't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL TWEE ERFGENAMEN. No. 1908 Zaterdag 30 Mei 1891. Negentiende Jaargang. Sint-Nicolaas en de brug. ATDonnemeiit per 3 maanden binnen de gemeente50 Cen >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bure«ux; SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Onderg. 8 u. 13 m. Zondag 31 JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 V rijdag 5 Zaterdag 6 Nieuwe Maan. Zichtbare ringvormige Zonsverduistering. Begin 5 u. 18 m. 'sav. Einde 6 a. 44 m. 's av. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Mei 1891. Dinsdagavond trad opnieuw de heer D. de Clercq, van Haarlem, in Musis Saerum als spreker op, nadat de heer Leertouwer, presi dent van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, afdeeling Helder, had verklaard, dat genoemde bond geen genoegen met 't stellen van een liberalen candidaat kon nemen en daarom den heer de Clercq als protest- candidaat aanbeval. Spreker verklaarde dat de liberale partij eigenlijk geen partij was, dat zij sociale hervorming tegenhield en dat men toch daartoe kan medewerken, zelfs al behoort men tot de clericale partij. De maat schappelijke instelling is een menschelijke in richting en daarom voor verbetering vatbaar. Vroeger beweerde de aristocratie, dat 'tvolk te dom was om wetten te maken en 't daarom zelfs een verdienstelijk werk was dit voor hen te doen. Toch klaagde 't volk sinds eeuwen over onderdrukking. Men behoort de wetten te maken in gemeenschappelijk overleg, zoodat ieder zijne opinie kan uitbrengen. De Maat schappij werd vergeleken bij een college, welks bestuur voor zichzelf allerlei gunstige bepa lingen had gemaakt, waardoor de leden ein delijk in opstand waren gekomen. Vandaar, door alle eeuwen heen woelingen en revoluties, verzet tegen de uitvoerende macht, die niet berust op den wil des volks. Vervolgens werd opgesomd, wat men al niet door 't afschaffen van den census kan verkrijgen. Do regeering trachtte alle ontevredenheid en verkeerdheden te onderdrukken door 't opleggen van straffen, in plaats van de oorzaken daarvan op te spo ren en weg te nemen. Een beschrijving volgde van den toestand in Friesland, waar op land goederen van groote grondbezitters, die schat rijk zijn, de arbeiders 8 cent per uur verdienen en daardoor genoodzaakt zijn in ellendige hutten te wonen en zich alle levensgenot te ontzeggen. De instellingen van onderwijs zijn alleen toe gankelijk voor hen die betalen kunnen en zulke lieden zijn, daar de kosten grootendeels uit de staatsfondsen worden bestreden, eigenlijk de bedeelden, meer dan de werklieden, die in den wintertijd een paar KG. roggebrood por week ontvangen. Spreker zou de laatste liever misdeelden noemen. Wat in de vorige lezing werd behandeld en reeds door ons is vermeld, laten we thans achterwege ter willen van de plaatsruimte. Niet onaardig was de beschouwing van 't verschil tusschen rijken en armen, tusschen een heer die bijv. f20000 per jaar te vertee ren heeft en een werkman, die f7 8 per week verdient. De eerste wandelt over een gemeente-asphalt- weg, stapt in een gemeeDte-tram, laat zich brengen naar een gemeente-bureau, maakt ge bruik van een gemeente-telegraaf, gebruikt gemeente-gas- en waterleiding, kortom, hem wordt van staats- of gemeentewege alle mo gelijke gemak verschaft, terwijl integendeel die instellingen voor den geringen man vaak geen waarde hebben, omdat hij zelfs de geringe kosten daarvoor niet kan betalen. Spreker yverde sterk tegen 't drankmisbruik en voerde aan dat in 't vorige jaar alhier voor 80 millioen gulden aan sterken drank en voor 75 millioen gulden aan brood was verbruikt en men voor eerstgenoemde som in onderschei dene steden gebouwen had kunnen oprichten, waar de werkman lectnur en ontspanning kon genieten. In de volksvertegenwoordiging van 100 leden moesten 90 plaats nemen voor de niet be zitters en 10 voor de bezitters, wan neer de verhouding billijk was geregeld. De uitgaven voor leger en vloot kon men beter besteden aan volksonderwijs en andere dingen van algemeen nut. Na de pauze werd 't program van spreker kortelings doorloopen en toegelicht. Bij de vraag of iemand in debat wilde tre den, meldde zich de heer Haak aan. Deze vond 't minder gepast 't kiesrecht ook aan vrouwen toe te staan omdat ze, boven den leeftijd van 23 jaar, in den regel gehuwd warenomdat ze reeds genoeg in 't huishou den te doen hadden; omdat de man, wanneer hij aan de stembus verbetering in den toe stand bracht, dan tevens de vrouw in die be tere omstandigheden liet deelen en eindelijk omdat voornamelijk de vrouwen onder den in vloed der geestelijkheid staan. Liever wilde hij, wanneer ze later, onder betere omstandig heden, meer ontwikkeld waren, haar dat recht toestaan. In korte woorden werden die bedenkingen door den heer de Clercq wederlegd. Na 't zingen van 't Lied voor Algemeen Kies- en Stemrecht, waaraan de meesten we gens onbekendheid er mee, geen deel konden nemen, werd de bijeenkomst door den president gesloten, waarbij den spreker een woord van welverdiende hulde werd gewijd. Na afloop traden ongeveer 20 nieuwe leden tot den Bond toe. Ook de vrijzinnige kiesvereening Vooruitgang" alhier heeft den heer S. T. Land tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamar geproclameerd. In de algemeene vergadering der on derwijzers en onderwijzeressen in het arrondis sement Helder, te houden op Maandag 15 Juni e.k. zullen, behalve de gewone huishou delijke werkzaamheden blijkens het dezer da gen door het Bestuur uitgegeven programma, de volgende onderwerpen in discussie gebracht worden. 1. Het onderwijs in de spraakkunst op de lagere school. Stellingena. Het on derwijs in de spraakkunst op de volksschool heeft alleen ten doel, de leerlingen taalkun dig juist te leeren schrijven, b. De leerstof worde tot het hoognoodige beperkt, c. Over het algemeen geven de taalboekjes voor onze scholen te veel. De bespreking van dit on derwerp zal worden ingeleid door den heer P. Stadt, van Schagerbrug. 2. De bewe ging in de onderwijzerswereld. Stellingen a. Die beweging is alleszins verklaarbaar, b. Zij neemt evenwel buitengewone proportiën aan •n voert tot overdrijving. c. Zy komt ten slotte met de les aan iederen onderwijzer Vergeet den ernst der prijktijk niet. Door den heer P. Uurbanns, van den Helder, zal de bespre king van dit onderwerp worden ingeleid. 3. Hypnotische invloeden in de school. In leider de heer W. Kuijk, van den Helder. De werkzaamheden dezer vergadering zul len worden voorafgegaan eu afgewisseld door uitvoeringen van een gemengd koor, onder de leiding van den heer W. Kuijk. Deze vergadering zal, onder presidium van den schoolopziener, den heer Mr. M. Büchner, worden gehouden in de Kolfbaan van den heer C. Kos Pz. Pz., te Schagen. De eerstaanwezend Ingenieur alhier, zal op Woensdag 10 Juni a. s. in het openbaar, bij enkele inschrijving aanbeste den 1. Heb leveren en plaatsen van ijzeren water-reservoirs in verdedigingswerken, in de stelling van den Helder, onder het be heer der Genie aldaar. (Raming f 5500.) 2. Het verbeteren van bomvrije gebou wen in de stelling van den Helder, on der het beheer der Genie aldaar. (Raming f 3900.) Dinsdagmorgen is gevankelijk, zwaar geboeid, te Hellevoetsluis binnengebracht en onmiddellijk vervoerd naar de provoost der marine op 's rijks werf aldaar, de ser geant-konstabel v. d. B., beschuldigd van op Hr. Ms, wachtschip »Dufa,< te Rot terdam, te hebben gelost drie schoten, één op den commandant, een op den machinist en éen op een ander militair daar aan boord. Niemand bekwam evenwel letsel. In de maand Juli a.s. zal te 's Gra- venbage een vergelijkend onderzoek gehou den worden van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der telegraphie, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aanstelling van klerken der telegraphie geschiedt op een jaarwedde van f 400, welke belooning, zoo zy met het gewone dienstwerk belast zijn, kan klimmen tot f900. Zy, die zich aan het bedoelde onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe voor 20 Juni aanmelden bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Aangaande de daarbij over te leggen wijsstukken, alsmede betreffende de vereiscl ten voor het examen, zie de St.-Ct. no. 117. In verband met het bezoek van den Duitschen keizer aan ons land en de oor logsbodems, die alsdan bet Noordzeekanaal zullen passeeren, wordt het geheele kanaal opgepeild, om mogelijke ondiepten nog te kunnen wegnemen. De moord te Nieuweschoot, De veedrijver Solkema, die onder ge leide der justitie naar Nieuweschoot werd gebracht, om, zoo mogelijk, inlichtingen te verschaffen en geconfronteerd te worden is weer in vrijheid gesteld. De beide verdachten, Smeding en Ha zenberg, moeten onschuldig zijn, omdat zij naar men mededeelt, kunnen bewijzen, dat zij Maandag j. 1. tusschen elf en een uur in welken tijd de moord is gepleegd, niet te Nieuwschoot zijn geweest. Aan het postkantoor, te Utrecht werd Zaterdagmiddag door een burgerman een postwissel aangeboden, met verzoek om het daarop vermelde bedrag ad f 125 te mogen ontvangen. De postbeambte, tot wien dit verzoek werd gericht, schijnt echter, naar aanlei ding eener door hem opgemerkte adminis tratieve afwijking, het zaakje niet te best te hebben vertrouwd, althans hij hield den wissel en verzocht Maandagmorgen het geld te komen ontvangen. De man, die hiermede schijnbaar genoe gen nam, verliet daarop het postkantoor, waar hij zich echter niet meer vertoonde, hetgeen trouwens maar heel verstandig van hem was, daar men inmiddels aan het postkantoor de zekerheid had bekomen, dat men bij de administratie te 's Gravenhage, van waar de postwissel heette te zijn ver zonden, van niets wist en die wissel dus gebleken was valsch te zijn Wie de dader is, is nog niet bekend, hoewel de politie haar best doet hem in handen te krijgen. Naar wij met genoegen vernemen, is thans de regeling der fabriek op de »eilanden« te Amsterdam, geheel tot stand gekomen.. De terreinen en het materieel der voormalige koninklijke* zijn overge gaan aan de nieuwe Nederlandsche Fa briek van Stoomwerktuigen en Spoorweg- materieel. (»Hbl.") Maandagnamiddag ongeveer 37s uur is tusschen Hoorn en Avenhorn een 8-jarig meisje uit een in volle vaart zijnde spoor trein gevallen. Door middel van de nood rem werd de trein spoedig tot stilstaan gebracht. Wonder genoeg, werd het kind ongedeerd wedergevonden. de brug van chocolade, tegen zijn a.s. naam dag door een brug van steviger materiaal te vervangen, en die te bouwen op de plek, waar zy zoo lang en zoo vurig wordt begeerd. De Amsterdammers roemen er op, dat Sint- Nicolaas, bij uitsluiting van allo andere men- schen op den aardbodem, hun beschermheilige is mij dunkt, wij, bewoners der gemeente Helder, ondervinden de meest overtuigendste blijken, dat ook wy bij den goeden Sint in een heel goed blaadje staan. We hebben waarlijk alle reden, om hem onze dankbaarheid te be- toonen. Een erkentelijke. Burgerlijke stand, gemeente Texel, Ingezonden. De brug over het Heldersche Kanaal bij de "Windstceg zal, naar wij vernemen, op 12 Jnni a. :den aanbesteed. Vijf maanden na de goedkeu- brug gereed zijn. (Bericht in het vorig nummer dezer courant.) ■ing der aanbesteding moet de 1 Reeds als kinderen zongen we den lof van brachten we ongeveinsde hulde aan den goeden Sint-Nicolaas, die ons jaar aan jaar op den vooravond van zijn naamdag met zijn zeer gewaardeerde weldaden verblijdde. Ouder geworden, vinden we nog steeds zeer voldoende reden, om den vriend ook van groote kinderen onzen dank en onze hulde te wijden. Buiten en behalve de geschenken, die hij ons jaar lijks persoonlijk doet toekomen, verraste hy ons, bewoners der gemeente Helder, allen te te zamen, verleden jaar tegen de viering van zijn naamdag met een model voor éen brug over het Heldersche kanaal tegenover de Wind- steeg. Met groote vreugde bezichtigden we dat model, 'twelk ten huize van den heer Swee- ring in de Spoorstraat alhier voor belangstel lenden ter bezichtiging was. De goede Sint heeft echter besloten, het niet bij dat model te laten blijvenhij heeft reeds last gegeven tot de noodige voorbereidende maatregelen om van 2026 Mei. ONDERTROUWDPoono GETROUWDj GeCne' GEBORENCornelisje, dochter van Jan Dijksen Cz. en Cornelia van Doorn. Anna Jacoba, dochter van Matthijs Kroon Jbz. en Dieuwertje van der Vis. Marretje, dochter van Cornelis Mossel en Bregje Hemelrijk. OVERLEDEN: Sjourdina Paulina Kuperus. 23 maanden, dochter van Rinke Kuperus eu Klaske Oosterhaven. Cornelia Pieternella Gie- les, 7 jaren, dochter van Pie-ter Gieles en Im- metje Slot. Hendrikje Smit, 77 jaren, geh. met Pieter Maas. Gerrit Leen, 2 jaren, zoon van Jan Leen en Trijntje Moojen (overl.) Ambtshalve ingeschreven één. Posterij en. De Directeur van het Postkantoor te Helder, maakt bekend, dat de lichtingen der bijbussen van af 1 J U N I a.s., op de volgende tijd stippen zullen plaats hebben Hoofdgracht. Willemsoord. Centrum. 4.30 's m. 4.20 's m. 4.10 's m. *8.- 's m. *7.50 's m. *7.40 's m. 11.30 'sm. 11.20 'sm. 11,10'sm. *2.30 'sa. *2.20 'sa. *2.10'sa. *6.'s a. *5.50 's a. *5.40j's a. *9.— 'sa. *8.50 'sa. *8.40'sa. Binnenhaven. Raadhuis. Station. 4.20 '8 m. 4.50 's m. 5.45 's m. *7.50 '8 m. *8.20 's m. *9.05 's m. 11.20 'sm. 11.50 's m. 1.05'sa. *2.20 'sa. *2.50 'sa. *3.30'sa. *5.50 'sa. *6.20 'sa. *7.30'sa. *8.50 'sa. *9.20 'sa. De met gemerkte hebben op Zon- en al gemeen erkende Christelijke Feestdagen niet plaats. De Directeur POLVLIET. Programma van het 3de Zomer-Coneert, op ZONDAG 31 MEI 1891. 's namiddags 2^4 uur. 1. «Cornelius Marsch", F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Ouverture zu dem Mélodrama: „Yelva", C. Reissiger. 3. Largo Célèbre, G. F. Handel. 4. Fantasie nach motiven der Oper von Richard Wagner//Lohengrin", Adolphe Schreiner. Pauze. 5. „Ra^okzy", Ouverture, Hector Berlioz. 6. Grande Fantaisie de 1'opéra: Mireille", Ch. Gounod. 7. „Les-' Fleurs", Valse, Emil Waldteufel. Marine en Leger. f^Bij kon. besl. is de kapt luit. ter zee J. Fichet wegens in, doch niet door den dienst ontstane Naar het Italiaansch. 37 ooo— „Weet ge wel, waarom ik hier vandaag voor de tweede maal kom?" vroeg hij, ter wijl haar hart bijna hoorbaar klopte. „Hoor eens goed naar mij, beste vriendinVoor ik by mijnheer Bressol aanzoek doe, moet ik we ten wie mijn ouders waren. Ik moet kunnen antwoorden, als Marie's papa mij vraagt." „Ja, Bressol zal vragen en je antwoord zal al je plannen in duigen werpen," zeide zij smartelyk. .Moet ik mij dan voor mijn afkomst scha men „O God, help mij .Antwoord toch," zei hij hard. .Ikwi! ein delijk weten, welk geheim in het verledene verborgen is." „Je dwingt mij Mauriee. Welnu luister dan. Je moeder was van fatsoenlijke ouders, die haar een goede opvoeding gaven. Buiten hun schuld werden zij arm en Amata verloor bovendien hare ouders, toen zij nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid was. Zy stond zon der broers of zusters, zonder bloedverwanten op de wereld. Alleen een vriendin trok zich haar lot aan en bezorgde haar een betrekking als juffrouw van gezelschap by een jonge Russi sche gravin, Kurawieff geheeten, die met haar man en haar zoontje te Parijs leefde. Daar leerde Amata een knap jonkman kennen, die als jager bij den graaf in dienst was. Hij heette Lartige en wist door vleierij haar geluk en eer te ontnemen. Dat was hem niet genoeg, hij vermoordde de jonge gravin en verborg het bloedige mes in Amata's kamer, om de verdenking op haar te laten vallen. De ongelukkige werd in ketenen naar de gevan genis gebracht. Daar schonk zy het leven aan een zoon, en dal kind „Ben ik vroeg hij ontsteld. »Ja," antwoordde zij dof. „Door een toeval kwam haar onschuld aan het licht, zij werd vrijgesproken en ontving van graaf Kurawieff een groote som tot vergoeding voor de onder gane kerkerstraf. Doch haar leven was ver woest, zij dorstte alleen naar wraak. Zij wilde Lartige aan de rechters overleveren en trad daarom in dienst bij de politie. Veertien ja ren lang was zij geheim agent zonder Lartige te vinden. Toen trok zy zich terug en leefde stil tot voor korten tijd »Dus mijn moeder leeft? Waar is zij? „En als je haar vond, zou je haar dan ver giffenis schenken P" vroeg zij in angstige span- ning. „Ik heb mijn moeder niets te verwijten O, mevronw Rosier, zeg mij spoedig waar mijn moeder is Ik wil mijn moeder zien. Amata had hem vol ontroering aangehoord, doch nu kon zy zich niet langer bedwingen. .0, Mauriee, gevoelt ge dan niet, dat ik uw moeder ben riep zij uit en bedekte zijn gelaat met kuseen. „Heb ik je niet altyd liefgehad als mijn kind Heb ik niet altijd voor je ge zorgd Maar je hebt je moeder vergiffenis geschonkenGeef mij een kus om die woor den te bezegelen. Zeg toch dat je mij niet veracht Mauriee sloeg zijn armen om haar hals en drukte een kus op haar wangen „Neen, ik veracht u niet, moeder 1 Waarom zouden mijn gevoelens veranderen Ik heb altijd liefde voor u gevoeld.Maar het is vreese- lijk wat ge mij daar verteldet. Ik ben in een gevangenis geboren, ik ben de zoon van een moordenaar „Wees getroost, MaurieeNiemand weet hetEen vriendin nam je mee naar haar woning en liet je op mijn naam doopen." „Zoon van een moordenaar! Vreeselijkl" mompelde hij. „Denk daar niet langer aan," zeide Amata smeekend. „Ik moet je nog een bekentenis doen, want vandaag wil ik je al mijn gehei men openbaren. Weinige weken geleden ben ik weer in dienst der politie getreden, doch slechts voor korten tijd. Ik heb mij tot taak gesteld den moordenaar in de rue Erneatine en van 't kerk hof Père Lachaise aan de politie over te le veren. Als dat gedaan is, laat ik voor altyd dat gehate beroep varen." Om zijn verblccken te verbergen greep Mau riee de pook en rakelde het vuur op. Zijn haren voelde by van schrik te bergen ryzen. «O, moeder, wat een onvrouwelijk beroep is datzei hij na een poos. „Zie toch af van zoo'n akelige betrekking by de politie. De zoon van een geheime agenteO, moeder, wilt ge mij die bitterheid besparen „Ik kan niet, Maurieeik heb gezworen dat ik den moordenaar zou ontdekken." Hij duizelde, doch herstelde spoedig en wilde juist eenige vragen doen over het opsporen van den moordenaar, toen de meid kwam en een visitekaartje bracht. „Ik heb dien heer in den salon gelaten, hij wil u dadelijk spre ken," zei ze. Amata stond dadelijk op en zeide tot Mau riee „Je wilt wel een kwartiertje hier wachten, niet waar? Ik kom spoedig terug, je moet vandaag bij mij blijven, ik ben zoo gelukkig en ik heb je nog zooveel te vertellen." Onwillekeurig had Mauriee een blik op het visitekaartje geworpen en den naam Smoiloff gelezen. Wat kwam die hier doen Mauriee wilde het weten. „Ik zal intusschen een brief schrijven," zeide hij tot Amata. Nauwelijks was zij echter de kamer uit of hij sloop door de gang in haar slaapkamer die naast den sa lon wa9. Daar kon hy alles hooren, wat er gesproken werd. Amata trad juist binnen en vroeg haastig; „Gij hier, graaf Kurawieff Is er nieuws „Ja, gewichtig nieuwsMaar noem my niet bij mijn naam, die moet in Parijs niet- genoemd worden." »Ge hebt gelyk, ik deed het in mijn verrassing. Wat brengt ge voor nieuws „Ik heb een manchetknoop ontdekt, die pre cies gelijkt op den knoop, die in dèn graf kelder gevonden is. Hebt ge dat kleine hoef ijzer nog in bewaring?" „Ja „GoedLaten wy ze dan vergelijken." Er volgde een poos stilte. „Die knoopen behooren bij elkaar. Waar hebt ge die vondst gedaan sprak Amata toen. „Mijn antwoord zal u verrassen. Ik schonk een roos met diamanten aan een operetten- zangeres, Octavia geheeten. Zy baalde haar kastje met kostbaarheden voor den dag om het sieraad te bergen en daar zag ik dezen knoop. Ik herkende hem dadelyk, maar durfde niets vragen en nam daarom een list te baat. Laat my gauw een glas water brengen," zei ik plotseling. .Ik word duizelig." Om aan mijn verzoek te voldoen, moest zy opstaan en aan het schelkoord trekken. Toen nam ik de kans waar, stak den knoop in mijn zak en nam spoedig daarna afscheid om hier te komen." Het is een raadselachtige geschiedenis," zei Amata. .Heeft zy geen vader of broeder of een vriend, die dikwijls bij haar komt »Haar ouders zijn reeds lang dood, zij heeft slechts één zuster en die is in Italië getrouwd. Verder ontkent zij alle verbintenis met an dere heeren, maar dit laatste is voor my nog niet zeker." „Wij moeten haar laten gevangen nemen," zei Amata peinzend. „Nog heden zal ik het bevel aanvragen en morgen wordt zy gevat. Met uw verlof zal ik even mijn zoon verwit tigen en dan ga ik dadelyk mee naar de po litie." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1