't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1903 Woensdag 13 Mei 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ütoonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Oeat. >3 franco per post75 Afeonderlyke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRUDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT tn ZUID8TBAAT. Ad-vortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 12 Mei 1891. Een wandeling- van uit de Langestraat in de richting naar het kleine Dijkje is thans "nteressant en levert stof tot denken over de iloude waarheid, dat alles hier op aarde aan wisseling en verandering onderhevig is. Het oude en algemeen bekende Café „de Linde boom" is in modernen styl gerestaureerdop de plek, waar voorheen het kerkgebouw en de pastorie der R. K. gemeente stonden, zyn drie nieuwe woonhuizen gebouwd. Thans wordt op l den hoek van het Dijkje een oud woonhuis van byzonderen vorm afgebroken, een huis vroeger achtereenvolgens gediend hebbende tot Postkantoor, tydelyk tot Raadhuis, later tot woning van een geneesheer, tegelijk apo theker. Op de ledige plek zullen door een on zer aannemers twee nieuwe huizen in moder.- ncn stijl, naar we meenen met tuintjes aan den openbaren weg, gebouwd worden. De noordelyke ingang der Langestraat mocht ook weieens onderhanden genomen worden, ten einde een verfraaiingskuur te ondergaan, 't Huis op den hoek begint zachtjes aan op een ruïne te gelijken; een huis in de straat is half over den weg heengebouwd en ziet er niet bijzonder fraai uit, en 't zoogenaamde Regents park, sedert het bouwen der kustbatterij «Visch- markt" eigendom van het Departement van Oorlog, vermeerdert in den tegenwoordigen toestand ook al de sierlijkheid der entrée van deze hoofdstraat der gemeente niet. Ygbrstan- ders eri bevorderaars van de verfraaiing der gemeente kunnen, hier een geschikt terrein voor hunne werkzaamheid vinden. Iedere ver betering, op die plek aangebracht, zal stellig bij 't publiek, dat daar veelvuldig te voet en per as passeert, dankbaar erkend en gewaar deerd worden. In de openbare vergadering, Zaterdagavond door de afd. Helder van den Bond voor Alge meen Kies- en Stemrecht in Musis Sacrnio ge houden, trad als spreker op de heer De Clercq, van Haarlem. 't Onderwerp was „Algemeen Kies- en Stem recht" en daartoe ging spreker in korte trekken de ontwikkelings geschiedenis der menschheid na. Daaruit bleek lat er vanaf de vroegste tijden aristocraten en democraten zijn geweest. Eerst grondde de aristocratie zich op ,,'t recht van den sterkste," daarna op ,,'t recht van geboorte" en eindelijk op ,,'t bezit". Aan dien toestand werd, althans schijnbaar, door de Fransche Revolutie van 1789 een einde gemaakt. De voorrechten van adel en geestelijk heid werden afgeschaft en ieder was „burger". De guillotine sloeg echter zooveel hoofden af, die boven 't niveau uistaken, dat er een geslacht moest voorbijgaan voordat men weer op uitste kende mannen kon wijzen. Na dien tijd verhief zich de klasse der bezitter», de bourgeoisie, en deed de oude voorrechten althans gedeeltelijk herleven, zoodat thans nog de een wordt betiteld als „mijnbeer", „weledele heer" etc., terwijl de niet-bezitter eenvoudig bij zijn naam wordt ge noemd. De bezitters hebben de wetten gemaakt, natuurlijk in hun belang en daardoor de groote menigte der proletariërs benevens de vrouwen on der voogdij gehouden. Die toestand is onbillijk en tegen 't algemeen belang. Ten bewijze dat de vrouwen onderdrukt werden, diende de aanhaling uit 't wetboek, waarbij 't onderzoek naar 't vader schap is verbodenvolgens spreker een onbillijk heid. Algemeen Kies- en Stemrecht behoort gegeven te worden, ook aan vrouwen en bedeelden aan vrouwen omdat zij 'tzijn die hoofdzakelijk'taan komende geslacht opvoeden en zij. dus moeten kunnen medewerken tot 't kiezen van afgevaar digden, die hare belangen bij 's lands hooge re geering bepleitenaan bedeelden, omdat zij zoo wat 20 pCt. der bevolking uitmaken en 't niet aangaat iemand zijne rechten te ontnemen op grond dat hij zijn arbeid niet beter betaald ziet. Tot de bedeelden moeten niet alleen de min vermogenden gerekend worden ook meergegoeden ontvangen bedeelingen, echter op minder in 't oog vallende wijze. De H. B. S. te Haarlem, kost jaarlijksch ruim f 93000, terwijl de school gelden f 32000 opbrengen. De 512 leerlingen worden dus ieder bedeeld met f 183. De bnr- geravondsschool kost slechtsf 6460, terwijl er door 93 pCt. der leerlingen gebrnik van wordt gemaakt. Ook bedeelt 't rijk ieder student met f 800 per jaar. Die gelden worden hoofdzakelijk opgebracht door den werkman en kleinen bur ger. Bijv. Een werkman, die 7 galden per week verdient, betaalt aan verschillende belastin gen jaarlijks f 17.19 dus 5} pCt. van zijn in komen; die 8 10 galden verdient f 25.75 enz. De werkman verlangt een arbeidsdag van 8 nar en een bepaling tegen den kinderarbeid. De arbeiders verblijven vaak in ongezonde woningen en niemand brengt daarin verbetering, terwijl de meergegoeden dadelijk geholpen worden wanneer er aan hunne woning iets ontbreekt. De meer gegoeden kunnen zich een levensverzekering ver schaffen, terwijl dat voor de werkman onbereik baar is. De spoorwegen moesten onvermogenden gratis vervoeren, daar ze instellingen voor 't algemeen belang zijn. Wanneer Algemeen Kies- en Stemrecht wordt verleend zullen de bedeelden kans hebben een maal niet langer toe die klasse van medeburgers te behooren. Nu kwam de spreker aan de bezwaren, door tegenstanders van Algemeen Kies- en Stemrecht aangevoerd, als 't Volk vraagt er niet om 't volk stelt er geen belang in dit laatste werd weersproken door de volle zalen, waarin sprekers zich sedert een vier tal jaren mogen verbeugen. 't Volk kan niet behoorlijk lezen en schrijven. Hiertegen was „leerplicht" een uitstekend middel. 't Volk laat zich leiden; 't volk laat zich om- koopen 't volk heeft niets te verliezen. Al die bezwaren weerlegde spreker of trachtte ze te weerleggen en voerde ten slotte aan, dat men van znlke weinig, ontwikkelde menschen, wanneer zee een lands- of stadsbetrekking kregen vorderdematigheid, vlijt, spaarzaamheid, eer lijkheid, belèefdheid, gezondheid enz. Uit een boekje, in 1796 uitgegeven, werd daar na voorgelezen hóe men de opheffing der gilden trachtte te bepleiten, welk boekje op den tegen woordigen toestand ten volle van toepassing is, wanneer men in plaats van gilden, census gelieft te lezen. Na de pauze hervatte spreker zijne redevoering door als beginsel te stellen„Elk heeft krach tens zijn bestaan recht op 't leven", 't Grond bezit, althans 't groote grondbezit, werd veroor deeld en daartoe de toestanden in Schotland aan gehaald, waar alle genietingen der aarde, tot zelfs versche lacht en drinkwater, eigendom van enkele bevoorrechten zijn. 't Individueel belang mag niet tegen 't alge meen belang strijden, 't Algemeen belang eischt bescherming van de zwakkenbeteren rechtstoe stand vrijhandel. De spoorwegen konden zonder nadeel 400 personen vervoeren tegen bijv. 25 et- ieder, terwijl men nn slechts 100 vervoert tegen f 1. 't Individueel belang heeft voordeel bij rampen als oorlog, brand, schipbreuken enz., terwijl 't algemeen belang daardoor wordt geschaad 't in dividueel belang sohept concnrrentie, 't algemeen belang coöperatie. Elkeen heeft recht op onderwijs. Volgens den heer Gerhard zijn er nog 70000 kinderen op de 4j millioen Nederlandersdie van onderwijs ver stoken zijn, en 100000 wier onderwijs met hun twaalfde jaar ophoudtook- zijn er 2000 onder wijzers te weinig, niet aan de scholen voor meer gegoeden, maar aan die voor 't proletariaat. Drin gend wordt er daarom verlangd naar leerplicht en naar vaksoholen. Kosten de toekomstige bur gers den staat meer geld, dan zal men hen later beter op prijs stellen. De uitstekendste mannen moeten de opvoeders der jeugd zijn. Elkeen behoort geholpen te wordeD, wanneer hij op zichzelf niet kan bestaan. Een treffend voorbeeld daarvan werd aangehaald uit de ge schiedenis van «enige pachters in Engeland en eenige boeren t« Oude Pekel-A. Zieken en gebrekkigen behooren ^geholpen te worden en elk heeft recht op pensioen, wanneer hij zekeren leeftijd heeft bereikt. Niemand heeft 't recht een ander te exploi- teeren. Al deze dingen zijn te bereiken, wanneer eenmaal Algemeen Kies- en Stemrecht is aange nomen. De arbeiders moeten mede stem hebben in 't bestuur des lands. De vrachten van den arbeid behooren den arbeiders. Is iemand onmach tig te betalen, dan behooren de gasfabrieken een zeker aantal kubieke M. gas gratis te verstrekken. Spreker eindigde zijne beschouwing met 't beeld van twee wegen, een van asphalt en een mod derweg. Nu is 't plichtmatig elkeen de gelegen heid te geven den asphaltweg te betreden en is 't onze zaak hem er op te brengen. Hoe bij zich daar honden zal en op welke wijze hij die zal betreden is een zaak van latere zorg. Daartoe moet Algemeen Kies- en Stemrecht dienen. De president der afd. Helder, de heer Leer touwer, bedankte spreker namens 't auditorium en gaf gelegenheid als lid toe te treden. Bestrijding der longtering De heer A. Barends, uit Amsterdam, deelt in het Handelsblad" mede, dat hij zoo spoedig mogelijk een geneesmiddel, uit Indische planten bereid, ter beschikking van geneesheeren zal «tellen. Dit genees middel dient ter bestrijding van bloedspu- wen en longtering en werd den heer Ba rends door een neger toevertrouwd. Dit middel Extractum Donanum" genaamd, heeft reeds de proef doorstaan, hetgeen door Indische artsen, te bekwamer tijd met name te noemen, kan worden bevestigd, en heeft de meest verrassende resultaten geleverd. Binnen drie maanden kan de.eerste be zending uit Indië hier te lande aangeko men zijn, en zal de heer Barends dan de samenstelling in de vakbladen bekend ma ken. Dag aan dag kon men in de laatste we ken in de couranten de debatten over de in gediende legerwet lezen. Wel mag men zeggen, dat de zaak van allo kanten is bekeken en vóór- zoowel als tegenstanders gelegenheid heb ben gehad Jiunne argumenten aan te voeren. Eindelijk toch zyn Zaterdagmiddag de alge- mcene debatten op 't Haagsche Binnenhof ge sloten. De hr. Schimmelpenninck v.d. Oye heeft voorzeker den dank der vergadering verdiend door 'fc instellen van een motie, die aan de be sprekingen een einde moeBt maken, welke motie met 48 tegen 30 stemmon werd aangenomen. Nu kwamen 3 motiën in stemming Het eerst die van den heer Domela Nieu- wenhuis. «De Kamer, «overwegende, dat do hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zijn verhooging van het con tingent en vermeerdering der oorlogsuitgaven, //overwegende, dat door aanneming daarvan een bedenkelyke stap wordt, gezet in de rich ting van liet militairisme, den kanker die knaagt aan de welvaart van alle volkeren, .keurt de hoofdstrekking af van dit wets ontwerp, ondanks het daarin opgenomen recht vaardige beginsel van afschaffing der plaats vervanging en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt verworpen met 71 stem men tegen 5. Daarna die van den heer VermeuleD, lui dende *De Kamer, van oordeel, dat te zware fi- nancieele en persoonlijke lasten bij dit wets ontwerp aan de natie worden opgelegd, terwyl de verdedigbaarheid des lands daardoor niet voldoende wordt gewaarborgd, gaat over tot de orde van den dag." Eveneens verworpen met 51 tegen 24 stemmen. Eindelijk die van den heer Rntgers aldus luidende »De Kamer, z/van oordeel dat aan het aanhangig wets ontwerp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling door alle dienstplichtigen, z/gaat over tot de orde van den dag." Deze motie, het hoofdpunt, de groote strijd vraag beslissende, werd aangenomen met 49 tegen 27 stemmen. In de Diergaarde van >Artis" zijn twee zeer fraaie zeeleeuwen aangebracht en wel een mannetje en een wijfje. De dieren zyn in Californië voor het Genoot schap gevangen en over Hamburg naar hier vervoerd. Het mannetje is grooter dan eenig vorig exemplaar, dat totnogtoe in onze diergaarde geleefd heeft. Door de vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den polder »Het Bur ger Nieuwland, Texel, is tot bestuurslid benoemd de heer S. Keijzer Pz. ter ver vanging van den heer P. Maai, wiens beurt 't was om af te treden en die niet verder in aanmerking wenscht te komen. Omtrent den brand te Rotterdam wordt nog gemeld Het middengedeelte van het gebouw dat circa twee eeuwen oud was, is geheel ver nield, zoomede de geheele bovenverdieping. Het huis van den deer Stern is door de vlammen gespaard, doch heeft veel water schade bekomeneveneens het zooge naamde onderstuk van de linker- en rech tervleugels. Gespaard zyn behalve het ondergedeelte, de steenen loodsen V, ter liekerzijde met een belangrijken voorraad wijnverder een party van ruim 300 fus ten wijn, aan de firma Carp en Co. toe- behoorende en juist bestemd om opgeslagen te worden, zoomede een enorme party dui gen van de firma Moens en Kolff op het terrein, en de houten tabakslooden aan de Noordzyde. Door de vlammen zijn vernietigd be langrijke partyen tabak, Manilla-sigaren, een groote partij suiker van de firma W. Schöffer Co., een party cognac, arak, champagne, succade, rozijnen, ettelijke fus ten wijn enz.de schade wordt globaal begroot op 4 a 500,000 gulden, behoorlijk door assurantie gedekt. In de bergplaatsen op de Marinewerf te Rotterdam, die op Hemelvaartsdag door brand zyn vernield, waren op dat oogen- blik de volgende partijen goederen aanwe zig 439 v., 03 k., 48 md. en pl. 960 fl. (los) Wijn 4 v. en 1 md. Cognac 5 v. Spiritus 28 v., 260 kij., 120 k. en 362 z. ruwe Rietsuiker65 v. en 290 z. Bas terd Suiker83 i. Melis263 v. en 3 k. Tabak; 114 k. Sigaren; 1838 b. en 3197 k. Rozijnen 32 b. Prnimen 175 v. kren ten 156 k. Sukade535 v. en 35 k. ge droogde Appelen; 55 k. Nootmuscaat6 k. Foelie; 34 b. Kaneel; 262 k. Cassia, 15 b. Amandelen 200 b. Peper30 pk. Gember44 k. Vleesch 5 kr. Spek34 b. Kurk3 b. en 3 k. Manufacturen18 b. Jute Zakken 15 k. Koekbakkers werk; 30 k. papieren Doozen 2., 52 b. en 16 p. Papier 14 k. Glaswerk 26 b. b. Mat- zakken 83 st. Riemen en 29 colli Diversen. Vrijdag vond een knaap ineen vuil nisbak op 't Oosteinde te Amaterdam een pa piertje, waarin waarschijnlijk eenige dia manten waren gewikkeld. De knaap, pn- belcend met de waarde van zyn vondst, ruilde deze gaarne voor een kwartje, dat een voorbygangor hem aanbood. Toen hij echter de zaak mededeelde aan zijn beken den, ontttond bij hen vermoeden, dat de jongen diamanten gevonden en verkocht had. De politie werd met de zaak in ken nis gesteld en deze zoekt nu den persoon, die de steenen gekocht heeft. Een soldaat van het koloniaal werf depot kwam Vrijdag aan de politie te Am sterdam mededeelen, dat hem in. denvori- gen nacht, terwyl hij dronken wai, in den omtrek van den Zeedijk f170 is ontrold. Ingezonaen. VOORTGEZET ONDERWIJS. Door de Maatecbappy tot Nut van 't Alge meen werd indertijd een geschrift uitgegeven, dat tot onderwerp heeft«het vorvloeien van kundigheden". Dit werkje bracht reeds voor jaren velen tot de overtuiging, dat, als het geen door de kinderen op de lagere school wordt geleerd, nh het verlaten der school niet wordt onderhouden en voortgezet, de vruchten van 't onderwijs na eenige jaren al heel schraal te ontdekken zullen wezen. Gelukkig dat men sedert jaren hier ter plaatse de hand aan den ploeg heeft geslagen om voor knapen en meis jes, die de gewone leerjaren voor de lagere school reeds achter den rug hebben, de gele genheid te openen, om het vroeger ontvangen onderricht te vervolgen. Lof en hulde komen toe aan het Gemeentebestuur, voor zijne belang stelling in de opleiding van het opkomend geslacht, welk Bestuur door de stichting der herhalingsschool zorg draagt, dat de op de school opgedane kundigheden niet «vervloeien." Nog één wensch zou echter te uiten zijn in 't be lang der genoemde inrichting, een wensch, waarvan de vervulling niet zoo'n heel groote som kan kosten, en stellig de belangstelling in de herhalingsschool bij onders en leerlingen nog zou doen toenemen. Bij 't eindigen van den cursus zouden een soort van plechtige sluiting, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van autoriteiten, en de uitreiking van eenige getuigschriften en prysjes aan de meest ver dienstelijke leerlingen, die de school verlaten, gewenscht zijn. Wellicht, dat de vermelding er van genoeg is om de aandacht op dezen wensch te vestigen, en de vervulling er van te verzekeren. D. Naar het Italiaanseh. 33 Ooo «Recht zoo, jonkman," zei Lartige goedkeu rend. «Hebt ge dien manchetknoop al terug van uw vriendin Octavia vroeg Verdier, die on gaarne hoorde, dat Lartige den jonkman zoo luid prees. «Neen," luidde het antwoord. «Voor ik ver trok, heb ik nog een poging gedaan om Oc tavia te spreken, maar zij ontvangt niemand dan dien Russischen graaf, met wien zij vol strekt trouwen wil. Bah, zij denkt nu aan andere dingen dan aan mijn manchetknoop. Het best is, dat ik er niet over spreek." fDat geloof ik ook," stemde Verdier toe. «Het is nog niet zeker, dat ik den knoop op een verdachte plaats verloren heb," zei Maurice nog. «Het is eerder waarschijnlijk dat hij met de asch van de verbrande klee- ren door den gootsteen is gegaan." «Hoe het zij, voor het oogenhlik is er niets aan te doen. Wij zullen maar hopen, dat wij er geen kwade gevolgen van ondervinden." zei Verdier. «Wat denkt ge vandaag te doen «Naar Felicitas zoeken, daar moet dadelijk mee begonnen worden. Ik ga naar huis om my te verkleeden en dan ga ik de ronde doen by alle verhuurkantoren van dienstboden. Dat is het eerst aan de beurt, wij zullen later zien hoe er verder moet gehandeld worden." Maurice nam afseheid en ging naar zijn wo ning. Daar vond hy een briefje van Octavia om 's avonds op het balmasqué in de opera te komen. Zij zou een witte domino en een rosen strik op den linkerschouder dragen. Maurice zocht dien dag te vergeefs naar Felicitas en ging 's avonds tegen elf uur naar de opera. -Hij huurde een loge en trad de balzaal binnen. Lang zocht hij onder al de maskers rond vóór hy Octavia had gevonden. Zwygend nam zij zyn arm en ging met hem naar zijn loge. «Ben jè alleen vroeg hij daar. «Ik ben met twee vriendinnen gekomen." En de Rus "Hy soupeert met vrienden in zijn hotel, zoodoende had ik een paar uren vrij om hier te komen." «Dus laat hy je weinig vrijheid." «Hij is erg jaloersch; het is wel lastig, maar de meeste mannen, die jaloersch zijn, willen graag trouwen met het meisje, dat zij liefheb ben. "Alag je geen kennissen bij je ontvangen?" «Jawel, maar dat offer leg ik my zeiven op. Ik leef voor hem alleen, ik kom weinig uit en ontvang geen bezoeken." «Dan heb je geen vroolijk leventje." ^«Het uitzicht op een mooie toekomst troost my. Als hij met me getrouwd is, zal ik fees ten genoeg géven, en daar moet mijn Maurice niet by ontbreken." »Dus je houdt toch nog van me." Hoe kan je daar nog aan twijfelen Zou ik anders hier gekomen zyn Ik heb je lief maar een prachtig huwelijk gaat toch bo ven de liefde, niet waar?" «Dat is zooKomaan, leve gravin Octavia." «Je bent wel galant, maar het duurt mis schien nog lang, eer ik gravin ben. 't Is hier warm, vind ik. Laten wy vooraan gaan." Zij traden vooraan en lieten hun blik over de menigte gemaskerden en ongemaskerden weiden. Maurice dacht aan de familie Bres sol en vroeg plotseling «Heb je nooit mevrouw Bressol ontmoet? Een kennis vroeg mij naar haar, omdat hij hier is gekomen in 't bezit van een aanbeve ling bij die dame." «Wie veel in de wereld verkeert, kent ook mevrouw Bressol," zei Octavia schouderopha lend. «Zy ontbreekt zelden op feesten. Zij is mooi en coquet, maar tot haar ergernis heeft ze een volwassen dochter. Ik heb haar dik wijls ontmoet en vroeg telkens naar hare mooie dochter, om haar te tergen." «Is' zij misschien ook hier?" vroeg hy on verschillig. «Ik zie haar niet," antwoordde Octavia Maar kom, ik moet weer naar mijn vriendin nen. Ik ben tevreden, nu ik je myn liefde verzekerd heb." Mauriee voldeed aan haar wensch. «Daar gaan myn vriendinnen," sprak Octa via, op twee blauwe domino's wijzende. Mau rice drong in de aangewezen richting, maar moest op eens blijven staan om een troepje gecostomécrde dames te laten voorbijtrekken, dat maaisters voorstelde welke met korenscho ven van het veld terugkeerden. «Daar is mevrouw Bressol by," zeide Oc tavia plótseling. O, het is toch erg, zoo jong te willen schijnen." «En welke is het dan vroeg Maurice. «Die met dat roode rokje en die korenbloe men in het haar. Vindt je haar mooi ,Niet bijzonder." Niet waar? Haar veel geprezen schoon heid beteekent niet veel. En zij verbeeldt zich nog al wat, maar die volwassen dochter kan zy niet verloochenen en dat knaagt aan haar hart." Onder dit gesprek was Octavia by haar vriendinnen gekomen en nu nam Mau rice afscheid van haar. Hy keek dadelyk uit naar de mooie maaistertf. Het troepje was ontbonden, doch hij kreeg weldra mevrouw. Bressol in 't oog. Zoodra hy in haar onmid dellijke nabijheid was, fluisterde hij«Ik weet uw geheim, Valentin© Dharville." Met op zet noemde hy haar meisjesnaam en dit miste hare uitwerking niet. Zij verbleekte en twij felend keek zij den gemaskerden man aan, die zoo tot haar sprak. «Ik weet niet waar je op zinspeelt," zei ze zacht. «En bovendien kiest ge geen goede manier om met een dame in gesprek te faken." «De noodzakelijkheid dwingt mij om een gesprek met u aan te knoopen, Valentin© Dhar ville. Ik moet u spreken over uw oudste dochter." «Valentine bedwong een kreet, greep hem by zyn arm en voerde hem weg van hare bekenden. »Zyt ge van uw verstand beroofd stamelde zij. «Wat wilt ge van mij ?Wie zijt ge «Laten wij in myn loge gaan, dan zal ik u antwoorden," antwoordde Maurice bedaard. Valentine, knikte en volgde hem zwygend. In de loge gekomen, barstte zy in snikken nit. »Stel u gerust, mevrouw Ge hebt niets van me te vreezen, als ge my slechts een kleinen dienst wilt bowyzen. Ik weet dat ge een dochter hebt, wier bestaan uw echt genoot zelfs niet vermoedt. Ik zal daarover zwijgen onder één voorwaarde." Noem my dan kort en bondig de som geld, die ik voor uw stilzwegen moet betalenzei Valentine gejaagd. »Ik verlang geen geld, mevrouw". iWat dan Maurice liet zijn masker vallen en zeide •Mevrouw, ge kent mij niet, doch ik ken u wel. Dikwylg heb ik u op feesten gezien zonder met u in gesprek te komen. En toch wilde ik dit. want ik vind u schoon. Toe vallig kreeg ik kennis van uw geheim en ge bruikte die kennis om met u in aanraking te komen. Sta my slechts toe, dikwyls by u te zijn, en u te bezoeken, meer verlang ik niet." Valentine bedacht zich een oogenblik en zei toen «Ik neem uwe voorwaarde aan, ik moet wel. Geef mij dus uw naam en adres, dan zend ik u de volgende week een uitnoodiging voor een bal, dat wij zullen gevendan maakt gij u entrée by ons. Verlangt ge nog iets anders van mij «Neen, niets," antwoordde Maurice. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1