't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. w. J BLITZ, BEKENDMAKING. Holl. Ui SprwsE-Maatsclali. Extra-Trein TE HUDR GEVRAAGD DE RUSTENDE JAGER, No. 1919. Woensdag 8 Juli 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. op ZONDAG 12 Juli 1891, van den Helder naar Alkmaar, A. C. DE GB00T, Te koop Te huur: F. K00MEN, Zalm, Faling en Purmerender Metworst. DIRK VISSER, van Pnrmerenfl. HELDER, 7 Juli 1891. Bij de Herv. Gemeente alhier is tot predikant beroepen Dr. P. Jzn. Troost, predikant te Koog aan de Zaan. Door onzen plaatsgenoot, den hr. C. G. van der Lee, is op 3 Juli te Amster dam aan de universiteit met goed gevolg 't le natuurkundig examen afgelegd. De adjunct-commiezen en klerken bij 'a Rijks etablissementen hebben zich tot den Minister van Marine gowend om lotsverbete ring. Hun bevordering gaat zeer langzaam en de salarissen zijn laag. In de op a.s. Dinsdag te houden zomer- zitting der Staten van Noord-Holland zal o.a. worden behandeld een voorstel van gedepu teerden tot het verleenen van een renteloos voorschot ad f150.000 voor den aanleg van een stoomtramweg tusschen Hoorn en Schagen, (plan W. H. Arkes), Vrijdagochtend, omstreeks negen uur, bezocht Z. M. de keizer vaD Duitschland, in gezelschap van den grijzen held van Simonoseki, den vice-admiraal jhr. De Casembroot en eenige heeren van het keizerlijk gevolg, wederom de Nieuwe Kerk. De Keizer was in admiraals uniform. Een der officieren, die Z. M. volgden, droeg een grooten lauwerkrans met breede linten in de Nederlandsche en Pruisische kleuren De Duitsche Rijksvorst had bij zijn eerste bezoek den reeds verdorden lauwerkrans op gemerkt, dien de Noorsche adelborsten op het monument hadden nedergelegd. Nu richtte de Keizer de schreden naar de tombe van hem die „de schrik des grooten Oceaans" genoemd werd, van Michiel Adriaanz. de Ruijter. Daar gekomen, ontblootte de Vorst zich het hoofd, en den krans van den officier overnemende, legde hy hem op den verdorden krans der Noorsche adelborsten. Z. M. onderhield zich toen eenige oogenblik- ken met den vice-admiraal De Casembroot, een waardigen geleider voor een hulde, aan den grootsten onder onze admiraals, en zeiEs ist ein grosses Land, das so seine grosse Marmer ehrt. Vervolgens bezichtigde de Keizer de tombe van Van Galen, waarvoor hij het militair sa luut maakte. Na te 's Gravenhage en kort bezoek te hebben gebracht, vertrokken do Keizer en de Keizerin van Duitschland met gevolg Vrijdag middag met de //Hohenzollern van Rotterdam naar Engeland, uitgeleid tot in zee door een deel van hét Nederlandsche escader en een aantal andere stoomschepen. Zaterdagmorgen arriveerde het Nederland sche escader weder hier ter reede en stoomde direct in de haven. De loods C. Storm, die het keizerlijk jacht «Hohenzollern" geloodsd heeft, wenschte voor het verlaten van het schip, buitengaats den Keizer goede reis. De Keizer gaf hem de hand en liet door een adjudant aan ge noemden loods de gouden medaille van de Kroonorde overhandigen. Menigeen, die Donderdagavond van de Hol- landsche Spoor gebruik moest maken om uit •Amsterdam terug te keeren, zal de verzuchting geslaakt hebben: »dat is eens maar nooit we der." Het is onbegrijpelijk, dat terwijl anders de passagiers met een zware controle worden lastig gevallen, deze cordon op zulk een avond, wanneer de contróle-ambtenaren het publiek op de verschillende perrons zouden kunnen verdeelen, eenvoudig wordt opgeheven. Hoe gemakkelijk ware 't niet, Haarlem, dat 't grootst contingent leverde, op een perron te laten saam komen; richting Helder, op een ander, en de reizigers voor verder dan Haarlem op eeD 3e perron. De voorliefde voor goederenwagens bij een publiek, van een feest terugkeerende, is bekendwaarom niet een tiental goederen wagens aan den trein voor Haarlem gehaakt. Donderdagavond drongen allen saam op een per ron, en toen eindelyk een uur na den tijd voor vertrekken twee treinen gereed waren voor het publiek, stormde richting Rotterdam in den Helderschen trein en omgekeerd. Ve len uit Leiden en de residentie werden te Haarlem verheugd met het bericht «allen uit stappen," en konden zich in de restauratie laven aan bier uit grogglazen en broodjes met boter. De extra aangekondigde trein, vertrek kende uit Amsterdam 11,40, kwam te Helder ten vier uur 's morgens aan. Ingezonden Hypuotisme op 15 Juni. Op een gehouden vergadering van onderwijzers te Schagen, onder presidium van den heer Buch- ner, schoolopziener voor dit district, werd onder meer ook een voordracht over bovengenoemd onderwerp gehouden door den heer Kuijk, onder wijzer op een der openbare scholen te Helder. Even voordat deze spreker optrad, was een zeer behartigingswaardig woord gesproken door den heer P. Uurbanus, naar aanleiding van een zeer kwaad, hoogst nadeelig voorbeeld, aan de onder wijzers gegeven door den heer Gerhard, Hoofd der openbare school te Amsterdamdit goede woord van waarschuwing vermocht den heer Kuijk niet weerhouden om een rede te houden, wier inhoud niet alleen voor de mannen van het on derwijs verderfelijk, maar bovenal voor de belijders der Heere Jezus Christus hoogst grievend mag genoemd worden. Immers sprekende over eenige personen, wier invloed op hunne tijdgenooten van onberekenbaren invloed is of geweest wa», consta teerde de heer Kuijk dat zulks moet worden toe geschreven aan hypnotisme en bij het noemen van Dr. A. Kuijper onder de levenden, voegt hij er aan toe en van de dooden Napoleon en Jezus. Dit in het openbaar op een ietwat officiëele vergadering gesproken woord door een onderwijzer der openbare school, is van hoogst ernstige beteekenis; de stand der onderwijzers is terecht te hoog aangeschreven in onze Maatschap pij, dan dat zij zonder protest zoodanig woord kon aanhooren en bij het openbaar maken er van niet luide er tegenop zoude komen, dat deze Gods lasterlijke uitdrukking door hen ook als hunne overtuiging werd beschouwd; maar ook zulk een woord van protest moest getuigd worden uit den boezem der Christenheid, die in Jezus Christus en Heiland den haar dierbaren Verlosser eert en lief heeft. Geprotesteerd moet er worden; dat zulk een man als onderwijzer invloed kan en mag uitoe fenen op onze kinderen, geprotesteerd in elk ooi lege, hetwelk op de openbare school toezicht heefwant wel is het waar, het is niet inde school gezegd, maar wie is er onbekend mede, dat zoo'n woord een verderfelijken invloed werkt op de atmospheer van ons Christelijk leven; de school als opvoedingsplaats voor het kind tot Christelijke deugd, is onder zoo'n onderwijzer niet veiligzoo ooit het woord waar kan zijn „wie zwijgt stemt toe", dan althans, hier Hoe verdeeld de Christenen ook mogen zijn in opvat ting en leerbegrip, hoe uiteenloopend onze ver houdingen zijn tot den Christus Gods, toch zij er zooveel gevoel van heiligen eerbied tegenover andere overtuiging, dat ergernissen als bovenge noemd niet worden gedeeld. Helder, 1 Juli 1891. J. KORVER- Correspondentie. Wegens plaatsgebrek kunnen we ons Feuilleton beden niet vervolgen. KERMISBESCHOUWING. De tenten en kramen, die op onze grachten en pleinen zijn verrezen, roepen ons weer toe, dat 't jaarlijks terugkeerende feest een aanvang heeft genomen en de pret voor een week haar intrede in onze veste heeft gedaan. Tal van kermisreizigers bezoekt ons steeds opnieuw en ook ditmaal is dat tal vrij groot, 't Bewijst dat 't oude vertrouwen op onze mildheid en de gevuldheid onzer beurzen nog niet is geschokt, alsmede dat die kermisreizigers ons gewoonlijk tevreden verlaten anders kwamen ze zeker niet terug. De jeugd heeft in de afgeloopen week reeds de voorpret genoten, toen de nomaden der negentiende eeuw alhier hunne tenten, niet in figuurlijken, maar in werkelijken zin opsloegen. Hoeveel harten klopten niet, toen volgens de oude traditie de kermis werd ingeluid, van hoop en ver wachting. Onze plaatsgenooten, ouden en jongen, misschien de laatsten 't meest, maar de eerste ook nog wel, hoopten op vei maak, hoopten zich te goed te doen door 't er eens van te nemen, hoopten op geschenken, enz. En waarop hoopten en hopen nog steeds de kermisreizigers, die hier voor eenige dagen hun verblyf hebben opgeslagen Och, dat weet ge wel, waarde lezers, en daarom behoeven wy 't u niet te zeggen. Laten we liever met elkander eens nagaan wat er alzoo te zien en te genieten is. Op 't Nieuwe Kerkplein is de schouwburg- loge van de directie Van Lier verrezen. Nu, die is door haar vasten schouwburg alhier genoeg bekend en wel gunstig bekend. Van Lier weet wel, wat we hier hebben moeten en heeft daarom voor de twee eerste nummers van zijn repertoire gekozen .Feeste lijke opening van 't Hotel Volapuk" met 't slot «De Poppenfee" en «Meppel's avonturen te wa ter en te land". Die 't gisterenavond nog niet gezien heeft, moet zijn verzuim bij de volgende voorstelling inhalen, anders laat hij een der grootste aantrekkelijkheden van onze kermis ongenoten voorbijgaan, 't Slot is waarlyk ver rukkend en gaarne brengen we hulde aan de dames AlbregtEngelman, Joh. Albregt, Cohen en André, en aan de hh. Potharst, Nieuwland en Dons. Een tweede groote schouw burg-loge vinden we tusschen de groene boómen van Tivoli 'tis de kunsttempel, waar de directie Bigot en Blaaser met hun Nederlandsch Tooneel- gezelschap zullen optreden. Tot opening geeft men 't beroemd drama De Koerier van Lyon of de noodlottige gelijkenis" en den volgenden avond «Dekleine Lord", een buitengewoon suc cesstuk van Burnett. Beide directeuren zijn door hun vroeger optreden alhier gunstig bekend en ook van hun bij hebbend gezelschap hebben we de beste verwachtingen. Die een reeht genoeglijken avond wil door brengen en daarbij wat zien, dat zijne bewon dering zal gaande maken, verzuime niet een bezoek te brengen in Tivoli, waar 't Grand Spectacle Concert-Varié-gezelschap onder di rectie van dep heer G. Stroober, optreedt. Als vroeger, heeft de y vorige directeur, die den smaak van 't Heldersch publiek kent, ge zorgd voor onovertroffen artisten. Zondagavond reeds was de zaal geheel en vol. 't Optreden der chanteuses bevredigde 't publiek dermate, dat ze steeds teruggeroepen werden. Inzonderheid was men ingenomen met de duetten van de dames Ahnonrausch en Edelweis. De Holl. komiek De Haas had groot succes. Onder de specialiteiten noemen we 'teerst mr. Alexis Caro met zijn gedres seerde Kakatoes. Zelden zagen we de dres suur tot zulk een hoogen trap gebracht. De vogels luisteren naar 't op vriendelijken toon uitgesproken bevel en voeren soms dingen uit, die aan met rede begaafde wezens doen denkon. Ze duiden zelfs cijfers aan en wer ken soms alleen, soms met twee drie of vier. Een der vogels, als August de domme betiteld, vervult onder zijne makkers verdienstelijk de rol van clown. Alles wordt met de grootste juistheid en gemakkelijk ten uitvoer gebracht. Met genoegen vermelden we den hr. Weston met zijn sprekende automaten. Met die pop pen houdt hy (als ventreloque) gesprekken, zoodat men zou denken dat twee of 3 personen ieder met zyn eigenaardig stemgeluid een ge sprek voerden. Dit no. moet echter niet te lang gerekt worden. De Chineesche jongleur Arr Jou gaf proeven na uitstekende behen digheid en vorkreeg een luid applaus. Ook van 't overige deel des gezelschaps kunnen we met lof gewagen. De wielrijder Lepoldi was door een val verhinderd op te treden en zal een paar dagen later zijne werkzaamheden beginnen. We verwijzen in verband met achterstaande annonce naar de Kinder- en Familievoorstel lingen op Woensdag en Donderdag. Niemand zal gedurende de kermis verzuimen een kykje te gaan nemen in Grand Café Central, de nieuwe stichting van den heer Z. Panbakker, die wel een bezoek verdient, daar menige stad van veel grooteren omvang, zulk een inrichting niet kan aanwijzen. Ook aldaar is op de bovenzaal een specialiteiten gezel schap werkzaam, onder directie van den hr. Frits K. Jungen, dat de bezoekers aangenaam weet bezig te houden. Café Polak over de Molenbrug, is dit jaar ook niet achtergebleven. Met groote opge wektheid werd Zondagavond deelgenomen aan 't groot Dans-concours. In de net gedecoreerde tuinzaal worden daar iederen avond gedurende de kermis Soirée's Musicales et Dansantes en fêtes champétre gegeven. Als vroeger, weet de heer Polak zijn bezoekers een pleizierigen avond te doen doorbrengen. In Musis Sacrum heeft de directie gezorgd voor uitstekende dansmuziek en alles in ge reedheid om 't kermisvierend en danslustig publiek te ontvangenwe twyfelen er dus niet aan, of de bezoekers zullen, evenals in vroegere jaren, zich daar weten te amuseeren. Op 't Wesplein vindt men 't Groot-Cag- liostro-Théatre van de hh. Henri de Bruxelles en Okhuyzen van Rotterdam. Onder de door hen geëngageerde specialiteiten mogen in de eerste plaats genoemd worden de Spaansche muzikale grappenmakers Aliquil en Evaristo en dc gebroeders Alexis, uitstekende acrobaten. 't Luna-Electro-Reuzen-Diorama met zijne schoone gezichtspunten, brengt 't publiek steeds in opgetogenheid. Tot slot geeft men aldaar steeds een Brillante Allegorie. We kunnen de directie gerust een groot succes voorspellen. «Die van de Kermis wil meepraten, moet by Spriet geweest zijn", dat hoort men al sinds jaren en Spriet verzuimt dan ook niet dit jaar de Heldersche Kermis te bezoeken. De welingerichte tent staat op 't Westplein. De directie weet zoo goed wat 't publiek ver langt, dat er meermalen plaats te kort kwam. Ook 't personeel, thans onder deze directie werkzaam, zal den ouden roem van Spriet weten op te houden. Een onbegrijpelijke kermisvertooning is de voorstelling van Magneta, eon jonge vrouw, die vrij in de lucht zweeft en niet aan de wetten der zwaartekracht onderworpen schijnt. De directeur, die dit waarlijk interessante schouwspel 't publiek aanbiedt, staat met zijn tent op 't Havenplein. Op de kermis moet een draaimolen wezen. Nu, de hr. Vincken heeft gezorgd dat 't nieuwste en fraaiste wat in dat genre kan geleverd worden, op onze kermis tegenwoordig is. Zijne paarden bootsen de natuurlijke beweging dezer dieren na en zijne schuitjes doen ons vermoe den dat ze op 't water dobberen. Een reus achtig orgel levert daarby de muziek. Velen zullen hunne wandeling tot aan 't Havenplein uitstrekken om daarvan eens te profiteeren. In de rij der kramen aan den Kanaalweg, valt dadelijk de byzonder groote étalage van Gebr. Bonnier in 't oog. De nette uitstalling lokt uit tot kyken en de verscheidenheid der prijzen tot koopen. Dat onze plaatsgenooten ook in dergelijke artikelen kunnen concurreeren bewijst de zaak van den heer G. Koppen, die genoodzaakt was dit jaar een tweede étage op zijn huis te la ten zetten, om alle artikelen behoorlijk plaats te kunnen geven. Ook de hh. Rosendael, W. V. Bruinvis, de Erven Verboom, de hh. Van Willigen, Weststraat en Molengracht, Baas en anderen zijn ruim voorzien van alles, wat men in de kramen op de kennis kan koopen. We treffen ook nu weder op de kermis een aantal oude bekenden aan, alsDe Neder landsche Boignetskraam van Koppen aan 't Havenplein en van Lemeur-Consael op 't Mo lenplein. Nu, elk weet hoe men zich daar kan restaureeren. We zien ook nu weder de pof fertjeskramen van H. v. d. Kam en do ge zonde Apotheek van de wed. Rijken. De laatste bezoekt onze kermis voor de 38ste maal en heeft alzoo reeds drie geslachten op haar sma kelijk gebak onthaald. Ook de bekende wa felbakker P. Boukamp, vindt men op zijne oude standplaats. Van de Weduwe Haak lazen we iti ons vorig nomirer een poëtische ontboezeming tot aanprijzing van hare Deven- terkoek. We zochten onzen ouden Dirk Visser op zijne gewone standplaats, maar vonden hem er dit jaar nieti De oude man heeft zijne kraam thans opgeslagen tegenover 't Grand Café Cen tral. Zijne metworst, gerookte paling en zalm zullen daarom niet minder lekker zijn en die verplaatsing zal aan zijne verworven renom- mée niet schaden. Bij de Molenbrug vinden we H. Balm, die ook in gerookte paling han delt. Nu, de laatstgenoemde artikelen laten zich nog al wel smaken, wanneer men na een kermisnacht des morgens aan 't ontbijt zit. We zijn zoowat aan 't einde van onzen tocht en noemden u op wat zoo 't meest in 't oog vielmaar toch zouden we in de drukte haast wat over 't hoofd zien. Wilt ge eens bedaard gaan zitten, de uit lokkende tonen, die ons uit't openstaande Café Haakenhoutv. Peursen tegenklinken, doen u allicht besluiten er een even plaats te nemen, en zijt ge op 't Molenplein, dan is een ver- versching in 't lokaal van den heer Reis, die daarop goed is ingericht, u niet onwelkom. Verder zal uw oor den ganschen dag worden gestreeld door de muziek, die iedere kermis uit Germania of Italië komt overwaaien. Ge kunt eens ondervinden hoe een electriseermachine werkt of zien hoe zwaar uw gewicht is, ter wijl hier en daar uw neus gratis te gast gaat op den geur van oliekoeken of ander soortgelijk gebak. Maar dat behoort nu zoo eenmaal bij de kermis en men neemt 't gaarne als toegift aan. We hebben zeker menigeen begeerig ge maakt naar de heerlijkheden, die we u aan toonden daarom wenschen we oud en jong een opgeruimden zin, 't noodige in den zak en een goede maag en sterk hoofd, om dat alles te genieten. We denken hierby aan 'tliedje, «Op de kermis ziet men soms vreemde zaken, Die je hoofd licht Maar we willen liever, dan hiermede voort te gaan, u toeroepen, zooals ge zeker deze ker mis niet voor 't eerst hoort »Eeu pleizierige Kermis!* Tandarts, Amerikaansche en Duitsche behandeling, volgens de Nieuwe Wet. Eiken Donderdag van 12 tot 1 uur, in het Hótel DE TOELAST te Nieuwediep. Adres te Amsterdam, Nieuwendyk b. d. Dam No. 214. De Burgemeester maakt bij deze aan de daarby belanghebbenden bekend, dat de Patentbladen der Tappers en Koffie huishouders, over het dienstjaar 1891- 1892, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn, op vertoon van het aanslag biljet, waaruit blijkt dat minstens (le helft van den aanslag is voldaan, van MAAN DAG 6 JULI tot en met DINSDAG 14 JULI 1891, van des morgens 9 tot des namiddags 3 ure, den invallenden ZON DAG uitgezonderd. Voorts wordt herinnerddat bovengenoemde patentbladen niet aan de huizen mogen wor den uitgereiktterwijl de belanghebbenden ingevolge de Wet op het patentrecht, zullen worden beboetwanneer later mocht blijken, dat zij daarvan niet zijn voorzien. Helder, 3 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. stoppende aan alle tusschenstations ook te Oudesluis en Zydewind. Vertrek 11,05 's avonds. Ook zullen dien dag de treinen 103, 107 111 te Zydewind en Oudesluis DE ADMINISTRATEUR. Te tLuur een net ingericht dubbel WOONHUIS, over het MOLENPLEIN No. 4. van alle gemakken voorzien, tegen f 3.per week. Adres D. HOOGENBOSCH Weststr. 43. Te BLOOP een nieuwe katoenen Stagfok, een dito linnen Kluiffok en twee gebruikte Zeilen. By C. F. Poulie, Binnenhaven No. 98. Voor een Christelijke Vereeniging, dat ingericht kan worden tot het houden van vergaderingen. Opgave van stand en hnurprijs worden ingewacht, met franco brieven onder letter O. V., by de uitge vers dezer courant. Te huur of uit de hand te koop de boereplaats „MIDDELHOE VE", groot d= 52 H.A. gelegen in den Waard- Nieuwland-polder, op Wieringen. Adres: J. POT, Alkmaar. Bij deze heb ik de eer het geachte Heldersche publiek bekend te maken, dat ik te te 's-Hage, een zaak geopend heb, het hoek Boekhoutenstraat, Prinsengracht Nn. 2. Ik beveel my beleefd aan, en by een bezoek aan de Residentie, hoop ik ook dat mijn fraaie inrichting niet zal wor den vergeten. vroeger Gérant in 't Badpaviljoen te Huisduinen. te HEILOO, biedt gunstige gelegenheid aan bezoekers voor Partijen, om zich te amuseeren. Annex het huis heeft men een fraaien TUIN en KEGELBAAN. De Ondernemer, ir. STOOKER. Verschillende solied gebouwde en in uit muntenden staat onderhoudenWOONIIUIZEN aan de Nieuwstraat, Achternieuwstraat, Janzen- en Sluisdykstraat, op gemakkelijke betalingsvoorwaarden en voor solide geld belegging zeer geschikt. Ruim 40 perceelen BOUWTERREIN, aan de 10 meter breede Jan in 't Veld- straat van af de Molenstraat tot aan de R. K. Kerk. Adres den heer H. JANZEN Ez., Sarphatikade 13, Amsterdam. Per soonlijk Dinsdag- of Donderdagavond van 6 tot 9 uur HOOFDGRACHT 61 te spreken. 1 Augustus het BOVENHUIS van het ma gazijn De Tijdgeest, Molenplein, bestaande in 8 kamers, keuken en kelder, thans be woond door den WelEd. Gestr.heer CAM- BIER; adres BENEDENHUIS. 1 October bet café 't CENTRUM, adres H. JANZEN Ez., Sarphatikade 13, Am sterdam. BijW. I. OOSTENBRUG, Vlamingstraat, is verkrijgbaar: 1ste kwaliteit Rundvleesch a 45 ct. per 5 ons; Varkensvleesch: lapjes 40 ct.Ossen- en Varkens gehakt 40 ct. per 5 ons; Metworst en Saueissen 40 ct., Carbonaden 371/9 ct. Best Ossevet 25 ct. per 5 ons, mits by de 5 pond, Ondergeteekende maakt zyn geachten plaatsge nooten bekend, dat hy zijn nieuw© HEEFT GEOPEND en hoopt door eerste kwaliteit VLEESCH solide bediening en concurreerende prijzen een ieders gunst waardig te worden. Aanbevelend, Breewaterstraat, nabij de Spoorstraat. Alhier op de Kermis de bekende D. VISSER, met Gerookte Paling, Zalm en Purmerender Metworst. Alles pnike kwaliteit tegen concurreerende prijzen. Door het drukke debiet alle dagen versche Aanvoer. Onder aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, Standplaats: Tegenover het Café „Central", van den heer Z. Panbakkkh.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1