't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL TWEE ERFGENAMEN. No. 1886. Zaterdag 14'Maart 1891. Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Programma van het Achtste Winter-Concert, ATDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureau*: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 10 m. Onderg. 6 u. 6 m. Zondag 15 Passie-Zondag. Maandag 16 Dinsdag 17 Eerste Kwartier. Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 HELDER, 13 Maart 1891. Aan den heer G. Tichelman, ontvanger van 't Kanaal- en Havengeld, alhier, is bij kon. besl. pensioen verleend ten bedrage van f1100.— Aanstaanden Maandag 16 Maart, zal 't College „Entre Nous" een uitvoering geven, waarbij niet alleen door de Entre- Nous-kapel, onder leiding van den heer L. A. Schouten, eenige goed gekozen or- chest-nommers zullen uitgevoerd worden, maar ook door eenige leden een zeer gun stig bekend blijspel zal worden opgevoerd. Het college is èn om zijn musicale, èn om zijn. litteraire uitvoeringen gunstig genoeg bekend, dat verdere aanbeveling tot bezoek zeker overbodig is. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij onze geachte lezers naar de verschillende advertentiën. Den 11 en dezer is te Utrecht voor het examen nuttige handwerken geslaagd Mej. J. Schol van hier. Naar aanleiding van onze mededeelingen omtrent het voormalige kerkgebouw der R.K. gemeente alhier, ontvingen we dezer dagen van een onzer plaatsgenooten een schrijven van den volgenden inhoud, over een ander, alsnog bestaand, doch mede verlaten kerkge bouw. In de Oude-Kerkstraat, in 't Westelijk deel der gemeente, vindt men een gebouw, thans een woon- en een pakhuis, dat vroeger bestemd was voor kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente alhier. Ook toen het tot bedehuis diende had het gebouw al het uiterlijke van een schuur. De bouw dagteekende van het jaar 1788, en de eenvoud van het uiterlijke en inwendige van dit bedehuis was, naar men meent, geheel overeenkomende met het streven der gezindte in vorige eeuwen, om de gebouwen voor hare godsdienstige aamenkomsten zonder eenigen praal in te richten. Hoe eenvoudig ook, voldeed dit kerkgebouw langer dan een halve eeuw aan de behoefte der niet zeer talrijke gemeente. Gedurende de jaren 1811 tot 1813 deelde het gebouw in 't lot der bedehuizen van de Hervormde gemeente te Helder en te Huis duinen. 't Werd door de Franschen in bezit genomen en diende tot kazerneering voor krijgs volk en Spaansche krijgsgevangenen. In't jaar 1814 werd het gebouw weder tot het houden van godsdienstoefeningen in orde gebracht. Van 1815 tot 1843 werden daarin de godsdien stige samenkomsten der gemeente geleid door den by oude ingezetenen nog welbekenden predikant Hoekstra, wiens naam, ook als Secre taris der Plaatselijke Schoolcommissie, men hier en daar nog ziet prijken op eere-diploma's, in oude dagen aan leerlingen der gemeente scholen (uitgereikt. Gedurende de werkzaam heid alhier van Hoekstra's opvolger, den heer P. Douwes Dekker, werd in 1853 het thans bestaande kerkgebouw aan de Kerkgracht ge sticht, en het oude bedehuis in de Oude-Kerk straat, waaraan we in de verbeelding een be zoek brachten, verlaten. Tot de geschiedenis van dit voormalige kerk gebouw behoort nog, dat bij de stichting der Herst. Evang. Luth. gemeente alhier, de gods dienstoefeningen ook van die gemeente, van Mei tot December 1827, in dit bedehuis plaats vonden. Op 13 Mei van genoemd jaar aan vaardde ds. J. H. Sonstral, toen nog proponent, zijn dienstwerk in dit kerkgebouw als tijdelijk predikant. Jongeren van jaren zullen wellicht moeilijk begrijpen, hoe dit onoogelijke gebouw zoo lang kon dienen tot het houden van godsdienst oefeningen. Niemand zou op 't oog af denken, dat deze schuur eens als kerkgebouw heeft dienst gedaan. Dinsdagavond hield 't gezelschap „Ernst en Scherts" een vergadering met dames in Tivoli. Door 't ongunstige weder op j dien dag{wa» de opkomst der leden min der groot dan gewoonlijk. Voordrachten, zoowel op muzikaal als litterarisch gebied, wisselden elkander af, waarbjj men aan den naam van 't gezelschap hulde braeht door 't komische aan 't ernstige te paren. Een tooneelstuk tot afwisseling viel zeer in den smaak en een genoegelijk bal besloot den avond. De „Staatscourant" van 11 dezer bevat het koninklijk besluit van 25 Fe bruari 1891, betreffende de lichting der nationale militie van bet jaar 1891. De lichting bedraagt 11,000 man, waarvan 650 voor den dienst ter zee worden bestemd. De verdeeling voor de verschillende pro- inciën is aldus: Noord-Brabant 1263, Gel derland 1274, Zuid-Holland 2155, Noord- Holland 1876, Zeeland 518, Utrecht 498, Overijsel 774, Groningen 736, Friesland 915, Drente 348, Limburg 643. In de zitting'van de Tweede Ka mer van Dinsdag jl. heeft de beer Levy- sobn Norman verlof gevraagd op een na der te bepalen dag de Regeering te inter- pelleeren over bet passeeren van een ambt genoot, den beer Land, voor de bevorde ring van hoofd-officier. In een der dagbladen wordt, per ad vertentie een huishoudster gevraagd voor Haarlem, netjes kunnende koken en buis- werk verrichten, eerlijk en niet bevriend met mannen van bet Leger des Heils, noch van de Loge. Een slachtoffer van den sneeuwstorm In den nacht van Maandag op Dinsdag bad op de rivier de Waal voor Tiel een treurig'ongeluk plaats. Twee personen (de veldwachter van Wam el en een metselaar) die kort na middernacht wenschten te worden overge zet, waren reeds per veerpont aan de over zijde genaderd, toen dit vaartuig, nadat de veerknecht, die ben overzette, op den wal was gesprongen om den ketting te bevestigen, plotseling terugdreef en in korten tijd, zonder dat zij het konden beletten, midden op de rivier lag. Door een feilen storm uit het oosten opgezweept, sloegen de golven in bet vrij lage vaar tuig, dat spoedig zoo vol geloopen was, dat het zinken moest. In dien tusschen- tijd werden weliswaar pogingen aange wend om de beide personen, wier hulpge roep aan beide oevers duidelijkwerd gehoord, uit bun hachelijken toestand te redden, doch men kon daarin niet tijdig ge noeg slagen om een ongeluk te verboe- den. De veldwachter nl. werd door den feilen stroom medegevoerd en is jammer lijk verdronken, terwijl zijn lotgenoot, die op de tamelijk booge brug, waarover de veerketting loopt, geklommen was, eerst na geruimen tijd uit dien neteligen toe stand kon worden verlost. De ongelukkige, die hierbij bet leven liet, keerde terug van bet station Tiel, waarbeen hij zijn zoon vergezeld bad. Hij laat een weduwe met acht kinderen na. Breda. Op de bank der beschul digden een 14-jarig meisje te zien zitten met innemende gelaatstrekken is niet iets alledaagscb. Men zag dit thans voor de arr.-rechtbank alhier. Het kind werd be schuldigd van diefstal en brandstichting, en zij bekende, zonder teeken van spijt, zonder berouw, ja zonder het schijnbaar bewustzijn van baar topstand. De amb tenaar van het O. M. eischt ontslag van rechtsvervolging en opzending tot baar 18e jaar in een rijksopvoedingsgesticht. Tering Bij de redactie van het Dagblad te 's- Hage vervoegden zich Zaterdag 2 perso nen, die met uitstekend succes door dr. Coronel, aldaar, met bet middel van pro fessor Koch waren ingespoten. Het waren J. K. Annokkee, oud 40 ja ren, en M. J. L. Varr Harberden, oud 27 jaren. De eerste bad 20 jaren en laatst genoemde 4 jaren aau bloedspuwingen ge leden. Gedurende zes weken werden ze door genoemden geneesheer behandeld. Niet alleen bet bloedopgeven heeft ge heel opgehouden, maar ook bet boesten en de verdere zorgwekkende verschijnselen, welke zich bij ben hadden voorgedaan. Ook bun krachten zijn teruggekeerd. De centrale Raad der sociaal-demo cratische party tot dusver te 'sHage gevestigd zal naar Amsterdam worden verplaatst, ingevolge op bet laatste Kerst congres te Heerenveen genomen besluit, dat genomen werd, trots hevig verzet van den leider der party, den heer Domela Nieuwenhuis. De afdeeling Amsterdam zal heden een nieuwen centralen raad heb ben te kiezen. In dit besluit wordt een poging gezien om de leiding der party meer los te maken van den onmiddellij- ken invloed, waaronder zij zich tot dusver bevindt. Te Zaandam is Maandagochtend in de stoomwasscherij en bleekerij van de fir ma Latenstein en Van de Stadt de machi nist Zeulevoet, bezig zijnde met de in vollen gang zijnde machine te smeren, beklemd geraakt tutscben den stang en het kam rad. Hy was oogenblikkelyk een lijk. Niet verbrand en toch weg In een perceel Oude Doelenstraat, te Amsterdam, bewoond door een. varkens- slachter,, is door onbekende oorzaak in een hangkast onder de trop een begin van brand ontstaan. Het vuur werd spoedig gebluscht, maar toen miste de bewoner uit die kast een jas, waarin zich een por tefeuille bevond met 2 bankbiljetten a f25 en 2 muntbiljetten van f 10. >Rinaldo Rinaldini" alias Len- nissen is wegens poging tot doodslag door de rechtbank te Maastricht veroor deeld tot 8 en wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf. Gisterenmorgen is te Almeloo een gevangene, terwijl bij op de binnenplaats versehe lucht genoot, aan de waakzaam heid van den oppasser ontsnapt, op bet dak geklommen en beeft met behulp van een touw dat hij by zich bad, de straat bereikt. Hij vluchtte toen in de richting van Wierden, doch werd zeer spoedig ver volgd door een bewaarder en den kok der gevangenis. Zij vermisten hem echter dicht by een boerenhuis. Toen zij daar kwamen, werd bun eerst te kennen gege ven dat er niemand was, doch nadat de gevangenbewaarder eenigszins krachtig op trad, stond de boer toe, dat zij bet huis doorzochten, hetwelk ten gevolge bad, dat zij den persoon in een bedstede vonden en hem weder in arrest namen. Te Apeldoorn in het ziekenhuis over leed T Zijn vrouw wilde haar man van de armen laten begraven. De vader van T... dacht er anders over en droeg den aanspreker D. de lijkbezor ging op- Nu veranderde de vrouw van T... van plan en belastte den aanspreker R. met de lijkbezorging en het leveren van een kist. Alzoo werden er twee kisten gele verd. In de kist, door den vader besteld, werd eerst het lijk geplaatst, maar toen de kist, door vrouw T. besteld, kwam, moest het lijk overgeplaatst worden, daar stond de vrouw op. Voor dezen man waren dus door de on verdraagzaamheid der familie twee laatste woningen gemaakt. InsezoncLon. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een kleine plaats in uw veel gelezen blad. Als bezoeker van de laatste uitvoering van Helder's Dillettanten-Club, trok de uitstekende wijze waarop van Maurik's Bittere Pil" door genoemd gezelschap werd vertolkt myne op merkzaamheid en is het dan ook aan don kor toren tijd tusschen de uitvoering en het ver schijnen van het laatste nummer van uw blad te wijten, dat ik niet in de gelegenheid was u te verzoeken mijn dank aan de leden van het gezelschap te brengen, die allen zich ver dienstelijk van hunne taak hebben gekweten. Niet weinig trok het dan ook mijne aan dacht een verslag in uw vorig nummer aan te treffen, waarin onder diegene die een bijzonder woord van lof toekomen niet in de eerste plaats genoemd is Thekla, die deze zoo uit gebreide en moeielykc rol op zulk een waar dige wijze heeft weergegeven. Het optreden van de dienstboden Styntje en Grietje in het 2e bedrijf mag m. i. niet ou- vermeld blijven, daar dit alleszins verdienste lijk was, terwijl ook de Oude Aal een groot deel aan het succes van den avond heeft ver worven. Niet twijfelende of u zult mij deze zienswyze ten goede houden, te meer daar ik hierdoor niets af wil dingen op de door U uitgebrachte gunstige beoordeeling ten aanzien van de door U genoemde Dames en Heeren, heb ik, mijn heer de redacteur, de eer te zijn Een aandachtig toeschouwer. op Dinsdag 17 Maart 1891, aanvang 8 uur. 1. Marche Marocaine", Hector Berlioz. 2. Vorspiel zu der Oper „Lohengrin", Richard Wagner (op hoogst vereerend verlangen). 3. „Aus Holberg's Zeit," Suite im alten Style, Edward Grieg, a. Praelude, b. Sarabanda, c. Gavotte, d. Avi. e. Rigandon. 4. Musik aus dem Drama„Rosamunde", Frans Schubert. a. Balletmusik No. I. b. Entre act No. I. Pauze. 5. Ouverture„Guillaume Teil", G. Rossini. a. Introduction Violoncelle Solo. b. Lo Tcmpête. c. Pastorale, d. Finale. 6. Intermède de 1' opéra„Mignon", Ambrolse Thomas. 7. „Frascati", Valse de Salon, Henr. Litolif. 8. Fantaisie de 1' opera„Zampa", F. Hérold. No. 1, 2, 3, 6 en 8, eerste uitvoering Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 4 10 Maart. ONDERTROUWD Nanning Roeper, we duwnaar van Trijntje Bakker, en Neeltje Salm. Cornelis Room en Neeltje Vos. GETROUWDJan Eelman, weduwnaar van Ariaantje Keijzer, en Trijntje Eelman. GEBORENKlaas, zoon van Klaas Daal der en Martje Duinker. OVERLEDENGeenc. Marine en Leger. Aan het eindexamen van de adelborsten van het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord zal dit jaar worden deelgenomen door 35 adelborsten 2e kl. voor den zeedienst, en door 8 adelborsten 3e kl. voor de mariniers. Aan het eindexamen van de opleiding der ad- spirant administrateurs aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord zal worden deelgeno men door 6 adspirant-administrateurs der eerste afdeeling. Het Paaschverlof der adelborsten aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier vangt aan 27 Maart a.s. en eindigt 31 Maart d.a.v. Naar het Italiaansch. 17. ooo Toen de directeur van politie met mijnheer de Gibray op zyn kantoor terugkeerde, werd hem gezegd, dat de Kadet reeds langer dan een uur op de heeren wachtte, om hen naar de rue Montorgueil te rijden. De beide hee ren en Jodelet stapten onmiddellijk weder in en voort ging het in vliegenden galop. De komst der politie wekte veel opzien bij de bedienden van het hotel in de rue Mont orgueil enj de hotelhoudster, die zeer op een goeden naam en op haar eer gesteld was, zonk byna in onmacht op een stoel neer. Op vrien delijken toon deed de directeur van politie haar eenige vragen over de logeergasten van den laatstverloopen nacht, maar zij was niet in staat om te antwoorden. Geheel terneerge slagen wees zij naar den oberkellner, die even eens onsteld naast haar stond. „Die weet alles, wat er in den nacht hier gebeurt," sta melde zy. Sedert mijn brave man dood is, heeft hy de verantwoordelijkheid voor de zaak op zich genomen. Ik ben den geheelen dag in de keuken dan mag ik 's nachts wel slapen." Mijnheer de Gibray wendde zich nu tot den oberkellner, en vroeg»Is hier gedurende den laatsten nacht een logeergast gekomen »Een logeergast vroeg de oberkellner. »Er is hier wel een vreemdeling geweest, maar niet langer dan drie minuten. Het was diep in den nacht!" »En hoe kwam hy hier? Zeg ons alles nauwkeurig, want er zyn gewichtige dingen in het spel." »Dat geloof ik wel," sprak de ander met een angstigen blik op de ongewenschte gasten, „om niemendal maken de heeren van het ge recht niet zooveel drukte. Ik zal n dan eerst zeggen, dat ik hier in de gelagkamer op die sofa slaap, om dadelijk bij hand te zijn, als er nog laat logeergasten van de nachttreinen aankomen. In dezen nacht werd ik door een heftig aanschellen uit myn slaap gewekt. Ik stond op en trok aan dat touw ginds om de deur te openen. Haastig trok ik een overjas aan en ging zien wie nog nachtverblijf wenschte. Daar stond bij de deur een jonkman en vroeg „Hebt ge nog een kamer open Jawel, mijnheer," antwoordde ik. „Dan zal ik eerst den koetsier betalen," zei hy. Ik bood aan hem zijn koffer te hel pen binnenbrengen, maar hij antwoordde, dat hy geen koffer bij zich had. „Ik heb mijn huissleutel vergeten en om geen nachtgerucht te maken bij 't wekken van mijn half doove meid, ben ik maar besloten om in een hotel te overnachten." Ik zei, dat ik dan een kamer zou openen en het bed gereed ma ken, waarmee hy zeer tevreden was. Kort daarna hoorde ik een rijtuig wegrijden. Ik kwam terug om den heer naar zyn kamer te brengen, maar hy was verdwenen. Ik zocht naar hem in de meening, dat hij misschien een verkeerde deur was ingegaan om mij te volgen, maar alles te vergeefs, zoodat ik ein delijk weer ter ruste ging, met de ervaring, dat ik het slachtoffer was van een ongepaste grap. »En hoe zag .die jonkman er uit?" „Voor zooveel ik het onderscheiden kon bij het zwakke licht, had hij een knap voorko men, een bril, en blond haar. Het onderste gedeelte van zijn gelaat was onzichtbaar door een wollen cachenez. die hij om de hals had Verder was er niets meer uit den kellner te krijgen. De heeren reden daarop naar het Noorder station. Verscheidene beambten hadden daar den blonden jonkman met zijn bril en den rei ziger met den arm in een doek gezien, maar na tuurlijk geenaandacht geschonken aan hun komen en gaan. Alleen de man die aan den uitgang van het station de biljetten der reizigers moest nazien, herinnerde zich, dat een blond jonk man hem gevraagd had, of daar alle reizigers uit Calais moesten passeeren. Na hierop een toestemmend antwoord ont vangen te hebben, was hij daar blijven wach ten en na aankomst van den trein uit Calais heengegaan met een reiziger, die den linker arm in een doek droeg. Deze mededeeling bevestigde op schitteren de wyze hetgeen de Kadet gezegd had. Zij moesten nu naar het koffiehuis naby Saint- Mandé om daar inlichtingen in te winnen. Doch daar kreeg men niets dan een onvolle dig signalement van den blonden jonkman, die het rijtuig van deu Kadet gehuurd had. Dit bracht dus ook geen spoor aan het licht. De graaf d' ArfeuilleB ging tegen acht uur in den avond naar de restaurante van Bré- bant om toe te zien bij de toebereidselen voor het souper, dat hy zijn besten vrienden en ee nigen dames uit de tooueelkringen zou aan bieden. De graaf d' Arfeuilles was een schoon man van omstreeks acht en twintig jaar, genegen tot vermaak, was niet verkwistend, en vernuf tig. Toen hy de tafel aangerecht en rijk met bloemen versierd zag, de pasteien van den kok bewonderd en de wijn geproefd had, zette hij zich vergenoegd neer en begon de avond bladen te lezen in afwachting van zijn gasten. Mauriee kwam eerst. Op hem volgde eenige jonge toeneelspeelsters met haar mama's, ver scheidene heeren uit de hoogste standen en spoedig daarna de schoone Octavia aan den arm van haar intieme vriendin, de operetten- zangeres Adèle Frandin. Nu ontbrak nog alleen „de kleine baron Pascal," een arm jong edelman, die echter wegens zijn komiek uiter lijk en zyn geestigheid zeer gezien was in de Parijsche kringen. Ook verwachtte men den Russischen graaf Smoiloff, ter eere van wien d' Arfeuilles het souper eigenlijk gaf. Wegens haar schoonheid nam Octavia de eerste plaats aan tafel in. Aan haar rechterhand zat d! Arfeuilles, de plaats aan haar linkerhand werd opengehouden voor Smoiloff. Mauriee hield woord. Hy had Octavia slechts als een op pervlakkige kennis begroet en was toen ver van haar gaan zitten. „Waar blyft nu uw Rus?" vroeg Octavia fluisterend aan den gastheer. «Het is zeker een edelman van het platteland, waar ge van gesproken hebt „Zoo iets ten minste," antwoordde d' Ar feuilles lachend, „maar stel u in godsnaam geen halven wilde voor. Myn vriend is zoo welgemanierd en beschaafd als de fijnste Pa- rysche modegek-" „En zijn voorkomen vroeg de zangeres verder. „Heeft hij geen zwarte oogen en zwart haar, zooals de Poolsche graaf Letrovsky, die met mijn vriendin Ninette getrouwd is?" »Neen," antwoordde d' Arfeuilles. „Daar zijn mama een Duitsche was, is hij Het binnenkomen van „den kleinen baron Pascal" onderbrak hem in zyn woorden. Pas cal deed eerst een dikken mantel af, toen volgde een nog dikkere plaid en daar zonk hij uitgeput op zijn stoel neer. De kleine baron was met algemeen gelach en allerlei grappige gezegden ontvangen. Hij antwoordde daar echter niet op en liet een kort droog hoesten hooren. De wereld beweerde, dat Adèle Frandin zeer met Pascal bevriend was. Hoe dit zy, Adèle merkte het eerst zijn aan doening op. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1