't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1920. Zaterdag 11 Juli 1891. Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDING EN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Burtaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. A.avertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 57 m. Onderg. 8 u. 14 m. Zondag 12 Maandag 13 Eerste Kwartier. Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 Juli 1891. In de Staatscourante van 8 dezer is opgenomen de wet van 22 Juni jl. (Staatsblad No. 122), tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en 1886 en voor de ingelijfden by de zeemi litie der lichting van 1887. De Ruyter gehuldigd Op [den avond van het vuurwerk, te Amsterdam, was daar niemand thuis ge bleven. Ook de bloemenwinkel van Co rona, in de Kalverstraat, was geslotenj, want de chef en het personeel waren even eens naar het IJ gegaan. Omstreeks 12 uur werd aan den win kel zeer hard gescheld. De juffrouw, die oppassen moest, schrikte, daar zy niet be greep wie zoo laat nog wenschte toege laten te worden. Zij stapte echter naar voren, deed de deur op een kiertje en Plotseling wierp een agent van politie de deur wijd open, roependeDaar is de keizer De juffrouw trilde op haar beenen, want terstond stapten twee heeren, in groote mantels gebuid, binnen. In den eersten herkende zij keizer Wilhelm. De adjudant van Z. M. zei iets, doch de juffrouw verstond hem nietzij was de Duitsche taal niet machtig. De agent speelde zoo goed en zoo kwaad het ging voor tolk, waarna de juffrouw begreep, dat de keizer een krans moest hebben. Toen de adjudant echter de kleuren van bloemen en linten noemde, kon de agent er zelf niet meer uit wijs worden. Toen schreef de keizer zelf op een pa pier wat hij verlangde. Daarna stapte by met den adjudant en den agent in een gesloten rijtuig, dat in een steeg stond te wachten. Door deze daad krijgt de krans op het graf van onzen Bestevaer zeker veelmeer waarde. (D. v. N.) Donderdagavond kwam iemand, die uit Amsterdam n^ar Haarlem moest, in een goederenwagen terecht, met een der tigtal woelige gasten. Dat was niet erg, want men moest blij zijn weg -te kunnen komen. Maar welk een schrik beving on zen vriend, toen hij bemerkte dat de wa gen niet meeging, maar los op de rails bleef staan. En tot overmaat van ramp ontdekte hij, dat een van zyn medereizi gers de aardigheid had gehad de deuren dicht te schuiven en deze niet meer open konden. Het gezelschap gevoelde zich diep wanhopig, want de benauwheid was af schuwelijk, daar al die menseken opeenge pakt zaten als haringen in een ton. Ein delijk slaagden tien man er met veree- nigde pogingen 'in om de kast open te maken. Gelukkig Want anders zouden wij wellicht in de droeve noodzakelijkheid geweest zyn, om een geheel nieuwe soort van spoorwegramp te beschrijven Der tig menschen gestikt in een stilstaanden goederenwagen Omtrent het door de justitie inge stelde ondêrzoek naar een vermoedelijk ge- pleegden kindermoord te Vlissingen, wordt nog nader gemeld dat de verdachte is een 21 jarige dienstbode, in een hotel aldaar. Het lijkje van het kind is geschouwd door twee geneesheeren uit Vlissingen en de verdachte is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Door een tapper zyn by de Amster- damsche politie gedeponeerd20 ledige portefeuilles en portemonnaies, welke Za terdagmorgen uit zijn privaat zijn te voor- schyn gekomen bij het zoeken naar de oorzaak waarom dit verstopt was geraakt, Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dit overblijfselen van door zakkenrollers buitgemaakte voorwerpen zijn. Op de len en 2en Juli heeft de Am- sterdamsche Omnibusmaatschappij" ruim 160.000 passagiers vervoerd. Op een stal van de fabriek »de Nij verheid*, te Stadskanaal, zyn vier koeien binnen den tijd van een balf uur gestor ven. Door een rijksveearts werd maag- darm-outsteking, tengevolge van vergifti ging geconstateerd. Als een bijzonderheid uit de bloe menwereld-verdient vermelding, dat in den tum van den Heer C. Van Wijk, te Zeist, een rozeboom is welke .thans in vollen bloei staat en waaraan minstens 2500 tot 3000 witte rozen prijken. De boom is onge veer 1,70 M. hoog, is van boven gezien plat en rond en heeft een doorsnede van 6 Meen gezelschap van 30 tot 40 per sonen kan er zich gemakkelijk onder b wegen. In de Mauriksteeg is ze voor ie der gemakkelijk zichtbaar. Uit den Bredaschen gemeenteraad Adres van den heer H. Sluyters, verzoe kende onderhands in koop een sloot achter diens erf. De Voorzitter vaagt, of de raad zich met het verzoek kan vereenigen De heer Guljé geeft eenige ophelderin gen op de vraag van den heer Van Mierlo, of de sloot niet in het eigendom van der den raakt. De heer de Booy stemt gaarne het ver zoek toe. Spreker, die zelf langen tijd woonde in het huis van den heer Sluiters weet bij ondervinding, dat uit genoemde •loot stinkende dampen opstijgen. De Voorzitter: Dan hebt u een stinkende herinnering aan uwe vroegere woning. De heer de BooyZonder kleine hate lijkheden kan een zitting toch niet voorbij gaan. De Voorzitter: 'tls geen hatelijkheid. De heer de Booy Dan is het zeker een aardigheid, die weer gelegenheid geeft om uwe beroemdheid in dergelijke zaken in den lande opnieuw bekend te maken. De Voorzitter 't Is ook geen aardig heid u zegt, mijnheer de Booy, dat de sloot stinkt, vanzelf hebt u dan een stin kende herinnering daaraan Men verhaalt van kapitein Shaw, den thans afgetreden commandant der Lon- densche brandweer, een anecdote, welke van zyn tact getuigt. Voor eenigen tijd ontstond er een begin van brand in een aanzienlijk huis van het Westend'', terwijl in de salons aan de andere zyde van het huis een partij werd gegeven.Kapitein Shaw kwam met zijne manschappen en bluschte den brand vóór de dame des huizes iets daarvan bemerkt had. Hij zond toen zijn mannen weg, gaf den bedienden bevel, niets van den brand te vertellen, om het feest niet te versto ren en maakte zich juist gereed om ook heen te gaan, toen sMyladyc die in de verte eenig rumoer had gehoord, kwam zien wat er te doen was. Verbeeld u, Mylady," zei kapt. Shaw, »uwe dienstboden weigeren my toe te la ten tot uwe partij, omdat ik mijn uitnoo- digingskaart vergeten hebDe dame was verwonderdwant zij wist zeer goed, dat de commandant niet geïnviteerd was. Maar zij nam den arm, dien hij haar bood, en trad met hem de balzaal weer binnen. Eerst den volgenden morgen vernam zij door welken beminnelijken list kapt. Shaw haar een schrik had bespaard, Gemoedelijke Vlamingen. Jan V., wonende in de Geuzenstraat zoo ver haalt het »Hbld. v. Antw.« kwam dezen nacht met een stuk in zijn kraag thuis. Zooals het haar recht was, begon zijne vrouw op haar hiel te draaien, en wel zoo duchtig, dat Jan, ontroerd, de tranen in de oogen voelde komen en uitriep Zie vrouw,blijft dat duren, dat gij mij by mijne thuiskomst zoo onthaalt, dan zal ik my moeten zelfmoorden En de daad bij het woord voegende, nam hij een patatkrabber* (aardappelmes) en stak dien in zijne rechterzij. Nu was het de beurt van de vrouw om te weenen. Zij schreeuwde heel de buurt bijeen, en rond 4 uren bracht men den zelfmoordenaarmet groote ceremonie naar het gasthuis. Toen de portier, hoorende bellen, de traditioneele vraag deed »Is het voor het kinderbed antwoordde Jan j> Och ik heb me maar een steekske ge geven Te Weenen is het in het laatst der vorige week zoo warm geweest, dat zeven menschen krankzinnig werden door de hitte. Ingezonden Tegenover elkaar. Dirk Visser, van Purmerend, met zijn kraam van ververschingen geplaatst tegenover het pas geopende café van den heer Paubakker aanleiding te over, om hieraan een enkel woord te wijden. De eerste, sedert 1840 trouw bezoeker der Heldersche kermis, de andere sedert enkele jaren alhier gevestigd, thans propriétaire in een geheel vernieuwd, naar de eischen des tijds ingericht Café. Eerstgenoemde zich beroemende de flauwen van harte op de beste wyzen te laven, als laatstgenoemde zijnen bezoekers, gezellig gezeten, den noodigen geest rijken drank heeft toegediend! Visser en Panbakker tegenover elkaar aardige tegen stelling Laatstgenoemde bezig om zfch op flinke wijze baan te breken en zich een toe komst te scheppen eerstgenoemde steeds meer naderende tot het laatste jaar, dat hij de Heldersche kermis zal kunnen bezoeken, en toch nog altijd vol zorg, dat het zijnen ou den bekenden op 't kermisfeest niet ontbre ken zal aan het uoodige, om zich na 't gebruik der gebruikelijke vloeistof, met iets hartigs te verkwikken. Visser en Panbakker wie heeft dio lui op de Heldersche kermis van 1891 te genover elkander gesteld't Lot, zegt men, heeft Visser die plaats aangewezen. Zijn Standplaats is hem dezen keer haast te benij den. De tegenstelling, die ditmaal valt op te merken, is zóó groot, dat het den braven koop man nü allerminst aan afnemers zal ontbreken. C. EEX NOBELE DAAD. Dat was een nob'le daad, o Keizer van Germanje, Toen uw doorluchte hand voor onzen Bestevaèr Een krans heeft neergelegd op 't praalgraf van dien brave, Die Neêrland's hoop vaak was bij 't allergrootst gevaar. Ja, 't was een noble daad, den lof van Neêrland waardig, Een daad die uw bezoek de hoogste glorie geeft, Die daad tuigt dat iu u een ridderhart moet kloppen, En dat or in uw ziel gevoel voor grootheid leeft. Heb dank dan, ed'le Vorst van 't groot en fier Germanje, Die moed en grootheid eert van 't kloeke voorgeslacht. Uw nob'le daad zegt meer dan vele schoone woorden, En wordt in Nederland met dankbaar hart herdacht. KERMISBESCHOUWING. Dat we in een buitengewonen toestand ver- keeren is voor ieder merkbaar door de muziek, die ran 's morgens tot 's avonds ons in de ooren klinkt. Gelukkig dat 't gemeentebestuur de kwantiteit in de laatste jaren wat beperkt heeft, want 'tis weieens onuitstaanbaar geweest. Misschien komt nog wel eenmaal de tijd dat genoemd bestuur een keurmeester aanstelt voor de gehalte der muziek, hetgeen met 't oog op sommige orgels vooral, een gewaardeerde dienst zou zijn voor de ooren der burgerij. Ge lukkig duurt de muzikale razernij maar een week en dat geeft in dit geval ecnigermate troost. We zijn Jhans in 't midden van de kermis en 't uitgaan neemt, zooals gewoonlijk, met den dag toe. De goede verwachtingen, die wo koesterden, zijn niet teleurgesteld, zooals do bezoekers dor beide schouwburgen en van an dere kermisvermakelijkheden ongetwijfeld zul len bevestigen. De schouwburg Van Lier begrijpt den smaak van 't publiek en heeft daarom niet over ge brek aan belangstelling te klagen. Woensdag avond werd opgevoerd //Het moisje van het eiland Marken", een tooneelspel uit ons volks leven, waarin de Markers met hunne eigen aardigheden aanschouwelijk worden voorge steld. Men zag daar de vreemdsoortige kleo- derdracht dezer eilandbewoners, benevens een Marker binnenhuis getrouw weergegeven, 't Stuk deed ons eenigszins denken aan //Blonde Els". Donderdagavond voerde men op De vondelingen van Notre Dame", een oud drama, maar dat zijne aantrekkelijkheid niet schijnt te verliezen. Beide avonden was de zaal flink bezet. Onder de voorstellingen, door de directie Bigot en Blaaser gegeven, heeft de opvoering van .De kleine Lord" 't meeste succes gehad. Primo deed 't ons genoegen een stuk op de planken te zien, dat zijne aantrekkelijkheid niet behoefde te zoeken in equivoque toestan den. Vervolgens werd hier de hoofdrol ver vuld door een meisje van zeer jeugdigen leef tijd, de jonge ja ft'. Corri Bigot. Wanneer we beweren dat ze aller harten won door haar naïef spel, hare rolvastheid en de zekerheid in haar optreden, zeggen we niets teveel. Treffend was 't te zien, hoe hare aanvalligheid en de edele ge voelens van haar hart haar grootvader,den ouden graaf Douncourt van zijne grimmige menschen- haat wisten te bekeeren. Van die kleine ver wachten we iets goeds, iets uitstekend in do toekomst. Een woord van waardeering wijden we hierbij aan 't spel van de hoofdvertooners, de dames: Verstraeten en CobaBlankenstein, en de heeren C. T. P. Bigot, J. D. Blaaser en Verhagen. Ook de overige rollen werden goed vervuld. De andere stukken van 't re pertoire, als 't drama «Marie Antoinette" en «Op afbetaling", werden mede met genoegen gezien. Beide avonden was de opkomst groot en behaalden de hoofdvertooners groot succes. In Tivoli is 't iederen avond vol, daar 't programma telkens varieort en zoodoende de voorstellingen aantrekkelijk houdt. Hedenavond zal de heer Lepoldi, de be roemde Champion of Bicycle, voor het eerst optreden. In 't Cagliostro-Théatre van de hh. Henri en Okhuijzen komt men vaak plaats te kort. De genoegelijke avonden, die men er door brengt, lokken steeds nieuw publiek of doen een bezoek herhalen. De voorstellingen, door de directie Spriet gegeven, blijven haar oude renommee hand haven. Velen vinden dat ze niet recht kermis hebben gehouden, wanneer ze geon bezoek aan zijn théatre hebben gebracht. Wanneer we in aanmerking nemen dat ver leden jaar, volgens raadsbesluit, de kermis geen verlengtyd wordt toegestaan, behoeft ft ons niet te verwonderen, wanneer de laatste dagen 't drukst zijn. Men weet dat de eerstkomende weken weinig of geen gelegenheid tot uit spanning geven, 's Winters is er hier genoog, maar in de zomerdagen zyn die gelegenheden schaarsch en dat doet menigeen denken te pro- fiteeren van 't oogenblik, temeer daar er hier Naar het Italiaan ach. 48 ooo— Weinige minuten later verlieten de drie de woning van Maurice. Sylvain en Galonbert moesten Amata de trap ofdragen; zij was te zwak om alleen te gaan. Beneden gekomen kon zij niet voort. Galonbert werd naar een apotheek gezonden om zenuwdruppels te ha- en, terwijl Sylvain om een rijtuig ging. Bei den waren spoedig met het begeerde terug en nadat Amata eenige druppels had ingenomen, stapte zij met haar twee ondergeschikten in in het rytuig. Onder het rijden kwam Amata weer bij, zy stapte althans zonder hulp uit het rijtuig, toen dit op den hoek van de rue de Suresne stilhield. Zij betaalde den koetsier en wachtte tot hij was weggereden, waarna zij het huis no. 22 gingen zoeken. .Het huis staat geheel afgezonderd," zeide Amata. «Op de eerste verdieping brandt licht, de bewoners zyn dus thuis. Nu moeten wij binnen zien te komen En dat zullen wij Sylvain ga naar de naaste politiepost en vraag voor my tien agenten van politie en een bri gadier. Zy moeten dit huis bewaken en om singelen. Zend ook een vertrouwbaar man naar het hoofdbureau van politie om den rech ter van instructio Paul de Gibray en den di recteur van polite te verzoeken onmiddellijk naar de rue do Suresne no. 22 te komen. Schrijf dat adres op en ga dan spoedig heen." Sylvain knikte en vertrok dadelijk, waarop Amata en Galonbert in de schaduw van het huis gingen staan om de terugkomst van Syl vain af te wachten. In alle stilte kwam Sylvain eindelijk met de gevraagde politiemacht bij het hnis aan. z/Ik ga er nu binnen", zeide Amata. Als he daar binnen een revolverschot hoort, dan breekt ge de deur open en komt mij te hulp, maar als ge dit sein niet hoort, wacht ge bedaard tot ik terugkom. Zij ging naar de deur en schelde aan. Daarbij beefde haar hand volstrekt niet, of schoon zij wist, dat zij groote gevaren tege moet ging. Sedert haar hart den geliefden zoon verloren had, gevoelde zy geen vrees meer voor den dood. xxx vm. Onbezorgd en welgemoed zaten Lartige en Verdier aan het schaakbord. De brief van Michaël Bermont, dien Maurice had afgehaald, was dan ook wel geschikt om hen in goeden luim te brengen. Michaël Bermont betuigde zyn tevredenheid over hun belofte, dat de ge wichtige zaak zoo spoedig zou worden afge daan en verzekerde hun, dat half April alles gereed zou zijn om de drie verbondenen, die voor den moord der twee erfgenamen werk zaam waren geweest, onmiddellijk naar Ame rika te brengen. Bermont en Chauvin zou den volgen als zy de erfenis ontvangen had don en te New-York zou de verdeeling der millioenen plaats hebben. Ook deze brief was natuurlijk met behulp van den sleutel van het geheimschrift geschre ven, zoodat hij voor den oningewijde slechts dhbeduidend nieuws bevatte. .Nog een korte poos en dan gaan we dezé vervloekte stad verlaten," sprak Lartige. #Ik heb hier voortdurend een gevoel, alsof ikeon strop om den hals had, die elk oogenblik kan worden toegetrokken. Ik zal niet weer vrij adem halen voordat wij Parijs den rug toe gekeerd hebben." Het binnentreden van den stommen huis knecht verhinderde Verdier te antwoorden. wEr is een man aan de deur, met een bood schap van mijnheer Vasseur. Hy [verlangt kapitein Van Broek onmiddellijk te spreken.» wDe onvoorzichtige," bromde Verdier. «Ons een vreemde in huis te zenden. En dan moet men nog hooren, wat de boodschap is. Zou er iets bijzonders gebeurd zijn met Marie Bressol Haastig schreef hij op de lei«De vreemde mag hier komen, maar vergeet niet de straat deur achter hem te sluiten, zoodra hij is bin nengekomen." Eenige minuten later verscheen Amata op den drempel der kamer. Zy was in een groo- ten mantel gehuld, de stomme sloot dade- lyk de kamerdeur achter haar en ging heen. Lartige was opgestaan en ging den onbeken den bezoeker eenigo schreden te gemoet. »Ge komt wegens aangelegenheden van den heer Maurice Vasseur? niet waar?" Vroeg hy weifelend. z/Ja, ik kom wegens aangelegenheden van mijnheer Maurice Vasseur," riep Amata uit, terwijl zij hoed en mantel afdeed en in het volle licht der lamp trad. »Ik kom vragen, waarom je mij mijn zoon ontstolen en hem tot een misdadiger gemaakt hebt, Lartige Lartige en Verdier deinsden verschrikt te rug en riepen als uit één mond//Amata Joubert «Ja, het is Amata Joubert," herhaalde zij met heesche stem. //Eindelijk heb ik je ge vonden Lartige, na twee-en-twiutig jaren te vergeefs naar je gezocht te hebben. En ik bemerk, dat je nog altijd dezelfde bent. Altyd nog een moordenaarIk draag kennis van al je misdaden, en ook van die, welke je voor nemens bent nog te plegen. Ik weet dat je het leven bedreigt van twee onschuldige meis jes, om de groote erfenis van haar oom Dhar- villc in handen van je bondgenooten te spe len. Ik vervolgde je zonder te vermoeden dat een noodlottig toeval je mijn zoon in handen had gespeeld en je hem tot je medehelper bij je misdaden had gemaakt. Eerst heden ont dekte ik, dat mijn jzoon een misdadiger is gelijk zijn vader. Ik heb er bewijzen van en toch kan ik het niet gelooven. Je moet mij zeggen of je mijn zoon tot een monster hebt gemaakt. Antwoord Lartige richtte trotsch het hoofd op, en zeide rret een glimlach//Wat zal ik op je lofrede antwoorden, Amata Ik bewandel nog steeds dezelfde wegen van vroeger, want voor mij bleef niets anders over. En bovendien komt dit leven overeen met myn karakter en mijn nei gingen. Maar ik ben onschuldig aan de din gen waarvan ge mij beticht. Ik ben het niet geweest, die uw zoon tot een misdadiger maakte. Hij was het reeds voordat ik hem ooit gezien had." Je liegt l" riep Amata uit. z/Ik lieg nietJe zoon was een moordenaar voordat ik hem kende. Hij heeft meer bloed vergoten dan ik zelf. Door een toeval kwam hy op het spoor van één onzer geheimen en om dit geheim geheel te weten on een aan deel in onzo winst te krijgen, werkte hij heel handig met den dolk 1" «O, je liegt, Lartige." z/Ncen, Amata! Vraag maar eens aan uw zoon, wie Jenny Stall, de dienstbode van Ver dier, vermoord heeft in het graf van de gra vin Kurawieff, omdat zij hem betrapte by het stelen van onze brieven. Hij zal antwoor den //Dat deed ik!" Vraag hem wie Gust ave Perrier aan het Noorderstation afwachtte en in een rytuig naar do ruo Montorgueil bracht, maar hem onderweg vermoordde. Hij zal antwoorden: dat deed ik!" Vraag hem wie de schoono Octavia een naald in het hoofd stak om te beletten dat zij sprak over zekeren manchetknoop. Hy zalantwoorden «dat deed ik Onder het aan hooren van deze vreeselijke ophelderingen was Amata neergezonken. ffFe- licitas ook doodfluisterde zij. //Alle dood en Maurice heeft ze alle vermoord Zeg Lartige is dat werkelyk waar Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1