't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TVEE ERFGENAMEN. Ho. 1923. Woensdag 22 Juli 1891. Hegentiende Jaargang. NIEUW STIJDIHGEN. AUonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT. AUvertontien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. HELDER, 21 Juli 1891. Dr. Proost heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. Ds. W. den Hengst, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Ger. gemeente te St. Anna Parochie. De heer J. Oden, leerling aan de zeevaartkundige school van den heer W. Bakker alhier, heeft voldoend examen af gelegd voor 3en stuurman ter groote zeil vaart. Bij koninkl. besluit van 16 dezer is de meesterknecht bij 's Rijks werf te Wil lemsoord E. Faber benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in het tijd vak van af 27 Juli tot einde September a s. van het fort Kaap Hoofd, Den Helder, schietoefeningen zullen gehouden worden met gevulde granaten. De richting, waarin gevuurd zal worden, is N. *f4 "W. Tijdens de oefeningen zal op de reddingskaap op de zandplaat Onrust een roode vlag waai en, ter aanduiding van de onveiligheid van het terrein, dat zich over genoemde zandplaat en de aangrenzende vaarwaters uitstrekt. Aan de beide oevers van het Heldersche kanaal nabij de Keizerstraat zijn dezer dagen de werkzaamheden aangevangen voor den on derbouw van een brug aldaar, terwijl bet pont- veer een weinig noordwaarts is verplaatst. De omwonenden en allen, die zich herhaaldelijk van de Westgracht in de richting West- en Zuidstraat moeten bewegen, zullen voorzeker met onverdeeld genoegen hebben opgemerkt, dat deze werkzaamheden aanvingen, en dat thans het uitzicht bestaat het spoedig tot stand komen van een zeer gewenscht Communicatie middel daar ter plaatse. Volgens met de aan nemers gesloten overeenkomsten, moet de brug tegen St. Nicolaas gereed komen. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes hebben aan de commis sie van feestviering tot herdenking van den „Tiendaagschen veldtocht" een bijdrage doen toekomen van f500de Groothertogin van Saksen Weimar f100 en de Prinsen Prinses van Wied ieder f50. Vrijdagavond is te Amsterdam aan gekomen het s.s. Prins Willem II", van den Kon. West-Ind. Maildienst, aan boord waarvan zich bevond de gewezen Gouver neur van Suriname, Jhr. Mr. de Savornin Lohman. Bij de aankomst was de Heer G. A. Baron Tindal, een van de directeuren der maatschappij, tegenwoordig. Met de werkzaamheden tot vermeer dering van ijzeren droogdokken der gemeen te Rotterdam is een begin gemaakt. Bij de twee thans bestaande dokken zal een derde worden gevoegd, van buitengewoon groote afmetingen. Daar het tegenwoordige bassin, waarin de dokken liggen, te klein is voor drie dokken, moet het naastbijgelegen ter rein onder de gemeente Charlois wordan uitgegraven, waarmede thans is begonnen. Men hoopt nog dit jaar het nieuwe dok, geheel ingericht volgens de nieuwste eischen, in gebruik te kunnen nemen. De landlieden in de polders langs de Vecht, vooral tusschen Nieuwersluis en Loenen, hebben zeer veel last van de snoe ken, welke, bij gebrek aan aas, de kiekens hunner eenden wegrooven. Ongelooflijk veel visch moet daar verleden winter ge durende de veertienweeksche vorst gestikt of doodgevroren zijner is, tengevolge daarvan, bijna geen witvisch, waarop de snoek aast, en hij stelt zich nu maar te vreden met een eendekuiken. Veel last hadden de boeren ook gedu rende den winter van de hazen, die van alle kanten over het ijs kwamen en al hun boerekool wegroofden. Onder een grooten toeloop van be langstellenden en nieuwsgierigen is Vrij dagmorgen te Brodegrave met militaire eerbewijzen het stoffelijk overschot van den oudstrijder Wilhelmus van Efferen aan den schoot der aarde toevertrouwd. In 1804 te Bodegrave geboren, werd hij bij de belegering van den citadel van Ant werpen in Dec. 1832 door een kanonsko gel gewond, ten gevolge waarvan hem de linkerarm is afgezet geworden. Nog in datzelfde jaar ontving hij zijne benoeming tot ridder van de Militaire Willemsorde 4e kl., en verkreeg hij eenige maanden later de medaille met een j aar lij ksch gagement van f91. Toespraken werden gehouden door den burgemeester en den predikant der Herv. gemeente. Donderdagavond is te Waterland kerkje de eenige zoon van den landbouwer Verbrugge door een paard zoodanig ge slagen, dat hij spoedig daarna bezweek. Te Wildervank is bericht ontvangen, dat het aldaar thuisbehoorende zeetjalk- schip van kapitein J. Sloots met man en muis is verongelukt. Een paar jeugdige geliefden, die van wederzijdsche ouders niet veel medewer king ondervonden, besloten Vrijdag zich te verdnnken. Zoo gezegd zoo gedaan en levensmoede wierpen zij zich in het ver- verschingskanaal te 's Gravenhage. Zij wer den echter gered en geheel ververscht'' werden ze onder luide hoerah's der straat jeugd, die hun vochtig spoor volgde, naar huis gebracht. De bekende Friesche dwerg Gerrit Keizer, thans 17 jaren oud, vertoeft sedert eenige dagen in zijne geboorteplaats, Oude- Biltzijl. Hij reist in gezelschap van zijn moeder of zuster en is tegenwoordig ver bonden aan een circus, dat in den laatsten tijd voorstellingen gaf te Parijs en te Lon den. Steeds blijft hij hetzelfde kleine, tengere ventjehoewel van evenredigen lichaamsbouw, doet hij in lengte onder voor menig tweejarig kind. Zijne verstan delijke vermogens zijn goed, doch hjj is zeer eigenzinnig. Op school reeds toonde hij zich bijzonder koppig en later viel hij zijne ouders herhaaldelijk lastig om snoepcen- ten, welke hem, naar hij meende, toekwa men als kostwinner voor het geheele gezin. Al spoedig reisde hij op kermissen en begreep zeer goed, hoe nuttig hij zijn overigens arme familie was. Van tijd tot tijd echter genoot hij thuis zijne volle vrijheid. Thans vermaakt hij zich op straat en speelt met de jongens van het dorp. Binnenkort evenwel vertrekt hij weer naar Parijs en Berlijn. Bij den opperrabbijn Dr. Ritter, te Rotterdam, is een schrijven ontvangen nit Kowno, in Rusland, waarin hulp wordt gevraagd voor tienduizend ongelukkigen, die, van alles ontbloot, in het open veld kampeeren. Volgens het verhaal van een ooggetuige worden er in den omtrek van Parijs proeven genomen met een vliegmachine, ontworpen door den heer M. Ader, electro-ingenieur. Daar do proeven in een afgesloten gedeelte terrein plaats hadden, was de waarnemer slechts in de gelegenheid om zoo goed en kwaad als zulks ging, een schets van dat werktuig te maken, zoo als het zich uitwendig aan hem voordeed. Deze schets met korte beschrijving komt voor in het Fransche weekblad „lTlustration", waaraan het volgende ontleend wordt Volgens verkregen inlichtingen heeft deze machine zich werkelijk 15 a 20 M. in de lucht verheven en eenige honderden meters ver ge vlogen. Zij bestaat uit twee beweegbare groote vleu gels, die een vlucht van omstreeks 15 M. bezitten, en met gewrichten verbonden zijn aan een middengedeelte (lichaam), waarin zich eene zitplaats voor den bestuurder vau het werktuig bevindt. Een schroef met vier groote bladen dient om de richting van beweging te regelen. Het geheel zou vervaardigd zijn van teenwerk (wilgenhout), of uit dun blad allu- minium;het soortelijk gewicht van dit metaal is hoogstens 2.7) dat met zijde overtrokken wordt. De verhaler in bovengenoemd Fransch blad twijfelt en waarschijnlijk zeer te recht aan de practiscbe waarde van dit werktuig, namelijk, om langer dan gedurende een zeer korten tijd te vliegen; want welke is de beweeg kracht en hoe wordt die gevoed Intusschen moet men iu deze eeuw van soms bijna ongelooflijke uitvindingen men denke slechts aan die op electrisch gebied voor zichtig zijn met te zeggen, dat iet3 wat niet bepaald tegen een bekende natuurkracht in- druischt (bijv. het naar boven vallen van een steen), onmogelijk is. Waarom zou men er niet in kunnen slagen om ook in de lucht even als in bet water een lichaam, als dit maar voldoende groot en licht is, zich te doen bewe gen Men stuit daarbij wel op groote moeie- lijkheden, als de groote ijlheid (lichtheid) der lucht, de inrichting der machine, de beweeg kracht, de besturingen bij de verschillende luchtstroomingen, enz., maar niemand kan met zekerheid zeggen, dat deze niet eenmaal over wonnen zullen worden en dat men er nimmer in slagen zal, om zoowel een goed bestuurbaren luchtballon als een mecbanischen vogel (vlieg machine) samen te stellen. Liverpool, 18 Juli. Hedenmorgen zijn bij de werken voor het Manchester scheep- vaartkanaal, een locomotief en elf waggons, van de ophooging waarover de spoorweg loopt, gestort en neergekomen op een aantal arbeiders die daar bezig waren. Tot dusverre zijn er elf dooden gevonden en velen zijn gewond. Eenige weken geleden deden wij mededeeling omtrent staking van het goe derenvervoer op Zon- en feestdagen op de spoorwegen in Zwitserland. Thans kunnen wij berichten, dat dit voorbeeld ook in België navolging heeft gevonden. De Belgische Regeering nl. heeft daar omtrent 't volgende besluit uitgevaardigd Van 20 Juli a. s. af is op Zon- en feestdagen het goederenvervoer gestaakt en mogen op zulke dagen, behalve de goe deren, welke aan bederf onderhevig zijn en met sneltreinen moeten worden ver voerd, geen andere goederen ter verzen ding worden aangenomen. Bij de uitvoering van dit besluit is tot 20 October a.s de meeste zorg in acht te nemen, teneinde den handel hieraan van lieverlede te gewennen. Dit besluit is ge nomen om aan den spoorwegambtenaren een vrijen Zondag te verschaffen. .Joden-vervolging Zooeven had ik bij mij", schrijft dr. L. H. Wagenaar in de Friesche Kerk bode, >een uit Moskou verdreven jood, een jongeling van 18 jaren. Hij sprak in eigen aardig dialect vloeiend Duitsch, waarin hij de volheid zijner zielesmart uitstortte. Aangrijpend was het, wat hij in soms jna woeste welsprekendheid verhaalde van dien hangen Paaschnacht, toen ze met hun achthonderden gedreven werden naar het station. De sneeuw lag een mensch hoog. Het vroor hard. Ze mochten niet in het >Bahnhof', in de wachtkamer, schuilen, doch stonden den gansehen nacht buiten De kozakken namen hun hunne pelsjassen en mantels af en dekten hunne paarden er mee. Hij zag een vrouw, met een kind aan de borst, van haar mantel beroofd, neer zinken en doodvriezen op de sneeuw »Ik ben", riep hij hartstochtelijk uit, erger dan een hond. Een hond heeft een princi paal een balling heeft niemand geen vaderland, geen mensch, wienhij toebehoort; telkens breekt er een stuk af, totdat hij weg is Dat is ballingschap. Gisteren avond heeft de rabbijn mij deze kleederen gegeven. Had hij mij liever de witte ljjk- kleederen aangetrokken. In deze wereld ia niets meer voor mg. Ik had een zaak buiten Moskouik droeg een gouden horloge. Men heeft mij alles ontroofd. Ik heb niets meer ik ben een bedelaar, en dat is niet te verdragen. Als ik op Zaterdag had willen werken en op Zondag naar de kerk gaan, dan had ik kunnen blijven, doch ik mocht het ge loof mijner vaderen niet verloochenen". Tegenwoordig wordt de Zondagsrust te Parijs krachtdadig voorgestaan. Door het aantal winkels, die vroeg in den voormiddag sluiten, is het voorkomen der Fran sche hoofdstad zeer blijkbaar veranderd. Ook heeft de Regeering een stap gedaan in die richting, daar sinds 1 September 11. alle post kantoren te 6 uur namiddags worden gesloten. In de magazijnen van 't ffLouvre" vraagt men den koopers des Zaterdags, of 't gekochte ook den volgenden Maandag bezorgd mag worden en de meeste spoorwegmaatschappijen beijve ren zich, om den beambten en werklieden op Zondag zoo weinig werk te geven als moge lijk is. Zoo telt de maatschappij van den spoor weg ParijsLyon den Zondag met mede in de contracten voor de aflevering van koop mansgoederen en de terugzending van ledige waggons, en op verseheidene spoorweglynen is het langzame goederenvervoer op don Zon dag geheel afgeschaft. (N. v. d. D.) Volgens het Berliner Tageblattheeft het bezoek van keizer Wilhelm aan Nederland al dadelijk grooten invloed uit geoefend in de handelswereld. Thans zijn de Duitsche handelswaren," zegt het blad, weer de meest geliefde en gezochte gewor den. Vroeger moesten zij die eer deelen met de Fransche en de Engeleche." Het „Tageblatt" weet 't nog maar half. Alle modisten hebben hare relatiën met Pa rijs laten varenzijde wordt niet meer gedragenBordeauxwijn en Champagne lust niemand meerde middag- en avond- treinen naar Parijs vertrekken ledig. Daar entegen is hier te lande nog nooit zoo'n aanvoer van braadworst geweest en zijn de bestellingen voor zuurkool enorm. Ingezonden. Helder, 15 Juli 1891. Geachte Redactie! Op de eerste dagen der volgende maand zullen in den Haag feesten gevierd worden, 't Zal dan 60 jaren geleden zijn, dat onze toenmalige Prins van Oranje, later Koning Willem II, het //voorwaarts" toeriep aan het Nederlandsche leger, dat daarop de grenzen overschreed en het vijandelyke België binnen rukte. De 10-daagsche veldtocht volgde, waarin ons leger zich, inzonderheid bij Hasselt en bij Leuven, herhaaldelijk lauweren verwierf. Aan de mannen, die zich in de jaren 1880 en 1831 door wèlbeproefde trouw aan Vaderland en Koning onderscheidden, werd door Z. M. Ko ning Willem I een eeremetaal geschonken, onder den naam van het Metalen Kruis, welk eereteeken vervaardigd werd van 't metaal der kanonnen, die in den 10-daagschen stryd op den vijand waren veroverd. Het Metalen Kruis prijkte weldra op de borst onzer dapperen, die in later jaren zich vereenigden tot een Bond en naar het geschonken onderscheidingsteeken //Metalen-Kruis-Vereeniging" werd genoemd. In den loop der jaren zijn tal van oud strijders uit de dagen van 1830/31 den weg gegaan van alle vleesch, en na verloop van 60 jaren zyn de gelederen dier voormalige krygers ontzettend gedund. Bewaard gebleven voor den dood op het slagveld, heeft een Hoo- gere Macht reeds velen hunner het beslissend z/plaats rusttoegeroepen. Aanleiding te over dus voor de overgeblevenen, om op den 60en verjaardag der roemruchtige wapenfeiten den juichtoon aan te slaan. Doch het voegt niet allen, om het feest in de residentie by te wo nen. Onderscheidene oorzaken zullen voor me nigeen wel een beletsel zijn, om den tocht naar de Ooievaarsstad te ondernemen. Zou er nu ook iets gedaan kunnen worden, om het den mannen van 1830/31, die zich hier ter plaatse bevinden, op de eerste dagen van Au gustus niet aan feestvreugde te doen ontbre ken De vermelding van het bovenstaande leidt wellicht tot het ontwerpen van een plan daartoe. Met betuiging myner hoogachting, heb ik de eer te zijn, Uw dw. dn., K. Ook hier. In 't .Algemeen Handelsblad", komen ach tereenvolgens belangryke artikelen voor onder het opschrift Vervuiling van bodem e n w a t e r. De schrijver haalde dezer da gen eenige uitspraken aan van geleerden, die over dit onderwerp in een of ander geschrift hun gevoelen hebben doen kennen. We vin den over die adviezen het volgende van prof. G. van Overboek Meijer.De ingezetenen behooren doordrongen te zijn van het besef dat in een beschaafd land niemand het recht heeft, het vuil uit zijn woning op den openbaren weg of in het openbare water te werpen. Waar zulks desniettemin geschiedt, is het een schande voor de stad en het land.«c Steller dezer meent, dat dit woord van den professor ook hier wel eens mag herinnerd worden. Wandelende langs het Heldersche Kanaal, maakt men meermalen de opmerking dat moedwillig allerlei vuil in die gracht wordt geworpen, en langs de verschillende grachten en straten der gemeente gaande, ziet men, Naar het Italiaansch. 51 -ooo— XLI. Mevrouw Dubieff was hevig geschrikt door het arresteeren van de gevaarlijke misdadigers in haar tuin, en door de ontdekking van de deur in den tuinmuur, waarvan zij het be staan zelfs niet vermoed had. z/Hoe gemakkelijk hadden die schurken in mijn huis kunnen binnendringen," dacht zij. //Hoe gemakkelyk hadden zij mij kannen be stelen of vermoorden Maar dat is een waar schuwing voor my. Morgen laat ik een tim merman komen en overal, aan deuren en ven sters, goedsluitende luiken maken. En die deur moet toegemetseld worden. Men zou zich ten laatste in zijn eigen huis niet meer veilig ach ten.» De goede vrouw vermoedde niet, dat haar voorzorgsmaatregelen te laat kwamen en dat een misdadiger iu den afgeloopen nacht haar huis reeds bezocht en de arme Felicitas gedood had. Het was doodstil in haar huis, allen slie pen behalve de liefdezuster, die hij het lijk van Felicitas waakte en bad. De jonge doode lag in een wit kleed in de kist. Zij scheen slechts te slapen, haar wangen hadden de ge zonde kleur niet eens verloren. Onophoudelijk liet de liefdezuster de ko ralen van haar rozenkrans door haar vingers glijden. Zij had het gelaat van de doodkist afgekeerd, want hoewel zij gewoon was bij dooden te zijn, toch vestigde zij niet gaarne het oog op dit jonge meisje, wier vroegtijdig afsterven haar zeer getroffen had. Een licht gedruisch als van een zucht deed de liefdezuster opkijken. Het geluid kwam van achter haar rug, maar zy durfde daar niet heen zien. Voor de eerste maal in haar le ven kwam bij haar vrees voor spoken. Het gedruisch herhaalde zich het werd ster ker daar hoorde zij het ruischen van een kleed. Zy verzamelde al haar moed en keerde langzaam haar gelaat om, doch op datzelfde oogenblik uitte zij een kreet van schrik en viel op de knieën. Felicitas zat recht op in de doodkist en staarde met wijdgeopende oo- gen in het rond. Mevrouw Dubief had den kreet van de lief dezuster gehoord en kwam in groote haast naar boven. Zij opende de deur der ka mer en gilde van angst en ontsteltenis, toen zij Felicitas uit de kist zag klimmen. z/Een wonderriep de liefdezuster. //De doode is opgestaan." Doch dat wonder was slechts schijnbaar. Het Pruisisch zuur, dat Verdier had bereid, was niet sterk genoeg geweest en had haar slechts verdoofd. Zy was nu alle gevaar te boven en keerde tot het leven terug. Mevrouw Dubief kwam langzamerhand weer tot haar zelve. Door de liefdezuster gehol pen, bracht zij Felicitas op haar eigen kamer om haar te onttrekken aan het gezicht op de doodkist en de brandende kaarsen. En nauwelijks lag Felicitas op den divan of zij verviel in een verkwikkenden slaap, die tot den volgenden middag duurde. Paul de Gibray zat aan haar bed toen zij de oogen weder opsloeg. Onder duizend kus sen noemde hij haar zijn geliefde dochter en beloofde haar een toekomst vol geluk en vreugde. XLII. Vier maanden later hield het Hof van As- sises te Parijs zitting om het vonnis uit te spreken over Lartige en Verdier. Zij werden veroordeeld tot den dood door den strop. De misdadigers kwamen niet in hooger beroep, want hun vonnis zou toch niet verzacht wor den en als ze nu toch sterven moesten, dan maar liefst spoedig. Drie dagen daarna werd het vonnis aan hon voltrokken. De stomme knecht werd vrijgelaten, daar de beide misdadigers verklaard hadden, dat hy niets van hun daden had geweten. Michaël Bermont en Dhauvin waren niet in Londen te vinden, toen de politie hen daar zocht. Stellig waren zij gewaarschuwd en had den bijtijds de vlucht genomen naar Amerika. De kolossale erfenis van Armand Dharville ging in haar geheel overgaan de twee erfge namen Marie en Felicitas. Romanzoff, de Russische edelman, die Lar tige omgekocht had, om gravin Kurawieft te vermoorden, stierf te Petersburg aan een vree- selijke kwaal, waaraan hij jaren leed. Valentine overleefde Maurice Vasseur slechts weinige weken. Zij stierf in het gekkenhuis gedurende een aanval van delirium. Een jaar na haar dood trad^haar dochter Marie met Albert de Gibray voor het trouw- altaar. Liefde en geluk hadden aau de beide jongelieden gezondheid en levenskracht terug gegeven. Bressol en Paul de Gihray voeldeu zich verjongd by den aanblik van hun geluk kige kinderen. Op datzelfde uur en in dezelfde kerk ze gende de priester nog een ander huwelijk in, namelijk dat van Felicitas met graaf Iwanoff Smoiloff Kurawieff. De edele graaf had om zijn liefde alle veroordeelen van zijn stand ter zijde gezet en gevoelde zich gelukkig, toen de burgerlijke Felicitas zijn aanzoek niet afwees. Magdelena leeft teruggetrokken in haar ge boorteplaats. In haar laatste uren had Amata haar tot erfgenaam gemaakt, zoodat zy onbe zorgd haar levenseinde kan afwachten. Zy moet echter aan Sylvain en Galonbert een jaarlijksch pensioen van duizend francs uitbe talen. De twee vrienden bleven in vriendschap samen voortleven en verlieten den dienst by de politie. Elke week bezoeken zij Amata's graf om voor haar te bidden en telkens den ken zij vol dankbaarheid aan de goede vrouw, die hen op het goede pad bracht. EINDE.—

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1