't Vliegend Blaadje, KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL TWEE ERFGENAMEN. No. 1899 Woensdag 29 April 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Heldersche Moppen. HELDER, 28 April 1891. Zondagavond werd door de Onder officiers vereeniging der zeemacht „Admi raal de Ruijter" in Musis Saerura een lief dadigheidsvoorstelling gegeven ten voor- deele van 't weduwenfonds der Vereeniging. Opgevoerd werd „De Hollandsche jongen" een volksdrama. Algemeen werd door 't talrjjk publiek de opvoering met genoe gen gezien. Blijkbaar deden de spelers hun best bij de uitvoering hunner rollen. Voor al de hoofd vertoon ers mochten bijval verwerven, en hiertoe rekenen we in de eerste plaats Willem Banning, Piet de Rij mer, Govert en Machteld Banning. Dat de voorstelling in cóstuum plaats had en daar bij een episode uit den tachtigjarigen vrij heidsoorlog te aanschouwen gaf, verhoogde de belangstelling. Bij het laatst te Amsterdam gehou den examen voor stuurlieden zijn de leer lingen E. C. Metus en P. C. Schorsy van de zeevaartschool alhier, onderwijzer W. Bakker, geslaagd voor derden stuurman bij de groote zeilvaart. In de vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Zijpe, afd. Schagerbrug, gehouden Dinsdag 21 dezer werd tot kan didaat voor de 2e Kamer gekozen de heer S. T. Land, terwijl bleek dat ook de afd. 't Zand, St. Maartensbrug en Burgerbrug dezelfde keus hadden gedaan. Bij den boekhandelaar H. A. Stader- mann te Enkhuizen, is verschenen een brochure, getiteld „Algemeen Kiesrecht, bekeken door den bril van een tegenstander". Er is zooveel voor 't Algemeen Kiesrecht in den laatsten tijd gezegd, dat menigeen wel licht ook nieuwsgierig is om te hooren wat er tegen kan worden aangevoerd. Welnu, de prijs is slechts 20 cents en behoeft dus niemand af te schrikken, 't Kan daarbij geen kwaad de zaken eens van een tegenovergestelde zijde te bekijken. Op grond van 't bovenstaande vermoeden we, dat 't boekske zijn weg wel zal vinden. De Staatscommissie voor de Kust- defensie hield Vrijdag haar laatste zitting. Het rapport aau Hare Majesteit de Ko ningin-regentes werd vastgesteld en ter verzending gereed gemaakt. Aan de torpedo-inschietplaats in zij- kanaal F, hebben welgeslaagde proeven plaats gehad met een soort van Italiaan- sche torpedo's, ingericht om de pantsering van oorlogsschepen te doorboren. De uitvinder van dit projectiel, dat voor de Nederlandsche Marine zal worden aan gekocht, is de heer Bellemo van Venetië. Vrijdagmorgen lag schipper A. Jon- gejan in de Zuiderzee in het Iloornsche gat, niet verre van Edam, voor anker, toen hij werd aangezeild door de tjalk „De jonge Jozef". Jongejan, diens vrouw en vier kinderen sprongen over op het schip „De jonge Jozef," daar zijn vaartuig bijna onmiddellijk in de diepte verdween. Het schip ligt ongeveer een. kwartier van den wal, richting oost ten noorden van den kerktoren te Edam. Door verschillende aandeelhouders in een aantal syndicaten, welke hier te lande zijn gevormd voor ontginning van goudvelden in de Zuidafrikaansche repu bliek, is onlangs een aanklacht ingediend tegen mr. W. F. Schimmel, advocaat en procureur te Amsterdam. Dit heeft der justitie aanleiding gegeven den genoemden advocaat in voorloopige hechtenis te stel len. Men spreekt van een twaalftal zulke syndicaten, die door hem zouden zijn ge vormd, elk voor ongeveer f 100,000, ter wijl slechts een gering bedrag daarvan voor het doel zou zijn besteed, maar de boeken aangeven dat groote bedragen naar Zuid-Afrika zijn geremitteerd. Wat hier van aan en of mr. S. schuldig is, zal uit het gerechtelijk onderzoek moeten blijken. Door nu wijlen den heer N. de Boer, te Amsterdam, is aan de Ned. Herv. kerkte West-Terschelling een legaat geschonken, groot f2000, vrij van successierecht. Prof. Middendorp heeft aan zijn stu denten biljetten uitgereikt, waarop de uit komsten staan vermeld zijner onderzoekin gen omtrent de waarde van Koch's ge- neasmiddel tegen tuberculose. 't Slot van dit bulletin luidt Geneeskundige werking kan ik op grond mijner beschouwingen en onderzoekingen aan het door Koch ontdekte middel tegen tuberculose niet in 't minst toekennen." Op initiatief van de afdeeling Am sterdam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" heeft zich ook te Am sterdam een 14-tal werklieden-vereenigin- gen aaneengesloten om propaganda te ma ken voor het verkrijgen van kiesrecht, zoo uitgebreid als de Grondwet toestaat. Voor eenigen tijd deelden wij mede dat het Christelijk Nationaal Zendingsfeest te De Steeg gehouden zou worden op Woensdag 1 Juli a.s. op het landgoed ïMiddachten". Wegens de feesten, welke den 30en Juni a.s. te Utrecht worden ge houden, .werd het een week uitgesteld en thans is het wederom uitgesteld en zal het, indien er niet weder iets tusschenbeide komt, te De Steeg gehouden worden op Woensdag 15 Juli a. s. Influenza Sedert eenige dagen heeft de influenza zich andermaal te Schagen vertoond en velen, vooral kinderen, aan het ziekbed gekluisterd. Van de 800 kinderen der La gere Scho.ol ontbreken er een honderdtal door ongesteldheid. Tot heden heeft de ziekte gelukkig geen slachtoffers geëischt. Het comité dat zich te Amsterdam gevormd heeft om de ontslagen werklieden der Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te steunen, heeft een schrijven ontvangen van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, waarin medegedeeld wordt, dat H. M. meent te moe ten vasthouden aan den regel, niet in te teekenen op lijsten voor tooneelvoorstellin gen, welke worden gegeven met een wel dadig doel. H. M. wenscht echter een be wijs van belangstelling te geven in de moei lijke omstandigheden dier werklieden, en heeft nu aan den voorzitter van het co mité, den heer T. van Wouw, doen toe komen f 250, en wel f 150 namens H. M. Koningin Wilhelmina en f100 namens H. M. de Regentes. Een werkstaking in een kerk mag zeker op het gebied van strikes iets nieuws heeten. Op een der vorige Zondagen kwam zulk een werkstaking voor in een der kleinere gemeenten in de provincie Gro ningen. Er heerschte daar een eenigszins gespannen verhouding tusschen den predi kant en den koster. Beiden lieten het niet ontbreken aan onaangenaamheden. Op den morgen van bedoelden Zondag nu nam de dominé plaats op den predikstoel en de koster voor zijn lessenaar. De eerste gaf een psalm op, die de gemeente moest zin gen. Maar de melodie bevatte zooveel moei lijkheden, misschien was zij wel juist daarom opzettelijk gekozen, dat de voor zanger onmogelijk zijn taak kon vervullen. Na kort beraad besloot hij zich niet te wagen aan een dreigend échec, maar las op eigen houtje een Ihderen psalm voor, dien de gemeente met veel stichting zong. De leeraar, verbolgen over deze handelwijze van den voorzanger, verliet den preekstoel en ging toornig naar huis. En de koster, die begreep, dat er niets van de preek zou komen, volgde het vporbeeld van den leer aar. Zoo bleef de gemeente zitten, zonder herder of leidsman in het gezang, en kon men ten slotte ook huiswaarts gaan. Een jonge dame nam een zwavelbad te Tiflis. Nauwelijks was zij in het bad, of de badvrouw slaakte een gilde jonge dame zag tot hare ontzetting, dat haar armen en handen zwart warenzij keek in den spiegelook gezicht en hals waren als van een Moorsche. Een flauwte waar uit men haar slechts met moeite bijbracht, was het gevolg. De ongewenschte me- tamorphose liet zich aldus verklaren De jonge dams placht zich dagelyks gezicht, hals, handen er armen met een sterk zink- houdend mengsel te blanketten dit vormde met zwavel en natrium een pikzwart zalfje. Gelukkig kon het gemakkelijk worden ver wijderd de Russin is er dus met den schrik Duitschland heeft weer een van de groote mannen, waaraan het zijne eenheid te danken heeft, door den dood verloren. De heldenfiguur van Moltke behoort voor taan tot de historie. Vrijdag is de grijze veldmaarschalk, wiens negentigste verjaar dag verleden jaar met Zooveel luister ge vierd werd, zijnen meester, den ouden kei zer Wilhelm, in den dood gevolgd. Vrijdagmiddag nog zag men hem op zijn gewone plaats in 't Pruisisch Hee renhuis en later in den Rijksdagmet veel appetijt had hij omstreeks half tien zijn eenvoudig „Abendbrot" genoten en was daarna naar zijn studeerkamer gegaan, en daar 't was juist kwartier voor tienen stond plotseling het hart stil. Zonder eenige pijn, zacht schier, doodde hem wat de Duitschers, fraaier dan wij door be roerte, door „Herzschlag" uitdrukken. Aanstonds verspreidde zich de mare door de stad, en nog dien eigen avond kwamen alle generaals naar het gebouw van den Staf om zich van de droeve waarheid te overtuigen, dat het vernuftig brein van den grooten „Slachten-Denker" thans voor eeu wig stilstond en hij door den grooten „Den ker" opgeroepen was. Het aantal misdaden is in den laatsten tijd in de Vereenigde Staten zeer groot geweestmaar het ergste cijfer in deze werd Maandag te New-York bericht. In die stad en hare voorsteden werden toen niet minder dan 20 moorden gepleegd bin nen een tijdsverloop van veertien uren. De werkstaking onder de mijnwer kers in Westfalen breidt zich uit. Tot dusver bedraagt het aantal der werkstakers niet meer dan 5000, maar de mijnwerkers, die tegen den raad hunner leiders de be weging zijn begonnen, verwachten dat het hun zal gelukken, weer een algemeene werkstaking gelijk voor twee jaren, uit te lokken. Te New-York is een moord gepleegd, die veel overeenkomst heeft met de beruchte misdaden van het East-End te Londen. Men vond in een kamer, die door een man en vrouw werd bewoond, des morgens de vrouw vermoord te bed liggende man was waarschijnlijk over de daken gevlucht. Het lijk was op een vreemde wijze mis handeld en verminkt. De medebewoners van het huis hadden des nachts geen enkel verdacht geluid vernomen. Het in de lucht vliegen van een kruit magazijn op vier kilometer afstand van Rome, heeft een ontzettenden schrik in de stad te weeg gebracht. De slag was zoo geweldig, dat er er geen huis te Rome is, waar niet ee nige glasruiten gebroken zijn. Dadelijk begaf de bevolking .zich op straat. Het kruit was bewaard onder den grond. Tal van huisjes vau arme lieden in den omtrek zijn ingestort. Om half tien 's morgens, dat is twee-en-een- half uur na de uitbarsting, was de lucht in de nabijheid nog zoo vervuld van stof, dat men bijna niets kou onderscheiden. Toen tien minuten voor de uitbarsting een kapitein der artillerie een inspectie had ge daan in de sousterrains, hoorde hij eenig ge kraak of geknetter, waardoor hy opmerkzaam werd gemaakt op een naderend gevaar. Da delijk beval hij den soldaten in het kruitma gazijn te vertrekken en gaf hij een alarmsein aan een naburig fort, waar twee compagnieën soldaten bijeen waren. Deze verspreidden zich haastig in den omtrek om de bewoners te waarschuwen. Op het oogenblik der uitbars ting bevond gezegde kapitein zich op 300 M. afstands van het kruitmagazijn, dat hij niet eer verliet dan nadat hij zich vergewist had, dat er niemand meer aanwezig was. Hij werd door deu sehok teraaarde geworpen en bleek zwaar gekwetst te zijn. De koning, die een half uur later op het terrein was, nam hem op in zijn rijtuig en bracht hem naar het ziekenhuis. Het kruitmagazijn bevatte 270 centenaars buskruit en een menigte patronen, granaten en vuurpijlen. Er zijn meer dan 200 personen gekwetst, waarvan de meesten in lichten graad. Eeni ge personen zijn aau hunne wonden overleden. De glazen afscheiding in het Vaticaanvoor de zoogenaamde Raphaël's loges is verbrijzeld. Hetzelfde is het geval mot een groot deel der gekleurde glazen op de trap, die een geschenk waren van koning Maximiliaan van Beieren aan Pius IX. Vrij algemeen gelooft men, dat een misda dige hand de ramp heeft veroorzaakt. Er worden beschuldigingen gehoord tegen anar chisten. De bladen te Rome zijn opgevuld met het verhaal der verwoestingen, door het in de lucht vliegen van liet kruitmagazijn veroorzaakt. Op het Vaticaan ontstond een groote ontstel tenis. De glazen in de bijzondere bibliotheek van den paus en vele kostbaarheden ziju ver brijzeld. In de basiliek van Sint Pieter zijn groote vensters kromgeslagen, ijzeren sta ven verwrongen en de glazen boven den kansel vermorseld. De basiliek van St. Pieter ia voorloopig gesloten. Dit is ook het geval met de basiliek van St. Paul, waar al de geschilderde glazen vernield zyn. In het St. Pauls klooster zijn de deuren verbrijzeld en verscheideno antique voorwerpen beschadigd. In de gevangenissen was de schrik buiten gewoon. De gevangenen verkeerden in den waan, dat er een aardbeving plaats had, on hier en daar was een begin van opstand. Onmiddellijk werd om de gevangenissen een cordon van troepen geplaatst. De regeering heeft een tweeërlei onderzoek naar de oorzaak van de ramp bevolenoen van administratieven en een van technischen aard. In de Kamers heeft de Minister van Bin- nenlandsohe Zaken, antwoordende op eenigo tot hein gerichte vragen, verklaard, dat hij met zekerheid niets kon zeggen omtrent de oorzaak van het ongeluk. Maar naar hetgeen tot dus ver aan het licht was gekomen, geloofde hij dat de ramp aan het toeval moet geweten worden. In de Kamer van afgevaardigden heeft de Minister van oorlog hetzelfde verklaard. Ter wijl hli sprak, viel er een stuk van een glas ruit van den koepel op het hoofd van den Minister van Openbare Werken, doch zonder hem te kwetsen. De hoogleeraar Adam Kiewiez te Krakau vroeger gasthuisarts te Berlijn, heeft aan de academie voor geneeskunde te Weenen belangrijke mededeelingen ge daan over onderzoekingen tot genezing van kanker. Hij heeft uit aangetaste deelen een stof van zeer vergiftige werking waar genomen, die bij dieren krachtige verschijn selen teweegbracht en door hem wordt be schouwd als de oorzaak van het algemeene onwelzijn bij door de vreeselijke kwaal aan getaste personen. Hij heeftop die verschijnse len een geneeswijze gegrond, die niet nader wordt omschreven, maar volgens hem ge richt is tegen den aanleg tot de ziekte en wel door een algemeene behandeling der zieken. De gevolgen der toepassing worden door hem als zeer gunstig beschre ven. »Het is mij gelukt", schreef hij, „bij aangetaste personen op plekken waar zich nieuwe wonden vertoonden (metastasen), deze tot staan en tot afneming te bren gen en ook bij den kanker zelf reacties op te wekken, die onmiskenbaar een nei ging tot genezing aanduiden." Hij voegt er bij, dat zijn behandeling geen koorts verwekt. OM NIET. Als de jubelzang des vogels Vroolijk door het lommer dringt, En hij blij in woud en dreven Van het schoon der schepping zingt, Luister dan met dankbaar harte Naar het eeuwig schoone lied Luister en waardeer het tevens, Want hij geeft het u om niet. Prijkt onze aard met schoone bloemen, Die ons streelen door haar kleur, En ons evenzeer bekoren Met haar liefelijken geur O, waardeer dan ook de bloemen, Die uw oog alomme ziet Heb ze lief om geur en kleuren Ook zij schenken ze u om niet. Als een stem daar in uw harte Waarschuwt tegen lokkend kwaad Ais zij, telkens weer vermanend, Smeekt: schuw elke booze daad!» Dank dan God, dat Hij dien wachter Binnen iu u wonen liet Maar volg daarbij trouw zijn wenken, Want ook hij geeft ze u om niet. Zij zag niet verder dan haar neus lang was Mevrouw//Zoo Klaartje, en wanneer ga je trouwen?" KlaarijewZoodra we het noodige geld bij elkander hebben, mevrouw." Mevrouw „En hoeveel is dat Naar het Italiaansoh. 30 ooo «Maar het is een gunst, waardoor ik gele genheid krijg u mijne diensten op onbeperkte schaal te bewijzen. Ik zou bij voorbeeld kun nen zien, of de koningin van mijn hart wel zoo prachtig woont, als zij wenscht, en of aan haar weeldeartikelen iets ontbreekt, wat ik haar door mijn rijkdommen zou kunnen verschaffen." »Ak, wenscht ge mijn woning te zien vroeg zij lachend. »Het zou niet mooi zijn, als ik dat weigerde.. Morgen is het Woens dag, de dag, dat ik gewoonlijk bezoek ontvang. Kom dan om één uur." Bewoont ge uw eigen huis?" Ja wel, heer graaf," antwoordde zij trotsch. „Verwondert u dat? Ik ben niet rijk, maar ik ben spaarzaam en ik denk altijd aan de toekomst. Ja, de man, die met mij zal trou- wen, krijgt geen arme bruid, maar gelukkig ik denk niet aan trouwen." Zoo babbelde Octavia voort onder de luide gesprekken, die aan tafel gevoerd werden. Het gezelschap was veel vroolijker dan de vorige maal, men bleef bij elkaar tot na het souper en scheidde eerst omstreeks middernacht. Maurice drong naar Octavia om afscheid van haar te nemen. Zjj versto ei zyn vragenden blik. „Ik kan niet bepalen, ik zal schrijven," fluisterde zij hem toe. Maurice ging nu naar Lartige, die hem liefst 's nachts ontving. Verdier was daar reeds in zijn vermomming als priester. „Er is telegrafisch antwoord uit Londen gekomen," zeide deze na de eerste begroeting. „Hier lees zelf maar. Het telegram luidde „Voorslag aangenomen. Ons gezelschap voltallig. Abt Mayrs mijn gemachtigde. Mi- chaël." „Abt Mayrs ben ik, dat weet ge," zei Ver- dier. Ik verklaar dus, dat ge opgenomen zijt in het verbond der vijf, doch ge moet een eed doen, dat ge zwijgen zult en dat ge gehoor zaam zult zijn aan Michaël Bermont, het hoofd van ons verbond. Zweer dat bij het leven van den persoon, die u het dierbaarst is op aarde. Als ge ontrouw wordt aan uw eed, bedenk dan wel, dat die persoon gedood wordt als slachtoffer van onze wraak." Er is slechts één persoon ter wereld, die ik lief heb, dat is mevrouw Rosier, de vriendin van mijn overleden moeder, antwoordde Mau rice. Bij haar leven zweer ik den verlangden eed. Ik behoor u toe met lijf en ziel." „Goed, goed, dat is voldoende," zei Verdier en drukte hem de hand. Lartige echter om helsde hem en kuste zijn wangen. „Wat moet ik nog doen, voor ik op reis ga vroeg Maurice. „Zoek de woning van den gewezen archi tect Bressol in het adresboek," zeide Verdier, en bedenk een middel om met die menschen in aanraking te komen. Wij moeten de beide erfgenamen leeren kenneu. Het zou wel goed zyn het geboorte-bewijs van Felicitas aan te vragen, dat helpt een beetje bij de kennis making met haar pleegmoeder." „Anders niet Weet ge een knap slotenmaker te wonen vroeg Verdier. „Hier is een was-afdruk van het slot in de tuindeur, ik wil daarnaar een sleutel laten maken, maar ik durf niet weer te gaan bij den slotenmaker, die iny een sleu tel bezorgde voor de grafkapel op Père Lachaise.- „Dat begrijp ik," zei Maurice. „Geef dien afdruk maar hier, ik zal wel zoo'n sleutel be zorgen „Wees maar voorzichtig," waarschuwde Lar tige. „Het zou mij leed doen, als wy u moesten verliezen." iGeen zorg," zei Maurice lachend. „En nu wensch ik u goeden nacht. Ik beu erg yermoeid en slaperig." xvm. Gabriel Servet verwachtte Marie voor de tweede zitting voor haar portret. Ook Al- bert de Gibray was daar. Sedert maanden was hij alle morgens in de werkplaats van den schilder, en nu zou hij voor geen geld van die gewoonte zijn afgeweken. De jonkman had het avondlandschap gereed, hij werkte nu aan een lief jongenskopje. Maar zijn penseel rustte dikwijls om even naar de pendule te sien. i/'t Is pas tien uur," zuchtte hij. Het lijkt wel of de tijd u tegenwoordig lang valt bij mij," merkte de schilder ondeu gend op, „en je ijver is ook veel minder ge worden. Wat beteekent dat, jonge vriend Hindert het je misschien, dat wij voor den middag niet meer alleen zijn Ga dan gerust in de kamer hier naast om ongestoord te kun nen schilderen. Ik zal van tijd tot tyd wel naar uw werk komen zien, dat beloof ik u O, wat een bijtenden spot moet ik nu van u verdragen," sprak Albert en kleurde. »Ge wilt mij de gelegenheid benemen om die be vallige juffrouw Bressol te zien, de engel die ik van ganscher harte lief heb." Zoo," zei Servet droogjes. „En wat be doelt ge met dat liefhebben?" Albert kleurde nog erger. „Dat is een vreemde vraag," antwoordde hij. «Daarmee bedoel ik hetzelfde wat u daar mee bedoelt." „Dat is nog zoo zeker niet, Albert, maar in ernst, ik geloof, dat het beste zou zijn, dat ge niet meer hier komt, tot het portret van mejuffrouw Bressol gereed is." „En waarom dat, moester? Ben ik dan onwaardig myn oogen naar haar op te slaan O neen, zoo bedoel ik het niet, maar ge zijt jong. De neigingen zyn op uw leeftijd nooit van langen duur. En waarom zoudt ge dan nutteloos uw tyd verspillen, die zoo goed besteed kan worden aan uw studie En wie weet of mejuffrouw Bressol ooit uw liefde zou kunnen beantwoorden. Zy is nog half een kind. En ten laatste dit nogals onze liefde onverhoord blijft, lijden wij daar altyd vreeselijk onder." „Ohwat dat betreft Op dat oogenblik kwamen Marie Bressol met haar papa het atelier binnen. Servet kwam hen vriendelijk te gomoet, doch Albert scheen aan den grond genageld en groette eerbiedig op een afstand. Beknor vandaag gerust mijn papa eens," zei Marie tot Servet. nHet is zijn schuld, dat ik u. tien minuten heb laten wachten. Hy kon 't met den behanger niet eens worden over de nieuwe inrichting van onzen salon. Papa wilde bruin ameublement. Mama en ik wilden liever licht blauw. En mama heeft haar zin gekregen en zoo behoort het ook, maar intus- sehen rij u er tien minuten nutteloos voorbij gegaan." „Dat beteekent niets, mejuffrouw," antwoord de Servet vriendelijk. .Ik was dien tyd met Albert bezig. Wy maakten studiën over de menschelijke hartstochten, voornamelijk over die, welke bij de jeugd voorkomen. Niet waar Albert?" Doch deze keek den schilder smee- kend aan om hem niet verder in verwarring te brengen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1