsier een paar mannen van ver dacht voorkomen onder de lantaarn gezien, en hield die in het oog. Toen hij den bok afgleed, zag hij, (en hij maakte er zijn makker juist opmerkzaam op), dat een der beide mannen een doos van den wagen stal en aan zijn handlanger overreikte, die er mede aan den haal ging. De wakkere kleine koetsier zette den dief onmiddellijk na, die, ziende dat er on raad was, de doos met schoenen wegwierp. De koetsier haalde hem echter in, pakte hem in de kraag van zijne jas, en wist door het roepen van houdt den diefc een paar personen tot hulp te doen toeschieten, waarbij al spoedig een agent van politie zich voegde, die den vluchteling mede nam naar het bureau van politie aan de Oude brugsteeg, en waar hij bleek te zijn Oornelis Lavertu. 't Is weer een waarschuwing Vrijdagnacht circa kwart voor vier werd de heer K., makelaar, op den Nieuwen- dijk te Amsterdam aangesproken door een als buitenman gekleed persoon en om den tijd gevraagd. Toen hij zijn horloge zon der argwaan raadpleegde, werd hem dit uit de hand gerukt, en verdween de dief er zoo snel mee, dat de heer K. hem niet achterhalen kon. Zaterdagnacht is op de Prinsengracht over de Noordermarkt te Amsterdam een 22-jarige schippersvrouw te water geraakt en verdronken. De schipper werd wak- kèr door het schreeuwen van zijn kind van 9 dagen en miste toen zijn vrouw, wier lijk later door de politie werd opgedregd. Yervalschte Zeérisch. Naar aanlei ding van ons berichtje omtrent „vervalschte zeevisch", welke in Utrecht uitgevonden zou zyn, schrijft een onzer lezers nog 't volgende Als de haring de Hollandsche kusten nog niet bereikt heeft, wordt hij reeds bij massa's op de Zweedsche en Deensche kus ten gevangen" Door de snelle vervoer middelen, is het mogelijk deze haring in nog betrekkelijk versehen toestand hier te lande te rooken. Waggonladingen met Deenschen haring worden hier dan ook ingevoerd, en vervolgens door de bekende rookerijen als Hollandsche bokking ver kocht. Deze soort y&foshiit evenwel niet van de Hollandsche. Een ander, minder genietbare soort, wordt gemaakt van niet al te besten pekelharing Deze pekelharing wordt ontzout, gerookt en als echte bokking verkocht, doch is bijna niet eetbaar. Zij staat als man te hoek Bij een voorgenomen huwelijk te Wie- ringerwaard is gebleken, dat de vrouw in de rigisters van den Burgelijken stand in geschreven staat als te zijn van het man nelijk geslacht. Er zullen dus eerst nog eenige noodzakelijke formaliteiten moeten plaats hebben, eer het huwelijk kan vol trokken worden. Hij hield van kalfsvleesch In het Zuid-Afrikaansche Tijdschrift komt 't volgend verhaaltje voor Toen de zendingstatie Bethanie aan de Rietrivier gesticht werd, zoo wat 50 jaren geleden, was het land, dat later de Oran je-Vrijstaat geworden is, woest en slechts hier en daar bewoond door Boesmanben den, eenige Bathlapin en Koranna's. De zendelingen van hetBerlijner genoot schap hadden tien jaren lang onder dat volk met vele opofferingen gearbeid, en nog was er geen teelten te bespeuren van zelfs één enkelen bekeerling onder die hei denen. Op het laatst predikte op een goeden Zondag een der zendelingen over den Ver loren Zoon. Zekere oude Boesman zat met buitengewone aandacht te luisteren en toen de dienst over was, kwam hij den prediker opzoeken. Ou baas, zeide hij, jij het van daag mooi gepreek, en wat jij zeide het mij diep getroffe. Zie zoo, dacht de evangeliedienaar, eindelijk is het brood dat wij hier in het water geworpen hebben, toch weder ko men aandrijven. Wel Platje zeide hij, ik ben verblijd, je dat te hooren zeggen. Ja ou Baas, ik is die verloren zoon ik gevoel diten jij is mijn vader. Neen, neen, antwoordde de zende ling, ik ben dat niet Jawel, viel de Boesman hem in de rede. Ik is die verloren zoon, en jij is mijn vader en nou wil ik maar weet wanneer zal jij die kalf slag De burgemeester van Franeker waar schuwt tegen de prijsraadsels, welke uit die gemeente gedurig in de nieuwsbladen onder de rubriek advertentiën voorkomen, en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending van een hoeveelheid zegels, boekwerken, prijzen of cadeanx in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de waarde van de toegezonden postzegels vertegen woordigen, worden de prijzen of de ca deaux eerst dan bij loting toegewezen, wanneer zieh de stellers der advertentiën door het getal der onvangen postzegels een ruime winst hebben verzekerd. De rechtbank te Verviers heeft Don derdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van Joseph Meijers, gewoond heb bende te Maastricht en vier andere per sonen, beschuldigd van frauduleuzen in voer van gedistilleerd. De beschuldigden zijn veroordeeld, ieder tot een gevangenis straf van een jaar, tot betaling van frs. 681,663,56 aan verschuldigde rechten, tot een boete van fr. 6.816,636,60 en in de kostenboete en kosten bij lijfsdwang voor den tijd van 9 maanden te verhalen. Door de bestuurders van het Keighley Cottage hospitaal in Engeland is een der doctoren ontslagen, die bij behandeling van kanker een homoöpatisch Matthei-middel had gebezigd. Zijne medegeneesheeren wei gerden op dien grond met hem samen te werken, maar hij stond op zijn recht om ter genezing van zijne patiënten elk middel aan te wenden dat hem heilzaam voorkomt. »The Lancet" geeft dit den doctor niet toe en ontkent dat het goed kan zijn, geheime middelen in gasthuizen toe te passen. De gewoonte om slechts bekende middelen te bezigen, acht het blad onmiskenbaar juist. Het Engelsche pleizieijacht Lancas- hire Witch van de familie James had tusschen Barbadoes en Trinidad het geluk ora zes schepelingen van de „Carribon" een stoom- ■ehip, dat van Brazillië naarLiverpoolopreis was, te redden. De 20 Januari verging de Carribon", en moest de bemanning zich in twee sloepen redden. Een der sloepen» wier bemanning doorde»Lancashire Witch" gered werd, zwierf twaalf dagen op zee. De bemanning had zich met wat beschuit te voeden en overigens met vliegende vis- schen, die zij 's nachts door het licht van hun lamp vingen. Eindelijk was al hun mondvoorraad op en gaven zij de hoop op gered te worden, zoodat een hunner over boord sprong en verdronk. Toen zij door het jacht van den heer James gered wer den, waren al de geredden meer dood dan levend van uitputting. Aan boord van de »Lancashire Witch" werden zij goed ver zorgd. Van de andere boot is niets ver nomen waarschijnlijk is zij door den he- vigen wind naar de kust van Venezuela gedreven en daar op de rotsen verpletterd, zoodat de andere helft van het volk der „Carribon" den dood in de golven heeft gevonden. Een Fransch spreekwoord zegt, dat er geen dwaze beroepen bestaan, maar al leen dwaze inenschen. Zoo oordeelde ook onlangs een Parijsche Rechtbank, toen zij de aanklacht afwees van een bekend vech tersbaas tegen een oud man, die hem had weerhouden een beleediging met den degen in de hand te straffen. De beklaagde er kende het feit volkomen. Hij deelde mede dat hij 60 jaar oud was en 600 francs in komen had, te veel om te sterven maar veel te weinig om te leven. Om een bijverdienste te hebben ging hij eiken morgen van zes tot negen uur naar het Bois de Bonlogne en trad daar als vredestichter op. Hij was overtuigd op die manier reeds veel onheil voorkomen te hebben. Hij had er bovendien dikwijls lekker door gegeten, omdat men, zooals hij zeide, altijd dankbaar is, wanneer men van een dwaasheid wordt teruggehouden, want ofschoon hij oud-soldaat was, vond hij een tweegevecht altijd dwaas. De rechter scheen het eens te zijn met den verstandigen oude, die nu waarschijnlijk zijn zonderling beroep wel zal voortzetten. Ingevolge machtiging, bij kon. besl. van 0 dezer, wordt Hr. Ms. fregat „Evertsen", liggende te Willemsoord, ter oefening van de in dit jaar in te lijven zeemiliclena, met den 21sten April a. 8. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedra gen aan den kapt. luit. ter zee J. Haremaker. Aan boord van genoemden bodem worden ver der met gemelden datum geplaatst of overgeplaatst: de luits. ter zea 1ste kl. K. J. Bal, F. C. E. L. Koster, J. M. Pbaff en T. H. de Meester, eerst genoemde als lste officierde luits. ter zee 2de kl. H. O. W. Planten, P. van den Broeke, J. S. F. Gallay, J. A. van der Star, W. H. von Le8ohen, J A. Kooi en H. deBooy, beide eerst- gemelden op het folio van luit. ter zee lste kl. de kapitein der mariniers H. J. Homeny, belast met het bevel over bet ingescheept detachement mariniersde ie luits. der mariniers C. N. Ca- zaux van Staphorst, J. C. van Hoek, F. K. F. ter Haar en J. P. A. Termaatde 2e luits. der mariniers J. van der Kop; de offi. van gez. Ie kl. G. U. Klosserde offic. van adm. Ie kl. C. H. S. Pastor, en de offi. van adm. 2e kl. E. G. de Wijs. Naar hot Italiaan»ch. 16. ooo Yerdier opende het pakje bankbiljetten, dat Maurice op de tafel gelegd had, en overhan digde hem daaruit twee duizendfrancs. «Wat heb ik te doen vroeg Maurice. «Voorloopig niets! Wy moeten op nieuwe voorschriften uit Londen wachten, maar ge zult niet lang werkeloos behoeven te blijven." «Kan ik nu gaan vroeg Maurice. «Ik word op het redactiebureau verwacht en zou niet gaarne vandaag van myne gewoonten af wijken." «Vaarwel dan jonkman, en tot weerziens. Wees vooral voorzichtig," zeide Yerdier. ^Lartige drukte den jonkman de hand en zeide hartelijk: «Tot weerziens! Ik hoop, dat wy vrienden worden, echte vrienden I" Na een kort gesprek nam ook Verdier af- seheid van Lartige en verliet het hotel. Deze laatste pakte daarop haastig zijn koffers en liet die door een hotelknecht naar het station brengen van den spoorweg naar Lyon. Daar moesten ze bewaard worden tot het uur, waarop de trein naar die stad zou vertrekken. Toen de knecht terug was en hem het bewijsje van de koffers gegeven had, betaalde Lartige de rekening van den hotelhouder en vertelde aan dezen, dat hy dien avond naar Lyon moest. Hij verliet nu ook het hotel en wan delde op zijn gemak naar de woning van Ver- dier in de rue Beranger. «Woont hier mijnheer Martin vroeg hy den portier. «In het achterhuis, op de derde verdieping," antwoordde deze beleefd. Spoedig zat Lar tige in de voorkamer van mijnheer Martin, die niemand anders was dan Verdier, welke nog in zyn priestergewaad gekleed was. Hij maakte voor Lartige een pas gereed ten name van den rustenden zeekapitein Lodewijk van Broek, uit Holland. Toen hy daarmee gereed was, voerde hy zijn makker door een geheime deur in zyn andere woning, waar nu met Lartige een groote verandering plaats had. Hy werd jonger gemaakt. Zijn weelderig haar werd koolzwart geverfd. Hy werd in een langen pelsrok gestoken «n kreeg een hoogen cilinderhoed op. Hij moest erkennen dat Ver dier zeer bekwaam was in het vermommen. Hy keerde niet in de woning van de rue Béranger terug maar vertrok door de deur no. 20 op den boulevard du Temple. Toen hij het kamertje van den portier voorby ging, riep hy dezen met luide stem toe «Ik heb mynheer Marchais niet thuis ge troffen. Zeg hem, dat zyn vriend van Broek hier geweest is en later wel eens terug zal komen." Marchais was de naam, waaronder men Verdier in het huis no. 20 op den boulevard du Temple als een zeer fatsoenlijk man kende. Lartige ging nu de straat op en zorgde dat hy spoedig uit de drukke hoofdstraten in de stillere wjjken kwam. Zyn oogmerk was een huisje in zijn geheel te huren. Hoe eenvou dig dit scheen, bleek dat toch niet gemakke lijk te zijn. Zulke huisjes zijn er niet veel in j Paryshet is voor de eigenaars voordeeliger groote huizen te hebben, die door onderschei dene gezinnen bewoond worden. Langen tijd zocht hy vruchteloos, maar eindelijk zag hy huisje te huur staan, dat hem wel aan stond. Hij ging bij den portier en vond alles naar zijn genoegen. Het was een stille straat, aan alle zijden was het huis omringd door een tuin, en de hoofdzaak was, dat Lartige het geheel alleen zou bewonen, zelfs geen portier zou er zijn. Daar hij den gevraagden prij» goedkeurde en de huur een half jaar vooruit betaalde, kon hij onmiddellijk het huis betrekken en zijn koffers van het station daarheen laten bren gen. Hjj schreef onmiddellijk aan Verdier zyn nieuw adres. Tegelijkertijd verzocht hy om toezending van een geschikten knecht, daar hij alleen by noodzakelijkheid op straat wilde gaan. Verdier liet dezen wensch van zyn vriend niet lang onvervuld. Reeds den volgen*" morgen meldde zich een jonkman aan bij den gewaanden kapitein van Broek, 't was een doofstomme, die echter goed kon schryven op het leitje, dat hy altijd bij zich droeg. Het gebrek van den knecht was wel lastig, maar tevens van groot nut, daar hy de gesprekken van Lartige niet kon beluisteren. Terwyl Jean, de doofstomme, het ontbijt gereed zette, ging Lartige in den tuin. De muren waren overal met klimop begroeid, dat thans echter bladerloos was. Het trok zijne aandacht, dat ineen der zijmuren een deur was. Waar kwam men door deze deur? Zeker wel in den aangrenzenden tuin, maar waarom wa9 die deur daar en aan wien behoorde die tuin Dat waren de vragen, die Lartige zich stelde en waaromtrent h|j zekerheid wilde heb ben. Onmiddellijk na het ontbijt ging h|j naar den huiseigenaar, die in de buurt woonde en betuigde hem zijn tevredenheid over de wo ning. Gedurende het gesprek, dat nu volgde, vroeg hy ter loops naar het doel, waarmee die deur in den tuinmuur was aangebracht- O, dat is eenvoudig," antwoordde de eige naar, een spraakzame oude heer. «Het huis daarnaast was vroeger ook mijn. eigendom, en toen heb ik een verbindingsdeur laten maken. Later verkocht ik dat huis nogal voordeelig aan de kostschoolhouderes, mevrouw Dubief en toen is die deur weer dichtgemaakt, den sleutel heb ik er nog van." Lartige verliet den huisheer, zeer tevreden over de verkregen inlichting, maar toch hield die deur zijn gedachten bezig. Hij besloot een sleutel daerop te laten maken. Dan had hij een prachtige gelegenheid tot vluchten als de politie op den inval kwam om kapitein van Broek een bezoek te brengen in zijn eename woning. IX. Het geneeskundig onderzoek der vermoorden leverde slechts twee dingen op, die eenig ge wicht hadden. Ten eerste bevonden de dok ters, dat de linkerarm gaaf en gezond was. Waarom kon hij dan den arm in een doek ge dragen hebben, zooals de Kadet beweerde Ten tweede vond men op zijn rechterarm twee degens getatouëerd, waaruit werd afgeleid, dat hij waarschijnlijk vroeger in militairen dienst geweest. Aan het l|jk der vrouw was niets bijzonders op te merken. De kleeren der beide slachtoffers waren nogmaals zeer nauw keurig onderzocht doch vruchteloos. Alleen had men in de winterjas van den man een velletje wit papier gevonden, waarin op re gelmatige afstanden eenige gaten gesneden waren. Mynheer de Gibray legde dit papier zorgvuldig in zijn portefeuille by het bloudo haar, dat in de hand der vermoorde vrouw gevonden was, ofschoon h|j het eigenlijk niet wist, waartoe dat stuk papier met gaten hem dienen zou. Vervolgens maakte hy een proces verbaal op van de bevinding der dokters. Deze verklaarden, dat de vrouw zeker vyf- tien uren en de man ongeveer negen uren dood was. Ofschoon de lyken op verschillende plaatsen gevonden waren, kon toch aangenomen worden, dat dezelfde hand eerst de vrouw en daarna den man vermoord had. Bovendien constateerden de dokters, dat de wonden van beide slachtoffers met hetzelfde wapen moesten zijn toegebracht. Na afloop van dit onderzoek werden de lyken in de Morgue te kijk gelegd, om ze door vrienden of verwanten te doen herkennen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1