't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIETJWEDIEP EN TEXEL, TWEE ERFGENAMEN No. 1890. Zaterdag 28 Haart 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. MAART, Lentemaaud, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 58 m. Onderg. 6 u. 30 m. Zondag 29 Paschen. Maandag 30 2e Paaechdag. Dinsdag 31 APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Laatste Kwartier. Vrijdag 3 Zaterdag 4 NIEIJ W S T IJ DINGËN, HELDER, 27 Maart 1891. Door den Burgerkring Harmonie zal a s. Maandag in Tivoli worden opgevoerd Janus Tulp", blijspel in 4 bedrijven, door Justus van Maurik Jr. De goede uitvoe ringen, die we van dat gezelschap gewend zijn, doen ons ook op dien avond een volle zaal verwachten. (Zie verder voor nadere bijzonderheden de in di t blad voorkomende annonce) Naar aanleiding der in dit nummer voorkomende annonce, vestigen we de aan dacht onzer lezers op de tooneelvoorstelling, Maandagavond te geven in den Stads schouwburg, Koningstraat, door 't Hol- landsch Tooneelgezelschap, directie A. van Lier. „Stella, de dochter van den staatsge vangene" is een boeiend drama, dat steeds met succes is opgevoerd en waarvan we ook hier de beste verwachtingen koesteren, daar de rollen in goede handen zijn. Van oen onzer abonnés ontvingen we dezer dagen het navolgende stukje, dat we, op zijn verzoek, gaarne een plaatsje geven in de rubriek //Nieuwstijdingen". Onder de gebouwen in 't westelijk deel der gemeente, waaraan historische herinneringen verbonden zijn, kunnen wij rangschikken het huis in de Smidsstraat, gemerkt nos. 39 en 41. Schrik niet, lezer, als we u mededeelen dat dit gebouw vóór het jaar 1837 het Stadhuis was der gemeente Helder. In dit, thans door verscheidene gezinnen bewoond huis, verga derde in ouden tijd onze Vroedschap, en tijdens de Fransche overheersching en gedurende het beleg, dat deze vesting van November 1813 tot Mei 1814 onderging, zetelde in dit gebouw de Munieipaliteit, met den Maire A. van Wes- terholt en den Adjunct-Maire Pieter Korff aan 't hoofd. Hier, in dit gebouw, hadden, gedurende dat merkwaardig beleg, de belang rijke overleggingen plaats, die ten doel had den, zoowei om met den admiraal Verhuell en zijne meerendeels Fransche officieren op goeden voet te blijven, als om een overgang naar en vereeniging met het bevryde Neder land te bevorderen. Hoezeer zijn de tijden en omstandigheden sedert veranderdWeinigen zouden zeker, zonder onze aauwijzing, gelooven, dat het ne derige woonhuis in een afgelegen straat een maal de zetel van het Gemeentebestuur te de zer plaatse is geweest. Voor de eenvoudige inwoners dezer gemeente in de vorige en in 't begin dezer eeuw was zulk een gebouw aanzienlijk genoeg, om tot vergaderplaats te strekken van hen, die in die dagen hier ter plaatse de lakens uitgaven. Oude ingezetenen hebben nog gekend het aloude Raad- en Rechthuis te Huisduinen, gestaan hebbende ongeveer op dezelfde plek, waar thans de gemeente-school no. 2 en het woonhuis van het Hoofd der school aldaar ge vonden worden. Een groot aantal rechtsple gingen hebben op het schavot vóór dit gebouw plaats gehad. Reeds in 't begin der 16e eeuw hebben in dit Recht- en Raadhuis de zittingen van rechters plaats gehad, en de vonnissen, daar gestreken, werden vóór de puie van 't Huisduiner regeeringsgebouw ten uitvoer ge bracht. Worging, brandmerk en geeseling maak ten verreweg het grootste deel uit van de straffen, die de misdadigers hier moesten on dergaan. De laatste strafoefening vóór het Rechthuis to Huisduinen had plaats in den jare 1805. Het gold toen de geeseling eener vrouw. Weinig denken wij, die het einde der 19de eeuw naderbij komen, aan de vonnissen, in ouden tijd in het thans zoo stille, vreedzame dorpje voltrokken, als we met gade en kroost de school te Huisduinen passeeren, om boven op het duin in het Bad-Paviijoen een gezellig uurtje door te brengen. De strenge rechtsple gingen van voorheen hebben plaats moeten maken voor geheel andere toestanden en wie thans naar Huisduinen henentrekt, doet dit niet meer om het schouwspel aan te staren van gefolterde misdadigers, maar om zich eenige oogenblikken in 't beschouwen van 't ruime zeevlak en bij 't gebruik van een glas bier of wat anders, van de dagelijksche bezigheden aangenaam te verpoozen. Jl. Dinsdag zijn van hier, onder ge wapend geleide, per spoor naar Haarlem overgebracht, om voor den krijgsraad in liet 4de militaire arrondissement terecht te staande kanonnier der 2de kl. A. J. S., wegens het slaan van zijn meerdere in rang, gepleegd in tijd van vrede, en de kanonnier der 2de kl. S. A. W., beschul digd van het met gebaar bedreigen en met woorden beleedigen van zijn meerdere in rang. Den volgenden dag vertrokken van hier op dezelfde wijze en met gelijke bestemmingde marinier der 1ste kl. H. W. V., beschuldigd van oplichting, door in onderscheidene 2 winkels sigaren te hebben gehaald, op naam van een officier der zeemacht, 't welk bij onderzoek bleek afzetterij te zijn, alsmede de hoornblazer P. J. W., van het 4de reg. vest.-artillerie, verdacht van diefstal van een bloedkora len armband met gouden sluiting en van het verkoopen van dit voorwerp. Opvallend is het, dat, terwijl het Paaschfeest der Christenen zeer vroeg, reeds in Maart aanvangt, de Israëlieten zeer laat, en wel eerst op 23 April a. s. hunne Pa- schen vieren. De reden, dat het Joodsche Paaschfeest zoo laat invalt is gelegen in de omstandigheid, dat het jaar der Israëli ten ditmaal ('t is een Joodsch schrikkel jaar) in plaats van 12, 13 maanden telt. Er is dus geen abuis in onzen almanak of in den Israëlitischen kalender, zooals sommigen schijnen te meenen. Het op de sleephelling te Schiedam omgevallen Noorsche barkschip ,,Argo" is onder de hand verkocht aan den heer N. J. Prins alhier. Dinsdag heeft te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad op een vrouw. Zij is ongehuwd, 28 jaar oud en hield met den man, met wien zij leefde en die den moordaanslag pleegde, een bierhuis aan het Spinhuiswater. Dinsdagmiddag bezocht zij een zuster, die in de Peperstraat woont. De dader meldde zich daar mede aan en vroeg haar te spreken. Zoodra zij in het portaal ver scheen, kreeg zij een revolverschot in den nek en drie in den rug. Zij zeeg daarop ineen, badende in haar bloed. De moordenaar nam daarop de vlucht en tot heden is het der politie niet gelukt hem op te sporen, doch hij is zeer goed bekend. De vrouw werd door de politie naar het ziekenhuis overgebracht. Minnenijd schijnt de beweegreden tot de misdaad te zijn geweest. In den laten avond heeft de persoon, die den moordaanslag pleegde, zich vrij willig aangemeld aan het politiebureau in de Grooto Pauwensteeg, waar hij in voorloopige bewaring is gesteld. Hij is genaamd Maarten Haak, oud 23 jaar, en oefende vroeger het beroep van stoker uit. Hij legt de grootste onver schilligheid aan den dag en toont geen berouw te hebben over zijne daad. Hij verklaarde de revolver gekocht te hebben met het doel om de vrouw te dooden. Toen hem te kennen werd gegeven, dat zij nog niet dood was, gat hij ten antwoord dat het hem speet. De toestand van de vrouw is zorgwek kend. De landbouwer Jan Wevers, te Stok- kum, onder Markelo, had de onvoorzich tigheid, zijn paarden den toom af te doen en vóór den ploeg brood te voeren. De paarden werden schichtig en gingen op hol. Wevers, de dieren tegen willende houden, viel, met het ongelukkig gevolg, dat de ploeg hem ongeveer 80 meter rae- desleepte en de punt daarvan in zijn bee- nen drong, zoodat de slagader werd af gesneden De dood volgde spoedig door verbloeding. Naar het „Haarlemsche Dagblad" verneemt, is een Indisch hoofd-ingenieur, de heer Huijser, er in geslaagd een inrich ting tot stand te brengen, waardoor het mogelijk is een tramwagen op gang te brengen, zonder dat dit voor het paard eenige moeite kost. Jaren lang hebben technische en niet technische personen naar de oplossing van dit zoo belangrijke vraagstuk gezocht, dat zoozeer zou strek ken om het afbeulen van paarden te voor komen, dat telkens met het aanzetten plaats heeft. Reeds is met dezentoestel, die uitmunt door eenvoud en degelijkheid, op de tram lijn te Haarlem een proef genomen, die uitstekend heeft voldaan. Als een bijzon derheid meldt men, dat een tramwagen, waaraan deze inrichting is bevestigd, met twee vingers in beweging - gebracht kan worden. Op dit oogenblik berust de toestel in de Kon. fabriek van rijtuigen van de fir ma Beynes te Haarlem. Over 14 dagen zal, in tegenwoordigheid van genoodigden, deze belangrijke vinding officieel worden beproefd. Volgens de „N. R. Ct." zijn de gebr. Gerber, commissionairs in effecten, te Haar lem, in den laten avoud van Zaterdag jl. in hechtenis genomen ter zake van ver duistering van gelden enz., in de uitoefe ning van hun beroep gepleegd. Zij zijn, na een eerste verhoor in het Paleis van Justitie te hebben ondergaan, naar het huis van bewaring overgebracht. De arrondissements-rechtbank aldaar heeft bij vonnis van 23 Maart in staat van faillissement verklaard de firma C. Gerber Jr. en haar firmanten Carel Ger ber Jr. en Abraham Gerber. De boeren-arbeiders te St. Jacobi- Parochie hebben het werk gestaakt. Uit Sint-Jacobiparochie meldt men 550 mannen en vrouwen, deels met stok ken gewapend, trokken langs Oudedijk naar Sint-Jacobiparochie, met het doel het volk, dat werken wilde, tegen te houden. Zij werden door de maréchaussees uit elk ander gedreven en boden geen verzet. Tegen den avond is in den Oosthoek weer botsing geweester werd een schot ge lost op den veldwachter Schuite, wien een kogel door de slippen van zijn jas ging. Door maréchaussees werden eenige klap pen uitgedeeld. Enkele personen geraak ten in een sloot. Sommige arbeiders, waaronder ook le den van Broedertrouw" hebben het werk hervat. Het Christelijk Nationaal Zendings- feest, dat op Woensdag 1 Juli op het land goed »Middachten" in De Steeg, zou wor den gehouden, is, in verband met de op 30 Juni a.s. te Utrecht te houden maskerade feesten, uitgesteld tot Woensdag 8 Juli a.s. Een fraai span donkere schimmels, vier en vijfjaar oud, toebehoorende aan den heer J. De Goeij, te Vleuten, werd Maan dag, nauwelijks ter Palmmarkt te Utrecht aangekomen, door een Franschen handelaar, na een korte onderhandeling, voor den be langrijken prijs van f 2000 aangekocht. Woensdag, den laatsten dag van de aan de Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam ver leende surcéance van betaling, wordt een groot deel van het personeel, 900 a 1000 man afgedankt; 100 man blijven nog ee nige dagen om eenig werk af te maken, van welke ploeg de helft wordt aangeno men, om als alle werkzaamheden gestaakt zijn, voor het onderhoud van de machines te zorgen. Naar het „Hbl" verneemt, is de uitslag der inschrijving voor aandeelen in die fabriek, dat gewaarborgde aandeelen alle, en de ongewaarborgde aandeelen voor de helft ongeveer geplaatst zijn. Het is bekend, dat de plannen tot re organisatie der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen, alleen dan voort gang kunnen hebben, indien het kapitaal der nieuwe fabriek ten volle geplaatst is. Geef niet aan bedelaars Bij een kunstschilder van zijn kennis vond de Haagsche kouter van »Pr. Gron. Ct," dezer dagen een welbekenden bedelaar, die bij hem poseert. Hij schrijft over deze ontmoeting »De kerel zag er zoo schil derachtig uit, zei mijn vriend, al ontdekte ook een leekenoog niets dan vuil en sme righeid aan die gluiperige gestalte. »Wel, dat 's beter dan huis aan huis aanbellen, he voegde ik hem lachend toe. En wat antwoordt mij de man »Nou meneer, 't is geen voordeel voor me, hoor Geen voordeel En wat krijg je dan hier »Ik geef hem een daalder daags," zei mijn vriend, »en daarvoor is hij van 103 ure hier." „Dan kan ik toch op straat meer ver dienen liet de bedelaar er op volgen. Blijkt hier niet uit, dat een welbeklant en gezien bedelaar in Den Haag te zijn een baantje is, winstgevender dan dat van menigen knappen werkman en burger Volgens particulier telegram van kapitein Bakker, van de sleepboot „Her cules" is men bezig het stoomschip ,,E1- stow" ledig te pompen. Het zal met een stoompomp aan boord door de „Hercules" naar Sunderland worden Aan onze Abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld, „Vliegend Blaadjb", le kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 April 1891, zulleude anders daarover met 10 ct. verbooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. LENTELUCHT. Wat zag ze bleek, wat leed ze al pijn, Sinds weken achtereen, En vreugd'loos vloden dag en nacht, Voor 't arme meisje heen. Hare ouders beurden vaak haar op; Zij hoordo 't met een zucht, Wanneer zij spraken: „straks brengt ons De Meimaand zoeler lucht. De scherpe Maartlncht snydt en schrampt, En doet inwendig pijn." Zij schudde 't hoofdje en sprak: „in Mei Zal ik er niet meer zyn Maar zie, de lieve Meimaand kwam Met reine bloemengeur Do lucht weerklonk van bly gezang, Het veld bood geur en kleur. En 't bleeke, zwakke maagdelijn Werd opgewekt van zin Zij zag het schoon der lieve Mei, En dronk de geuren in. Zij ademde de lentelucht Met dankbaar, blij gemoed, Eu elke nieuwe ademtocht, Deed 't lieve meisje goed. Dra bloosden roosjes op haar koon, En weken traan en zocht Zij werd volkomen weer hersteld Door reine lentelucht. En de oud'ren dankten, diep geroerd, Voor 't pand, zoo teer bemind, Hem, die hun eindloos had verblijd Door 't weergegeven kind. Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 18 24 Maart. ONDERTROUWD: Jan Verberne Pz. en Antje Zijm. Jan Witte IJsbz. en Aagje Huis man. GETROUWD: Nanning Roeper en Neeltje Salm. Cornelis Room en Neeltje Vos. GEBOREN Jakob, zoon van Pieter Bruin Pz. en Tetje Kuiper. Jacob, zoon van Corne lis Duinker Jsz. en Jannetje Boon. Tryntje, dochter van Jan Kok Gz. en Aafje Troost. Willem Johan, zoon van Cornelis van Heer- waarden en Vrouwtje Smit. Krijna, dochter van Pieter Dijksen en Frouwtje Knol. OVERLEDEN: Arie Buijs, 19 j. zoon van Tijs Buijs en Bregje Buissen. Hendericus Josephus de Groen, 17 jaren, zoon van Karei Baltus de Groen en Henderina Petronella van Boksmeer. Jacob Nan Slot, 5 jaren, zoon van Frederik Slot en Leentje Wiegel (overl.) Heldersche Moppen. Bejaarde nicht: //Nu, neef, zijt ge gedurende je verblijf in de residentie dikwijls door A- mor's pijlen getroffen LuitenantffDat zou ik meenen. Mijn hart ziet er uit als een speldenkussen.» o Hoor eens, Miua zei een moeder tot hare dochter schilderen, pianospelen, zin gen, je hebt alles geleerd en nog geen man gekregen. Nu zullen we 't nog eens probeeren met Naar het Italiaansch. 21. Ooo Later zond zij mij haar Parijs met de opmerking, dat ik zelf mijn brood moest verdienen. Ik diende verscheidene jaren a's kamermeisje, maar was niet gelukkig. Ik moe9t veel vernederingen verdragen en het dienen viel my toch reeds zwaar. Toen begon ik voor de menschen te naaien en dat beviel mij wel, want ik kon in mijn kamertje blijven en was mijn eigen meesteres. Maar mijn gezondheid leed veel. Het overige zal mijnheer Servet u wel gezegd hebben." «Ja» bij sprak over uw ziekte en uw gene zing," zeide Marie. iiEn ook over mijn zorg voor het dagelijksch brood, en daarom kwam u hier, niet waar //Laat dat nu rusten en wees welgemoed," sprak Bressol. wGe hebt een machtige be schermster in mijn dochter gekregen, want wat die wil, vind ik meestal ook goed. Voor taan sta ik u das bij voorkomende gelegen heid als vriend ten dienste. En nu vaarwel! Kom, Marienu wordt het waarlijk tijd, dat wij naar huis gaan." //Kom morgen eens bij my, als ge bij me vrouw Dubief geweest zyt, wilt ge?" vroeg Marie nog bij het heengaan en knikte daarbij d? overgelukkige Felicitas vriendelyk toe. XII. Toen Smoiloff zyn voorgenomen bezoek aan het kerkhof bracht, vond hij die plaats over stroomd met nieuwsgierigen, die kwamen kij ken naar de plek, waar de moord was gepleegd. Hoe dichter hij de grafkapel der familie Ku- rawieff naderde, hoe dichter de menigte werd, zoodat hij er eindelijk slechts met moeite door kon komeD, maar hij wilde techtotde kapel door dringen. Nu was hy de zorgelooze, vroolijke jonkman van den vorige avond niet. Hij was ernstigeen zekere onrust en angst was op zyn gelaat te lezen, zijn voorhoofd was gefronst. Eindelijk was hij dicht bij de grafkapel daar versperden verscheidene politie-agenten den doortocht, en één van hen riep hem toe i »Geen stap verder, mijnheer. Hier mag nie mand passeeren." Waarom *Zoo loiden onze bevelen." z/Maar ik wil een graf bezoeken, hier in de Dabijheid. Mag dat niet." wVoor het oogenblik niet Als bij toeval opende Smoiloff zijn prach- tigen pelsrok een weinig, waardoor zijn rid derorde op de borst zichtbaar werd. Hij wilde gaarne antwoord op eenige vragen hebben. »Zoudt ge my kunnen zeggen, waarom deze buitengewone politie-maatregelen zijn vroeg hij onverschillig. Tot groote voldoening der omstanders gaf de aangesproken politie-agent een verhaal van hetgeen de politie den vorigen dag ontdekt had. »En de moord is dus in de grafkapel gepleegd vroeg Smoiloff. »Het is vreemd Wie zou die vrouw geweest zijn //Wisten wij dat maarzei de politie-agent. wDat is juist de groote vraag. Noch bij den man, noch by de vrouw heeft men iets ge vonden, dat tot herkenning der lijken kan me dewerken." rKan men de lijken te zien krijgen vroeg Smoiloff. ffJawel, zij liggen in de Morgue." Smoiloff dankte voor de ontvangen inlich tingen en ging heen na nog een treurigen blik op de grafkapel geworpen te hebben. De dag bladen hadden dus niet gelogen, de moord was werkelijk in de grafkapel gepleegd. Maar wie was die vrouw en wat had zij in dat graf te doen Deze vragen hielden hem zoo bezig, dat hij niet bemerkte, hoe een goed gekleed man in de rue Roquette hem plotse ling aanstaarde en hem volgde tot het huur rijtuig, waarin hij aan het eind van de rue Oberkampf plaats nam. Nog minder vermoed de hij, dat die man een hnurrijtuig nam en den koetsier last gaf het rijtuig van Smoiloff op een kleinen afstand te volgen. De vervol ger van onzen Russischen graaf was de bloe menhandelaar Letellier, die beloofd had het oog te houden op den ingang van het kerkhof Die taak was niet gemakkelijk geweest, maar nu werd zijn ijver beloond. Hy herkende in Smoiloff den jonkman, dien hij in de grafka pel had zien binnengaan en dien hij voor den moordenaar hield. Letellier volgde Smoiloff en betrad te gelyk met hem de zaal, waarin de lijken ter herkenning in de Morgue waren neergelegd. Hij zag hoe de jonkman langde slachtoffers bekeek zonder eenige andere uit drukking dan nieuwsgierigheid en zekere te vredenheid. De koopman schreef dit toe aan de groote voorzichtigheid, waarmee de misda diger de moorden bedreven had. Er waren in de zaal genoeg politie-agenten om hem da delijk te laten gevangen nemen, maar Letel lier wilde liever eerst weten, waar de moorde naar woonde om hem dan te vatten in zijn sluiphoek, waar zeker wel overtuigingstukken zouden te vinden zyn. Hij liet den jonkman daarom stil uit de Morgue heengaan en volgde hem tot aan de deur van zijn hotel. Hij zag hoe dezen bij den portier binnentrad en een oogenblik daarna op de groote trap verdween met verscheidene brieven en den sleutel van zyn kamer in de hand. Letellier raakte eenigszins in verwarring toen hij zag hoe verscheidene kellnera met eerbied voor den jonkman bogen, terwyl hij hen passeerde. Maar er zijn im mers misdadigers genoeg, die hun misdaden achter een fraaien aangenomen naam of voor gewende rijkdommen verbergen Kwamen die eerbiedige groeten niet op rekening van de groote fooien, die hij aan de kellners misschien gegeven had Vastbesloten trad hy bij den portier binnen en zeide//Ik ben koopman. De heer, die hier zoo pas brieven afhaalde, heeft mij bestellingen gedaan zonder mij zijn naam te noemen. Ik moest mijn waren zen den, hy zou ze dan zelf in ontvangst nemen en betalen. Nu zou ik graag weten, hoe hy heet en of hy vertrouwen verdient." O, ge kunt hem gerust leveren," antwoord de de portier. «Die heer is de Russische graaf Smoiloff, hij bewoont de fraaiste kamers van ons hotel en betaalt als een koning. Zend dus gerust, wat hij gekocht heeft, uw scliadt^" zal het niet zijn Letellier verliet tevreden het hotel en r naar 't politiekantoor, waar hij den rechter van instructie Paul de Gibray en den directeur van politie te spreken vroeg. Hy kreeg ech ter tot bescheid dat de heeren niet gestoord mochten worden, en hij zou moeten wachten. De ongeduldige bloemenkoopman kwam ein delijk na verloop van een kwartier voor de heeren, die verrukt van hun stoel opsprongen en hem met loftuitingen overlaadden toen zij hoorden van het ontdekken van den blonden jonkman. Beide heeren wilden zelf tegen woordig zijn bij de arrestatie en de huiszoe king. De directeur schreef een bevel tot ge vangenneming, terwijl de Gibray twee rytui- gen liet halen om hen naar het hotel te brengen. De portier was niet weinig verbaasd, toen hy den koopman" van daar straks in gezel schap van eenige politie-ambtenaren zag te- rugkeere». //Is graaf Smoiloff in het hotel vroeg de Gibray. .Neen," antwoordde de portier. «Na het ontbijt is hij uitgegaan om 't Bois de Boulogne te bezoeken." z/Ah wanneer kooit hij terug?" Dat zal wel laat worden hy is van plan met zijn vrienden bij Brébant te dineeren." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1