't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1910. Zaterdag 6 Juni 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DEB WEEK. S- <a At>orkxxement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- ER VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOÏÏT Co., te Helder. SuraauxSPOORSTRAAT «n ZUIOSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Burenux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 u. 19 m. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Israël. Pinkster. Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN^ HELDER, 5 Juni 189L. Met 't oog op 't eerlang openen van 't badseizoen heeft de Vereeniging „Hel- der's Belang'' kaarten verspreid, waarop zoo enkele aantrekkelijkheden van de plaats onzer inwoning en hare environs zijn ver meld. De kaarten zien er net uit. We ho pen, dat deze poging om den stroom der toeristen ook eens naar Hollands Noord punt heen te lokken, succes moge hebben. In elk geval apprecieeren we den genomen maatregel. Door den kapitein-eerstaanwezend Ingenieur alhier is Woensdag jl. aanbe steed, het doen van herstellingen aan en bij militaire gebouwen in de stelling van den Helder, raming f 3400. Ingeschreven door de heeren Gebr. Janzen f 8600, gebr. Klein f 3590, Th. Moorman, f 3580, W. de Jong f 3390, H. Wijker f 3333. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de klokton in het schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, weder op dezelfde merken is ge plaatst. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den Vlie- stroom, 2e district de navolgende tonnen zijn verplaatst. 1. De witte buikton no. 1. met zwarten korfbal aan stang bovenop ton van Prins- hoek, ongeveer 300 M. Z O. in 88 dM. water, op de peiliug Lichttoren Terschelling N.O. 1/3 N. Het paleis op den Dam, te Amster dam wordt voor de ontvangst van den Duitschen Keizer en de Keizerin in ge reedheid gebracht. Hr. M- de Koningin Regentes kan hunne keizerlijke Majesteiten waardig ontvangen. De troonzaal is weder geheel gerestaureerd en is eenvoudig maar deftig gemeubeld. In de groote eetgalerij zag men dezer dagen de Vorstelijke tafel gedekt, waarop de prachtige monumentale zilveren tafelstukken van de Haarlemmer poort en de slag bij Nieuwpoort bewon dering wekten. Het paleis bevat een schat aan zilver; b. v. 8000 zilveren couverts. In 't paleis te 's Hage zijn schatten aan tafelservies, zoowel in goud als zilver. Ook de Minister van Oorlog heeft aan 'tBestuur van het Reddingsfonds alhier dank betuigd voor de ontvangst van 't Over zicht van de geschiedenis dier instelling De firma W. G. Boele Senior, te Kampen biedt het publiek een reclamemid del, dat tegelijk zeer nuttige diensten kan bewijzen, 't Is een dienstregeling der sporen in Nederland. Hoewel aan dergelijke uitgaven geen gebrek is, onderscheidt zich het boekje door netheid van uitvoering en door het duidelijk kaartje van Nederland, hetwelk er aan toegevoegd is. Beziet men daarvan de achterzijden, dan geraakt men in kennis met het belangrijk aantal merken, hetwelk de, van ouds bekende firma, den rookers kan aanbieden. De heer A. B. Weber alhier, is van dat huis de vertegen woordiger, ook voor de omstreken. Naar wij vernemen, zal het hadsei zoen te Huisduinen op Woensdag den 17 dezer worden geopend en zal die opening op feestelijke wijze, met muziekuitvoerin gen geschieden. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Brielle, Helder, Dok- kum, Goes, Hontenisse, Oostburg en Zie- rikzee, op Dinsdag 9 Juni in te leveren, zullen geopend worden op Donderdag 11 Juni. Door H. A. Roelants, te Amsterdam, wordt uitgegeven een Geïllustreerd Neder- landsch Reclameblad. De oplaag van 30.000 exemplaren wordt gratis in de voornaamste plaatsen van ons vaderland verspreid, 't Blad is in twee kleuren ge drukt en vertoont bij de annonce tevens een aanschouwelijke voorstelling van het onderwerp, 't Is ongetwijfeld hier te lande de nieuwste manier om de artikelen, waarin men handelt, bij 't publiek aan te hevelen. De stoomschelpzuigers Friesland en »Tijd« zullen waarschijnlijk dezen zo mer wederom werkzaam zijn op de wrak ken der »Lutinec, in de buitengronden van Terschelling. Men vermoedt nog steeds dat in die wrakken nog veel goud en an dere kostbaarheden moeten te vinden zijn. In de Woensdag gehouden Raads zitting te Amsterdam, deelde de voorzit ter mede de verblijdende tijding, dat door wjjlen den heer Johannes Borski, 25 April overleden, aan de gemeente Amsterdam is vermaakt, ten bate der beide Gasthuizen, een legaat groot vijfhonderdduizend gulden, zegge f 500,000, onder den last van vrucht gebruik ten behoeve zijner weduwe. Een jongen, te Amsterdam, die we gens het lichten van een toonbanklade op het politiebureau op de Kattenburgergracht werd gebracht, ontvluchtte uit de wacht kamer, sprong in de gracht en zwom naar de overzijde. Hij werd daar echter onmid dellijk weder door een agent opgepakt en opnieuw naar het bureau gebracht. Te Leersum wierp een koe van den heer J. Van de Geer, die plotseling hoorn dol werd, zich op haar.geleider en slingerde dezen op hare horens de lucht in, om hem daarna ernstige kneuzingen aan de borst toe te brengen. Na een negendaagsehe zitting beëin digde de raad van justitie te Batavia den lsten Mei de zaak van de beklaagden F. B., O. J„ en Tio A Ong, respectievelijk administrateur, adsistent en hoofdtandil op de tabaksonderneming Koloendong te La- boean Batoe (Oostkust van Sumatra), be schuldigd van onwettige gevangenhouding en zware mishandeling van een Chineesche koelie op die onderneming. De eisch van den officier van justitie was tien jaren tuchthuis voor de beide eerst genoemde beklaagden, en tien jaren dwang arbeid in den ketting voor Tio A Ong. Uitspraak over 8 dagen. Den 29sten April des avonds tegen half twaalf werd de schout van de Diest- poort te Batavia gewaarschuwd dat een dief bezig was in te breken in de Chinee sche apotheek op Pintoe Besar. Onmiddellijk begaf de heer Vermeulen zich met eenige oppassers daarheen en hij zag inderdaad een Chinees boven op het dak zitten, die op de aanmaning van den schout om naar beneden te komen, een bombardement met dakpannen opende, waardoor een der om standers aan het hoofd gekwetst werd. Naar den achterkant der apotheek loo- pende, bespeurde de schout dat het huis van binnen brandde en dat de man, die op het dak zat, de krankzinnig geworden apo theker zelf was. Toen na een zeer kort tijdsverloop een brandspuit het geluk had een flinken waterstraal in het perceel te werpen, sprong de ongelukkige in den vuur gloed. Nadat ook de stoomspuit gekomen was en een massa tf-ater in het brandende huis had geworpen,was het mogelijk bin nen te dringen en tözn vond men het lijk van den krankzinnige, die door verstikking om het leven was gekomen, op den zolder. De man te Breda, lijder aan slaap ziekte, is overleden. (»N. B. Ct.«) De Japanner Tiuda Seuze, die den Russischen troonsopvolger, bij diens verblijf daar te lande eenen sabelhouw toebracht, is door het opperste gerechtshof te Tokio veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, dat is de zwaarste, tegen zoodanig misdrijf bij de Japansche wet bedreigde straf. De Oostenrijksche Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft het doktersprivi legie van onduidelijk schrift opgeheven. Hij zond een schrijven aan alle burgemees ters van het land, met last, uit zijn naam den in hunne gemeente praktizeerenden ge- neeslieeren te bevelen, hunne recepten voortaan zoo duidelijk te schrijven en te onderteekenen, dat omtrent middel, hoeveel heid en den naam van den dokter geen twijfel kan bestaan. De uittocht van Israëlieten vrij willig of gedwongen uit Moskou, St. Petersburg Kieff, enz., houdt aan. In de hoofdstad geschiedt het uitzetten van Jo den bedaarder en op kleiner schaal dan te Moskou maar men ziet er toch ook groepen Israëlieten, waaronder soms wel- gekleede dames, door gendarmes naar het hoofdbureau van politie brengen. Bij het bezoek van den Czar aan Mos kou mocht zich, op bevel van de overheid, daar geen enkel Israëliet op straat of aan deuren of vensters vertoonen. De vrienden der Israëlieten vormen Co- mité's om hun een goed heenkomen te verschaffen. Men wil hen in de eerste plaats naar Engeland zenden, waar men, ondanks alle sympathie van deelneming voor de verjaagden, toch wat bang begint te worden voor de voorgestelde immigratie. Er is namelijk sprake van niet minder dan 60,000 Israëlieten, die per extra stoom boot-gelegenheid derwaarts zouden komen. Voorts zijn er comité's voor landverhui zing naar Palestina waar de prijs van den grond al dadelijk van 43 tot 60 roe bel per djessatine of hectare is gestegen en waar de Israëlieten zich thans voorna melijk op wijn- en tabaksbouw toeleggen naar Perzië, enz. Twee der voornaamste Israëlietische geld mannen in Rusland, de heeren Poliakof en Brodyki, zullen, naar men verneemt, hunne bezittingen in Rusland verkoopen en zich te Parijs gaan vestigen. Tal van Russische landverhuizers zijn in de laatste dagen op hunne reis naar Noord-Amerika te Enkhuizen aangekomen circa 200 per dag, Het gezicht dier uit gedrevenen maakt een treurigen indruk. Een fabelachtig groote schat moet, naar men bericht, in Brazilië gevonden zijn bij het sloopen van het fort San An- tonio, te Rio de Janeiro. In een der onder- aardsche gangen van dat gebouw moet men namelijk 112 houten kisten gevonden heb ben met oude Portugeesehe goudstukken, ter waarde van 70 millioen francs, en voorts 945 kilogram gouden platen, een aantal fraai bewerkte gouden voorwerpen, edel gesteenten, enz. Het geld zou, blijkens een daarbij lig gende verklaring, indertijd door de opperste der Jezuïeten gezonden zijn om naar Por tugal te zenden, aan Koning Johan V, als als eerebijdrage" voor zijne reis naar Bra zilië, en het overige gedeelte van den schat had aan boord van de koninklijke galjoe nen gebracht moeten worden, welke onder bevel van den Infant don Sebastiaan op de terugreis naar Lissabon Brazilië zouden aandoen. Dit moet het goud zijn, dat in de vorige eeuw de Portugeesehe staatsman Markies de Pombal tevergeefsch van de Braziliaan- sche Jezuïeten opeischte en dat aanleiding gaf tot verdrijving van de Jezuïeten uit Brazilië. Men verwacht dat er nog meer schatten in het fort gevonden zullen worden. Czar", M. J. Glinka. 3. Marche Funèbro d' uric Marionette", Ch. Gounod. 4. Fantaisie de 1' opéra«Les Templiera", Henri LitollV, (eerste uitvoering). Pauze. 5. Ouverture: //Die lustigen Weiber", von Windsor, Otto Nicolai. 6. Fantaisie de 1'opéra Mignon", Ambroise Thomas. 7. «Blumen Walzer", au8 dew Ballet//Melusioe", Franz Doppler. Programma van het 4de Zomer Concert, op ZONDAG 7 JUNI 1891, 's namiddags 21/* uur. 1. «Einzug der Gaste auf der Wartburg", ausderoper «Tannhauser", Richard Wagner. 2. Ouverture de 1' opéra»La Vie pour le Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 27 Mei 2 Juni. ONDERTROUWD: Willem Zeeder*, (we duwnaar van Geertje Nannings), en Trijntje Pais (weduwe van Pieter Ernestus Jacobus Kuiper), Hendrik Beumkes en Klaasje Zegel. GETROUWDDirk Buijs en Fytje Ecl- raan, Pieter Krijnen Fz. en Jaonetjo de Waard. GEBORENPieter, zoon van Simon Zijm Jz. en Naantje Maas, Martinus, z. v. Maar ten Vlaming en Trijntje Roosendaal. OVERLEDEN: Geene. Ambtshalve ingeschreven één. Iiigozondon. Naar het Italiaansch. 39 ooo— „Neen, ik heb mijn geheim alleen toever trouwd aan haar mama, die met mijn plan is ingenomen. Met Marie zelf moet men voor zichtig te werk gaan, want zij bemint een ander, die echter zoo zwaar ziek is, dat hij wel niet meer genezen zal. Eerst langzamer hand zal zij voor mijn plan gewonnen kunnen worden. Wat mynheer Bressol betreft, gaarne wilde ik u verzoeken, doktor, om hem met den toestand van zijn dochter bekend te ma ken en een huwelijk met mij als redmiddel voor te stellen." „Ge kunt op my rekenen, mynheer Vas- seur," sprak do dokter vriendelijk. „Ik zal mijnheer Bressol van uwe edelmoedige gezind heid onderrichten en uwe plannen naar mijn beste krachten ondersteunen." Maurice nam nu bemoedigd afscheid van den dokter en ging naar Verdier, die druk aan het werk was. „Wat doet ge daar vroeg de jonkman. „Ik bereid het reukwerk voor de twee erf genamen," antwoordde Verdier. Binnen acht dagen hoop ik zulk sterk Pruisisch zuur te hebben, als nergons ia de apotheek te koop is." Maurice verhaalde hem daarop het ge sprek, dat hij met den dokter had gehad. Ver dier knikte tevreden maar herinnerde weer ns aan Felicitas. „Ik begrijp zelf niet, hoo het komt, dat ik geen spoor van haar kan vinden," sprak Mau rice verdrietig. „Misschien is zij reeds dood en begraven, zonder dat men onderzoek naar de afkomst van het meisje zonder naam deed. In haar laatste brieven aan haar pleegmoeder klaagde zij over haar gezondheid. Gisteren heb ik alle ziekenhuizen bezocht en de naam lijsten der zieken ingezien, doch alles te ver geefs. En zoo gaat het telkens weer." Den volgenden dag kwam Maurice weer bij Bressol. De dokter had reeds van het huwelyksplan tot redding van Marie gespro ken. Bressol kwam hem vriendelyk te ge- moet en drukte hem hartelijk de hand. Ga nu naar mijn kamer, jonge vriend, daar kun nen wij wat praten," zeide hy, terwijl zijn stem van aandoening klonk. Valentine, die er verstoord uitzag, volgde hen. «Ik weet uw edele bedoelingen en zegen u daarvoor van ganscher harte," begon Bressol bewogen. «Moge het u gelukken myn lieve ling te redden. Ik beloof' u, dat ik alles zal doen om uw plan te bevorderen. En ook myn vrouw is tevreden, dat ge onze schoonzoon zult worden. Met Marie zullen wij een beetje geduld moeten hebben. Zij heeft een klein zwak voor dien armen Albert de Gibray, die haar tweemaal het leven redde en daardoor ongetwyfeld zelf het leven zal verliezon. Maar dat is slechts een voorbijgaande luim; ik raad u aan, dat ge u veel met haar bezighoudt, zonder dat ge haar bepaald over liefde spreekt. De doktor heeft aanbevolen haar alle moge lijke afleiding en veel beweging in de vrije lucht te verschaffen. Als ge met mijn vrouw haar steeds vergezelt, zal het niet moeielyk vallen haar jonge hart voor n in te nemen." «Nog een enkel woord, mynheer Bressol. Niet gaarne zou ik den schijn op my laden, alsof ik uit eigenbelang een aanzoek deed. Al ben ik ook niet zoo ryk als u, dan bezit ik toch genoeg vermogen en bovendien talent om een vrouw te onderhouden, zelfs wannoer zij geen bruidschat meebrengt. Ik kan u elk oogenblik honderdduizend francs aan goede staatspapieren toonen." «Geen woord meer," zeido Bressol. «Ik ben overtuigd, dat alleen liefde en grootmoe digheid uwe drijfveeren zyn. Komaan nu naar mijn dochter. Ik zal haar een rijtoertje voor slaan." XXVIII. Paul de Gibray, die bijna den geheelen dag en menigmaal ook 's nachts wegens zyn ambt buitenshuis vertoefde, had nog nooit zoo ge voeld, hoe zwaar zyn beroep op hem drukte als in den laatsten tyd, nu Albert's toestand hem voortdurend aan het ziekbed riep. De dokter kon geen naam vinden voor de ziekte, die Albert ondermijnde. De patiënt had voort durend koorts, voelde geen eetlust en leed voortdurend aan slapeloosheid. Daarbij was hy zenuwachtig en zeer zwak. Paul de Gibray las in de ziel van zyn zoon en begreep wel dat de liefde en de bezorgd heid voor Marie voor een groot deel oorzaak waren van de ziekte. Maar Gibr..y kon zijn haat tegen Valentine niet onderdrukken. In die dagen was het voor hem een groote troost, dat graaf Smoiloff voor hem en Albert vriendschap had opgevat. Smoiloff bezocht Albert veel en werd eindelijk de vertrouwde van zyn hartsgeheimen. Geroerd beloofde de Rus, dat hij by den heer de Gibray voor Al- berts wenschen zon opkomen. «De Bressol's hebben sedert 5 dagen niet naar myn toestand laten vragen," klaagde Al bert op zekeren dag. «Zou Marie mij geheel vergeten hebben uNeen, .Albert, maar je papa heeft verbo den boodschappen van die familie aan je over te brengen. Hij denkt, dat je Marie wel zal vergeten, als je niet meer van haar hoort." O, papa weet niet, dat hij mij zoodoende doodt 1 Zonder je goede inlichtingen zou ik nu meenen, dat Marie mij vergeet en dat zou ik besterven." «Och kom, je moet niet aan sterven den- kei-. Je moet leven en gelukkig zijn. Heb ik je dan niet be'oofd dat ik je wenschen bij je papa zou bepleiten?" «Maar het zal je niet gelukken, IwanDe wrok van papa is te diep geworteld en heeft goede redenen." «En als ik borg sta voor mijn welslagen Je papa begint reeds te wankelen. Heb maar geduld." »Ik zou wel geduld hebben, ik zou lang kunnen wachten, als my slechts één wenscb vervuld werd." Kruideniers-politiek. Waarde Heer Redacteur! Vriendelijk verzoeken wij cenige ruimte voor 't volgende in uw veelgelezen blad. Met verwondering lazen we in 't voorgaand nommer iets over den heer D. de Clercq en wel speciaal over de denkwyze van dien heer, omtrent leger en vloot. We zouden den schrij ver,dien mijnheer den kruidenier, willen vragen: Hoe denkt ge, dat mijnh. de Clercq zou han delen, zoo hij morgen zyn denkbeelden mocht vcrwezenlykou Alles aan den dijk zetten en van den wind laten leven?-Zoo dom is raijnh. do Clercq niet en ook niet zoo'n barbaar. Hebt ge, mijnh. do kruidenier, wel eens gehoord van geleidelijke afschaffing Zóó, dat leger en vloot na een aantal jaren verdwenen zijn Zou 't jammer zyn Ge ziet toch ook >- el, dat leger en vloot een wel wat duur luxe artikel is. Wat zouden de belastingbetalende burgers lachenAlleen gij en enkele uwer mede-kruidenieren zouden zich in den zevenden hemel wanen, als men u vertelde, dat ons garnizoen met een paar honderdduizend man vermeerderd werd, ten koste van Nu raad eens. Ge zijt nog al snugger O Heere, laat maar regenen, al loopt de heele wereld onder, als mijn molentje maar maalt Hebt ge wel eens de woorden algemeen be lang en bijzonder belang ontmoet? En zoudt ge 't nu werkelijk zoo'n ramp vinden, als die flinke, prachtig ingerichte Marinewerf, die nu dient om oorlogstuig wat op te lappen, ver anderd werd in een inrichting waar men han delsbooten, enz. bouwde. Zouden er niet meer werkkrachten vcreischt worden Nog iets mijnh. kruidenier. Gij, die doet in koffie en krenten, moet niet over onderwijs spreken. Hoe moeten wij deze uitdrukking bijv. rijmen«elk onderwijzer één kind", met die water- en molen-geschiedenis Ge waart op weg de gemeenschap te dienen (mijnh. do Clerq heeft eer aan u!!) zoo humaan moge lijk en nu krabt ge terug? Dat's reactionair! Eén onderwijzer voor elk kind. Maar dan wor den de mensoben te wijs en men koopt niet meer bij zoo'n krnidenier, dat is niet in 't be lang der gemeenschap, want welvaart van elk afzondcrlyk, is algemeene welvaart. Waarde heer kruidenier, blijf by uw kren- En wat wenacht ge dan Ik zou zoo gaarne Marie's portret hebben, om het elk oogenblik in banden te kunnen nemen." «Dat is een billijk verlangen, maar hoo komen wij aan dat portret Jo papa zal er niet om vragen en ik ken de familie Bressol niet." uAls je wat voor me wilt doen, ga dan naar mijnheer Servet. Je kent hem wel. Hij heeft Marie's portret in olieverf geschilderd en zou daarnaar gemakkellijk een medaillon- portret kunnen maken. Dat zou mijn halve aenezing zijn. En Servet zal het zeker doen, als je uit myn naam er om vraagt," «Ik ga dadelijk, zei Smoiloff bereidwillig en vertrok. Op datzelfde uur had de grijze schilder Ser vet bezoek gekregen. Felicitas had van me vrouw Dubieff verlof gekregen om uit te gaan en hare vrienden te bezoeken. Het meisje was eerst bij Marie Bressol geweest en nu kwam ze zien hoe het met haar vaderlijken vriend ging. Servet ontving haar recht hartelyk en vond dat zij er weer flink en gezond uitzag. «Dus bet gaat je goed?" vroeg de schilder. «Ja, ik ben gelukkig en tevreden. Me vrouw behandelt mij als een geliefde dochter en de meisjes van de school honden van mij als van oen oudere zuster. Maar het treurig lot van mejuflrouw Mario drukt mij terneer." «Ah, ja, Marie. liet arme kind, armo Al bert." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1