't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENADEN. No. 1914 Zaterdag 20 Joni 1891. Negentiende Jaargang. EALENDES DER WEEK. ■4^ ATjonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Baruux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlën van 1 tot 5 regeïs25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiVlORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 u. 24 m. Begin van den Zomer. Volle Maan. Zondag 2 L Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 Vastendag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 .Juni 1891. De hinderlijke wrakken op den bo dem van Texelstroom, waardoor in dit voor jaar zooveel netten verloren gingen of zeer gehavend werden, zullen onder toezicht van een ambtenaar bij den waterstaat worden onderzocht. Vermoedelijk hefcft daarna verwijdering der schadelijke hinderpalen plaats. In dien geest werd onlangs door visschers van Texel een request gezonden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid. De schout-bij-nacht C- H. Bogaert, benoemd tot commandant van het eskader, hetwelk den Duitschen Keizer te IJmuiden zal afwachten, heeft Dinsdag den vice-ad- miraal W. F. H. Cramer, commandant der marine te Amsterdam, vergezeld bij een bezoek aan IJmuiden. Men schrijft nit Apeldoorn aan het »Hbl." Wegens de ongesteldheid van koningin Wilhelmina is de eerste steenlegging voor de Ned. Herv. Kerk alhier, welke bepaald was op Donderdag e. k., voor onbepaalden tijd uitgesteld. Zondag-namiddag kwam een familie op een pleiziertoertje te Maastricht. Aan een der sociëteiten afgestegen, verzochten ze een der bedienden paard en rijtuig er gens te stallen. De bediende echter wilde zich het onschuldige genoegen verschaffen, een rijtoertje zonder bezwaar zijner schat kist te maken, en holde den weg naar Meer sen op, met het ongelukkig gevolg dat bij Meersen het rijtuig omverslingerde en de dilettant-koetsier een bloedende hoofdwonde opliep. Hij is thans in het gasthuis, in afwachting der gerechtelijke gevolgen. Voor de 4de kamer der Amsterdam- sche Rechtbank werd Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling eener heling op uitgebreide schaal. In de maanden Maart en April van dit jaar werden te Amsterdam diverse diefstallen gepleegd, zonder dat het der politie gelukte de daders te ontdekken. Alles was van der dieven gadinglinnen, leerdoeken, trijp, dekens, kleeden,karpetten, pantoffels enz. enz. Toch mocht de politie er in slagen de gestolen goederen op te sporen en wel bij Pieter Wilhelm Boller, oud 34 jaar, winkelier, wonende in de le Boomdwarsstraat aldaar, thans in hech tenis. Hij stond Dinsdag terecht onder aan klacht de hiervoren opgenoemde goederen van den dief of de dieven te hebben opge kocht, ofschoon hij wist of moest weten dat die goederen door misdrijf zijn verkre gen, d. w. z. gestolen zijn. Niet minder dan 38 getuigen zgn door het O. M. gedagvaard. De zaak belooft dus van vrij langen adem te worden. De verdediging is door den beklaagde opgedra gen aan mr. L. W. van Gigch, advocaat. Dinsdagnacht omstreeks twee uur, hebben de rijksveldwachters A. den Bolder, brigadier titulair te Heemstede, en H. A- rends, brigadier titulair te Zand voort, in vereeniging met G. Bouwman, veldwach ter der gemeente Heemstee, op den Wa genweg bij Dennenheuvel de hand gelegd op een verdacht persoon, die bij onderzoek in het bezit bleek te zijn van een geladen revolver, een centerboor en verschillende andere inbrekers werktuigen, en die al spoe dig bekende, dat bij de persoon was, die in den nacht van 13 op 14 Juni poging tot inbraak in de woning van mr. Gigch, Manpadshoek, had gepleegd; die in den af- geloopen winter meermalen te Haarlem was ingebroken, o.a, bij den heer Middel- berg in het Kenaupark, en die ook schul dig was aan meerdere soortgelijke feiten, te Amsterdam gepleegd. De bewoner, van Haarlem en omstre ken, wier nachtrust ten gevolge van de herhaalde inbraken in den laatsten tijd wellicht te wenschen liet, zullen ongetwij feld den wakkeren veldwachters dankbaar zijn, dat zij zulk een gevaarlijk persoon onschadelijk hebben weten te maken. CHaarl. Crt.) Te Winterswijk is op rechterlijk be vel opgegraven het lijk van een negenja rig meisje, vóór eenige dagen gestorven. Wat dit onderzoek heeft opgeleverd, is niet bekend, maar omtrent de aanleiding ver haalt men het volgende De vader van het meisje was hertrouwd, maar de kleine ondervond van de stiefmoeder een allesbe halve liefderijke behandeling. Op zekeren dag in de afgeloopen week zou, dus zegt men, de ontaarde vrouw aan het kind, dat haar bij den arbeid op het land behulp zaam was, een vooraf gereed gemaakte boterham hebben gegeven, en zou na het gebruik daarvan braking en weldra de dood zijn gevolgd. De stiefmoeder wordt der halve verdacht van moord door vergifti ging. (N. Rott. Ct.) Het spoorwegoiureluk bij Münclienstein. Nog steeds komen nadere berichten over het vreeselijke spoorwegongeluk bij Bazel, waar door voor zoover bekend, meer dan honderd menschen, bijna uitsluitend ingezetenen uit Bazel, het leven verloren. Gedurende don geheelen nacht, van 14 op 15 Juni, is het reddingswerk zonder tusschen- poozen voortgezet en in lange rijen gingen de wagens, waarop de gewonden vervoerd worden, langzaam voort op den weg naar Bazel, waar de gekwetsten in de hospitalen worden opge nomen en verpleegd. Reeds meer dan 150 gewonden zijn te Bazel aangekomen. Over de oorzaak van het ongeluk is men het nog niet eens. Volgens den een waren de hoofden der brug door het water ondermijnd en losgewoeld, maar volgens anderen was de instorting van de brug te wijten aan het groote gewicht van den trein, die door twee locomotieven getrokken en met een buitengewoon groot aantal plei- zierreizigers gevuld, een grooter gewicht had dan de kleine brug kon dragen. Toen de brug bezweek, was nog slechts een gedeelte van den trein op de brug. De beide locomotieven, twee geheel volle personenwa gens, een postwagen en een bagagewagen stortten terstond in de Birs, een kleine rivier, maar die door de regens nu een buitengewoon hoogen waterstand had. De derde personen wagen bleef vastgeklemd tusschen het brug- gehoofd en de gevallen wagens. Deze wa gens werden geheel verbrijzeld en de menschen die daarin hadden gezeten, werden bijna allen terstond verpletterd. Velen echter, vooral in de hangende waggons, werden alleen gewond of ingekneld en riepen natuurlijk onmiddellijk om hulp. De eerste hulp werd gebracht door de brand weer uit Bazel, die spoedig erd gevolgd door een detachement genietroepen, een aantal ge- neesheeren' en verplegers, die medebrachten wat voor de eerste hulp der gewonden noodig was. Aanvankelijk had men te Bazel niet gedacht, dat het ongeluk zoo ernstig was, maar zoodra de eerste transporten gewonden daar waren aangekomen, verspreidde zich de alge- meene ontsleltenis spoedig door de geheele stad, daar de trein bijna uitsluitend bewoners uit Bazel naar het muziekfeest te Mönchenstein vervoerde. Het ongeluk gebeurde Zondagmid dag om halfdrie. Voor de Jura-Simplonmaatschappij is het ongeluk een groot verlies, want volgens de Zwitschersche wet van 1875 zijn de spoorweg maatschappijen, op wier lijnen menschen ver ongelukken, verplicht hun de geheele geleden schade te vergoeden. Alleen dan wanneer overmacht of eigen schuld der rezigers of in vloed van derden het ongeluk veroorzaakten, worden de dircctiën van deze verplichtingen ontslagen. Voor zoover tot nu te oordeelen is, heeft zich geen dezer gevallen voorgedaan, zoodat de maatschappij zeker een aanzienlijke som te betalen zal hebben. De Berner »Bundo deelt mede, dat de di rectie voor haar eigen personeel en voor de reizigers verzekeringen had gesloten, maar bij een ongeluk van dien omvang wordt door de assurantie niet meer dan 150.000 fr. vergoed. Hetgeen er dan nog bijkomt, moet dus do maatschappij zelve betalen, «Handelsbl." Geheele farailiën zijn vreeselijk getroffen. Een arts, die verleden jaar zijne vrouw had verloren, is met drie kinderen omgekomen. Een hartroerend gezicht was het hoe een doode moeder haar ontzield kind in de armen hield geklemd. In de opeengehoopte massa brok stukken vond men de ongelukkigen levend ingespert. Velen zijn blijkbaar daardoor ge stikt. Anderen hingen dood aan en in den verwarden klomp hout en ijzer. Een stuk van een waggon dreef de Birs af, naar den Rijn toe. Twee dames zaten daarop angstig om hulp te roepen, terwyl nevens haar een on- lukkige, die met het stuk was meegesleept, in laatsten doodstrijd de armen uit het water opstak. Door eenige kloeke mannen, gehol pen door anderen die op den oever stonden, werden de dames gered. De eene had eene beenbreuk gekregen en tevens den echtgenoot verloren, met wien zy kort geleden gehuwd was. Een jong man, met eenige gapende wonden aan het hoofd, nam deel aan het red dingswerk, om naar zijn vader en moeder to zoeken, die in den nog onder water liggenden waggon hadden gezeten. Eene geredde scheen krankzinnig hij het zien van haar doode kind. //N. R. Ct." Een treurig ongeluk wordt aan het Wiener Fremdenblatt" uit Leitomischl bericht. Daar heeft een jonkman, die in den tuin zijner ouders op mussehen schoot, bij ongeluk zijn 18-jarige zuster, die daar achter eenige boomen voor hem verborgen, bezig was, doodgeschoten. In zijn wanhoop pleegde de ongelukkige zelfmoord. Een dergelijk geval kwam dezer dagen ook te Parijs voor. Daar werd een be jaarde dame bij ongeluk in haren tuin door haren man doodgeschoten, die uit een venster op mussehen schoot. Blijkens het jaarverslag der Konink lijke Engelsche Redding-Maatschappij beeft deze verleden jaar voor de eerste maal te Harwicb proeven genomen met een red dingsboot, door stoom gedreven. Deze boot, 50 Eng. voeten lang, met een bodem-op pervlak van 12 voeten, uitgerust met de uieuwste vindingen op het gebied der maat schappij, is verscheidene malen bg zeeram pen uitgeweest en heeft uitstekend vol daan. Niettemin zgn de daaraan verbonden onkosten zóo belangrijk, dat dergelijke booten natuurlijk slechts op enkele der voornaamste stations zouden kunnen wor den geplaatst, en is bet bestuur dan ook voornemens, in het loopende jaar nogmaals door een reeks van wedstrijden en proef nemingen de zekerheid te verkrijgen, welk stelsel van booten voor het reddingswerk de voorkeur verdient. Het Gerechtshof der Seine beeft Za terdag uitspraak gedaan in een gerucht makend proces, dat der „moordenaars van Courbevoie". De beschuldigde was de we duwe Berland, een vrouw van vijftig ja ren, die met haar zoon en drie andere jongelieden van 17 en 18 jaren een dieven en moordenaarsbende vormde, welke onder hare leiding allerlei complotten smeedde en die te Courbevoie een oude vrouw ver moord had en beroofd. De beschuldigden, die hoegenaamd geen berouw toonden en die bg hun verhoor met groote onbeschaamdheid over deze en nog andere door hen beraamde misdaden spraken, werden allen schuldig bevonden en veroordeeldvrouw Berland, de jonge Berland en Doré ter dood, Devile tot le venslangen en Chotin tot 20-jarigen dwang-arbeid. Voor zoover men zich kan berinneren, is dit de eerste maal, dat het Gerechtshof te Parijs drie menschen tegelijk ter dood veroordeelde en dat een vrouw er tot die straf werd verwezen. Programma van het Bde Zomer-Concert, op ZONDAG 21 JUNI 1891, 's namiddags 21/4 uur. 1. »Nibelungen-Marsch" met Benutzung Rickard Wagner's «Fanfaren zu den Bayreu- ther Bühnen-Fest-Spielen", G. Sonntag. 2 Ouverture zu H. J. van Collin's Trauerspiele //Coriolan", L. von Beethoven. 3. Romance sans paroles, A. Klughardt. 4. Hommage a Frédéric Chopin", Grande Fantaisie. J. H. Bakker. Pauze. 5. OuvertureLe Roi d' Yvetot", Adolphe Adam. 6. Souvenir de P opéra«Robert le Diable", Giacomo Meyer- beer. 7. »An der schonen blauen Donau", Concert-Walzer, Johan Strauss. Nos. 2 en 3 eerste uitvoering. Correspondentie. Op een paar vragen, ons door een onzer lezers gedaan, ten aanzien van de aanstaande verkiezing voor leden van den Gemeenteraad van den Helder, hebben we te antwoorden, dat de verkiezing van acht leden voor den Raad (twee uithoofde van uitbreiding der bevolking) zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juli e. k. en dat het aantal kiezers, volgens de voor dit jaar vastgestelde kiezerslijst, 1628 bedraagt. EEN OUD THÉMt. Eer zal een houtduif orgelspelen En draagt een zwaan een parasol; Eer zal geen echtpaar meer krakeelen; Eer wordt een telegraafpaal dol Of gaat uit wand'len langs de straten; Eer vliegt een ezel als een raaf; Eer zal men zelfs het lastren laten Eer ziet men geen jeneverslaaf Zich meer aan Bacchus overgeven; Eer kleedt een slak zich in satijn Eer zal geen paar naar liefde streven En droomen in de manenschyn Eer zal een kip staan te biljarten Eer wordt een haan lid van den raad; Eer speelt het noodlot niemand parten, En lust er niemand meer gebraad; Eer zal de maan aan de aarde vriezen Eer springt een kikker uit zijn vel, En zal de zee haar vocht verliezen; Eer schuwt het menschdom drank en spel Eer leert een haring exorceeren, Of spreekt een pieterman latijn Eer zal een zeehond menschen scheren, Of zwemt een bot in wijnazijn; Eer zal men 't zonlicht 's nachts genieten Terwyl de maan daarbij steeds schijnt Eer zal men dwars de zon doorschieten, Yoor 't bijgeloof van de aard verdwijnt. Heldersche Moppen. TANDARTS-DANK. Een tandarts werd door een landbouwer nit een sloot gered en riep in de volheid van zijn dankbaar hart: „Goede man, hoe zal ik u beloonen Je hebt maar by me aan huis te komen en met plezier trek ik je gratis zooveel tanden als je in je mond hebt cn EEN GOED VAK. Op een doopmaal, waar lang en breed ge sproken werd over de toekomstige betrekking van den nieuwen wereldburger, vroeg ten laat ste een der gasten aan een vierjarig jongske van den huize „Wel Fritsje wat moet jij worden Zonder zich te bedenken antwoordde deze „Baker, mijnheerwant dan krijg ik van ieder, die op visite komt, een gulden." Naar het Italiaansch. 48 ooo Den volgenden dag durfde Bressol zijn doch ter nauwelijks naar haar besluit vragen. Zij lachte hem echter bemoedigend toe en toen hij er eindelyk naar vroeg, sloeg zij haar ar men om zijn halsenzeide: Ge kunt mijnheer Vasseur zeggen, dat ik mij vertrouwd wil ma ken met het denkbeeld zijn vrouw te worden. Ik weet, dat ge my hartelijk liefhebt, papa, en daarom wil ik mij geheel naar uw wen schen voegen." Die woorden maakten den armen Bressol weer gelukkig. XXXII. Amata had zich in haar slaapkamer opge sloten en gezegd, dat niemand bij haar mocht worden toegelaten zelfs Maurice niet. De meid moest voorwenden, dat mevrouw zware hoofd pijn had en wilde trachten te slapen. Reeds drie weken was zij dagelijks op het postkan toor geweest om de adressen te lezen van alle brieven die naar Londen werden afgezonden en nu was haar moeite beloond. Zij had wel niet het handschrift van Lartigo herkend, maar zij hield een brief in de hand, gericht aan den heer Michaël Bermont, wonende in Regentstreet te Londen. Op behendige wijze maakte zij den brief open en las: Waarde Vriend! Alles gaat goed. Einde Mei is de zaak af geloopen met Arnold. Schrijf ons. Het kwelt ons, of wy voor den jonkman het geld dade lijk zullen meebrengen of met Pinksteren. Zijn moeder vervolgt ons voortdurend. Er werd ook een moord gepleegd in den grafkelder van den graaf. Antwoord van Anton verwacht ik a. s. Woensdag. Mijn vriend Hercules heeft het lot nummer 750. Er is een post kantoor opgericht in de rue d'Enghien. Ge makkelijk voor ons, dat wij dichtbij wonen. En nu vaarwel. Mijn hartelijke groete aan je familie. Je oprechte vriend Amata las het schrijven herhaalde malen zonder er iets van te begrijpen, doch daar herinnerde zij zich het papier met langwer pige vierkante gaten, dat bij den vermoorden man werd gevonden. Eensklaps werd haar nu den inhoud opgehelderd. Zij las nu alleen: Alles gaat goed. Mei is de zaak afgeloo pen. Schrijf ons of wij den jonkman zullen meebrengen. Zijn moeder vervolgt ons voort durend. Ook de graaf. Antwoord verwacht ik Woensdag. Hercules nommer 750. Post kantoor rue d'Enghien." «Woensdag zal ik in de rue d'Engien den man vatten die den brief voor Hercules no. 750 in ontvangst komt nemen," mompelde Amata verheugd. O, nu is alles gewonnen, nu heb ik een der misdadigers in den val." Zorgvuldig maakte zij den brief weer dicht en bracht hem naar het postkantoor. Ver volgens ging zij naar den directeur van po litie om te melden, wat zy den vorigen dag gedaan had, maar over den brief sprak zij niet. Zij wilde dat zaakje alleen met behulp van haar trouwe dienaars Sylvain en Galonbert afmaken. XXXIII. Maurice begaf zich naar Verdier om hem mede te deelen, dat Marie in een verbintenis met hem had toegestemd. Hij vond zijn bond genoot in een klein, donker vertrek bezig met het maken van Pruisisch zuur. Nog eenige oogenblikken en dan zou Verdier geroed zyn, In afwachting vertelde Maurice hem het goede nieuws. «Afgeloopen", riep Verdier eindelijk en zwaaide triomfeerend met een zwart flescbje in zijn rechterhand. «Nu zullen wij dadelijk zien of de oude Verdier een goede kok is of niet.Hij ging naar zijne slaapkamer en keerde een oogenblik later terug met een lief, prach tig Spaansch hondje. .O, wat een mooi diertje," riep Manrice nit. Verdier nam het beestje op zijn knieën, opende het fleschje en liet de opstijgende dampen door het beestje inademen, Als door den bliksem getroffen viel het diertje na twee seconden dood op den grond. «Zyt ge tevreden?" vroeg Verdier triomfeerend. »De uitkomst ia verrassend," verklaarde Maurice, terwyl hy het doode hondje betastte. «Ik maak u mijn compliment." «En het mooie isdat deze manier van dooden geen spoor achterlaat," zei Verdier vergenoegd en gaf het fleschje aan Maurice. Bewaar dit fleschje zorgvuldig tot ge het noo dig hebt. En nu moest je mij een dienst be wijzen. Ga onmiddellijk naar kapitein Van Broek en verzoek hem hier te komen. Wij moeten in het huis van mevrouw Dubieff bin nendringen om te vernemen in welke kamer Felicitas slaapt. Gij weet wat ons plan is en we willen daarmee niet dralen." Maurice voldeed aan deze opdracht. Na verloop van een half uur trad Lartige bij Ver dier binnen. De beide mannen gaven zich het voorkomen van klerken en namen een boek papier onder den arm. Lartige had bo vendien een pruik met lang rood haar opge zet. Zoo uitgedost, schelden zij bij mevrouw Dubief aan en vroegen haar wegens belasting zaken te spreken. Mevrouw ontving de heeren beleefd, doch na de gewone plichtplegingen vroeg zij al da delijk «Ik ben toch niet achterlijk in het betalen van de belasting, heeren Ik heb juist pas betaald." tO, neen, mevrouw, daarvoor komen wy niet. Ons is opgedragen in deze wijk de deu ren en vensters to tellen, omdat daarvoor spoedig een nieuwe belasting zal worden ingevoerd." «Alweer een nieuwe belasting?" «Ja, mevrouw, dat is zeker geen aangenaam nieuws, maar wij zijn slechts ambtenaren en moeten doen wat ons opgedragen wordt." ti Zeker, dat is zoo Ga gerust uw gang heeren en doe uw plicht. Ik zal u de por tierster medegeven om u door het huis rond te leiden." Zij schelde en een oogenblik later kwam de portierster, die in last kreeg de hee ren door het geheele huis te leiden. Onder het voortgaan verzocht Verdier, dat de vrouw hem tevens de bestemming en het gebruik van alle kamers zou opgeven. Dit zijn de slaapzalen der meisjes," zeide de por tierster. «Hier beginnen de leerzalen, ze zijn nn ledig omdat de meisjes in den tuin eenige beweging nemen. Nu komen wij aan de wo ning van mevrouw Dubieff. En dat is de kleerenkamer, waar het linnengoed en de klee- ren der kinderen bewaard worden. Hier is het vertrek voor de zieken, Goddank, het is niet in gebruik sedert de laatste weken. Onder dergelijke mededeeliDgen kwamen de heeren op de tweede verdieping, waar de ka mers der onderwijzeressen en die van de dienst boden waren. Door allerlei vragen moedigde Verdier de vrouw aan tot babbelen. In elke kamer vroeg hij naar den naam en de betrek king der bewoonster, tot hij bijna het aller laatste vertrek binnentrad en toen hoorde «Dit is de kamer van de linnenjuffrouw Felicitas, haar familienaam kon ik niet, maar het is een door en door goed meisje. Wij allen hier in huis 'houden veel van haar." «Wilt ge nu ook op den zolder gaan kijken?" vroeg zij eindelijk. «Neen, dank u," antwoordde Verdier. «De deuren en vensters van kolders en zolders z'yn vrijgesteld van de belasting. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1